Limburgsch Nieuws. Vulkaan Rijwielen. Peerdragpon Rijwielen. Carlton Banden. Algemeen Nieuws. Boter- en Eiermarkten. Vliesbroek was thans tot de kalmte terug gekeerd. Een maand was verloopen na de schitterende ontvangst van den joDgen Apseulaap. Daar nog geen enkel dorper ziek was geworden, werd de schel bij van Zool niet aangeroerd, en dut maak te deo dokter natuurlijk zeer verdrietig. De niet aangetaste gezondheid zyaer mede» burgers deed hem pijn aan het hart. Wat zou bij bet hebben toegejuicht, had hij maar te genezen gekregen een flinke ver» koudheid of een begin van minder kwaad aardige longontsteking Slot volgt. VENKAY, 7 Mei 1910. Naar wij vernemen zullen de Eerw. Paters den iugang van het koor breeder maken, zoodat byoa allen op het Hoogal taar kunnen zien. De gift^hun by het <00- jarig bestaan der Orde geschooken, zullen zy ook hiervoor besteden. Werkelijk een schoone eB nuttige verbetering, waarvan een ieder, die de Goddelijke diensten bij woont. pleizier zal hebben. Maandagvoormiddag werd iu liet hotel de Zwaan weder eene vergadering gehouden van 't waterschapsbestuur. Met de voorlo'ipige werkzaamheden begint men al goed te vorderen. Het bestuur spaait geen moeite om de totstandkotoing te bespi ed'gen. Morgen gaat onze Maria Congregatie zooals gebru'kelijk in den vooi middag tei' bedevaart naar Ooetrum. Te 7 u. is de eerste H. Mis, te half 9 de Hoogmis gezongen door de Congreganisten. te 10 u. de laatste stille leesmis. Zondag en Maandagavond werden op deu Leunschen weg verschillende fietsers die van Horster kermis kwamen, bekeurd wegens wieliyden zonder licht. De heer J. Wijnhoven, leerling aan de Normaalschool alhier, slaagde Woens dag te Maastricht voor onderwijzer. Het Schuttersconcours te geven door de Schutterij -St. Anna" aan bet Eindt, op morgen Zondag belooft een rivrn succes te zullen hebben. Een lOtal vereenigingen, behoorende tot den Bond van Schutterijen in het Land van Cuyk, benevens een 5tal schutterijen uit Limburg zullen aan deu wedstrijd deelnemen. Door de welwillende medewerking der beide Fanfares, zal de vroolyke stemming bij dit feest niet ontbreken en de gezellig heid ïieel wat verhoogen. Indien nu het weder maar gunstig is, zal het dien dag niet aan belangstelling ontbreken Woeosdag 1.1. hielden de onderwyzers uit het airoudis8ement Gennep eene ver gadering in de Muziekzaal. Aangenaam werden de leden bij het binnentreden verrast door de expositie van de leer middelen der firma J. B. Wolterste Groningen, welke waarlijk bezienswaardig was. Daar de Voorzitter verhinderd was de vergadering te presideeren, opende de onder Voorzitter, de heer A. H. Vermeulen de vergadering te ruim 2 uur en riep allen een hartelijk welkom toe. Daar de beer van de Ven, hoofd der school te Heijen, wegens ziekte afwezig was, werd slechts eene lezing gehouden, nl. door deo heer Bodde, ouderwijzer te Wanssum, over het bepalen van lengte on breedte in de wiskundige aardrijkskunde. Hierover ont spon zich eene korte discussie. Hierna feliciteerde de Voorzitter den heer P. J. Ruelofs met zijn zilveren nmbtsjubiló. waarop deze dankte voor de blijken van sympathie, welke hij van zijne collega's mocht ontvangen. Als plaats voor de voig^nde vergadering werd aangewezen Meerlo-TienrayNa het zingen van e^n paar stukjes uit -de Leeuwerk" wei a dj vergadering om 4 uur door den Voorzitter gesloten. Na afloop der auondiSMementsvergadering hield de afdeelirg Blitierswyk nog eene vergademig van den R.K.O.B. iu liet café J. Kemps Naar wij vernemen is door