Limburgsch Nieuws. Vaderlandsche geschiedenis Algemeen Nieuws. dat hem voor ieder woord in den brief een ander woord in de plaats doet zetten, en daarmede is het geheim van het schryven ontsluierd. Vaak. wanneer men zoo de berichten over spionnage in vredestijd leest, denkt men byna onwillekeurig aan jongensgrap jes. Doch dat alles hooge ernst is. blykt wel uit de feiten die zoo nu en dan open baar gemaakt worden. Zoo bericht Royet weder van de opwinding aan het Fngelsche ministerie van oorlog toen 't bleek, dat in een vreedzaam buisje, gelegen by een spoorbrug, waarover de groote militaire sreinen in oorlogstijden moeten gaan, groote partijen ontploffingsmiddelen waren opgezameld, die in een oogwenk van tijd de brug zouden hebben kunnen doen «blazen". Men mag over het systeem van spionage denken zooals men wil, den moed der spionnen in tyd van vrede dient men hoogelijk te bewonderen. Want vaak zetten ze voor een loon, dat niet overeen komt met de door hen bewezen diens'en, door zuivere vaderlandsliefde gedreven, hun eer, bun leven 1 op het spel. Wanneer zy gevat worden, doet het regeeringsbe» stuur van hun land, of het hen in het geheel niet kent. Zy vervullen hun rol met groote blymoedigheid, geven er vaak de titels en de waardigheden, die ze in eigen land bekleeden. aan en dieneo hun ge heime chefs met bewonderenswaardige toewijding. Anders staat het met den spion in tijd van oorlog I Hem beschouwt men als een geheel minderwaardig wezen. Wordt by betrapt, dan weet hij zeker, wat hem wachten zalde kogel of de strop. In dat opzicht bleven de wetten van de vroegste tijden ouverbiddelyk 1 De Maandag alhier gehouden jaar» De moord te Seek, markt, algemeen bekend onder den naam Door de poHtte to Dusseldorf zijn twee emansmar t kenmerkte zich als Duitschers in hecht enis genomen als ver» gewoonlyk door een buitengewoon druk moedelijke daders van den moord op den 74jarigen G. te Boek (L.) van beroep streek. en bezocht wekelyks deze bezoek. Het aantal kooplieden was echter niet zoo groot als gewoonlyk, zoodat de handel ook minder levendig was, als men ver wacht had. De handel in biggen was vlot, men betaalde van 5 tot f 9 per stuk. De meeste handel werd echter bepaald gedreven in de cafó'e. Alles is nogal ton der vechtpartijen afgeloopen, wat niet ieder jaar vermeld kan worden Door den Heer Louis Wijnhoven alhier is aangenomen het bouwen van een Woonhuis enz. voor rekening van den Heer P. J. Havens, wethouder te Vier lingsbeek. De aannemingssom bedraagt f7300. Deze week ontvluchtte uit het St Annagesticht alhier eene patiënte, die door den veldwachter uit Vierlingsbeek in de bosschen onder Overloon, doornat en barrevoets werd aangetroffen. Denzelfden dag werd de ongelukkige door twee verpleegsters per rijtuig afge haald. op bezoek de club T.V.V. (Naar van Lennep.) 'Zooals blijkt uit oude familiepapieren, Stammen we at van de Batavieren. De Romeinen beschouwden ons als slaven; Toen trapten wij ze eruit en namen graven. De Dirken vooral waren kranige heeren, Die zijn de uitvinders van de Dirkjesperen. Toen een graaf z'n naam komt er minder op aan De deur van 't Hollandsche huis niet op het nachtslot had gedaan. Duwden ze 's nachts aan den buitenkant, En toen vielen de Noormannen in ons land. Daarna kregen we ruzie met Spanje. Onder leiding van den prins van Oranje. We zongen Wilhelmus van Nassau wen. En bebben dat tachtig jaar volgehouwen. En omdat we na dien tijd zyn gaan suffen Zitten we daarop nog altijd te bluffen. Verder leefden we in pais en vrede, Onder Willem I en