Limburgsch Nieuws, Gemeenteraad te Venray. Algemeen Nieuws. a^ner dochter, die hij daar had achtergela ten ouder toezicht barer dienaiessen. Hij kwam er echter niet toe daar binnen te gaan hij bleef bij den ingang staan, toen hij zijne dochter, die hij boven alles lief had, zag liggen in de armen harer slavinnen. Zij had de vingors krampachtig in de haren gewoeld en trok daaraan in aanval van razernij Zij was doodsbleek, hals en armen waren als ijzig albast, ofschoon de muren van het vertrek, de steeDen vloer, de kleeden en meubelen gloeiden in deR brand der ondergaande zon. Vervolg zie Tweede Blad. OPENBARE VERGADERING van den op Zaterdag 12 Maart 1910. des namiddags om 4 uur. Afwezig de heer P. Camps. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de secretaris de notulen der twee laatste vergaderingen voorleest, welke worden goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot de behan deling dei' agenda, 1 Benoeming ondencijzer Oirlo. De secretaris leest de iugekomen stukken ea adviezen voor van den Schoolopziener en het Hoofd dor School t^ Oirlo. De volgende candidate!)'zijn op de voor dracht geplaatst. de heeren Gooren te Meerlo, JanssöD, Afferden en Nelissen, Oirscbot. De Voorzitter zegt dat op verlangen van den Schoolopziener, den te benoemen onderwijzer de volgende voorwaarden moet uakomen 1 hij moet zijne woonplaats hebben te Oirlo; 2 bij ontslagname moet hij twee maanden te voren biervan kennis geven aan het gemeentebestuur alhier; 3 zoolang hij nog niet in het bezit van de hoofdacie is, mag hij geen voorzitter, secretaiis of penningmeester van een club of bond zyn. Bij stemming verkreeg de heer Nelissen 11 stemmen en Janssen 1 stem. Met 1 Apiil a.8. zal de heer Nelissen in functie ireden. 2 Verslagen Hoog er Onderwijs. Beide verslagen worden voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. 3 Verordening regelende de onder wijzersj aanoedden De verordening der jaarwedden wordt met de wijziging van de Prov. Staten voorgelezen. Aan een onderwijzer die een acte heeft in vreemde talen of in tuin en landbouw, en hierin onderwys geeft, wordt eene verhooging toegekend van f 50 *s jaars. 4 Adres van de firma Lamaison Bouwer en Co. Daar de concessievoorwaarden voor den tram Vemay Deurne bijna geëindigd zijn, vraagt genoemde firma verlenging aan. Wordt voor 1 jaar verlengd. 5 Schrijven der Gezondheidscommissie over het Gasthuis, Door de Gezondheidscommissie wordt bet Gasthuis voor bewoning ongeschikt verklaard, de zindelijkheid laat veel te wenschen over en er zyn in de vertrekken te veel personen gehuisvest. Wijl dit gebouw eigendom is van het Armbestuur alhier, is dit schrijven ook aan dat bestuur gericht. De heer Wijnhoven merkt op dat het gedeelte dat by de Eerw. Zusters in ge- bruik is, er heel zindelijk uitziet. De Wethouder Janssen zegt dat de korste weg is het maar te verkoopen. De Voorzitter deelt mede dat hij in eene vergadering van het Armbestuur heefi voorgesteld om het te verkoepen en op een ander terrein een nieuw gasthuis te bouwen, vlgens de eischen des tyds. Voor de huisgezinnen die er in gevestigd tyn, zou men in de Peel nabij Kraaienhut wel een panr woningen kuonen bouwen. Word* goedgevonden, hierover met het Armbestuur te onderbandelen. 