De Oorlog- Uitgave van Firma W. Van de i Munckhof, Venray. Zaterdag 21 December 19IS, 33ste Jaargang. No. 51 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Algemeen Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiön Men is dus bezig te Londen vrede te sluiten lusscben de Balkanstaïen. Dwaas om daar nu pas mee te te beginnen, nadat eerst het leven van duizende krachtige mannen is opgeofferd. Mosterd na den maal tijd, zou men zeggen. Als nu de Engel des vredeszijn palm omhoog heft, staat broeder Dood zijn bloemen uit te strooien op de graven. Vrede, ach, dat er nooit een vrede behoefde gesloten te worden, want bij een vrede sluiten, daar is altijd een vrede verbreken aan vooraf ge gaan. En wat wordt al niet dikwijls op aarde de vrede verbroken. Het behoeft nog niet eens een oorlog tusschen twee volken te zijn. In het kringetje, waarin wij ons be vinden, komt een oorlog in 't klein bijna dagelijks voor. Ook ons oor logje maakt zooveel slachtoffers. Jaloerschbeid, partijzucht, kwaad spreken en honderd andere dingen, al zijn het altijd geen kogeltjes, die wooden maken, toch 'olijven daar door nog wel eens voor ons als dood langs den weg liggen-- hartelijke familieleden, trouwe vrienden, goede buren enz. Den vrede niet verbreken is dus zeker beter dan vrede te moeten sluiten. Den vrede niet verbreken Zouden wij, stumperige Adams kinderen altijd in staat zijn vrede met onze medemensehen te hebben Wel ja, gemakkelijk genoeg. Laten we eens een paar gevallen nagaan, waaruit gewoonlijk oneenigbeid ont staat, dan zal het blijken, hoe ge makkelijk vredeverstoring te voor komen is. Op de eerste plaats staat wel de jaloerscbheid. Je groote vredever- stóorster. Neem twee vriendinnen. Ze hebben allebei een mooie hoed. De een krijgt met Sinterklaas nog een mooiere. Is de een dan zoo royaal om te zeggen: Prachtig, i ben blij datje hoed nog mooier is Maar hoe gaat het. De mooiere hoec wordt afgekeurd, van de hoed gaat het op de haren, van de haren op bet hart en de vrede is verstoord. Erger is het bij vereenigingen, o Leus onzer dagen Ze zijn allebei flink, samen kunnen ze de welvaart van een heele gemeente omhoog houden. De een geeft een uitvoering. Prachtig l Veertien dagen later de andere, minder mooi. Spotzucht van eenige leden der eerste vereeniging. de tweede jaloersch, Een tweede vredeverstoorder is de partijgeest. Verkiezingen Twee candidaten met uitstekende bekwaamheden. Na veel strijd wordt de een gekozen. Bij een vólgende verkiezing neemt de ande- ook zitting in 't college. Dan moeten ze al erg royaal zijn, als die twee elkaar nooit in t haar vliegen. Nummer drie is praatzucht. Buurvrouw A. heeft nieuwe gor- ijnen voor de ramen. Juffer B. kan nu Diet meer inkijken. Wat zou ze achter die gordijnen wel uitvoeren ^en schaduwbeeld in den avond op iet gordijn laat buurvrouw A zien met een een poes Juffer B labb^lt rond dat A heel valsch haar »oes aan 't plagen was. In werke- ijkheid was het een breikous. Ver wijten. ruzie, weg de vrede Eindelijk het kwalijk nemen. Een vergadering wordt uitge schreven, tot bespreking en oprich ting van een noodzakelijk goed in de gemeente. Alle worden uitge- noodigd. Per vergissing, door den overvloed .en drukte bij het verstureD der uitnoodigingen wordt er één vergèten. Waarom ik niet gevraagd Ik werk niet mee. Zonder mij maar doen. Afbreken, anderen meetrek ken. Oprichters niet denkend aan abuis, stellen zich te weer, ruzie geen vrede, Zoo gaat hel in de wereld. Och, och, de vrede is zoo gauw verstoord. En welk mensch is zoo groot van hart, dat bij zich nooit iets van die