1 20 Emondts P. A. J.. 21 Janssen L., 22 Welbers G., 23 Nelien P. E 24 Swin- kols G. Th., 25 van den Heuvel J. Th. 26 Esser J. S. H. M., 27 Takken P. J. J., 28 Loonen G. H., 29 Gielens Th. A., 30 Coenders J. M., 31 Voermans M. H. Van de 60 ingeschrevenen zijn er 27 afgekeurd en 8 wegens broederdienst of andere redenen van don dienst vrijgesteld. Op de navolgende dagen zuhen de landweerplichtigen uit de gemeente Venray in de Muziekzaal worden onderzocht. Lichtingen 1906, 1907 en 190S 15 Nov, 11 uur voorm.; lichtingen 1909, 1910. en 1911 15 Nov. 12 u. voorm.; lichting 1912 16 Nov. 11 voorm. De Zondagavond in de Muziekzaal gehouden propagandavergadering, uitge- schreven door de afdeeling van het Limb, Ondersteuningsfonds alhier, was zeer slecht bezocht. Slechts eên twintigtal belangstellenden waren aanwezig. Daar de heer Terra uit Blerick verhin derd was als spreker op te treden, trad de heer Verstappen uit Roermond op. Naar wij vernemen zullen op Maan dag 21 October a. s. de kinderen door Z. D. H. den Bisschop van Roermond in de Parochiekerk alhier gevormd worden. Morgen Zondag zal alhier het feest der H. Kindsheid plechtig gevierd worden- In ons nummer der vorige week vermeldden we, dat op de veemarkt al hier eene koe verkocht was voor f 360, dit moest zijn f 350. Dit prachtexemplaar, 5 jaar oud, werd door den slager Chr- Goumans verkocht aan de firma Poels te Venray, die het dier in het voorjaar 191^ zal brengen op de tentoonstelling van vet vee te Amsterdam. De koe werd gefokt door den land bouwer H, de Mulder te Leunen. Maandag werd voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur van Venray in het hotel -De Zwaan" aanbesteed het bouwen van arbeiderswoningen aan het Steegsbroek. Ingeschreven werd als volgt J. van Dijk en G. Poels f 3420 M. Arts en K. Jacobs f 3290 Chr. Wijnhoven en H. Vollenberg f.3287 V. Maassen en Gebr. Vollenberg f 2688 Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Bedevaart Oostrmii. Niettegenstaande liet zeer ongunstige, kille weer 't bleef maar aldoor regenen en er was zelfs geen vooruitzicht op ver andering, daarbij was de weg zeer slik kerig kwam de processie van Venray, van de Fanfare begeleid; in betrekkelijk groot getal, haar trouwe'jaarlijksche op wachting maken bij Maria—Oostrum in den morgen van 8 September, O L. Vrouw Geboorte, titel feest der bedevaart kapel Bij ongesteldheid van den Zee-^eerw. Heer Pastoor werd de plechtige Hoogmis, waarbij het Kerkekoor van Venray eene vierstemmige Mis van Haller zeer schoon uitvoerde, gecelebreerd door den Wdeerw heer Kapelaan Smeets, geassisteerd door de Weleerw. heeren Grispen en J. Esser. Op verheven wijze toonde ons Kapelaan Smeets in zijne feestpredikatie de vreugde van hemel en aarde bij Maria's Geboorte In den namiddag kon de processie om den vlasakker wegens het onophoudelijk regenen niet trekken. Ook nu weer de kerk goed bezet. De Weleerw. Zeergel. heer A, van Dijk, Professor aan het College te Weert assisteerde in het plech tig Lof, terwijl de Eerw. Pater Quirinus van Rooy uit Megen in zijn feestpredikatie dankbaar Maria's lof verkondigde als de oorzaak onzer blijdschap. Woensdag 1.1. arriveerde per extratrein te half een u. de processie van Kwadijk Edam, op weg naar Kevelaar en vertrok weer te half vier u. Wij ontvingen het bericht te laat om het eerder door dit blad bekend te maken. Nader vernemen wij, de processie is die der Noord Hollandsche Broederschap van het Dekenaat Purmerend en omstre