Weekblad voor 1 st en omstreken. ZIJ Menschonteerend. Limburgsch Nieuws. Zaterdag 14 September 191S. No. 37 Uitgave van Firma W. Van den^uunckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Hij was er achter. Gemeenteraad te Venray. J? de ty r PEEL Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers MAAS Prijs der AdvertentlBn van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. die zich met ingang van 1 Oct. a. s. op PEEL EN MAAS abon- neeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende num mers GRATIS. De toer door Noordlirabant door het sportblad »Het Rijwiel" uitge schreven en Zondag gehouden, heeft een menschonteerend schouwspel op geleverd Omdat hij, eerst uitgesteld wegens slechten weg, nu toch gehouden werd, ondanks het zeer slechte weer. Elk eerlijk verslag geeft 't toe en ook onze sport-verslaggever, zoo schrijft de M. Ct., al wil hij, door zijn echte sportliefde er een betrek kelijk optimistische teint aan geven, laat 't toch duidelijk genoeg uitko men, dat 't meer dan erg was. De deelnemers waren reeds al vorens te beginnen, vooreen derde deel afgeschrikt; van het overblijven de deel bereikte maar weer een vierde deel de eindstreep. Dat beteekent reeds genoeg. Maar zij zagen er dan ook er barmelijk uit. Onkenbaar door het slijk, doch ook meelijwekkend. Wat erger is, ze moeten er buitengewoon van geleden hebben: behalve immers met den grooten afstand hadden zo nu met weer en weg te rekenen. Op die deelnemers komt niet de schuld neer. Eerder verdienen zij een woord van lof voor hun doorzettingsver mogen De schuldigen zijn degenen die den wedstrijd met geweld moesten en zouden laten doorgaan: hoe hope loos ook de regen neerviel en hoe hoe dicbtbewolkt ook de lucht was Waarom, wanneer dan de wed strijd toch door moest gaan, hem tenminste niet bekort, of den deel nemers aan den Zevenbergschen Hoek, toen toch een flink eind ge trapt was, laten aanzeggen dat ze naar Breda direct van daaruit terug moesten keeren Over do ontvangst van de afge tobde renners en het feit, dat nog niet eens degenen, die den wedstrijd uitschreven, den uitslag konden mededeelen, zullen we nu maar zwijgen. Voor de sportliefhebbers mogen we zeggen, dat dit geen sport, maar slechts een treurig uitwas van re- clamezucht was. Voor de heereD, wier namen in 't eerecomité prijkten, moeten we vertrouwen dat ze niet daartoe zich gouden geleend hebben, als ze zoo iets hadden kunnen denken. Maar in 't werkelijk belang dei- echte sport moeten we hopen, dat we zulk een weerzinwekkend schouwspel nooit meer te zien zullen krijgen. Hebt u niet eens gehoord van dien koopman, die op heel eigen aardige manier de Katholieke Pers steunde. Die man ging dagelijks met zijn esdoomen slok en een zwaar pak manufacturen op den rug, zooals men dat noemt, den boer op. Een goed zaakje, tenminste ge weest, maar nu Is het vet er ook al af. Wanneer onze koopman 's mor gens van huis ging, slak hij altijd eenige goede hoeken of boekjes of brochures bij zich. En had hij dan bij een klant zij lapjeszaken afgedaan en de gelegenheid was gunstig, dan kwam hij met zijn boekenschat voor den dag om daarvan iets aan den man te brengen. Niet om er zelf aan te verdienen. Neen, enkel en alleen voorde goede zaak, voor de pers. Ik kan het licht doen, zoo zeide hij, ik doe er een goed werk mee en de pers vaart er goed bij. Het lukte niet overal, hij drong ook niet op, maar in een jaar verspreidde hij toch heel wat goede lectuur. Vooral ook daar, waar ze anders niet zou gekomen zijn. Wie doet het hem na OPENBARE VERGADERING van den op Zaterdag 7 Sept. nam. 3 uur. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der drie vorige vergaderingen voor te lezen. Behoudens eenige aanmerkingen van den heer Michels over het verwarren van eenige cijfers, werden deze goedgekeurd. Daarna werd de agenda behandeld. 1 Rekening en begrooting Gezond heidscommissie. Do rekening sluit met een batig saldo van f 587,48. De begrooting voor 1913 is vastgesteld op f 1707,48, waarvoor Venray f 177,63 moet bijdragen. 2 Aanbieding gemeentebegrootiug 1913 De Voorzitter vraagt of deze post voor post moet worden voorgelezen. De beer Th. Camps bemerkt dat deze het vorige jaar aan de leden is rondge zonden. De Voorzitter stelt voor dit dan dit jaar ook weder te doen. De begrooting beloopt in inkomsten en uitgaven f 60849,74, daarbij zijn f 1169,04 bij voor onvoorziene uitgaven. 3 Adres Ambachtschool Venlo. De Ambachtschool te Venlo verzocht om eene bijdrage tot instandhouding der school. Wethouder Aerts stelt voor f 50 te geven, juist als bet vorige jaar. De heer WijnhoveD bemerkt dat er thans nog slechts drie kinderen van Veoray de Ambachtschool bezoeken. Dit zijn nog kinderen van spoorwegpersoneel, deze ge nieten vrij vervoer. Het spoortarief is zoo verhoogd, dat het voor burgermenschen bijna ondoenlijk is de kinderen naar Venlo te zenden. Wethouder Janssen wenschle zich tot de S.S. te wenden om vermindering van het tarief. Wordt besloten dit jaar ftog f 50 te geven. 4 Verslag Gasfabriek. Het verslag der gasfabn k wordt voor de leden ter iDzage geleg Alle cijfers voor te lezen is onzin. C het verslag bleek dat het buizennet 10 K M. lang is. De winst bedroeg 792.33 Mark., tegen 689,51 Mark in 't vorige jaa'. Er is veel gecorrespondeerd om 10 lantaarns gra'is te krijgen, waarop de gemeente meende recht te hebben bij een gasverbruik grooter dan 100,000 Ma. Doch de gasfabriek beweert dat dit a'.leen bij lichtgas is en niet alles bij elkaar, zooals kook en motorgas. Neemt men dit alles samen dan krijgt men 12549 straatverlichting, 1005 openbare gebouwen, 44909 bij particulieren, 31241 kookgas, 3584 muntgas. Ook is er geschreven over den last die de particulieren ondervinden bij het aan» steken der straatlantaarns. Wethouder Janssen zou er voor zijn de lantaarns ee:i half uur vroeger aan te steken, dan hebben zij vollen druk als men ze in buis aansteekt. Verschillende leden klagen dat de vorige week toen het zeer doaker was, er geen gas brandde. De Voorzitter antwoordt lat het toen volle maan moest zijn, baar de lucht was toen zeer betrok keu.VMaandelijks uren waarop do lantaarns tf.oöten branden. Het is dus de schuld der gasfabriek niet. De Directeur der gasfabriek noodigde de heeren beleefd tot een bezoek uit. De Voorzitter zou er wel eens graag heengaan doch hij heeft weinig kennis van gasfabriekzaken. Als de heer Fonck echter als deskundige mede wil gaan, za I de fabriek te bet hem aangenaam zijn bezichtigen. De heer Foock is daartoe bereid en wordt besloten Woensdagavond om 5 uur er heen te gaan, 5 VerordeuiDg verloflokaleD. De Voorzitter zegt dat de verordening alle leden bekend is en zij nu toch niet meer behoefde te worden voorgelezen. De heer Tb. Camps vraagt of de bepaling der privaten op alle verloflokalen, dus ook op de bestaande van toepassing is. De Secretaris antwoordt van ja. De privaten moeten zoodanig gebouwd zijn dat zij gemeenschap hebben met, doch niet rechtstreeksch verbonden zijn met de verloflokalen en de privaten reukloos zijn en goed ontsmet worden. De verordening treedt in werking op 1 Januari 1913. De heer Th. Camps zoude niet wachten tot Januari, vooral omdat art. 7 aan B. en W. de bevoegdheid geeft uitzonderin gen toe te laten. Wordt besloten de verordening zoo spoedig mogelijk af te kondigen. De Voorzitter deelt mede dat de ver ordening op de rijwielen nog niet kan wordeb goedgekeurd omrede de bijbehoo» rende teekeningen nog niet gereed zijn, vergadering en vl^esch Vi/éze Jken. geuren P%u\ïwT* deze zal in eene behandeld worden. 