kleinigheden aantrekt. En toch verlangen we al'emaal naar vrede. Omdat vrede gelukkig maakt en gelukkig te zijn, dat verlangeD is den menscben aangeboren. Of denkt ge soms, dat de socia» tisten en anarchisten geen vrede zoeken, of dal de stakers door hun sabotage toe te passen geen vrede willen Z^ker, maar hun manier is de ware niet om den vrede te vinden. Wat de echte manier is Wat gij niet wilt, dat U geschiedt Doet dat ook aan een ander niet. Dus -• Misgun een ander niets en wees blij als een auder iets mooiers en beters heeft dan gij. Dat eischt ge toch voor U zeiven op van eeD ander. Wees er innig van overtuigd, dat een ander ook goede eigenschappen kan bezitten om een waardigheid te bekleeden. Gij zoudt toch ook niet gaarne hebben, dat men in U die eigenschappen miskendet, die gij in anderen laakt. Praat toch niet altijd afbrekend over een ander. Gij wilt toch ook niet dat men altijd af keurend over U spreekt. Neem toch niet alles kwalijk. Wat zoudt ge zeggen, als men van U alles kwalijk nam. Wat gij niet wilt, dat U geschiedt Doet dat ook aan een ander niet. Het lijkt niet gemakkelijk om dat spreukje overal en altijd in beoefe lantaarnpaal, dan kor men het 's avonds ook nog lezen. Gulden spreuk die iy onze her» sens als ln marmer moest inge» beiteld worden. En om die spreuk trouw in beoefeniug te brengen, daar is niets anders voor noodig dan een beetje nederigheid Ons zelve niet boven anderen ver» leffen; erkennen dat j-.nderen ook $oede hoedanigheden b zitten: be» grijpen, dat wij in veel dingen ook wel eens te laken zijr;; veronder» stellen, dat een auder srich wel eens ten onzen nadeele vergissen kan; dat zijn acten van nederigheid, die zoo gemakkelijk en mei een beetje goeden wil den vrede in de samen» eving bewaren. Hieruit volgt nu niet dat we onnoozele halzen behoeven te zijn, d:e de kaas van hun brood laten eteD, die met de handen in den schoot maar alles geel vindeD en zich alles laten welgevallen. Zulke uidjes moet men raaa-- eens üinn opporren, want, waarachtig, zoo rreDgen ze den vrede nie Soms moet de vrede vel degelijk gekocht worden met si :,d, vooral io onze dagen. W 1 gerust aloersch zijn, als bei maai is een heilige jaloerscliheid, die ons prik» kelt om zelf beter le worden. Laten wij gerust partijzuchtig zijn, als het is om een werkelijk verkeer» de partij uit een of ander college te knikkeren. Gerust praatzuchtig: dat noem ik nu liever actie met het woord, als het er om gaal bedorveD plekken in de maatschappij aan te wijzen en te verbeteren. Eindelijk: gerust kwalijk nemen als men ons durft hoonen in iets wat onzen godsdienst en onze zeden dierbaar is. Daardoor wordt de vrede niet verstoord, integeudeel, dat is actie, die ons vrede breDgt. Vrede, dat woord kliukt als een vloek in den mond van socialisten van menscben zonder God en gebod. Vrede, dat is een echt Roomscb Katholiek woord. Bij ons, Katholieken, staat aan 't hoofd een Vredekoning, Christus, die geboren werd, toen er over de geheele wereld bij uitzondering vrede was; bij wieDS geboorte de Eögelen aan de menschen vrede beloofden; die als groet steeds sprak: Pax vobis, Vrede zij U. Wij Christus' volgelingen zijn dus menschen, dien den vrede moeten beminnen, den vrede onder de menscben bevorderen. Wij vieren Woensdag Kerstfeest, 't Vredefeest. Wilt ge dan een goed voornemen maken, zet dien dag als motto op uw levensprogram VREDE. Druk verkeer. Bestuur van verontwaardigd, noodigt niet meer uit. Goede verstandhouding ver- ning te brepgen. En toch moest het broken, ruzie in de gemeente, partij-in ieders huisin alle kamers hangen zucht, geen samenwerking, achter- toch moest het prijken op ^llei uitgang 1 hoeken van de straten, aan eiken V. P. N. Ongeluk. Gasverstikklng, PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. voor VENRAY franco per po9t voor het buitenland bij vooruitbetaling öo c afzonderlijke nummers 4 c van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. 