Let wel Limburgsch Nieuws. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Algemeen Nieuws. Ingezonden. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Dieusleu le Venray. Bulgaarselie en Servische overwinningen. Eindelijk na drie dagen van den hevigsten strijd tusscbeo de Servische en Turkscbe troepen is Koumanovo door het eerste Servische legerkorps genomen. Gewichtig in strategisch opzicht is het voordeel, dat de Serviërs met deze nieuwe overwinning behaald hebben. De Turksche artillerie heeft de dappere Serviërs geweldig bestookt. Maar ze wisten stand te houden, zy het dan ook ten koste van bloedige verliezen. Het aantal dooden en gewonden die in het gevecht gevallen zijn, is nog Diet officieel bekend gemaakt. Een tweede overwinningsbericht kwam uit Sjenitza. dat eveneens zegevierend door de Serviërs werd binnengetrokken. De geestdrift, door de zegeberichten te Belgrado gewekt, is bijna ten top geste gen door een hoogst verblijdend bericht, uit Sofia ontvangen van den BulgaarscheD bondgenoot. Kirkkilisse, dat van zooveel gewicht is voor de belegering van Adrianopel, is door de Bulgaren veroverd. De Bulgaren maakten 50000 Turken krijgsgevangen. Schitterend, doch tevens oloedig moet die overwinning der Bulgaren geweest zijn. Ze hebben een grooten buit aan kanonnen, ammunitie en een aanzieDlyke hoeveelheid mondvoorraad bemachtigd. Meo is te Belgrado èén en al geestdrift want ook van de Montenegrijnen, die voor Tarabosch 1 gelegerd zijn, k wamen zeer gunstige tijdingen io. Ze zijn al verder en verder op Tarabosch aangerukt en eeDige belaDgryke stellingen vöór Tarabosch zyu in hun handen gevallen. Over het geveehl bij Adrianopel wordt nog het volgende gemeld De Bulgaren maakten zich van ver» scbeidene vooruitgeschoven posities meester na een zeer verwoed gevecht tegen de Turken te hebben geleverd. De vijand vluchtte, na verslagen eD geheel ODtmoe- digd te zijn. hals over kop in de richting van Adrianopel, een groot aantal dooden op het slagveld achterlatende, Het doodencijfer is nog niet bekend. Gedurende de bestorming openden de zware kanonnen van de Noord Oostelijke forten een hevig vuur op de aanvallende legermacht, maar zonder resultaat, daar het Turksche geschut zeer onregelmatig schoot en niet goed gericht was. De Turksche gevangenen, die in handen der Bulgaren gevallen zyn, verklaarden dat de heftige aanvallen der Bulgaren de Turken volkomen verraste. Ze deelden verder mede, dat de Turken ontmoedigd zyn, slecht govoed worden en dat er geen goede discipline meer oDder hen heerscht Wegens den feestdag van Allerheiligen zal het volgend nummer van ,,Peel en Maas'' a.s. Donderdagmiddag verschij nen. Ad verten tl 8n enz. worden in gewacht tot uiterlijk Woensdag avond. VENRAY, 26 October 1912. Maandag werd door Z. D. H. Mgr. Drehmanns, bisschop van Roermond, in de Parochiekerk alhier aan 800 kinderen het H. Vormsel toegediend. Om 7 uur werden gevormd de kinderen van 't dorp, St. Jozefsgesticht en de peneionaires van Jerusalem Hierbij fun geerden als peter en meter de Edelachtb. Heer Burgemeester H. Esser en Mevrouw de Wed C. Esser—van Wijlick. Om 10 uur werden gevormd de studenten van 't Gymnasium, de kinderen der gehuchten Leunen, Merselo, Oirlo, Oos trum en Smakt en tevens die van de parochiën Bhtterswijk, Wanssum en Geysteren. Na de vorming voelde Z. D. H. zich zoo vermoeid, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Mgr. keerde om 3,28 naar Roermond terug. Naar wij vernemen is de toestand van Z. D. H. thans bevredigend. Het door Limburg in de lichting 1913 te dragen aandeel is op 1269 man bepaald. Het gedeelte door elke gemeente van bet 2e militiedistrict te leveren is door Ged. Staten als volgt vastgesteld Venray 31 lotelingeD, in te lijven 25; Wanssum 7 en 6; Horst 32 en 25, Bergen 28 en 22; Gennep 12 en 10. Voor de leden van 't Zieken- en On. dersteuningsfonds bij de S. S. zyn aange wezen de navolgende geneesheeren resp. apothekers Van Vierlingsbeek tot en met Meerlo Tienray: Dr. E. D. Struben te Vonray. Van wachtpost 10 tot Blerick: H. Rece- veur en J. H. van Rijn te Venlo. Inbraken. In den nacht van Zondag op Maandag is in het station alhier ingebroken. Er schynen beroepslui aan het werk te zijn geweest, daar eene ruit, na ingesmeerd en met een diamant bewerkt te zijn. werd ingedrukt. De buit is echter zeer gering, daar de brandkast het tegen hunge werk tuigen kon uithouden. Vermist wordt ongeveer f 10 aan los geld en een verbandtrommel. Deze laatste werd later teruggevonden op den weg naar Oirlo. Uit de slachterij van den slager P alhier werd door inbraak een partij rook- vleesch ontvreemd. Uit een koekkraam van C. werd te Castenray eenig geld ontvreemd. Zondagmiddag had op het voetbal, terrein der V. V. V. te Venlo een droevig ongeval plaats. Bij een competitia-wed- strijd tusschen Venray en Venlo kreeg de heer F. uit Venray zulk een harde schop dat bij een been brak. Door dr. Wolters werd de eerste hulp verleend, waarna F. per auto naar hier werd overgebracht. Dinsdagavond had in de smedery van A. d. H. alhier een ernstig ongeval plaats. Bezig zynde met het verplaa'sen van zware yzeren platen, geraakte d. H. hieronder en kreeg de zware ijzermassa op beide beenen. Na veel moeite hieronder uit gehaald zijnde, werd door Dr. Struben een beenbreuk geconstateerd. Dinsdagavond werd in het café der kinderen JeDneskens te Oostrura voor rekening van Jos. Jenniskens aanbesteed het bouwen van een woonhuis aldaar Ingeschreven werd als volgt Louis Wijnhoven Venray f 5890 Gebr. Jacobs en J. v. Dijk f 5860 Th. Vissers Wanssum f 5610 Chr. Wijnhoven Venray f 5495 A. Takken Oostrum f 5495 Gebr. Oudenhoven Venray f 5430 Aan de laagste inschryvers is het werk gegund. Naar wij nader vernemen heeft de Capucyoer Pater Cyrillus, die morgen voor de Mariavereeniging alhier zal spreken, tot onderwerp zyner rede gekozen -de Vreugde". Een aantrekkelijk onderwerp inderdaad De Zondig te Venlo gespeelde competitiewedstryd V.V.V.resD S O. I. had lot uitslag 3—2 in 't voordeel van Venlo. V.V.V.'s 3de doelpunt mocht echter, hetgeen de Venlosche spelers zelf erkenden niet toegekend worden wegens buitenspel. Joch de scheidsrechter kende het wel toe. Door D.S O. is hiertegen echter bij het bestuur van den L.V.B. geprotesteerd en vermoedelijk zal nu Venlo's overwinnende doelpunt wel ingetrokken worden. Gistermiddag om 3 uur vergaderde de Gemeenteraad van Venray en werden de navolgende punten behandeld 1 Aanbieding gemeenterekening 1911. 2 Besluit maken eener verordening gemeentelyke scboolgrenzeo. 3 Besluit verkoop dennenbosch Oirlo. 4 Benoeming lid commissie wering van soboolverzuim. 5 Instructie keurmeesters. 6 Ontslag onderwijzer Coenders. 7 Aanbesteding weg naar Overloon. 8 Adres Arbeidsbeurs en Informatie bureau. 9 Adres H. Poels over aanpachting der jacht. 10 VerpachtiDgsvooi waarden grond Id Oostrumsche heide. 11 Behandeling gemeentebegrooting. 12 Mededeeiirgen. Bedevaart Ooairum. Maandag in de Allerzielenoctaaf, 4 Nov., is er te half 9 u. een plechtige jaardienst voor de overleden leden der Broederschap Behoudenis der Kranken. N. B. Alle leden worden beleefd ver zocht dezen H. Dienst zooveel mogelijk te komen bijwonen. HORST. De gewezen postdirecteur J. Bouman is failliet verklaard. Hem is ontslag verleend uit 's Rijks dienst. VENLO. Door de politie werden aan gehouden zekere J. S. en J. M. beiden zwervende, laatst woneode te Dusseldorf. Zy waren in het bezit van meerdere in. brekerswerktuigen en goederen vermoede lijk afkomstig van diefstal, zoodat ze hier of in de buurt reeds hun slag geslagen schenen te hebben. Zy werden aangehouden toen ze uit een wapen winkel kwameD waar ze een revolver hadden gekocht. De politie heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld. Ter herdenking van het 12i/zjarig bestaan zal de Mannenzangvereeniging -Venlona" te Venlo in 1913 op Tweeden Pinksterdag o. m. een internationale zangwedstrijd houden voor enkele en dubbele kwartetten. Inbrekersbende. Het schynt, dat zich in Noordelyk Limburg en Oostelijk Noord Braband, den laatsten tyd eene goed georganiseerde dievenbende ophondt, die op verschillende plaatsen met groote brutaliteit optreedt, zonder eenig spoor na te laten. Behaiven de reeds door ons gemelde inbraken in het station te Venray en do pastorie en kerk te Heijen, vernemen wij nog, dat de laatste nachten dieven een bezoek brachten by don molenaar en win kelier F. Lelieveld, aan de Heumensehen molen by Mook, waar zij door indrukken eener ruit binnenkwamen, en het huis doorzochten, doch behalve een horloge met kettiDg, niets van hunne gading vonden. Te Gennep zag men een paar mannen en een vrouw Zaterdagavond om de kerk slui pen, deze verdwenen echter toen zich een der omwonenden in de nabijheid vertoon de. Ook is een voor oen café staand rijwiel ge stolen. In het grensdorp Weeze, by Well, werd in de pastorie ingebroken en het huis gedeeltelijk doorsnuffeld. Hier wordt niets vermist en schyoeo do dieven gestoord te zyn. Te Kelp -Grathem werd een, bij een aan den weg staand kruisbeeld geplaatst offerblok opengebroken en geledigd Met dat al isdebnit van de gezamenlijke diefstallen lot nu toe niet bijstor groot. I... H. Berger. Te Venlo is in den ouderdom van 86 jaar overleden de htor L. H. Berger, lid der provinciale Staten van Limburg De overledene was hoofd der stoorabooton- derneming van Venlo op Rotterdam. BERGEiS. Als aanvulling van een bericht var de vorige week over de werk zaamheden aan de tramlyn Nijmegen Venlo, kunnen we nog mededeelen, dat behalve de trii»cten van Gennep naar Afferden on van Yer.lo naar Arcen, die reeds hucne voltooiing naderen, om zoo elkaar tegemoet te werkei. deze week ook een begin gemaakt is mei het traject NijmegenGennep, te beginnen bij Mook om zoo dan in heide richtingen verder te werken. De biug over den spoorweg nabij Nymegen schiet reeds flink op. Men ziet, er wordt fliuk aangepakt, zoodat er alle kans bestaat, dat de lyn er op den bepaalden 1 April», s. reeds geheel ligt. Algemeen wordt er geconstateerd, dat bet materiaal, uat aan dezen buurtspoor weg gebruikt wordt, zeer zwaar is, zoodat er degelijk werk te verwachten is. ROERMOND. Door de maréchaussee werd Donderdag alhier in de gevangenis gebracht H. P. M. D., oud 34 jaar, roer» man, worende tr Stratum, verdacht vao verduistering van e< ponijpaard, tuig en kar, ten nad<<> o van de Venlosche Bier brouwerij Klcsterbrau te Helmond op 20 October jl. HOENSBROLir Nabij de mijn Emma geraakte een Sjwrie meisje "dér echtelieden M. onder een zoogenaamde kalkpan. Het meisje is overleden tengevolge van in wendige kneuzingen. Doodslag De Rechtbank te Maastricht veroordeel de Woensdag L'bon, die den 25en Augustus Pieteis doodsloeg, overeenkomstig den eisch, tot 10 jaar gevangenisstraf. De Rechtbank te Maastricht behandelde de zaak tegen Cnurtens. die den 31sten Augustus zekeren Hak. doodsloeg. De eisch tegen Courtens luidde 9 jaar gevangenis straf. Uitspraak 6 November. De -Staatscourant" van Woensdagavond bevat de volgende mededeeling Een lichte ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin heelt aanleiding gegeven tot verijdeling der hoop, welke gedurende korten tijd werd gekoesterd. De toestand van Hare Majesteit geeft reden tot tevredenheid. Prof. KOUWER, Dr. ROESSINOH. De -Limburger Koerier" verneemt, dat de kapitein van den genei alen staf Jhr. E. J. M. Wittert, door de regeering is aangewezen als militair attaché. Woensdagavond is Jhr. Wittert, reeds uit deo Haag vertrokken Daar Rumenië, via Berlijn, met bestemming naar Bukarest Vandaar zal kapitein Wittert zich naar het oorlogsterrein begeven. Overreden. Terwijl Woensdagmiddag de 14jarige Tensen op den Meppelerweg te Zwolle uitweek voor een rijtuig kwam hij in aanraking met de stoomtram van de Dedero8vaart, welke juist passeerde, met het noodlottig gevolg dat hij op den grond werd geworpen en met zijn been onder het laatste rijtuig kwam, waardoor de voet geheel werd verbrijzeld, zoodat bet geheele been geamputeerd moest worden. Zijn toestand is zorgwekkend. In Friesland was het Dinsdag voor het eerst den jagers geoorloofd herten te schieten. In het zuidoosten bleek dit wild veelvuldig te zijn. In de bosschen van Olterterp en omgeving werden dien dag 16 herten geschoten. Ken arrestatie met hindernissen. Door den brigadier der maróchaussée, Geelen uit Gennep, en de ryks- en gemeen tepolitie uit Malden, werd dezer dagen, na een jacht van enkele uren over de Mooker- heide, gearresteerd de woonwagenbewoners Scheffer, dio als nog twee maanden gevangenisstraf te goed hebbende, in het politieblad gesignaleerd stond en bovendien wordt verdacht van diefstal van een rywiel. Toen mon hem wilde arresteeren. lukte hij zich los en verdween in de bosschen, zoodat men een politiehond te baat moest nomen, om hem weder op te sporen. Later werd hij in de huurt van Heumen gegrepen: Bloedvergiftiging. Zaterdag jl. verwondde een zoontje van J. van Itavensteyn, te Geldermalsen, zich met een mes aan de hand. 'sNachts werd het ventje ernstig ziek noch hand noch arm waren evenwel opgezet. I)e onmiddelyk ontboden geneesheer constateerde bloedvergiftiging en oor deelde overbrenging naar het Ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk, alwaar de patiënt Maandag is overleden. Ter Wnaraeliiiming- Te Winterswijk is in het ziekenhuis overleden de reiziger van den heer Ree- sink, te Zutphen, die verleden week op den Misteuweg met zijn fiets was gevallen, waarbij hem zijn sigarenpijpje door het verhemelte en den neus was gedrongen. De ongelukkige laat eene vrouw met twee kinderen achter. Den teleurstelling. Een boertje uit Didam werd kort geleden wegens een overtreding veroordeeld tot f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis Hij dacht er niet aan deze boete tebetalen. want hij kon immers in dezen slappen tijd dat geld zulf wel verdienen. Daarom vertrok hij Dinsdagmorgen reeds om 4 uur te voet uit Didam en begaf zich, na van de zijnen afscheid genomen te heb ben, naar Arnhem, waar hy zich tegen 9 uur aan het Paleis van Justitie vervoegde om die vijf daagjes nu maar op te knappen Tot zijn groote teleurstelling beduidde men hem nu nog niet kon hebben en dat ze hem wel zouden oproepen, om aan de veroordeeling, die zelfs nog niet eens in kracht van gewijsde was, te voldoen. Hy vertrok daarom maar weer naar Didam waar hij na den middag terug kwam met een -ze wnlen me niet een9 hebben. Doodgevallen. Woensdagnamiddag had de 30 jarige J. A. Ossewaarde, wonende aan de Maas» damschestraat te Schiedam, werkzaam als bankwerker op de -Werf Gustohet on geluk van de commandobiug vsn een in aanbouw zynj schip te vallen, oogen- schijnlijk met geeb bepaald érnstig gevolg, zoodat hij zich te voet naar den dokter kon begeven- om zich zyn pols en prul tolateo verbinden. Eenigen tijd later verergeide zijn toistand. zoodat geneeskundige nulp terstond werd ingeroepen de dokter adviseerde overbrenging naar het zieken huis, doch voordat de brancard gearriveerd was, stierf de man reeds. Do verliezen tijdens don oorlog. De correspondent van de -Daily Ex p-ess" te Parijs geeft uit ambtelijko bron belangwekkende inlichtingen nopens de verliezen doorverliezen door Italië geleden lijdens den oorlog in Tripolitanië Het aantal dooden bedraagt in 't geheel 9100, en 2500 daarvan sneuvelden op het slagveld, 6000 bezweken aan typhuskoor's en 600 aan cholera Tegen de kindersterfte. De Duit8che regeeiing heeft een wets ontwerp openbaar gemaakt, dai aan den Rijksdag voorgelegd zal worden en dat het vervaardigen, het verkoopen of het invoeren van zuigflesschen met glazen buis en slangetje verbiedt. In de toelichting wordt gezegd, dat een derde van alle sterfgevallen onder zuige lingen het gevolg is van ingewandziekten en dat deze voor helgrootste gedeelte ver oorzaakt worden door het gebruik van deze zuigflesschen. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek kan het ingezon den stuk van -Cooperatoo" niet geplaatst worden voor de volgende week. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Slaap gerust. En als de duisternis over het aardrijk was nedergedaald en de menschen sliepen den slaap des rechtvaardigen, kwamen de dieven en braken in het station. Ende zij snuffelden in kasten en laden en namen mede bet geld. En als zy zagen staan eene kist, groot ende zwaar, sleepten zy deze mede in den doDkeren nacht, denkende gevonden te hebben Mozes en de profeten. Edoch in plaats van het slijk der aarde bevatte deze allerhande fraais om te maken gebroken beenen heel, en halfdoode men schen levend. En als zy openden de kist en roken de apothekerij, wierpen zij haar woedend weg en vluchtten over heg en struik. En als des morgens kwamen de stationsbeambten en aanschouwden de verwoesting, riepen en jammerden zy om de verdwenen dubbeltjes. Alsdan riepen zy om de politie en de dienaren des rechts met hunne honden slim ende Bterk. Edoch zij kregen ten antwoord: gaat snel henen en zoek zelf uwe dieven, want onze politie moet toezien by het werken door de boeren op de wegen des velds. Daarvoor gebruikt men te Peeldorp de politie in den jare 1900 en twaalf. X. VENRAY. Aangifte van den 18 tot den 25 Oct. Geboorten. Hermanns Johannes Philipsen. Catharina Regina Johanna Jenniskens. Bernardina Huberta Engels. Antonia Gerarda DikteDzee. Hendriktts Johannes Hubertus Stevens, Johannes Hubertus Hermsen. Huwelijken Theodor Verhaeg, oud 26 jaar, land bouwer wonende te Horst en Jacoba Vermeulen, oud 22 jaar, wonende te Venrsy. Martinus Hubertus Reijnders, oud 24 jaar, landbouwer en Maria Petronella Willems, weduwe van Peter Camps, oud 42 jaar heiden te Venray. Sterfgevallen. Michiel Hubertus Arts, echtgenoot van Petronella van den Bekerom, oud 61 jaren. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter kennis, dat by heeren Gede puteerde Staten van dit gewest is inge komen een adres van Ant, Litjens te Wanssum, namens de Coöperatieve stoora- zuivelfabriek »H. Maria" te Oostrnm gemeente Venray, om vergunning tot het afvoeren van het afvalwater der op te richten Stoomzuivelfabriek te Oostrum Venray in de Oostiumscbe beek aldaar. Qelet op art. 41 van het reglement op de waterloBsingen in Limburg. Deelen belanghebbenden mede, dat ge meld verzoek met bijlagen vanaf beden tot en met den 30 dezer voor eenieder ter gemeentesecretarie alhier ter inzage sul len liggen en dat ons Bestuur op Donder dag den 31 October a.s. des voormiddags 11 uur ten Raadhuizo alhier zal zitting houden om bezwaren tegen dit verroek io te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Venray den 12 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornd. H. ESSER, De Secretaris STOOT. Parochiekerk. Paterskerk. Worden gevraagd Bieden zloh aan II. M. üe Koningin. Maar liet oorlogslerrein. Herten. Dinsdag en Woensdag om 6 uur de leesmizsen voor Michiel Arts. Donderdag vigilie van het Hoogfeest van Aller heiligen, geboden vasten en onthoudingsdag. Vrijdag hoogfeest van Allerheiligen, nam.3 uur Vespers en Metten der overledenen, 5 uur Lof met preek. Zaterdag Allerzielen, half 7 Je lste, om 8 uur de 2de ff. Mis, om 10 uur Hoogmis voor de over ledene weldoeners der kers, waarna processie over het kerkhol Heden, om 5, 6, 7 uur H. Mis met instructie, om 8 uur plechtige hoogmis met preek, kwart na 4 Vespers, om 5 uur Lol', Dinsdag om half 8 hoogmis. Woensdag, 7 en half 8 gew. uitvaartdiensten voor de ziel van zaliger Johanna Beurskens als lid der aartsbroederschap. Vrijdag, lste Vrijdag der maand, leest van Aller heiligen te vieren als Zondag, 8 uur Hoogmis met feestpredicatie. 5 uur Lof en Rozenhoedje. Generale absolutie voor de leden der Derde Orde na de Mis van 6, 7, 3 uur en na 't Lof. Zaterdag, Allerzielendag, halt 8 Lijkdienst voor de geloovige zielen, 2 uur H. Kruisweg, i uur Lof en Rozenhoedje. Zondag 3 Nov. 9 uur vergadering voor de leden der Derde Orde, mannenafdeeling, om 2 uur voor de vrouwenatdeeling. löjarige jongen, boerenwerk Duitechland 1 Molenaarsknecht ot sterke leerling voor Velden 1 keukenmeid voor Weert 2 jongens 13 414 jaar voor sigarenfabriek. 1 paardenknecht voor Venray. 1 timmermansknecht 5a6 jaar aan 't vak v, Horst 1 aankomend bakkersleerling voor Horst. 2 keukenmeiden voor Venray -J'aschenj. 1 boerendienstmeid voor Duitschland. 1 boerenhuishoudster voor Venray. Metselaars, hoog loon, voor Heerlen. 1 boerendienstknecht voor Venray, 1 kindermeisje van 14 tot 16 jaar voor Venray. 1 boerenmeid voor Grubbenvorst. 1 meisje om opgeleid te worden in een winkel. 4 kindermeisjes 13 4 14 jaar. 1 dienstmeid voor Venray 1 boerendienstknecht. 1 werkmeid voor 4 dagen in de week zomer en winter. I voerman voor vrachtkar of molenkar, 1 sjouwer, 2 dienstmeisjes 7an 17 jaar burgerdienst. 1 kindermeisje van 15 jaar. Het kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur. Zondags van 'e morgen 9 uur tot half 12. N.B. Brieven om inlichtingen waarin zich geen postzegel bevindt, worden niet beantwoord. HET BESTUUR.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2