VOOJf Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. NUTTIG Zaterdag 4= Mei 1U12 33ste Jaargang No. 18 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. is een bedevaart. Eerherstel en schadevergoeding. Alffpjneer Nieuws. kwartaal Abonnementsprijs Prijs der AdvertentiSn Als we door ons vorig artikel de geachte Lezers niet te zeer vermoeid hebben en hunne belangstelling mochten opwekken, vertrouw ik, dat ze ook beden hunne welwillende aan dacht aan dit tweede willen schenken. In zijn stelling beweerde Mh. Franken, dat bedevaarten niet alleen wettig en rechtmatig zijn, doch ook nuttig. Dit laatste puntje: de bedevaarten zijn nuttig willen we in dit artikel, weer met de woorden van Mh. Franken, aantoonen. Hij zeide, dat, indien de bedevaarten beantwoorden aan 's menschen gesteltenis, hun nut dan niette betwijfelen valt. Zeker zijn ze nuttig, vervolgt hij, want er wordt gebeden op die plaatsen, vuriger dan thuis. Men gevoelt dat men daar kwam om te bidden, en het hart zucht als van zelve gemilibus inenarrabilibus En dan, welke machtige betoovering van geloof en godsdienst is niet elke gezamenlijke bedevaart eens genoot- schaps, H. Familie, Volksbond. Congregatie, Mariavereeniging, of eener parochie, wanneer alle men- scbelijk opzicht verbannen is en de mensch gelijk het betaamt ook de straat aan God durft geven Dechristen, op die bedevaartplaat sen vraagt gemakkelijk tijdelijke genaden; maar daardoor erkent hij in God reeds diens hoogere macht over zijne schepselen, over ziekte en dood. En hoevelen vinden daar de zielsgratiën van sterkte en volhar ding. of zoeken daar de gelegenheid om hun zielstoestand uit te storten, waar zij tehuis de ellende van hun hart niet dorsten bloot te leggen Ja, de bedevaarten zijn nuttig. en dienen daarom ook bevorderd te worden. Maar nu komt iets, geachte Lezers, wat niet minder uwe volle attentie vraagt. Luistert. Evenwel, niettegenstaande de wettigheid er. het nut der bedevaarten, vinden deze hunne bestrijders (en wij voegen er bij: zelfs onder Heeren Geestelijken, zooals we meer dan eens uit eigen mond vernamen) omdat zij, zegt men, zoove'e gevaren en zelfs misbruiken medebrengen. Gevaren zijn er. Ten eerste, er is gevaar, dat de pelgrimstocht eerder een pleizier- dan een bedetocht wordt. Men is bijeen in vertrouwelijk en aangenaam gezelschap, waarvan al niet iedereen even godvruchtig is, en het hoofd doel indien bij allen bidden en boeten bet hoofddoel geweest is wordt ooit vergeten. Er is, ten tweede, immers, waar God zijne Kerk heeft, bouwt ook de duivel zijne Kapel, gevaar in 't langdurig samenzijn der perso nen van verschillend geslacht op wandelingen, enz. des te meer, zegt men, dat brave kinderen, voor andere gevaren door hunne ouders gevrij waard. hier uit gerustheid onbe waakt gelaten worden. Doch le. omdat sommigen van een goede zaak misbruik maken, moet daarom de zaak zelf afgeschaft? Noem dan eene zaak in de njansche- lijke maatschappij, die zonder geva ren is en waar de menschelijke boos heid geen misbruik van kan maken of de menschelijke zwakheid geen struikelsteen in kan vinden 2de. Niet de goede zaak dient afgeschaft of tegen gewerkt te wor den, doch de kwade kamen er van zooveel mogelijk verwijderd. Ook op den bestuurder eener bedovaartplaats rusten hier plichten. Ook hij moet zich niet onverschillig toonen aan de bedevaarders. Altijd in de kerk zijn gaat niet, tenzij misschien voor eene enkele bevoorrechte ziel, die bidden kan, of