Limburgsch Nieuws. Grave en in uitvoering by den heer Van Hattem, terwyl zy verbleven op een bak van den baggermolen -Jacomina" bijna door kolendamp verstikt. Beiden zijn Dins dagochtend in het St. Catharina's Gasthuis te Grave ter verpleging opgenomen. De jonge man W. v. G., zal behouden kunnen blijven, doch bij den oudste konden de levensgeesten niet meer worden opge wekt. Deze laatste, laat een vrouw met 6 kinderen na. Itunsings. In Maas en Waal zyn de laatste weken verschillende bunsings gevangen. De vellen brengen veel geld op. Voor kleine wordt f 3 voor groote f5 besteed. Ook hazevellen zijn dit jaar byzonder duur. Andere jaren worden ze door rondtrekkende kooplui opgekocht voor 10 a 15 cent per stuk, thans besteedt men het dubbele van dien prijs en soms nog meer. Gld. een ouderwetsch heerenhuis op een der Amsterdamsche grachten, De eenige uitgave welke de man zich te getroosten heeft, is de overtocht, doch ook deze kan zeer vergemakkelijkt worden door de Imigratiebureanx, die gaarne alle gewenschte inlichtingen willen verschaf» fen. Er zijn hier in Montreal ongeveer een dertigtal sigarenfabrikanten, waarvan er onder zyn. die met 3 tot 400 personeel werken. Voorts zyn er fabrieken te Ha» milton, Sherbrooke, Quebec en meerdere kleinere verspreid over de provincie Quebec. Er is hier gebrek aan vaklieden, half slag hebben we genoeg, en het is niet overdreven als ik zeg dat voor 1000 personen hier zeer gemakkelijk werk te vinden zal zijn. maar bij den priester deden zich dezelfde ziekteverscliynseleu voor en den volgenden morgen blies hij, slachtoffer van zijn plicht, den laatsten adem uit. I Pater Pujos ie Coudray was nog maar drie maanden te Versailles, waar hij kwam te sterven, heldhaftig, kalm. zooals allen, die hun leven aan God hebben toegewyd en niets anders verlangen dan Zijn heiligen wil te vervullen. O. Een eeht huwelijksbootje. In heusche huwelijksbootjes begaf zich dezer dagen eeD paartje met gevolg zich te Zevenhuizen Z.H. naar het raadhuis. De watermolen dien zij zonden betrek ken. en van waaruit de tocht plaats had, was niet per rijtuig te bereiken en ook niet te voet, daar de slechte toestsnd, waarin de weg verkeerde, dit verhinderde Alzoo koos men den weg te water en roeide naar den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand Natuurlijk had deze trouwpartij heel wat bekyks. De huzaren Ie Tilburg:. Naar de N. T. Ct. verneemt zal de intocht der huzaren uit Venlo te Tilburg en het betrekken der kazerne plaats hebben op 30 April of 34 Mei a s, Tilburg heeft reeds plannen gemaakt om deze gebeurtenis feestelyk te doen plaats hebben. Mazelen. Men meldt uit Eindhoven aan de Msb. Op last van den burgemeester alhier zyn de openbare lagere school, alsmede de byzondere scholen wegeDs het epidem'scb heerschen der mazelen, gesloten. Voor eenigen tyd meldden wy reeds dat in de aangrenzende gemeente Staatum een zelfde maatregel is getroffen. Geen kleinigheid. Te Heikant (gem. St. Jan Steen) kre gen twee buurvrouwen twist. De eene wapende zich met een stuk hout, de andere gebruikte als wapen een broodmes. Beide takelden elkander geweldig toe. De eene buurvrouw sneed de andere, vol gens het Ctr. den neus geheel af. Voor beide vrouwen was geneeskundige hulp noodig. De politie heeft de zaak in handen. Mollen vangst. Op de Maandag gehoudeo weekmarkt te Winschoten was als nieuw artikel mollenvellen aangevoerd. Er werden ongeveer 130 velletjes verkocht tegen 30 ct. per stuk. Waarschijnlijk zal bet by dezen eereten keer niet blijven. De mollen- vangst wordt wellicht nergens drukker beoefend dan in het noorden van ons land, ook al omdat de mol daar zeer talryk