Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. Dr. Poels aan 't woord. Zaterdag 27 Juli 1912. 33ste Jaargang. No. 30. Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. FEESTDAGEN. Gemeenteraad te Venray. Algemeen Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën Moge het volgende den slanp uit onze oogen verdrijven. Wat heel goed is, want wij knikkebolden wel eens te veel. In het pas verschenen gedenkboek van L. K. tref ik op bladz. 153 een kenschetsend landkaartje van de provincie Limburg. Daarop staan alleen die steden en dorpeu vermeld, waar een Kruisverbond bestaat. Het kaartje bevat ook, met stip pellijnen aangegeven, de XIII drank- bestrijdingsdistricten. Het grootste district in oppervlakte is dat van Horst (V), hetwelk in het Noorden tot zijn grens rekent Venray, Oos trum, Gcysteren, Wanssum en Well, en in het Zuiden en Z.Westen Mtijel, Helden, Grubbenvorst en Arcen. En hoeveel plaatsen, denkt U lezer, staan nu wel in dit district Horst aangegeven waar een Kruis verbond is opgericht Het veelzeggend getal duidt slechts twee aan nl. Horst en Helden. Venray, wat dus ook tot dit district behoort, is er niet op ver meld. Lees dit laatste s.v.p. nog eens, dat nl. Venray schittert door af wezigheid van een Kruisverbond en dan na deze voorafgaande, dienstige bemerkiug, lezen we eens aandach tig wat een echte Venrayer met zijn groot, goed, gouden hart in dat zelfde gedenkboek op bladzijde 138 en 139 zoo echt waar en 'oehartens- waardig neerschrijft. Venraysche jongelui, Venraysche ouders en gij allen die den naam van het schoone, katholieke Venray hoog wilt houden, leest en herleest hier het gulden woord van uwen Dokter Henri Poels. «•Zoolang er geen middel wordt gevonden om aan het overmatig bierdrinken in Limburg paal en perk te 6tellen, kan al het werken van onze sociale voormannen niet baten. »A1 waren er reuzen om aan den opbouw der sociale instellingen te arbeideD, ook de steenblokken door hen aangedragen, zullen verdwijnen in de hel van het Limburgscbe (dus ook Venraysche, Red.) bier, indien wij niet, lang vóór de drooglegging der Zuiderzee, met de poldermolens van het Kruisverbond de tegenwoor dige Limburgsche bierzee meer dan half hebben drooggemalen. »Wie hier in Limburg het drank misbruik bestrijden wil, moet echter, naar onze overtuiging, zorgvuldig den schijn vermijden als beschouwde hij ook een zeer matig gebruik reeds uit den booze. «Het volk ontwikkelen, en, vooral aan bet volk de leer van Christus leeren kennen, beschouwen wij als de voornaamste taak van de Katho lieke Sociale Actie. Maar wij aar zelen geen oogenblik om er terstond bij te voegen, dat voor de vervulling van deze taak een krachtige en goed georganiseerde strijd tegen bet drankmisbruik volstrekt noodzake lijk is. «Indien het Kruisverbond alleen het misbiuik van jenever en van andere sterke dranken wilde tegen gaan en niet tevens een einde trachtte te maken aan het overmatig bierdrinken in zeer vele Limburg sche gemeenten, zou het Kruisver bond zeer zeker ontrouw worden aan zijn verheven roeping. «Moge daarom het Kruisverbond ook in zijn strijd tegen het bier- misbruik den onontheerlij ken steun ontvangen van onze Limburgsche Gemeenteraden. «Mochten er enkele plaatsen zijn, waar de gemeenteraden om zeer be grijpelijke, maar tevens zeer betreu renswaardige redenen, in heel andere richiing sturen, laten vooral daar de mannen van de Pers uit alle macht het streven steunen van de edele mannen, die begrepen hebben, dat heel onze Katholieke Sociale Actie heel weinig zal uithalen, zoolang in de Limburgsche dorpen en siedeti', op de hoeken van alle straten, de drankduivel