Uii d 1. Algemeen Nieuws. ook wei veranderde aangifte op het Rykskantoor zullen moeten doen en het dus eene kleine moeite is eveu ten Rsad» huize te komen. Alle leden zijn er voor afwijzend te beschikken. De Heer Geurts vraagt wanneer de verordening in werking treedt. De Voorzitter antwoordt dat de goed keuring er Dog niet s, wel is de veror dening op de keurloonen goedgekeurd. De Secretaris vermeent dat ze nog bii den Centralen Gezondheidsraad in onder zoek is. Wetb. Janssen zou het wenschelyk te schrijven om de zaak te bespoedigen. 10. Vaststelling Regl. van Orde Qetn. Raad. De Secretaris leest bet uit byna 50 artikelen bestaande reglement voor. Daar komt in voor o. a. dat de ver gaderingen zooveel mogelijk des namiddags gehouden sullen worden dat S of meer leden het recht hebben eene vergadering aan te vragen, welke dan binnen 5 dagen door den Voorzitter moet worden belegd. De Secretaris vraagt of het wei wenschelyk is te bepalen dat indien een kwartier na het vastgestelde uur bet bij de wet bepaalde aantal leden niet tegen woordig is, de vergadering zal worden verdaagd. Hy vindt een kwartier wei wat kort. De heer Loonen stelt voor den tijd te bepalen op eer. balf uur, daar de Oostrum- sche leden vaak met den tram komen en tnen rekening dient te houden met moge- lyke trein vert raging. Wordt aldus besloten. De Heer Geurts zou bet wenschelyk achten dat de commissie van voorbereiding bedoeld in de gemeentewet op den eersten Dinsdag in September voor den tijd van 1 jaar benoemd werd. De beer Slits acbt vaste leden oDge- wensobt daar bet dan voor zou kunnen komen dat deze advies uit moeten brengen over iets waarmee ze niet bekend zijn ol waar zy geen verstaod van hebben, waarmede de Raad instemde. De heer Geurts vindt het onpleizierig voor den zooveelsten keer er op neer te moeten komen dat hij de agenda's niet op tyd ontvangt Nd beeft by ze weer te laat gekregeu wat hem f 1 20 kostte. De Secretaris vraagt of Castenray geen twee bestellingen beeft. De beer Geurts zegt van neen. De Voorzitter zegt dat hy er ditmaal speciaal navrage naar gedaan heeft of er te Castenray eene middagbesteiiing plaats heeft en men hem verzekerde van wel. De beer Geurts zegt als er slie 14 dagen vergadering was er m'-schtec De Voorzitter vindt het toevallig dat de beer Geurts steeds schade heeft, de vorige keer f 1 50 en nu f 1,20. De heer Geurts geeft hiervan een gebeele uitleg, hy boopt dat artikel in 't vervolg goed zal worden nageleefd. De Secretaris zegt dat men voornemens was te bepalen dat de oproepingsbriefjes 3 maal 24 uren tevoren zouden worden rondgebracht, doch dit is in stryd met de wet, die bepaalt 2 maal 24 uren. Mededeelingen. De Voorzitter stelt voor om binnenkort over te gaan tot den verkoop van grond, rechts van den weg naar Wanssum, aan de grens van Horst en eenige anderen. Hiertegen bestoud geen bezwaar. De Secretaris leest bet besluit tot verkoop tot geen lageren prijs dan 786 gulden voor. Wordt goedgevonden. De Voorzitter deelt mede dat de uit- keering aan de onde zers der buiten scholen zal plaats beboen. Men zal 't er nu maar eens afnemen. Voorts deelt by roede dat het D. B. besloten had om als vergoeding der door Beckers geleden schade ondervonden door de mislukking der gepootte dcDoen op bet afgebrande gemeenieboacb, bom een derde der by te poten planten te schen ken, zooiiat hy in plaats van 3 er telkens 2 behoefde te zetten. Voorzitter had de zaak goed onderzocht en zicb alle gege ven8 die te krygen waren verschaft, meer kon by nu niet zeggen. Het is voor Beckers een pijniyke zaak bij gelegenheid zou