Limburgsch Nieuws. Tétlrines. Ter voorkoming van bosclibrantl. De Nederl. Heidemaatschappij geeft een mooie gekleurde plaat uit met een vlug schrift: Maatregelen ter voorkoming van boschbrand. Het vlugschrift ia kosteloos verkrijgbaar, de gekleurde plaat wordt kosteloos ter beschikking van Gemeente en Schooloe* sturen gesteld voor het ophangen in hun scholen en wordt voorts aan iederen be langstellende tegen den kosterden prijs, zijnde f0.30 per stuk franco toegezonden. Op de plaat is de volgende waarschuwing afgedrukt Bosehbezitters zuivert uw bosschen van droog hout, maakt brandsingels, plant loofhout op gevaarlijke plaatsen. Arbeiders weest voorzichtig met vuur en rooken, helpt blusschen. Vlug handelen heeft veel behouden. Machinisten denkt aan brandgevaar langs heide en bosch. zorgt dat de inrich tingen uwer locomotief, om het uitvliegen van vuur en vonken te voorkomen, in orde siju. Werpt geen brandende of gloeiende voorwerpen uit, stookt de *uren voorzichtig Wandelaars: zijt voorzichtig met lucifers pitp en sigaar. Ouders: ziet streng toe, dat uwe kindei en geen lucifers hebben. Kinderen stookt geen vuurtjes, speelt niet met lucifers. Vraagt het vlugschrift aan, dat de Ned. Heidemaatschappij U kosteloos verstrekt. I'oolsche Landdag;. Ons Parlement ts bezig iets te verliezen, nl. zijn goeden naam. Komen in parlementen van andere landen rumoerige tooneelen voor, waarbij het smijten met inktkokers en zelfs h?t hand gemeen worden niet is buitengesloten onze Kamer wist steeds nog haar prestige te bewaren en was een toonbeeld van oud- hollandsche bezadigheid Totdat daar Dinsdag de bom barstte. Klaterende scheldwoorden, woest vuist, gebal, gehamer, getimmer, gebulder en geschreeuw en daartusschen de stem van den heer Duijs, die een orkaan tart. dat alles gaf ons parlement Dinsdag te hooren en te zien. uit hoofde van het al of niet voorgaan op de agenda van bakkerswet en pensioenmotie. Het was vooral de beer Troelstra, di« het bont maakte. Hij en zyn vrienden z«uden zich niet laten intimideeren. zij kwamen op voor de ware volksbelangen enz. En toen de heer Lobman riep dat deze spreker geheel buiten de orde was, beet de heer Troelstra hem toe -gij zijt al vijftig jaar lang bui'en de orde, gij past niet meer in he' kader". Het daverde in de Kamer. Troeistra had majine aan bat hoela presidium en schreeuwde, brulde de Rechtorzijde to«: -Jol'ie voelt niets voor de a' be.ders Mooie woorden irnsen De arbeiders zijn voor jullie nie's dan vee f En nog eens. heel hard en langgerekt: -Vee! Vee! Stemv e e 1 En werk- vee I" De hamer hamert zoo rusteloos als een specht. -Sluiten Sluiten 1" -Ik stel voor" zoo brult de beer Troelstra er boven uit -het heele parlement te sluiten Het is een schan» daal Een schandaaaal1" En nrr een gehamer van minstens vijf minuten valt eindelijk pats 's voorzitters laatste hamerslag en wordt de Poolsche laoddag gesloten. DranltbesfrijdingKprocesNic Op een vergadering te Alkmaar gehouden waren 28 drankweervereenigingen uit Noord-Holland vertegenwoordigd om het plan van het houden eener drankbestrij- dingsbedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heilo nader te bespreken. Ver schillende Geestelijke Adviseurs, alsook Dr. Anëns hadden hun volle instemming betuigd met dit plan. Hot hoofddoel is, door het houden van een echt-roomsche bede vaart met algemeene Heilige Communie van allen, die eraan deelnemen, met liederen en een tweetal predikaties, de voorspraak van Maria Ie vragen om Gods zegen over de R K. Drankbestrijdings- beweging te verkrijgen. De bedevaart zal gehouden worden in 't laatst van Mei, denkelijk op Hemelvaartsdag. Gevroren. Het heeft Woensdagnacht in Friesland hard gevroren, zoodat op sommige