onze sociale werkers staat uit te lachen." Dat zegt onze Venraysche Dokter. Wij verzoeken den zetter dit artikel van Dr. Poels toch vooral met groote letter op het eerste blad te plaatsen, opdat ieder Venrayer het onder de oogen krijge en erover spreke en nadenke. Straks wappert de nationale drie kleur naast de pauselijke vlag op het grootsche patronaatsgebouw, de verzamelplaats voor alles wat aan bonden en vereenigingen op katho liek sociaal gebied betrekking heeft, en meer dan ooit zal van hen Kath, Sociale Actie dienen uit te gaan. Breng dit in verband met wat Dr. Poels zoo heerlijk heeft neerge schreven en vraag u zeiven dan eens af, of ook en vooral om deze reden een Venravsch Kruisverbond noodig is. Alle goede dingen drie. Nog maar eens voor den derden keer aan den gang en dan met succes op Zondag 21 Juli vm. 11 uur. Kranig; JL '-ILL1 voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor hot buitenland bij vooruitbetaling' 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. 20 c. 5 c. van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. De minister van Oorlog het wen- schelijk achtende vast te stellen, welke dagen zijn aan te merken als feestdagen, bedoeld in het hoofdstuk van den dienst op Zon- en feestdagen van de reglementen op den inwen- digen dienst, heeft onder intrekking van de thans geldende beschikking, bepaald, dat als feestdagen bovenbe doeld zullen worden beschouwd Voor de Roomsch Katholieke militairen in het geheele land, met uitzondering van het bisdom Roer mond: Nieuwjaarsdag, Driekoningeu 6 Januari, 1ste Paasc'ndag, Hemel vaartsdag, 1ste Pinksterdag, H.H. Petrus en Paulus 29 Juni, Maria ten Hemelopneming 15 Augustus. Allerheiligen 1 November en lste Kerstdag. Bovendien voor de bisdommen 's Hertogenbosch en Breda de feest» dag van Maria Onbevlekte Ontvange nis 8 Dec., terwijl in het aarisbis« dom Utrecht op dien dag alleen verplichting bestaat tot Mis hooren, met uitzondering van enkele pa» rochies, waar de katholieken zich ook van slafelijke werken op dien dag moeten onthouden. In het Bisdom Roermond zijn aan te merken als feestdagen bovenbe» doeld lste Paaschdag, Hemelvaartsdag, lste Pinksterdag, Maria ten Hemel» opneming, Allerheiligen en lste Kerstdag. Aan de militairen zal. voor zoover zij niet aan de gestrenge krijgs» tucht zijn onderworpen, en voor zooveel de belangen van den dienst daardoor niet ernstig worden ge» schaad, de gelegenheid behooren te worden gegeven, indien zij dit wen» schen, bovenbedoelde feestdagen ten hunnent te vieren en el door hun vrijstelling van den dienst of verlof te verleenen zoodanig. zij niet na bet invallen (jf voor mv&oruig-eii TOW de feestdagen behoeveu te reizen, en dat, als die feestdagen met enkele dagen tusschentijd volgen, het verlof buiten het garnizoen in verband met den afstand zooveel mogelijk ook strekt voor de tusschendagen. SPOËDEISCHENDE OPENBARE VERGADERING van den De Voorzitter deelt na opening der vergadering mede dat hij deze spoed eischende vergadering belegd heeft om te komen tot de oprichting eener commissie inzake den aanleg grindweg Venray Deurne. De gemeente Deurne is ons reeds daarin voorgegaan. Men zal dan zoo spoedig mogelijk machtiging vragen om met Deurne eene gemeenschappelijke regeling te treffen over den aanleg van dien weg. Wat er in den Raad van Doorne daarover gezegd is hebben de heeren gisteren zeker wel in -Peel en Maas" gelezen. De heer Wijnhoven vraagt wat ze met dat kanaal in Deurne toch willen. De Voorzitter antwoordt dat dit een oud ding is, niet noodig daarover te spreken. De heer Fonck bemerkt dat dit onzin is, men moet daarover niet eens