ken, opgericht 7 Febr. 1880. De processie vertrok per extra tram van Volendam, per extra trein van KwadijkEdara, Purme rend, Zaanbrug, Zaandam en Amsterdam over VenrayOostrura, alwaar 3 uur oponthoud, waaronder plechtig Lof, preek en processie. Vandaar over Gennep en Goch naar Kevelaer en keerde 13 Sept terug over Nijmegen naar Amsterdam. Ook een ex-ioto. OOSTRUM. Het is bekend, hoe de Rector van Oostrum ijvert voor ex-voto's ter eere van O. L. Vrouw van Oostrum, en daartoe reeds vele geschenken als zilveren harten, gouden schuiven, sloten, bellen en anderen gekregen beeft. Een ex-voto echter als onderstaande of wat. er op aardt, zal hem waarschijnlijk wel nooit gebracht worden. Nu, bij is al heel tevre den met zyn zilveren harten en gouden schuiven. De H. Vader zegende onlangs eene^ kaars, misschien de grootste, die ooif^ gemaakt is. Zij i3 bestemd voor beta altaar van San Blasio in St. Pieter te Rome. De kaars weegt 208 pond. is 11 voet en 3 duim (Eng.) hoog en is onder aan Idea voet 2 voet 9 duim (Eng.) breed. TJs een ex voto van een beroemd ïfaliaansch zanger, die zijn stem verloron bad en zich nu tot St. Blasius, den Heilige voor keel aandoeningen, wendde. Hij kreeg zijn stem terug, en nu heeft de kunstenaar een. kaars laten maken van 10.000 francs. Na de wijding door den Paus werd zij aange maakt, en met haar holder vlammetje zal het zes jaar duren, eer zij heelemaal op; gebrand is. Laten we in Oostrum maar gewV, kaarsen offeren, en wat we moer wiiid geven, voor don Kruisberg besteden Dar komen die kapelletjes ook klaar. Watót daarvoor hoort veel geld en er is, naar wij ^vernemen, nog heel weinig in kas, te min om te beginnen met bouwen. Laten we een beetje helpen. SMAKT. Onze St Josephskapel is verrijkt met een prachiigen koperen candelabre, vervaardigd door den heer Jac. Tillemans, koperslager te Venray. Het geheel is een waar kunststuk te noemen, en tot in de kleinste details ken merkt zich de bekwaamheid van dezen meester. Aan hem ons compliment. Naar wij nog vernemen, is reeds een tweede in bestelling gegeven, welke door een vurig vereerder van den H. Joseph, ten geschenke zal worden aangeboden. HORST. Wegens zijne benoeming aan de le school te Venlo, heeft dhr. Peters alhier, zijn ontslag genomen als hoofd der school. In de Vrijdag jl. gehouden raads vergadering werd besloten, de tractemen- ten van Burgemeester en Secretaris ieder met f 200 te verhoogen. De verzoekschriften van het kruisver* bond om strengere bepalingen omtrent het vloeroppervlak van dranklocaliteiten vati de onderwijzers om verhooging van tractement, zyn uitgesteld tot een volgende vergadering. VENLO, Bij het Gemeentebestuur alhier is een schryven ingekomen, waarin wordt vermeld, dat bij de infanterie uit 's Bosch, welke aldaar in garnizoen komt, ook de staf van het 2e regiment begrepen is. HELDEN. Naar men uit goede bron verneemt/moeten er nu de beste vooruit zichten bestaan, dat door de Regeering en betrokken autoriteiten, gunstig zal worden beschikt, voor verbreeding van de Noor dervaart alhier. Wij hopen dat de pogingen en werk door den burgemeester in deze vooral 'gedaan, liïet'"'góeden' uïtsiag" moge worden bekroond, want deze nuttige en noodzakelijke verbetering van het Kanaal alhier, komt niet ten goede alleen van de gemeente Helden, doch van deze heele streek, want de scheepvaart, zal als vorhreeding tot stand is gebracht, merkelijk door kunnen toenemen. TEGELEN. Het mannenkoor Excelsior onder directie van den heer