Uitgever Munckhof, Venray. Twee Boksers. Zaterdag «5 Februari 101O. 31 ste .Taargang No. 6 TWEE Dit nummer bestaat uit BLADEN. Regels voor het beleid in zaken. Landbouw. Mengelwerk. PEEL per Abonnementsprijs voor Vbnrat franco per post voor het buitenland by vooruitbetaling afzonderlijke nummers MAAS Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend 20 5 i Begint geen zaak als ge geen vol doend kapitaal tot uw beschikking hebt, om een onderneming op een grondslag op te bouwen, doch wacht en spaart, totdat ge voldoende voor een succesbelovend begin hebt. Gaat u niet in een plaats daarom zelfstandig vestigen, omdat zij u toevallig bevalt, doch bestudeert de verhoudingen en vestigt u alleen daar, waar de voorwaarden voor een ontwikkeling van uw onderneming als waarschijnlijk aanwezig zijn. Denkt bij de keus van een woning niet, dat de laagste huur de goed koopste is, of dat ge de klanten kunt opzoeken, als ze niet bij u komen Het is goedkooper een hooger huur te betalen, dan zijn tijd met rond loopen te verliezen. Natuurlijk moet de huur in verhouding tot de voor handen middelen zijn, maar kiest een lokaal in een centraal punt Huurt de lichtst mogelijke woning die ge krijgen kunt, een doDker lokaal brengt grooter onkosten mee en neemt uw tijd weg. Koopt geen door faillissement op geheven zaak of een, dio door den eigenaar wegens hel uitblijven van voorspoed werd opgegeven. De oude toestanden zullen als lood aan uwe voeten hangen. Koopt geen oude machines en inrichtingen. Zij zijn in den regel voor eiken prijs te duur. Dit is een door beginners d« meest begane fout uw arbeid leidt er onder en ge ver liest uw tijd en dat beteekent geld. Koopt goede moderne machines, als ge ze in uw bedrijf noodig hebt, want hier geldt het spreekwoord: het beste is het goedkoopste. Dik wijls kost een enkele reparatie meer dan het verschil tusschen een goed- koopeen een goede machine bedraagt Het is niet aan te bevelen schulden te maken, maar het is toch nog altijd beter geid voor een nieuwe en goede inrichting schuldig te zijn, dan het bij een oude te verliezen Weest niet gierig bij bet aanschaf ten van arbeidsparende inrichtingen, bedenkt, dat arbeid uw grootste uitgavenpost is, maakt haar daarom zoo klein mogelijk. Wordt ge met opdrachten over stelpt, weest dan niet te haastig met het vermeerderen van uw machines en het vergrooten van andere inrich tingen, want er komt ook weer een stille tijd. Verlangt een behoorlijken prijs voor uw arbeid en laat den klant loopen, die de verdienste van uw arbeid voor zich begeert; ge werkt voor uzelf en niet voor hem. Weest niet zoo haastig om beneden den concurrent te bieden, hij zou nog lager kunnen bieden en ge zoudt i beiden het verlies dragen. Ziet uw concurrent voor een eerlijk man aan en gelooft niet alles, wat de klanten van hem vertellen, het is wel een verkeerde gewoonte, maar het voorrecht der klanten de concur renten tegen elkander uit te spelen. Beproeft het met uwen concurrent over het vaststellen der prijzen eens te worden en stelt er uw trots in, in de kwaliteit van den arbeid te con- curreeren, doch niet in de goedkoop heid. Handelt tegenover uw klanten fatsoenlijken eerlijk, liegt hen nooit voor, maar gooit uw vakgeheimen ook niet te grabbel. Verwaarloost een bestelling niet omdat ge haar voor een te prijs hebt aangenomen, voert haar liever nauwkeurig uit als elke andere waarop ge een grooter winst behaalt Zegt evenwel den klant, dat ge u uw nadeel hadt vergist, opdat hij door andere opdrachten schadeloos zou kunnen stellen. Ontziet u niet den prijs te bereke nen, dien uw arbeid werkelijk waard is en streeft er naar elke bestelling zoo goed mogelijk uit te voeren. Doet moeite door prompte levering en goed werk bekend te worden, doch niet als goedkooper man, uw voordeel ligt in het eerste, niet