hij het wel vertellen maar nu niet, anders komt het weer in de krant en daar behoeft iedereen zijn neus niet in te steken. De Voorzitter zegt dat er by hem ver schillende aanvragen om standplaatsen met de kermis zyn ingekomen, o. a. van een Kinematograal eo Stoomcaroussel. Hy is er voor de standplaats stoomcaroussel te verpachteu en het dubbele der pachtsom als waarborgsom tevordereu. Dit meerde re geld zoude dan op de bank uit wordeo gezet, en bij aldien de pachter aan zyn verplichtingen voldeed, na afloop der kermis met de rente worden terugbetaald. Wordt goedgekeurd. De Voorzitter wyst op de pomp by Kemmelinga te Oirlo, die, daar tegen woordig iedereeen te Oirlo zelf een pomp heeft, feitelijk slechts voor 1 man, de bewoner van het armenhuisje dient. Tel- j ken jare laat men deze pomp bevriezen en dit geeft steeds groote onkosten. Ook nu wederom. Hij zegt dit om later bij het nazien der rekeningen gedekt te zijn. Ook beeft hij den gebruiker te kenDen gegeven dat dit do laatste keer is dat ze gemaakt wordt. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter zegt dat de heer de Haen, hoofd der School te Leunen, bij hem is geweest om te spreken ovor nieuwe banken. Er zyn er 6 noodig ieder van 2 plaatsen. Aangenaam zoude het hem echter zijn als de Raad besluiten kon tot aanschaffing van een heele nieuwe klas of 28 banken. Deze zouden dan ten dieoste komen van den h8er Maas, een onderwij zer, die al'es netjes in orde heeft on zou de beer de Haen er voor zich de bruik baarste nit de klas Maas kiezen. De Voorzitter wijst erop dat er in Mei 1905 voor de School te Leunen op aan wijzing en volgens teekening van den heer de Haen banken gemaakt zijn, die ten zeerste voldeden. Ook de onderwijzers, die ze na eene gehouden vergadering eens bezichtigd hebben, roemden ze ten zeerste en noemden ze de beste banken uit den omtrek. Zij werden vervaardigd door Victor Maas. In 1906 werden ze door een timmerrosm uit de kom het dorp nagemaakt, doch ze staald- m 't geheel niet op. De door Maas gelev- je banken zijn echter nog zoo solide alsof ze pas van de tentoonstelling kwamen. Hij beveelt dus speciaal V. Maas aan, want komt m6n bij aanbesteding voor afkeuring ie staan, dan is dat zeer onplei zierig. Hij is beslist tegen bahken met ijzeren pooten, die licht breken, Hy brengt in omvraag 28 of 6 banken van 2 plaatsen. Zonder stemming algemeen goedgekeurd 28 bankeD. De heeren Fonck, Th. Camps en Wijn hoven dringen op aanbesteding aan. Weth. Janssen is ook voor aanbesteding, doch zou de keuring laten geschieden bij de 4 of 5 eerste. De heer Fonck zou eerst een proefbank lafen maken. De Voorzitter zou met den heer de Haen spreken, het zou hem groot genoe gen doen zoo deze de banken wilde kenren, doch hy vreest dat deze daarvoor bedanken zal. Wordt besloten aan te besteden. De Voorzitter deelt mede dat hij naar aanleiding der aanmerking over de assu begrootini, heeft .aten ^jaitèh gekregen heeft het volgende resultaat graafwerk, zandaanvoer en bezooien f 179. fundeeren, putten enz. f 646. opbouw bovenbouw f 2325. Laat men er nu den eersten post af. dan komt men toeh weer aan 6000 francB, maar willen de heeren minder, dan moeten ze het zelf weten. De heer Wijnhoven zegt dat de tweede post ook een heel beetje verminderd kan worden en stelt voor de verzekeringssom met 1000 francs te verminderen. Met a'gemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat de 1000 M. kiezel voor den weg naar O verbroek en Veulen (hans te krijgen is tegen den prys van f2, te ontvangeu Febr.Maart te Maashees. De heer Wynhoven stelt voor gedeeite