T er. c Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Een leegt, ak staat niet recht. Gemeenteraad te Venray. Zaterdag ÏO Februari 1912 33ste Jaargang No. 6 int nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Een lied per week. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke ^ïummers 50 c. 65 c. 85 c. 4 c. Prijs der Advertenttën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. De Burgemeester van Venray, Gelet op de art. 11, 12 en 13 der Kies wet, Noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatst verloopen dienst jaar ia eene der rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andece gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste een gulden, daarvan door overlegging der overeenkomstig het be paalde bij art. 1a der kieswet, voor vol daan geteekende aanslagbiljetten voor den 15 Februari a. s. te doen blijken. Nog worden de mannelijke inwoners die op grond van het bepaalde bij het 4de lid van art. 2 of krachtens art. 1b van voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan voor den 15 Februari as. aangifte te doen. Voor verdere inlichtingen zie publicatie aangeplakt ten Raadhuize. Venray 26 Januari 1910. De Burgemeester H. ESSER. Lleü van den werLVnan. Woorden van Muziek van G. Krekelberg. Henri Tijssen. L Ik ben eenvoudig arbeidsman, Ik boog op rang noch geld. Geen adel voer ik in mijn schild, Ben toch op eer gesteld, In deft'ge kringen hoor ik niet. Ik min den burgerstand, Het beste deel der maatschappij, Den steun van 't Vaderland. Het beste deel der Maatschappij, Den steun van 't Vaderland. II. Bekwame handen, sterk en rein, Zij zijn een goudmijn waard. Een hart, dat God en menschen lieft, Voor leed noch last vervaard, Een kloeke ziel in 't stalen lijf, Een wil verpand aan plicht Ziedaar wat's werkman' -Ndel is Wat al zijn last verlicht. Ziedaar wat 'a werkmans adel is Wat al zijn last verlicht, III. Als 's avobds na volbrachte taak lk ijlings nuiswaarts spoed, Wacht mij een vrouw met blosend kroost. Die 's levens zuur verzoet. En leg ik 't moede hoofd ter rust, Tevreden kniel ik neer En roep «Ook Gy waart Werkmanszoon, Heb innig dank, o Heer 1 En roep -Ook Gij waart Werkmanszoon. dank, o Heer Wij hebben het spreekwoord, dat teveu8 een waar woord is, te danken aan de orvaring van een man, die er met geld uitleenen bitter leelijk was ingeloopen. Hij kwam daardoor te weten, dat personen, die geen geld hebben en tot over de ooren in de schuld zitten, met hun geld ook hunne waarheidsliefde en goede trouw zijn kwijtgeraakt, en zoo links en rechts naar den grond van mis leiding en bedrog o vertuimeien. Wie maar vier gulden heeft en er vijf verteert, heeft spoedig geen geldbeurs meer noodig, maar staat op een weg, waar het boos vernuft allerlei be denkt om vlot te blijven en al spoedig bet met de middelen daartoe al zeer weinig nauw neemt. Negen malen van de tien vangen zij aan met beloften te doen, dst zij op een bepaalden dag zeker zullen betalen, terwijl het zeker ,3, dat er op dien dag geen penning zal voor handen zijn om ook maar het minste af te doen. Zij stellen den betalings termijn met een overmoed, als haddeD zij een koningsinkomen, en die dag komt zoo vast en gewis, als elke kersttijd, maar dan is er geen cent in huis en zijn zij even overvloei' in verontschuldigingen als eerst ii* beloften, van welke laatste zij nu ook den ruimsten voorraad hebben. Allen, die zoo grif met beloven zijn, zijn in den regel traag in het vervullen. Hunne beloften zijn bergen maar hun daden nulshoopen. Wie u fraaie woorden en niets meer geeft, voert u met een ledigen lepel, en dit is een spelletje, waar