Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Burgerlijke Stand. GEMEENTERAAD. Het Gemeentebestuur Nationale Mililie Kerkelijke Diensten te Venray. Maar dsn is 't Wte, dat wij doen waai aan wij zoolang geJacbt hebben, Ole Wat, ia dat. waaraan ik zoolang heb ged 'Cbi? Precies hetzelfde, waaraan ik gedacht iieb. Ole. Jh, dat verandert de zaak. Dus jij dankt, dat ik morgen naar de stad moet gaan en mot de notaris spreken? Jh, dat meen ik, man. Acht dagen later had Ole -Rustoord" vei kocht, en eer 't October was, had hij zijn geld h'legd in een g< oot huis in de westelijke voorstad, waar bij zelf een wo ning op de bovenste verdieping had en zijn eigen huisopzichter was. Nu kleedt Maren zich weer eiken Zoo dag r.e'jes aan, en ze gaan wandelen. Ole met een sigaar in een lang pijpje- 'b Win- t«is komen ze niet verder dan Ft ederiks- borg. maar des zomers strekken ze de toch ten verder in den omtrek uit, bezien de villatuintjes en verheugen zich in hunne bovenkamers in de groote stad. VENRAY, I October 1910. Aalmoezenier van den arbeid in Limburg. Men meldt uit Limburg aan de Tijd Dr. H. Poels, bekend als oud professor van de Katholieke Universiteit te Washing ton, maar niet minder als warm volksvriend is door Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns benoemd tot algemeen Aalmoezenier van de arbeiders in Limburg. Daar onder het arbeidersveld van den nieuwbenoemden Aalmoezenier meer bijzonder de mijnstreek ressorteert, zal Dr. Poels zich vestigen in de nabijheid van Heerlen, te midden van het Limburgsche kolenbekken. In deze gewichtige benoeming, welke algemeen en niet het minst door de arbeiders luide zal worden toegejuicht, hebben wij eene in velerlei opzicht geluk kige keuze en oplossing te zien. Meer bepaaldelijk door de ontginning der mijnen, welke binnen een niet verre toekomst het aanschijn van het nu reeds op sommige punten bijna niet meer herkenbare Limburg geheel zal veranderen, is het arbeiders vraagstuk hel groote vraagstuk onzer Katholieke Provincie, liet is daarom van zo# buitengewoon groot belang, dat Z. D. 11. Mgr. Drehmanns, door een ondoor grondelijk bestel der Voorzienigheid, de hand kon leggen op een priester, die evenzeer bekend staat om zijn edelmoedige zich geheel gevende liefde en toewijding voor het volk, inzonderheid voor de arbeiders, als om zijne veelzijdige gaven en wetenschap. Wij verraden dan ook een publiek geheim, wanneer wij hier openlijk zeggen, dat de betrekking van Aalmoezenier, zij moge in menige opzicht nog zoo z\yaar en moeilijk wezen, geheel Uu" bVuntwoorov aan <u<- igéüifardigè talenten en de lang gekoesterde aspiraties van dezen edelen en vurigen volksman. Dr. Poels zal zelf zich eerst recht terug vinder. in de liefdevolle arbeid voor de werklieden, die htj nog onlangs ver klaarde de docter Lovaniensis het te- Heerlen nog meer bemint dan de wetenschap, welke hem toch zoovele lauweren won en waaraan hij zich tot dusverre onverdeeld gewijd had. Het ver lies dat deze, althans dat deze voorloopig lijdt, wordt meenen wij, ruim goedgemaakt door de aanwinst, welke de Katholieke Sociale Actie in ons land rijker wordt. In Holland is dr. Poels, waar hij thuis hoort, waar velen hem sinds lange noode misten waar hij zich, hoe sterk de tegenstelling tusschen zijne vroegere en tegenwoordige positie moge zijn, dank zijn veelzijdige begaafheid volstrekt niet geplaatst zal voelen builen een werkkring waartoe hij als bestemd scheen en waar voor hij zich, vooral na beslissing zijner Overheid, veilig mag geroepen achten. Zondagavond vergaderde in de Muziekzaal de leden der Stierhouderij van den Boerenbond alhier. Door den lieer Jean Poels werden de statuten in het huishoudelijk reglement der meuwopgerichte stierhouderij voorge lezen, en toegelicht. Verder werd medegedeeld, dat de zes aangekochte stieren gekost hebben f 1288. Aan verdere onkosten werd uitgegeven i 81,62 totaal f 1369,62. Ontvangen werd opbrengst stieren f 478: subsidie van den kring f 60 dek- geld van 1330 koeien f 198 totaal f 1336. zoodat er een te kort is van t 33,62. Dit jaar heeft de vereeniging 6 stieren moeteu aankoopon,. 