lijk Geystersche kiezel te gebruiken. De Voorzitter vraagt of die te krygen is. De Voorzitter is er voor den weg niet aan te besteden Wethouder Janssen zou alleen de aarden baan aanbesteden. De Voorzitter meent dat onder goede leidiug de weg zeer goed met eigen volk te maken is. Wethouder Aerts meent het volgende ter kennis van den Raad te moeten bren gen Eeüigen tijd geleden ontving hy van Am. de Ponti te Oirlo bericht, dat indien het verslag in Peel en Maas, waarin stond dat de Heer Aerts tegen de belangen vao Oirlo gestemd had, juist was, hij de 1000 bestelde sigaren niet behoefde te zenden aangezien er verschillende personen geen sigaren wilden rooken van en ook hy geen zaken meer kon doen met iemand, die tegen de belangen van Oirlo was. Hij bad de Ponti geantwoord, dat hy zijn brief in de eerstvolgende raadsver- gadering zou voorlezen, opdat deleden konden zien boe men bet lidmaatschap van den raad in verband bracht met zaken doen. Weth. Aerts vraagt het oordeel van den raad en biedt den aanwezigen ver slaggevers den brief aan om hem te laten opnemen, waarop deze echter niet ingingen. Wetb. JansseD vraagt of de brouwers geen dreigbrief gekregen hebben. De Heer Foack zegt dat een raadslid er aan blootgesteld is, na iedere verga» 'dering standjes te krygen, hy is daar echter boven verheven, ook de Heer Aerts behoeft zich da«, oiets van aan te trekken, daar iedereen zyne rechtschapenheid kent en weet dat hij steeds gemeente boven eigenbelang stelt. Men heeft in Oirlo weer de zaak verkeerd opgevat, dat is alles. De Heer Geurts vraagt hoe het staat met het Peelproees. De Voorzitter antwoordt er mots moer van geboord te hebben. De Heer Fmck vraagt wanneer meD begint n den weg naar Overloon. De Secretaris zegt dat er bericht van den Minister is ingekomen, dat het Ryk voor 1 derde ia de kosten tot ten hoogste 27000 gulden bydraagt, verder kan hy niets zeggen. De Heer Foeek zegt dat er praatjes loopen, dat de Secretaris opzettelijk den aanleg vertraagt, hij zou als lid der weg- commissie eene vergadering, die gehouden meest worden, niet belegd hebben. De Secretaris geeft uitleg, dat eerst door de weersgesteldheid, toen door ziekte van den bargemen'"* van St. Antbonis de vergadering .s igesteld. Ze zal du echter deze week gehouden worden. Limburg is geheel gereed, ais de Minis ter aan Limburg de toezegging geeft dat de aan Limburg toekomende vergoeding zal worden uitbetaald, zonder op Noordbrabant te wachten, dan *al Limburg reeds dadelijk beginnen, want achter Overloon moet nog veel onteigend worden en dit geeft allemaal vertraging. Hij zal deze week 10 de commissie voor stellen dat N.B ook begint a^n bet ge deelte Grens—Overloon. Want is de weg in December niet gereed, dan moet de subsidie op de begrooting van het voigende jaar worden overgeschreven en daartoe is de mir ster niet genegen of althans zeer op tege i. De Heer Fouck dankt den Secretaris voor zijne inliet ingen en zegt dat dit nu weer een bewijs is, dat "-••♦ing niet aan kan. De Voorzitter zouden doen, zaten. Do Heer F< wal. De Heer Geu -aar Geysleren heeft De Secretan. die daarover advie e Deputatie. Niets meer de Voorzitter ten gebed. Hard scholen de edelachtbaren niet op voor deze eerste vergadering in 1912. De voorzitter scheen echter niet genegen om lang te wachten, want toen erom 2.10 acht leden tegenwoordig waren, begon het spel. De rest kwam gedurende het gebed en het voorlezen der notulen binnen. Werd er de vorige vargaderiog aanmerking ge maakt op Peel en Maas, ditmaal zal ik zoo vrij zijn aanmerking te maken op de goedgekeurde