▼oor T in Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Al vreemder. kwartie Weervoorspellingen. Zaterdag 13 Juli 1912 33ste Jaargang No. 28 J)it num mei- bestaat uit TWEE BLADEN. Algemeen Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post f>5 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 65 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der AdvertentiSn van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Onze tijd levert al meer toestanden op, gelijk die voorheen eenvoudig ondenkbaar waren, zegt de St. De oorlog tusschen Italië en Tur kije blijft absurd. Beide landen lig hts door de Adriatische Zee \r gescheiden, er 'och :- ^1 V ?L maar daar betrekken R[ id en Engeland reeds de wacht E ,00 blijft het maand in maand jij een schermutselen op Afrik a's .at, en een schermutseling in de .Jiddelandsche zee, zonder dat het geding een stap verder komt. Men kan elkaar niet raken en men wil in het Turksche rijk geen vrede met schade sluiten. En zoo duurt maar al de oorlog voort. Weer een geheel ander, maar even ongewoon tafereel, blijft in China de aandacht trekken. De eeuwenoude Ming-Monarchie verdwynt van het tooneel, niet omdat ze wijkt voor geweld, maar omdat ze goedschiks zelve de Republiek instelt." Tijdelijk gaat in naam met die Republiek alles mee, maar het leger speelt met de regeering en plundert nu en dan eens naar harte lust, als 't de kans schoon ziet. Deel na deel van het dieper inge- legen land wil zich van het oude China losmaken. Alles staat op bersten en springen. Geld heeft men niet, maar Europa leent het. En als straks de kuur is doorge maakt en China een tweede Japan, maar dan in het groot, zal zijn ge worden, zal men de grootmachten van Europa en Amerika zien boeleeren naar de gunst van het nieuwe wereldrijk. Voeg daar nu het derde tafereel in Chicago bij, en ge vraagt u toch onwillekeurig af, waar heel deze wereldhistorie toch op afstuurt. Tot dusver gaven juist de Veree- ringen aankondigen. nigde Staten zulk een ontzag inboe zemende» indruk van intense levens kracht, daar in deze groote republiek het partijleven zoo veerkrachtig ge organiseerd bleek. Men klaagde er wel over de B 8schandalen, vooral in New York maar na elke nieuwe periode, die politiek doorleefd was. bleek dan Verder bestaan er nog eenige huismiddelen, als het vallen van roet uit den schoorsteen, het zweeten van muren, de pijnen van rheuma» tieklijders, likdoorns en andere kwalen, welke bij weersverandering te voorschijn treden. Zou het aan de meteorlogen niet mogelijk zijn een onderzoek naar toch maar hoe de twee machtige j regelen of wetten te doen, waardoor Staatspartijen zich steeds opnieuw men eenigen tijd te vor'm zou kunnen besluiten, dat een langdurige regen» wisten te consolideeren, en hoe Amerika er nog beter zelfs dan menige oude monarchie in slaagde, om aan het politieke leven een ge ld verloop te verzekeren, "v n. heeft ook dit uit. u., de held van 's Jago di tiale jaren at leeuwen iropa's ^n is tijd in den zomer in aantocht is Als uitgangspunt zou men moeten raadplegen de weersgesteldheid in jaren van grooten regenval. Natuurlijk betreft dit onderzoek geen locale tijdelijke depressiën, welke zich spoedig verplaatsen, doch langdurige regenvallen, welke zich gewoonlijk over een groot deel van Europa verspreid hebben. Wanneer zoo iets m >cht gelukken zou men den buitenman een onschat» baren die^ci bewezen hebben. Jlo tegen el- jagen, om maar te eer president wordt, t» vrragt men zich af, id Cbioa en in gekkenspel is ordt, of een stuk erns sione r^l®t ons nieuwe toest; .oorbereidt. De ^olilieke barometer spreekt van een steeds onrustiger atfosmeer. Er staan voor den buitenman eenige hulpmiddelen van weervoor spellingen ten dienste. Zooals onder meer het rechts draaien van den wind, dat men droogteen het links draaien dat men weder regen tegemoet gaat, de vorm der wolken, waarbij de zoogenaamde vederwolken