K. Hamm behaalde jl. Zondag te 's Gravenhage den 4en prijs in de 2eafd. voor mannenkoren, waaraan 11 vereenigingen deelnamen, in den wedstrijd, welke ter viering van het 55jarig bestaan van de Kon. Nat. Zang school te 's Gravenhage gegeven word. SITTARD. Verschenen is het Pro grammaboek der Prov. Nat. en Intern. Tentoonstelling van nijverheid, landbouw handel, kunsten en wetenschappen van 26 Juni 10 Juli 1913 te Sittard te houden. De afd. nijverheid zal ook eene groep huisvlijt omvatten, de afd. landbouw eene bloemententoonstelling, melk wedstrijd enz. terwijl schuttersfeesten en concours, handboog8chutterswedstrijden en ver schillende andere feestelijkheden er mee gepaard zullen gaan. MAASTRICHT. Woensdagnacht heeft te Maastricht zekere Harber, zekere Smal, bijgeuaamd -de Papjaan", dusdanig met een mes bewerkt, dat hij in het hospitaal is opgenomen. De dader is gearresteerd. Een en ander moet in verband staan met de vechtpartij van verleden week, toen Smal, de thans mishandelde Bongers den pols heeft doorgesneden. De toestand van Smal is wel ernstig doch oogenblikke- lijk niet levensgevaarlijk. EYSDEN. Theodoor Schurgers, oud 67 jaren, gehuwd, timmerman, was Zondag met zijn hond naar Stockheim geweest om een hondsgetuig te koopen. s Avonds bij bet huiswaarts keeren, is hij tuaschen de halte van Leuth en Meeswijck door de tram gegrepen en door midden gereden. Poging tol doodslag;. Voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch is Woensdag de zaak behandeld tegen W. v. d. V. venter, zonder bekende woonplaats, thans gedetineerd, beklaagd van poging tot doodslag, gepleegd op 25 Februari te Heerlen op Catharina Hart man, wed. Wilhelm Lorsé, door met een F anwel 'Ot von- nis\ t van 19 p ordeeld it itrek van. UWS. 41 ;{iit de .idag in gevallen is, is >n brandwonden Daar blijft hij bij, ondanks pogingen om hem te overreden en verwijzen naar de gevolgen zijner weigering. Redenen geeft hij niet op. Hij is in arrest gesteld. Krachtige Blijkens gegevens cijfers. weiken er volgens teri zeö J ie van R. wonden rt is he} ^iarig doch» dat met loenss speelde, %vnd en aan de gevolgen liJ Inge is Maandag het kind findi^ian overleden aan brand» het had opgeloopen, doordien het ii£ ttpn pot met kokend water was Doodclljke mishandeling, De rechtbank te 's Hertogenboseh heeft Dinsdag behandeld de zaak tegen A. v. M. landbouwer r,ö Lith opzettelijk Joh. van Nunen heeftigedood, althans zwaar licha melijk letsel!'heeft toegebracht, door hem met een &ai>$bppelenhak den schedel te klieven, tengevolge waarvan van Nunen eenige dagen daarna is overleden. Het O. jheeft tegen beklaagde 1 jaar en 3 maandeft gevangenisstraf geëischt. Ufoederliefde. Meldden wij verleden week dat te Oeldrop bericht was ontvangen als zou een zekere J. B.I in Duitschland zijn vermist, en nog niet terecht is, thans was diens vrouw met een tweetal kinderen bij de familie overgekomen. Voorgevende te Eindhoven eene dringende boodschap te verrichten te hebben, vertrekt zij en laat van Maandag nog op zich wachten. Naar we vernemen zou door deze 1 efde- volle moeder een schrijven aan de familie gericht zijn dat men de kinderen maar naar Aarle Rixtel zou sturen, daar was ook de vader geboren; daar zou de burgemeester er wel voor zorgen. Verdronken. Een treurig ongeluk had Maandag circa 9 uur aan sluis 5 op de Zuidwillemsvaart te Erp plaats. Terwijl schipper M. met zijn schip -de Kolk" verliet, hoorde men eensklaps een geplons in het water en dadelijk bleek het, dat de löjarige knecht C. W. uit >Wemeldinge, die zich op het :?