6 Verordening keuriv en bespreken ins-tr^Lie De Voorzit? verordening r De heeren hoogte, by BtJ en met ingang te doen treden," dan 1 meester ook werk. Wordt goedgekeurd. f Daarne leest de Secre'i)( voor. Het is den hulpkeuf^ liter niet ge oorloofd een stuk vee af tiji keuren, zonder den veearts te waarschuwjen. De diensturen loopen \}an Mei tot 1 Winptfuctie October van 712, 24 en 68, van 1 October tot 1 Mei van 8—12. 24 en 57. Overtreding der bepalingen der instructie kan gestraft werden met eene boete van ten hoogste f 5. 7 Circulaire nationale bond voor vreemdelingenverkeer. Deze bond, die zich ten doel stelt het schoon van Nederland alom bekend te maken, verzoekt om eene kleine subsidie. Weth. Aerts stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen.. Aldus besloten. 8 Besluit veihoogen jaarwedde der onderwijzers Coeoders en Nelissen. Beide onderwijzers hebben de hoofdacte behaald, zoodat hun salaris met f 100 dient te worden verhoogd. Aldus besloten. 9 Adres vereeniging van Nederlandsche Schoolartsen. Deze vereeniging dringt er op aan dat de wettelijke bepalingen op de besmette» lijke ziekten in al bun gestrengheid zullen worden toegepast. Er worden een aantal ziekten genoemd die voor de omgeving der lijders gevaarlijk zijn. Alvorens deze in de politieverordening op te nemen, wenschte weth. Aerts er Dr. Struben over te spreken, er staan daar zooveel nieuwerwetsche ziekten in. Aldus besloten. 10 Adres Stoomzuivelfabriek St. Maria Van genoemde fabriek is een verzoek ingekomen om net water onder den gemeenteweg aoo'r 'ie 'mogen iei*ic<r. l/.t wordt toegestaan mits het overtollige water der speelplaats worde opgenomen. Over de speelplaats zeif ontspon zich een heele discussie en werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren Weth Aerts, Fonck, Loonen, Wijnhoven en Geurts om den toestand in 't reine te brengen en over afrastering enz. advies uit te brengen. 11 Reclamen Hoofdei. Omslag. Wordt besloten te wachten tot na het verstrijken van den termijn zijnde 15 October. 12 Adres H. J. Heling. Van den heer Heling is een adres inge komen waarin deze zich beklaagd over het beleid van den burgemeester in zake de bouwverordening. Het schijnt, schiijft adressant, dat men algemeen tegenwerking ondervindt als de gemeente-architect geen heeft gemaakt. Het zou wel onverschillig zijn of bij zus of zoo bouwde, hem is vergunning verleend tot bouwen en nu dreigt men met proces verbaal. De Voorzitter zegt dat Heling de zaak verdraait. Hem is vergunning verleend tot verbouwen, mits bij de teekening op 't Raadhuis bezorgde. Dit heeft Heling, trots herhaalde waarschuwing, niet gedaan en daarom is hem procesverbaal aangezegd Voor kennisgeving aangenomen. 13 Adres koop of pacht van gemeen tegronden. De Voorzitter zegt dat er is ingekomen een adres van Drinkwaert uit Strijen om 50 of 100 H.A. te koopen of te pachten. Van de DeutschHollandische Cultur- Gesellschaft om 1000 H.A. te pachten of te koopen," en van zekeren Janssen uit Overloon om 60 H.A. te koopen. Deze terreinen liggen aan het Veulen aan den dijk naar Amerika of in bet Weverslosche Ven. De heer Geurts is er voor publiek te verpachten. De Voorzitter zou achter Oostrum ook willen verpachten. De Voorzitter is er voor den heer Mauritz uit te noodigen de terreinen in oogenschouw te nemen, dan kunnen de voorwaarden worden vastgesteld. Aldus besloteD. 