Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. i Hersehouw der Waterlossingen. waarvan Finsen op geuiale wijze gebruik heeft gemaakt bij de behandeling van lupuslijders. Hetzelfde gebruik wordt voor longzieken van het zonlicht gemaakt En niet alleen long-, ook been-tubercu» lose kan tegenwoordig stechts door bestra» ling van de zon genezen worden, iets waartegen vroeger slechts en dan nog niet altijd afdoende, het opratie-mes van den chirurg werd aan gewend. Profiteert dus van den zomer en koester u in de zon... als deze er is...l VENRAY, 31 Augustus 1912. Ongevallenwet. De Gedeputeerde Staten van Limburg, Overwegende dat volgens den vastge» stelden rooster van aftreding voor de leden-werkgevers en leden-werklieden der Commissiën, bedoeld bij art. 86 der Oo» gevallenwet 1901, van de Commissie, gezeteld te Maastricht, één lid»werkgever en twee leden»werklieden en van de overige commission éón lid»werkgever en één lid-werkman op 1 Juli 1912- als zoo» danig afgetreden zijn Hebben benoemd voor den tijd van zes jaren I. in de commissie, ingesteld voor de vereeniging van gemeenten, waarvan de zetel is te Venray, a. tot lid»werkgever den heer J. H. Janssen, rijtuigondernemer te Venray en b, tot lid-werkman den heer G. Linders, koperslager te Venray j II. De benoemingen worden geacht te zijn ingegaan op 1 Juli 1912. Bij de laatst gehouden hoofdacte examens slaagden o.a. de heeren L. H. Nelissente Oirlo— Venray en J. H. Nellen te Horst. Maandag werd in het café en voor rekeniog van de Wed. Chr. Michuds aan den Maasheezerweg aanbesteed bet ver» bouwen van haar woonhuis Ingeschreven werd als volgt A. v. d. Water, Venray en Joh. Lichteveld, Overloon f 1095. Chr. Wijnhoven, Venray f 1150. P. Coenen, Holthees f 1150. Job. Arts. Venray f 1160. Het werk is gegund aan de laagste in» schrijvers. Donderdag werd in het café van Frits Martens te Leunen, voor rekening van P. J. van Rens, Veulen, aanbesteed het bouwen van een boerderij enz. Inschrijvers V. Maassen en Gebr. Vollenherg f 2279. Jac. van Dijck f 1675. Begrooting 1 2283. Hftt. werk is niet. ff»#»"»', uitgevoerd door den architect A. Martens. Opening Voetbalseizoen. Blijkens achterstaande advertentie zal morgen onze nieuwe eerste-klasser om halfvier in 't veld treden tegen V. V. V. Reserve uit Venlo, die 't vorige seizoen de 3e plaats bezette in de le kasse L. V. B, Of we ditmaal onze roodhemdoo zullen zien zegevieren, valt te betwijfelen. Do reeks van overwinningen, welke D.S.O. in bet vorige seizoen op hare zuster» vereenigingen behaalde, mogen we niet verlangen terug te zien, dit zou te veel van haar gevergd zijn. We gelooven echter wel, dat 't beste beentje voorgezet zal worden, daarom, laten we hen aan» moedigen en steunen door onze tegen» woordigheid. D. S O. II zal om 2 uur een wedstrijd tegen D. A. W. I van Boxmeer spelen. Gistermiddag vergaderden te Deurne de Dagel. Besturen van Venray en Deurne ter bespreking van den aan te leggen kunstweg VenrayDeurne. Maandagavond werden alhier door den Notaris Esser verkocht een tweetal boerderijen van Mevr. Wed. C. Esser Van Wylick, gelegen aan het Hoogrie» broek. Eigenaar van beide boerderijen werd Th. Geurts te Horst voor f 12050. Zondag jl. begaf zich de schutterij »St. AnDa" per tram, welwillend door den Weled. beer Trynes daartoe afge staan, naar liet naburige Overloon, om deel te nemen aan het aldaar te houden onderling prijsschieten. Bij aankomst aldaar werd zij in het gildehuis der OverlooDSche schutterij door deD heer G. Creemers op hartelijke wijze