UitgeverW. A. Van den Munckhof, Venray. KERMIS. De H. Familie Zaterdag 6 Augustus 1910. 31ste Jaargang No 32, ])it numm ex- bestaat uit TWEE BLADEN. plezierige Kermis. Een Boeren Praatje. TTpf sterfbed van een vrijmetselaar. PEEL Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 50 c. franco per post 05 c. ▼oor het bnitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers d c. Drijs der Advertentiën van 1 4 regels 20 c. elk» regel meer r} c letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën. 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Burgemeester en Wethouders van Venraj maken bekend, dat de loting voor de lich ting van 1911 voor deze gemeente zal plaats hebben in de de Muziekzaal op Maandag den 22 Augustus 1910, (les voormiddags half 11. Zie verder aanplakbiljet ten Raadhuize Gedaan te Venraj den 30 Juli 1910. De Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris. STOOT. 'l Zijn weer enkele dagen van vreugde, die voor ons, Venrayers thans aanbreken. Na een geheel jaar van haast on afgebroken werkzaamheid, van aller lei beslommeringen, worden thans de zorgen des leveDs voor een paar dagen vergeten en het volk geeft ■zieii ongestooi'd over aau eene gepaste kermisvreugde. Ouden en jongen van dagen ver. heugen zich; afwezige familieleden komen voor een oogenblik in den schoot hunner familie terug; vrien denhanden worden gedrukt eu er heerscht eene algemeene gulle vroolijkheid. Zien wij op sommige plaatsen de kermis, die eigenlijk van kerkelijken diep godsdienstigen oorsprong is ontaarden in ergerlijke onmatigheid en verfijnde zinnelijkheid, niet utlzoo in Venray. Hier houdt men Dog kermis naar den alouden trant, vroolijk en ge zellig, doch matig, kalm en bedaard. Hier heèft de kermis zelfs zijn verheven godsdienstig karakter ge heel behouden. Immers, wat zien wij hier op Kermis Zondag gebeuren Onze straten en huizen zijn in feesttooi en overal zijn toepasselijke versieringen aangebracht. Waarom Wel op dien dag houdt de Koning der Koningen zijn feesttocbt door de straten, begeleid dooi duizenden ge» loovigen, die Hem door vurig gebed en gewijde gezaDgen verheerlijken, terwijl de talrijk toegestroomde vreemdelingen Hem al knielend hun nen diepen eerbied betuigen. Op dusdanige manier wordt in Venray de kermis geopend. Is het dan mogelijk, dat op zulk ■eene uiting van diepen godsdienstzin grove uitspattingen kunnen volgen Immers neen Welaan dan, Venrayers, viert bet kermisfeest naar gewoonte, vroolijk en verheugd van zin; zet de zorgen een oogenblik aan den kant, en ver maakt u op gepaste wijze. Van harte wenschen wij iedereen, vroolijke, schuldelooze en waarover- hier gesproken wordt, rs de aartsbroederschap waar-van te Venray ook eene afdeeling bestaat. Het volgende is met eenige w ijzi gingen overgenomen uit De Nieuwe Koerier, no. 84, Donderdag 28 Juli. Wie de beteekenis van het werk der gesloten Retraiten wil kennen leze aflevering 3, 1910, van Onze Gele Boekjes, ter verspreiding uit. muuterrd geschikt voor H. Families. Congregaties, Maria vereenigingen enz. Bij tientallen genomen kosten de boekjes slechts 3 cent. Ffik Directeur van gen. vereenigingen zal ze belang stellenden volgaarne verstrekken. Deze 3-cent-boekjes zijn ook te verkrijgen aan het rectoraat te Oos trum, alwaar- men zich levens voor een te houden retraite te Venlo in -Manresa" voor mannen, of te Eisden op -Huize Maria" voor vrouwen en meisjes, kan aangeven. Nadere inlichtingen verstrekt de Rector. De aartsbroederschap van de H. Famiiieis voor alle streken, waar de katholieke actie varj meergebieder- de noodzakelij klioid is, hoogst ge- wenscht. Waarom Het devies of de wapenspreuk door de geschiedenis aan de H. Familie gegeven luidt *Omni bono adsum .