Oorlog Uitgave van Firma W. Van de.i Munekhof, Venray. Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen t-r Zaterdag 12 October 1912. 33ete Jaargang. No. 4:1 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. op den Balkan. w Abonnementsprijs per kwartaal der Advertentiën Met bestuur der Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen doet een beroep op de bewoners van de zuidelijke provinciën om steun voor deze instelling van zoo groole be- teekenis. Van welk een groot b'lang de vroedvrouwenschool voor onze stre ken is, zet het bestuur in een bro» chure uiteen. Op den voorgrond staat: te voor» zien in het gebrek aan verloskundige hulp. ï)e brochure zegt De eerste bedoeling bij de oprich» ting dezer school was natuurlijk om voor Zuid Nederland de verloskun» dige hulp te verbeteren en gemak» keiijker bereikbaar te maken. En dat was noodig, dringend noodig. De cijfers zijn daar om het te bewijzen. Noord Brabant en Limburg leve-den daarvan 3077. In 1909 waren die getallen 7,767 en 2673, terwijl we vinden voor 1910 de volgende cijfers Voor geheel Nederland 7571. Voor Noordbrabant en Limburg 2782. We zien dus, dat de beide Zuide« lijke provinciën veel meer dan een derde gedeelte van de bevallingen zonder verloskundige hulp op hare rekening hebben en we moeten dan ook zonder eenig voorbehoud de vraag, of in het zuiden van ons land de verloskundige hulp voldoende is, meteen beslist »neen" beantwoorden. Ter aanvulling vao dit tekort was de oprichting van eene kweekschool voor vroedvrouwen de aangewezen weg. Geen ander middel kan op betere wijze voorzien in dat tekort, want door die oprichting werd dat tekort alleen aangevuld zooals het aange» vuld behoorde te worden, doordien nu de gelegenheid werd geopend om te voorzien in de behoefte aan katho»' lieke vroedvrouwen. Dit laatste doel van de oprichting dezer school is in de vergadering van de Tweede Kamer bij de behandeling van de subsidie duidelijk en onomwonden op den voorgrond gesteld. Dan worden de woorden aange» haald van Minister Heemskerk en het Kamerlid Schaper, die beiden volop instemden met het, doel, katholieke vroedvrouwen op te kweeken voor een overwegend ka» tbolieke bevolking. Dat er een tekort aan katholieke vroedvrouwen bestaat, bewijzen de feiten. De brochure zegt verder In het tijdvak van 1905 tot en met 1909, dus in 5 jaren, slaagden voor het examen van vroedvrouw 131 candidaten. Van die 131 waren er 7, zegge zeven, afkomstig uit katholieke gezinnen, dat is dus even 5 pCt. En daar nu vaststond, dal er voor eon groot deel van ons land werkelijk behoefte bestond aan ka tholieke vroedvrouwen, was het toch van zelf sprekend, dat men eeue gelegenheid opende in een katholieke s'.reek, in een katholiek milieu, waar meisjes, die katholiek zijn opgevoed, ook uit andere streken van ons land hare opleiding zullen komen zoeken. Dat wil niet zeggen, dat de school een zuiver katholieke zijn zal. Ook andersdenkenden worden toegelaten. Dat de school levensvatbaarheid zal hebben, bewijst het feit, dat er, zonder dat er een oproeping voor leerlingen is gedaan, voor de 15 plaatsen die bezet moeten worden, reeds meer dan 50 aanvragen in» kwamen. Ook de vraag, of er wel een vol doend aantal patiënten zullen komen, meent hef bestuur met vertrouwen bevestigend te moeten beantwoorden. Een tweede zaak, die de groote beteekeriis dezer kweekschool voor ons Zuiden in het licht stelt, is, dat er van haar een opvoedende kracht zal uitgaan, die ten goede zal komen aan het bestrijden der groote kinder sterfte in het Zuiden. In de zuidelijke provinciën blijft die sterfte schrikbarepd hoog. Van 1901 tot 1910 stierven van de 1000 levend geboren kinderen in het geheele rijk ruim 125, in Lim burg 169, in Noord Brabant 174, in