eene meer beproefde, die zuchten en smeeken moet. Voor de overigen is te lang in de kerk zitten eeniast, buiten rondslenteren daarentegen eene verveling, die het begin van vele kwalen is. Op le meeste bedevaartplaatsen heeft men dan ook gezocit om de godsvrucht, ook buiten de kerk, gelegenheid tot uiting te verscaaffen. Men richtte namenlijk. op eeniger. afstand der kerk, Kalvariebergen of Kruiswegen (in casu «Trans Cedron") op Door de nieuwigheid dier zaken, welke de bedevaarder op zijne eigene parochie niet vindt, vindt zijne gods vrucht langer voedsel en gaat de dag spoedig en wel gevuld voorbij. Mogen, zoo besluit deze kloeke voorstander, de bedevaarten aanmoe diging vinden bij de brave christenen en bij de geestelijkheid. Wij hebben hieraan niets toe te voegen, als wel, dat het altijd ons streven geweest is en zal blijven, de pelgrims goed bezig te houden; van daar de oprichting van den Kruis berg «Trans Cedron". Dat wij altijd erop gewezen hebben en blijven wijzen: «pelgrims, denkt, dat ge een vaart doet. en daar vööralles bidt; denkt, dat het een »pelgrims"- tocht is, en daarom getroost U eenige moeite en opoffering. Al is de weg lang en stofferig, al brandt de zon of dreigt en overvalt u een regenbui, al moet ge u behelpen met een staanplaats, berust er in en biedt het O. L. lieer aan als een klein offertje, des te beter zal de bedevaart u lukken, des te gemakkelijker en eerder zult ge bij Maria verhooring vinden, des te meer verdiensten zult ge ervan hebben. Als laatste wensch ook nog deze moge Oostrum meteen druk bezoek van pelgrims in dit jaar vereerd worden en moge O. L. Vrouw op de meest klaarblijkelijke wijze haren vereerders in haar aloud Heiligdom toonen, dat deze hulde haar zeer aangenaam was, door hei vervullen van hun stoutste verwachtingen en vurigste wenschen Da» geve God en de Heilige Maagd Leve Maria Het is een treffend bericht, aldus de N. T., dat de pastoo - van Beek in Gelderland een comité heeft ge vormd om giften in te zamelen om den vader van het verra >orde kind finantieel schadeloos te stellen voor het materieeie nadeel, dat hij en zijn gezin geleden hebben t'jdens de weken, die hij in voorarrest heeft doorgebracht. Doorgebracht als verdacht van zijn eigeü kind ver moord te hebben. Dat is een treffend bericht. Niet zoozeer om het feit, dat de pastoor van een parochi j voor een parochiaan zoo iets doet: Maar wel hierom, dat wanneer van particuliere zijd - o iets niet gebeurde, de arme hu i naast de geestelijke ellende on. nog r- een de materieeie j?r van den flaier en de onmacht der justitie. Want de Nederlandsche staat trekt zich van zoo'n geval niets aan. Terwille van de rechtsorde en •het algemeen belaDg der gemeen* schap heeft de justitie de har.d ge legd op een vader, die verdacht werd zijn eigen kind vermoord te hebben. Met veel vertoon, zwaar geboeid is de ongelukkige naar de gevange nis gebracht. Wie weet hoeveel malen is hij den ambtenaar van het Opepbaar Ministerie" en een rechter commis saris ondervraagd, uitgehoord, op de proef gesteld, beschuldigd en wie weet ook op welke liefelijke wijze toegesproken. Wie zich herinnert wat soms op publieke zittingen tegen beklaagden en getuigen wordt uitgebracht, adres aan de Papendrechtsche straf zaak zal zoo gerust niet zijn 07er wat binnen de vier muren aan be klaagden, die op de moderne pijn« bank van het voorarrest gekluisterd liggen, zal worden toegevoegd. En nu denke men er zich eens even in. Een vader wiens