Willem II, Hadden onder Willem III Op z'n tyd overstrooming en epidemie, Handelden in kaas èn in margarine^ Eu leven tbans onder Koningin Wilhelmine. Enz. eDz. Dat is mjjne hoorders, in al haar glorie, De waarachtige vaderlaDdscbe historie. (Soil) VENRAY, 20 Januari 1912. Tot waarnemend ontvanger der directe belastingen enz. alhier is benoemd de surnumerair A. W. Brouwer uit de Directie Maastricht. D. S. O. keerde Zondag 14 dezer van Venlo terug met een schitterende 91 overwinning op V. V. V. II. Een drietal plotselinge sterfgevallen hadden alhier in de gemeente plaats. De heer Tonnaer, Rijksontvanger, werd Vrijdagavond thuiskomende onwel, en was na een paar uren reeds een lyk. Zekere Gerardus Jacobs, wonende aan den Maasheezerweg, keerde Zondagmorgen uit de hoogmis huiswaarts. Onderweg ge voelde bij zich niet goed, waarop eenige buren hem thuis brachten, alwaar hy eenige oogenblikken later stierf. De Wed. Frederiks, Langstraat, bleef Dinsdag plotseling dood, zonder eenige voorafgaande ziekte van beteekenis. Drie treffende voorbeelden van de broosheid van het menschelyke leven I Zondagmiddag werd in de Muziek zaal alhier een Tuiiibouwcursus geopend, te geven door den heer Eug. Kruijtzer te Roermond. Deze cursus zal bestaan uit zes lesseb en is voor iedereen gratis toe» gankelijk. De belangstelling was ook groot. De heer J. Poels opende de eerste les met een woord van welkom aan den heer Kruijtzer. die in Venray een oude bekende is. en wees onze boeren op 't nut van den tuinbouw en hoopte dat allen trouw de Voetbal. Zondag aanstaande zal weder een nteressanto voetbalwedstrijd plaats heb ben. Alhier komt van Tegelen. Aangezien dit de eenige voreeniging is, waartegen D.S.O. geen overwinning be haalde (immers te Tegelen zelf werd gelijk gespeeld met 4—4), zullen de onzen ditmaal weer eeris hun beste voetbalbeentje moeten voorzetten en zorgen de eer van Venray hoog te houden. Wanneer deze victorie niet uitblyft zal Venray voor dit seizoen de kampioens plaats veroverd hebben, aangezien dan geen andere club de onze meer zal kunnen bykomen. Voetballiefhebbers Zondag allen weer op naar het terrein ,,de Hoop". OIRLO. De Weled. Heer Rutten, landbouwleeraar te Wanssum zal alhier een cursus geven in bemestingleer en vee voeding, te beginnen op Vrijdagavond a s. in de School. Wij vertrouwen dat onze landbouwers gaarne deze hoogst nuttige lessen zullen komen bijwonen. OIRLO-CASTENRAY. Zondagavond werd alhier de eerste jaariykscLe alge meene vergadering gehouden van dep Boerenbond, waarin 80 leden aanwezig waren. Dat genoemde vereeniging in het eerste half iaar van haar bestaan met succes is werkzaam geweest, blijkt zeer duidelijk uit het volgende Er werd aangekocht in de maanden Jul tot en met einde December n.l. thomasraeel kainiet, kalk, kolen, vleeschmeel, mais sojameel en witte en roode kool verdeeld in 33 wagons met een gewicht van 33C000 kilo ter gezamelyke waarde van f7745 De prijzen van de verschillende artikelen waren als volgt per 100 KG. Thomasmeel 16 pCt. f2,11; Kainiet 12,4 pCt. f 1.82; Kluitkalk f 0,68 Magerkolen Limburgsche f 1,05 Vleeschmeel 80 pCt. eiwit en vet f 15,20 Puike kippenmais f8.60 Sojameel 46 pCt eiwit en vet f 10,10 Witte en roode kool f6,50. HORST. Zaterdagavond ging het paard met tilbury van den beer G. v. D. op de Nieuwstraat op hol, doordat 't schrok voor een melkkar. Het paard sprong opzij van de straat, waardoor de tilbury omsloeg en geheel vernield werd, terwijl het paard door dien val vrijgekomen, door 't dorp holde. Na een uur zoeken kreeg