plaatsen de bloemen op de glazen stonden. De in bloei staande ooftboomen en de vroege aardappelen hebben dientengevolge veel geleden. Een valaeli lienlje. Dinsdagavond is in bet Apollotheather in den Haag een valsch gouden tien guldenstuk ontvangen. De directeur, de heer van Impelen be merkte dit en gaf er kennis van aan de politie, die verklaarde, dat zulks in de laatste tien jaren niet was voorgekomen. Bolcrael. De rechtbank te Utrecht veroordeelde den 68jarigen koopman G. D. uit Vrees wijk, die terecht stond wegens het plaatsen van margarineboter op eene plaats niet van buitenaf zichtbaar, terwijl noch op de verpakking, noch op de boter zelf vermeld stood dat het margarine was, tot twee dagen gevangenisstraf. De eisch had een week gevangenisstraf geluid. Ook een reeortl. Een paard van den landbouwer V. te Zegwaard brengt regelmatig elk jaar een veulen ter wereld Op 4jarigen leeftijd is het er mee begonnen en thans heeft het dier, dat 22 jaar oud is, zijn achttiende veulen gekregen. Wonderlijk bewaard. Toen Zaterdagmiddag trein 104 om 12,35 te '8 Hertogenbosch aan het tweede perron zuidzijde naar Utrecht vertrok, stond de courantenjongen G. nog op de treeplank, toen de vertrekkende trein reeds een tamelijke vaart had. Hij viel van de treeplank tusscheu terrein en statiouempla- cement en hij zou vermorzeld zyn gewor den, indien niet de heer Scharz, chef van 't inspectiebureau S. S. de tegenwoordigheid van geest en zelfopoffering had gehad den jongen te grijpen. Hy viel daarbij zelf op bet perron, ook byna tusschen trein en perron. Den jongen vasthoudende werd by een geheel stuk medegesleept. De trein stopte en beide personen kwamen toen wonder boven wonder mat d6n schrik vrij. Misdaad Bij bet afbreken van de oude gasfabriek te Deventer is Maandagavond in een gashouder een vrouwenlijk dryvende gevonden. Men denkt aan een misdaad. De moord Ie 's Bosch. De rechtbank te 's Hertogenbosch sprak Donderdag Heesbeen, beschuldigd van levensgevaarlijke verwonding, den dood tengevolge hebbend van zekere P., ge pleegd op Carnaval Maandag, vrij. Overdreven mollenbestrijding Het vele dooden der mollen wreekt zich al op de Friesche zandgronden. Tal van aardappelvelden moeten opnieuw bepoot worden, de eerste pootaardappels zyn geheel door ritnaald verwoest 1 Onwillige onderwijzer. Aan het gemeentehuis te Dinxperlo is aangeplakt, dat de inboedel verkocht zal worden van het hoofd der openbare school den heer A. Pmim. De oerzaak hiervan is, dat deze onderwijzer 2yn belasting aan de Ned Herv, Kerk niet betaald heeft, en dat bij hiervoor voor het kantonge recht te Terborg gedagvaard, veroordeeld werd tot betaling der belasting, aan welke uitspraak hy zich oiet schijnt te storen. Moordpoging en diefslal Ie Budel. Deze veelbesproken en afschuwelijke misdaad is behandeld voor het assisenhof van Limburg (België ()n 2D I"""ornVier s'HjJ». Inkt" de 19jarige Arnold lummers. van Bocholt rijnen kameraad Hubert Martens, die eve- als by m de zinkfabrfck van Dude, werkte, naar den kelder der fabriek, zeg gende dat bij er eene beurs geld verborgen had. die hij had gevonden zij zouden samen het geld deelen. Zonder argwaan ging Martens mee, doch toen zij in den kelder waren, sloeg Tummers hem met een zwaren hamer verscheidene malen op het hoofd, en ontstal hem zyn weekloon, 20 fr. Meenen- de" dat Martens dood was. wierp de moordenaar hem m een ouden oven en spande een plank voor de ovenopening. Dan verwijderde hij zich en ging het gestolen geld verbrassen. Als bij mirakel werd het arme slacht offer nog bijtijds ontdekt door den be stuurder der-fabriek, onmiddellijk verzorgd en ontsnapte gelukkiglijk aan den dood De beschuldigde, die het aanzien heeft van een