TOOI T ia Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venraj. Ontginning. Zaterdag 1 Juni 1913 33ste Jaargang No. 22 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. ''arjaring -Heringen. De II. Sacramentsprocessie der Bedevaart Ooslrum. Algemeen Nieuws. Gemeenteraad te Venray. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. ethouders 1at, vol» in ver» van 8 1986 rde» •Men en «n de rie personen zed van leden otaten Generaal en van den Ge» tooals die door hunne jan niet zijn gewijzigd, van .«gelijks op de secretarie der a voor een ieder ter inzage zijn .gelegd, en dat dezelve tegen betaling „«r kosten in afschrift verkrijgbaar zijn Venray 15 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. H. ESSER De Secretaris, STOOT. Burgemeester en Wethouders van Venray, Gelet op art. 37 der Drankwet. Maken bekend dat door Hendrik Vol» lenberg, metselaar, wonende alhier, by bun eollege een verzoek is ingediend, ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohólboudenden drank anderen dan iterken drank. dat binpen veertien dagen na dagteeke- ning defer' bekendmaking, door eenieder tegen het verleenen van gevraagd verlof by hun college schriftelyk bezwaren kunnen worden ingebracht. Venray den 24 Mei 1912. H. ESSER, De Secretaris STOOT. In de Nederlander schreef »Plat- telander" eenigen tijd geleden het volgende stuk Ik heb kort geleden een reisje gemaakt met den trein door de heidevelden. En als naar gewoonte keek ik eens goed door hut portier, en ik heb mij opnieuw wetr verlus tigd in bet zien van de vele groene plekken rondom de dorpen. Andere jaren genoot ik daarvan ook al zoo. Dat fijne frisscbe groen van het korenveld, naast de bruine, schrale, arme heide. Wat een heer lijk gezicht. En het mooie ervan is dat die groene plekken gaandeweg grooter worden en dat die arme heide zoo langzamerhand inkrimpt. Dat groen beteekent brood voor arme menschen. En dat vind ik heer lijk. Ook dat laatste wel. Harde arbeid. Dat hindert niet. Als het maar brood geeft. Dat ontginnen van de heide, land aanmaken noemen de menschen het hier, is een mooi werk. En al jaren lang hebben de menschen er zich mede bezig gehouden. AI veel langer dan men wel meent. Lest heugt best. En men is geneigd te denken, dat dit nu eens een uitvinding van deD lateren tijd is. Maar dit is volstrekt •et waar. 1 honderden jaren heeft het ont- van woesten grond de men- u bezig gehouden. En ook wel denkende koppen, t Was niet uitsluitend een werkje _j boerenarbeiders, die er zich wat jvenop willen werken. Neen, ge- jtudeerde menschen hielden zich er mede bezig. En ik geloof ook wel, dat er vroeger heel wat kapitaal in den grond is gestoken, dat er nooit weer is uitgekomen. Gelukkig is dat nu uit. Glad uit. Door de uitvinding van den kunst mest. Dat is een overwinning ge weest van de wetenschap, waarvoor alle respekt. Daar hebben de zand- boertjes profijt van. En daar maken ze gebruik van. 't Is een lieve lust. Dan komt daar zoo'n stijf boertje bij den koopman om zooveel chili- 8alpeter, zooveel kainiet, zooveel superphosphaat, zooveel patentkali, Hij radbraakt de dikke woorden, dat je een rilling over der, rug gaat, maar hij doet het toch maar. En heel vaak betaalt hij met contant geld. Die uitvinding van den kunstmest en de oprichting van de groote zuivelfabrieken is voor onze streken een groote zegen geweest. Er is hier welvaart bij de boeren, 't gaat ?e g«>ed, bepaald heel goed, en de menschen hier zeggen het boerenvak is een best vak. 't Vorige jaar was erg droog en daardoor schadelijk, zoodat 1911 niet zoo'n best jaar was, maar daar aan gingeu eeü reeks uitmuntende jaren vooraf. 't Boerenvak is hier nog niet zoo slecht. En dat ligt voor een groot gedeelte, een heel groot gedeelte aan de aanwending van den kunstmest. Want niet alleen wordt deze mest zooveel gebruikt, maar een indirect gevolg was. dat de stalmest niet zooveel meer gevraagd werd, daar door goedkooper werd ten nu meer onder bet bereik van onze menscbjes kwam. Met goeden mest doet een boer wonderen. Ik deuk er wel vaak aan als ik wandel in ons dorp langs de heide. Aan de eene zijde best vrucht baar land, waar alles groeien wil. Rogge, die den halm voorover buigen doet van de zwaarte; aardappels 4 mooi van grootte en van uitnemende kwaliteit. En gras, waarover ik, toen ik eerst hier kwam, verwonderd stond, zoo best. En aan de andere zijde een heide veld, uren lang, onafzienbaar. Die grond is net zoo goed, Maar is het eigendom van een paar rijke boeren, die er geen bunder van willen missen