- aan geen goed werk ben ik vreemd". Daar is in de ongeveer zestig jaar, dat de II. Familie in Nederland be staat, op de plaatsen, waar zij af- deelingen bezit, wellicht geen werk van ijver door mannen gesticht, waaraan de leden der H. Familie vreemd zijn geweest. Dat getuigde in 1S88 de geschied schrijver der H. Familie in Neertan- dia Calholicadat heeft sindsdien de eschiedenis van zoo menige katho lieke vereenrging van sociaal, van ilrek, van liefdadig belang be wezen. Dat bewijst liet «eik der gesloten retraiten opnieuw. Wie zijn overal de eerstelingen onder de arbeiders, de landbouwers, de neringdoenden, die deel nemen aan de gesloten retraiten De mannen der HFamilie. Terwijl wij op 22 Mei voor drie duizend leden der Tilburgsche af- deelingen van de H. Familie het woord voerden, kwam onverwacht deeerw. pater v. d. Hoven, een der- paters van Manresa, het retraiten- huis te Venlo, de groote zaal van den Gildenbond binnen. Wat waren er oDder die mannen en jongelingen die den Pater herkenden en door den Pater werden herkend De Til— burgenaars, die naar Manresa ter retraite togen, waren vooral leden der H. Familie. En boe dikwijls hebben wij op missies en retraiten voor de H. Fa milie in steden en dorpen van Noord brabant door de Eerw. Geestelijkheid hooren verzekeren .- De retraitanten zijrr bijna uitsluitend leden der H. Familie. Op sommige plaatsen ge schiedt de maandelijk s'e recollectie der oud-retrailanten >.an ook na de H. Familie. Geen beter middel "ook om do vruchten der retraite te ontwikkelen, de kracht daar opgedaan te stalen dan de II. Familie. Zij doet de over tuiging steeds dieper wortel schieten, leert hel nienschelijk opzicht met voeten treden, bevestigt in het goede door het wederzijdsch voorbeeld, gc-eft door gebed on Sacramenten bovennatuurlijke kracht om de be sluiten dor retraite t-. n uitvoer te leggen, om te strijden, te werken en te lijden als apostelen. Is daarom de gesloten retraite van zoo hoog belang voor Limburg dan volgt daaruit oor; de nooge tijdigheid var, alles wat aldaar kan gedaan worden voor D. ir bloei dei bestaande afdeeliiigon d<s H. Familie voor de oprichting van nieuwe af deelingen in die streek. Om die reden hebber wij de vele nieuwe afdeeliogen der H. Familie in Limburg in den loop der- laatste jaren met zooveel vreugde begroet. Doch daaruit volgt voor de leden der H. Familie ook iL eereplicht, om het wer k der c sd^fjo retraite» te steunen, zoo""rriogarfyk zelf e retraite te gaan houdeD. Wij zeggen dit zoowel voor de leden der vrouwenafdeelingen als voor die der mannenafdeeiingen. Wij hebben mannen, echte mannen noodig maar ook sterke vrouwen. DeH. Familie weet mannen, maar ook echt christelijke, echt sterke vrouwen te vormen. Wij herhalen hel daarom Mogen de leden, mannen en vrouwen der afdeeliogen van do II. Familie hun eereplicht om vooraan te staan in het werk der gesloten rotrailen begrijpen en vervullen; de velerhande katho lieke actie zal er goed bij varen, maar ook de H. Familie zelve zal er •loor winnen in aanzien''. Op de Tentoonstelling te Brussel verheft zich te midden van zoovele ndrukwekker.de paleizen een nederig gebouwijp, dat het paviljoen der Boerin wordt genoemd. Terwijl handel en industrie machtige ge» bon