notulen, cmreda daar meer in staat dan gezegd werd. De Secretaris las namelijk voor dat de Voorzitter met verwijdering gedreigd heeft indien het stilzwijgen niet werd in acht genomen. Dit is beslist onwaar. De Voorzitter heeft enkel gezegd U wordt verzocht niet te interrompeeren, en noch direct noch indirect met verwijdering gedreigd. Wel vreemd dat geeo der leden dit beeft opge merkt. De 6 eerste punten der agenda waren weinig belangrijks, maar toen het schrijven van den Spoorbond om by de firma Schel- lingsSlits aan te dringen om een vrye Zondag voor de koetsiers werd voorgelezen kwam er leven in de broawery. De Heer Slits vroeg of den Voorzitter een firma Schelling*Slits bekend is, uetgeen deze, ocdeugend lachend, ont kende, maar by kon het ook niet helpen, als het apoorpersoneel dat in den brief schrijft. Om den koetsiers een vrye Zondag te geven, daar waren de heeren wel voor, maar toen er gevraagd werd om den con ducteurs een geldelijke tegemoetkoming te geven wegens de dure tyden, trokken ze oen gezicht als eeo boer die kiespijn heeft. Alleen de heer Fonek, royaal als -steeds, wilde dadelijk 2 Mark per dag geven. Maar de Voorzitter zei dat ze fooien genoeg krijgen eu dat ze in d'r vrye uren maar wat ter hand moeten trekken, boeren of soijeren of wat ie willen, maar verhoo» ging, neen boor, niks te doen. Van fooien gesproken, als ik roe niet vergis, is er in den tijd, toen de veld wachters loonsverbooging moesten hebben, gezegd dat een gemeenteambtenaar een dusdanig salaris moet hebben dat hy bet zonder fooien kon stellen en niemand naar de oogen moest behoeven te kijken; maar de tyden veranderen en de menschen nog veel meer. En dat beroep op halve dagen dienst Van 6 tot 3 en van 7.45 tot 9 uur 's avonds, is dunkt mij toch {pee? dan een balven dag dienst. En dan nog af te moeten wachten of men heelhuids thuis komt en de tram niet in de sloot valt en dat alles voor éóir guldeD. Het is rijk betaald 1 Maar de conducteurs behoeven alleen niet te klageü, want de gemeente Venray stelt het hoogste salaris dat den eersten ambtenaar ter secretarie krijgen kan .vast op 500 guldon, «en salaris, dat gegeven wordt aan eerstbeginnende hulponder» derwyzers en aan klerken bij Spoor en Post op I8jarigen leeftyd. Ik zeg nog maals het is ryk betaald 1 1 Het reglement van orde werd ook voor gelezen; Het publiek, zoo staat er in, zal dit heiligdom binnentreden met ongedekten hoofde en moet zich koest houden, ander3 zal het op straat gezet worden. Een royale bui had de raad, toen hy voor de School te Leunen 28 nieuwe banken beschikbaar stelde. De Voorzitter wilde ze Vict. Maas laten maken, maar de Heer Wijnhoven riep -aanbesteden", als de bliksem aanbesteden, wat dan ook zil gebeuren. De Heer Wijnhoven wist zijn zin ook door te dry ven inzake do vermiuderiog der brandassurantie der tramloods. Maar op het einde der zitting gebeurde er nog heel iets interessants. Wethouder Aerts ontvouwde een brief van Am. de Ponti uit Oirlo, die schreef, dat hij met iemaCü die de belangen van Oirlo vijandig gezind was. geen zaken meer wenschte, te doen. Hij vroeg het oerdeel van don raad hierover. En de raad Sommige leden lachten of maakten grimassen tegeD het publiek, alleen de Heer Fonck verdedigde den Wethouder. Wethouder Aerts bood de pers aan den brief af te drukken. Waarom de Venloscbe Couraut er niet op inging is mij onbokend, maar ik weigerde onirede ik voor iemand, die na de schim prede op Peel en Maas -bravo" zeide, niets zal dceo om in parti culiere aaDgel'genheden twist en twee dracht te zaaien. Zooveel zijn we nu ook te weten ge