*-'[ hetwelk door de duisternis moeilijk opgemerkt kon worden. Direct ging men op die plaats aan 't dreggen met het gevolg, dat de onge lukkige aanstonds levenloos werd opge haald. 't Schijnt dat hij tusschen het schip en den oever is beklemd geraakt, althans zijn hoofd was zeer verminkt. Men ver moedt, dat by bij uitwerpen van touw op het natte dek is uitgegleden. Wat een bunsing; steelt. De heer J, Nieuwenhuis te Surhuister» veen miste in één nacht 45 jonge kippen, den volgenden nacht weer 18. Er werd aangifte bij de politie gedaan en de veldwachter ging oppassen. Hij be trapte den dader op heeterdaad en wees ook dadelijk vonnis. Het was een groote buiiBiog, die door hem doodgeschoten werd. Zeldzaam. Donderdag 19 dezer zullen de echtelieden A. Bosch en J. van der Spek te Pijnakker hun 65jarige eolitvereeniging herdenken. Hij is thans 85 jaar oud en sedert een paar jaar bijna blind; zij is 87 jaar en lijdt aan rheumatiek. Echter zijn beiden nog goed in hot bezit harer verstandelijke vermogens en in staat, de belangstelling die hun zeer zeker op bun feest niet ont breken zal, te waardeeren. Zwaardere spoorbruggen. Daar door de steeds zwaardere locomo tieven, de belasting der spoorbruggen te Kuilenburg, Geldermalsen, 'Zaltbomrael en Hedel meer en meer toeneemt, beeft de directe der Staatsspoorwegen het noodig geoordeeld deze bruggen te versterken. Ongeveer een half millioen gulden zal ver werkt worde$j. Alleen voor de spoorbrug te Zal'.bom' 130.000 gui Mjf heb\* Utré. spoor men da ~tÖ| 'tV>, 1 bedraagt het bedrag ang der werkzaamheden 'nr.- k^p-onnen. Voor het i het baanvak erbreeding der We verne» .1 worden aan spoorbrug te plweigeraar. n kwam Maandag een r herhalingsoefeningen op moest komeD,) in zijn burgerpakje in de kazerne. Op 'b plicht gewezen om in uniform te versii bynen, gaf hij te kennen, die in geen gjival te willen aantrekken. het Ruhrgebied 4989 Hollanders. Van deze. arbeiders werken er circa een vierde ondergronds en drie vierde bovengronds. Onder het consulaat DuisburgRuhrort ressorteeren 30.000 Hollanders, onder het consulaat Essen 15000, onder het consu laat Dortmund 8000, onder het cousulaat Dusseldorf 16000, te zamen 69000. In heel Duitschland zijn 82000 Hollanders. Men kan gerust zeggen, dat er tijden van het jaar zijn, dat er, door het over groot aantal seizoenarbeiders, meer dan 100000 personen in Duitschland werkzaam zijn. Wat een arbeid is daaronder te ver richten I Hoe kostelijk is toch het systeem van den vrijhandel 1 Uit baldadigheid wierp een jongen te Loosduinen een ander met kalk. Hij trof hem inde oogen, met het gevolg, dat opneming in het zieken huis noodig bleek. Daar is nu een der oogen uitgenomen, zoodat de jongen nu zijn leven lang half blind is door den moedwil van een ander. Een aantal veehouders in de provincie Friesland hebben hun vee op stal gebracht. De vele en zware regen buien hebben, vooral in de lager gelegen landen, de weilanden doorweekt en koud gemaakt door den drassigen bodem wordt het gras vertrapt, waardoor het weiland zeer lijdt. Wijl de handelswaarde van het vee hoog en de hooivoorraad ruimschoots voldoende is, zijn dit mede redenen de dieren niet langer aan de slechte weers invloeden bloot te stellen. Zwemonderriclit aan militairen. Het feit dat de vorige week "hot ongeval te Utrecht aan zes militairen het leven heeft gekost, heeft het bestuur der Rotter- damsche