wen in beslag nemen, heeft de landbouw slechts te beschikken over dit kleine huisje, dat de groote meoigte glimlachend en spoedig weer vergetend voorbijgaat. De Inspecteur van den landbouw in België, de heer Devuyst, heeft daar bij gelegenheid van bet bezoek des konings enkele belangrijke mede- deelingen gedaan. Wellicht denkt men er niet aan, dat de koeien evenveel opbrengen in België als de spoorwegen. De productie van de melk alleen vertegenwoordigt meer dan 360 millioen franken per jaar, wat gelijk staat met al de ontvangsten der spoor wegen. De prachtige stations, het bij zonder groote spoorwegnet, brengen niet meer op dan onze stallen, zei de heer Devuyst. Er is nog een ander cijfer, dat niet het minder treffend is. Er komt dagelijks uit de stallen bijna evenveel witte melk als er-zwarte steenkool wordt gehaald uit de Belgische mijnen, en de gezamelijke productie der melke- rijen per jaar, vertegenwoordigt bij na eene gelijke waarde, als die dooi de steenkool in een gemiddeld jaar- wordt geboden. Nog mooier. Het zware budget van het ministe rie van oorlog wordt betaald door de kippen. Officieele documenten, die in het PaviljoenderBoeriu zijn te raad» plegen, bewijzen dat de productie der hoenderstallenin belangrijkheid over treft de uitgaven van het ministerie van oorlog. En de goede kippen leggen toch maar één ei des morgens.Maar nu moeten zij 'i eens in den kop krijgen er twee te gaan leggen per (lag!Doch dat zullen zij niet doen. zegt ondeu gend een Brusselsch blad, want dan zou men aan 'tministerie van oorlog misschien ook wel de uitgaven gaan verdubbelen! Mengelwerk. Mijnheer was gewoon iederen avond een kop heete en sterke thee te gebruiken waarin bij dan een lepel goede oude Jamai- rum deed, welke hij eens van een vriend cadeau had gekregen en die hij als een kostbaar geschenk zorgvuldig in vei borgen boekje var. zijn bureau bewaar de. Langzaam en met smaak slurpte hij dan zijn thee en hij. de man van de wereld, geëerd in zijn omgeving beschouwd dit uurtje, verre van de beslommeringen der politiek, bevrijd van vlijerijen van vrienden en marionetten, als het meest aangename van den dag. Gekleed ui een loszittende huisjas, zijn voeten gestoken in gemakke lijke pantoffels hield hij er van zijn beenen uit te strekken naar het vuur en te staren in de grillende vlammen... vlammen, die aan de jeugd luchtkasteelen vertonnen en haar spreken van liefelijke toekomst beelden... doch die nok aan hen, gekomen op Vyper leeftijd en verzadigd van de ge nietingen des levens. hunne afgelegde levensbaan voor oogen tooveren en hun ijdelheid van al het aardscho aantoonen. Mijnheer wordt zorgvuldig verzorgd door twee trouwe dienstboden. Zij komt en gaat vermijdend do deur van de kamer te veei te openen waardoor een koude lucht binnenkomt, die iemand de koorts op zijn lyf zou jagen ze plaatst een tafel ter zijde van haar meester, zet hierop con kop thee, geeft hem de couranten en vraagt dan •Wil meneer geen sigaar rooken Zeg Anna vindt ge niet, dat ik er van avond wat vreerad uitzie Oh. niet erg... een beetje bleek." Nu dan wil ik toch liever maar met rooken.' •iOch kom, mijnheer... dat zal u juist wat verstrooien, waut u kijkt altyd een ver genoegd gezicht naar de kringtjes rook die u de lucht inblaast." Vooruit dan maar Anna"en op een toon, dien hij vroolijk wil doen klinken, zegt hij om jou dan een pleizier te doen, zal ik een sigaar opsteken. En met een brandende lucifer die de trouwe diens'bode h*m geeft steekt