Waarom niet Och, daar hebben ze geen «oardigheid an." Dat is toch wel jammer hé Ik denk, als ik dat zoo hoor: dat is nu misbruik van macht. En als ik het goed begrepen heb, wil minister Talma arleidersmen- schen, die dat begeerer. aan een stukje van zulken grond helpen. Dat moeten ze dan wel betalen natuurlijk maar ze zouden er heel wat op kun nen verbouwen. En er mooi op vooruitgaan. En ze zouden er wel oarigheid" aan hebben ook. Tot mijn verbazing las ik dezer dagen dat er menschen zijn tegen dat vetje, of dat voorstel waren, omdat het ontginnen van dien woesten grond te veel van de arbeidskracht van die menschen zou vergen. Omdat ze 't in hun vrijen tijd moesten bewerken. Och, och, die lui d *^j»fooo bang voor zijn, moeten maar niet zoo'n stukje nemen. Die willen de arbeiders in hun vrijen tijd zeker een poosje in de wol leggen. Maar lui, zooals er gelukkig hier nog veel zijn, die niet bang zijn om na gedaneD arbeid bij den boer of baas nog eens flink aan te pakken op hun eigen grond, die moeten zoo'n stukje nemen. En ik zal mij verheugen als de mooie, bruine rustige stille heide, waar de schilders en de dichters het zoo druk over hebben, langzamer hand wordt veranderd in groenland en bouwland, waar duizenden ar beiders nog hun brood op kunnen verdienen in ons land. Dan komt er hier welvaart. Op H. Sacramentsdag. Donderdag 6 Juni, trekt evenals andere jaren, te klok slag 3 uur de H. Sacramentsprocessie met het Wotlderbeeldje naar Trans Cedron, ai waar kort gspr^ekt en den Zegen gege ven wordt. Deze is ie eerste der beide H. Sacramentsprocessies de andere is op den verjaardag der Broederschap O. L Vrouw Behoudenis der Kranken, dat is, Zondag onder het octaaf ••'an O. L Vr. Hemelvaart. 18 Augustus. Bij beide feestgelegenheden wordt de processie opgeluisterd door den zang en de muziek van het Dameskoor der Mariacongregatie en de fanfare van Venray. Beide proces sies hebben ieder jaar onder zeer groote deelneming plaats gehad. Wij hopen dat ook deze eerste Groote Processie op H. Sacramentsdag door deelneming van Venray en elders zeer groot mag zyn. «Reeds in 1599, zegt Pater Kronenburg, maar waarschijnlyk al veel vroeger werd de jaailijkscbe -plechtige omdracht van het miraculeus beeld gehouden de kapel rekeningen spreken nog van den speelman of pyper, die vóór het beeld optrok de Onze Lieve Vrouwe-Gilde der schutters was mede in den stoet, en uit Venray en omliggende plaatsen kwamen velen, om het zoo geliefde schouwspel te genieten.'' Ook nu nog is bet een heerlyk, diep. roerend schouwspel als daivr boven op den berg vanaf het Kruis over die groote schare geloovigen, mannen, vrouwen en kinderen van alle standen in Gods zonnige, stille en vreedzame natuur, in deze echt landelijke en rustige omgeving Deus pacïficus, de God des vre- des, zjjn zegen schenkt. Hoe grooter de belangstelling, des te indrukwekkender. De goede God woont overal, we kunnen Hem overal aanbidden en tot Hem bidden. Doch al geeft de God onzer verlangens overal gehoor aan ons smeekgebed, niet altyd zijn wij van onzen kant gereed om te bidden, althans met een zelfden ijver, en zelfde vurigheid en liefde in gebed ons tot Hem te wenden. Daar zijn plechtig heden, feestelijke gelegenheden, die den hulpbehoevenden, zwakken christen meer dan aDders aantrekken en devoot stem men. Als daar honderden, duizenden ir. diepe vereering voor het H. Sacrament liggen neergeknield, als daar zoovele krachtige mannen- en vrouwenstemmen in broederlijke vereeuiging door Maria hun bede stieren naar het Kruis op den berg, ooze eenige Hoop, naar het liefde volle Hart van Jezus, dat daar hoog vanaf het schandhout ons in barmhartigheid wacht, naar de H. Hostie, den Christus triurophans, het onderpand onzer eeuwige glorie als het machtige woord van den gewgdeo redenaar diep ingang vindt in geest en hartals onze blikken beurte» lings gaan van het Kruis naar den Christus euchari8licus, van de teere H. Hostie naar het blauwe uitspansel daarboven, eenmaal ons eeuwig vaderland, naai uen zonnigen hemel die zich in gouden zonneweelde rustig boven ooze zondige hoofden koepelt als heerlijke fanfares, gewijde zangen en lofhymnen opjubelen tot den hoogheiligen God onzer schuldbewuste harten als vlag en krans, banier en vaandel, emettelooze witheid van reine, engelachtige kinderhartjes, ons herinne rend de onzichtbare engelenscharen die daarboven op den berg in legioenen de H. Hostie aanbiddend omzweven, én geest èn hart tot hooger, reiner zieleleven, tot geloovlg zielsvertrouwen, tot loven en danken