kind, bekent zyn schrikkelijke euveldaad. De ondankbare taak der ver dediging werd met veel talent waargeno men door Mr. Houben, der balie van Tongeren. Mr. Indekeu tiad op voor de burgerlijke party. Tummer werd veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid en tot betaling van 1000 fr. schadevergoeding aan zijn slachtoffer. De toestand van Védrines blijft ernstig. Zijn krachtig gestel maakt evenwel grooten weerstand mogelijk, zoodat er hoop op beterschap blyft. Bij tyden is hij rustig, daarna komt dan weer een periode in welke hij ijlt. De pols is door loopend vrij normaal. De grootste voorzichtigheid blijft gebo den en bezoekers kunnen niet worden toegelaten. Zoodra de heer Millerand. de minister van Oorlog, gehoord had van het ongeval, dat Véirines was overkomen, heeft hy hem voorgedragen voor het Legioen van Eer. Arm gekorven luillionnalr. Te Chicago is de 92jarige dr. Daniel K. Pearsons, die eenmaal millionair was. arm gestorven. In zaken had hij door ruste- loozen ijver een vermogen van ruim zeven millioen dollar vergaard. Toen hij voor ongeveer tien jaren uit de zaken terugtrad, gaf Ifij zijn voornemen te kennen, de vruchten van zijn arbeid aan de gemeenschap af te staan. En werkelijk gaf hij zijn heele vermogen weg. voornamelijk aan instellingen voor opvoeding en onder wijs, die moeiten hadden om rood te komen. Zijn laatste gift 600,000 gulden was aan een college, dat zich verbinden moest, hem tot aan in >od twes pCt. reote van dit kapitaal i .e - --eren. Pearsons verklaarde, dat het weggeven van geld een mooier en beter sport was dan kolven of cricket. He „Tilanie." De bemanning van de -Titanic* heeft Maandagavond van de staatscommissie verlof gekregeo heon te gaan en maakt zich gereed naar New York te vertrekken. De commissie heeft nog geen beslissing genomen hoe jy het zal aanleggen om vele passagio is voor het onderzoek te dag vaarden. De -Maokay Bennet- is te Halifax aangekomen. De kerkklokken luidden en de vlaggen hingen halfstok. Op de dekken lagen 190 lyken voor verscheidene daarvan was geen kist beschikbaar ge weest, terwyl er nog een 70, o. a. het_ overschot van Astor in ruwe houten kisten lagen. Ruim 116 anderen waren op zee overboord gezet, wegens gebrek aan geschikte bewaarplaats en omdat ze niet langer bewaard konden worden. Vier uur waren noodig om alle lijken naar de morgue over te brengen. In Engeland terug. De -Lapland met 167 geredden van de bemanning der -Titanic" aan boord is Zondagmorgen te Plymouth aangekomen. Reeds waren bloedverwanten en vrien den van een deel der overlevenden, die allen te Southampton thuis behooren, naar Plymouth gereisd om hun diei baren daar te verwelkomen. Het was, zooals men begrijpt, een hartroerend wederzien Tegen den avond vertrokken de ge redden per trein naar Sonthamp'on. Men kan zich wel een voorstelling maken van de aandoenlijke tooneelen, die zich op het perron moeten hebben afgespeeld. De begrafenis wan Honnol. Bonnol is ontkomen san het sombere lot om in grauwe morgenschemering, de handen en voeten gebonden, het hoofd kaal geschoren en het hemd wijd open aan den hals, door Deiblor en zijn rakkeis op de noodlottige plank geworpen te worden. Hij is met twee revolvers in de hand, met een wilden vloek, in vollen opstand tegen de maatschappij, omgekomen. Zijn hoofd is niel door het mes eer guillotine afgesneden en is niet met den romp in luguberen msrrd geworpen en ook niet in het verlaten sinister plekje gronds van Ivry. waar te resten der terdoodveroor- deelden been gebracht worden, in den grond gestopt. Hij is W jansdag om half een, met Dubois in ito -ootste stilte, in het strikst geneTm in at .