verwelkomd. Vandaar ging het in optocht naar het schietterrein, alwaar door de deelnemende ve; eenigingen hevig gekampt werd om de prachtige prijzen, waarvan er twee ten deel vielen aan St. Anna. Na de uitreiking der prijzen trok men gezamenlijk door bet dorp, en onder het drinken van een lekker glaasje bier werd verder do avond in gezellig samenzijn doorgebracht. Morgen Zondag zal Overloon een tegenbezoek brengen aan St. Anna, en zal er. indien bet weer gunstig is, aan het Eindt een gezellige drukte heerschen. De Zondagavond gehouden verga» dering van de R. K. Werkliedenvereeni» girg was slecht bezocht. Tot bestuurslid werd gekozen H. Willems, in plaats van Engels te Merselo. Er werd medegedeeld dat lijk bestellen van steeiL doorgaan, daar er maar öb, elke soort waren opgegeven. De volgende maand zal bè^ worden met kaarten uit te geven, w,r.. de loden iedere maand minstens J3Q cenT kunnen storten voor steenkolen Voor het volgend jaar. De Voorzitter deelde mede, dat met October de vakleekenschool zal worden geopend, en spoort de leden aan hunne jongens er heen te zenden. Het school» geld bedraagt maar 50 cent per maand voor 1ste en 2de jaar en 75 ct. voor die van het 3de en 4de jaar. Hiervoor krijgen ze dan 12i/s uur per week les. Het bestuurslid H. Oudenhoven deelt mede dat waarschijnlijk Zondag een Propagandavergadering zal gehouden wor» den door het Limb. Ondersteuningsfonds. Ook zal in de maand September nog eene propagandavergadering gehouden worden, waarop Dr. Poels als spreker zal worden uitgenoodigd. HORST. De gemeenteveldwachter A. Bovens nam met zijn voor den politie dienst geoefenden hond deel aan don wed strijd voor politiehonden, gehouden door de Kon. Ned. Politiehondenvereeniging te Nijmegen. In de 2de afdeeling verwierf hij den 3en prijs. Als men weet dat 42 honden uit alle deelen van Nederland deelnamen aan den wedstrijd, is dit succes niet gering. Met de 4 beste dieren werd de hond uit gezet om een oud spoor te volgen. De veldwachter werd door den voor zitter extra gecomplimenteerd, omdat hij met nog een ander de eenigen waren van Limburg. De vereeniging, waarvan Z. K. II Prins Hendrik beschermheer is, denkt een volgende wedstryd te Maastricht te organiseeren. Omtrent de door den poatcommies ]st,e klasse J. B., tot voor korten tijd directeur van het postkantoor alhier en vandaar overgeplaatst naar Deventer, ge pleegde verduisteringen, weet het Centiura nog te melden, dat B. het vertrouwen genoot der dorpelingen; hij wist deze te overreden om hun geld niet te beleggen op de Rijkspostspaarbank, daar deze immers maar 2.64 pCt. rente vergoed, doch dit geld aan hem toe te vertrouwen, waar voor hij dan effecten zou knopen, die veel hooger rente gaven. De effecten werden aangekocht en door B. in bewaring gehouden, terwijl op tijd aan de eigenaren de rente werd uitgekeerd Naar 't schijnt zijn nu echter de effecten verdwenen, wat in verband wordt ge bracht met mislukte speculaties. uoor en heer M. van Bom mel, bouwkundige te Bergen, werd voor rekening vau den heer Mauritz aanbesteed het bouwen eener boerderij met hijlevering van alle materialen. Ingeschreven werd door H. Rut'en Aijen f 4680; J, Maas Wans- sum f4638; G. van Bommel I 4410; L Troost Arcen f 4399; E. Smits Well f4398 H. Derks Well f 4395 en L. van Neerven Meerlo f 4344. Aan den laag,sten inschrijver is liet werk gegund. TEGELEN. De Vereeniging Missiehuis voor vreemde Missiën, bouwt te Steijl een klooster, uitsluitend bestemd voor de zoogenaamde slotzusters, wegens hare rose kleeding