Langzaam aan. Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Zaterdag 19 October 19IS. 33ste Jaargang. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Zuivelfabrieken. Straf en Misdaad. Ex-voto's voor 0. L. Vrouw. VREDE De Balkan-Oorlog. NO. 4:S Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 05 c. voor hot buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. In den aartsvaderlijken tijd der trekschuiten heeft ons volk zich het wijze spreekwoord gemaakt: lang» zaam aan, dan breekt het lijntje niet. Als de jager met plotselinge ruk» ken zijn paard liet aanzetten, liep hij alle kans, dat de lijn afknapte en de schuit bleef liggen. Maar langzaam aan getrokken, werd het logge ge» vaarte in beweging gebracht en ge» houden en het doel van de reis bereikt. De tijd der trekschuiten is reeds lang voorbij, maar de waarheid van het spreekwoord is gebleven, profijt opleverend aan hen, die het in toe» passing brengen, schade en schande aan die het vergeten. En dit laatste gebeurt veel. Gebeurt in de opvoeding, de vor ming van het individu, gebeurt ook in de maatschappelijke vorming en opvoeding van een heel geslacht. Hoe is 't mogelijk, vraagt men zich af, waar natuur en heel de redelooze schepping het verstandige «langzaam aan" prediken, dat de wijze mensch het zoo dikwijls ver» waarloost. Een ouder bemerkt een fout, ge» brek of ondeugd in zijr. kind, wat misschien al lang huisde in het jeugdige gemoed, waarvan hij zelf misschien den oorsprong heeft aan» gebracht. Maar op 't zelfde oogen» blik, dat hij die fout bemerkt, zou hij ze wel er uit willen slaan. Dat is natuurlijk dwaasheid eu feitelijk een onmogelijkheid. Met zachtheid, aan gestrengheid gepaard, dient hij den kleiüe het verkeerde onder de oogen te brengen hem er van te overtuigen, zoover de kinderlijke ziel daarvoor vatbaar is, en langzamerhand helpend hem de fout leeren overwinnen. Een hart» stocht ten kwade kan zoodoende omgezet worden in een vurig streven ten goede. Doch wil hij met geweld en als met rukken dat bewerken, dan zal zijn pogen vruchteloos blijven en eerder een verharding in het ver» keerde, dan een betering ten goede er het gevolg van zijn. Een volk dat zich aan gewoonte dronkenschap schuldig maakt, aan verkwisting, is niet met een enkel robuste beweging te brengen tot matigheid en spaarzaamheid. Doch laDgzaam aan moet de kwaal verminderd en de deugd aan gekweekt worden: het overtollige wat vroeger in het glas verdween den weg gewezen naar het spaar bankboekje. En 't is wonderlijk hoe vatbaar velen zijn voor zulk een welsprekend goed, al is het nog zoo klein begin, en hoe zij zelf zich spoedig gaan beijveren, dat kleine begin tot groei en bloei te brengen. En in 't geheele maatschappelijke leven, in de sociale actie, onder welken vorm dan ook, gaat de waarheid van het «langzaam aan" op.- de voormannen kunnen dat getuigen. «Langs lijnen var. geleidelijkheid" heeft men dat nooit genoemd. Niet alsof uit het oog verloren moest worden dat men recht op zijn doel heeft af te gaan, maar rekening houdend met de verschillende om standigheden, gevend en nemend, verscheiden dikwijls in middelen, maar in het oogmerk altijd één. Zoo kan 't zich voordoen, dat geestelijke gezagsraannen hier ver bieden, wat ze elders toestaan, of omgekeerd, en dan klinkt dat soms vreemd in de ooren der massa. Doch het is eenvoudig omdat zij. hooger staande dan de menigte, ook de moeilijkheden beter zien, welke zich voordoen op den weg. en in 't eene geval een omtrekkende bewe ging laten maken, waar in 't andere in rechte lijn moet worden gemar cheerd. Ook zij huldigen dan het «langzaam aan"; der massa blijft echter