-fosse commune" van het kerkhof van Bagneux begraven. Zoozeer vreesde men hst uitlekt... dezer b._.afe- nis en de manifestaties, die er het gevolg van hadden kunnen zijn, dat de voerlieden van de twee lijkwagens, die om twaalf uur aan de Morgue voorkwamen, niet eens wisten, welke beruchte dooden zo naar Bagneux voerden. Het was voor hen den gewonen dienst aan de M rgue, en de menschen uit de buurt, ook gewend aan het schouwspel der primitieve zwarte wagens, die de tijken van Morgue wegie- den vermoedden niet, wie daar (en grave gereden werden. De doodgravers op het kerkhof, die do wit-houten kisten in het algemeene graf neerlieten en de kuilen dicht wierpeu, hebben niet geweten, wie ze begroeven. En niets zal de plaats kunnen doen herkennen, waar de beenderen van den -beroemden man" liggen. Men zegt maar dit verdient nog bevestiging dat zelfs geen kinema de begrafenis van Bonnot -genomen" heeft... De nasporingen der politie naar de automobielroovers Garnier en Valet zyn totnogtoe vergeefs geweest. Woensdag kreeg de veiligheidsdienst van een schil dersgezel kennis, dat hij Garnier, met wien hij een jaar lang had gewerkt, op weg naar de voorstad Montreuil in de nabijheid der versterkingen gezien had en dat de misdadiger in een van de talrijke zich daar bevindende woonwagens de tlucht koD hebben genomen. Garnier had een rossige pruik op het hoofd. Een onderzoek in de woonwagen ingeo steld heeft echter niets opgeleveid; drie woonwagens zouden nog onderzocht worden. Scheepsramp. Op het passagiersschip -de Texas- heeft in Je haven van Smyrna ketelontploffing plaats gehad, Hoe, is nog niet opgehelderd. Enkele berichten spreken van een zeemijii, andere van kanonschoten van het oorlogs schip de -Montana-. Van de 108 passagiers en 32 leden der bemanning zijn 62 personen gered. Daar onder fijn 9 gewondeü, 78 menscben ziju verdronken. loor muzikanten. Men leze de noten van den volgenden zin in letters en dan vlug; de verrassing zal niet gering zijn. -Hij legde zijn schoon, mannelijk «boofd op hare blonde lokken en fluis- -terde haar zacbtkens t<>e: mi, la bemol, mi bemolsido kruis Druk het onderscheid uit tusschen een verloofd en getrouwd paar io zes plaatsnamen van Nederland. VENRAY, 4 Mei 1912. Itigevolge het in de vorige week gehouden schriftelijk examen vanwege de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente belangen werd aan 16 candidaten, die krachtens art. 21 van het examenregle ment nog slechts dat gedeelte van het examen hadden af te leggen, bet diploma toegekend. Onder hen ook de heer Fr. Vermaten te Venray. Bij het Dinsdag te Venlo gehouden akte-examen lager onderwijs, sleagde de heer F. J. Claessens alhier, leerling vao de Normaalschool alhier. Ter verbetering van het vaikensras in deze gemeente, "zijn vanwege den Boerenbond een tweetal volbloed fokbeeren aangek >cht, welke Maandagmorgen zullen worden verkocht. Zie advertentie in dit Bhd. Het bouwen van het Patronaat alhier is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer Louis Wijnhoven. Met de voor- lo >pige werkzaamheden is men deze week reeds begonnen. Half September moet het werk worden opgeleverd. Schilferende overwinning D. S. O. I - llijnelftal Arnhem 6 Ik geloof wel dat ik de tolk zal zijn van heel het sportlievende Venray als ik „three cheers" aanhef voor ons kranig I). S. O. Wij hebben allen inderdaad kunnen ge nieten van een prachtigen wedstrijd en van een spel, zooals we van onze D.S.O.'ers niet verwacht hadden. Wie had kunnen denken dat D. S. O. de overwinning zou behalen Toen wij de Arnhemmers, die die hier een friendly game zouden spelen, het terrein de Hoop zagen betreden, klopte ons voetbalhari van hoop en vrees Van hoop, omdat wij steunden op de kracht van D.S.O., die zij zoo schitterend getoond had