Limburgsch Nieuws. De Oorlog. Algemeen Nieuws. worden. Wat betreft het balf jaarlijks uitbetalen, de Voorzitter verwacht hiervan weinig heil. De Hanze heeft er al eens werk van gemaakt, doch dit is mislukt. De heeren Th. Camps en Wijnhoven meenen als de gemeente voorgaat, de patticulieren wel zullen volgen. De Voorzitter verzoekt den leden er dan in het eerste half jaar van 1913 eens aan te herinneren. Het splitsen der rekeningen is niet het werk der Secretarie, dit b6oamt de Voor zitter ten volle, er zal dan ook in het vervolg de hand aan gehouden worden en verkeerde rekeningen zullen geweigerd worden. Over de buitengemeentelyke leverantie der kantoorbenoodigdheden zegt de Voor zitter, dat al het mogelijke in Venraj wordt gedrukt, doch dat er Staten of lijsten zijn, die hier voor geld noch goede woorden te krijgen zijn. De Secretaris vraagt welke drukker in Venray 40 modellen voor de begrooting voor f 40 leveren kan. De heer Oeurts zegt dat de instructie der onderwyzers te Venlo is gedrukt. De Secretaris zegt dat dit ook het laatste geweest is. wat er buiten het dorp is gegaan. Voor de polis Dorpsschool enz. zal worden zorg gedragen. Hierna leest de Secretaris de rekening post voor post voor. Uit de rekening blijkt dat de uitgaven tram «yn f7229,04, de inkomsten f 6708 34, schuld f 520,69. De heer Geur's vraagt of in de in» komsten ook de pee'pacht is begrepen. De Secretaris antwoordt dat er thans reeds f 1200 achterstand is, doch dat de rechtzaak zoo verre is gevorderd, dat deze of de volgende maand de pleidooien zullen plaats hebben en de maand daarna de uitspraak. De heer Geurts merkt op dat de tram zoo weinig oplevert, er is nu weer circa f 500 te kort. De Secretaris antwoordt dat men niet moet vergeten dat er f 1000 worden af" gelost, er is alzoo een batig saldo vaD f 480. Na deze uitlegging wordt de rekening goedgekeurd. 2 Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School te Oostrum. Volgens advies van den Schoolopziener komen de heeren Wyohoven, Peters on Aussems niet in aanmerking, betzij wer.ens te jeugdigen leeftijd, of wel wegeas te korte dienstjaren. Op de voordracht worden geplaatst de heeren Gooren te Meeflo, ücOtfVprs te Bocholtx en Hollen te Zevenaar Na tot stemming te zyn overgegaan, blijkt dat de heer Gooren met aigemeene stemmen is gekozen. 3 Plan tot ontginning gemeentegronden met betrekkelijke besluiten. Door den Secretaris wordt het plan enz voorgelezen en de teekeningen rond gedeeld. Na de discussie, welke bijna een geheel uur duurde, werd besloten dat de gemeen te Venray zal aangaan eene leening, ten bedrage van f 73000 ad 4 procent, tot de ontginning van 160 H.A. gemeentegrond. Deze leening wo^dt uitgeschreven over het tijdvak van 6 jaren met pandbrieven van f 500. De aflossingen hebben plaats van 1920 tot 1949 jaarlijks f 1000 1950 tot 1964 f 1500, 1965 tot 1974 f 2000, 1975 f 500, zoodat in 1975 de geheele schuld zal zijn afgelost. De beer Geurts zoude het wenschelyk achten eene commissie van toezicht te benoemen. De Voorzitter antwoordt dat dit groote gemeentebelang het toezicht van ieder raadslid vordert en er geen bezwaar be staat dat de leden van tijd tot tijd naar de ontginning gaan kijken. Het voorstel tot leening van f73000 over 6 jaren wordt zonder stemming goed gekeurd. 