6 en 7. Adres der bewoners van het Veulen, Overbroeh en Leunenter be- koming van een kunstweg. De slechte toestand dezer wegen wordt in deze twee rekwesten aangehaald en op de nadeelige gevolgen hiervan gewezen. De Voorzitter vraagt wie hierover bet woord wil 1 b De heer J. Loenen zegt dat deze weg dringend vei betering noodig beeft. Wegens den fioantieelen toestand stelt hij voor dezen zomer reeds tot aan het Oveibroek den weg te verbeteren. De Voorzitter zegt dat biervoor geld noodig is, wat echter door het verkoopen van gemeentegronden kan verkregen worden. Na Paschen zal met de opmeting begonnen worden, ludien alles voorspoedig gaat, kan de verkoop in den heifst plaats vinden, waarna met deD aanleg van een kunstweg kan begonnen worden. De Wethouder Aerts zegt dat er op het oogenblik geen geld voor is. Ook moet aan de onderwijzers nog van twee jaren de verhooging hunner jaarwedden worden uitbetaald. De heer Geurts is er voor om op den weg Venray—Oostrum eeu tol te heffen, ter verbetering van den gemeentekas. De Voorzitter meent dat dit het verkeer zal drukken. De Wethouder Janssen zegt dat het dan precies gaat als in Noordbrabant met het weggeld, nl. 't vrije verkeer tegenwerken. Ook de heer Fonck vindt het heffen van tol een middeleeuwsche toestand. Wordt besloten na den verkoop van gemeentegronden met den aanleg van een kunstweg naar het Veulen te beginnen. S Benoeming lid Armbestuur. Op de voordracht staan de heeren G. Arabro8ius en P. Laurensse. Bij stemming kreeg G. Ambrosius 7 en P. Laurensse 5 stemmen, zoodat G. Ambrosius gekozen is. 10 Benoeming van leden der cornmis sie tot wering van schoolverzuim. Bij acclamatie worden alle aftredende leden herkozen. In eene vacature te Leunen wordt voorzien door de benoeming van den Zeareerw. heer Rector Jonckers. 11 Procesverbaal ojmame boeken en nas gemeenteontvanger. Op 5 Maart was in kas f 1920,31. 12 Reclame Hoofdeiijhen Omslag. Wordt in geheime zitting behandeld. 13 Schrijven van den heer Minister over kunstweg VenrayOverloon Dit se'.rijVen w>rdt voorgelezen. Hierin wijst Z.Ex. op de verschillende breedten vao het verbardingsbed in Geide provin» cies. In Limburg is de breedte 4 M. en in Noordbrabant 3i/z M. In beide provincies moet de breedte 4 M. zijn. Ook wordt opgemerkt dat het inwalsen op beide gedeelten op decHfJe wijze moet geschie den. Door het Rijk zal een derde der onkosten worden vergoed. De rekening van 't Algem. Burgerlijk Armbest. 1909 is bij vergissing op de agenda geplaatst geworden. Daar nle be scheiden niet aanwezig zijn, zal deze in de volgende vergadering behandeld wor den. De Voorzitter deelt mede. dat de reke ning van 1908 van Ged. Staten goedge keurd is terug ontvangen. In de .eerstvolgende vergadering wordt de prijs'bepiald voor 't plaatsen van recla meborden in den tram. Vervolgens wordt besloten om de jacht in 4 perceelen te verpachten. De Muziekzaal zal met de kermis publiek verpacht worden. De heer Geurts wijst op een waterlos sing te Castenray en vraagt hierna nog om bij vergaderingen een tafel beschik baar te stellen voor de pers. De Voorzitter sluit hierna de openbare vergadering waarna de Raad in geheime zitting gaat. VENRAY, 19 Maart 1910. De aid. Venray van hel Kruisverbond hield Zondagavond een algemeene verga dering in de muziekzaal. Wegens familieomstandigheden was de Voorzitter, de heer Dr. Janssen verhinderd deze vergadering bij te wonen, en kon de lezing met lichtbeelden niet doorgaan. De vergadering werd geleid door den Secre„ taris. De jaarverslagen uit gebracht door Secretaris en Penningmeester zullen wij in ons volgend nummer in bun geheel opnemen. Nadat eenige nieuwe leden waren geïnstalleerd, werden bij verkiezing tot bestuursleden gekozen de heeren H. Trvnes. Kapelaan Smeets. Th. Nelissen, J. Jaspers en M. Rutten. Alsnu werd medegedeeld dat de Weleerw. Pater Kramer, directeur van het Retraitenhuis te Venlo eene spreekbeurt zou komen vervullen zoodra hij hiertoe de gelegenheid had. Eenige nieuwe leden gaven zich op. De contributie zal bij de leden aan huis