door voor eenigen tijd geleden van Quick Nijmegen met 5—0 te winnen en op 2e Paaschdag tegen M.Gladbach gelijk te spelen (22); en van vrees, wijl onder de Arnhemmers mannen van naam in de voetbalwereld waren, zooals Wennekes die Zondag te voren in den internationalen wedstrijd Oost Holland—West Duitschland uitkwam en Holthus die gepasseerd seizoen inter nationaal speelde. Als scheidsrechter Willeboordse het aanvangsignaal heeft doen weerklinken, verschijnt D.S.O. volledig en de Arnhem mers onder den naam „Rijnelftal" in het veld en stellen zich ten aanschouwe van een talrijk publiek als volgt op Rijnelftal. Kooij. Holthus van Haaren Baren dtse, Nijemor, Suchard, Moonen, Wennekes, Linders, Egberts, o D.S.O. v. Kleef, Fonck, Emonds, Vermeulen, Hawinkels, J. Dercksen, S. Esser, A. Jacobs, P. Esser, K. Esser, P. v. d. Niet. Venray wint den toss en speelt met wind mee. Direct na aftrap ontwikkelt zich een hevig speleen mooie doorbraak van Venray volgt, Hawinkels zet een keihard schot recht op het doel af, dat evenwel door den doelman kranig geweerd wordt. Na ongeveer een kwartier spelens ontstaat een doelworslelingFonck schiet in en bezorgt Venray de leiding. Een daverend gejuich weerklinkt uit honderden keelen. Het Rijnelftal treedt thans op zooals wij verwacht hadden en is overwegend sterker. D.S.O. is echter op zijn hoede en het mag Arnhem niet gelukken een doel punt te maken. Een doorbraak van Ven ray volgt, welke met een corner eindigt, deze prachtig door van Kleef genomen, kopt Emonds evenmooi in. 20. D. S. O., aangemoedigd door dit onver wacht succes, laat een beslist eerste klas spel zien en nog voor de rust kan voor Venray een 5—0 geboekt worden. Een penalty voor het Rijnelftal, gaf een bewijs hunner faire handelwijze. Deze werd met opzet langs getrapt, omdat volgens hunne meening, de scheidsrechter in deze al te streng was geweest. Stand rust 5—0. Na de thee gebruikt en eenige foto's genomen te hebben, vallen de gasten direct hevig aan, gevaarlijke doorbraken volgen, maar stranden op onze voortreffelijke backs, die alles weer naar het midden deponeeren. Het spel is nog geen 10 minuten oud of Venray neemt den bal en gaat met een vaartje op het vijandelijke doel af. Een mooie voorzet van links, Emonds schiet en den doelman kan niet anders dan visschen. 6—0. 't Rijnelftal zet er nu alles op aanval op aanval wordt ondernomen, Wennekes gaat er met den bal van door. een schot, en de bal vliegt onhoudbaar in het net. Nu krijgen wij eerst het puikje van den wedstrijd te zien en spelen beide goed tegen elkaar op. Men brengt nu het eene dan weer het andere doel een bezoek, uit een doorbraak der gasten volgt een corner, er ontstaat een doelworsteling en door een misverstand trapt D. S. O. in eigen doel. 62. De gasten laten den moed niet zakken, maar D.S.O. is op haar hoedede backs laten zich niet passeeren en verwerken de ballen naar behooren. Venray weet van geen ophouden en dringt gevaarlijk door. Prachtige schoten op het doel worden evenmooi gehouden en als het eindsignaal weerklinkt heeft D. S. O. deze prachtige wedstrijd welver diend met 6—2 gewonnen. Vermelding verdient nog een reuzenkei van Emonds, waardoor de bal via den doelpaal op het middenveld terugvliegt. Scheidsrechter Willeboordse voldeed zooals altijd uitmuntend. Het spel der Arnhemmers was zeer goed, hun samen spel prachtig. Zij speelden van het begin tot einde met moed. Bij D. S. O. speelde, in tegenstelling met anders, de rechter vleugel zeer goed en bleek de verandering hierin gebracht, van zeer goede te zijn. Kortom, alle spelers vertoonden een eerste klas spel. Een uitzondering voor extra vermelding verdienen Emonds welke zijn schitterend ste partij speelde, S. Esser