kind werd ver» 'moord en over welk gruwzaam feit hij treurt, beschuldigd van zelf de snoode daad te hebben verricht Die man is in de eenzaamheid opgesloten en zonder eenige hulp overgeleverd aan de superioriteit van de rechterlijke ambtenaren. Als huisvader overtuigd, dat zijn talrijk gezin in nood verkeert, omdat de kostwinner werd weggerukt. Is het niet vreeselijk En nu ziet eindelijk de justitie in dat zij er neven heeft getast. Zij zendt den in ieder geval toch onrechtvaardig behandelden man naar huis. Zonder exuus waarschijn lijk, maar in ieder geval zonde schadevergoeding. Dit laatste kan men natuurlijk den rechterlijken ambtenaren niet kwalijk nemen, onze wetgeving is niet billijker. Zij staat op het siand- punt, dat de burgers terwille van het algemeen belang zulke groote op offeringen zich hebben te getroosten, zulke onbillijke bejegeningen hebben te verdragen. Hoe was dat in vroeger eeuwen anders Wanneer een onschuldig bevonden verdachte in vrijheid werd gesteld, gaf men hem publiek eerhei stel. In feeststoet bracht men hem naar de zijnen terug. Maagden in het wit gekleed, met bloemtakken id de hand dansten voor hem uit en men deed alles wat men kon om hem het door stane leed te verzachten. En thans is het al veel als men niet zeggen blijfter is geen bonte koe of ze heeft een plekje. Daarom, en dat is de slotconclusie-' het is een noodzakelijke hervorming dat de Staat aan onschuldig ver» dachte menschen die in voorarrest hebben gezeten, althans de materieeie schade vergoede. Brand te L'den. 28 voor één. 65 c. MAAS voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, Jinaal geplaatst, worden 2maal berekend. Nederlandsche rondvlucht. -Zal de Ned. rondvlucht doorgaan V' vraagt de Luchtvaart Deze vraag wordt telkens gesteld en nog steeds kan geen bevestigeod antwoord volgen. De tijd echter snelt voorten weldia zal het antwoord moeten gegeven worden. Immers wil de rondvlucht in de tweede helft van Augustus kunnen aanvangen, dan zullen in de volgende maand de be- noodigde fondsen moeten verzekerd zijn. Van particuliere zyde is nog minstens f 7500 benoodigd. wanneer r.p alle sub sidieaanvragen gunstig beschikt wordt. Half llollandscli half Diiitseli In aan de grens gelegen gemeenten is het geen zeldzaamheid, dat woningen, deels op Hollandsch gebied, deels op Duits^h zijn gebouwd, b,v. het woonhuis staat in Holland, de schuur juist over de grens. Zoo'n toestand werkt natuu-lijk het smokkelen in de hand en voor de kom miezen is het al een heel lastig geval den smokkelaar te snappen willen zij ten minste de contrabande niet oogluikend toestaan. Maar willen ze er een beslist hebben en krygen zij een snapkansje. dan nemen ze het ook waar en wordt, de rechter er bij gehaald. Een dergelijke smokkelaffaire kwam nu dezer dagen voor bij de Kleefsche rechtbank. Op de grens tusschen 't Nederlandsche dorp Siebengewald en het Duitsche dorp Hassum woonde van 1908 tot 1910 een laodbouwer, zekere Joh. A., wiens woon huis op Duitsch en wiens schuur op Hollandsch gebied lag. Met behulp van H. J. uit Siebengewald, zou hy, volgens de aanklacht der commiezen, in die jaren groote massa's graan gesmokkeld hebben, die, in de schuur op Hollandsch gebied ondergebracht, 's nachts heimelijk naar de woning gebracht werden Deze zaak werd voor de strafkamer te Kleef behandeld. Tegen J. A. werd ge- eischt een boete van 2120.20 Mark en een vergoeding der waren van 1895 87 Mark. Hoewel men hem sterk verdacht, achtte