Limburgsch Nieuws. Liefdadigheids-Soiree. tuin-, bouw- eu weiland scheutelingen, Algemeen Nieuws. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. AD V E RTENTIEN. Entréekaarten zijn verkrijgbaar bij de St. Vincentius-Leden. Uit de hand te pachten TE KOOP: Te koop aangeboden aanstonds in verzekerde bewaring gebracht Na korte beraadslaging sprak de voor zitter het vonnis uit Beklaagde is schuldig aan doodslag bedreven op den arbeider Schumann, doch doort getuige Fischer door zware be- leed'.gingen daartoe gedreven. De recht- bank. neemt verzac iteode omstandigheden aan en veioordeeld beklaagde tot de geringste straf zes maanden gevangenis. De zwaarbeproefde fabrikant weende vreugde tranen. Hoezeer hij bemind was by zijn arbeiders, bleek, toen hij bet gerechtsgebouw verliet. Al de werklieden hadden zich buiten opgesteld, namen onder gejuich hem in hun midden, en geleidden hem in triomf naar de fabriek, waar op heUelMe uur het werk weer werd hervat. VENRAY, 15 Januari 1910. - De Boerenbond van Venray hield Zondagavond in de Muziekzaal de jaar- lijksche vergadering, die zooals gewoonlijk zeer druk bezocht werd. Na opening door den heer Jan Poels, werden de verslagen uitgebracht van Boerenbond, Stierhouderij. ee- on I'aar denverzekering, waaraan wij het volgende ontleenen Boerenbond, inkomsten f936,12, uitgaven f 710.04. batig saldo van f 22o,08. Stierhouderij. inkomsten f 1297.94, uit gaven i 1519,64, nadeelig saldo van f 271.70. Paardenverzekering. inkomsten f 3032,44 uitgaven f 2095.') batig saldo van f 1872,88 Meeverzekering, inkomsten f 3268.48, uitgaven I' 1771,72, batig saldo T 1496,79. Meststoffen werden geleverd 1343800 Kg. voor een waarde van f 27.000. 't Aantal leden is 548. De Paardenverzekering telt 235 leden met 297 verzekerde paarden, voor een bedrag van ongeveer f 87.003. De veever zekering telt 114 leden met 281 verzekerde koeien. \oor een waarde van f 48200. In de Hagelverzekering is voor een waarde van f 98.000 verzekerd, tegen f 48000 in !'»08. Tot h ilen van onderzoek der boeken en kasopname werden gekozen de heeren H. (I. de Ponti, P. J. Hansscn en Jos. Aerts- Met het koopen van een besproeien voor fruitboomen werd besloten te wachten, totdat de heer Spronger uit Maastricht alhier een lezing zal gehouden hebben. Alsdan zal het nut van een bcsproeier beter begrepen worden. Voortaan zal jaarlijks eene II. Mis voor de leden worden opgedragen op den markt dag in Januari. Daar deze dag thans samenvalt met St. Antonius te Veltum, zal de H. Mis dit jaar gehouden worden op den marktdag in Februari. Hierna hield de heer H. G. de Ponti, «•ene interressante voordracht over hoen derteelt en de V. P. N. Spr. deelde mede dat voor enkele jaren nog milliocnen eieren in ons landmeer in-dan uitgeroerd werden, en thans reeds 100 miliioen meer uitgevoerd. Dat de gemiddelde prijzen zijn gestegen van ongeveer 2.5 tot bijna 4.5 cent per stuk. Spr. spoorde alle Roeren- bondsleden aan lid van de V. P. N. te worden, daar toch de hoenderteelt voor den landbouwer van groot belang is, en zoodoende Venray wederom aan «le spits van Limburg, misschien van heel Neder land komt. De heer Jan Poels besprak vervolgens de reorganisatie van de Stierhouderij, daar de thans bestaande toestand niet kon blijven voortbestaan. Spr. wenscht ze als volgt in te richtende gemeente in zes districten te verdeelen, en in ieder district een stier te plaatsen. De stieren worden door den bond aangekocht, elke 2 jaar vernieuwrl cn bijna gratis aan de Stier houders afgestaan, doch deze heeft stipt de voorschriften te volgen. In ieder district wordt een commissie van 5 leden benoemd die zich met alles belast. Ieder lid moet jaarlijks 60 ct. contributie per koe betalen, het dekgeld zal 6 ct. bedragen. Van de opbrengst, welke in de 2 jaren ongeveer 1' 1800 zal bedragen, worden de stieren aangekocht. Elke overtreder zal met f 10 beboet worden. Met algemeene stemmen werd besloten de Stierhouderij dusdanig in te richten, en de koninklijke goedkeuring der statuten aan te vragen. Hierna besprak de heer Poels de op richting van een waterschap in Venray en wees er op dat honderden bunders bouwland slecht of niet bebouwd worden, wegens onvol<i> n..«- afwatering. Hiervoor is de gemeente Venray wel verplicht te; zorgen, doch d-ve stelt maar steeds uit, en daarom stelt hij voor dat den Boeren bond deze zaak maar aanpakt. Algemeen was men er voor en werden tot voorloopige bestuursleden gekozen de heeren H. