Tevredenheid. Zaterdag Q6 October 1912. 38ste Jaargang. No. 43 Uitgave van Firma W. Van den Munckhof. Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Groote woorden. De Balkan-Oorlog. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY franco per post voor hot buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiün, 3maal geplaatst, worden 2maa! berekend. Tevredenheid is een blijvende ge steltenis van geest en hart, waar door de mensch in den toestand w aarin God hem plaatst, betreffen de lichamelijke, tijdelijke en geeste lijke goederen, onderworpen en ge laten zijn levensdagen slijt. Die tevredenheid veronderstelt drie zaken vooreerst dat men dankbaar geniete wat God in zijn goedheid schenkt; vervolgens dat men zijne begeerlijkheid beteugele, zijne ver langens beperke, zijne wenschen regele naar de wijze beschikkingen des Heeren, daarbij meer ziende op hen, die minder, dan op hen, die meer ontvingen dan wij; eindelijk, dat men onderworpen aan GoJs wil, het bittere zoowel als het zoete, het onaangename »:oo goed als het aar gename, uit zijne vaderhand aan vaarde; gedachtig »Wat God doet, is welgedaan", gedachtig tevens dat iedere staat en stand zijn voor en tegen heeft. Die tevredenheid maakt waarlijk groot. Ware grootheid toch bestaat niet in aardsche eer en glorie, niet in het overwinnen van anderen, niet in het bedwingen van steden en landen, maar in de overwinning van zich zehen en in de nederige onder werping aan God. »Hij is waarlijk groot, die zich zelf overwint, zegt Sint Augustinus, en die zich aan Gods wil onderwerpt". Dit nu doet hij, die steeds tevre den is. Hij eert God door diens opperheerschappij te erkennen, door Hem als Heer en Meester van alles te huldigen, door zijne wijze be schikkingen geduldig en gelaten te aanvaarden. Hij weet het. God is de gever aller gaven. Niemand heeft er recht op. God geeft ze aan wie Hij wil, gelijk Hij wil, wanneer Hij wil. De tevreden mensch is er van overtuigd: Gods wil slechts mijn welzijn, nog meer dan ik, en wat God doet is welgedaan. Hij ziet het: Geluk en ongeluk zijn op aarde vaak op vreemde wijze verdeeld. De een strooit bet lot de schoonste rozen voor de voeten en tot zijne dwaas- heden zelfs loopen op geluk uit; de ander daarentegen schijnt bij al zijn doen en laten, bij al het edele 7an zijn pogen, bij den zwaarsten arbeid zelfs slechts tegenheden te ontmoe ten. Wel verre echter van daarover Wie daarentegen ontevreden is met zijn lot, verlaagt zich zeiven. Hij laat zich bebeerschen door zijn driften en begeerlijkheden. Hij onteert daarenboven den goeden God door diens voorzienigheid te miskennen, tegen zijn wijze beschik kingen te klagen en te morreD, ja gelijk soms gebeurt, God zelfs ran onrechtvaardigheid te beschuldigen. Tevredenheid maakt ook gelukkig. Zij is een noodzakelijk vereischte, zij is het wezen, de kern van het geluk. Wat baten rijkdommen, wat baten eer en glorie, wal baten plei- zieren en vermaken, als men niet tevreden is Helaas de ontevredenheid, die zoo lastige en zoo algemeene kwaal van onzen tijd, maakt tal van menschen diep ongelukkig Zij die zich aan ontevredenheid overgeven, zijn af gunstig, droefgeestig, nukkig, ge melijk, norsch. Zij klagen en morren schimpen en vitten voortdurend, met nijdig oog zien zij op anderen neder en misgunnen hun de welvaart, die deze genieten. En wat winnen zij met die onte vredenheid l Niets, integendeel, zij Men leeft teveel voor het tegen woordige, te weieig voor de toe» komst. Men denkt te veel aan het aardsche, het zinnelijke, te weinig aan het hemelscbe. Men verheft zich te veel boven zijn staat en stand- de een wil niet meoi onderdoen voor den ander of liever de een wil den ander overtreffen in kleeding, in op» schik, in weelder ge levenswijze. Men schept zich ir de jeugd te veel behoeften, die mei later niet meer bevredigen kan. Men kent geen zuinigheid, geen spa rzaaraheid, geen overleg. Grof geld vordt door som» migen in goede i agen verdiend, maar even spoedig vordt het opge» maakt en verkwist En zij dig het meest verdienen er het lichtzinnigst verkwisten, zijn doo gaans het meest ontevreden, het me >st met wrok en wrevel vervuld je.-ens hen die het goedgaat. Een andere oorzaak is, dat men tevredenheid en gei ik te veel zoekt waar ze niet te vi-iden zijn; buiten God en godsdiens buiten den huiselijken kring. Men droomt slechts van geniet,r 1, van uitgaan, van pleizieren er erraaken, van toen ze voortdrongen tot voor de poorten 7an Weenen, tot aan de zuilen van Hercules. Ze zijn nu de zieke Man van Euro» pa, over wiens erfenis men al lang denkt te beschikken. Bij wiens bed de groote mogendheden als genees» heeren komen en telkens een stuk amputeeren. Maar dat mogen zij wel doch de Balkan Staten niet. Of als dozen 't doen, doen ze 't voor genen. En zoo niet, dan kan de Zieke Man misschien nog eens geweldig van zich aftrappen en onder zijn logge voeten heel wat vernielen. Niet ten onrechte verwachten daar» om sommigen, dat de Mogendheden ook nu nog zouden ingrijpen, na» tuurlijk uit eigenbelang. Maar van een kruistochtte spreken 't is reclame om een ondeugdelijk artikel aan den man te brengen. genieten zens niet eens vreedzaam Teeltenen oritsp van datgene, wat zij hebben en maken zich daarenboven gehaat en veracht bij eenieder. Hoe ondragelijk dan ook zijn menschen, die nooit tevreden zijn, die altijd klagen en morren, vitten en schimpen Wie kan achting heb ben voor zulke nurksen Wat echter nog erger is, zij storten hunne on tevredenheid en hun ongeluk nog dikwijls in anderen uit. Zij ver mengen zich gaarne m«t onverge noegde schreeuwers, ruien anderen tot ontevredenheid op, storer. de rust van hen, wier geluK zij benijden. Meer nog, zij beleedigen God, want jaloersche ontevreden menschen maken zich vaak aan vele zonden schuldigaan afkeer, haat, nijd, twist, kwaadspreken, laster, on rechtvaardigheid, verraad, zelfs moord. Door de afgunst des duivels, zegt de H. Schrift, is de dood in de wereld gekomen. Hoe geheel anders is het met de tevredenheid. De tevredene maakt zich zelf en anderen gelukkig. Hij is steeds vroolijk en opgeruimd. Hij verricht zijn werk met ijver en toe wijding. Blijmoedig geniet hij de gaven, die God hem schenkt en trekt zoo de zegeningen des hemels en daarbij de achting en liefde van alle weidenkenden op zich. Een ieder gaat gaarne om met iemand, die altijd tevreden, altijd opgeruimd is. En wanneer tegen spoed hem treft, wanneer alles hem tegenloopt, wanneer hij ten prooi is aan laster en vervolging, richt hij vertrouwvol den blik ten hemel, Eindelijk men vestigt 't oog te veel op diegene, die veel bezitten, te weinig op de minderbedeelden. Er zijn een menigte menschen, die in veel ongunstiger omstandigheden verkeeren dan gij. en die wellicht uw geluk benijden, zoudt gij met hen willen ruilen l Zorgen wij dus ook dat wij steeds tevreden blijven en vestigen wij daarom dikwijls onzen blik op het heilig huisje van Nazareth. Zij leeren ons de ware tevredenheid in alle omstandigheden des levens. Met dat voorbeeld voor oogen zullen ook wij waarlijk tevreden zijn, en wat het voornaamste is, ook tevreden blijven, want tevreden schijnen is groole kunst, tevreden worden een groote gunst, tevreden zijn een groot geluk, tevreden blijven is een meesterstuk. te klagen en te morren, beheerscht wetend, dat God hem gadeslaat, de tevreden mensch zich zeiven en En toch> lerwij| de tevredenheid ln stilte het oog vertrouwvol ten zoo gr00t, zoo gelukkig, de ontevre- hemel richtend, bidt hij met Jezus denheid daarentegen zoo ongelukkig »Ja Vader zoo geschiedde het, wijl maakt> zijn er zoo weinig tevre_ het e age ij is voor 'denen in de wereld, zoovelen die toen ze den Hellespont overkwamen, Dat is ware grootheid, dat is adel-1 altijd ontevreden zijn. Wat is daar- Konstantinopel bestormden en hetBulgaren' dan°weer ^Turken vooTdeelen dom van ziel van de oorzaak l lOost Romeinsche rijk vernietigden; behaalden. De verliezen waren aan beide 4 1 1 Achteraf beschouwd mag Italië blij zijn met den vrede. Die is niet veel, maar de oorlog was ook niet veel, baarde weinig roem, veel schuld. Gelukkig hielpen nu de om» standigheden. De Turk had ook elders zijn handen uit te steken en dus, juist om zijn aarzelen bij *t sluiten van de vredp, kreeg 't nog den schijn, alsof Italië heel wat voor» waarden stelde. Maar wat ook wel vermeld mag worden, is dat de oorlog aan Italië nu al een half milliard had gekost, zonder nog te spreken van de ver» liezen, velke zijn nijverheid in het Oosten lijdt. Groote woorden, zoo'n vrede. Groote woorden ook, den Balkan» oorlog tot een kruistocht te maken. De Turken zijn niet meer wat ze waren, de schrik der Christenheid, Weldra zal de heerlijke vlakte van de Maritsa het tooneel zijn van een heftigen strijd. Rondom Adrianopel, het snijpunt van de hoofdverkeerswegen van den Zuid Oostelijken Balkan zal nl. de eerste groot© beslissing moeten vallen. Drie rivieren, de Maritsa uit het Westen, de Toendsja uit het Noorden en de Arda uit het Zuidwesten vereenigen zich hier om vervolgens hun wateren zuidwaarts naar de Ageïsche Zee te zenden. Thans zijn die wateren hoog gezwollen en bieden den Turken uitnemende ver» dedigingsmiddelen Aan den linkeroever der Maritsa strek» ken zich in een grooten boog machtige fortificaties uit. die sedert 1909 zoo ver sterkt zijn, dat, naar van Turksche zijde beweerd wordt, do stad onneembaar sou zijn. Aan de Bulgaren thans te bewijzen, dat die meening onjuist ia. Wat verder Adrianopel zelf betreft, de stad is gebouwd op eenige heuvels, die zich 30 tot 40 meter boven het niveau der Maritsa verheffen. Naar het Zuiden worden die hoogten steeds lager, totdat zij geheel in vlakte overgaan, in het westen verheft zich een zwak golvend heuvel landschap, waarvan de toppen door ge» ringe inzakkingen van elkander gescheiden zijn. Deze stad nu is de sleutel voor den weg naar Konstantinopel en de Bulgaren maken zich thans gereed dit bolwerk te nemen. Negen oatteryen van de nieuwste constructie (houwitsers van het Schneider, systeem, batterijen van vier stukken geschut) worden voor de beschieting der stad in gereedheid gehouden. De Turken zullen er op moeten reke» □en. dat deze geweldige vuurmonden aebt a negenduizend meter, dus bijna twee uren gaans, ver dragen en ieder schot een 40 KG. lood in de vesting werpt. Men kan zich voorstellen, welke ontzettende verwoestingen dergelijke vernielings werktuigen niet alleen op de vesting werken, maar ook onder troepenmassa's op versterkte legerkampen en aanrukkende colonnes aanrichten. En behalve deze geduchte batterijen beschikt het Bulgaar» sche leger nog over tal van 10 5 cM veldhouwitsers, die, met springstoffen geladen, een veel heviger uitwerking hebben dan gewone veldkanonnen. Omtrent de verdedigingswerken der Turken loopen de berichten uiteen, het schijnt echter dat ook zij over modern ve8tingge8chut beschikken. Thans het verloop van den strijd. In den omtrek der wegen die naar Adri anopel en Kirk Kilisse leiden zijn hevige gevechten geleverd, waarbij nu eens de zijden zeer zwaar. Eenige honderdduizenden manschappen zullen in dezen ontzettenden stryd spoedig tegenover elkander staan. De buitenforten van Kirk Kilisse zijn Maandag door de Bulgaren onder vuur genomen, waarvan altijd naar beweerd wordt het gevolg was, dat de stad door de aanvallers zou bezet zijn. lederen dag zenden de Turken nieuwe troepenafdeelingen uit Klein Azië komen de en waaroDder zeer fanatieke strijders zijn, naar Adrianopel en andere deelen van het oorlogsterrein. Die aanvulling met voortdurend »ersche troepen geeft natuur lijk op den duur den Turken een voordeel boven de Bulgaren, die weinig of geen nieuwe strijdkrachten meer in het veld kunnen brengen. De Kerven zetten nog maar steeds hun op marsch naar het Zuiden voort. Na den omtrek van Koemanovo schoongeveegd te hebben, bereiden zij zich thans voor op een aan val op de stad zelf. Volgens sommige berichten is de bestorming reeds begon» nen. Naar thans blykt kampen de Albanee- zen onder de Turksche vaandels. Deze stoutmoedige bergbewoners geven den Serven handen vol, Met groote verwoed heid en met een op 40.000 man geschatte troepenmacht hebben zij het Servische leger in den omtrek van Novibazar slag «eleverd. De aanvallers. waaronder eenige afdeeliogen Turken, trokken terug. Bij Pritsjtina is de strijd niet minder heftig. Het gaat hier om deo belangryken pas van Tenesjdol. De toegang hiertoe moet al in handen der Serviërs zyn. Het Servische leger is Dinsdagmiddag om 4 uur na een hevig gevecht dat drie dagen duurde. Prichtina overwinnend binnengerukt. Ook Novibazar is thans in de handen der Serviërs gevallen het derde legerkorps heett na een hardnekki» gen stryd tegen een aanzienlijke troepen macht zich door de vijandelijke linies heen weten te breken. De sterkte van den vyand werd op 45000 Albaneezen en 10 afdeeliogen Nizams met 4 batterijen geschat. Verwoed moet de tegenstand geweest zyo, die de vijand by den aanval en de bezetting van Prichtina en Novibazar geboden heeft. Het waren bloedige gevechten. Dinsdag zijn te Belgrado berichten in gekomen, meldende dat Kumanovo door de Serviërs was ingesloten en veroverd. Deze overwinning is echter nog niet officieel gepubliceerd. Nog steeds zyn er geen offlcieele lijsten gepubliceerd omtrent het aantal dooden en gewonden. Wel moeten volgeos particu liere inlichtingen het aantal gedoode officieren talrijk en dat der soldaten zeer groot zijn. Zeer groot is ook het aantal gewonden. Een 200tal gewonden kwamen te Bel grado aan. Hartroerende tooneelen speel» den zich bij hun aankomst aldaar af. Van de Vlonlenegrljnen is betrekkelijk weinig nieuws. De Turken hebben krachtig gewerkt aan de versterking van Skoetari, waar ook tal van nieuwe troepeo zyn binnen» gerukt. Voor een deel wordt de stad beheerscht door een vrij aanzienlijke hoogte, de Ta» rabosj Nadat de Montenegrijnen den aanval hierop hadden onderbroken, zyn zij thans weer met frisschen moed tot de beschieting dezer stelling overgegaan. trekken hun troepeD in Epirus samen. Er wordt weldra een gevecht verwacht. Bij Loeras wisten de Turkeo de Grieken terug te slaan, die op de vlucht gingen. De Turken hebben zich meester ge maakt van den belangryken pas van Koemtehadis. Een bericht uit Athene meldt dat de Grieksche troepen in Epyrus de hoogten van Tigribovo en Pyrovonnis bezetten. De totale verliezen der Grieken in de eerste dagen van den oorlog zijn 3 offi cieren en 19 soldaten gedood en 75 gewond. PEEL EN MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 50 c. 65 c. 85 c. 4 c. Het oorlogMterrein. De Grieken

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1