uitruimen van den wind en droogte aankondigen, het zooge naamde broeien van het oDweer ol de donderkoppen, welke een paar dagen vooraf onweer aankondigen. Het hooger worden der wolken bij komende droogte en het dalen bij regen zijn weervoorspellers, terwijl er zich bij sommige dieren verschijn selen voordoen bij het naderen van regen weder; zooals het te voorschijn treden van padden, regenwormen en slakken, de geluiden van vogels als koekoek, duiven enz.; de onrustig» beid van den putaal, ook slijkvisch genoemd. Voorts zijn er nog een groot aantal dieren, die in mindere of meerdere mate het weder voorspellen. Ook het waarnemen van verwij» derde geluiden, zooals het dreunen van spoortreinen en torenklokken, zelfs bij tegenovergestelden wind, zijn kenteekenen die weersverande» g ..er voorn af uicelen ui. de lnt w. wel hieronder te laten volgen Art. 14. Huisgezinnen. waarin zich eene kraamvrouw of een lijk bevindl. of waarin personeu aan ernstige ziekten lijden, worden tijdelijk van inkwartiering vrijgesteld. In buizen, waarin eene besmettelijke ziekte heersclit, mag geene inkwartiering geschieden. Deze omstandigheden worden vóór bet uitreiken der biljetten aan de kwartier makers, of bij de detachementen aan de manschappen, medegedeeld aan den burge meester. De inwoner, die deswege in gebreke blijft, is gehouden de ingekwartierden voorloopig in zijne woning (mits daarin geeue besmettelijke ziekte heersche) op te nemen en ten spoedigste, voor eigen rekening, in hunne behoorlyke huisvesting en onderhoud elders in de gemeente te voorzien. Deze laatste verplichting vervalt, wan neer het gemis der bedoslde opgaaf buiten de schuld ligt van den inwoner, in welk geval, op diens latere mededeeling der reden van 7rystelling, de burgemeester een ander kwartier aanwijst. Huisgezinnen, zonder mannelijke per sonen boven de 20 jaren, worden niet met inkwartiering belast Ontstaat eene redeu van vrystelÜDg tijdens de inkwartiering, dan wordt door den burgemeester. na kennisneming daarvan, een ander kwartier aangewezen. Art. 16. De inkwartiering en het onderhoud worden bij gelyie beurten onder de inwoners verdeeld, met dien verstande evenwel, dat de krijgslieden, tot dezelfde compagnie of hetzelfde escadron behooren- de. zooveel doenlijk in de nabijheid van elkander en van hunne paarden worden ingekwartierd. Art. 17. Door burgemeester en wet houders wordt eene lijst aangelegd, de namen bevattende der inwoners, die voor het verleeoen van inkwartiering en onder houd in aanmerking komen, met aandui- ding van de mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zyner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Deze lijst wordt door burgemeester en wethouders jaarlijks, kort na het tydstip dat volgens plaatselijk gebruik als de algemeene verhuistijd kan worden aange merkt, herzien. Gedurende den loop van het jaar worden overigens in de lijst geene veranderingen gemaakt dan ter zake van le. het nieuw aankomen, of het ver huizen in en het verlaten van de gemeen te 2e. gegrond bevonden klachten, inge diend en afgedaan in overeenstemming met de artt. 19 en 20 Art. 18. Zoowel na het opmaken als na de herziening der lijst, in art. 17 vermeid, wordt deze dadelijk aangeplakt en gedurende 14 dagen op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage nedergelegd. Van een en ander geschiedt tegelijkertijd openbare kennisgeving. Wegens de veranderingen die tusschen- tijda plaats hebben, 4 *.hiedt geene kennisgeving aan de "ers. .maar eenieder heelt do bevo «"-T-.zf danige verander1 gemeente kennis -> Art. 19. De 1 worden achrlftelij en wethouders- dagen na afloop inzage der lijst -no vr-^ider wartieriafc '14 dagen, nat is. aan burg worden medegeëeeid. i Door burgemeester wordt, tegen ontvang telijke beslissing dagen na de irdie klachten. 