Friesland ruim 83. En wanneer we het jaar 191LJ)eschouwen met zijn abnormaal heeten zomer, dan vinden wij deze cijfers. Het rijk 13,74, Limburg 20,56, N. Brabant 22,57, Friesland 7,51. De oorzaken dezer kindersterfte zijn vele en velerlei en het wordt tijd dat de strijd daartegen systematisch ter hand genomen worde. En in dien strijd zal de kweek school voor vroedvrouwen 'n machtig hulpmiddel blijken te zijn, omdat eerstens gezorgd zal worden voor betere verloskundige hulp; maar- vervolgens ook, omdat aan die school tegelijkertijd wordt verbonden eene kweekschool voor verpleegsters. Het is van algemeene bekendheid, dat in het Zuiden de ziekenverpleging vrijwel uitsluitend in handen is van geestelijke zusters. Wij zullende laatste zijn, om niet te erkennen, dat ze zeker aan geen betere handen zou kunnen worden toevertrouwd; want het kan niet ontkend worden: de beste ziekenverpleegster is die, welke naast de noodige kennis, de meeste onbaatzuchtige toewijding bezit. En het is van algemeene be kendheid, daarin worden onze reli gieuzen niet overtroffen, en kunnen zij ook niet overtroffen worden. Intusschen, indien in het Zuiden een katholiek meisje verpleegster zou willen worden, zonder tegelijker tijd den kloosterlijken staat te om belzen, dan kan zij bijna geen plaats vinden, tenzij in de groote neutrale ziekenhuizen boven den Moerdijk, en menige moeder is huiverig en niet ten onrechte, haar dochter alleen naar een groote stad f laten ver trekken. Welnu, in de hier bestaande be hoefte zal worden voorzion, Naast de kweekschool voor vroed- vrouwen te Heerlen verrijst clan weldra de kweekschool voor ver pleegsters, liet besturr van het St. Joseph-hospitaal, dat na de uit- Jbreiding, die er weldra aan zal worden gegeven, 150 bedden telt,' stelde zijne inrichting ter beschik-! kir.g voor het onderwijs in de zieken verpleging. En daar zal van Je leerling- ziekenverpleegster niet gevergd worden, dat ze bij een werkdag van 10 of 12 uur, nu en dan les krijgt, en in vrijen tijd moet studeeren, maar systematisch zal het onderwijs geregeld zijn, 5 of 6 uur per dag zullen b°steed worden aan de prac- fsche ziekenverpleging, opii per dag aan het theoretisch onderwys, en twee uren per dag aar> gezamenlijke studie onder toezicht. En na een cursus -an drie jaren zal de leerlinge het diploma kunnen verkrijgen voor algecaeene zieken verpleging, kraamvi' iwverpleging en zuigelingen v©ro' otr, terwijl bijzondere zorg zaï werden besteed aan hel onderwijs in tfijkveipleging, terwijl er te Heerlen en in den omtrek gelegenheid te over bestaat voor practische oefening. En wij behoeven niet te zeggen, welk een factor van beteekeriis de wijkverpleegster is in den strijd tegen de kindersterfte. De groote sociale en hygiënische beteekenis eener vroedvrouwen» school is hiermede duidelijk aange toond. Doch met de subsidie van rijk, provincie en gemeente alleen zijn de hooge kosten niet te dekken. Daarom wordt een beroep gedaan op de bewoners der zuidelijke pro vinciën. Iateekenbiljetten zijn met de brochure rondgezonden. Men verzoekt deze na invulling aan een der dames-correspondenten te doen geworden. Mogen velen aan de uitnoodiging tot inteekening gevolg geven, opdat de Vroedvrouwenschool het vele goede zal kunnen schenken, dat van haar wordt verwacht. ring, splitsing van invaliditeits- en van ouderdomsverzekering, waarbij de eerste, voor zoover zij niet valt onder de Ongevallenwet, worde overgebracht bij de ziekteverzekering en d i laatste verbeterd worde door toekenning van ouderdomspensioen op öOjarigen leeftijd met toekenning van een hooger pensioen indien dit eerst later wordt genoten. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering Door de Vereeniging van Neder- landsche werkgevers is aan de Tweede Kamer een adres gezonden in zaxe de verzekering van werk» lieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. De bezwaren samenvattend, zegt adressanle, verwerpen wij het be ginsel der dwingende regeling, geven verre de voorkeur aan van over heidswege geleide en gesteunde vrijwillige voorziening, die niet alleen aan loontrekkende arbeiders doch aan alle gegadigden ten goede! 'komt, doch indien de Kameri niettemin het stelsel der aanhangige wetsvoordracht aanvaardt vra» gen wij althans deze eene verbete» Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. voor VENRAY 50 c. franco por post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs van 1—4 regels 20 c. 5 c. elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Ir 1906 '«-"Hon ?n Nederland zonder verloskundige hulp geboren 8712 kinderen. Plotseling, terwijl in de donkere, dreigende wolken, die zich hoven den Balkan samenpakten, eenige schemering kwam, en lichtstraal'jas doordrongen, die hoop gaven, dat het geweld.ge onweer zou afdrijven, is het toch iosgeba-sten. Montenegro heeft aan Turkije den oorlog verklaard 1 Dinsdagmiddag om half éón, zoo luidde een Reuter-telegram, is de oorlogsverklaring door deu zaakgelastigde van Montenegro aan de Porte overhmdigd en een paar uur later heeft de Moutene- grijn8che diplomaat Coustantinopel ver laten. Op het eerste gezicht van dit bericht zal misschien menigeen schokschouderen en meewarig lachen om den kleinen Montenegrin, die het gewaagd heeft den veel grooteren Turk den handschoen toe te werpen. Montenegro, de zwakste van de vier verbonden Balkaostaten. kan ter nauwernood 50 000 man in het veld brengen, beschikt slechts over 128 stuks geschut en 20 mitrailleuses, terwijl het Turksche leger bijna anderhalf inillioen manschappen telt, van wie, zonder de andere grenzen bloot te geven, gemakkelijk eenigo honderdduizenden naar de Westor- grens kunnen gezonden wordea om daar met da Montenegrijnen af te rekenen. Het zou dwaas zijn te veronderstellen dat de zaakgelastigde van Montenegro Dinsdag alleen op initiatief van zijn regee ring gehandeld heeft De verbonden Balkanstaten hebben hier ongetwijfeld de hand in het spel gehad, en daarbij de gewone, aliedaagsche tactiek toegepast den kleinste op den tegenstander afge zonden, om dan, terwijl deze zijn grootste aandacht richt op den aanvaller, den kleine plotseling ter hulp te snellen. Montenegro was volgens uit Constantinopel ontvangen telegrammen, door de drie andere belast aan Turkije den oorlog te verklaren om zoodoende de interventie der mogendheden te voorkomen. De mogendheden zouden dus te laat zijn gekomen 1 En dat te laat komen zal zonder twijfel geweldige gevolgen hebben. De noodlottige oorlogsbrand is uitgebroken, en de blussching zal wellicht vele bloedige offers eischen. Turkije vooral wordt op een zware proef gesteld nog is de oorlog in Tripoli niet geëindigd, of de Turken staan voor een nieuwen strijd. Wel belooft deze bun meer succes dan de Tuiksch Italiaansche krijg, maar rok hier zullen groote en droevige offers gebracht moeten worden. Terwijl wjj dit neerschrijven en de beide partijen wellicht de laatste band leggen aan de oorlogstoebereidselen, om dan tegen elkaar op te rukken, doet zich de vraag voor -wat zullen de mogend- beden doen Niets is daaromtrent met zekerheid te zeggen en alleen staat het vast, dat zij besloten zya den strijd te localiseeren, d. w. z. al het mogelijke zullen doen om den kamp tot den Balkan en de betrokken staten te beperken. Intusschen is reeds de oorlog begonnen en doet bet oorlogskanon zijn donderend gebrom op den Balkan weer booren. Zoo als te verwachten was, is Montenegro begonnen met een aanval op Berana, het tijdens den Malissorenopstand veel ge