Burge meester en Wethouders alhier een verzoek gericht aan de directie der gasfabriek om den gasprij* te brengen op 9 cl. per Ma. OOSTRUM. Zondag 1.1. bracht de processie van Merselo haar jaailyksch bezoek san de Genadekapel. Deze schoone en gioote processie tegen 3 u in de vol- maakste orde ai.ugekoiuen zijnde, weid na de verwelkoming door het Metselosch Kerkkoor een heerlijk Lof gezongen, waar bij de Weleerw. heer Rector celebreerde eii de We'eerw. heer Kapelaan N. van den Berg van Oostrum den officiant ter zijde stond. De Eerw. Pater Meys hield eene aan zin- en beeldenrijke boeiende en1 schoone feestpredikatie. Tegen vijf uur keerde de luid biddende processie in voorbeeldige orde huiswaarts. Maandag 9 Mei, komt de Congre gatie van Arcen. onder leiding van den Weleerw. Directeur. Kapelaan Veugelers. Aankomst te 10,26 u. Te 11 u. de H. Mis, waaronder de congreganisten zingen, en preek, 's Namiddags te kwartier voor één processie naar Tram Cedronalwaar de oud-directeur, de Weleerw. lieer C. Jonkers, thans rector te Leunen, de preek houdt. Vervolgens Lof in de Kapel, waar na te 3.16 de pelgrims vertrokken. MERSELO. Morgen Zondag zal alhier het feest dei H. Kindsheid gevierd worden. Donderdagmorgen werd in een bosch nabij het Roozendaal een vossenhol uit- gegraven, waarbij men een Stal jonge vossen wist te bemachtigen. Voor de kippenhouders in de buurt een heele verlichting. HORST. Als onderwijzer aan de open bare lagere school te Grientsvecn is tijde lijke benoemd dhr. P. J. Hoefnagels. VENLO. Maandag werd door de politie op last der Justitie, alhier in beslag ge nomen het paard, dat onlangs te Dusseldorf was gestolen en do.;r M. D. alhier was aangekocht. Toen de eigenaar hier was geweest om zijn rechten te zoeken, naar het station ging, werd hij door genoemden D. aangevallen, zijn parapluie afgenomen en hij werd hiermee geslagen. De parapluie werd later bij D. in beslag genomen. De politie maakte van de zaak proces-verbaal op. De moord Ie (seleen. Zooals men zich herinnert, wprd enkele maanden geleden te Geleen de mijnwerker Darooiseaux in de nabijheid zijner woniog zoodanig met messteken doorkorven, dat het slachtoffer zich met inspanning van alle krachten naar huis knn sleepen, doch daar na enkele minuten den geest gaf. Het aantal verdachten werd door de justitie aangehouden enkelen werden weer in vryheid gelaten, doch een viertal personen meestal mijnwerkers, werden te Maastricht in het huis van Bewaring ge detineerd. Donderdag weiden twee gedetineerden voorloopig op vrij» voeten gesteld, een mijnwerker uit Sittard en een mynwerker uit Schinuen, zoodat thans nog twee ver dachten zich iu hechtenis bevinden, welke zich weldra wegens moord voor den straf rechter zullen te verantwoorden hebben. SITTARD. In het naburig Susteren had Zondag een ernstig auto ongeluk plaats De heer Smulders, uit Luik, passeerde over den Rijksweg aldmr, toen daar de notaris Leioarts waodeldo. ean bejaard man, eenigzins hardbooreud. De chaufFeur deed alle pogingen om uit te wijken, doch te vergeefs. De heer Leinarts raakte onder het v oei tuig en bekwam levensge vaarlijke wonden beide beenen waren gebroken. De automobiel kwam tegen een boom terecht, zoodat de chauffeur en de beer Smulders uit bet voertuig werden gewor pen. Ook de vrouw en een kind van den beer Smulders zaten in de auto. De heer Smulders en vrouw hebben lichte kneuzin gen bekomen, de chauffeur en kind bleven ongedeerd. Mevrouw Smulders was bewus teloos van schrik en is eerst later bijge komen. Dokter