Limburgsch Nieuws, Attentie Bevolking van Venray, lï. K. Leesbibliotheek Algemeen Nieuws. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. ADVERTENTIËN. Aanbesteding Toga's en Overjassen, Fr. Bonants, zooals men tegenwoordig zegt. Hij viel niet maar spuwde een golf bloed uit en begreep, met welk een geducht tegenstan„ der hij te doen had... En hoe langer hij vocht, des te meer begreep hij dat, want hij kon slechts zijn lompe kracht gebrui ken en mijn oom was een wetenschappelijk bokser. Chicago ontving een vreeselijke afstraffing gedurende een kwartiertje, dat het gevecht duurde. Mijn oom kreeg slechts drie stooten waarvan er een tamelijk hard op de kaak aankwam, maar hij liet zich niet uit het veld slaan, en gelijk hij het had gezegd men zag wie de beste van de twee was want toen men Chicago na het gevecht in een karretje wegbracht, was hij een klomp vleesch en bloed: hij had geen tan den, geen oogen en geen neus meer, terwijl mijn oom, toen hij zijn jas weer had aangetrokken, frisch en monter weer op de estrade klom en hem tot een zware gevangenisstraf en boete veroordeelde, omdat hij een man door „lompe onvoor zichtigheid" had gedood. Immers vervolgde mijn oom, hij kan het niet met opzet gedaan hebben want hij kan niet boksen. Tengevolge van dit heldenfeit droegen de mijnwerkers mijn oom in triomf het kamp rond en schreeuwden zich te zijner eere de keel heesch. Overzicht omtrent den loop der over het jaar 1909. Ei- werden voltiokkes 44 huwelijken tusscben jongman» en jongedochters. Het aantal geborenen bedroeg 245. zijnde 120 m. en 125 vr. Het aantal overledenen bedroeg 175, zijnde 100 na. en 75 vr. Levenloos werden aangegeven 7, zijnde 4 ro. en 3 vr. Het aantal ingekomen personen bedroeg 395 m. en 392 vr. Het aantal vertrokken personen bedroeg 257 m. en 242 vr. De totale bevolking der gemeente op den 31 December 1909 bedroeg alzoo 4262 mannelijke» 3803 vrouwelijken. Te zamen 8065 zielen, tegon 7007 op 31 December 1908. De gemeente is alzoo in bet afgelnopen jaar vermeerderd met 358 zielen. JAARVERSLAG' DER te VuNRAY. De rekening over het jaar 1908 sloot met eeo tekort van f 0.70'. ïn het jaar werd ontvangen I Aan bijdragen van H.H. Leden en Donateurs lid is ieder, die jaarlijks f 1.50, en donateur ieder die jaarlijks meer dan f 1,50 betaald de som van f 92,99. II aan leesgeld de som van f 34,76. De inkomsten over het jaar 1909 be droegen dus samen t 127,76. Hiervan werd uitgegeven aan nieuwe boeken 2186 boekdoelen de som vaD f 92,36i/i. Verder werd betaald voor bet inbinden der boeken f 33.85r/s voor vracht, corresp., supplementen etc. f 9.47 Daarbij rekenend *t te kort van 't vorige jaar, zijnde f 0.70, krijgen wij een totale uitgave van 1 136,39, zoodat op 't oogen- blik een tekort bestaat van f 8,63. In het afgeloopen jaar werden ter lezing uitgeleend ruim 5100 boeken, zijnde het gewone getal van vroeger jaren. In den loop der a. a. week zullen opnieuw de contributiekaarten worden aangeboden. Het bestuur vertrouwt, dat H. H. Donateurs en Leden het zoo nuttige werk der R. K. Leesbibliotheek 2ullen blijven steunen als voorheen, en dat door niemand hunner de jaarlyksche contributie zal worden geweigerd. Namens 't Bestuur de*" R. K. Leesbibliotheek, Ant. LENDERS, Secretaris- Penmnfftneester. N.B. Vso nieuwe boeken zal ter gelegenheid een -gedrukte lyst" worden aangeboden. Ouders en voogden maken wij er op opmerkzaam dat alle boeken uit onze bibliotheek afkomsfig, gemerkt zijn met den stempel der R. K. Leesbibliotheek. VENRAY, 5 Februari 1910. Zondagavond gaf het gezelschap «'l GevoDdeo Muziek" van Groeningen in de zaal van den heer W. Wijnhoven alhier, een concert met Tooneeluitvoering. De zaal was tamelijk goed bezet. Zoowel de zangstukken en voordrachten als bet blijspel werden door de leden der zang- vereenigiDg goed uitgevoerd. »'t Gevon den