't volgend jaar slechts 3, zcoi'it er dus na enkele jaren een flink batig saldo zal zijn. Nog verschillende inlichtingen werden gegeven over het reglenemt waarna de Voorzitter deze vergadering sloot na allen aangespoord te hebben trouw het reglement na te komen. Naar wij vernemen zal alhier bin nenkort een tiendaagsche missie gegeven worden door de Eerw. Paters Redemp toristen. De Woensdagmorgen gehouden markt was niet zeer druk bezocht. De handel in vee. vooral in dragende malen ging zeer vlot en dc prijzen waren hoog. De P biggen golden beduidend minder, de prijzen liepen van 5—8 gld. per stuk. hoewel veel verkocht, ging de heele voor raad toch niet op. Zondagnacht waren fruitdieven bezig in den tuin van C. in den Brabander. Toen dc bewoner de dieven wille verjagen, werd hij gegrepen en mishandeld, terwijl hij bovendien eene niet ernstige snede over zijn rug bekwam. Door de politie wordt dit zaakje onderzocht. E°>n der daders moet bekend zijn. Op verschillende plaatseD wordt geklaagd over stelen van veld vruchten en fruit. Mochten deze nachtelijke stroopers spoedig gevat worden. Zondagnamiddag hield de afd. Venray van den R. K. Volksbond eene niet druk bezochte maandelijkschc vergadering. Na de opening door den Voorzitter werd overgegaan tot het kiezen van een be stuurslid, waarvoor slechts een candidaat was, n.l. P. J. Philipsen, die bij acclamatie herkozen werd. In de vragenbus waren een negental briefjes, waarvan wij de volgende vermel den W. Wijnhoven biedt zijn locaal aan voor vergaderingen, en wil voor elk glas bier, door de leden gedronken, 1 cent afstaan voor den bond. De Voorzitter deelde mede, dat hiervoor meer liefhebbers zijn, en men tot Januari aan 't tegenwoordige locaal gebonden is. 'legen dien tijd zal men hierover een besluit nemen. 2. Eene vraag of er op den feestavond ook wat te drinken is, daar 't anders een droge boel zal zijn. De Voorzitter ant woordt hierop dat er alsdan niets te drinken wordt gegeven cd verwijst vrager naar de pomp op de speelplaats. 3. Of 't niet gewenscht zou zijn een aïdeeling voor jongelingen op te richten, en die gymnastiek-onderricht te geven Door het bestuur zullen stappen worden gedaan om dit klaar te krijgen. -1. Waarom zijn geen afgevaardigden naar den Haag gestuurd De geestelijke adviseur zegt, dat dit wegens de te hooge kosten niet is gebeurd. 5. Of 't niet gewenscht zou zijn eenige flinke sprekers te laten komen, om over den loonstandaard te spreken, daar alles duurder wordt en het loon blijft staan. Wordt geantwoordt dat op den Ouders- avond een paar flinke sprekers zullen gevraagd worden. Verder nog eene vraag of de kolen- cooperatie dood is. De Voorzitter deelt mede, dat zoo men 't verlangt, voor de ingelegde spaargelden kolen kunnen ge kocht worden. De Oudersavond zal gehouden worden op Zondag 23 October, waarbij dan tevens propaganda zal worden gemaakt voor de oprichting eener afdeeling van het Groene Kruis. Door het Venraysch Mannenkoor zal dan ter opluistering eenige nummers gegeven worden. Zondag 9 October zal de vakafdeeling der tabaksbewerkers eene