Schoenmakers, uit Sittard, verleende spoedig geneeskundige hulp. Maandag werd notaris L»inarts naar het gesticht Calvarienberg, bij Maastricht vervoerd. Men vreest voor zyn leven. Een «loodolijk val. HEERLEN. Woensdag is een metselaar werkzaamjaan de Wilhelmina-mijn aldaar van een aanzienlijke hoogte naar beneden gestort De man viel bewusteloos op den grond en werd in dien toestand naar het Heerlensche ziekenhuis overgebracht. Hier kwam bij niet meer bij kennis, maar over leed weldra aan de kneuzingen bij den doodelyken val opgedaan. D© inlirek er-diehter. De dichterlijke inbreker, die in den laatsteu tijd te Emdhoven veel van zich deed spreken, is eindelyk gesnapt. In den nacht van Zaterdag is hij op heeterdaad betrapt bij den herbergier Sp. aan den Langen Dijk te Eindhoven, waar men hem achter het buffet voud. nadat de oudste dochter, die op deu zolder sliep, hare ouders had meegedeeld, dat zij eenige malen reeds iemand bet hoofd door het dakvenster bad zien s'ehen. Het bleek de achttienjarige schildersknecht A., uit Woensel, te zyn. Toen hij werd overvallen door den heer S smeekte hy hein niet aan de politie over te leveren, vertelde wie hij was en zeide reeds vier weken wei keloos te zijn. De heer liet hem p aandrang zijner huisgenooten heengaan, doch stelde de politie van de zaak in kennis. A. was spoedig gearresteerd en heeft bekend inbraak bij S. te hebben gepleegd. Na langdurig verhoor heeft hy ook bekend, schuldig te zijn aan inbraken bij de firma Van Cardinge te Strijp, bij den slachter Hezeraans te Eindhoven en in het villepark onder Tongelre. Vau medeplichti gen is niets gebleken. Het Julianablocmpje. Het is nu reeds zeker, dat de verkoop der Julianabloerapjes" prachtige gevolgen zal hebben voor de tuberculose bestrijding. Ü9 opbrengst is buitengewoon geweest. Te 's Gravenhage bedroeg ze f 8500. te Amsterdam bijna f 5000.en te Rot terdam f 6750. De hoofdstad des Lands is leelijk ach tergebleven. Ilrand. Een hevige brand heeft Zondagavond de boerderij van G. v. d. A. en bewoond door M. B. te Erp geheel in asch gelegd. Van de meubels kon zeer weinig gered worden; van het vee verbrandde een varken. Siud8 1 April is dit hier al de vieide boerderij, die een prooi der vlammen is geworden. De htrijd in liet bouwvalt. Het hoofdbestuur van het Duitsche weikgeversverbond beeft te Berlijn verga derd. om vast te stellen hoevele arbeiders op bet oogenblik uitgesloten waren. Het bleek, dat op hel oogeoblik 186,000 man gedaan hadden gekregen. De vergadering nam verder een uuXie aan, het voornemen uitsprekende om den opgedrongen strijd tot een zegevierend einde te brengen en dank zeggende voor den steun van de twee groote fabrikantenverenigingen Het schaap, dat een varken was. - De Nederlander" vertelt als historisch; Vriend, dat is hier de plaats niet, zei een predikant, bij de inzegening van een huwelijk op een Zondagmiddag in een dorpskerk, tegen den bruidegom, die zijn bruid een zoon gaf. Och, dominee, ant woordde deze, ik heb het schaap zoo lief. Eenigen tijd later kwam dominee den jongen man togen en vroeg boe het ging met liet lieve schaap Och dominee, zuchtte hij. 