voorkomt. Eiken dag. zoo meldt de Msb., trekken de mollenvangers er met hun honden op uit. Ze zwerven de groenlanden af, wachten op het «opwer pen" der mollen, graven met een enkele beweging van hun schop hun slachtoffer op, dat in de hoogte geworpen, handig door een hond opgevangen en doodgebeten wordt. Het velletje wordt er dadelijk afgehaald, wat de mollenvanger verba zend vlug weet te doen, en gaat in den zak, terwijl de hond het kadaver als lekker kluifje tot loon krygt. Er zyn mollenvangers, die soms per dag een 20 a 30 der nuttige beestjes om hals brengen. Wat allerminst in het belang van den landbouw kan worden geacht. Vandaar dan ook, dat door tal van landbouwers het mollenvangen op hun landerijen ver boden is en zelfs premies uitloven voor bekeuringen. In sommige gemeenten zijn verordeningen in bewerking, waarby het vangen van mollen strafbaar wordt gesteld. Ook in het Ruhrgebied heeft men veel van hoogwater te lydeo. Tal van landen en wegen zyn overstroomd. Mijnwerkers moeten in wagens naar de mynen gereden worden, daar de toegang daarvan door het water onbereikbaar is. Een mynwer- ker is door het water meegesleept en verdronken. By een der mynen was het water in de electrische centrale gedrongen, zoodat het bedrijf stop gezet moest worden. Dezer dagen is^io hei Diaconiehuis U> lasrieui w o-erieden, die daar in behoeftige omstandigheden woonde op een hofje in de Essenstraat. Ze bleek een f 900 te bezitten haar gevulde porte- monnaie was volgens de O. H. C. over dekt met schimmel. Uit Montreal ontving het CeDtrum een schrijven over de goede fioancieele voor uitzichten, welke in die stad eo andere steden van Canada bekwame sigarenmakers hebben. Wij meenen goed te doen aan dit schrijven publiciteit te geven, al wenschen wij daarmee geenszins eenige verantwoor delijkheid op oDS te nemen. Consulaire en andere bevoegde personen zijn dè aangewezen mannen, tot wie men zich dient te wenden, indien men de reis over den Oceaan maken wil. Onder dit uitdrukkelyk voorbehoud laten wij dus het ons gezonden schrijven hier volgen Een der grootste sigarenfabrikanten hier in Montreal vroeg my, als zynde Hollan der, of het voor my niet mogelyk was de aandacht er op te vestigen, dat sigaren makers hier een flink bestaan kunnen vinden en dat hy eventueel bereid was er een 250 direct te plaatsen. Een sigarenmaker verdient hier 20 doll, tot 40 dollar per week en de stripster 12 tot 18 dollar per week. Overtuigd als ik ben. dat geen enkele sigarenmaker deze loonen in Holland verdienen kan en U verzekerende dat deze meDscben hier goed- kooper kunnen leven dan ten uwent, zoo is bet in direct belang dezer categorie van men8chen met de veel betere omstan digheden op de hoogte te komen. Ik zeide zooeven dat het leven bier veel goedkooper is. en wil U dit verder duide» lyk maken. Eerstens belasting bestaat bier niet. Voor rundervleesch wordt betaald 0,18 doll, per pond, voor varkensvleesch 0,14 doll, schapenvleesch 0,09, eieren 0,40 doll, per dozijn, boter 0.35 dollar per pond en in den zomer zelfs voor 0,20 dollar per pond verkrijgbaar. Alle verdere levensmiddelen zijn pro rato, alleen genotartikelen als tabak en alcohol zyn buitengewoon hoog. Ik wil er uwe aandacht op vestigen dat alle levensmiddelen onder strenge controle staan, en dat surrogaten onder welken vorm ook, beslist verboden zijn voor invoer of fabricatie. Een woning kost 1.50 tot 2 dollar per week en voor dit bedrag heeft m6n dan een woning voorzien van electrisch licht, warm en koud water, kortom de moderne ar» beidswoningen bieden meer comfort dan Uit New York wordt gemeld, datj ^inneokr,rf het hnw k ta ^arwaehten u