worden opgehaald. De Zeerw. Heer Pastoor geestelijk adviseur sprak hierna een woord tot opwekking,' waarna de vergadering werd gesloten. Zondagnacht is alhier dieistal ge pleegd in de slagerij vao den heer Poels Camps. Door het openduwen van een tuimelraam is men binnengekomen. Een 3tal motworsten werden meegenomen, terwijl de overige vleeschvoorraad onaan geroerd bleef. Hier was men dus nogal spoedig tevreden. De jaarmarkt van Maandag was druk bezocht. Er waren ongeveer 250 stuk rundvee aangevoerd, waaronder vlugge handel, vooral in vet vee. Op de Groote Markt waren 30 korven met biggen aangevoerd. Hoewel de prijzen zeer hoog waren 10 tot 13 gulden per stuk, werd bijna de gebcele aanvoer verkocht. Dinsdagmiddag dreef boven in Noord-Oostelijke richting onzer gemeente een luchtballon. Onze tram schijnt tegenwoordig nog al eens uit de rails te willen loopen. Dit was Maandagmiddag wederom hel geval bij Thielen. Hierbij werd een lantaarnpaal omver gereden. Woensdag werd door de Rechtbank le Roermond een jaar tuchtschool geeischt tegen den 17 jarige H. J. P. uit Venray, die gepoogd had den directeur van 't krank zinnigengesticht op te lichten door hem te bewegen op een valsche met den naam van den stationchef van Riet geteekende kwitantie een bedrag van f 2.52 ter hand te stellen. Hij werd op de zitting gevangen genomen. A. F. J. Mertens en F. Dijkstra, verpleegden in het St. Servatiusgesticht voor mannelijke krankzinnigen alhier zijn Dinsdag uit die inrichting on vlucht zonder dat het gelukt is hun te achterhalen. Heden middag 4 uur zal de gemeen teraad van Venray vergaderen tot vastelling van het Kohier Hoofdclijken Omslag. Indien de weersgesteldheid het toe laat. zal a. s. Zondag om half 3, een voetbalwedstrijd plaats hebbeo tusschen -Vitesse" uit Gennepen -D.S. O." alhier. AMERIKA. In den loop dezer week is alhier de kolenboortoren afgebroken, om op een perceel heide tusschen Venlo en Horst opgebouwd le worden. Voor het vervoer van den toren met bij behoor zij o 40 spoorwagens noodig. Het resultaat der boring is bevredigend. VENLO. Tot candidaten voor de Prov. Staten kiesdistrict Venlo. vacature L. Berger, zijn Zaterdag gesteld de heeren E. P. J. Berger, Venlo en H. B. J. van Rijn, Burgemeester van Venlo. De pas opgerichte R. K. Kiesvereeniging zal zich nog niet met deze verkiezing bezighouden. HELDEN. Naar wij vernemen zal in deze gemeente wederom een diepboring naar steenkolen plaats hebben en zal daartoe een boortoren geplaatst worden aan den grindweg HeldenMaasbree. SITTARD. Tot inspecteur van politie alhier is benoemd de heer De Wild,;gep. wachtmeester der marehaussee te Boxtel. Nieuws uit de Buurt. DEURNE. Werkstaking. Maandag* morgen vervoegden zich een aantal turf» graveis, arbeidende aan de gemeente exploitatie, ten raadhuize om verhooging van loon. Men eischte hetzelfde loon, dat in andere veenderijen wordt uitbetaald, dat een verschil moet zijn van 2 cent per stok. De burgemeester beloofde dan ook opslag, waarna de turfgravers beengingen. ST. ANTHONIS. De raad benoemde in openbare vergadering tot onderwijzeres aan de O. L. School to Oploo, raej M. Renssen, thans in gelijke betrekking te St. Agatha. ASTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot Burgemeester der gemeente Asten, de heer W. J. M. Wijnen, thans le klerk ter secretarie te Veghel. HELMOND. De Peel Centrale heeft hier een aanvang gemaakt met het leggen der kabels naar de fabrieken die zich hebben aangesloten. GRAVE. De ingekomen giften, tot een bedrag van f 1500, bij de commissie tot verzameling van gelden voor het jongens» blindengesticbk »St._ Henricus" alhier, zullen practised