het consigne: gehoorzaamheid. woord van protest. Moge het gehoord worden, voor dat het volk nog me r wordt ver vreemd van hen, die recht hebben te spreken. Hierover schreef de Gelderlander: De vorige week ne'obèu wij er onze verontwaardiging over uitge sproken, dat voor 'n diefstal van een tafelkleed, uit honger gedreven, door den Officier van Justitie te Arnhem een straf werd geëischt van drie maanden gevangenis Ook kwam ons een eisch van twee maanden voor een diefstal van drie biljartballen niet evenredig voor aan de misdaad. De Arnhemsche Rechtbank is het daarmede blijkbaar niet eens. Immers, de arme kellner die op onze Tentoonstelling een tafelkleedje had weggenomen om het te gelde te maken en dan zijn honger te kunnen stillen, maar die overigens zoo eerlijk was, dat zij0 patroon hem gaarne weer in dienst zou nemen, heeft met twee maanden gevangenis straf voor zijn zware misdaad te boeten en ook de bediende uit Den Haag, die bij een kastelein te Malden drie biljartballen wegnam, zal er twee maanden lang over moeten nadenkeD, dat hij zich niet aan andermans goed mag vergrijpen. Herhaaldelijk hebben wij er onze verwondering over uitgesproken, dat voor moorden of gruwelijke mis drijven tegen de zeden soms straffen worden geëischt, die er toekunnen leiden het misdrijf als een doodge wone zaak te beschouwen. Hoe vaak krijgt men van het volk niet gezegden te hooren in den geest als dit wie een kwartje steelt is een gemeene dief. wie honderd duizend gulden steelt, heeft ?t handig ingepikt. De eerste wordt bijna even zwaar gestraft als de laatste. Wij 2ullen de laatsten zijn om onze afkeuring, aan welken diefstal ook, te onthouden. Maar waar blijkbaar zoo weinig met aard en omstandig heden wordt rekening gehouden, daar past uit naam van het rechts gevoel van het volk een ernstig Wie eenigszins op f et landbouw gebied thuis is en gedurende een halve eeuw de veranderingen en verbeteringen heeft ingegaan, die moet erkennen, dat r thans vele zaken geschieden op eer wijze, waar van onze voorouders geen flauw idee hadden. Geen en ;el onderdeel van het landbouwbedr jf heeft in de laatste 25 jaren zulk ingrijpende veranderingen onderpaan ais de zuivelbereiding. In vroeger jaren werd er alleen boter en kaas gemaal op de boer derij onder 't oog de. boerin. De Hollanders stonden var ouds bekend als kraakzindelijke r, enschen, zij kenden de kunst van I >ter bereiden heel goed, hadden go, 1 vee en veel melk, geen wonder d it hun boter gereeden aftrek vont; 111 binnen en buitenland. Maar w een goeden gehad, het ontbrak onze boerinnen aan theoretische kennis, en zoo werd een gelegenheid gevonden door de Denen om onze boterbereiding te verbeteren en te overtreffen. De Hollanders hadden reeds vroe ger de kunst geleerd om uit den room alleen de boter te bereiden, maar de Zweden hadden de afschei ding van room en ondermelk aan» merkelijk verbeterd door de centri» fuges. Nu kon men op kleine ruimte eeu groote hoeveelheid melk 7er» werken en was er een weg geopend tot het oprichten van boterfabiieken. Van de Denen bebben ook wij de kunst weer geleerd en vooral in bet Zuiden van ons land zijn de boter- fabrieken als paddestoelen uit den grond verrezen. Door de oprichting der boterfa- brieken kunnen nu ook de kleine producenten hunne melk aan de groote inrichting afleveren en hier wordt boter gefabriceerd, die de vergelijking met de beste soorten kan doorstaan. Het personeel immers, dat aan de fabriek werkt, vindt in de bereiding der boter zijn hoofdbezigheid. Men kan daarvoor goed onderwezen en volkomen deskundige personen vin den. Aan de fabriek kan men boven dien de nieuwste en beste