van Miss Helen Gould, de oudste dochter van den overleden spoorwegkoning Jay Gould, met den heer Finley Sbepard van St. Louis Het vermogen, dat miss Gould na het overlydeir haars vaders ten deel viel. be droeg 24 millioen gulden, doch is sedert vergroot en wordt thans op 60 millioen gulden geschat. Zij is 44 jaar en haar aanstaande echtgenoot, die don post van secretaris van den president der Gould- spoorwegmaatschappij bekleedt, is 45 jaar oud. Miss Gould is vooral bekend om haar filantropische gezindheid. Bijna 2 millioen gulden heeft zij aan verschillende militaire eD maritieme instellingen en universiteiten geschonken. De heer Sbepard is uit Engelsche ouders te Connecticut geboren, waar zyn vader geestelijke was. In 1889 werd by klerk bij de Gould spoorweg maatschappij, hy doorliep daar alle rangen. Hy wordt beschouwd als een specialiteit in spoorwegzaken. Hij is bovendien een hartstochtelyk sportlief hebber, zingt zeer goed en is een ijverig boekenverzamelaar. Miss Gould is byzonder bemind by het Amerikaaosche leger, hetgeen zij dankt aan haar bereidwilligheid om na den oorlog met Spanje, haar landgoed Woody Crest aan de Hudsonrivier open te stellen voor de gewonde soldaten, om ze daar op haar kosten te laten verplegen. Men veronderstelt, dat het huwelijk rn Januari a s. zal plaats hebbeo. Auto-ongeluk. Omtrent het treurig ongeluk te Rurapst wordt nog gemeld dat het lyk van baron van Zuylen naar Brussel is overgebracht. Mejuffrouw de Woot, die zwaargewond naar een molen te Waerloos vervoerd was, overleed ondanks de zorgen der genee8heeren, die in allerijl uit Rumpst en Duffel ontboden waren. We lezen in La Croix Een jong religieus, de 30jarige pater Marie Pujos du Coudray, verbonden aan het militaire aalmoezenierschap te Ver sailles, werd aan het ziekbed van een kanonnier van bet 11e regiment artillerie geroepen, die op het punt was aan een besmettelijke koorts te sterven. Ofschoon de priester wist, dat de ziekte zoo besmettelijk mogelijk was en er ern stig gevaar in bestond dicht by den zieke te blijven, wilde hij de laatste vertroos tingen aan den stervende breDgen en hem niet verlaten tot aan zijn laatste oogen- blikken. 's Avonds was de soldaat overleden, Dinsdagavond werden op het Tempel» hoferveld by Berlijn proefvluchten gedaan met een nieuw soort vliegtoestel, een z.g. vliegdraak. De eerste opstijging, die de karoussel houder Reissig deed liep goed van stapel, doch detwe9da was hem noodlottig. De twee vliegende draken stegen evenals by de eerste vlucht statig en zeker de hoogte in tot zie': de draagstoel op zoo wat 300 Meter boven den grond bevond. Duidelijk kon men bij het heldere licht van de duizende sterren, den draagstoel met den inzittende en de beide draken waaruit het vliegtoestel was samengesteld, onderscheiden. Het getee' w- -d, op de wijze als bij een ballon captif, vastgehouden door een sterk touw, aan den rtoel bevestigd en beneden om een in deo grond gegraven rol ge slagen. Van dan draagstoel liepen twee touwen naar de ht.de draken. Plotseling du brak een dezer laatste, zoodat een der draken vrijkwam, eerst een eind vloog en toen neerstortte. De andere draak kon alleen den stoel met vlieger niet houden. Eerst langzaam, toen in duizelingwekkende vaart daalde de massa. MeD snelde naar de plaats des oDheils en vond den ongelukkigen Reisser be wusteloos op den grond liggen. Hij had zware inwendige verwondingen opgeloopen en den rugge(,"raat gebroken. Eeoige uren later stierf by. Mijnongeluk bij Mengede. Omtrent het vreeselyk mynongeluk in de mijn -Minister Acbenback" wordt nog gemeld dat de ontploffing van plaatse» lyken aard was. Woensdagavond 