men het aan de Meterik te pakken. Persoonlijke oDgelukkeu kwamen gelukkig niet voor. MEERSSEN. Toen de hier wonende P. R 19 jaar, bezig was met rangeeren op de mijn Willem Sophie Ie Spekholzer heide, had hij het ongeluk te vallen, met het gevolg dat de locomotief hem een been verbrijzeld.,. Hij had toen nog de macht een fluitsignaal te geven, doch dit schjjot niet doo* den machinist to zijn gehoord, tenminste da machine reed terug en sneed deu ongelukkige het hoofd af. Nadat de politie proces verbaal had opge maakt en het door de geneesheeren geschouwd had. werd het gekist en Zater dag naar hiei vervoerd. Zondag had onder groote bela i .-stelling do begrafenis plaats Zondagavond gaf de Zeereerw. pater Dois uit Sittard, alhier eene lezing met lichtbeelden over de missiën in China. De lezing zou in de zaal vaD bet patronaat plaats hebben, doch toen 't bleek dat deze veel te klein was, werd ze in de kerk gehouden. Een zeer talryk publiek volgde met belangstelling de zoo geel geslaagde lezing. WELL. Sinds enkele dagen wordt alhier vermist zekere Fr. J. die nog maar enkele dagen hier, vroeger te Wellerlooi, woonachtig was. „llanreaa", Venlo, In het afgeloopen jaar werden 70 re traiten gehouden, waaraan werd deel genomen door 1635 landbouwers, 1776 arbeiders en 850 heeren, te zamen 4261 personen, waaronder 862 oud retraitanten. Van 2730 Januari wordt een retraite gegeven voor heeren uit den Middenstand; van 27 Februari tot 1 Maart voor mili» tieplichtigen. Voor beide groepen zijn nog plaatsen beschikbaar. MAASTRICHT. Uit de Zuidwillems- vaart werd Maandagochtend opgevischt j het lyk van zekeren F., die Zaterdag, na VIERLIJ"«"0SL8 i5K. Op het jachterrein alhier en te O*-»'looi», gepacht door den Heer P. van der Hagen te St. Oedenrode en zijn gezelschap, word door den jacht opziener A. v. d. Heijden in negen maand tijd in 1911 gevtngen 12 vossen met de klem, 7 buns, gi 14 wezels, 5 hermelijnen en 6 sperwers. Wel een bewys dat ge noemde jacl opziener op de hoogte is. Dat er niet veel wild is geschoten het eerste jaar ïat sicb begrijpen. Maar door de activiteit van z| s een jachtopziener zal de jacht we «poedig ni6t wild voorzien zyn als men nagaat welk wild 12 vossen kunnen vernietigen. BOXMEER. Zondag en Maandag gaf het Boxme3rsch Manuenkoor eene schit terend gesl.ia de uitvoering in de zaal van den heer Pb. Laser. Vooral Zondag was de toeloop eDorr: groot, zoodat de zaal veel to klein was om het overtalryke publiek te lerbergen. De menschen in de zaal zalen als haringen in de ton en velen die wat later kwamen, moesten wegens de groote drukte, teleurgesteld huiswaarts keeren. Ook Maandag was de zaal heel goed bezet, zoodat ook toen voor de laat komers geen zitplaatsje meer te bemach tigen was. De heer Vrugt, beroemd karakterkomiek uit Haarlem, was voor deze beide avonden geëngageerd. En in talent, èn in mimiek, èo in zeggingskracht was deze boven alle critiek verheven. Zelden hebben wy in Boxmeer een betere komiek op de planken gezien. Ook op de zangnummers viel niet af te dingen. Al de nummers van 't pro gramma werden op de keurigste en netste wijze afgespeeld, getuige het daverend applaus, dat -floop van dien telkens door de zaal wrvklouk. Voor heeren muziekliefhebber' - het waarlijk een genotvolle avoud, CUYK. Op fe markt van Dinsdag waien aangevoerd 250 stuks rundvee en 350 biggen. De handel in biggen ging vlot Men besteedde van 8 tot 11 gld. De handel in vee had alleen voor vet vee nogal beteekenis tegen goede prijzen, die in 't overig vee had niet veel te beduiden en