aangeduid als de roode zusters. Voor den bovenbouw alleen zijn drie millioen steenen benoodigd: de fundeering- werken welke 2 millioen steenen zouden eischen, worden geheel uitgevoerd in beton. Na voltooiing zal het tegenwoordige klooster geheel in gebruik worden genomen door de Missiezusters en in ruime mate gelegenheid geven tot het houden van retraites. Dievenbende. Enkele dagen geleden werd te Heerier- heide een belangrijke diefstal gepleegd bij een winkelier. Hoewel de politie uit Heerlen, bekend om hare activiteit, ter stond een uifgebreid onderzoek instelde, gelukte het haar niet de band op de dieven te leggen, hoewel zij gegronde vermoedens had dat een Duitscher by den diefstal betrokken was. Het buis van den Duitscher werd in» tusscben nauwkeurig bewaakt en toen de politie zag, dat er een kar voor de deur stilhield, verdubbelde zij hare opmerk» zaamheid. Het karretje reed weg in de richting Nieuweuhagen, gevolgd door de politie, die niet vergat den politieinspec» teur te waarschuwen. Nabij Nieuweuhagen werd de wagen aangehouden en bij de inspectie bleek, dat tal van goederen, die te Heerlerheide ge» stoleü waren, op den wagen verborgen lagen. De voerman, diens vrouw en een knaap werden aangehouden en de politie begaf zich vervolgens naar Heerlerheide om huiszoeking te doén in de woning van den verdachte. Het onderzoek was alleszins bevredigend Een half dozijn hammen werden opgegra» "nkolenslip, .bekend onder den iram", planken waren uit den zolder gezaagd en de opening koffieboonen, spek enz. Ook Jen n-'è^dvors werden te voor» 'Sfctiijos^tJu^ald. v. De police heeft twö9 Duitschera aange houden, zoekt qaar d,er.dor^erdach» te, die echter do wijk naar het buitenland genomen ^eeft. Het kar ei je diende.om J)0t gestolene in veilige heven te brengen, wat evenwel raisluktd^^ir de activiteit der politie. DEURNE. J. B., oud 44 jaar fabrieks baas alhier,, sedert 20 dezer te Roermond gedetineeri als verdacht van diefstal van geld teD na;deelè der fl'ma Carp aldaar, bij wie hij jin dienst was, van vernieling en valscbe aangifte, is thans voorlonpig in vrijheid geiteld. Bijenteelt In tie Deel. De ijnf'e/s klagen uit den troure over het onofj»oudelijk slechte weer. Thans staat do lAide volop in bloei en door den gestadigen' négen val heeft het nijvere volkje geefr voorraad in de korven bijeen kunnen gjtren. Ook zijn in sommige kolonies vtle diertjes door nat en koude bezweken. Komt er, niet spoedig een gunstige verandering dan is 1912 als goed honingjaar''verkeken. In den voorzomer deed de bijenteelt zooveel verwachten. Een fiéts als „hondenkar." Men schrijft aan -het Ctr." De 18jarige koopman J. K, te Lopper- sum. per fiets huiswaarts koerende, kwam op het ver&ufiigidee om zijn hond, die niets doende om hom heen draafde, mede in het gareel te spannen. Fluks werd een zakdoek oifa des honden hals gebonden, met een touw aan den lantaarnhaak be vestigd en voort ging het in gelop -Due" zijn meester voorttrekkend dat het een lust was. Onze koopman had echter buiten de Trekhondenwet 1910 S, 203 gerekend J Plotseling valt hem de rijksveldwachter A. M; op het lijf, die vertooning eischte van het nummerbewijs zijner -hondenkar.'' Dit niet kunnende vertoond worden, volgde procesverbaal mot al den nasleep van dien. De kantonrechter te Appingedam en de rechtbank te- Groningen hebben nu beslist dat de koopman inderdaad een hondenkar had beredeij, waai door dus ten deze in hoogste,'/ 'ip is uitgemaakt, dat... een uets" 6»>w /fixe»»ar rb, aitnans in aen zin der wet. Uiiliiaire