in het laatste. Houdt klanten u tegenover onbekende aan contante betaling en tegenover iedereen io het algemeen van een zoo kort mogelijk crediet Van tien, die te veel crediet ver» langen, zal één er 11 in laten loopen eD ge verliest dan meer, dan ge bij de negen andere hebt verdiend. Wilt niet alles zelf doen, daarvoor kunt ge hulpkrachten nemen. Uw geestesarbeid heeft grooter waarde, dan die uwer handen. Engageert degelijke medewerken en betaalt hen rijkelijk. Behandelt hen goed, opdat zij bolang stellen in uw zaak. Weest niet bekrompen tegenover ben, maar ook niet te toegevend. Houdt u op de hoogte van hetgeen zij kunnen doen, maar erlangt dan ook, dat ieder hel mogelijke doet. Leert uw zelfkogten kennen en weest nooit ie zeker, dat ge ook alles werkelijk bebt berekend. Men vei n geet bij het berekenen maar al te licht iets en reeds menige degelijke kop is er onder geraakt, doordien hij zijn onkosten niet wist te here kenen. Gaat bij de raming der kosten niet te diep in bijzonderheden over, ge geeft uw klanten anders een middel in handen om tegen u te gebruiken. Belooft ten opzichte van den tijd van levering niet meer dan ge kunt houden, laat liever een bestelling varen. Hebt ge een tijd van levering aaogenomen, houdt u er dan ook aan zelfs al zijn aan de vervulling van uw belofte kosten voor u verbonden. Op den duur wordt dat betaald en ver» standige klanten zullen bij het bloot» leggen der nadere verhoudingen bjjna altijd wel bereid worden ge» vonden, tenminste een gedeelte van uw bijzondere onkosten te dragen Betaalt uw rekeningen stipt. Neemt geen bestelling aan, waar voor u de noodige inrichting ont» breekt om haar uit te voeren, daar uit ontspruit geen verdienste voor n doch wel ergernis. Neemt da grootste orde en zinde lijkheid in uw bedrijf in acht, en iaat geen waar het huis uit gaan waarvan ge niet overtuigd zijt, dat zij aan alle eischen voldoet. Vertelt niet wat ge v> rdiend, ge maakt u daardoor slecbts concur renien. Hebt ge uw schaapjes op het droge, toont daD niet bekrompeD tegenover uw vakgenooton te zijn doch laat uw ervaringen hun ten goede komen. Hoe de eierproductie der kippen te verhoogen Wanneer men de verschillende hoenderhouderijen, nevenbedrijven van den landbouw, nauwijaurig na» gaat zal men herhaaldol^Tpnicrkan dat ze niet zooveel voordeel aan» brengen als wel mogelijk is. Vele oorzaken zijn daarvoor, de voornaamste reden is echter wel de verkeerde gewoonte van het houden van oude-en invalide kippen. Deze maken het voeder niet betaald en zijn oorzaak dat de geheele hoender hoüderij geen voordeel aanbrengt Het is wel algemeen bekend, maar het kan niet te vaak gezegd worden dat kippen na het 3e legjaar weinig voordeel meer aanbrengen Zeker, er zijn uitzonderingen. Regel is het evenwel, dat de eierproductie met het vierde jaar begint te ver» minderen. En er behoeven onder een troep van vijftig bijv. maar een stuk of zes oude dieren te loopen, om de winst reeds neer te drukken. Toch is dit getal dikwijls vee hooger, vooral wanneer men eenige jaren wat ongelukkig geweest is met het opfokken der kuikens. Men wil het getal hoenders liefst niet verminderen en boudt nu, bij ge brek aan jonge dieren, de oude en reeds uitgelegde kippen. Op boerderijen werd langen tijd op de productiviteit der kippen weinig acht geslagen, men meende, dit was niet mogelijk Nu evenwel eiervereenigingen worden opgericht, wordt vanzelf de aandacht gevestigd op de opbrengst eener hoender» houderij. Men houdt aanteekeningen van de hoeveelheid eieren, die men in een bepaaldeD tijd krijgt en komt al spoedig tot het maken van verge» lijkingen. Blijkt bijv. dat men van 50 kippen maar 30003500 eieren kan rapen, dan moet er iets niet in orde zijn. Een opbrengst van 60 a 70 eieren per kip is onvoldoende, ook al zijn de prijzen hoog. Verschillende