8 uur waren er 43 dooden en 1? evonden boven gehaald. Alle omgeioroeuen op éèn na zyn nu vermoedelijk uil ae mijn naar boven ge bracht. Hartroerende tooneelen spelen zich rond de mijn af, waar tal van vrouwen en kinderen wachten op eenige tijding om trent het lot -runner dierbare fnmiliebe- trekkinge t der bovengebrachte slachtoffe zoo vreeset ijk verminkt, dat men hun bloedverwanten ervan ver wijderd boud* Katholieke pn istera staan de nog lavend opgehaalde i' toffere in hun laatste ^Ogenblikken Ook protestantsche geestelijken beyveren zich bun ongeluk kige geloofsgenooten te troosten. De Duitsche Keizer heeft een harteiyk telegram van deelnemiog gestuurd. Donderdagmorgen zijn de laatste lijken uit de myn gehaald en geborgen. Thans kan worden vastgesteld dat 46 dooden en 12 zwaargewonden by dezen ramp te betreuren vallen, Vau de dooden zijn 32 gehuwd. Op het plein van de gevangenis te Krefeld is Dinsdagmorgen het doodvonnis voltrokken aan den moordenaar Th. de Bruijn, die Zaterdag vóór Paschen 1912 tusschen Krefeld en Uerdingcn, uit geld» zucht den 16 jarige schooljongen Engels vermoord had. Voor het hof van gezwo renen bad hy tot 't laatste oogenblik zijn onschuld volgehouden, toen evenwel zijn verzoek op genade afgewezen was, schikte hij zich rouwmoedig in zijn lot. Hy biechtte, communiceerde en besteeg rouw moedig, geholpen door den aalmoezenier het schavot waar zijn hoofd onder den bijl viel. Waar ben ik hier 't Schynt een hotelkamer te zijn... maar welk hotel Hy gaat aan het venster. De straat is hem vreemd. En hoe was hy hier geko men Hij suft en verzint, maar het geheim wordt steeds duisterder. Hy belt. Een hotelbediende brengt hem het ontbijt. Nadenkende zot figuur hy zou maken moest hij den garcon ondervragen, durfde hij den mond niet openen. Hy hield zich dus als ware hij in 't volle bewust zyn van den toestand. Na het ontbijt gaat hy naar beneden en vraagt de rekening. Alles is geregeld, zegt de patroon. Nieuwe verbazing. Maar hy houdt zich goed, gaat met bet serieuste gezicht van de wereld de straat op en stapt voort Waarheen Dat weet hij niet. Hy kende noch straten nog huizen noch menschen. Te Brussel was hij niet, In een der voorsteden ook niet. Eo hy werd bijna wanhopig, toen hy den St.-Romboutstoren in 't oog kreeg. Eureka J. en, even rap als de beroemde filosoof die het goudmaken had uitgevon den, liep hij naar het spoorwegstation om een half uur later te Brussel aan te komen, waar hy het overige der historie vernam. „H. v. A." Niet ver van onzen posten haalden we den prop uit zyn mond en lieten hem wat op adem komen, anders was hy gestikt en hadden we niet veel meer aao hem gehad. Torna hield hem de revolver voor, doch dat was onnoodig, want de Turk volgde zoo rustig als een lam. Toen riepen wy het wachtwoord, en keerden hier onge deerd terug. Voor de open betrekking van burge meester te Gooh hebben zich nu al 120 liefhebbers aangemeld, nl. 17 burgemees ters, 2 wethouders, 18 gemeente secretaris sen, 7 secretarieambtenaren, 36 advocaten, kapiteins, 1 inspecteur van politie, benevens 28 andere personen. Aan dit eere baantje is 7000 mark tractemeDt verhonden. Een jonge dokter van Brussel had op een feest van collegas nog al goed den bourgogne aangesproken en was, beneveld door de heerlijke dampen zoo verre bene veld, dat hij van zijn Stoel zakte en onder de tafel in slaap was gevallen. Dat gaf der collega's de gedachte nog eens een hunner oude studentengrappen uit te balen. Zij droegen hem met de uiterste voor zichtigheid in een huur auto, en vooruit ging bet... naar Mechelen. Daar werd voor een hotel stil gehouden, een kamer besteld en op