oefeningen in den regen. Vele militairen te Assen, die de laatste dagen druipnat van de oefeningen zijn teruggekeerd, moeten thans de gevolgen ondervinden van het dragen van natte goederen. Naar wij vernemen moet het aantal militairen, dat Dinsdagmorgen den mili tairen dokter raadpleegde, buitengewoon groot zijn. Meer dan 130 militairen moesten zich op raad van dien dokter te bed begeven. Kijaiclongeltik. Woensdagmorgen is op den Utrechtschen weg te Amersfoort nabij de villa van baron van Hogendorp een ernstig ongeluk gebeurd. Een zekere Verhoef, wonende in de Molenstraat onder Oud Leusden, reed per fiets naar Zeist. Voor hem uit ging een groote tapissière, welke juist een zijweg insloeg. V. reed tegen het paard op en werd tegen den grond geslagen, waarop de zware wagen hem over het hoofd reed met het noodlottig gevolg, dat de schedel dusdanig werd verbrijzeld, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. Per politiebrancard werd het lijk van den ongelukkige naar Amersfoort vervoerd. De Storm in Den Hang. Wegens de door den storm veroorzaakte verwoesting en de versperring van de we gen en ter vermijding van ongelukken besloot Haagsch gemeentebestuur de ver» lichting in bet Haagsche bosch op den avond van Koninginnedag niet te doen doorgaan. Nog bij tijds. Als een bijzonderheid vermeldt de »T. Ct." dat van eer,perenboom onder Driel 2210 pond peroiV dat is 17 H.L., geplukt zijn. Invoer in 'I klein. Naar verluidt Rebben de winkeliers in aangrenzende Duitscbe greospladtsen een rekest gericht de Regeering om te pro testeeren tegen inbrengen van waren in kleine boejveelhédeu -uit de Naderland- 8che grensplaatsen. Er zijn op eejnigqp- afstand van de grens op Nederlands» h gebied zoogenaamde Hol- landsche winke la/ilie zoowel langs hoofd wegen, ap- ogs bosch en veldwegen te r- bereiken zi^.^Vuist deze winkels berokke nen de op Duitsch gebied gelegen winkels groote schade. Groepsgewijze trekt men over do grens, om daar goedkooper zijne iokoopen te kunnen doen. Terwijl in Duitschland overal Zondagsrust heerscht en de winkels op gezette tijden slechts mogen open zijn, kan men daar den geheolen dag terecht. Dat deze wiukels goede zaken doen, behoeft geen betoog. Er werd dan ook op aangedrongen om zoodanige maatregelen te nemeo, Jat ook het invoeren van kleine hoeveelheden des Zondags langs die punten verboden wordt. Een veelzijdig veldwachter. Naar aanleiding van een passage in het gemeenteverslag van Schiermonnikoog, waarin vermeldt staat, dat de politie zich kenmerkte door trouwe plichtsvervulling' werd door een der leden van den Raad geoordeeld, dat een veldwachter, wanneer hij groot pensionhouder is, vischt, op de zeehondenjacht gaat en een zeiljacht be stuurt, zijn dienstplichten onmogelijk Daar eisch kan vervullen. Spreker vroeg wijzi ging van dit verslag. De voorzitter gaf te kennen, dat hij als hoofd der politie, den veldwachter verlof kan geven en dat deze naar eigen keuze daarvan gebruik mag maken. Tocli veroordeeld. De Hooge Krygsraad te Melz beeft de vier geestelijken uit het Rijksland wegens gemeenschappelijke klacht en verzet tegen de militaire overheid tot zes maanden vestingstraf veroordeeld. Men herinnert zich ongetwijfeld het geval nog De bedoelde geestelijken waren opgeroepen voor de rivisie der manschap pen van de aanvullingsreserve. Zij wilden daarvan vrijstelling vragen en begaven zich naar het aanmeldingsbureau, doch werden door den dieostdoenden kapitein onbeschoft behandeld. Hij eischte, dat de vier priesters, die nooit gediend