omstandigheden kunnen op de opbrengst eener boen» derhouderij een r.adeeligen invloed en terden. verpleging, te nauwe bloedverwant» Voo"ichtigheid^o™1"' schap, ongeschikte rassen enz, maar in de meeste gevallen zal het slechto legresultaat moeten worden toege» schreven aan het aanwezig zijn van te veel oude kippen. Herhaaldelijk werd zulks reeds opgemerkt en steeds had een regelmatige verjonging van het hoenderbestaöd, ook wanneer de omstandigheden overigens gelijk bleven, een stijging der opbrengst engevolge. En niet alleen dat men hiermede de hoeveelheid eieren om" hoog drijft, men bereikt er tevens mede, dat het aantal wintereieren toeneemt. Dit juist is een zaak van zeer groot belang; de opbrengst eener kippenhouderij hangt voor een groot deel af van het getal winter eieren. uitoefenen, als slechte voeding .•et dwong hen, de weinig in acht te nemen. De autoriteiten echter nmijn oom in het bijzonder, konden de Lynchwet niet toelaten, wat .ze was strijdig met tk- wetten des lands, en bovendien viel dc straf zeer dikwijls op den verkeerde. Terwijl zij den schuldige spaarde, trof zij den onschuldige, want er was natuurlijk weinig te rekenen op den rechtvaardigheidszin van goud zoekers. Op zekeren dag kwam men mijn oom 'ggen dat een man een ander bad ver moord. De moordenaar was een groote booswicht, een athleet, d'c vermaard was om zijn kolossale kracht en daarom zeer populair onder de mijnwerkers. Hij was Chicago Bill genaamd en werkte nauwe* lijks een dag per week op de „placers". Hij hield er veel meer van zijn geld met spelen te verdienen en. volgens hi t ge rucht, deinste hij cr ook niet voor terug mijnwerkers te overvallen, die afgezonderd van de anderen werkten of kooplieden, welke handel met het kamp kwamen drijven te vermoorden en uit te schudden. I Iet slachtoffer was een oude mijnwer ker, die het geluk had gehad een rijke goudlaag te vinden on gedurende veertien dagen het goud met handen vol had wegge worpen. Chicago Bill had met hem ge speeld en had hem bijna alles afgewonnen zoodat hij weer even arm was als tc voren. Den laatsten avond had de oudste bemerkt dat zijn medespeler met valsche kaarten speelde en in eAi half dronken bui. had hij hem openlijk voor dief uitge maakt en zijn geld teruggeèischt. Chicago walloon /.ofuler <jpn woord1#* 9QERfn. 0r» gestaan er' had hem met een enkele vuistslag op den slaap gedood. M.en had het lijk buiten de herberg gesmeten en het spel was hervat alsof er niets gebeurd was. Mijn oom riep Chicago voor zijn recht bank en deze kwam zeer rustig aan met •t idee om den rechter eens lekker voor t lapje te houden hij wist zeer goed dat hij niets had te vreczen, want alle avonturiers waren op zijn hand en zij .'olgden hem juichend. Daar stond nu Chicago Bill voor mijn oom Jim. Hij was volkomen op zijn gemak. Hij deelde mede, dat hij voor dezen keer de moeite wel had willen nemen, om tc verschijnen maar dat was eenvoudig omdat mijn oom in het land was aangekomen •n dus nog niet op de hoogte was van den erbied en achting, welke men een mijn werker schuldig was, die in elk opzicht cel hooger stond dan een rechter. .Mijn oom antwoordde niets en toch was hij olstfckl niet bang, dat kan ik u verzekeren lij vroeg slechts inlichtingen omtrent den moord, die den vorigen avond was be ven. - Vooreerst was het geen moord, ant woordde Chicago, t was zelfs geen gevecht, was eenvoudig maar een vuistslag. De man is dood. zei mijn oom. Och, dat is niets, hernam Chicago. De lynchwet is er. als men ongelijk heeft. Het was een oude gyk. Hij heeft mij belee- digd en ik heb hem gestraiL Ik ben een bokser en mijn vuisten zijn mij voldoende. Dat is een waarschuwing voor iedereen, er volgde hij, mijn oom aanziende. En alle mijnwerkers begonnen luid te lachen. Zoo zei mijn oom Jim, zijt gij een bokser elnu, dat ben