voorhand be taald en de slapende dokter altijd met dezelfde voorzichtigheid te bed gelegd. De esculaap wordt wakker, kijkt ver wonderd de kamer rond en vraagt Men meldt uit Enschedé aan «de Tel''.: Een welgestelde landbouwer te Glaner- brug werd er reeds geruimen tijd van verdacht, op groote schaal Duitsche foezel te smokkelen. De kommiezeo, die hem speciaal bewaakten, konden den gewieksten smokkelaar evenwel niet be trappen. Dat steeds achter 't net visschen maakte hen evenwel niet mistroostig. In tegendeel, het toezicht werd steeds ver scherpt. Toen de komroiezen nu eenige dagen geleden wisten dat er een groote partij foezel ten huize van ons boertje aanwezig moest zijn. deden ze een inval, en werd bet geheele huis, van onderen tot boven doorzocht, doch gevonden werd er □iets. Het boertje »as zelfs behulpzaam en vond er vermaak in, dat hij, de eerlijke, brave man, van smokkelen werd verdacht. De kommiezen wilden reeds onverrichter zake weder heengaan, toen een hunner op de gedachte kwam, om den naast het huis gelegen byenstal eens te onderzoeken. En zie, de inval had resultaat, want een groot aantal korven was buitengewoon zwaar en bevatte in plaats van een nyivere byenkoloDie, de zoolang gezochte foezel- Ons boertje was er by en moet, naar de kommiezen vertelden, o zoo'n beteuterd gezicht gezet hebbeo. U't Beigrado wordt aan de -Köln. Ztg.' van een stout stukje melding ge maakt dat twee Serviërs vóór Adrianopel zouden hebben uitgevoerd. De Servische staf vóór Adrianopel had nl. een -levenden Turk" uit de vesting noodig, die byzonderbedon over een fort zou kunnen meedeelen, dat belegerd moest worden. Een bataljonscommandant vroeg zyn soldaten, of ze hem tot dat doel een levenden vijand konden bezorgen. Men moet namelyk weten dat de Turken hnn lichtgewonden meenamen, terwyl de zwaargewonden niet in staat waren inlichtingen te verschaffen. Torna en Nicola, twee soldaten uit het stadje Poscharewatz, werden dadelijk bereid gevonden dit waagstukje te vol- voeren. Hoe denk jullie de zaak aan te pakken, vroeg de majoor. Zooals bet gaan zal, antwoordde Nicola nuchter. Laat ons maar dadelyk vertrekken, dan zullen wy wel voor het overige zorgen. Daarmede verdwenen de twee dapperen in de duisternis. Nauwelijks twee uren later laat Nicola zich voor het uitbrengen van bet rapport, bij zyn commandant aaomelden, die zich zoo juist ter ruste heeft gelegd. De majoor springt op en in de voorge schreven houding staat Nicola voor hem en zegt heel kalm Het bevel is uitgevoerd, majoor. Wat, roept de officier, jullie hebt een Turk gevangen Waar is hy dan Daar achter Torna houdt hem vast. Braaf gedaan, jongens, met jullie zullen we Adrianopel veroveren 1 En een vriendelyke glimlach speelt om den mond der soldaten. Maar hoe hebt jullie dat toch klaar gespeeld. O. heel eenvoudig, majoor. Het was pikdonker en toen zijn we op den grond gaan liggen en langzaam als slangen voort gekropen. Plotseling hoorden we stappen. De Turksche wacht kwam zonder het te weten op ons toe, zachtjes in zichzelf mompelend. Toma en ik grepen elkaar by de hand en kropen steeds verder naar hem toe. Toen sprong ik snel op en pakte den Turk bij zijn strot, terwyl Toma hem mei een touw handen en voeten bond. Daarna stopten we hem den mond toe en sleepten hem met ons mee. VENRAY, 21 December 1912. Zondagavond verlieten zekere H. W. en C. B. een café aan den Maas- heeschen weg. Op weg naar huis bekwam W. eenige erosiige raessneden over buik, arm en hand. Geneeskundige hulp werd direct ingeroepen. Het zal nog wel ge- ruimen tjjd duren voordat W. zyn werk zaamheden weer kan hervatten. Door de politie is de zaak onderzocht, die