ging tegen flauwe pryzen. De markt was vroeg afgeloopen. DEURNE. Onze stoomzuivelfabriek nadert hare voltooiing. Over een paar weken hoopt men ze in werking te doen treden. Men is druk bézig met het mon teeren der machines. Door hel Ijs. Ook in ons land zijn reeds ysongelukken te betreuren. Te ReDsumageest is een lljarige jongen, te Hoornsterzwaag een 14jarige jongen door het ys gezakt en verdronken. arkens. Bij de laatst gehouden veetelling is gebleken dat de varkensstapel in Neder land bedraagt 1,259.844 stuks. Gelder land staat vooraan in de ry der provincies met 266,86 stuks. Ook is het aantal varkens per H.A. bouw of grasgrond in deze provincie bet hoogst nl. 92; het laagst in Zeeland nl. 30. Schoenmakersbedrijf. Een der meest noodlijdende Midden» s'andsbeirij ven is wol het kleine schoen» makersbedrijf. De Secretaris van den Ned. Bond van Schoeomakei spatroonsvereenigingen deelde kort geleden in het vak lad mede, dat zoo goed als elk nummer van dit blad, dat wekelijks verschijnt, een of drietal faillissementen van schoenmakerspatroons te boeken heeft. Verbetering moet hier komen, dat is duidelijk. Het zijn hier vooral twee middelen, die zullen moeten worden aangewend. Vooral zal een krachtige organisatie moeten worden gesticht. En in de tveede plaats zal deugdelijk vakonderwijs zijn in te voeren zoowel voor patroons als gezellen. Dan kan en zal allengs het verloren terrein kunnen worden herwonnen. tassen zullen bijwonen. e0n twjg( zyn vader, het ouderenhuis We hopen dan ook dat deze cursus onze had verlaten. 0f er verband bestaat algemeen alhier landbouwers tot nut en voordeel zal tusschen een en ander 1 Dit zal wellicht de strekken. politie tot opheldering kunnen brengen. Niet bestellen op Zondag;. Den maatregel, dat op de postkantoren er strookjes verkrygbaar worden gesteld, waarop staat «Niet bestellen op Zondag", juicht de -Residentiebode" toe. Zij wijst intusschen op eene aanmerking van de •N. Haarl. Ct.". die zegt -Het zal namelijk aan de etiquetten niet te zien zyn, wie ervan de opplakker is, en zoo wordt aan gemakzuchtige post- be8tellers, ten platlelande vooral, een gemakkelijke gelegenheid aangeboden om zich van een verren loop te excuseeren 'n ot'quet geplakt of briefkaart... en klaar is Kees. Dat is tegen de bedoeling van dezen nieuwen maatregel in, die bij het publiek de vrijheid wil laten of het zyn post stukken voor Zondagsbestelling wil uit zonderen, en het kan ook zelfs leiden tot schade, wanneer de brief bijv. op Zondag noodzakelijk moest bezorgd worden Teneinde dit alles te ondervangen zou de post-admiDi8tratie, zegt het blad verder, hebben voor te schrijven, dat de Zondags-etiquetten" moeten geplakt worden vlak onder den postzegel, zoodat het afstempelen van het zegeltje ook het eiiquet afstempelt en daardoor het bewijs levert, dat op de plaats van afzending reeds de niet-bestelling op Zondag wordt gewen8cht. Zou het in dit verband .'ook geen aan beveling verdienen, nog een stap verder te gaan, nl. dat Let strookje met gekar- telden rand aan den pos'zegel bevestigd werd, evenals Belgie vraagt de -R*sid." Wie zyn brief dan wel op Zondag besteld wil bebben, kan het strookje afscheuren en alleen den zegel opplakken. Ileseliertut de dieren. Hard maar niet minder rechtvaardig mag de uitspraak genoemd worden van het -Schöffengericht" te Goch. Een arbeider werd er tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een vreemde hond op beestachtige wijze doodgemaakt had. Hen fortuintje aan fietsten Te Gemert zyn door den brigadier en eldwachter