20 c 5 grensscheiding tusschen Oostenrijk en Servië vormen, trekt Oostenrijk steeds meer troepeD samen. Reeds moet een leger van 200000 man de Servische grens bedreigen, terwyl Oostenrijk 800000 man op de been heeft. Skoetari. De -Bosnische Correspondeoz" meldt De commandant van Skoetari, Hassan Riza, deelde den consuls mede dat hij de stad ook niet zou overgeven indien de Londensche conferentie hiertoe besloten had. Men had ul. afspraken gemaakt met de Miriditen, die gezworen hadden met de Turken gezamenlijk de stad te verdedigen, waarop Montenegro geen -recht heeft. Uit CettiDje wordt getelegrafeerd, dat de Montenegrynsche stadsdrukkerij een vlug schrift zond waarin de saamhoorigheid van Skoetari en Montenegro wordt betoogd. Zeegevechten. Hoe weinig rooskleurig het er met de Turksche vloot ook uitziet, toch is ze met de Griekscbe scheepsmacht sli geweest. De Turksche vlooteommandant meldt daaromtrent Dinsdagmorgen om streeks half negen verliet de Turksche vloot de Dardanellen en kwam in aan raking met de Grieksche scheepsmacht. De beide eskaders wisseldeD schoten op een afstand van 3200 tot 7500 meter. Onze officieren en manschappen hieldeD zich buitengewoon dapper. De strijd duurde anderhalf uur. De Grieksche kruiser .Averoff" «tfd door drie of vier projectielen getroffen en zijn vier-omojb geschut aan de voorplecht en de negen- duimsohe kanonnen aan stuurboord werden tot zwijgen gebracht. De overige vijandelijke schepen trokken zich in volle zee terug, nadat zy Yonder gevolg gevuurd hadden. De -Averoff" hield den stryd nog vol, maar die vluchtte ten slotte eveneens in de richting der Piraeus. Onze schepen hadden geen schade. Een bericht van het Grieksche minis terie van marine zegt over dezen zeeslag, dat de Turken om ruim half elf in wan orde terugtrokken. Volgens berichten uit particuliere bron, zou de vijand belang rijke schade geleden hebben. Het Turksche admiraalschip zou door zes granaten zijn getroffen. Voorts wordt uit Konstantinopel gewag gemaakt van een nieuw zeegevecht, waarbij na een uur strijdens vlammeD aan den voorsteven der -Averoff" zouden ontdekt zijn. Het schip helde weldra aar stuurboord over en trok zich, omringd door de andere Grieksche schepen, terug Ten slotte is er nog een gerucht da' Turksche transportschepen manschappei aan boord nemen de bestemming is onbekend. Gld. De vredesconferentie. De correspondent van de -Matin" te Londen deelt mede, dat Dr. Daneff op de tot hem gerichte vraag, wat hij dacht dal de vertegenwoordigers der Balkanstaten zouden doen, zoo de Turksche algevaar digden niet met de Grieksche zouden willen onderhandelen, antwoordde Ge meen8chappelijk hebben wy den oorlog gevoerd, gemeenschappelijk zullen wy ook den vrede sluiten. Wanneer Turkije in zijn weigering volhardt, zullen wy elkaar by Tschataldscha wederom ontmoeten. Ik geloof evenwel dat Turkije de aan haar afgevaardigden afgegeven instructies zal wijzigen. blijkt, dat de resultaten over 1912 wijzen op vooruitgang en verbetering. Thans telt de afdeeling Limburg 75 onderafdeeliogen met 3630 leden. De rekening en verant woording van den penningmeester toonde aan, dat de inkomsten bedroegen f2909.45, de uitgaven f 2907.22, batig saldo f 2.23. Het