Muziek» heefc succes gehad met zyn eerste uitvoering in Venray. Op Woensdag 2 Feb. jl. hield de MAriavereeniging hare eerste ledenver gadering in 1910. Na openinf! roet den ctirMelijken proet, heet te de Presidents allen e elkom. de Secretaresse deed soorlejing d tr notulen, waarop hij acclamatie de h-rhetioemini? plaats had ven twee periodiek altredende leden Mejutfr, Foncli—Veri te; en Mevr. EeserVan (ïeffen. Vervolgens gaf de Secretaresse, Mevr. Janssen Esser, een uitvoerig en keurig jaarverslag over 1909. waaraan de ZeerEerw. heer Pas'oor, adviseur der Mariav.. een hoogst waardeerend woord wijdde, en nsar aanleiding waarvan hy den ijver en de toewijding van Presidente Bestuursleden en Propagandisten ten zeerste prees. I)e ZeerEerw. adviseur ging nu over rot de installatie van een SOtal aspirant- leden. Hij constateerde met genoegen, dat de Mxiiavóreenigiug alhier steeds veld wint, dat de tijd voorbij vs. waarop schouderophalend over de drankbestry- ding d ior de vrouw werd gesproken. Hierna werd voor de eeisle maal het Bondslied der Msriavereeniging gezongen, waarvan nummers aan de leden werden uitgereikt. Ten slotte vergastte de WelEd. beer P, J. Janssen, onderwijzer alhier, de aanwezigen op projectiebeelden, Serte Pius X en eemge andere uit het leven van Christas. waarbij hij op schoone en bevattelijke wijze de beelden, voorstel lingen en wat daarmede samenhing, verklaarde, Mo"e de avond v»n 2 Feb. jl. een gunsngen mdiuk by d- leden der Mariavereeuiging achtergelaten hebben, mogen allen zich. op het woord van den ZeerEerw. Adviseur, aangespoord gevoelen elk op hare benrt. propagandiste der Mariav. ie zijn. dat wil zeggen werken en streven om nieuwe leden voor die schnone vereenigiug aan te werven. Het plan om op Vastenavond» Maandag alhier een gecostumeerde optocht ie houden, heeft veel bijval gevonden en zal dan ook verwezenlijkt worden. In de Maandag gehouden vergadering hebben zich verschillende vereemgingen aangemeld, beneveos enkele particulieren. Hoewel de tijd zeer beperkt was, hebben allen geen moeite gespaard om het geheel op eene zoo flink mogelijke wijze tot stand te brengen. Naar wij vernemen hebben zich min stens 12 hoofdgroepen gevormd, terwijl ook nog verschille ode andere verassingen genoemd worden. Kortom, wij vertrouwen dat het een feest zal zijn, dat Venray waardig is. en dat den grondslag zal vormen voor een grooten optocht het volgende jaar Blijkens achterstaand programma zal de Fanfare -Euterpe" op Vastenavond Zondag en Maandag efen groot Concert met Tooneelvoorstelling geven in de Muziekzaal alhier. Het programma bevat niet minder dan 15 nummers en dat het een en ander bij •Euterpe" aan goede banden is toever trouwd, daarvan hebben wij ons met bet Venray'sche publiek reeds dikwijls kunnen overtuigen. Ook zal de Zangvereniging -Ons ge noegen" uit Oirlo. bare welwillende medewerking verleenen. Op beide avonden zal er derhalve wel geen gebrek zijn aan belangstelling. Door de Schutterij »St. Anna" Eindt alhier, zal op Zondag 1 Mei a. s een groot internationaal concours gegeven worden. Voor de iichting 1911 van de Nationale Militie hebben zich in deze gemeente 65 jongelingen aangegeven. Donderdagavond werd tn het café M. Goumans, voor rekening van Chr. Goumao8 aanbesteed het bouwen van schuur, stalling enz. Er werd ingeschreven als volgt Math. Tacken f 2244. L. Verbeek en P. Oudenhoven f 2160. L. Wijnhoven f 1998. Chr. Wijnhoven f 1980. G. Ambrosius f Aan den laagstea inschrijver gegund. Blijkens achterstaande advertentiën zal er met de Vastenavonddagen alhier op verschillende plaatsen nogal wat te zien zijn. Ofschoon men niet overal tegelijk kan ,yn. hopen wij dat alle ondernemers van vermakelijkheden lich in een druk heroek mogen ver beugen. Weigering ecner grnliflealie. De Minister van Oorlog heeft inlich tingen verstrekt op een adres van