4 Verordening omtrent motor- en rijwielen. Nadat de verordening, waarbij de grootste snelheid op 15 K.M. per uur is bepaald, benevens het verbod tot bet on bedekt vervoeren van soydende voor werpen of van voorwerpen langer dan 3 bij 1 M is voorgelezen, wordt deze goed- gekeurd. De beer Geurts beklaagt z:ch over de schandelijke vernieling van bet fietspad CastenrayMeerlo. Wethouder Aerts raadt den heer Geurts aan, zich van getuigen te voorzien en procesverbaal te doen opmaken. De Voorzitter deelt mede, dat naar aan leiding van bet genomen besluit tot bet trekken van schoolgrenzen er eene depu tatie der bewoners van de Heide by hem is geweest om te spreken over het onbil lijke der genomen besluiten. De Voorzitter kon deze geen ongelijk geven. Da Rector van Leunen is ook nog bij hem geweest, doch om het iedereen naar den zin te maken, kan niemand. Recht is recht en daarom stelt hij voor bet eerst genomen besluit te bandhaven met dien verstande, dat de Wieën en Molenhof bjj Venray dorp komen, terwyl B. en W. aan de bewoners der Heide ontheffing kunnen verleenen. I)e heer Loenen zegt dat de kinderen van Janssen en van v. Meijel evengoed naar het dorp kunnen gaan als naar Leunen, de boeren aan de Hei hebben altyd wat. eerst zanikken zij om een grindweg en nu zy dien hebben deugt het ook niet. Wethouder Janssen ou de heer Th. Camps zijn er voor de kinderen uit de Wieëu naar het dorp, en die van de Heide naar Leunen te zenden. Aldus besloten. Reclame's Hoofdelijk en Omslag. Wordt besloten in geheime zitting te behandelen. MededeelingeD. De Voorzitter deelt mede, dat is inge komen een verzoek der vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken, om op uit te voeren gemeentewerken het gebruik van bier en jenever te verbieden. Wethouder Janssen zegt dat er nimmer misbruik gemaakt wordt, waarom zou men oude gebruiken vernietigen. De Voorzitter vraagt den heer Loonen hoe bet te Oostrum gaat. De heeren Loonen: o goed. De Voorzitter: werd er nog al ge- pruufd De heer Loonen: jao mien lieve mins, daor moeij ik me nie mit. Het rekwest voor kennisgeving aange nomen. Schrijven der G. S. over een rekwest van het Limb. Kruisveibond over het feit dat bet in velschillende gemeenten voorkomt dat de ontvanger tevens kaste lein is en er maatregelen dienen genoraeD te worden, zulks tegen te gaan. Aangezien de heer Voesten geen kastelein is of ook in de eerste dagen geen herberg houden zal. wordt besloten dit schryven voor kennisgeving aan te nemen. De haer Geurts vraagt hoe het ataat met de verordening op de verloflokalen. De Secretarie antwoordt dat de depu tatie wel hard optreedt eo blijkbaar wacht op eene rykswet. De Voorzitter deelt mede dat Weth. Janssen in de zitting der provinciale staten die de volgende week plaats beeft, zal bepleiten, om, ingeval de krankzinnigen van Limburg te 's Bosch verpleegd blijven en er geen contract tot stand komt, al thans eene uitsondering te maken voor Venray. Het is toch veel aangenamer voor de familieleden om hunne zieken dicht by te hebbeu. Wethouder Janssen zegt dat hy zich tot de besturen der gestichten heeft gewend, met het verzoek bioneD 8 dagen inede te deelen of zij genegen zyn voor f 300 de krankzinnigen van Venray te verplegen, dan zal by de zaak in Maastricht bepleiten. Nadat de heer Geurts nog gesproken bad over eene waterlossiug aan het Schoor, ging de Raad ten 6 ure in geheime zitting over. VENRAY, 30 November 1912. Zondagmorgen onder de mis van 7 uur werd een tywiel gestolen aan de Paterskerk. Te Crefeld werd Maandag een persoon aangehouden, zekere P. R. R. 36 jaar, metselaar te Geijsteren, die een rijwiel te koop of in ruil aanboodt bjj een bandelaar. Zonder bewys van herkomst van het rijwiel, kon hy dit niet moer terug bekomen. R. verklaarde de fiets Zondagmorgen te Venray van een persooD uit Aarle-Rixtel te hebben gekocht. Dins dag vervoegde zich dan R. ook te Venray by den bestolene, zekere C. uit Merselo, om een bewijs