?0@ï Uitgave van Firma W. Van den Munckhof, Venray. Wat is geluk Spionnen-listen. Saterdag ÖO .Januari 1913 33ste Jaargang No, 3 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Een lied per week. De positie der jonge landbouwers. Mengelwerk. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c[ letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Te land en ter zee. Woorden van Muziek vao J. P. Heije. J. J. Viotta. Van Mannen in oorlog, van mannen in vree, Oud Holland, daar mocht je van spreken En riep je te Land of riep je ter Zee, Ze bleven niet in gebreke Ze bleven niet in gebreke Dezelfde har d Qreep fiksch genoeg Het zwaard, den roeistok en den ploeg, Tot bed van 't lieve Vadeilaod, Van 't lieve Vaderland, Tot heil van 'i lieve Vaderland, Van 't lieve Vaderland. Wat suf je, jong Neerland, wat sluimer je dan Waarachtig, 't is zoude, 't is schand Net of je geen tien haast meer tellen kan Te water en ook te lande 1 Te water en ook te lande Kom sla uw haad, En friscb genoeg, Tot heil van 't lieve Vaderland, Van 't lieve Vaderland. Tot heil van 't lieve Vaderland. Van 't lieve Vaderland. Vele raenschen he'obeu hiervan een zeer onjuist, verbasterd begrip. Zij schijnen in de meening te verkeeren dat men bij den minderen, den nede- rigen stand het ware geluk niet kan smaken en spreekt men van een land bouwer, arbeider of knecht, dadelijk is door hen over dezen het oordeel geveld »Zij' zijn allen ongelukkig." Vooral de werkman meent maar al te dikwijls dat hij ongelukkig is. Ginds in het verre Amerika, het land van den dollar, waar de ar beiders meer verdienen dan ergens ter wereld, ja waar Ioor.en van drie tot vier dollars per dag (f7,50 en f 10) geen zeldzaamheid zijn, is men niet tevreden. Als bewijs hiervoor kan dienen, de groote staking, die nog niet zoo heel lang geleden uitbrak onder de werklieden in de bouwbedrijven te Chicago. Duizend man staakten den arbeid zij eischten voor een werk» dag van 8 uur f 12,50. Stel de patroons bewilligen in dezen eisch, zal daarom bet geluk aan den arbeider verzekerd zijn Bepaalt dan 't geld 't geluk Neen. Dikwijls zoekt men bij den rijkaard het geluk tevergeefs, maar vindt het integendeel in de hoogste mate daar op 't schamele maar zin delijke zolderkamertje, waar de werkman woont. Een heerlijke vrede heerscht er onder dezeD, Eiken dag, elk uur immers besteden zij aan 't vervullen van hun plicht. Zij leven der over-1 tuiging, gedaan te hebben wat zij moesten en konden en wie in staat was hen gade te slaan vervullend de moeilijke dagtaak er. daarna tevreden rustend daarvan, in den huiselijken kring, zou geneigd zijn hun lot te benijden. Zij mogen het gerust welen, zij die hun loven lang ploeteren in den dienst van anderen, hun brood ver dienend in 't zweet huns aanschijns dat zij geenszins onze onderhoorigen zijn. Integendeel, in menig opzicht zijn zij onze meerderen, in verheveD deugden ter boven ons staand, die OD8 leeren 't hart te stellen boven't verstand, gelukkig te zijn zonder rijkdommen en zonder veel weten» schap en dat enkel door 't eenvoudig maar waarlijk betrachten van zijn plicht. In plaats van hun geluk te zoeken kort bij 't geen zij reeds bezitten, jagen vele rijken dezer aarde het na zeer verre, waar't dikwijls niette vinden is. Hoeveion toch helaas, keeron ontgoocheld en mism egd van dien gelukstocht terug Anders is 't dikwerf gesteld mot de werklieden Zij we meenen hier enkel de brave Christelijke werklieden zitten er dikwijls hard voor, want zij zijn niet met wereld- schQ goederen gezegend. Maar tevreden levend in den kring der hunnen, geen genoegens en groot heid nastrevend, wat zijn zij ge lukkig Genot, noch