voor het on vermoeide hard werken in aanval en steunen der voorhoede en P. Esser voor zijn tactisch, kalm en uiterst berekend spel. Het koppen der D. S. O.'ers was prachtig en het geheel sloot als een bus. Gaat zoo door en dan mogen we hepen dat D.S.O. binnenkort zal worden De Kampioenen van Limburg. OOSTRUM. De bedevaarten zyn weer in vollen gang. 1 Mei kwam het St. Jozefsgesticht prachtig openen. Morgen komt de processie van Merselo. Maandag de Congregatie v. Vierlingsheek, Zondag onze H. Familie en R. K Werk liedenvereniging en de Processie van Overloon. OIRLO. Wegens het verdagen van de arrondissementsvergadering t>t 5 Juni a 8., werd de gewone afdeelingsvergade- ring der Venraysche onderwijzers in de school alhier gehouden Woensdag 1 Mei. Om 3 uur opende de V< orzitter de vergadering. Wegens afwezigheid van den Secretaris werden de notulen der vorige vergadering aangehouden tot de volgende. Hierna hield de heer Th. Verbeek eene lezing over Straffen, waarover nog van gedach'e gewisseld werd. Nadat als plaats voor de volgende vergadering in Juli Leunen was bepaald en tevens de spreekbeurt hiervoor vastge steld, werd de vergadering te ong veer half 5 door den Voorzitter gesloten. WELLERLOOI. By Kon. besluit van 29 April is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille, in brons aan M. Broekraans, dienstknecht bij den landbouwer G. Vaeghs alhier. WELL. Tot waarnemend ontvanger van het grenskantnor Wtllache Hur der invoerrechten is ingaande 1 Juni a. s. benoemd de heer G. Klein te Venlo. GENNEP. Maandag viardb het 'rchU paar W. Roosenboom Roosen>>onm hun gouden bruiloft en tevens het 50jarig jubileum van mej. Rooseoboorn als verlos kundige. Ter eere der jubilarissen we-den kanon schoten gelost en door de Kon. Harmonie een serenade gebracht De heele straat was door de buren smaakvol versierd. ROERMOND. Het O. M. bij de recht- bank alhier heeft Dinsdag tenen P. M.S. oud 32 jaar. ziftenmaker te Weert, aange klaagd van op 11 Maart den gemeente veldwachter Verspagen met een mes te hebben gestoken en bloedend verwond, anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. ECHT. Zaterdagmorgen had alhier een 'reurig ongeluk plaats op den spoorweg, Leonard Giispen uit Stevensweert, gehuwd en vader van vier kinderen, begaf zich dien morgen naar zijn werk op het spoor onder deze gemeente. Nadat hy aan de wachtpost van Geer- lings op den St. Joosterweg zijn fiets had gezet, begaf hy zich langs Jiet spoor richting Roermond naar de plaats van zijn werk. In dien tyd is hij vermoedelijk de tweede nituwe lijn opgegaan, allicht denkende dat die lijn vrij was en niet bedacht op naderend gevaar, waarna de trein van 6.34 richting Roermond, hem heefi gegrepen en ongeveer 500 M mee gesleurd. De ongelukkige was zoo ver minkt aan »het hoofd en de beenen dat hjj onkenbaar was en bezichtiging van het lijk niet meer werd toegestaan. II. ül. de Koningin door Limburg De Limb. Koerier schrijft Nu bet reisprogram van Koningin en Prins naar Parijs openbaar is gemaakt en daaruit blijkt, dat zij van het Loo via Luik naar Parijs vertrekken, is het vermoeden gewettigd, dat de route zal genomen worden 07er de lijn NymegjnVenlo Maastricht. Is dat inderdaad het geval, dan zal het op Zaterdag 1 Juni langs de groote Liroburgsche spoorlijn den Kon. trein op zyn doortocht niet aan belang stelling ontbreken. De terugreis, van Brussel uit, geschiedt vermoedelijk via Noord Brabant. MAASHEES. Maandagmiddag om streeks half 5 zag men opeens rook uit het pakhuis van H. Cup. alnier, omboog stygen. Door de een of andere oorzaak was daarbinnen brand ontstaan, die door de inmiddels geboden bulp van brandweer

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2