werktuigen aanschaffen. Daar wordt ook dage lijks een hoeveelheid boter gefabri ceerd, die men niet langer in de naaste omgeving aan den man moet brengen, maar die men verzenden kan naar de verst afgelegen mamten waar de prijs boog is. De machinale bewerking is mede een middel om het product zoo goed mogelijk te maken. Maar meer nog vindt men in de fabrieken gelegen heid om een beste waar in den handel te brengen, omdat men eerst de aanwezige bacteriën, die allerlei scheikundige veranderingen in den room teweeg brengen, dooden door pasteuriseeren. Verder kan de regeering door de botercontrole oneindig veel beter de zuiverheid der fabrieksboter garan deeren, dan die van honderden bedrijven. En door de Nederlandsche controle wordt de prijs in het buitenland hoog gehouden, wijl het werken van gewetenlooze knoeiers wordt verijdeld. Van bevriende zijde werd de bemerking gemaakt, dat het onlangs geplaatste bericht o»er de ex-voto's, die oudtijds de kapel van Oostrum sierden, als gouden kettin gen, schuiven, sloten, ringen enz., het vermoeden kon hebben gewekt, als werden ook de nu geschonken voorwerpen voor de kapel te gelde gemaakt. Daarom zij hier ter verduidelijking bekend gemaakt, dat alle zulke geschon» ken zaken in gouJ en zilver niet voor de kapel verkocht worden, maar trouw opbewaard büjven, en hetzij in glazen kasten of anders in de kapel bij bet genadebeeldje opgehangen worden. Zoodra er eene genoegzame hoeveelheid is, wordt er eene zelfde schilderij van gemaakt als er nu reeds eene in de kapel te zien is. Zilveren harten, armen en dergelijke worden by de thans reeds daar hangenden boven het altaar van O. L. Vrouw on middellijk aangebracht. Dus alles wat er van dien aard ge schonken wordt, blijft met de namen der gevers trouw opbewaard, tenzij de gevers zelf ?nders verlangen. Als een blijvend aandenxen zuilen aeze kostharo ^eaonenKen daar bij Maria spreken van den dank, de vroomheid, en den godsdienstzin der edele gevers, van het beloonde en zoete ver trouwen, en het groote geloof in de zekere hu'p van O. L. Vrouw, en eener gelukkige gebedsverhooring van de Machtigste der machtigen bij O L Heer, de Troosteres der bedrukten, de Behoudenis der kranken. Het is een kleine moeite, die graag gezien wordt, dat dit bericht zooveel mogelijk bekend gemaakt wordt. Dankbaar zij hier vermeld, dat in den allerlaatsten tijd opnieuw bij den rector dergelijke gouden voorwerpen voor O. L. Vrouw gebracht zyn. De hoeveelheid is echter nog te weinig om reeds een tweede schilderij ervan te laten maken. Daarom zij deze hulde aan Maria hier opoieuw beleefd aanbevolen. Mogen de goede oude gebruiken weer herleven Venray aan O L Vrouw van Oostrum tusschen Italië en Turkije. Een officieus Reuter-telegrara uit Rome meldt een heugelijk feit. -Om zes uur Dinsdagavond is het voorloopig vredes verdrag tusschen Italië en Turkije ge teekend." Op het oogenblik, dat wij dit schrijven hebben wij nog geen nadere berichten omtrent de bepalingen en de artikelen van bedoeld verdrag en kunnen dus niet nagaan in boeverre zij afwyken van den voor eenigen tijd van ofiicieuse zijde gegeven inhoud van het verdrag, dat toen op het punt stond onderteekend te worden en wie dus ten slotte heeft toegegeven. Waarschijnlijk is het echter wel, dat Turkije ten slotte afgezien heefi van den eisch, dien het in de laatste dagen stelde en die de onderhandelingen haast deed mislukken, dat d1. de voor Italië gunstige bepalingen eerst aan de goedkeuring van 't parlement zouden onderworpen worden, terwijl de voor Turkije gunstige bepalingen dadelijk in werking treden zouden. Italië zal afgaande op de beruchte faam, die