rijkdom, of weten schap vormen het ware geluk. Wij geven grif toe, dat zij veel tot het geluk kunner. bijdragen, maar op zichzelf vermogen ze 't niet uitmaken. Salomon bezat dit en nog veel m^er en wat zeide hij ervan 't ls al ijdelheid. Het geluk is iets heel betrekke lijks, de zaak is zich zelf weten gelukkig te maken. Om daartoe te geraken bestaat slechts een, maar een degelijk, een afdoend middel, dat oprecht ter harte genomen het ware geluk kan brengen »Maak dat uw geweten zuiver is, wees matig altijd en in alles. Ver richt uw werk met vlijt eü zorg en betrouw op God die onze Vader is. Ten slotte wees barmhartig tegen over uwen evenaaste." Het bestuur van den bond van oud-leerlingen van landbouwcursus- sen in de prov. Groningen, heeft zich tot de besturen van alle landbouw- bonden in die provincie gewend met een schrijven, waarin het zijne denk beelden ontwikkelt omtrent de vraag »Wat zijn de heerschende toestanden in den landbouw ten opzichte van het vooruitzicht van aankomende jonge landbouwers Zijn deze vol doende l Zoo niet, wat kan tot ver» botering dienen. V' In de eerste plaats schrijft het de ongunstige positie van zooveel jonge landbouwers grootenüoVis toe aan de mingunstige verhouding van vraag tot aanbod, verder aar?der» verhoog» den loon en levenst tndaard en ten slotte hieraan, dat d marktwaarde van vele producten te veel afhanke» lijk is van het groot "kapitaal, Hoe langer hoe meer begi :t er oppositie te komen tegen de 'genwoordige heffing van de gron 'belasting, die geen onderscheid ma- 'U of men veel dan weinig grond in vjn bezit heeft. Dat is een grove onbillijkheid. Den laatsteu tijd g?> ;n er stemmen op, zelfs van arbeidermjde, om door een progessieve grondbelasting de macht te knotten ran vele groot grondbezitters, welke zich zoo lang» zaaierhand een groc: deel van den bodem hebben toeg^eigend. En meer en meer vertoon, zich het euvel dat de eigenboeren plaats maken voor pachtboeren. Het bestuur acht dan ook een eisch des tijds deinv ering van een progressieve grondbek ting, zoodanig geregeld bijv. v boerderijen tot 30 H.A. de huid ,e heffing van kracht zal ziin. ter voor iedere H. A meer de zal zijn. Op een dusdanige manier kan men verdere uitbre.din: van het grootgrondbezit geducht tegen» werken. Op woeste gronden dient echter zoo'n bepaling niet van kracht te zijn wijl ze storend zou werken op de ontginning. Door dezen maatregel zou de eigenerfde boerenstand in Groningen behouden blijven, maar hij verhindert ook dat vele groot grondbezitters hunne boerderijen gaan verhuren tegen prijzen, «elke bij de geringste malaise in het land» bouwbedrijf het bedrijfskapitaal van den pachter doen verloren gaan. In verband hiermede is het ook van groot belang dat uitwonende eige» naren bijdragen in den hoof lelijken omslag van die gemeenten, waar die eigendommen zijn gelegen, in verhouding 'tot de inkomsten daaruit voortvloeiende, waardoor een einde zou komen aan iets. dat zoo'n onge» lijkmatigen belastingdruk helpt be» vorderen en oorzaak is, dat zoovelen wien de strijd om het bestaan niet reeds gemakkelijk is. nog op meer» dere lasten worden gejaagd. Naar herziening en vereenvoudi» ging van het beklemrecht worde gestreefd. Er worde met kracht ge» werkt om opname van den landbouw in de bedrijfsbelasting te voorkomen. Waar de bodem zich goed leent, worde de tuinbouw in 't groot be» vorderd; dit zal de productiviteit van den bodem verhoogen en oorzaak kunnen worden, dat meer personen aan een bedrijf worden geholpen, terwijl het tevens een machtige factor zal zijn om de geregeld terug» keerende werkloosheid het hoofd te bieden. Vertrek naar het buitenland