propaganda- vergadering houden, waar een der leden vfln het hoofdbestuur van dien bond als spreker zal optreden Na de leden uitge- 1 hebbep d**7<L yp rgn rt frmtr hit të wónen siuit de Voorzitter de vergadf ring Morgen Zondag 2 October zal het Venraysch Mannenkoor een bezoek aan Merselo brengen en aldaar eenige zang nummers uitvoeren. Een slager alhier kocht Woensdag op de markt een koe, die Donderdag voor de consumptie afgekeurd, onder politie toezicht werd begraven. Een vreemdsoortige passagier, van kop tot teen in 't wit gekleed, kon men alhier Woensdagmiddag op den tram zien staan. Het bleek n.l. een prachtige Saanengeit te zijn. Of dit beestje als ge woon passagier of voor rekening van Van Gend en Loos werd vervoerd, is ons niet bekend. OOSTRUM. De Septembermaand bracht vele pelgrims uaar Oostrura. Een waardig slot vormde de zeer schoone processie der Congregatie van Boxmeer onder geleide der ZEerw. Paters De Veer en De Groot, rsp. Directeurs der Congregatie en der H. Familie. SEVENUM. Door de marechaussee werd uit de gevangenis te Roermood naar Venlo en vervolgens naar Kaldenkiichen overgebracht om aan de Duitsche politie te worden uitgeleverd F. W, B. oud 37 jaar landbouwer en paardenhandelaar (Duitscher) wonende alhier. Zijne uitlevering werd door de DuiUcbe regeering aangevraagd als zijnde hij beklaagd van het plegen van ontucht met personen beneden de 14 jaren oud. AFFERDEN. Nog werd vier maanden gevangenisstraf geëischt tegen Theod. Raaymakers uit Afferden, beticht van diefstal van altaarkleeden in de kruiskapel aldaar. In deze zaak werden zes getuigen gehoord waaronder ook de Zeereerw. heer pastoor van Afferden. De uitspraak in al deze zaken werden bepaald op Dinsdag a.s. VENLO. Maandagmiddag had in het R. K Gasthuis te Venlo een ongeval plaats met doodelijken afloop. Terwijl zuster Eurenia op een trap de ruiten eener deur waschte, schijnt een duizeling haar te hebben aangegrepen waarop zij van den trap viel, ter hoogte van ongeveer 1 Meter Drie ruiten werden door den val gebroken. Toen men de zuster vond, waren de levensgeesten nog niet geweken. Behalve een kleine schram, was geen lichamelijk letsel waar te nemen. Nog denzelfden middag trad de dood in. Maandag 3 October zal in 't gebouw Over de Maas no. 1 te Venlo door den majoor, eerstaanwezend ingenieur te Nijmegen, in 't openbaar worden aanbe steed bestek no. 168. Het bouwen van een kazernement voor 2 bataljons infanterie te Venlo (le gedeelte) Raming f74 200. WESSEM. Naar de vacante betrekking van gemeente veldwachter op een salaris van f360, dingen niettegenstaande het armzalig trnctement 14 solicitanten. WEERT. Dinsdagmorgen te half tien overleed alhier -ie Zeer Eerw. Heer H. J. H. G. Kerbosch, Pastoor Deken. Z.Ew. werd in 1846 geboren to Roer mond, werd in 1869 priester gewijd en was achtereenvolgens kapelaan te Heijthuijzen en Echt en pastoor te Jabeek en Neder- weert. Sinds 1903 was Z E. pastoor on doken alhier. ROERMOND. In den nacht van 29 op 30 Juni 1.1. werd onder het gel acht Roer ten nadeelo van den landbouwer H. Peeters een paard ontvreemd. Tot Arastelraae kon de jastitie het spoor volgen, waar men het bijster werd. De brigadier der marechaussée Jonker op recherche spoorde het paard later op te Bettendorf (Pruiss^n) waar het door den landbouwer Ku-vers was ge kocht voor 600 mark en bij dezen op sta] stond. Ook de dader we»*d 's anderendaags opgespoord, zekeren G., (Duitscher). die aan de justitie te Aken werd overgeleverd, op wier last het paard aan Peeters werd teruggegeven. G stond den 23 dezer voor dit feit, alsmede wegens diefstal van een paard te