kikken. De Voorzitter herneemt als men Deurne hoort spreken hebben zij bezwaren en als men ons boort hebben wij bezwaren met dat kanaal. Ook kan dit halletje door een of ander lid zijn opgegooid om den weg niet tot stand te doen komen. I)e Voorzitter zou in alle geval voor stellen den Secretaris in de commissie te benoemen, vooral wijl de Secretaris in Deurne er geen zitting in heeft en hij er tocii wel voor zoude zyn met het oog op de notulen enz, In Deurne bestaat de commissie uit 3 leden de burgemeester, een wethouder en eeu raadslid. De heer Fonck stelt voor 4 leden het Dag. Bes'uur en den Secretaris. De heer Michels zegt dat als er leden zijn die zulks niet aanstaat, zij het maar moeten zeggen De Voorzitter verwijdert zich en komt terug met een nieuwe stembus. De heer Geurts wenscht deze dadelijk in te wijden. Onderwijl de Secretaris de stembriefjes gereed maakt, vraagt de Voorzitter welke kolen er ditjaar genomen zullen worden, Belgische of Limburgsche. Er zal ver moedelijk 1 wagon minder noodig zijn. omdat er nogal voorraad is. Ook wenschte de Voorzitter te vernemen of de kolen van bepaalde afmetingen moeten zijn. De heer Geurts zou aanraden dit jaar proef te nemen met de Limburgsche van de staatsmijn. De heer Slits stelde voor van de staats mijn Wilhelmina". Wordt besloten Limburgsche en staa's mijnkolen aan te besteden. Hierna wordt overgegaan tot stemming voor de leden der commissie weg Venray— Deurne. Tot stemopnqmers werden be noemd de heeren Derks en Wijnhoven De Voorzitter verkreeg 10 stommen, weth. Jaussen 10. weth Aerts 11. de Secretaris 11, Fonck 1, Tb. Camps 2 Wijnhoven 1 en Michels 1 stem. 1 briefje was blanco. Zoodat gekozen zijn de Voor- sitter, beide Wethouders en de Secretaris. De Secretaris leest daarna het benoe mingsbesluit voor. De Voorzitter vraagt of de heeren ook een dag willen bepalen waarop zij de veldwachters ontvangen kunnen om de heide af te palen. De heeren Derks en Loenen zeggen Donderdag, de overigen is het onverschillig. De Secretaris deelt mode aai men iHaiis met den Rijkswaterstaat tot accoord ge komen is nopens den weg naar Overloon. Deze zal thans kosten f 22927,94. De Secretaris zal deze week zelf naar den hoofd-ingenieur te Maastricht gaan dan kan er binnen een 14 dagen de goedkeuring van den minister zijn. De Rijkswaterstaat bad veel noten op zijn zang als men hem had moeten aanleggen zooals hy wilde, was de be grooting nog veel grooter geworden. Met veel moeite is de aanleg zooals hij nu is, goedgekeurd, en toch moet er nu o.a. op de eerste laag 3i/z cM. kiezel eu op de bovenbedekking 7 cM. bazaltsteen De heer Wijnhoven zegt dat Maashees vermeent dit zoo kostbaar niet behoeven te doen. De Secretaris Daar zullen ze wel achter komen. Als wij aan de voorwaarden van den Rijkswaterstaat niet voldoen, trekt het Rijk zijn subsidie in en dan ligt de weg op zijn rug. De Secretaris zou voorstellen om in een volgende vergadering de provincie te verzoeken om de subsidie te verhoogen de oorspronkelijke raming van den weg was f 16000. Weth. Janssen vraagt hoeveel het Rijk uitkeert. De Secretaris antwoordt 1/3 der kosten of ruim f 7000 en de provincie f 4000. De heer Geuits zou wenschen dat er zoo min mogelijk op Zondag vergaderd werd, dat komt hem oogelegen. De Voorzitter antwoordt dat hij het juist op Zondag gesteld heeft omdat in dezen drukken tijd alle leden dan gelegen heid hebben te komen, maar nu is het de heer Geurts weer die wat aan te merken heeft. Als de heer Geurts er niet was geweest, zoude er toch evengoed eene commissie benoemd zijn geworden. l)e Voorzitter wenscht hier verder geen aan merking over te hooren. Te 11.40 