worde niet tegengehouden, doch het is gewenscht dat men zich in deze van betrouwbare inlichtingen kan be» dienen, opdat eventueele emigranten eeue verre reis met eenige zekerheid ondernemen. Tevens mag het vraagstuk van het pachtcontract wel goed onder oogen worden gezien, opdat, evenals in Engeland het geval is, de afgaande pachter voor blijvende verbetering van den grond schadeloos worde gesteld, waar anders vaak roofbouw wordt toegepast. Overweging verdient dan ook in hooge mate om den duur van der, pachttermijn van 6 op 9 jaren te brengen, waardoor de bestaanszeker» heid van den pachter beter wordt gewaarborgd en de landerijen in een beteren staat zullen blijven. Men onderscheidt spionnage in den oor log en spionnage in deu vrede. Juist over de spionnage in vredestijd is in de laatste maanden veel te doen geweest. Engelsche spionnen werden in Duitscbland, Duitsche spionnen in Engeland betrapt. Hoevele spionnen zouden er wel niet rondloopen in ons kleine landje, die wij onmogelijk ontmaskeren kunnen Het is een bekend feit, dat Duitscbland voor het in 1870 den oorlog begon, vol komen op de hoogte was van de Fransche militaire toestanden. Ja, het blyft de vraag, of Duitschland, wanneer het tien niet volkomen up de hoogte had kunnen stelten, den ktijg met een zoo groote mogendheid wel gewaagd zou hebben. In dezen tijd zijn Duitschland en Japan beroemd om bun voortreffelijk ingerichten spionnendienst in tijd van vrede. Men is 't er in militaire kringen vrijwel over eens zonder voorafgaande spionnage is geen oorlog te wagen Alle landen, die in tel widen blijven, onderhouden dan ook een leger van agenten in vreemde ryken, die steeds bereid zijn de meest nauwkeurige. pietluttige inlichtingen soms te verschaffen. Voor geen middel wordt meestal teruggedeinsd. Royct, een bekend kolonel in het Fransche leger, verhaalt feiten, die nauwelijks te gelooven ziin, en die zich toch in het werkelijk leven afspelen. Want in het werkelijk leven komt «achter de schermen" meer voor dan men eigenlijk wel vermoeden kan ja, het leven is in io veel opzichten dikwerf nog ingewikkel der dan de stoutst opgezette roman. Een groote rol spelen in de spionnage- dienst de vrouwen. Twee beroemde vrouwelyke spionnen zijn wel de «Kaulla" en Charlotte Weis. De «Kaulla' was de gescheiden vrouw van een Fransch kolonel die door haar listige streken een militaire autoriteit eener vreemde mogeodheid ge heel wist te vangen. Toen de militaire autoriteit in kwestie eens des morgeDs bij haar ontbijtte, liet hy zyn portefeuille naast zich liggen. Hiervau nadat de Kaulla" en de man zich in een aan grenzend vertrek hadden hegeven maakten zich een paar opwacbtstaande medeplichtigen meester, die in een minimum van tyd de papieren en beschei den wisten to copieeren. Een tragischer verloop nog had het drama van een militairen hooggeplaatste in S'. Petersburg, die onder den invloed stond van Charlotte Weiss, een der schoonste vrouwen, die wellicht ooit bestaan hebben. Terwijl ze met hem samen dineerde, en hij onder den invloed stond van sterken drank, trok ze hem den ring van den vinger, waarin zich een sleutel bevond deze sleutel gaf toegang tot de geheime kast vau het ministerie van oorlog. Zonder dat bij het merkte wierp zy den ring uit bet venster, welke door haar medeplichtigen werd opgevangen. In den tijd. dat hy zyn roes lag uit te snurken, werd 't bureau geopend, de papieren eruit genomen, en, toen hij ontwaakte, zag de generaal, dat zijn ring verdwenen was, en met den ring Char lotte Weiss, die zoo spoedig mogelijk de vlucht had genomen. Oogenblikkelyk daarna pleegde bij zelfmoord. Het is nauwelyks te gelooven, hoe