hadden, de militaire houding zouden aannemen, en ging tegen hen verder zoo te keer, dat zij zich gekrenkt achtten in bun geestelijke waardigheid. Zij besloten tegen dit optreden van den kapitein te protesteeren en zonden een bezwaarschrift aan den districts commandant, waarin zij en dit was volgens de militaire rechters hun voornaamste vergrijp zeiden «Zoo deze zaak niet op voor ons bevredi- .gende wijze wordt geregeld, zullen wij tot ons leedwezen genoodzaakt zijn, do zaak in den Landdag ter sprake te brengen." De onbeschofte prieatervretende kapitein en zijn gelijkgezinde wapenmakkers kunnen thans, merkt -De Tijd" hierbij op, gesteund aoor de militaire rechters, voortgaan op hun kannibalenmanier de eer van -das Mililar" hoog te houden. Voorzichtig mei vuurwapenen. Een geladen geweer verplaatsend, deed de echtgenoote Taelman, wononde te Edelaere~ nabij Oudenaarde (Belg een schot afgaan. Zij weid door gansch de lading onder de kin getroffen en zoo gevaarlijk gewond dat zij weldra stierf. Het parket van Oudenaarde stapte des avonds ter plaatse af, vergezeld door M van Meerhaegh, wetsdokter. Het geweer werd in beslag genomen. Alles liceft zijn lielitzijde. Een donkepe wolk heeft nog een zilveren rand, zegt een Engelsch blad, en zelfs het wandelen in een stortbui heeft zijn goede zijde. Men zegt dat voor een frissphe ge laatskleur niets zoo geschikt is als een stevige wandeling in slecht weer. Hoe harder het regent, hoe beter voor den voetganger. Zeker is, dat dit harde middel veel beter werkt dan al de receptjes, die de moderne ijdelheid in zijn grooten over vloed aan de hand doet. Het bewijs leveren onze Iersche vrouwen, die in eeo der vochtigsto klimaten der wereld leven. De gezondheid ligt op haar frisch gelaat te lezen. Er is tegenwoordig gelegenheid genoeg om van die goede zijde van het slechte weer gebruik te maken. Toch laten wij toepassing liever voor de beantwoording van bet Engelsch blad, dat den raad mede deelt. liegen en duurte. Zondag heeft 't in Engeland niet gere gend. De bladen vermelden het als eeD groote merkwaardigheid en men meent, dat Augustus wellicht dien dag vergeten heeft te regenen. De hoopvolle verwachtin gen op dien eenen drogen dag gebouwd, zijn echter al heel spoedig vernietigd den nacht daarop goot het weer en Dinsdag is het den geheelen dag geen droog oogenblik geweest. Dat was de 73e regendag in drie maanden tijds. De schade, door dezen regen-mousson aangericht, is niet te schatten. In bet Zuiden van Lincolnshire bijv, is het 'land zoo doorweekt, dat er dagen van zonne schijn noodig zullen zijn vóór de machines gebruikt kunnen worden om den oogst binnen te halen. De bladen vrefzen dan ook, dat niet alleen de landbouwer maar ook de consu ment een kwaden winter tegemoet gaat. D© nieuwe priesteraanslag; in Frankrijk. Bij Verricourt heeft de herder Jules Vidal de abbó Pledit, pastoor te Pougy-sur-Aube, met oen stok oen slag in het gelaat toege bracht, zoo onverwacht dat de priester zich niet kon verdedigen. De toestand van den pastoor is zeer ernstig. Voor den rechter verklaarde de herder dat hij don geestelijke had geslagen -omdat hij er rijker uitzag dan bij". Daarby voegde hij er bij, dat hij drie dagen in de maand onderhevig was aan plotselinge crisissen van woede die zich vooral tegen de auto's koerde. Omtrent dezen laaghartigen aanval val len nog de volgende bijzonderheden mode te deelen. De schaapherder, die de mishandeling pleegde, deed toen hij den pastoor zag naderen, het voorkomen, alsof hij niets kwaads tegen hem