niet minder dan ongeveer 35 gestolen fietsen gevonden, die door de gebr. M. en een zekere S., van daar, in de omstreken van Goch en Kleef werden gestolen en in de buurten van Gemert aan den man gebracht. Men is er in gesiaagd de dieven te varien twee van hen zijn te Roermond olftroT -ut .jr een der gci>r. to Kleef in de gevangenis zit. schadevergoeding hebben ingesteld tegen den Belgischen Staat, omdat de brand veroorzaakt zou zijn door vonken uit een voorbjjrydenden trein. Deze eisch is thans bij rechteriyke uitspraak gegrond verklaard, zoodat de staat verantwoorde- lyk is gesteld voor de geleden schade. Er zullen nu deskundigen worden benoemd, om de schade te schatten. Smokkelaars. De handelaar W. F. uit Venlo, die eenigen tijd geleden wegens smokkelen te Kleef werd gearresteerd, doch toen weder wist te onl8nappen. werd thans te Wesel op heeterdaad betrapt en opnieuw in hech tenis genomen. Een bakkersknecht uit Muhlbeim, die zich vroeger al eens meer met den ver koop van sacharine voor dezen smokkelaar had belast, zou thans weer een party in ontvangst nemen, doch viel in handen der politie, waardoor deze ook F. op het spoor kwam. De blijde verwachting;. Men meldt uit Den Haag Er loopen geruchten omtrent een teleur stelling van de hoopvolle verwachting, die de afwezigheid van H. M. de Koningin op de hoffeesten, deze maand gegeven, alom in den lande had opgewekt Of er officieele mededeelingen hieromtrent zullen openbaar gemaakt worden is nog niet bekend. Doodgereden. Men meldt uit Oss dat Woensdag dooi" trein 453 van Den Bosch naar Nijmegen op den overweg te Oss zekere G. v. R is overreden. De machinist trachtte den trein nog tot stistand te brengen, maar het was reeds te laat. De ongelukkige werd zwaar ver minkt opgenomen en was terstond een lyk. Ilrnnd. Te Uden is Maandagmiddag brand uit" gebroken in de woning van den landbouwer Voet op de Raam aldaar. Het heele huis met stal en schuur, be nevens hooi, stroo en enkele landbouw werktuigen werden een prooi dor vlammen. Vee en inboedel werden gered. Griezelige vondst. Naar do »M. en W." meldt, zyn by het verrichten van graafwerk te Heere waarden zes menschelyke geraamten ge vonden, waarbij uniformknoopen lagen, llijgeloof. Men schrijft van de Veluwe aan de -Z. C." Voor eenigen tijd overleed een imker. Toen onlangs iemand by de weduwe een bijenvolk wilde koopen, zag hij tot zyne niet geringe verbazing een rouwetrikje aan don korf. Op zyne vraag waartoe d«t anders'gaon ummes alle biejen Jood." Een probaat middel. In een dorpje in Zuid Holland hield een landbouwer een kippenhok in een houten schuur, die in de nabijheid van zijn woning stond. De kippen uit dat hok in die schuur hadden den laatsten tijd last van onge dierte en deskundigen hadden het boertje aangeraden het hok uit te branden, zoodat hy voor altijd van het goedje bevryd zou zijn Boertje nam den goeden raad aan en brandde het hok geheel uit. Tegen den avond ging hij naar bed met de geruststellende gedachte dat nu hij en kippen verder ongestoord konden leven Boertje was echter niet erg voor zichtig geweest en had niet goed toege keken by 't blusschingswerk in de schuur. Stel u daarom zyn verbazing voor, toen bij 's morgens geen schuur en geen kippenhok en geen kippen meer zag Alles was in vlammen opgegaan en slechts stof en asch dekte de plaats waar eens veel geleden werd van ongedierte. Maar 't middel had geholpen want het gespuis was mede verdwenen 1 Ontploffing; in (Ie mijn. Uit Duisburg wordt nu nog gemeld, dat bij de ovenontploffing op de mijn Phöaix" negen