aangewend worden. Er zal o.a. eene badkamer voor de verpleeg den in bedoeld gesticht gebouwd worden en meer nuttige werken zullen ten dienste der blinden worden uitgevoerd. Men kan derhalve met recht zeggen, dat de edele schenkers hunne liefdegaven op practische en deugdelijke wijze zien aange wend ten behoeve der meelijwekkende blinden. ftaar Duifseklancl. Aan arheiders, die zich om werk te zoeken naar het Duitsehe kolendistrict begeven, wordt, ter voorkoming van moeilijkheden en teleurstellingen, ernstig aangeraden zich zoowel van eene geboorte akte als van een bewijs van Nederland landschap te voorzien. Herhalingsoefeningen. De miliciens van de regimenten Infan terie worden dit jaar voor de herhalings oefeningen onder de wapenen geroepen als volgt Lichtingen 1903 en 1904 van 12 tot en met 22 September. Lichting 1909 van 16 Augustus tot en met 10 September. Liefhebbers genoeg. Voor bet postje van gemeenteveldwach ter te Dinther hebbeo zich maar eventjes, 72 liefhebbers aangemeld I En onder hen zijn beste krachten. Wat 'n prachtige keuze is daaruit te doen. Voor 'n burge meester om van te watertanden. Ongeluk. Het 5 jarig zoontje van Verhaart, wonende op de Hofstad te 's Hertogenbosch was Zondagmiddag aan het spelen achter de woning. Deze achterplaats grenst aan den „Muntelhof' welke echter veel lagergelegen is en door het kwelwater geheel is onder, geloopen Vermoedelijk is het kindje bij het spelen over de omrastering gevallen en zoo met het hoofd naar beneden gevallen en in den modder gestikt. Varkensmeslerij. Dat varkensmesten altijd niet mee valt, dat ondervond de landbouwer H. te Berg en Dal, die voor vier maanden twee biggen kocht voor f 20. Toen hij ze Maandag te Nijmegen afleverde en nu weer twee biggen kocht moest hij nog f 7 bij passen. Slachtoffer van den Drank. De 37 jarige H, de B. te Arnhem kwam Zondagmiddag t00r de tweede Maal ia dronken toestand tehuis. Waggelend ging U zijn woning aan de Weerdjesstraat bin nen, klauterde met moeite de trappen op en kwatn bij .het bestygen der trappen te vallen. De man viel en werd met gebroken nek opgenomen en was onmiddellijk dond. Do Willons II vergaan. De directie van de Koninkl. West-Ind. Mail heeft door tusschcnkomst van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken het navolgend bericht ontvangen van den vice-consn. van Nederland te Lorient In zee is bij Belle Isle, op de Westkust van Frankrijk, drijvende gevonden een reddingsboei, welke tot opschrift had .Prins Willem II" benevens een sloepriem gemerkt „Prins Willem jj. Lil «voorzin legen «Ion «licnst Toen Dinsdagochtend een baanwachter van de H. IJ, S. M. te Leiden langs de baan nabij de z. g. Gevangenislaan liep. vond hy het lijk van eeu millitair wjens hoofd van het lichaam was afgereden. Het bleek, dat het een milicien was, afnnmstig uit de gemeente Loosduinen. Vermoedelijk is weerzin in den militairendienst de oor zaak van deze noodlottige daad. Het lijk werd vervoerd naar het Militair Hospitaal aan den Morschweg. Een grappig kiezer. Bij de jongste stemming voor den gemeente raad te Tiel had een kiezer zijn biljet niet overeenkomstig de wet ingevuld. De invulling was echter van dien aard dat de voorzitter het de moeite waard achtte te doen kennen wat er op stond en wel„Geen keus. Zend andere stalen". Geen kleinigheid Men weet, dat koning Albert van Belgie de kosten van het pensioneeren van al de oudgedienden van het paleis voor zijn rekening heeft genomen. Dit blijkt geen kleinigheid te zijn het bedrag van de gezamelijke pensioenen beloopt 287.0'Uü fr. het jaar. Lcn flinke winkelier. Een brutale inbraak is Zondagavond gepleegd ten huize van