Visè (Belgie) en te Valkenburg voor het Landgericht te Aken terecht en werd ver oordeeld tot 3 jaren tuchthuisstraf en otiU zegging van burgerschapsrechten voor den tijd van 5 jaren. SOMEREN Tegen R W. v. d. W- oud tien jaren, zonder beroep, wonende alhier, is proces-verbaal opgemaakt als beklaagd van diefstal van een konijn en twee drijfriemen in December 1908 en in Juli 1910 en van diefstal van pl. m. f 3 pl. ra. 28 eieren en een peperkoek door middel van braak en inklimming in den nacht in den nacht van 19 op 20 Sept. ten nadeele van J. W. en van geld op 20 dezer ten nadeele van H. L. door middde' van inkliraming. Hij zal zich bier voor bij den rechter moeten verantwoorden. Overleden. De 43 jarige arbeider J. S.t die Za'er dagnamiddag- te Hees uit een notebook viel en inwend ig zwaar geknetlSu i»aar het CanisiueziP^yVi8 mftóst word°n bracht, is daai' Woensdag om half vier aan de bekomen verwondingen overleden. Weervoorspellers. In Friesland zijn uit het noorden groote koppels wilde ganzen aangekomen. Men beschouwt dit als een teekenvoor een vroeg invallenden winter. Ouder». Bewoners van een woonwagen lieten te Geesteren gem. Tubbergen hun negenjarig kind bij den landbouwer W. achter en verdwenen spoorloos. Een gevaarlijk baantje. Te Haarlem had een stokers jongen den wissel van den tram omgelegd, waarna hij weder op zijn machine wilde springen. Hij schijnt echter mis gesprongen te zijn, al thans de machine greep hem en hij werd vermorzeld. Mishandeling. Zondagnacht werd de onbezoldigde rijks veldwachter W. M. op het landgoed -Heuven" onder Arnhem door een tweetal stroopeis ernstig mishandeld, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen Zijn revolver werd hem door de stroopers ontnomen. De daders zyn bekend. Bijgeloof. In de buurt van Winterswijk heeft men veel last van rupsen. Bij sommigen beslaat het geloof, dat men van deze rupsenlast verlost kan worden, wanneer men in den schoorsteen een oneven aantal zakjes met rupsen hangt. De veldvruchten worden dan gespaard van rupseubezoek. Olieslagers te Nijmegen. Men meldt ons uit Nijmegen Olieslagers is dezer dagen alhier aange komen en heeft na bezichtiging het vlieg terrein goedgekeurd. De vliegweek zal nu gehouden worden van 5 tot 9 October a.s. Een oude misdaad ontdekt. In Mei 1894 stierf in de buurt de Kapel te Maurik. plotseling de 80 jarige Jan van IJzeodoorn, een zonderling, niet onbemid deld man. Men schreef den dood aan een natuurlijke oorzaak toe, tot dezer dagen bij burentwis'en verwijtingen werden gedaan, die bij de justitie de meening wekten, dat v. IJ. is doodgeslagen. Zij zou den dader reeds op het spoor zijn. Landbouwonderwijs voor milieieus. Bij genoegzame deelneming, voldoende beschikbare onderwijskrachten en localiteit zal in den komenden winter aan de miliciens in de verschillende garnizoenen liiidbouwonderwijs worden gegevon. Vliegweek Dinsdag 11 October om 10 uur zal van uit het vliegterrein Kie-vit bij Haselt een vliegwedstrijd gehouden worden van af het terrein over Maastricht en teiug naar de plaats **an ops'ijging. Boefjes. Een paar jeugdige M lastrichtsche knapen, nauwelijks de kinderschoenen ontwassen, hadden op het laatst der vorige maand in de openbare bidkapel der Paters Dominicanen te Rijckholt een offerblok ontvreemd, de bus vernield, in een weide geworpen en den inli-ud broederlijk ver deeld. De oudste, een snuiter van 17 jaren, heeft reeds den volgenden staat van dienst: 3 jaren lijksgesticht Alkmaar, 2 maanden opvoedingsgesticht Heel. zes maanden tuchtschool. De jongste, een broekske van 14 jaren is nog nimmer roet de politie in