noemde plaatsje vlak aan de Montenegrin, scbo grens Turkije heeft in die richting troepen uit Skoetari gezonden, die echter bij Tuu<i werden aangevallen door de Malissoren. De uitslag van dit treffen kan van veel invloed wezen op de eerste botsing tusscben Turksche en Montenegrynsche troepen. Ook de houding van de Malissoren is van veel belang daarbij. Het is de vraag of de veel onderdrukte en gekwelde volksstam zooveel patriotisme heeft om zich nu in het uur vau gevaar met de Turken te verzoenen, of dat hij gemeene zaak maken zal met hen, die zich immers opwerpen als de verdedigers der onder drukte Christenen en die onder deze leuze ook den oorlog zijn begonnen. Het laatste is het meest waarschijnlijke, vooral daar de Malissoren vroeger reeds voeling onderhielden met Montenegro en daar hei haaldelijk steun zochten en vonden. Dat zal de positie van de Tu-ksche troepen in de buurt van de Montenegrin- scbe grens in de eerste dagen niet aange naam maken, daar zij dan feitelijk tegen over een dubbelen vijand staan. En tevens ook een vijand, dia al heel spoedig waarschijnlijk ook vao aodero zijden nog hulp krijgen zal. Woensdag was de oorlogsverklaring van Montenegro nog niet door een oorlogsverklaring van de andere Balkaostaten gevolgd. Maar die andere oorlogsverklaring kan men elk oogenblik verwachten eD de feitelijke aansluiting van de andere Balsanstaten bij het kleine zusterstaatje dat zoo overmoedig den Turkschen reus den handschoen in het gezicht slingert,, kan ieder oogenblik gemeld worden. Omtrent de onderlinge afspraak, die er lusschen de Balkanstaten bestaan 20u en de verplicbtiogen, waartoe zij zich zou binden, doen allerlei berichteD en geruchten de rondte. Volgens enkele bladen zou Bulgarije hoofdzakelijk Montenegro tot de oorlogs verklaring hebben aangezet met de toe zegging dadelijk bij te sprmgen en Servië dan ook tot steun en medewerking over te balen. Andere bladen melden weer, dat Mon- renegro tot zijn oorlogsverklaring hebben zou zijn overgegaan om de stappen door de mogendheden te doen door zijn optreden vruchteloos te maken. Wat er voor waarheid in die berichten schuilt is moeilijk na te gaau. Feitelijk doen zij op het oogenblik weinig ter zake Van meer belang is een veronderstelling niet ten onrechte misschien door enkele vooral Duitsche natuurlijk bladen uit gesproken, dat Rusland toch weer de hand in 't spel zou hebben. Een dergelijke veronderstelling krijgt vooral eenigen meerderen grond door het feit, dat de eerste stap juist uitgaat van het Montene- grijnsche vorstendommetje in duo decimo formaat, dat wel het minst reden tot klagen had, daar het na den jongsten Russiseh-Turkschen oorlog ten koste van Turkije in grootte wel verdubbeld werd. Het zou niet de eerste maal zyn dat Mon tenegro zoo als de troef gelden moet door den grooten Russischen politicus uitge speeld. Ook buiten dat is intusschen bet uit braken van den oorlog vol gevaren en be dreigingen voor de internationale politiek. Oostenrijk zal bijvoorbeeld een vereeni ging en voeling tusschen Montenegro en Servië over het van Oostenrijksch stand punt af onaantastbare sandjak Novibazar te verhinderen hebben en wordt dus reeds direct met den oorlog betrokken. En in dadelijk verband daarmede rijzen weer andere kwesties en moeilijkheden, die den internationalen politieken toestand, ondanks alle plechtige verklarmgen der mogendheden om den oorlog te beperken, tot een zeer gevaarlijke en dreigende maken Onder deze droeve omstandigheden doet het wel als een soort tragi comedie aan, dat ju st terwijl de zes groote mogendheden vol diepen ernst steeds maar aan het be raden en onderhandelen zyo, en de diplo maten van die mogendheden met zorg en

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1