14 Mededeeling ingekomen stukkeD. Van Thuijls van de Hiept is een ver zoek iogekomen om een stukje grood. tegenover zijn huis gelegen, te koopen. Hij biedt f 60 en zou graag spoedig ant woord hebben om er voor Paechen een buis op te kunnen bouwen. Aangezien f 60 een mooi bod is en het 14 A. groote stukje by openbare verkoop nauwelijks f 14 zoude opbrengen, wordt dit toege staan behoudens goedkeuring der deputatie. Van v.d.Sterren te Wansum is een verzoek iDgekomen om de pacht van v. Gemeren te mogen overnemen. Aangezien dit niet op zegel is geschreven zal v. d. S. worden verzocht het gezegeld opnieuw in te dienen. De Voorzitter is ervoor om dit aan v. d. Sterren toe te staan. Volgens pachtcontract heeft hy er recht op om zyn land over te doen. Gaan wij er bezwaar tegen maken dan doen ze het stilzwygend en kunnen wij er niets aan doen. De heer G. Camps meent dat het meer pacht nit kon doen, hij weet iemand die er meer voor geven wil. De Voorzitter zegt dat de heer Camps dien persoon maar zenden moet, om eens vertrouwelijk te spreken. Hij kan op stilzwijgen rekenen. De 'neer G. Camps zal zorgen dat die persoon binnen 3 dagen hier is. Van het bestuur der teekenschool is een aanvrage ingekomen om voorloopig oog van den Muziekzaal gebruik te mogen maken. Hiertegen bestaat geen bezwaar. Ook nog zal de teekenschool eenige oude V .r.kcs sec. ovpr^emen. Ook werd er besloten de jacht te ver pachten voor den tijd van 5 jaar. De Voorzitter deelt mede dat er wegens ziekte van den onderwijzer Janssen ccn tijdelijk onderwijzer te benoemen is. Deze zal half September of uiterlijk 1 October in dienst moeten treden. Er zijn nu denkelijk genoeg goeden te krijgen. De school te Leunen zal met Januari overbevolkt zijn. Om bouwen te voorkomen zal de zaak goed nagegaan worden en zien welke kinderen te Leunen kunnen blijven en welke de dorpsschool moeten bezoeken. Over bet heffen van marktgeld ontspon zich een drukke discussie vele leden vinden het marktgeld te hoog, vooral met de kermis, Vele kramen die anders komen zouden blyven wegens het hooge marktgeld. De heer Th. Camps vraagt of het door van Bergen gestortte bedrag 200 of f400 bedraagt. De Voorzitter zegt f 200, de waarborg som heeft van Bergen niet gestort, hoewel bij zulks verplicht was. Verschillende leden zyn er voor een nieuwe verordening te maken en de stand plaatsen bij inschrijving te verpachten, lang vooruit. De heer Wijnhoven vraagt hoe het staat met den weg naar Overloon. De heer Geurts vraagt hoe het staat met de subsidie van den weg Oostrum Geijsteren. De Voorzitter zegt dat daar niets van bekend is. Nadat de heer To. Camps nog geklaagd had over de keien die rond bet Kruis aan den Oostrumschen weg liggen opgestapeld, sloot de Voorzitter te 6.30 de vergadering. VENRAY, 14 September 1912. Zaterdagmorgen bad in de Muziekzaal alhier de loting plaats voor de Nationale Militie. De uitslag is als volgt 1 Roffers M.. 2 Pouwels H., 3 Thomassen J., 4 Wisroans M. H., 5 Custers P. M., 6 Gommans J. A. Fr. 7 Wismans G. F., 8 Jacobs H., 9 Siebers H. J 10 Janssen A., 11 Kappel J., 12 Van Hoof J., 13 Peters Joh., 14 Willems Th. M., 15 Wismans J., 16 Gooren G. A., 17 Van Osch J. A. H., 18 Peeters H. J., 19 Sassen W, Fr.,

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1