aanraking geweest. Woensdag moesten beiden zien voor de rechtbank te Maastricht verantwoorden. Tegen den oudsten knaap werd 6 maan den gevangenisstraf geëischt. Tegen don jongsten kerkdief voorwaardelijke tucht school voor den tijd van zes maanden met een proeftijd van twee jaren. Automobiel ongeluk. Woensdagochtend kwam ter hoogte van de hofstede Schaliehoeve op den straatweg van Bergen op Zoom naar Antwerpen een auto in botsing met een wielrijder die ach ter en naast de etooratrara reed. Het was bij een helling en een gevaarlijken draai, zoodat de wielrijder de auto eerst bemerk te, toen het te laat was. Hij werd tegen de auto geslingerd, waardoor het raam van de auto in duizenden stukken neerviel, lantaarns, spatborden verdere ondeicleelen van de nieuwe auto deerlijk werden geha vend en het rijwiel onder de machine in elkaar werd gedrukt. De belijder werd onmiddeüjk door den eigenaar der auto vervoerd naar het stedelijk Gasthuis, waar bleek, dat hij een diepe wonde aan het been bal benevens andere vleesch wonden. Zijn toestand is buiten verwachting goed te noemen. Nooit gehoord. Zes jaren zijn voorbij gesneld. Hat was ia 1904, toen zekere J. vau D. te Eersel als boerenknecht diende en hij, zonder te waar, zijn horloge vermiste. Het was verloren en zoek tot op den huidigen dag. wanneer men bezig was met het rooien van aardappelen op een stuk grond van P. B. aldaar. Hoe verwondert bij het oprapen der aardappelen op het horloge te tasten. Zeldzaam is het, na een tydsverloop van 6 jaren dit horloge nog terug te vinden, maar zeldzamer en bijna nooit gehoord is het, dat het horloge in de kast nog netjes geborgen was, zonder de geringte roestvlek, ja zelfs nog in werking is. Wat zal men op zijn hoede moeten zijn, want na zes jaren rust, zal het nu zijn best doen om dien tijd in te halen. Zeldzaam zonderling geval. Terug uil Amerika. Zondag is uit New York te Rotterdam aangekomen het stoomschip -Russia" met 67 kajuit en 1135 tusschendekpassagiers. De tusschendekpassagiers zijn Dinsdag met twee extra-treinen van het Maasstation in de richting Duitschland vertrokken. Vervoer van rijwielen. Met ingang vaD 1 Jannuari zal volgens de Kampioen een uniform tarief voor alle afstanden voor het vervoer van rijwielen als bagage worden toegepast, zoodat bijv. voor het vervoer van een rijwiel van Am sterdam naar Maastricht of Vlissingen evenveel zal worden betaald als voor dat van een rijwiel van daar naar Utrecht of Haarlem. De reiziger ontvangt bij het aanbieden van zijn fiets een geperforeerde strook, voorzien van het stationsstempel, waarvan, nadat do plaats van bestemming door bem is ingevuld, één gedeelte door hem aan den conducteur wordt afgegeven, terwyl het overige gedeelte door hem als regu wordt gehouden. Reizigers hebben zelf te zorgen voor bet brengen hunner fietsen naar den trein, respektievelyk in en uitladen. VENRAY. Aangifte van den 23 tot den 30 Sept. Geboorten. Anna Aldegonda Wolsing. Petronella Maria Hendrina Verhalle. Hubertus Wilhelmus Antonius Boom. Hendrikus Theodores Voesten. Johaona Gerarda Mecbtilda Verateegen. Johanna Wilhelmina Franeisca Poels. Huwelijken. Gerardus Janssen oud 24 jaren stukadoor en Anna Maria Petronella Roffers oud 19 jareo z. b. beiden te Venray. Sterfgevallen. Selma Bergmann oud 46 jaren. Petronella Antouia Ewals oud ljaar. Jaobus Peeters oud 75 jaren weduw naar van Petronella Wismans. Verkiezing voor den De Burgemeester van Venray, brengt hiermede ter openbare kennis dat op Maandag den 10 October a.s. zal plaats hebben de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. dat op dien dag