van herkomst, dat hem zou gegeven zyn indien hy niet door het flinke optreden van veldwachter Janssen na lang verboor bekende de flets zelf gestolen te hebben. De afdeeling Venray van bet Groene Kruis vergaderde Zendagavond in de zaal 'van bet Patronaat. De Heer de HaeD, aftredend bestuurslid, werd als zoodanig herkozen, waarover de voorzitter zijn voldoening uitsprak, daar de Heer de Haen steeds een yverig be stuurslid was. De Heer Dr. Janssen besprak hierna de Ziekenverpleging. In bet algemeen kan worden gezegd, dat de vrouw meer aan gewezen is tot 't verplegen van zieken dan de man, vooral de katholieke vrouw. Liefde en toewijding zij een der eerste verei8chten voor een goede ziekenverple ging. Daarnaast is echter ook kennis noodig. Spreker gaf vervolgens eenige aigemeene voorschriften van ziekenkamers. Op ieder ziekenkamer moet tevens staan verboden toegang. Een zieke heeft rust noodig. Ziekenverplegers, die steeds ge» druisch maken in de kamer deugen niet, maar zij, die zich muisstil houden om nu en dan onverwachts voor 'i ziekbed op te duikeD, deugen ook niet, dat doet den zieke telkens schrikken. Vooral licht en frissche lucht moeten daaruit niot worden geweerd; steeds open raam; a'les wat stof veroorzaakt moet niet in een ziekenkamer zijn, dus geen karpet ten, zware gordijnen enz. Stof moet nat worden opgenomen, met droge doeken wordt stof slecht» verplaatst. Verder gaf spreker eenige nuttige wenken over t behandelen der zieken. Noodig is de grootste zindelijkheid, dage lijks wasBchen, afscheidingen van den zieke steeds direct verwijderen. Den loop der ziekte nauwkeurig volgen. Vertrouwen inboezemen tegenover den geneesheer. Spreker keurde vooral af slaapsteden, zooals die in oude gebouwen worden ge vonden en helaas soms nog n nieuwe ge bouwen worden aangebracht. Spreker had dikwijls de gelegenheid om in zyne zeer interessante, maar vooral nuttige lezing, te kunnen wijzen op ingre diënten, voor eene goede ziekenverpleging noodzakoiijk en die voor de leden verkr ijg» baar zijn in het magazijn van 't Groene Kruis. De Vooriitter dankte Dr. Janssen voor zyne lezing en hoopte, dat velen zich zouden aanmelden als lid, opdat het Groene Kruis steeds meer zou kunnen prestoeren en vooral, dat men zou komen tot 'i aa- stellen van wijkverpleegsters. MERSELO. Toen Zondagmiddag de jongeman M. Martens een patroon die vastzat uit xyo geweer wilde verwijderen, ging her schot mee een hevigen knal 9f. met het t 'urig gevolg dat een oog totaal verbriji"'d werd De getroffene is ter verpleging Daar Nymegen vert okken. Weer een bewys dat men met vuurwa penen met te voorzichtig kan zijn. HEIDE. Zaterdag en Zondag gaf het Zanggezeiechap -bet Heidebloempje" a'h er een concert met tooneeluitvoering. Beide avonden werd hét tal' Ijke publiek in wel- gekozen woorden een hartelijk welkom toegeroepen. Na een paar zangs'ukken, die correct weiden ten getioore gebracht, ging men over tot uitvoering van eenige voordrachten eu blijspelen. Dikwijls worden de lachspieren van de aanwezigen in beweging gebracht en de spelers toegejuicht, wat zij dan ook ver dienden Bravo leden v«ri 't Heideblurapje, ver heeft uw concert de verwachting overtroJlao De welverdienJe hulde werd u dan ook door een paar heeien toege sproken, Alles te beschrijven, zou te vee' plaat.ruicte vragen, maar alleen zeggen wjj roet recht, dat allen hun best gedaan hebbe~ óm te geven wat zij konden geven. Wel een bewijs dat uw leidsman bekwaam is voor zijn taak, zoowel voor toóneel als zang. Blyft zoo voortgaan (Ingezonden.) OTTERSUM. Aan de grens bij de Hekkens, gemeente Ottersum. vei toonde zich