komen, dat Limburg gereed is om met den weg naar Loon te beginnen. Het wordt ook tyd, want komt hy er dit jaar niet, dan is de kans misschien verkeken. Om half 5 gingen we huiswaaits, maar om heelhuids op straat te komen, was heksenwerk, wagit wijl moeder natuur de blauwe haidsteenen trappen met een wit dons had bedekt, diende men zich met handen en voetoD aan de leuning vast te heulen, wilde men niet eerder onder zijn •lan lief was. Het w*s een kostelijk eeuig gezicht, den glydende, manoeuvreerende Raad. VENRAY, 10 Februari 1912. Hedenavond om 6 uur zal in de Mu ziekzaal alhier de groote jaarlyksche vergadering van den Boerenbond gehouden worden. Door den heer P. Schols zal het doel, streven en werken dor Vem-aysche Arbeidsbeurs worden uiteengezet. Voor organist in de Parochiekerk hebben zich 8 candidaten opgegeven. Maandagmiddag werd ter herbergc van Joh- Hoedemakers aan Merseloschen weg voor rekening van den heer J. Loene:i aanbesteed het bouwen van een schuur enz. op de Beek te Merselo. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver Mart. Jacobs voor de som van f 986. Voor de loting der Nat. Militie van de lichting'1913, zijn in deze gemeente 66 jongelingen ingeschreven. Invoering ,.St. Ilubertii»" ilerselo. De jaarlijksche tr-oneeluitvoering var St. Hubertus behoort weer tot het ver- ledene. Jammer, dat moeder Natuur ons dit jaar zulke leeïijke streep door de rekenmg maakte, anders hadden we de twee avonden en den middag d.a.v. op eene stampvolle zaal durven rekenen. Vrijdagavond was, trots de Siberische koude, de zaal goed bezet, terwijl het bezoek Zondag en Maandag zeer pover kon genoemd worden. Nu, een warme kachel thuis was ook verre te verkiezen boven een tochtje door sneeuw en koude. Het is wel jammer dat het weer ons zoo teleurstelde, want er is waarlijk flink gespeeld. Verschillende acteurs, onder wie er waren, die voor den eersten keer op traden, schenen zich op de planken thuis te gevoelen. Onder de opgevoerde stukken viel vooral het Spreekuur van den Dokter, blijspel in een bedrijf, zeer in den smaak. Dokter Adelaar (J. v- d. IIen Jan Spreeu w (P. J. E.) vooral leverden zeer natuurlijk spel, terwijl ook de overige rollen zeer goed verdeeld bleken te zijn. Het tweede blijspel Nelis in het varkenshok, blijspel in 3 bedrijven, werd Vrijdag goed gespeeld terwijl Zondag wegens het geringe bezoek na de pauze de lust tot spelen vergaan was. Van dit blijspel hebben ook de dames kunnen profiteeren. Hier bewees vooral Nelis (J. A.) dat hij allen aanleg bezit een goed komiek te worden, zelfs de kleine P. A. speelt goed. Ook de komische voor drachten Het Allerbeste (door H. v. W., die thans voor den eersten keer voor het voetlicht trad), Waar ik trotsch op ga (door W M.) en De nuwe Burgemester van Baokcl (door P. J. E.) vielen zeer in den smaak. Vooral de laatste bracht gedurig de lachspieren in beweging. Van de komische duetten werd het laatste Klaas Pummel voor de keuring, alleen voor de dames gespeeld, die er zeer van genoten hebben. Ook in het eerste Het Lijfrentekantoor (door P. P en J. v. d. II.) werd natuurlijk spel geleverd. De twee spelers toonen ware komieken te zijn. Kortom, allen hebben alle moeite gedaan om het den bezoekers, die zooals gezegd, wegens het gure weer schnarsch waren opgekomen, zoo aangenaam mogelijk te maken. Tevens past een woord van dank aan het Zangerskoor, dat, gelijk steeds, zijne gewaardeerde medewerking heeft willen verleenen, en aan de heeren J. en A. Verheugen en A. Pennartz uit Venray, die bereidwillig hunne diensten hebben ver leend om het succes der