'i Is een varken. Doodstraf. Mai hi as Muff, de boerenknechtdie iu de Kerstweek te Ruswie den hoer Bisang, diens vrouw en 2 dienstboden vermoordden om te stelen, en toen de boerderij in brand stak, heeft Maandag het tegen hem uitge sproken doodvonnis ondergaan. Stations vergunningen. Alle moeite die door stations-restaura teurs, gesteund door eenige Kamerleden, is gedaan om de vergunning ook na 1 Mei in de stationswachtkamer gehandhaafd te doen blijven, is, zooals men weet vergeefsch geweest, zoodat vanaf Zondag in deze wachtkamers geen sterke drank meer te verkrijgen is. Kannibalen. Het te Seattle ^ingekomen zeilschip door de kannibala i Savage-eiland zijn bezocht, heeft het bericht medegebracht, dat twee Presbyteriaansche zendelingen door de kannibalen van Savage-eiland zijn opgegeten. Er kon, volgens de mededeelin» gen van den gezagvoerder van het genoemd schip, op nl de inlanders de herleving van de oude heidensche gebruiken worden waargenomen. Oudheden gestolen. Te Kristiania zyn in den nacht van Maandag op Dinsdag uit het Historische oudheidkundige museum gestolen 75 zeld zame. zeer kostbare gouden ringen, arm banden en medailles. De waarde aan goud zal een 5000 kronen zijo. de waarde als antiquiteiten is echter onschatbaar. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stemmen geen onthouden. In den laatsten tijd is het tweemaal voorgekomen, dat, in eene raadsvergade ring, een der leden zich onthouden heeft van stemmen. Ik wil hier niet uitweiden over het min of meer onhandige van zulke onthoudingen die, in den regel, niemand bevredigen en, bijna altijd, een ongunstigen indruk na laten van den persoon des onthouders. Ook wil ik geen kritiek uitoefenen op het niet of op het gebrekkig motivceren ervan. Ik raak de zaak slechts aan omdat er twijfel bestaat of dergelijke onthoudingen wel geoorloofd zijn. Men oordeele- Artikel 52 der gemeentewet luidt „Over alle zaken wordt mondeling en „bij hoofdelijke oproeping gestemd, doch „bij het doen van keuzen of voordrach ten van personen, bij besloten en on- „geteekende briefjes." Dat artikel is imperatief, schrijft voor dat er GESTEMD MOET WORDEN. Voor mij is het duidelijk dat hij die zich onthoudt van stemmen NIET stemt, even als hij die zich onthoudt van eten NIET eet. In de twee bovenbedoelde gevallen zou dus gehandeld zijn in strijd met de ge meentewet. Nu rijst de' vraagis een besluit, door den Raad genomen, geldig, wanneer een dor in de vergadering aan wezige leden zich onthouden heeft van stemmen Hij, die het weet, zegge het. I PLUIZER. Contract Gemeente en Van Gend en Loos. Mynheer de Redacteur. Weldra is het eerste jaar van het contract met V.G. en L. verloopen en zal de Raad moeten beslissen of dit al dan niet zal worden vernieuwd. Daarom wenschte ik den heeren Raadsleden bet volgende onder het oog te brengen Begin 1909 is het aanbrpngkantoor der Hoilandsche IJzeren Spoorweg Maatschap. PÜ. voorbeen gevestigd in hotel -de Zwaan overgebracht naar hot kantoor V. G. en L. Sinds de opening der Krankzinnigengestich ten is het vervoer van bestelgoederen zeer toegenomen. Een gedeelte daarvan'komt op rekening der H. IJ. S. M. Alle goederen nu worden per tram ver. voerd, onverschillig ofzjj door V. G. en L. dan wei <t 'or H. S. M. vervoerd zyn. Is dit volgens contract juist? Heoft V. G. en L. rechtop vervoer van alle goed, dat hy aanbrengt of slechta op de goederen die hy ambtshalve moet vervoeren Het ver. vervoer per H. IJ. S. M. is geheel a/- gescheiden van V. G. en L. treedt er zelfs mee in concurrentie en moeten nu die goederen, omdat zij in het gebnnw V. G en L. hezorgd worden ook als zondante betiteld worden? Indien het H. IJ. S. nog in -de Zwaan" gevestigd was. zoude men dan die goederen onder den titel ■V. G en Loos goed" daar opladen zonder er een cent voor ie rekenen zoodat de Zwaan de oenten opstak en de Gemeente het werk deed? En toch is het nu juist eender. V. G. en