Donderdag, volgens de -Tel.", een bende Zigeuners, bestaande uit circa 20 personen met 3 wagens en 3 beren. Door de politie werd hun het binnentrekken in ons land belet. %erdwijnend iiu<aiur««-liomi. Men meldt aan de -Tel." Bij den hevigen storm, die in Juni jl. woedde, werden eenige der majestueuse, circa een meter dikke lepenboomen van de prachtige lanen aan beide zyden van het stadje Gennep (rijksweg Venlo— Nijmegen) afgeknakt. In verband hier mede werd een onderzoek ingesteld naar den toestand dier boomen. Naar wij thans vernemen is de gesteldheid van het meerendeel dier iepen zoodanig, dat in het belang der veiligheid noodig is ze te rooien, waarmede binnenkort zal worden begonnen. Een Zeppelin boven Limburg Zondagmiddag om 5 uur, toen het reeds volkomen donker was, werd volgens de N. K. boven Roermond een Zeppelin luchtschip waargenomen. Io den mane schijn was deze bestuurbare luchtballon, die op aanzienlijke hoogte van het westen naar het oosten statig voortdreef, zeer goed waar te nemen. WEERT. Maandagavond had op den Hoogensteenweg een vechtparty plaats, waarby geducht van het mes werd gebruik gemaakt. Een vreemde zwerver M die in erg dronken toestand verkeerde, kreeg een snijwonde over den rug. waardoor hij veel bloed verloor. Al spoedig verleende dr. Vrancken geneeskundige hulp, waarbij bleek, dat de wonde niet zoo gevaarlyk was, als men aanvankelya dacht, zoodat de verdachte S., die reeds door de marechaus sees in verzekerde bewaring was genomen, na opgemaakt procesverbaal weer in vrijheid werd gesteld. Garnizoenen in Limburg. Men meldt aan de -L.K." uit Meerssen dat in een vergadering van den Raad van die gemeente is beraadslaagd over een aanbod van bet ministerie van Oorlog, om de Meerssenerheide voor f 30,000 te knopen, teneinde die heide in te richten tot oefeningsterreinen voor de infanterie. Hetzelfde blad meldt ter toelichting van dit bericht De stappen, door het gemeentebestuur van Maastricht gedaan, om aldaar ver sterking van hei garnizoen te verkrijgen, zijn aan het departement van oorlog in goede aarde gevallen. Het 2do reg. infanterie zal in zyn ge heel in Limburg komen te liggen eene helft komt te Venlo. De vraag was nu. waar de tweede helft zou komen. Dit hing af van de aanwezigheid van geschikte terreinen voorden bouw van kazernes en vooral van exercities in groot vorband. Daarvoor heeft de militaire oveihoid op zijn minst een vlakte van 600 HA. noodig. De burgemeester van Maastricht is erin geslaagd in de naburige plattelandsgemeen ten een aaneengesloten geheel te vinden naar het blad meent 80 of 90 HA. dat de goedkeuring van hot ministerie wegdroeg. Den siroopsier. Een vrouw die het jachtveld ingaat om te stroopen komt niet alle dagen voor, schrijft men aan de „N. A. C." uit Dieren. Een tweetal onbezoldigde rijksveld wachters bekeurden dezer dagen in de Havikkcrwaard een vrouw op het oogen- blik dat zij een konijn uit een strik haalde. Zwendel. In de aigemeene plaatselijke ziekenkas te Solingen zijn, naar de „Koln. Vztg." be richt, groote bedriegerijen ontdekt. Zoo zijn rekeningen van doctoren en apothe kers vervalschtsommigen hunner wachtten sinds jaar en dag op hun geld, terwijl in de boeken hun bedragen als voldaan zijn vermeld. Behalve de betaal meester had geen beambte der kas sedert jaren eon hoofdboek in handen gekregen en hun was zoowel door den betaalmees ter als door den eersten voorzitter Knoth uitdrukkelijk verboden zich met de inner lijke aangelegenheden der kas te bemoeien of daarover te spreken. Ze wisten dat dikwijls geen geld in kas was, maar hadden voor hun vermoedens geen bewijzen. Wie het waagde