uitvoering te verzekeren. Hopen we, dat een volgende uit- voeru T de natuur »o grillig Ss. In t e Maandag houden verga dering werd bes de volgende wéék in de zaa' verorberd worden, doo* ~ns de leden van u teerd worden. OIRLO. Mo .o Rywiel» club alhier met meewerking van het dubbel kwartet Ons Genoegen een Concert met Tooneeluitvoering geveo in de taal van den heer van Rhee. Indien het weder gunsiig zal het in Oirlo wel niet aan belangstelling ontbreken. HORST. Bij de familie T. is op den stal het mond- en klauwzeer uitgebroken. BLËRIK. Zondagnamiddag landde al hier een ballon, gemerkt Cöln, bemand met twee heereD en twee dames. De bal lon, omstreeks 1 uur te Keulen opgestegen was verpl.rht boven de Maas veel ballast uit te werpen. |Jjn Eindhoven-Weert. Door de S. S. zal op 27 Februari a s. te Utrecht worden aanbesteed bestek 1277: Het vervaardigen, leveren en stellen van de metalen bovenbouw en met bijbehooren van een tweetal vaste bruggen over het Eindhoven8che kanaal en een tweetal vaste bruggen over den Rijksweg tusschen Eindhoven en Geldrop, ten behoeve van den in aanbouw cijnden spoorweg Eind hovenWeert. Begrooting f 200,300. IJK den trein gevallen. De timmerman Ponzen, wonende te Swa'raen, had Zondagavond het ongeluk uit den trein te vallen, waarmede by ait Heerlen naar huis terugkeerde. Het ongeluk gebeurde tusschen Susteren en Echt. Medereizigers trokken aan de Dood- rem en nadat gestopt was trok men op onderzoek uit en vond P. zeer ernstig gewond naast de spoorlijn. Hoe het on» geluk rich heeft toegedragen is nog on bek er De ong lokkige werd met denzelfahn trein naar Roermond vervoerd en aldaar in de kliniek der Paters Cainilinnen opgenomen. De trein, die om kwart voor 11 te Roermond moest zijn, kwam eerst om half 1 aan. Afcfanrf van een legaat. Aan De Tyd wordt gemeld, dat de Paters Trappisten te Lilborch, gemeente Echt, aau wie de oud Rijksontvanger Pij Is te Sittard een legaat had vermaakt, ten voordeele vao de familie, waaronder minder bemiddelde leden zijn, van de rechten op bet legaat afstand hebben ge daan. DEURNE. In de Dinsdag gehouden Raadsvergadering is met 10 van de 12 stemmen tot gemeente-architect eo direc teur van de teekenschool benoemd, de heer Roffelsen uit Helmond. De heeren v. Laarhoven uit Helmond en Brenkel uit Haarlem, kregen ieder één stem. Er warf 33 sollicitanten. I>e nieuwe kerli te Cuvk. Men meldt uit Cuyk aan de -Msb." Door de sterke vorst, zijn de werkzaam heden aan de in aanbouw zynde R. K. kerk alhier, eenigen tijd gestaakt mooten worden. Wanneer de weersgesteldheid bet eenigszirs toelaat, wordt wederorp direct met de werkzaamheden begonnen. Men denkt einde September van dit jaar met de werkzaamheden gei ed te zijn. Verbetering van door de T Op Donderdag 1 F had te Hel mond een besprekiu -.ais tusschen de burgemeesters der g ueentcn Helmond, Gemert, Deurne, Bakel en Oploo c. a. en de Directie der Nederlandsche Heide Maatschappij. teneinde een uitbreiding en verbetering van het bestaande wegennet door eu in de omgeving van de Peel te verkrijgen. Geracbt zal worden de ver keerswegen in deze streek meer in overeenstemming te brengen met de eischen. die het moderne verkeer stelt en in 't bijzonder een gedeelte van de Peel, waar onafzienbare woeste heidevelden de laatste jaren in vruchtbaar land zyn herschapen, in dit verkeer op te nemen. Het moet voor de genoemde gemeenten die ongetwijfeld door verbeterde ver keerswegen tot grootere welvaart zullen geraken, van bet grootste belang geacht v- 9.1^2WW4 I—i O- - rrtir

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2