van hongerige schuldeischers al zeer spoedig genoeg hebben. Praaties vullen geen gaatjes. Groote belovers blijven zelden in gunst, als de daad niet op het woord volgt. Wanneer men zulk een burger van het land van belofte een leuge naar heet, acht hij zich minstens beleedigd, en toch is hij even zeker een leugenaar, als een ei een ei is. Hier baat geen ontkennen, zooals de jongen zei, toen de' tuinman hem boven in den kersenboom betrapte. Er is niemand die dweept met iemand wiens beloften breken als riet, en wie met zoo iemand te doen heeft, wordt licht scherp als een rietstok en laat dat den ontrouwen belover ge voelen. Schuldeischers hebben een beter geheugen dan schuldenaars en wan neer ze bij herhaling beetgenomen zijn, komen zij allicht tot het besluit, dat het tijd- is, dat de vos in des bontwerkers handen komt en dat zij hun deel van de huid krijgen. Lang wachten op betaling is juist geeD middel om iemand in zijn humeur te brengen, en als bij het wachten nog een tal van leugens komen, is het uiet bevreemdend, dat de melk van iemands zachtmoedigheid bittor zuur wordt. Hongerige honden eten den vuil- slen kost, en zoo zien lieden, die schoon op zijn, ook zelden bezwaar in het doen van de smerigste zaken. Gode zij dank, er is nog laken, dat niet krimpt als het nat wordt, en men ontmoet nog eerlijkheid die onder zwaren tegenspoed stand houdt maar schuld hebben is maar al te dikwijls de ergste soort van armoe, omdat zij toi bedrog plegen leidt. Zoo weinigen hebben den moed het ongeluk flink onder de oogen te zien en keeron dan aan de waarheid den rug toe. In dien toestand maken zij allerlei plannen om uit de engte te komen en doen als de ketellapper, die drie gaten in de pan hakte om er een dicht te maken. Zij doen als de dwaas, die een stuiverskaars verbrandde om éér cent te vinden. Zij leenen van Petrus om Paulus te betalen, en laten er dan Pieter in« loopen. Om de beek ,e mijden storten zij zich in den stroom, want zij leenen van hen, die hun voor't oogenblik het vuur aan de sciieenen leggen. Door koopwaar te bestellen en die te ve. koopen tot wat zij er voor krijgen kunnen, ontduiken zij een kwaden dag maar door er een nog erger te scheppen. Iedere dwaasheid dwingt tot een nog roekeloozer daad aat hét door dik en dun, lukken wil. Altijd ho- icht geluk, doen der maan in het 3n, en het beste v ,t is, dat het hun g<" 'belaar, die een e en met een huis ging. ie zich* aan hun I een verzoeking 0. -;n weg der eer- iijkh' 1, maar telkens ook ieder van die uitk Lr- te verder van den weg des Uir.ouds neen ai- gevoerd. Ten laatste als zij ieder van zich vervreemd hebben, en nog voor eer lijk willen doorgaan, moeten zij het zich laten gezeggen dat zij eerlijk zijn als een kat waar geen vleesch te kapen valt; en als zij zoo loon naar verdiensten krijgen, brommen zij allicht tusschen de tanden »dat de tijden slecht zijn en het goed vertrouwen de wereld uit." Wel mogen zij zich daarover verbazen Wie eens gebeten wordt, waagt zijn vingersniet licht aan dezelfde tanden. Gij vertrouwt de paardepoot niet, die u eens raakte en zult niet haastig leunen op een eenmaal gebroken stok. Geslepen list doet het doel missen en op dea langen duur is niets zoo veilig en wijs als stipte eerlijkheid. Laat een armen man voor zijn eerlijkheid staan, als hij het voor zijn leven doen zou. Het is beter bij den weg steenen te kloppen, dan de wet Gods te overtreden. Nog is alles niet verloren, zoolang iemands naam van eerlijk nog ongedeerd bleef. Laat hij altijd denken t Christus en droog brood is rijk dom, maar het verlies van goeden naam en eerlijkheid is het ergste bankroet* y>Eerlijk duurt het langst." VERITAS. OPENBARE VERGADERING van den op Zaterdag den 3 Februari 1912, des nam. 2 uur. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notu len der vorige vergadering voor te lezen. De heer Fonck maakt de opmerking dat de Secretaris bij art. 44 regl. van orde de personen Th. en G. Camps heeft ver ward en do heer Geurts zegt dat bij de stemming over zijn wegvoorstel de Secretaris gelezen heeft, voor 7, tegen 6 stemmen, terwijl de Voorzitter zich van stemming onthield. Aangezien do Raad nu, den Voorzitter incluis, slechts uit 13 leden bestaat, ka,': dil nooit goed zijn. De S cretaris kykt ue notulen na en zegt dat dit eene schrjfouc is. oa de notulen worden goedgekeurd. Alvorens over te gaan tiX de behandeling der agenda deelt de Voorzitter mede dat er hedenmorgen circa half 12 bij hem is ingekomen een rekwest van de bewoners Heide, houdende het verzoek tot oprich ting van eene school aldaar. Hij stelt voor dit rekwest nu niet te behandelen doch aan te houden tot eene volgende vergade ring. Wordt goedgevonden. De punten 13 der agenda zijn mede- deelingen over de goedkeuringen van de Begrooting 1912, rekening 1910. Ver hooging jaarwedde Wethouders en ver ordening keurloonen. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Concept instructie keurmeester en hulpkeurmeester. De Secretaris zal de instructie voorlezen waarna zij tot de volgende vergadering ter inzage blijft ligge:\ voor de leden. Wordt goedgekeurd. Uit de instructie blijkt dat de veearts keurmeester hoofdzakelijk belast is met de noodslachtingen, de controle, de regeling »an den dienst van den hulpkeurmeester, alsmede met bet microscopisch en bacterio logisch onderzoek. ^tar. is belast met den loopenden dienst, zijne dienstureu z.jn van 1 Mei tot 1 October van 7 tra. tot 9 om., van 1 Oct. tót' 1 Mei van 8 vm. tot 7,30 nm. met rusttijden van 12 tot half 2 en van 5 tot in den zomer en van 12 tot half 2 en 4 tot 5 in den winter. 5. Besluit aankoop grond. De Voorzitter zegt dat dit een perceeltje grond betreft liggende aan den wegnaar Wanssum en toebehoorende aan baron De Weicbs de Wenne. Hij verzoekt nu den Raad het besluit tot aankoop voor f 125 goed te keuren, waaraan wordt voldaan. 6. Regeling jaarwedde onderwijzer J. P. H. Janssen. De Voorzitter deelt mede dat de onder wijzer Jansen uit de Schoolstraat met 1 Februari 10 dienstjaren had. Zijn salaris dient alzoo met dieo datum met f 75 verhoogd en gebracht te worden op f 725. Voor kennisgeving aangenomen. 7. Brief R.K. Secretariaat Spoor en Trampersoneel. Van deze vereeniging is ingekomen een schryven houdende het verzoek aan B. en W. om by de firma SchellingsSlits aan te dringen op vrye Zondagen voor de koetsiers- Hoewel uit het verslag van Peel eo Maas bleek da. toentertijd B en W beloofd hebben aan ditzel'fde verzoek bet vorige jaar in Mei gedaan te zullen voldoen, is de toestand voor de koetsiers echter hetzelfde gebleven. Zij genieten nimmer een vrije Zondag. De vereeniging wijst erop dat dit behoort te zijn een vrije dag met behoud van loon, daar anders het middel erger is dan de kwaal. Verder verzocht de vereeniging, gezien de dure tijden, aan het personeel in gemeentedienst een toeslag op het loon te willen geven. Zij wijst erop dat dit door alle Neder- landsche Spoorweg- en vele tramweg- maatschappijen is geschied en vertrouwt dat ook de gemeente dit niet zal nalaten. De Voorzitter vraagt hoe de heeren over deze zaak denken. De heer Slits vraagt of den Voorzitter eene firma Schellings—Slits bekend is. De Voorzitter antwoordt van neen, doch zegt dat hij er niets aan doen kan dat dit in het schry