L. wordt betaald door H. IJ. S. M. de gemeente vervoert die goederen, doch slrykt er geen cent voor op. Gezien nu het spottelijke bedrag, dat door V. G. en L. in vergelijking met de post betaald wordt, is eene juiste om- scbryving van het begrip V. g! en Loos- goederen in het te verlengen contract wel niet overbodig. Maar nu nog iets. Is het contract nopens het vervoer van de H. IJ. S. M. en de Hoofd directie 7. G en L of tusschen de H. IJ. M. en derden die slechts hun kantoor in het gehouw V. G. en L. gevestigd hebben Dit te weten is voor de Gemeente van groot be lang want mocht onverhoopt blijken dat het contract is aangegaan tusschen de H. IJ. S. M. en derden, dan is de gemeen te gedurende bijna een geheel jaar bena deeld voor het bedrag der vracht van de vervoerde H. S. M. goederen. Verleden jaar bedankte do voorzitter een raadslid nmdat hy hem er op gewezen had dat er iemand gratis gereden was van de Markt naar de Paterskerk. Nu gaat het om geen zes cent doch om guldens en ik hoop dat van dit schrijven bij de behandeling van dit contract nota genomen zal worden in 't belang der Gemeentefinanciën, laat een der raadsleden de vraag stellen 1 Moeten de goederen die door V. G. en L. krachtens contract vervoerd worden voor de H. IJ. S. M. beschouwd worden als V. G. en Loos goederen 2 Met wie is bedoeld contract door de H. IJ. S. M. aangegaan. Wil B. en. W. daarna een onderzoek instellen Zoo spoedig mogelijk en voor dat het contract met V. G. en L ver nieuwd wordt Deze vragen te stellen en ze zonder aanzien des persoons. flink voor de borst heantwoorden is ien zeerste in het belang der Gemeente. De Raad beeft niet alleen het recht doch ook den plicht te onder zoeken daar waar het geldzaken betreft en de burgerij, wien maar steeds nieuwe lasten op de schouders gelegd worden heeft recht te eiscben dat er gezorgd wor de dat dc finantieelen toestand niet harder achteruit gaat dan hy nu reeds doet en dat de train dus zoo voordeelig mogelijk geëxploiteerd worde. U M. d. R. beleefd dankend voor de plaatsruimte teeken ik Hoogachtend, VAN VENROOY. Burgerlijke Stand. VEN KAT. Aangifte van den 29 April tot 6 den Mei. Geboorten. Mathijs Johannes Wilhelmus Marcellis. Leonardus Christiaan Lommen. Petronella Elisabeth Lommen. Theodor Johannes Franssen. Gerarda Maria Hendrika Direks. Anna Maria Hendrika Bomm. Huwelijken. Jacob Keijsers oud 31 j. te Venlo en Anna Gcrtruda Jacoba Liijens oud 25 j. te Venray. Godfried Joseph Hendricx oud 25 j. te Venray en Anna Wilhelmina Peelers oud 24 j. te Venlo. Sterfgevallen. Maria Elisabeth Stultiens, cchtgenoote van Servatius Franciscus Hubertus Dahmen oud 34 jaren. Willem van den Berg; weduwenaar van Anna Gertrudis Michels oud 81 jaren. Jan Antoon Gerardus van Meijel oud 16 dagen. Theodorus Antonius Michiel Verbeek oud 3 weken; Peter Mathijs Litjens echtgenoot van Johanna Willems oud 47 jaren. Johannes Petrus Hcndricus Hellegers echtgenoot van Elisabeth van Eijseren oud 73 jaren. Peter van Meijel weduwenaar van Jaeoba Antonia Ruiten oud 84 jaren. Hendrik Joseph Keijsers oud 10 maand. Burgemeester en Wethouders van Venray, Brengen ter openbare kennis dat door Theodor Jacob Fiia bediende wonende alhier ingevolge art. 2 der Drankwet ver gunning is gevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein voor ge bruik ter plaatse voor een gedeelte van het perceel gelegen te Wijk C. no 8 kadas traal bekend Sectie C no 5067 dat binnen twee weken, na de dagtce- kening dezer bekendmaking een ieder tegen het verleencn van deze vergunning schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Venray den 30 April Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris STOOT. Burgemeester en Wethouders van Venray, Gelet op het bepaalde van art, 37 der Drankwet; maken bekend dat de volgende aan vragen zijn ingekomen van 1 Arnoldus Habertus de Ponti, tim merman, wonende te VenrayOirlo. wijk L no. 38a. 2 Hendnkus Martinus Creroers, stuca- door, wonende te VenrayLull, wijk K no 98. 