de Turksche beloften in de historie van de laatste decenniën gekregen hebben, zich aan een dergelyk avontuur niet ge waagd hebben en aan zijn blyven dringen op een dadelijk in werking treden ook van de voor Italië gunstige bepalingen en ten slotte zal Turkije, door de verwikke lingen op den Balkan geprest, toegegeven hebben. Zooals men zich herinneren zal. is de Italiaansch-l'urksche oorlog den 29 Sept. van het vorige jaar begonnen. In den nacht van 20 op 27 September deed de Italiaansche regeering tamelijk onverwacht aan Turkije een ultimatum toekomen, waarin gewozen werd op de noodzakelijk heid om een einde te maken aan den toestand van wanorde in Tripoli en Cyrenaika. Door dit ultimatum gaf Italië eindelyk uiting aan zyn reeds zoolang bedwongen hebzucht naar een stuk Afrikaansch kust gebied, waarheen reeds van het begin van zijn historie af zijn verlangens en begeer ten telkens en telkens weer waren uitge gaan Een algemeen protest van de algemeene opinie in Europa, die cu ook weer door het stuitend en onrechtmatig optreden van de Italiaansche politici diep was gegriefd, volgde, maar zonder eenig resultaat. Turkije gaf geen voldoend antwoord en na goed 24 uur was do oorlogstoestand ingetreden. Italië deelde tegelijk met de oorlogsverklaring aan Turkije aan de Europeesche mogendheden mede. dat het geen oorlog tegen Turkije zelf zou voeren, maar dat het optreden van Italië zich tot de Afrikaaosche kust zou beperken, tevens nam Italië de verplichting op zich den status quo in Turkije te handhaven. Turkije deed driemaal vergeefs een beroep op de mogendheden. Wel werden herhaalde malen pogingen tot tusschen» n-envobeerd. maar zonder resultaat. Italië wdde van geen interventie weten en kondigde, toen het nog slechts enkele vierkante K M. op het zoo vurig begeerde land bezet had, reeds plechtig de souve- reiniteit van Italië over Tripoli en Cyrenaika uit. Een overzicht van de oorlogsfeiten zullen wy hier niet geven. Grootendeel8 liggen zij nog in aller herinnering. Te betreuren is het slechts, dat het vredesverdrag, waardoor aan dezen bloedigen en voor Italië lang niet altijd even eervolien krijg een einde is gemaakt, onder zulke ongunstige omstandigheden wordt onderteekend en dat het einde van dezen oorlog samenvalt met het begin van een nieuwen en mogelijk Dog veel b'oediger krijg, die een zeker nog veel gevaarlijker en dreigender karakter heeft dan de du beslotene. i MontenegroTurkije. De Montenegrijnsche wapenen bebben succes, al worden de overwinningen behaald ten koste van vele menschen- levens. Langs de geheele Montenegrijnsch Turksche grens wordt op het oogenblik gestreden en het is te verwachten, dat wanneer ook de overige staten den oorlog hebben verklaard, bijna geen streek van het schiereiland zonder strijd zal zyn. Men zal dan in waarheid kunnen zeggen De Balkan in brand. De hospitalen van hospitalen van Podgoritza liggen reeds vol gewonden. De koning bezoekt ze nu en dan om troost te brengen. Bij de bestorming van Detsits had Montenegro 120 dooden en 400 ge wonden. Zaterdag zijn de Montenegrijnen bij Toezi door de Turksche gelederen heen- gebroken en omsingelden die stad, welke zich Maandag aan de Montenegrijnen oveigaf. De Montenegrijnen maakten 7000 Mausergeweren, paarden, 800 tenten en levensmiddelen voor tien dagen buit. Ook in het Sandsjak Novi Bazar zijn de Montenegrijnen binnengetrokken en be zetten er eenige steden, geholpen door de Christelijke bevolking dezer streek, die Montenegro steunt. ServiëTurkije. De oorlog tusschen Servië en Turkije schijnt zonder een oorlogsverklaring t0 PEEL MAAS Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1