dooden zijn te betreuren Twee zwaar gewonde arbeiders zijn n.m. in het ziekenhuis nog bezweken. Nieuwe militaire lileeding;. De Minister van Oorlog beeft bepaald dat bij het regiment Grenadiers en Jagers en bij het le, 6e en 8e regiment Infanterie een proef zal worden genomen met iu te voeren nieuwe werkkleeding van half linnen en zulks ter beantwoording van de vraag of op den duur katoenen of half linnen werkkleeding voordeeliger voor het Rijk is. Winte rellende. Te Culemburg is Woensdag, vermoede* lijk door de strenge koude bevangen, een behoeftige oude vrouw plotseling op straat overleden. Zij vierde juist haren 84sten verjaardag. lie heidebrand te llanrle- Nassau. V erdronken. Naar aanleiding van den grooten bosch Men meldt uit Wijchen en heidebrand, die in den afgeloopen Zondagmorgen is Jan van der Meijden, jzomer'n nabijheid van 't grensstation bekend onder den naam woedde, en waarbij ruim 2000 H.A. in van Jantje, aan de Beuningsche steeg vlammen opgingen, meldt de »N. T. Ct." verdronken gevonden. Hij was bedelaar dat de betiokken eigenaars een eisch tot Gedwongen^winkelnerfng. De werkliedenorganisatie te Kaatsheuvel heeft een motie aangenomen, waarin zij zegt het ten zeerste te betreuren dat patroons, die zelf hun winkel aan kant deden, toelaten of bevorderen, dat er een winkel wordt geopend by hun naaste familieleden, wijl daardoor rechtstreeks of zydelings de winkelnering blijft voortbe staan. De vereeniging zegt, dat te Kaats heuvel nog 9 schoenfabrikanten de ge dwongen winkelnering rechtstreeks of zydelings uitoefenen. Als hef ia Friesland wintert. Nog nauwelijks heeft de wintervorst zijn intrede gedaan, of men maakt in Friesland schier overal zich al aanstonds gereed, om op welke wijze dan ook van dit in de laatste jaren zoo zeldzame buiten kansje te profiteeren. De meer dan honderd over de provin cie verspreid liggende zuivelfabrieken hebben groote ploegen losse werklieden aan den arbeid gezet, om uit vaarten en wijken ijs te verzamelen in de ijshokken, die schier overal den bodem lieten zien. Met dit zg. ijsvisschen wordt in dezen voor den veldarbeider overigens zeer slechten tijd een goed daggeld verdiend, terwijl het landwerk op slot zit en daar door later zooveel te meer handen ver- eischt. Ook komen nu plotseling en onverwacht de schaatsenfabrikanten in actie. Hun zolders kraken, immers zij hadden den tijd om hun voorraad tot het maximum op te voeren, twee lange jaren aaneen, schier zonder eenige stoornis. De ijsherbergen, dat zijn de hier en daar verspreid liggende logemen, aan het vaarwater opgetrokken, ver van het drukke verkeer langs de landwegen ver wijderd, beginnen op te leven, nu de waterwegen de verkeerswegen bij uit nemendheid worden langs het gladde ijs. Reeds zijn na de strenge vorst van Zondag op Maandag toen het hier hard vroor, over een nacht ijs dus, in sommige van die ijsherbergen uit de naastbijgelegen dorpen de eerste schaatsenrijders aange komen om hun naam aan de balk ge schreven te krijgen. Men houdt in dit gewest nl. nog altijd het aloude gebruik in eere, dat de waard den naam van hem. die 's winters het eerst over ijs zijn logement bezoekt, met krijt schrijft aan een balk in de gelag kamer om daar den ganschen winter te prijken ten aanschouwen van al de be zoekers. Niet weinigen beijveren zich die twijfel achtige eer te behalen, als loon voor hun waaghalzerij. De schaatsenslijperijen, die nu een paar OAn f.wiQl mat viin VodAP nilHnrrinl.nln <1 ie. to utrlsroorti.-ht- rfirVr-o j -TV-jj,

Peel en Maas | 1912 | | pagina 2