winkelier Van der Kooy, aan den Spoorsingel te Hof van Delft aan de grens van Delft Terwijl de bewoners naar de kerk waren heeft men zich, d >or middel van valsche sleutels, toegang tot de woning weten te verschaffen en daaruit al het aanwezige geld et) juweelen en andere sieraden medegenomen, alles tezamen voor een zeer aanzienlyk bedrag. Toen v .d. K thuis kwam, stormde een man het huis uit, dadelijk op de hielen gezeten door v.d.K. en diens zoon, die er, pndanks een door den vluchteling op hem afgevuurd revolverschot met hulp van een voorbijganger in slaagden den man te overmeesteren en aan de politie over te Jeveren. En toen kwam al het ge» stolene voor den dag, benevens een revolver waarop nog 4 schoten. Twee handlangers moeten ontkomen zijn. Het liquldatie-sehandiiAl. Het Parysche gerecht gaat steeds voort met een onderzoek in te stellen in deze schandaalaffaire. Zondag heeft de rechter van instructie een nieuwe huiszoeking by Duez gedaan en temidden van vele stukken brieven van meer dan 150 personen, hoofdzakelijk politici en journalisten, ge vonden, die blykbaar met hem in betrek king stonden en zekere -gratificaties" van Duez ontvingen. De meeste namen zijn echter jammer genoeg door pseudoniemen aangeduid en Duez wilde zich niet over de juiste namen uitlaten. De dieven bestolen. Gestolen goed gedijt niet. zegt het spreekwoord, een spreekwoord, dat de gerechtelijke beheerder der congregatie goederen. de vrijmetselaar en dief op groote schaal, Duez, die thans in de gevangenis zit. opnieuw heeft bevestigd. Men kent de ellendige geschiedenis van het beruchte milliard, waarmede Waldeck Rousseau en zijn opvolgers de booze appetijten der meüigte hadden gaande gemaakt. De Congregatie's werden onl» bonden en hun leden verdreven. De kloos ters en kloosterlijke eigendommen zouden ten gelde worden gemaakt eD van dat geld zouden de werklieden pensioenen, ziekteverzekeringen en andere sociale wetten betaald worden. Helaas, de werkman heeft van het mil liard nooit een hal ven sou genoten want de bandieten, die hooge hoeden dragen, hadden dadelijk hun geganteerde klauwen uitgestrekt naar de ettelyke miliioenen, het milliard zelf bleek even fabelachtig als de schandelijke manier waarop er mee gegoocheld was I welke de huizen en landerijen der Congregaties hadden opgebracht. Briand heeft onder den naam van wette lijke onteigening den grootsten diefstal dezer eeuw gepleegd, toen hij de kerke lijke goederen roofde, en er is geen enkele van onze tegenwoordige regeeideis of hij mist het recht -houd den dief" te roepen, nu een beursspeculant wordt vervolgd, die op zijn beurt de plunderaars bestal; welke hem waren voorgegaan. Al wat er op het oogenblik rukt en plukt en plundert aan de liquidatie goede ren en de zoogenaamde eigeBdoramen zonder eigeDaar is dief en diefjesmaat. En het proces dat thans voor de deur staat, is welbeschouwd het proces tegen de gansche schurkachtige staatkunde, die du al jaren in Frankrijk door een kliek parvenu's gedreven is ter wille van -l'assiette nu beurre." Curieuze Begraafplaats. Do verslagenheid der gezond heidscom- raies hangen soms toch rare dingen aan den grooten klok. het is dan ook wel eens noodig. dnt er ruchtbaarheid gegeven wordt, aan »1 die verkeerde gebruiken en eigenaardige handelswijzen vao dorpsauto- riteiten.' De Tielsche Gezondheidscoramisie vertelt hot volgende In het najaar herijkte ons het vreemd soortig bericht, dat de speelplaats van de openbare school te Ochtend gebezigd werd tot begraafplaats voor varkens, gestorven aan de aldaar toen hevig heerschende vlekziekte. Bij onderzoek t-r plaatse bleek, dat inderdaad op hef. open