ook maar de geringste kritiek over een inrichting die zich in handen der sociaal-democratie bevindt, uit te spreken, zou zich economische schade en ondergang op den hals hebben ge haald. De commissie van toezicht was door de geslepen bedriegers een rad voor de oogen gedraaid. De betaalmeester is beschuldigd van bedriegerijen tot een bedrag van 80000 Mark. De eerste voorzitter, het socialis tische raadslid Knoth heeft voorschotten van eenige duizenden Marken uit de kas genomen cn de vice president, de boek binder Gieszmann, een ijverig lid der liberale partij, Ivefl eveneens hooge bedrag- n van den betaalmeester aange nomen, meubels en geldkasten der kas ten eigen bate verkocht cn zich aan ver- valsching van onderteekeningen schuldig gemaakt. Het bestuurslid Albers, een wasch-echt socialist, heeft zich 1000 Mark uit de kas doen betalen en dit bedrag voor een pleizierreis gebruikt. De liberale aannemer Bossclmann, eveneens bestuurslid, heeft met medeweten van den voorzitter, bedragen van 10 tot 20000 Mark uit de kas geleend. Ook de socialistische agitator Siiemke is bij de zaak betrokken. Het is derhalve begrijpelijk, zegt het bovenge noemde Keulsche blad, dat het plaatselijk socialistisch orgaan zooveel mogelijk beproeft de genossen uil de schandelijke historie te redden. Een aanslag op zijn vader. Te Molieres een klein plaatsje nabij Limours heeft een jongen vin 15 jaar een moordaanslag op zijn vader gepleegd. De jongen had den avond met dansen doorgebracht en toen zijn vader hem daarop onderhield, trok de ontaarde zoon een revolver uit zijn zak en loste twee schoten op zijn vader. Toen vluchtte hij als een waanzinnige naar 't op twee mijlen afstand gelegen Limours en gaf zich op het politiebureau gevangen. -Arresteer mij I riep hij. Ik heb myn vader vermoord Het slachtoffer was niet dood. maar wel wordt zijn toestand als zoer gevaarlijk beschouwd, daar hy twee kogels in den buik kreeg. Een droevige omstandigheid is dat de moeder van den jeugdigen boos wicht blind is, en haar verstand verloor, toen ze hoorde wat er tusschen haar kind en haar man had plaats gehad. Ploegen bij maanlicht. In den staat Texas ondervinden de boeren veel last van een nieuw insect, een soort vlieg, dat paarden en runderen aan valt od bij deze dieren soms blindheid teweeg brengt, soms zelfs den dood ver oorzaakt. Daarom verrichten vele boeren hun veldarbeid, het ploegen bij maanlicht. De door deze vliegen gestoken dieren weigeren voedsel. Inzonderheid zijn de verliezen onder het melkvee groot. Ook menschen worden door deze vlieg, wier steek erger schijnt te zijn dan dien van een muskiet, niet gespaard. Van liet oorlogsierrein wordt gemeld, dat de Serveo met een 50.000 man de Bulgaren aan de Tsjatald- sja- linie zullen helpen. Tal van Serven helpen bovendien',) bij de belegering van Adrianopel. De havenplaats Dedeagatsj, ten W. van den mond der Maritsa, is door de Bulgaren bezet, zoodat zij nu gemakkelyk uitSaloni- ki krijgsbehoeften voor bun legerkorpsen by Adrianopel en in de Tsjataldsja linie kunnen krygen. Gevochten wordt er inde Tsjataldsjawer- ken niet. Beide partyen houden zich bezig met hot opwerpen van verschansingen. De gapingen die de cholera onder de Turksche soldalen aanricht, worden aangevuld met versche troepen uit Anatolië. Achter de verdedigings linie moeten on telbare lijken van cholera lyders liggen, zoodat bij een eventueele verovering dezer laaste l'urksche verdedigingslinie Bulgareu in een hoogst besmette omgeving zouden komen. Omtrent «Ie onderhandelingen wordt uit Konstantinobel geseind, dat de ministerraad besloten heeft, onraiddelyk