hij Je sigaar aan en behaaglijk rockend, vult langzamerhand de kamer zich roet blauwe rook, haarzelve en haar inhoud hallende in ueveien, die het idee vestigen en gelukkig bewustzijn versterken van zich te bevinden in zyn eigen buis. Docli plotseling richt hij zich op. als hoorde hij iets., een ernstige waarschuwing in zijn lichaam neen... werkelijk... hot gaat niet eu daarbij nog nooit heeft bij zooiets ondervonden... Anna ga maar naar bed, kind, gij zult wel vermoeid zijn." Nauwelijk is hij alleen of hij springt op plaatst zich voor den spiegel en beschouwt z'ch angstvallig. Ja... hij is bleek... afge mat... en wat meer Hë wat zou dit toch zijn een stekende pijn in zijn borst, die al hooger.. gaat... nogal hooger... oh Anna vlug... Anna... An. -Mijnheer, mijnheer wat is er toch Ach... O, mijn God De zieke is te bed gelegd inzijn zitkamer die in der baast in ziekenkamer veranderd is. De dokter heeft het vervoer van de eene kamer naar de andere ten strengste verbo den, daar de minste beweging van het lichaam de circulatie van het bloed zou kunnen verhinderen en dit al*"»oen nood lottig gevolg voor den patiënt zou kunnen hebben. Hij ligt .daar dus neer, terwijl zijne bezorgde dienstbode aan zyne zijde zit. De goede brave vrouw bid met vurigheid een rozenhoedje voor haar meester. -Bid gij voor mij, Anna!..." -Ja mijnheer... ik bid voor u". En zijn koortsheete band onder de lakens uitstekende drukt hij de hand van zijn ♦na.iagd als een sum bewijs dankzegging. -...Als mijnheer maar wilde..." ant woordde geroerd Anna... -ik kon toch zoo'n goeden priester I" De dokters de machtigste doen van wat zo kunnen, maar allo doktoren is toch Do goede God wilt go/.eggen, niet waar Anna? Ja... de goede God," herhaalde de bravo diens bode. terwijl zij hare handen bidden de vouwde. -...Ach... to«* meneer... wilt gij Ik zou toch zoo... zoo gelukkig zijn Voor do tweede maal *'eekt by zijn hand brandende van koorts onder de dekens uit en ny de geleorde, d«; s'orke en be roemde man voor wien duizenden hun hoofd hebben ontbloot, hij roikt ze aau Anna en meteen ondoorgrondelijke gelaatsuitdruk king, vraag hij haar -Dus, gij denkt... dat ik dat moest doen..- O zeker... do anderen....de vrienden van mijnheer durven bot mijnheer niet zeggen, doch ik m >«-t bekennen dat do ziekte waaraan mijnheer lijdt... zeer gevairlyk is." ...Zeer gevaarlijk.ja... ik geloof het..." Dus mijnbeer u begrijpt met nnzeu Lieven Heer valt niet te gekscheren... groote woorden... mooie redevoeringen... dat alles... dient voor niets... biechten... dat is de hoofdzaak... ja, dat is zelfs alles., alles... en nog eens alles. -Goed... dan ga... maar vlug... hoort ij L.. toe vlug... O, mijn God... royn God... wat moet ik toch vreeseljjk lijden -Wilt ge oog niet eerst u drankje inne men, Mijnheer. -Neen.., ga maar spoedig heen!" •Ja... u hebt gelijk, mijnheer... 't Is ook ernstig genoeg." Vlug... o, haast je toch., voordat die anderen., komen ik iieb daarvoor mijn reden., die ik je nog niet kan zeggen,.' De kamer is niet veranderd, maar in do plaats van de zorgzame Anna bevinden zich daar nu zes deftige heeren, gekleed in lange, zwarie, overjassen. Zij hebben bet bureau, de tafels en alles wat er verder loe diener. kan. bedekt met hun booge noedeu, die daar tlgureerende als even zoovele afschuwelijke bloemen van rouw, ontloken te midden van de zoo lieflijke on dikwyls dierbare voorwerpen, diede gezel ligheid vao eeo zitkamer uitmaken.

Peel en Maas | 1910 | | pagina 1