terrein, dat de school omgeeft en tevens tot speelplaats dient, maar op den verst mogelijken af stand van het, gebouw twee varkens waren begraven, welke aan vlekziekte'waren gestorven. Toen de eigenaars dier beesten ze niet op hnn eigen grond wilden be graven had de Burgemeester hun toege staan die bij gebrek aan eenig ander gemeente terrein aldaar te doen geschieden. Volgens informatie was daarbij zelfs be graven op minder diepte dan een meter, gelijk de politie verordening voorschrijft terwijl van politie toezicht en het nemen van maatregelen tot ontsmetting geen sprake was geweest. Overbodig ie zeggen, dat de commissie ernstig op verbetering aandrong. Ver scherping van politietoezicht is allereerst al noodig. terwijl de slagers, die er soms op uit waren, liet ondeugdelijk vleesch aan den man te brengen, wel in de gaten mogen gehouden worden. Helden zonder zwaard. Toen de sneltrein Parijn-Bordeaux even voorbij Touts was, werden machinist on stoker door een uitslaande vlam ernstig verwond. Ondanks de pijn van hun brand wonden oleven zij hun plicht vervullen, zonder eon oogenblik te aarzelen. De trein zou eerst te Potiers stoppen, wat een rit van ongeveer een uur is. Wat de ongeluk kige» in dien tijd hebben uitgestaan is onbeschrijfelijk. Zij bleven, totdat de trein het station Poitiers binnenliep, op de been. Te Poitiers was het reeds te laat om den machinist zijn naam verdient genoemd te worden Albert Lavau te redden. Hij stierf kort Dadat hij in het hospitaal was opgeuomen. De stoker zal maandenlang verpleegd moeten Worden eer hij weer dienst kan doen. Ingezonden. Liefdewerk -Oud papier". Aan het jaarverslag over 1909 is het volgende ontleend -Van het batig saldo, voor 1 Jan. 1909 verkregen werd in Mei 1909 afgodragen aan Z. H. den Paus t 2000, aan de R. K. herstellingsoorden voor longlijders f 250 en aan de R. K. vacantiekolonie te Egraond f 100 terwijl van het batig saldo, in 1909 verkregen, een bedrag van f 3000 ter ver deeling bestemd werd en wel als volgt af af te zonderen door Z. H. den Paus f 1500; af te dragen aan R. K. herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen f 250 aan de R. K. vacantiekoloBie te Egmond f200 aan het R. K. blindenin stituut te Grave f 200 aan het R. K. instituut voor doofstommen te St. Michiels Gestel f 200 aan het centraal bestnur der R. K. intern, vereeniging tot bescherming van meisjes f 200 aan het R. K. idioten- gesticht ie Osch f 150 en te voegen by de reservefonds f 300. Herinneren wij er nog eens aao, dat in het jaar 1909 door het Liefdewerk een be drag van f 10360 aan werkloonen werd uitbetaald, dan zal het onzen lezers wel duidelijk zijn, de vereeniging bewezen beeft, dat, door eendrachtig samenwerken, door het anders weggeworpen papier schatten kunnen worden gehaald, welke zoowel hun, die er werk door vinden, als hun, wien giften geschonken worden, tot zegen streken." Dat zijn schoone resaltaten 1 Zou in Venray, door eendrachtig samenwerken in een afdeeling van dat liefdewerk ook niet heel wat oud papier in te zamelen zijp Elders werken volksbonders en leden van jongelingsvereenigingën wel samen voor dat goede doel. Wie neemt het initiatief G. De Burgemeester van Venray Gelast bij deze de aan den voet dezer ge noemde railiciëii verlofgangers der lichting van 1905, behoorende tot het 3e Regt. Veldai tillerie, om zich voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen by hun vertrek met groot verlof medegenomen en van hunnen verlofpas, op Dinsdag den 29 Maart a.s. vóór vier ure des namiddags by hun korps garnizoens plaats Breda aan te melden, ten einde in

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2