venj.staat. De heer Fonck zou eene behoorlijke salarisregeling zeer gewenscht achten, hij vindt een gulden loon wel wat min. j De Voorzitter vraagt of de beer Fonck terugkomt op het daarover in eene der vorige vergaderingen gesprokene, dan kan hij zeggen dat de levensmiddelen in dien tijd niet duurder zijn geworden. Hoewel hij persoonlijk niet voor het fooieDstelsel is, wil hij toch wel zeggen dat de conducteurs" gemiddeld f 1,20 tot f 1.25 maken. Dit durft hij volhouden en hij zou wel een3 willen zien dat er een conducteur kwam die het tegendeel bewees. Wat de vrije dagen betreft, spreker is er zeer voor en hij zal bij Schellings de zaak bepleiten, maar wil deze niet, dan is er niets aan te doen. De heer Fonck is or voor f 1,20 loon te geven. De heer Slits wijst erop dat de koetsiers f 1,20 genieten. Wethouder Janssen zegt dat ze ook slechts een halve dag dienst doen. De Voorzitter Kijk eens bij een halve dag verdienen ze er al 25 centen by, dus dat is op een heele dag zeker 1 Mark. In hun vrijen tijd kunnen ze er ook wel wat anders bij doen. Hy is er zeker van dat de conducteur uit Leunen er nog aardig wat byverdient en als Sanders, die kleermaker is, zich daarop wil toeleggen kan hy er nog aardig wat bijverdienen. Overigens schynt het nog zoo'n kwaad baantje niet te zijn, want herhaaldelijk komt een der conducteurs vragen om een vrije dag. dien krijgt hij natuurlijk niet uitbetaald, zoodat hij er toch wel schijnt te kunnen komen. Wetb. Aerts stelt voor de toeslagkwestie stilzwijgend voorbij te gaan. De beer Slits zegt dat ze niet vragen of de tram "enaeert. meent dat het loon groot genoeg is hij er vrede mee heeft, maar dat hij er voor is de menschen goed te betalen. Wordt besloten Schellings met het schrijven om een vrije Zondag met behoud van loon in kennis te stellen en op de aanvrage toeslag afwyzend te beschikken. 8. Concept reglement Secretarie. De Secretaris loest het reglement voor waaruit blijkt dat de Secretarie en het ontvangkantoor zullen gesplitst worden. De gemeente-ontvanger zal dus geen kantoor meer houden op de Secretarie. Voorts zal er ook slechts 3 dagen per week gelegenheid zijn om te betalen. Het personeel der Secretarie zal be staan uit den Secretaris, den eersten ambtenaar Fr. Vermaten op eene jaarwed de van f 350 met jaarlijksche verhoogiug van f 50 tot f 500, den 2en ambtenaar A. Voesten op een salaris van f 250 met jaarlyksche ver hooging van f f" tot f 350, de volontair J. SchaefFers op een salaris van f 100 met jaarlyksche ver- hooging van f 25 tot f 200. De salarissen zullen 3roaandelyks worden uitbetaald. De kantooruren zullen zyn van 912, 24, 57, terwijl op Zon- en andere E. C. en R. K Feestdagen de Secretarie gesloten is. Voor het publiek zijn de uren uitsluitend 9—12 en 2—4, dus niet meer van 57. Wordt besloten het reglement ter visie te leggen voor de leden. De heer Geurts acht het wensohelijk dat dit nu in de eerstkomende vergadering zal worden goedgekeurd. De Voorzitter zegt dit toe, doch voegt erby als er aanmerkingen komen moet het eerst in het net worden overge schreven. 9. Adres Heeren Slagers te Venray. Door de slagers Ch. Goumans, M. Gouman8, H. Poels en Ant. Roelofs was een rekwest ingediend houdende verzoek tot vernietiging der keuring van levend vee, wijl dit zeer lastig is aangezien het meermalen voorkomt dat door bij- of afbestelling op het laatste oogenblik ander vee geslacht wordt dan oorspronkelijk bedoeld was. De heer Th. Camps zou het laten zooals het nu is. De heer Wijnhoven zegt dat ze dan PEEL MAAS r/O ufcvi X-VuvTK bügv U» rr/v» O»tl 10r

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1