Zwemclub aanleiding gegeven zich met een adres tot den minister van Oorlog te wenden, waarin zij verzoekt, ter voorkoming of in ieder geval ter be perking van meerdere dergelijke onge vallen als te Utrecht plaats vond, het daarheen te willen leiden dat ieder militair de zwemkunst machtig worde, door bij de korpsen vaste instructeurs aan te stellen, die belast zullen worden met het geven van onderricht in de zwemkunst. liet oog des meesters. De middagsnelirein LeeuwardenDen Haag Staatsspóor rolt geregeld een half uur te laat uit de Leeuwardensche stationsbekapping. Doop den reizigerstoe- vloed en het constante lekort aan ver» aterkingswagens in het vacantieseizoen komt hier nog een kwartiertje vertraging bij en arriveert de trein in plaats van 5.59 om 6.45 in den Haag. Oorzaak van de halfuurvertraging is de late aankomst van den ochtendsneltrein uit Holland in Leeuwarden als deze niet binnen is, kan de middagsneltrein er niet uit. Dat komt van het enkele spoor eu is dus alleszins verklaarbaar. Daar zal niemand aanmerking op maken. Er is wel eens gevraagd of de trein dit tijdverlies niet zou kunnen inhalen, maar daarop wordt steeds met een peremptoir ••onmogelijk" door hen die het weten kun nen geantwoord. Toch kan het Het volgende zal het bewijzen. Dinsdag 3 September ging alles aan vankelijk hetzelfde gangetje. Maar in een coupé der eerste klasse zat een meneer met een ridderorde in het knoopsgat, correct in zwarten cut away gekleed, met een grijzend snorretje en een welverzorgde scheiding in het eveneens grijzend maar nog goed ingeplante haar. Zijn blik was vaag als van hen die hooge ambtelijke sieren bereikt hebben. Hij had een spoorwegboekje in de hand en vergeleek op elk station de tijdstippen van aankomst en vertrek zooals de dienst regeling die aanwees met zijn horloge. Daar maakte hij notities van. In den beginne werd zijn aanwezigheid niet opgemerkt door de conducteurs, die het controleeren er aan gegeven hadden vanwege de groote drukte tot eindelijk in Zwolle een hunner zijn kaartje vroeg. De heer legde zijn notities terzijde en zeide -Dienst 1" Deze uitlating stelde hem buiten de categorie der gewone reizigers. De conducteur nam bem nu nauwkeurig op... en veranderde van houding als een paard dat onverwachts de sporen voelt. Er was een gehoorzame angstkreet in zyn keel en de wijze waarop hy salu» eerend ruggelings den coupé verliet had iets van een buiteling. Een oogenblik later confereerde de conducteur met zijn ambtgenooteu naar aanleiding van bem, die niets anders deed dan notities maken. Het scheen wel, dat de machinist en de stoker er iets van hadden opgevangen, want in plaats van de gebiuikelyke tien minuten in Zwolle te verlummelen was de trein onmiddellijk weer op weg en had voor Amersfoort al een kwartier ingehaald. De heer met de vage oogen noteerde het. Io Utrecht had de trein weer 5 minuten ingehaald. En in den Haag kwam de trein om 5,45, dus 5 minuten te vroeg aan. Ach mocht hij altijd medegaan met den middagsneltrein uit Leeuwarden, deze heer met de ridderorde in het knoopsgat I Toer door Brabant. Niettegenstaande het minder gunstige weder is Zondag de toer toch gehouden. I)e uitslag van den toer door NoordBra- bant luidt Professionals en onafhankelijk en 1. Jos. Jansen, Blerik, in 8 uur en 32 m. 25 sec., 2i P. v. d. Schee, Rotterdam, 3. P. v. d. Wiel, Rotterdam. Amateurs 1. (VBIekemolen, Araster dam, 9 uur 49 1/5 m., 2. L, Hazejager, den Haag, 3. A. ten Berk de Boer, Apel