het gerecht het bewijsmateriaal onvoldoende weshalve de man werd vrijgesproken. |)e Koningin gezien. Het «Christ- Schoolblad" vertelt Een der oudste leerlingen der Chr. school te Angeren had een briefje ge schreven aan d«n Commissaris der Konin gin in de provincie Gelderland om Z. E. te verzoeken aan eenige leerlingen der drie hoogste ieei jaren een plaats te verschaffen vanwaai zij, H M. de Koningin bij haar bezoek aan Ainhem op 23 April konden zien. Het hoofd der school, de heer Voerman, ontving daarop een allerhartelijkst schrij ven van den Commissaris waarin Z.E. mededeelde, dat hij het gedane verzoek zeer gi-a'ne z>>u inwilligen en den kinderen met buil geleider s daaiom zop toestaan op den stoep van zijn ambtswoning p'iaats te nemen Mooier plaatsje was niet denkbaar. En hoe werd de vreugde der kinderen nog ver hoogd, toen Z. E. de Commissaris per» soonlyik het boofj der school uitnoodigde, na bet vertrek der Kon.ngin. in een der vertrekken van zijn woning met de kinderen ie komen, want mevrouw vond, dat die Angersche kinderen wel een extraatje mochten hebben. De kinderen werden ruim onthaald, waarna zy, na een tocht door de versierde stad, met de rijtuigen zeer daokbaar en verheugd huiswaarts keerden. Waarom zulk duur vleesch Op de den 29en April gehouden veemarkt te Rotterdam waren aangevoerd 1381 varkens. Hiervan werd de grootste helft gekocht door Fransche kooplieden en kwam de prijs op 63 cent per kilo levend gewicht. Zoolang de groote uitvoer van vee uit ons land naar Duitsctiiand, Euguiaud, _Frankrijk en andere landen blyft aanhou den. bestaat er weinig kans dat de Neder landers goedkoop vleesch zullen eten. /.ij wagen liet.... Men schrijft uit Appeltern Nauwelijks staan de boomen in bloei of reeds komen de kooplieden in fruit de dorpen af loopen om zaken te doen. Alhier zijn deze week reeds twee boomgaarden verkocht, niettegenstaande vele boomeu nog niet iu vollen bloei staan. Dit wordt weieens «windhandel- ge noemd. En terecht Te üden zijn Dinsdagnacht de twee woningen van de familie Nagels eu Prinsen tot den grond toe afgebrand. Voor de betrekking van gemeente veldwachter te Oeffeit hebben zich niet minder dan 28 sollicitanten aangemeld, waaronder verschillenden met bet diploma, In de ondermelk verdronken. Toen Maandagnamiddag het kind van F. v. d. Weijer op de Voort te Deurne, een jongetje van 18 maanden, alleen aan het spelen was, geraakte het in een kuip roet ondermelk eo helaas, toen de ouders hel ont ekten, waren de levensgeesten reeds geweken. Voorwaar een droevig geval. Ouders past toch op uw kinderen Alweer die petroleum Zondagavond is le Oudewaicr vrouw S. door aanraking met een peiroleumsiel in brand geraakt. Zij heeft levensgevaar lijke brandwonden opgekropen. Haar man is van den schrik doodgebleven. |)e oudste inwoner van Nederland. De oudste inwoner. O van Ham te Oosterhoui, geboren 17 September 1809, dus ruim 102 jaar oud, is verleden Vrijdag van do laatste H. Sacramenten voorzien. Thans is de oude -nan weer veel beter, zyn tijd schijnt nog niet gekomen. Uitroeiing van kraaien. Door het Dagelijksch Bestuur van Weeze zijn nu evenals vorig jaar maatregelen genomen om de g-oote kraaienplaag tegen te gaan. Dientengevolge wordt voor ieder kraaienei dat op het gemeeotehnis wordt gebracht, een kleine premie gegeven. Deze maatregel werkt goed. sedert Maart zyn op het gemeentehuis reeds 1500 kraaieieren ingeleverd.

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1