stemmen, dan voelt de katholiek zich den hemel zoo nabij, dan juicht bet in zijn geloovig gemoed «Nader, mijn God, bij U dan doet het goed, het bewust» zijn, de gedachte Katholiek te zijn Welaan dan, komen wij wederom in grooten getale nederknielen om Gods liefdebetoon, onze dorstende harten laven aan de Bron van barmhartigheid I Eere aan het Hart van Jezus in zijn Junimaand 1 Zonnig zij de processiedag, Zonneweelde heersche er in uwe harten en schenke n God den milden zegen uit zijn liefdeuit- stralend hart door de voorspraak van Maria, de zoete lieve Vrouwe van Oostrum 1 SPOEDEISCHENDE OPENBARE VERGADERING van den op Pinkstermaandag vm. 11 uur. Wegens den korten tijd welke er nog slechts is voor het afleveren der banken voor de school te Leunen had de Voor zitter het noodig geoordeeld de Raad heden samen te roepen en te doen beslis sen. f De banken werden gegund aan den laagsten inschrijver J. van Dy'ck. Het vervoer van kiezel van de Maas naar den grindweg Leuneu—Overbroek werd gegund aan K. Wynhoven voor f 1,85 per kubieke Meter. Door verschillende leden werd geklaagd over het nadeel dat het verbod van «hakken en houwen» medebrengt. Na eenig heen en weer praten werd besloten het hei maaien, dus niet hakken, toe te laten, mits men zich op het Raadhuis van een kaart, die f 2 kost, voorzie. Lourdes en de genezingen. Dr. A die van Lourdes uit, de laatsto beevaart, brieven naar het Centrum schreef, zegt o. m. Gij vraagt mij of er gedurende onze pelgrimsreis ook genezingen zyn geschied Hierop kan ik je antwoorden, dat er onder onze zieken eenigen zyn, by wie een zeer opmerkelijke verbetering is opge» treden in hun toestand. Een jonge vrouw o. a., die wegens een ernstige ruggemergsaandoeDing (sclérose en plaques, door prof. Ziehen gediagnosti» seerd] alleen met ondersteuning van anderen en dan slechts met groote moeite zich ietwat bewegen kon bleek plotseling in staat zonder hulp en zonder inspanniug zelfs trappen te kunnen loopen. Een teringlijder, van wien het mij ver» baasde, dat bij zonder ongevallen Lourdes. bereikte, begon hier zienderoogen te verbeteren kon zelfs waar tot dusver geen sprake van was zijn bed verlaten. Een vrouw, lijdende aan een chronische gewrichtsaandoening, lag reeds vier jaar aanhoudend te bed. Hier stond zij na eenige dagen op en kon tot groote verba» zing nagenoeg zonder hulp rondwandelen. Een andere vrouw, moeder van eenige kinderen, lag reeds dertien jaar te be< wegens gedeeltelijke verlamming (pares van bijna al haar spieren. Ook de begon gaandeweg het gebruik ha' le Ju taaien terug ie krijgen. De Rotterdamscge vliegenier Jan v. Bussel is Zondagavond, nadat hy Rotterdam was opgestegen, door eet. defect aan den motor, van een hoogte van 20 Meter met zijn vliegmachine in de Rotte, vooroij Krooswyk, gevallen. Met een roeiboot werd hy zonder letsel uit het water gehaald. De vliegmachine is ge» deeltelyk beschadigd. Toen Zondagavond de aviateur Convert die altijd nog in Uden het vliegen moet laten zien op het sport terrein te Assen zou opstijgen, kreeg bij het aanzetten der machine, zijn monteur een slag met de schroef tegeo beide beenen waardoor hy ernstige vleeschwoDden bekwam. De schroef was zoodanig be» schadigd, dat niet gevlogen kon worden. Men meldt uit Arnhem dat voor de Rechtbank aldaar terecht stond R. M,, beklaagd van mishandeling met doodelijken afloop op zijn zwager Wennekes te 's Heerenberg. M. heeft W. met een mes gestoken zoodat de getroffene dood bloedde en dood gevonden werd voor de Pastorie te '8 Heerenberg Het O. M. eischte 8 maanden gevangenisstraf tegen beklaagde M. De verdediger mr. v. Oosten Slingelandt, achtte het bewijs van M.'s schuld niet voldoende bewezen en geloofde dat zijo cliënt niet veroordeeld zal worden wegens mishandeling met doodelijken afloop. Overigens vond de verdediger den eisch van de rechtbank zeer mild. Uit den plattelandsgemeente raad. In de jongste vergadering van den Raad van Bergeijk, deelde de secretaris de presentiegelden uit. Het lid Brugmans, die er op éèn verga dering niet geweest is en dus minder ontvangt, gaat er niet mee accoord. Ik teeken zoo niet, zegt hy. In plaats dat men rente erbij gaf voor het jaar dat men erop moet wachten, ja, t is nn jneer dan een jaar over tyd, kort men. En per drie maanden is de wet, kijk t wetboek na. 't Lid Lommelaars berust in de korting. Brugmans schuift het ontvangen ge!«l MAAS 20 c. 5 c. Burgemeester en Wethouders voornd. Yliegersrisico. De moord te "s Heerenberg.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1