doorn. Nieuwelingen 1. W. Tbolenaars, Ze venbergen, in 9 uur min. en 10 sec., 2. H. v. Hout, Blerik, 3. J. Koot, Ooi schot. Nog een Kopenicker. De kapitein van Köpenick vindt in Duitschland nog telkens navolgers. Van den eerbied voor alles, wat uniform draagt, wordt in zulke gevallen misbruik gemaakt. Iets dergelijks is nu weer eens uitgehaald in de in de romantische omgeving van Wurtemberg, Daar had een brutalen kerel zich dezer dagen verkleed als 'n rijkveld wachter. Met den helm op en de buks op schouder kwam hij klokke twaalf uur 's middags in het dorp Billensbach bij den gemeente-ont vanger. zeggende dat hij kwam van den procureurgeneraal uit Heilbronn en dat hij de kas moest nazien. De gemeente ont vanger gehoorzaamde, waarop de veld wachter 400 Mark in zijn zak stak, even in de boeken keek en op brutale toon zeide -Eigenlijk moest ik u meenemen, want de kas is niet in orde, maar ik zal alle opschudding verrayden, meld u morgen aan het parket V' Daarop ging hij heen om elders hetzelfde te herhalen. Te Gamernberg nam hij eveneens 400 mark uit de kas en wilde nog ruim het dubbele uit een afzonderlijke kas lichten maar daartegen had de ontvanger bezwaar en zeide, dat de burgemeester erin gekend moest worden. Terwijl hij dien ging op zoeken, ging de gendarme er kalmpjes van door. IutuS8chen werd er in alle richtingen getelefoneerd, zoodat de burgemeesters in de omliggende dorpen gewaarschuwd waren- Te Unterheinriet wachtte de bur» gemeester met een echten veldwachter den Köpenickei op, maar deze vuurde twee maal en verdween. Hij moest onvermijde lijk het groote dorp Berlstein passeereo en daar was men voldoende gewaarschuwd. Ontsnappen was niet mogelijk, maar wat doet deze in zyn soort verdienstelijke navolger van een beroemd model Onderweg arresteert hij een armen boer, doet hem de boeien aan en leid hem dwars door het dorp, waar men hem laat passee» ren, omdat men hem voor een echten veldwachter houdt. Buiten het dorp liet hij den boer weer loopen. Eindelijk, in de buurt, van Geu- penbach, komen vele menschen aan, die ?an het zoeken zijn naar hem, oen namaak veldwachter. Maar weer weet hij er wat op. Hij komt met veel drukte het dorp bin- nenloopen, roepende, dat hij een fiets moet hebben, want dat hij den oplichter op het spoor is 1 Men brengt vol ijver 10 rijwie len, hij zoekt met veel zorg de beste fiets uit en gaat er als den wind van door. Toen heeft men hem nergens meer gezien. 5000 meter lioog! Garros de kranige hoogvlieger heeft een en ander verteld van zyn hoogte record vlucht. De lucht was erg koud verhaalde hy, de hemel met wolken bedekt. Mijn Bióriot ging vlot weg en met eu met groote snelheid stuurde ik omboog. Binnen tien minuten was ik al hooger dan 2000 M. Soms vloog ik tusschen twee groote wolkengevaarten in, Hoe hooger ik kwam hoe rustiger en geregelder de wind werd. Boven de 4000 M. kreeg ik't al weldra benauwd. Het zuurstoftoestel werkte niet zoo goed en daar kwam nog gesukkel met den mo tor bij ook. Nauwelijks was de lucht zwaar genoeg om mijn machine te dragen, maar ik ging toch maar door. Mijn vreugde was groot toen ik op den barometer zag, dat ik byna de 5000 M. bereikt had. Toen zette ik den motor stop en begon mijn glijvlucht naar omlaag. Ongeveer 18 K. M. van de plaats waar ik opgestegen was ben ik geland. Met mijn barometer het bewijsstuk ben ik in een auto naar Trouville terugge reden, waar men mij hartelijk ontving.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2