D. D. D. te Blilterswyk. houdende verzoek van toekenning van eeoe toegezegde half- jaarlijksche gratificatie. Uit deze inlichtingen blijkt, dat inderdaad ailrestmnte sedert 1903 eene gratificatie van f 100 genoot, maar haar deze ie 1909 verder is geweigerd op grond tan het gedrag van adressante. ROERMOND. Bij Xon. Besluit ia benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Roermond de heer mr, P. W. H. Tiuijen, advocaat en procureur te Roermond. rechler-plaatsvervanger in gemeld College. secretaris van den voogdijraad aldaar, en schoolopziener in hef arr. Weert, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn» betrekking van reobter-plaatsvervanger in gpmelde rechtbank. In de Maandag gehouden ver gadering van den Limb. Landbouwbond is begoten eene Onderlinge Limburgsche Landbouw-Ongevallenverzekering op te i iehten. ROLDUC. De ZeerEerw. Zeergel. Heer L. SchrijneD, Directeur van Rolduc is door het hoofdbestuur der ver. -Voor Eer en Deugd», benoemd tot President, als opvolger van wylen Mgr. Dr. R. Corten. Zuinige raadsleden. Te Meerssen moesten nieuwe school lokalen bijgebouwd woiden, De gemeente Meerssen is arm en de bouw was nood zakelijk. Dies besloteu de vioede vaderen ia hun jongste vergadering hunne presen tiegelden af te schaffen, evenals de post -ververschingen" van de begrooting te voeren. De leden van de siembureaux aten en dronkty- tot nu toe op stemmings dagen op kosten van de gemeentekas. In den vervolge zullen zij, uit eigen beweging, op stemmingsdagen, alzoo voor hun eigen kostje zorgen. Nieuws uit de Buurt. OVERLOON. Maandag werd alhier in het café Lichterveld. voor rekening van P. 7an Ryswijk aanbesteed bet bouwen eener woning met bijlevering van alle materialen. Er werd ingeschreven als volgt Th. Vissers. Wanssum. f 2368 Chr. Wijnhoven, Venray. f 2322. H. Maas. Wanssum, f2197. Velthuizen, Maashees, f2160. Gerrits en Klaassen, Overloon f2156. L;chteveld en Otten Overloon. f 2148. G. Ambrosius, Venray, f 2000 Na overeenkomst met Ambrosius gegund aan Lichteveld en Otten, Overloon. DEURNE. Zondag was het vijftig jaar geleden, dat de heer J. L. Janssens alhier tot secretaris der gemeente Deurne en Lieasel benoemd werd. Onder zeer vele blyken van belangstelling is dit zeldzame juhüé gevierd. GEMERT. Dat kal vermasten hier nog wel met succes wordt uitgevoerd blijkt uit het volgende De landbouwer Job. Smits op den Heuvel, leverde in de laatste twee jaren aan firma A. F. W. Stevens te Helmond, voor niet minder dan voor f |342 vette kalveren, wel te verstaan vatLy-irijeien, zoogenaamd -Land van Kuiksvee". EINDHOVEN. Dat de liefde niet s'.eeds bestendig van duur is, is oen thema voor veel variatie» vatbaarmaar zoo bloedig a!s 't Dinsdagavond is bespeeld alhier, verandert opeens allen scherts in ernst. Een meisje dat vroeger met een ander had kennis gehad, liep met haar tegen woordige» galant op de Denier, toen plotseling de vroegere zich opdeed. Woorden schenen niet genoegzame kracht te hebben zijn eigendomsrecht te bewijzen op het hart der schoone. en hij gebruikte daarom de helaas te veel gebruikte wijze van argumenteeren met een mes. 't Trof zyn concurrent aan de pols, zoo erg zelfs, dat het aan den anderen kant uitkwam. Die baars ondanks de oorzaak van de tweedracht was, trok den vermetele met zijn haren van het slachtoffer terug. De politie nam hem mede onder begrij pelijk veel belangstelling van het publiek naar de wacht. Zondngscliennis. CJit Eindhoven wordt gemeld, dat Woensdag, feestdag O. L. Vr. Lichtmis, in het bisdom Den Bosch op de fabriek weder door 50 arbeiders moest worden gewerkt, ondaoks het protest der geesle^ lykheid. De Zondagswet. Zondag is te Zutphen procesverbaal opgemaakt tegen iemand, die aan den openbaren weg op het land werkte. Kiel lappen aan bedeelden» Vanwege het gemeentebestuur zijn in alle herbergen van de