de spionnendienst in dezen tjjd georganiseerd is. Oroote agentschappen bestaan in Lon den, in Brussel, in Genève, waar geheime papieren van meer of weinig belang gewoonweg aan den meestbiedende ver» kocht worden. Het gebeurt dikwijls dat een mogendheid, uit vrees dat de beschei den een ander in handen zullen vallen, haar eigen, haar ontstolen bescheiden terug moet koopen. Doch ook gebeurt het... dat de geheime papieren vervalscht zijn. Wil Engeland een andere mogendheid, bijv. Rusland, een valsch denkbeeld van baar plannen geven, dan tracht ze Rusland door een agentschap onjuiste documenten in de hand te spelen. Het kan gebeureD, dat Rusland dan deze papieren welke door de Petersburgsehe diplomatie voor waar worden gehouden, en die met Russisch goud betaald zijn, ten eigen nadeele aanwendt. Er zijn over de duizend middelen, om geheime boodschappen over te brengen. Gesteld eens, dat er kans op oorlog is tusscben tweo rijken Duitschland en Frankrijk. Nu ontvangt een koopman uit 'i laud D. een zak met noten van zyn vriend uit Fr. hij kraakt ze éón voor één en wellicht zal liet blijken, dat in eer} Jer noten, netjes opgevouwen^ een schrijven zit, dat dadelijk naar den directeur van den «Dienst tot het inwinnen van inlichtingen" moet worden overge bracht. Een andere truc is die der flesschen. Een paar manden flesschen wijn en cognac worden van den een naar den ander gebracht, met dien verstande, dat van links naar rechts, of van rechts naar links, al naar de afspraak luidt, telkens op de bepaalde plaats tusschen de flesschen wijn een flesch cognac staat. Men zal bijvoorbeeld willen berichten, wanneer een bepaald regiment zich op weg heeft bege ven, en daar men noch wil schrijven, noch wil telegrafeeren, uit voorzichtigheid, past men dit middel toe. Men wil berichten dat het regiment zich den volgenden dag op weg zal begeven nu plaatst men zes flesschen cognac tusschen de flesschen wijn en wel op de 5e, 13e, 15e, 18e, 7e en 14e plaats. De ontvanger begint du de flesschen na te snuffelen, vindt eerst op de 5e, daarna op de 7e, 13e, 14, 15e. en 18e plaats een flesch cognac. De 5e letter van het alphabet nu is een e, de 7e een g, de 13e een in, de 14e een n, de 15e een 0, de 18e een r. Hij stelt uu de letters samen en krijgt het wooid egmnor. Door omzetting der letters verkrijgt hy nu al spoedig het woord «morgen", waar 't hem om te doen was. Dit is natuurlijk slechts een voor beeld In do practijk zyn de overgebrachte berichten veel ingewikkelder, en de zgn. «Code" d. i. de -sleutel" om 't geheim te vinden veel moeilijker. Toch blyken juist dergelijke listige middelen in de practijk beter te voldoen dan de eenvoudige trucs, die raen er nog veeltyds op na» houdt, bijv. dat men door een of andere scheikundige inwerking op een brief letters te voorschijn weet te tooveren. welke er vroeger niet opstonden. Dikwerf gebruikt men een andere kunstgreep, die slechts door de betrokken party wordt verstaan. C schrijft bijvoorbeeld D een kaart van den volgenden inhoud «Waarde vriend In het bezit van je schrijven van eergisteren deel ik je mede, dat tante Jaan niet goed in orde is. De dokter hoopt er haar echter spoedig boven op te helpen. Het is voor baar te hopen, dat z6 gauw weer geheel de oude is. Overigens heb ik je geen nieuws te mei Jen. Een onschuldig schijnende brief 1 Maar zeer wel mogelyk is bet, dat in dit dood» gewoon episteltje alles bericht wordt, wat voor de militaire autoriteiten eener vreemde mogendheid van belang geacht moet worden. Hij, die den brief ontvangt, is in het bezit van een soort woordenboek, ümiwiaiu, vUi itiBi .va Cl» Wil paleg,

Peel en Maas | 1912 | | pagina 1