ik ook een weinig n wij zullen zien, wie dc beste is. En hij daalde van de estrade af, want hij was een man vol moed en de brutale onbeschaamdheid van Chicago-Bill had hem ondanks zijn flegma, kokend van woede gemaakt. Toen begon Chicago, met een spotlach op zijn gezicht, zich te ontkleeden voor de bokspartij. De mijnwerkers vormden een kring om de beide strijders. Mijn oom Jim trok zijn jas uit en plaatste zich tegenover Chicago. En toen vcdween de spotlach van het gezicht der mijnwerkers. Want mijn oom Jim was mager en lang niet zoo zwaar als zijn tegenstander maar hij was krachtig gespierd. Bovendien had hrj al jaren lang de bukssporl beoefend, maar dat wist niemand in het kamp. Het was een mooi gevecht, dat verze ker ik u. en de mijnwerkers spraken er langm tijd met verwondering en met geestdrift over. Chicago vertrouwde in het begin stellig op een overwinning, maar hij ontving 0. .dadelijk een eersten stoot in.het holletje schcn vermoordden, plunderden, en lol- van de maagstreek, ceo Het gebeurde in Nieuw California, dat mijn vaderland is. vertelde mij de Ameri kaan Cordon, en in den tijd dat men daar ;oud begon te vinden, zoo ongeveer in het midden der vorige eeuw. Het leven der goudzoekers was hoogst eigenaardig, naar gij weet. Zij waren een samenraapsel van avonturiers uit alle lan den en alle klassen der maatschappij. Zij hadden geen vaderland, geen familie geen naam zelfs meer zij droomden slechts van het gele metaal. Het meeren deel vestigde zich rond de mijnaders, die reeds in bewerking waren, en in dc buurt van de goudhoudende zandgronden waar op de kampen waren opgetrokken van welke de goudzoekers eiken dag uittogen om .placers" te zoeken, dat wil zeggen op zoek togen naar een fortuin. In die kampen vond men slechts tenten en loodsen, die als voornaamste meubels tonnetjes rum bevatten. De .bannen hier zegt men herbergiers verdienden nog meer geld dan de mijnwerkers, want zij verkochten een glaasje brandewijn voor een dollar en /.eifs nog meer. En d sommen welke zij verdienden behielden zij, terwijl de meerderheid der mijnwer kers door een soort van koortsachtige razernij waren aangetast, om zooveel mo; lijk uit te geven. Niets was cr te goed en niets was er duur voor hen. wanneer zij het geluk hadden gehad een goede vondst tc doen. zij betaalden 'gaarne in stukjes ruw goud oi" stofgoud. Zij waren trotscher dan de koningen met hun flanellen hemden, hun groote laarzen en hun villen hoeden Zij hadden zooveel vermoeienissen en ont beringen geleden, dat zij als gek werden wanneer zij het gele metaal in hun zakken voelden en zeer weinigen onder hen ver stonden de kunst iets ter zijde te leggen. En dan zij speelden om enorme sommen! of om hoopen stofgoud, dat zij in kleine weegschalen afwogen en bij den minsten twijfel vochten zij tot hun tegenpartij dood neerviel, met het mes met de bijl of met hun groot vijfloopig revolver. Mijn oom was toen rechter in een der ;ouddistricten, en hij had er plezier van. De lieden waarover hij recht sprak, ken n voor niets ter wereld eenige vrees misschien allen een weinig voor dc Lynch wet. Gij weet wat dat voor een wet isde ',y neb wet heelt niets met dc regelmatige rechtspraak gemeen en in dien tijd werd zij dagelijks in Amerika toegepast. Wan neer iemand een ernstig misdrijf had be gaan, een moord, een diefstal bijvoorbeeld dan maakte de menigte zich van hem mees ter, veroordeelde hem op de plaats, waar hij gegrepen was en hing hem dadelijk op. Als hij een neger was werd hij soms levend verbrand... Ja ik weel het, het was een woeste daad, maar gij kunt u geen voorstelling maken van de beest achtige wreedaardigheid van zekere woestelingen, het schuim van de geheele wereld, die naar ons schoon Amerika waren overgewaaid en die weerloozc men- dre „solar plAus',

Peel en Maas | 1910 | | pagina 1