in het schild voerde. Argeloos kwam de geestelijke dan ook dichterbij Doch nauwelijks had hy den herder gepasseerd of deze sprong onver hoeds op hem toe, zoodat hij zich niet m het minst kon verdedigen. Met den steel van een zweep, die de aanvaller in de hand had, bracht deze zijn slachtoffer zulke ge weldige slagen toe, op gezicht en hoofd dat de toestand van den priester hoogst zorg wekkend is. Zijn neus werd letterlijk ge heel en al door den onmensch verbrijzeld. Verder bekwam de geestelijke nog aDdere ernstige verwondingen aan het gezicht. Toen men den schuldige voor het onder zoek ging balen, gedroeg hij zich als een echte woesteling. Een gendarm, die hem wilde aanhoudon, bracht hij zulk een slag met den steel van zijn zweep op het hoofd toe, dat de stok in stukken sprong. Er ontstond daarop een worsteling tus- scheu de twee mannen, die ten slotte in het voordeel van (Jen gendarm eindigde. De geweldenaar werd overmeesterd en geboeid weggevoerd. Ook deze zal wel weer krankzinnig worden verklaard. Een liaai ten prooi. In de rivier bij Padiug in Oost Indië ia een iniandsch koekventer van ongeveer 12 jaar half verslonden door een haai. Hoe dat gebeurde vertelt de -Sum.-Bode" Ter hoogte van toko Tela en Co. zag de koekventer eonige mannen en jongens in de rivier baden. Zijn koopwaar op den oever deponeoren, zich ontkleeden en in de rivier tjompen was het werk van een oogenblik en daar zwom de kleine lustig tusscben de anderen rond. Juist toen hij zien in de rivier gewaagd had, zagen eenige der badenden en prauwvolk de vinnen van een haai boven water in de nabijheid. Men schreeuwde het jongetje toe fluks naar den oever te komen, onder kreten van -hioe". De kleine zwom ook terug, maar het ongure dier was vlugger. Van den prauw zag men den visch naar zijn prooi toeschieten, zich kort voor den ongelukkigen joDgen op den rug keeren en zoo een been van zijn slacht offer giijpen. Het arme kereltje gilde nog tweemaal van »toeloeng, toeling", en werd toen mede naar de diepte gesleurd. Op den wal en op de prauwen heerschte intusschen een geweldige consternatie men wierp met steenen en zocht naar staken. Toen men echter bemerkte, dat een groote bloedgolf uit de diepte het water rood kleurde, begreep men, dat alle hulp vergeefs zou zijn. Kort daarna verscheen het lijkje van den jongen aan de oppervlakte, doch slechts het boven gedeelte, want buik en beenen ontbraken. De overblijfselen werden opgevischt en aan familieleden afgegeven, die het over schot ter aarde bestelden. Den geheelen volgenden dag was men in de weer, om het zeemonster met aas, waarin vischhaken te verschalken. In den namiddag gelukte dit eindelijk. Toen 't dier boven water verscheen, bracht men hem een lanssteek toewaarscbyniijk door pijn wild geworden, wist het zoo aan de lijn te rukken, dat deze afknapte en de haai weer zijn vrijheid herkreeg. Men gat het echter niet op en weder werden haken uitgezet, toen een jongetje kwam aanloopen en mededeelde dat het ondier op het strand aan de monding dood was aangespoeld. Dadelijk ging men tot de opening van het dier over, en in de maag vond men nog overblijfselen van den armen koekventer, o. a. een heelen voet. Zij werden in een doek verzameld on door den aanwezigen mamak van den kleine medegenomen, om alsnog ter aarde te worden besteld. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter kennis van belanghebbenden dat op den 17 September 1912 Hersehouw zal wórden gevoerd over de walerlossingen

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2