te Roermond wel verder zal worden afge speeld. Dinsdag kwam de reiziger der flrma Willem Winters Venray, te Oploo met zijn rywiel zoodanig te vallen dat by zyn linkerpols brak. Op de jaarmarkt van Woensdag was de veeaanvoer minder. De aangevoer de biggen gingen tegen den prys van 9 tot f 14 per stuk vlot van de hand. De bande, laars in krameryen, die steeds talryker [opkomen, maakten goede zaken. OIRLO. Door de rywielelub -Ons Genoegen' zal met medêwerkiDg van het Dubbel Kwartet alhier op Zondag 29 Dec. een concert met tooneeloitvoering gegeven worden.in de zaal van den heer Van Rhee. MERSELO. Maandagmorgen overkwam den molenaar P. M. een ODgeluk, dat nogal goed afliep. Toen hy boven op het dak van zijn schuur bezig was met het insteken van pannen, gleed hij door de gladheid hier af en kwam beneden op eene handkaren ver volgens op den grond terecht, waar hy oen tydje bewusteloos bleef liggen. De dokter constateerde eene lichte schedel breuk, die evenwel geene nadeelige ge volgen zal achterlaten. Reeds hebben de acteurs weer nieuwe stukken io studie genomen voor de dezen winter te geven uitvoering. De juiste datum biervan is nog niet vastgesteld, doch zal Soodza mogelyk bekend gemaakt wordon. HORST. Met iDgang van Woensdag is in het perceel van P. J. Leossen, A 180, eer. op het hulpkantoor van Sevenum aangosloten publiek telefoonstation voor den tocalen, inteilocaleD en internationa len telefoondienst opengesteld. Bij Kon. besluit van 8 November ia aan de gemeente Bergeü, die door de uitgaveD, tot eene behoorlyke inrichting van haar lager onderwys vereisebt. in verhouding tot hare middelen en andere uilgaven, onbillyk zouden worden be zwaard, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 48 van de wet tot regeling ven het lager onderwys, een subsidie verleend van f 500. MAASHEES. Verleden week Vrijdag werd vanwege het gemeentebestuur aan besteed het bouwen van drie boerderijen in het Loonsche Vlak. Ingeschreven werd als volgt Bestek I. het bouwen van een woning met paardenstal en schuur. Veldhuizen en Koenen, Maashees f 6333 Sanders, Nijmegen f 6830 Gebr. Jacobs en Ch. Wijnhoven, Ve L- Wijnhoven, Venray II. Het verbouwen en uitbreiden eener bestaande boerderij. Sanders, Nijmegen f 6861 Veldhuizen en Koenen. Maashees f 6846 L. Wijnhoven, Venray f6580 P. Verstraelen, Maashees f 5920 III. Het bouwen van een woning-met stallen en schuren. Sanders, Nijmegen f 9592 Veldhuizen en Koenen, Maashees f 9500 L. Wijnhoven, Venray f 8400 Gebr. Jacobs en Ch. Wijnhoven, Venray f 8300 P. Verstraelen, Maashees f 7980 J. Keijzers, Horst f 6882. De werken zijn gegund aan de laagste inschrijvers. In den nacht van Zondag is ingebroken by den rywielhandelaar A H. Jet ten te Gennep. De diel verschafte zich toegang door een raampje, van het privaat, brak in de woonkamer een lessenaar open en eigen de zich ruim 20 gulden toe. G He autobussen. De oude autobussen Gennep Plaemolen - Nijmegen zullen nu voortaan hnnne diensten aanbieden tusschen Tegelen Steyl Venlo, zoodat wij voortaan hunne verschijning op onze Rijksweg zullen missen. De tram beeft de autobussen verdrongen. Gld. Een goede vangst. De maréchaussee te Boxtel beeft Dins dag aldaar zekeren van Gelderen, af komstig van Venlo, gearresteerd, die in Hoog; water. Een welvarende arme. Lil de tabakindustrie. Een bruidsschat van GO mllüoen. Priesterlijke zelfopoffering. Vlieger doodgevallen. Op liet seliavot. HO voor éèn. Zonderling ontwaken. Eerste bedrijf, Tweede bedrijf. Een sinokkelgeseliiedenis. Een stout stukje. Rijkssubsidie. Inbreker aan 'I werk. i'enray f 5198 f 4950

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2