werd de vergadering gesloten. Geen ongeluk maar misdaad Men 8cbiijft aan de -Tel." Verleden jaar werd melding gemaakt van een circa 60jarigen boer uit een dorp bij Kleef, die zich in een clownspak had gestoken om nog eens vroolijk het carna valsfeest 'mede te vieren en toen den volgenden morgen in die stad dood op straat werd gevonden. De kleeren waren hem van bet lichaam gebrand, zyn haren waren verschroeid en hij was overdekt met brandwonden. Men nam toen aan, dat de man in benevelden toestand was neergevallen en de kleeding door zijn sigaar was in brand geraakt. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, heeft zich nu in een café te Gocn, terwijl over dit geval werd gesproken, iemand laten ont vallen. dat de ongelukkige niet in brand geraakt, maar in brand gestoken was. Hij had het zelf gezien en kende de daders, doch had uit vrees voor de woestelingen niets durven zeggen Een spoorbeambte, die dit gesprek mede aanhoorde, gaf de politie kennis, welke nu een ernstig onderzoek naar de juistheid van 's m&i-B verhaal instelt. Onder 'n hooiwagen. Maandag zijn te Detl in den Tielerwaard twee broertjes van 9 en 7 jaar ouder een omgekanielden hooiwagen g*raakt. Het oudste bleek, toen men de kindereu kon bereiken, reeds gestikt, het jongste hoop, men in het leven te houden. 50 jaar terug; Tot welke gevolgen hooge accijnzen kunneD leiden, mag uit het volgende blijken. Een booger beschavingsstandpunt bracht des>ijds de lucifer in plaats van den meer onbeholpen zwavelstok en den rn.ü juii'- 'ig. Thans gaan de liuitsche boerenarbeiders meer en meer de lucifers weer afscnaffen en vervangen door het vuurslag en smalle reepjes tondel, die in 't groot worden gefabriceerd en slechts 'n pfennig per stuk. kosten. Lucifers gebruiken kan er niet meer af, ze zijn te zwaar belast. Een afzonderlyke vermelding verdient zeker, dat de eerw. Zuster Mère Gonzague uit het Fransche klooster Reg.na Coel< te Vught (Chanoinesses de St. Augusiiu) m de wereld mejuffrouw M. A. C. Thomas, geboren te Metz. Zaterdag te Breda slaagde voor het exaraeu hoofdakte. E->st 4 jaren geleden begon doze Fransche Zuster Nederlandsch te leeren. Voor twee jiren behaalde zij de acte lager onderwijs. Ook is zij in het bezit der akten Fransch en Engelsch M- O. Het zal zeker wel een groote zeldzaam heid zijn, dat een geboren Fransche in zoo korten tyd de beide Nederlaudscbe akten behaalt. Zwemwedstrijden. In Goch zal op Zondag 11 Augustus een groote zwemwedstrijd plaats hebben. De voorbereidingen zijn reeds getroffen. Schandelijk. Op de kermis te Wormerveer hebben eenige individuen zich vermaakt met een straatfiguur uit Zaandam, zekeren G. Zij dreven hun grap zoover, dat zij hem met sterken drank overlaadden, zuodat bij ten laatste geheel buiten westen was en de door de politie te hulp geroepen arts reeds meende dat de dood was ingetreden. De arts slaagde er echter in, hem weder op de been te helpen. De Haagscke moord. De Haagsche justitie heeft officieel bericht ontvangen van de arrestatie in Griekenland van Andrelos, den vermoede- lijken dader van den moord, ongeveer een jaar geleden gepleegd op den Perzischen winkelier in suikerwaren Murad Bay, in de Wagenstraat te Den Haag, wiens bediende hy was. Kanalisatie wan de ülaas Men meldt uit Amsterdam, aldaar ver nomen te hebben dat het nu beslist vast staat, dat er op de begrooting van 1913 een post zal uitgetrokken wordeu voor de Maaskanalisatie in Limburg, En is de Maas eenmaal bevaarbaar gemaakt, dan zal men niet lang meer op het vurig gewenschie Maas en Waal kanaal behoeven te wachteu en krijgt

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1