gemeente West- dongeradeel lijstjes opgehangen, vermel dende de namen van personen, die door het Armbestuur bedeeld worden. Aan de kasteleins is verboden aan deze personen te tappen. Woeker In de -Utrecbtsche Courant" komt de volgende advertentie voor Huis van verkoop, met recht van wederinkoop. J. G. L... Rente per dag 1 pCt., per week 5 pCt. per maand 15 pCt. Staantijd één maand. Wat 'n goeie man Die geeft afslag in woekerwinst, naarmate men langer in zijn macht blijft. Waarom verlangt hij zijn staantijd ni«t Zijn ongelukkige klanten, die thans na een maand hun panden al zien verkoopeo. zou ten hem dankbaar wezen. terwijl uitstel hun wellicht met meer dan een slordige honderd percentjes per jaar kosten zou. Wat 'n goeie man Misdadig opzef. In den laatste» tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat op het traject Zeddara Terborg van de Gelderse!) Westfaalsche stoorati..m s'aven ijzer of blokken hout op de lijn werden neergelegd, om de tram te doen ontsporen, gelukkig steeds zonder resultaat. Eindelijk is het gelukt, den bedrijver dier euveldaden, den lCjarigen B. te airesteeren. Verdronken. Zondagavond te ongeveer 9 uur, is een nog onbekend gebleven man in de IJsel te Zutphen verdronken. Op zijn geroep kon wegens den boogen waterstand geen hulp verleend worden zoodat de man een akeligen dood in de golven vond. Tocli nog een meisje. In een advertente in de „N. R. Bt." zoekt iemand in kennis te komen met een meisje tusschen... de -40 en 50 jaar. Lief geboden. In de -Hoornsche Crt." kan men de volgende vriendelijke aanbieding aan leveosmoeden lezen -Aan het commissariaat van politie alhier, is thans een asphyxiatietoesie! geplaatst, waarmede honden en katten op pijnlooze wijze worden gedood, door middel van gasverstikking. Ook kunnen particulieren hiervan gratis gebruik maken, indien zij zich daartoe tot den commissaris van politie wenden. Een postkantoor verbrand. Dinsdagavond is het hulppost- en tele graaf kantoor te Herwijnen met alle waar den afgebrand. Ingezonden. Vastclaovend. Bravo vur de jonges van Leunen, uradat ze ur nie an en touwke hebbe laote lejje dur vrimden. Al bedde ok gennen optocht klaor gespuid, dat is niks, now ge mer hed laote zien, dat ge zelf wilt probieren urn iets verg te kriegen, of heelemaol niks te doen, tenminste nie dur andere hier den baas te speule. Ge ziet zelf mit volk genoeg, urn Vastelaovend plezierig te maken. Doet dat dan. En niemes hier uut Leunen, nirat 't ow kwellik, dat ge gennen optocht bald, went wy weten allemaol vul te goed, dat d'r 't urst dur vrimden over begnst is. Wat die luuj kunne, dat kunne wij ok en allemaol zulle we mekaar hellepe. As er now wir iets an 't hendje is, laot er gen van buute Leunen d's neus tusscbe stèke, mer probiert op eige been te staon. Nou jonges, heb ik ow allemaol niks mer te zegge, as dat ge 't ow mer plezierig mot make en viert volop feest mit -Prins Carnaval". Ow allemaol, mer den redacteur veural dankend, umdat hij en klein pletske hit ope geïaote verblief ik owen trouwen kameraod A. G. De Burgemeester van Venray gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet, Noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit, die krachtens de kieswet aanspraak meenen te kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden, daarvoor aangifte te doen voor 15 Febr. a. s. ter gemeentesecretarie alhier. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn blijkt uil de artikelen 1 en 2 der kieswet welke zijn aangeplakt ten raadbuize en aan de scholen op de gehuchten. Venray, 29 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ingevolge art. 15 der wet op de grondbelasting van den 26 Mei 1870 stbl. no. 82, ter algemcene kennis, dat de staat aanwijzende de uitkomsten der gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente 1 der meeting naar de art. 9 en 10. 