3 Johannes Hendrikus Aarts, arbeider wonende ie Venray wijk F no 26, ter bekoming van een verlof 70or den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank. dat zij. die tegen het verleenen der gevraagde verloven bezwaren hebben, deze binnen 14 dagen na de dagteekening dezer bekendmaking aan hun college schriftelijk moeten kenhaar maken. Venray den 30 April 1910.. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, STOOT. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis, dat de vol* gende aanvragen «oor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse ran verkoop ingevolge de artt. 2 en 14 der drankwet zijn ingekomen van 1 Willem Baltussen, winkelier, wo nende te VenrayLeunen, voor een ge deelte vhi) het perceel gelegen te Venray- Leunen, wijk G no 69 kadastraal bekend sectie D no 3120. 2 Gerard Pijpers, bakker wonende te Venray, voor een gedeelte van het per ceel gelegen ie Venray wijk D no 82, kadastraal bekend in sectie C no 4563. 3 Johannes Hendrikus Janssen, tim merman, wonende te Venray, voor een gedeelte van het perceel gelegen te Venray wijk D no 4 kadastraal bekend sectie C no 4451. dat binnen veeitien dagen na de dag- teekening dezer bekendmaking een ieder tegen het verleenen van deze vergunningen schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Venray den 30 April 1910. De Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER, De Secretaris. Stoot. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis, dat door Martinus Bernardus Goumans, banket bakker wonende alhier, ingevolge art. 5 al. 2 der drankwet vergunning is gevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop voor de voorkamer rechts van net perceel kadastraal bekend gemeente Venray sectie C nu. 4293 wijk B no 28 en gelegen aan de Groote Markt. dat binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking een ieder tegen hei verleenen van deze vergunning schrif- lijk bezwaten bij Burgemeester en Wot- houders kan inbrengen. Venr-y den 30 Ap'il 1910. De Burge.raeestei en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris, STOOT. MAASTRICHT 3 Mei Geraynd 34395 K.G. boter. Hoogste prijs f 1.28 per K.G. Midden - f 1.22 Laagste - f 1*17 Kerkelijke Diensten le Venray. Parochiekerk. Maandag 8 .Taarg. 2de kl. voor Peter Anl. Poels en echtgenoote. 9 uur uitvaart voor Peter van Meijel. met brooduitdeeling aan de armen. Dinsdag 8 uur Sol. Jaarg. voor Calharina Henriette Heris Wed, Gerard Verbunt. Woensdag 8 uur Jaarg. voor Johanna Smulders en Elisabeth Jenniskens. half 9 Jaarg. 2de kl. voor Henricus Mosman Petronella Verriet. kinderen en bloedverwanten Dondag 8 uur Sol. Jaarg. voor Martin Timmer van Geffcn en Agnes Netkens. half 9 Jaarg. voor Gerard Geurts Johanna Buggems en Ouders. Vrijdag X Sol. Jaarg. voor Jan Noikens en Elisabeth Sassen. Zaterdag Vigilie voor het Hoogfeest van Pink steren geboden vasten en ontboudingsd^g. kwart na 7 de wijding der doopvont waarna de Hoogmia daarna kan men wijwater halen. Morgen kwart voor 8 moeten de leden der

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2