van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, by hem kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam de voorletters eu de woonplaats van den candidaat en onderteekend zyn door ten minste negentien kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en be- boorende tot het district, waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet ge schieden persoonlyk door één of meer der personen, die de opgave hebben onder teekend. De candidaat kan daatbij tegen woordig zyn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst gegeven. Formulieren voor de opgaven boven vermeld zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 5 October 1910 tot en met den dag der verkiezing. Venray 30 September 1910. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. van VENRAY, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat enkele ruimten in en op de tramrijtui gen tegen betaling eener jaarlijksche ver goeding, beschikbaar worden gesteld, tot het aanbrengen van platen en reclaam- borden. Allen, die daarvan willen gebruik maken moeten zich voor 15 October ter gemeen tesecretarie aanmelden onder opgaaf van oppervlakte van de aan te brengen plaat of bord, met vermelding wat deze aangeeft. Het Gemeentebestuur van Venray. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. Burgemeester en Wethouders vau Venray, Gelet op (de arlt. 73 en 74 der Militiewei 1901alsmede op de aanschrijving van den heer Militie-Commissaris in het district in dit gewest dd. September jl. Brengen bij dezer ter openbare kennis - lo. dat de zitting van den Militieraad voor de lichting van 19M, voor deze ge meente zal plaats hebben te Roermond in de Bovenzaal van het Politiegebouw den 20 October 1910 des voormiddags 10 ure: 2o. dat voor den Militieraad moet ver schijnen de loteling, die vrijstelling ver langt wegens ziekelijke gesteldheid of ge breken of wegens gemis van de gevorderde lengte t Wordende de. belanghebbenden er verder op gewezen dat de eventueel bestaande redenen tot vrijstelling van den militie- dienst, die niet bij de loting zijn opgegeven nog in de zitting van den Militieraad kun nen worden ingebracht. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden bekend gemaakt. Zie publicatie aangeplakt ten Raadhuize. Venray 30 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornd. II. ESSER. De Secretaris STOOT. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Antonius Jaco bus Poels, om vergunning tot het op richten eener leerlooierij en huidenzouterij en het plaatsen van een gasmotor op het perceel kadastraal bekend in sectie E no. 2545. Op Dinsdag den 18 October 1910, des voormiddags te elf uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren bebbcn, kunnen gedurende drie dagen voor het bovengemelde tijdstip, op de secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Venray 30 September 1910. De Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris. Stoot. Parochiekerk. Maandag S uur jaarg. voor de overledene leden van den Hr Rozenkrans. Dinsdag- 8 uur Sol. Jaarg voor Julia Josephine Verbunt. Woensdag 8 uur Sol. Jaarg. voor de Eerw. heeren Peter Johannes en Gerhard Holthuizen. Donderdag 8 uur Jaarg. voor Johannes Niesen en echtgenoote. f'jjag 8 uur Jaarg. voor Hendrina Verblakt, V\ ed. Bistervelds. Vrijdag le Vrijdag der maand om 6 uur de ratsen vereering van het H. Hart van Jezus. Paterskerk. Zondag Rozenkranszondag, geen Instructie. El^ half uur de H. Mis. Om 8 uur de Hoogmis om 5 uur Lot met rozeohoedje om 2 uur vergade ring voor de leden der 3de Orde.

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2