2 der schatting naar de artt. 11 en 13. 3 der verbeteringen naar art. 23. 4 der bepaling van aanvang van een termyn naar art. 43. 4 der mededeehngen der uitspraken naar art. 40 of 41 laatste lid, is ontvangen en te rekenen van heden gedurende 30 dagen ter secretarie dezer gemeente nedergelegd en dat binnen dien tijd eenieder zijne bezwaren by verzoek schrift aan H.H. Ged. Staten van dit gewest kan inbreDgen. Venray den 5 Februari 1909. De Burgemeester en Wethouders voorn, H. ESSER. De Secretaris. Stoot. Burgerlijke Stand. VENRAY. Aangifte van den 28 Jan. tot den 5 Feb. Geboorten. Martinus, Theodorus, Jacobus de Bruijn Allegonda Hendrina Wendelina v. Dijk. Sterfgevallen. Johannes Bernardus Hendrikus Brinck» jans. oud 63 jaren. Jan Francis Duvivior, echtgenoot van Jaarnjo Nolles. oud 48 jaren. Hendrika Johanna Raemaekers, echt- genooto van Hubertus Lambertus Zeegers, oud 48 jaren. Jacobus Verhaegen, oud 65 jaren. Kerkelijke Diensten le Venray. Parochiekerk. Maandag 8 uur Jaarg. voor L. Derkx. Dius.lag 8 uur Jaarg. voor E. Wismans. Woensdag de Boetvaardige Aschdag om X uur de leesmis. o® 10 uur de Hoogmis. Donderdag om 8 uur Jaarg, 2de kl- voor H. en F. Verblakt. Vrijdag 8 uur Jaarg. 2de kl. voor G. Wisman» A. M. Thielen, de Weleerw. heer pastoor Wis mans F. en M. Wismans. Op de Zondagen in da vasten om half 4 Lof en H. Familie waaronder de meditatie. Op de Vrijdagen zal na da mis van 8 uur de H. Kruisweg gebeden worden. Paterskerk. Zondag iede»- hall uur de H. Mis. Om 8uur de Hoogmis om 5 uur Lof. Zondag. Maandag en Dinsdag zal het veertig uren gebed gehouden worden. Het Allerheiligste zal van 's morgens 6 tot 's avonds 8 uur uitge steld blijven, waarna de zegen zal gegeven worden. Maandag om 8 de Hoogmis. Om 5 uur plechtig Lof. Dinsdag 3e der 9 Dinsdagen ter eere van dén H. Antonius v. Padua. Om 9 uur Hoogmis waaronder korte toespraak en gebeden der novei e. Deze hoogmis zal worden op gedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze weldoeners, 's Avonds om 6 uur Lof, waarna processie en de Lofzang Te Deum tot sluiting van het veertigurengebed. Woensdag kwart over 7 plechtige Aschwijding waarna de Hoogmis. Vrijdag om half 8 Hoogmis. Om 6 uur Lof en Lijdensmeditatie. Worden gevraagd t 2 keukenmeiden voor Venray. 1 Boerendienstmeid voor Belteld. 1 Boerendienst knecht 1 bakkersknecht voor Baarlo 1 boerendienstmeid voor Maashees. 1 schoenmakersknecht voor Helden, Bieden zich aan 3 kindermeisjes, 1 2de meid, 1 Boerendienstmeid voor Venray, 1 tuiniersknecht voor Venray. 1 winkeljuffrouw, goed kunnende naaien, 1 smidsleerling. J boerendienstknecht 17 jaar. 1 keukenmeid voor een R.K. priester of klein gezin. Burgers van Venray, wacht U njet de Vastenavond voor het overmatig gebruik van drank, de oorzaak van zoo vele buitensporigheden en ongelukkeg. Viert zóó Vas'epavop.d, dat gij allen, zonder uitzondering, niet met droefheid, maar met voldoening op die dagen kunt terugzien. Hedenavond half 9, vergadering van alle deelnenjers aaij den Optocht; in het café van Jac. Gitzels. Op Maandag 14 Februari, des namiddags oru 5 uur, zal in 't Café van H. MARCELLIS aan het Overbroek, voor rekening van H. Sehreurs, Veulen, worden Het bouwen eener nieuwe Stalling met aanhoorigheden, zonder bij levering der materi alen. Aanwijzing den dag der besteding om 4 uur. Bestek en teekening liggen ter inzage in bovengenoemd café en bij LOUIS WIJNHOVEN. Geen 5 en 7 gulden voor het makeo van een pak, zooals wordt rond gebazuind, maar oude prijzen. Ondergeteekende beveelt zich minzaam aan voor het maken van voor Eerw. Heeren Geestelijken, Mantels voor Dames, alle Heerenkleeding, voor goed passen en degelijk werk wordt de beste zorg gedragen. Eene prachtige collectie STALEN aan uiterst lage doch vaste prijzen. Mr. Kleermaker, Eindt.

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2