vredesbesprekingen in te leiden. Te Sofia meent men, dat Turkije wel langzaam aan zal toegeven. Duidelyk wordt voorts nog eens herhaald, dat Bulgarije zelf de Balkankwestie wenscht te legelen. Old. Biilgaarnelie Turkenhaal. Een Orieksch katholiek miltair dokter inTurkschen dienst deelt het volgende mee van de haat. welke de Bulgaren jegens de Turk vervult Ik bevond me op het slagveld by Loele Boer gas en hield my met de verzorging der gewonden bezig. Daaronder bevond zich een zwaargewonde Bulgaar, die in de borst was getr offen. De geneesheer maakte zich gereed den soldaat te verbinden, toen deze hem vroeg -Breng me naar het Bulgaarsche kamp. ik zal er beter kunnen sterven dan hier-" -Ik zal je als een broeder verzorgen." antwoordde de arts, ik oen christen". Toen sprak de Bulgaar •Christen En gij gy schaamt u niet die vervloekte Turksche uniform te dragen? Ik wil uw zorgen niet." Niets hielp. De dokter moest zich ver wijderen en den ruwen Bulgaar aan zijn lot overlaten. Om Adrianopel, Dat er om Adrianopel hevig wordt gestreden, blykt wel uit de volgende tele- grammen in de Maaab. Een telegram uit Moustapha meldt dat verschillenden huizen in brand staan Vluchtelingen melden dat een groot deel van de stad onder water staat tengevolge van overstrooming van de Maritza, de Tunja en Atdar. Anarchie eu hongersnood zouden inde stad heerschen. Aan de Lokal Anz, wordt uit Sofia gtteiiKl: Dinsdagavond -«„rd hier bet bericht ontvangen, dat een stads kwartier in Adrianopel in de nabybeid van de mos kee -Sultan Seliro in brand staat. De brand zou onstaan zyo door Bulgaarsche granaten. De val der vesting is naby. SPORT, Voelbal. -Critiek is uit den booze, en dus weg er mee I" Zoo wordt vaak beweerd. Ik ben het er niet mee eens, ik acht eene opbouwende en tevens welwillende critiek nuttig, wat men er ook tegen inbrengo. En nu terzake. De vooi hoede van D.S O. is voor hare taak, in bet algemeen gezegd, goed berekend toch is de linker vleugel beter dan de rechter. Misschien ligt de schuld aan de wisseling van spelers, dat by rechts nogal eens voorkomt. Dit moet zooveel mogelyk worden ver meden de spelers moeten op elkander bouwen kunnen en dit kan slechts als ze elkander door en door kennen dus zoo min mogelyk mutatie, en steeds training. Evenwel is de rechtervleugel, dank zy het kalme spel van den rechtsbinnen, in den laatsten tijd merkelyk bygekomen en zal, bij bedaard volhouden, dra den anderen vleugel niets toegeveD. De middenvoor, alhoewel een voortreffelijk speler, schiet er nog wel reis langs, doordat hy den bal steeds zoo dicht mogelyk in den hoek van de goal tracht te brengen, om reden een bal, midden in vlak voor deo doelman, bijna altijd mislukt. Men beoortfeele hem dus niet verkeerd uit een misschot I De halfback-linie werkt goed hun koppen en opvangen is prachtig ze ver staan de kunst de voorhoede flink te steunen bij den aanval. Toch meen ik dat ze goed zou doen met meer terug te spelen door te veel opdringen begaat ze nog al eens een fout. Deze kan steeds voorkomen worden door de achterspelers, die de half-linie moet steunen in haar pogen om den bal aan de voorhoede te geven, daarom moeten ook zy terugspelen» Echter dit terugspelen moet vlug geschie den en toch Diet onbesuisd, want in dit geval, en dit gebeurt wel eens, komt de bal in de verkeerde goal terecht. De voorback, alhoewel een goed speler, maakt soms een tactische fout vooral als de vijand rechtstreeks op hem aankomt. Dan is bet zaak van aanvallen en trappen; nooit terugloopen, want dan krygt de tegenpartij de kans om te schieten en

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2