9 j Van die beslissing is oer den raad binnen 14 dagen na de »ing daarvan. Het besluit van den raad wordt genomeD binnen 3 weken na de indiening van het beroep. Hangende de beslissing in eersten en tweeden aanleg over ingediende bezwaren en klachten, blijft de iyat van kracht. Art. 20. De beslissing, ingevolge art. 19 door burgemeester en wethouders of door den raad der gemeente te nemen, heeft voornamelijk de strekking dat, ten aanzien van gegrond bevonden bezwaren, de lijst worde gewijzigd, en ten aanzien van rechtmatige klachten, de klager zooveel malen van het verschaffen van inkwartiering en onderhoud worde vrijge steld, als bet blijken mocht dat hij daarmede ten onrechte is bezwaard ge weest. In geval van inkwartiering zonder voeding moet worden verschaft a. Voor een onderofficier of soldaat huisvesting, een zindelijk strooleger met twee badlakens, één deken des zomers en twee des winters, eene tafel, een stoel of eene bank, gelegenheid tot reiniging met waschgereed8chap en, zooveel noodig. vuur en licht of plaats by vuur en licht, ter keuze van den inwoner b. Voor een officier eene kamer voorzien van de noodige meubelen, als tafel, stoelen, ledikant of bedstede met een gevulden stroozak en een matras of eeo vederen bed, een hoofdpeluw of een hoofdkussen, twee bedlakens en één deken dos zomers en twee des winters, alsmede bet noodige wascbgereedschap en, zooveel noodig, vuur en licht of plaats bij vuur en licht, ter keuze van den inwoner. Worden twee officieren in één huis in gekwartierd. dan kan hun gezamenlyk één kamer, doch alsdan met twee afzonderlijke slaapplaatsen, worden verschaft. Voor een opper- of een hoofdofficier behooren, zoo mogelijk, twee kamers te worden verschait, waarvan één tot alaapvèrtrek is ingericht. Wanneer gereedschappen tot het ge reedmaken van spijzen en dranken moeten worden verschaft, moeten de daaitoe vereischte keukengereedschappen, alsmede de noodige kachels, fornuizen of andere tot bet doel geschikte toestellen of inrioh- tingen, voor zooveel noodig met toebe- hooren. beschikbaar worden gesteld. In geval van inkwartiering met voeding moet, boven en behalve hetgeen in art. 3 vermeld is, worden verschaft op den dag van aankomst en verder voor iederen dag van verblyf a. Voor een onderofficier of een soldaat; een Voedzame maaltijd, bestaande in aardappelen en p - 0f drom peul vruchten, en W viach. en daar "-^skkon br- •aigev Voor huisvesting met voeding van een onderofficier of soldaat wordt van Ryks- wege betaald 80 cent, voor het stallen van een dieostpaard 10 cent. Dokter wezen. De -New York Medical Record" beschrijft als volgt het leven van een geneesheer: Bezoekt hij patiënten, wanneer ty ge zond zijn, dan doet hy dat om den broode; doet bij het niet, dan bekommert hij zich niet genoeg om zijn patiënten. Legt zyn vrouw geen bezoeken af, dan is zij trotacb; doet zij dit wel, dan maakt zij voor haar man jacht op patiënten. Schryft bij voor elke kleinigheid geen recept voor, dan ia hij zorgeloos; doet hij dit wel, dan overstelpt hy deo patiënt met medicynen. Zoekt hij gezelligheid dan smeert by den lieden honing om den mond, om hen geld af te zetten; is hij terughoudend, dan is bij een duitendief. I- zijn paard vet, dan heeft by niets te doen; loopt het kreupel, dan heeft hy er geen genoeg zorg aan besteed. Rijdt hij te bard dan wil bij de lieden wijs maken, dat bij een ernstige patiënt beeft; rijdt bij te langzaan, dan stelt hij geen belang in den toestand van de patiënten. Is bij onderhoudend dan heet het; Wy houden niet van een dokter die alles ver telt wat hy weet, of hij is te familiaar; is bij stil; een dokter moet ook een beet je vertrouwelijk zijn. Komt hij niet terstond, wanneer by ge- Iroepen wordt dan neemt hij de zaken telicbt op; stuurt hy zijn rekening, dan heeft hij PEEL 4* jS(1" iets tot beslissing 1.5 iu. bre. verschaft wi bouwen of ge. baar. Voorts m- reedschappen en -delen der localiteit beschikbaar worden .gesteld.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1