regelement werd aangevuld met de bepaling, dat voortaan de afdeelmgen vóór 15 Januari van elk jaar hare contributie dienen in te zenden. De heeren I. Breukers, Neer, en G. de Ponti, Venray, werden gekozen tot leden van het bestuur. Tot lid van het hoofd bestuur werd benoemd de heer G. de Ponti voornoemd. De heer H. Janssen, Venray Leunen, werd gekozen tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht, De begiooting voor 1913 werd vastge steld in uitgaven en ontvangsten tot een bedrag van f2694. Ongeluksvogel. Een wildstrooper die zich Zaterdagnacht onder de gemeente De Bilt in het veld bevond om met kunstlicht wild op te spo" ren, werd betrapt door de politie, die proces-verbaal opmaakte en het kunstlicht (een carbied-rywiellantaarn) in beslag nam. Nu was er voor den strooper in het holst van den nacht in 't stikdonker zonder licht niets meer te verdienen. Hij nam dus zijn fiets, die hij tegen een boom had gezet en reed huiswaarts, natuurlyk zonder licht, daar de politieman zijn lantaarn in beslag had jeoomen A'dns roortfietsend, kwam uy «ou Auuió. pjl.t.caiar tog»P. "iet* van da eerste bekeuring wetend, hem op den bon zette wegens rijden zonder licht. Men schrijft uit Winterswijk aan het Hdbl-" De toevoer van steenkolenwagens is op het oogenblik zóó groot, dat geregeld alle lynen bezet zijn en het rangeeren veel op lettendheid vereisebt, teD einde ongelukken te voorkomen. De exportslacbteiij firma Zwanenberg kan bijna geen wagens krij gen, doordien er geen mogelijkheid bestant laarteen 'e ran»u«r'«n E 'ij» 4 met minder dan 1300 volle wagens oiuueu- De toestand. Hoewel de vredesonderhandelingen Maandag te Londen zijn aangevangen, is, de toestand op den Balkan nog alles behalve geruststellend. Langs den Donau en de Save, die de Te Roermond werd Zondag de twaalfde algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Limburg van de Vereeniging ter bevordering der pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland. Van de 75 waren 33 onderafdeeliogen vertegenwoor digd. Uit het jaarverslag van den secretaris gekomen. Dinsdagmiddag was men te Arnhem bezig om een der goederenwagens die de vorige bij het spoorwegongeluk in het Broek was omgevallen en tegen den spoorweg lag, met takels op te hyschen toeü de takel brak en de wagen met donderend geweld naar beneden stortte, waar hij aan stukken en brokken neerviel. Bij dit ongeval had den nog persoonlijke onge'ukken plan'». Een npziciiter werd '1e lip izescheu een arbeider een paar vinge>a vernrijze.d, terwijl de arbeider van Dinsel zwaar inwendig werd gekneusd en per bran card naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Een misdaad opgehelderd. Een landbouwer heeft in den omtrek van Homberg een menschelijk skelet gevonden met gebroken wervelkolom. Daarbij lag een medaille, die in net jaar 1821 door den kroonprins Wilhelm II aan de strijders van den oorlog 1814—1815 werd uitge" reikt. Met deze vondst is een misdaad aan 't licht gekomen, die voor negentig jaar geleden gepleegd werd. Een zekere luitenant Deichman nl. die de veldtochten van Napoleon meemaakte, en in 1817 gepimsionneerd werd, was sinds den 7 Juli 1823 spoorloos verdwenen. Op dien dag had bij zich naar Homberg begeven om zij o pensioen te halen, maar op den terugweg was hij op geheimzinnige wijze verdwenen. Thans is gebleken, dat hij op de plek waar het skelet gevonden werd, vermoord en beroofd is geworden. Maandagnacht zijn, naar de 's Hert. Ct. meldt, twee arbeiders op het baggerwerk in de Maas, even beneden de gemeente

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1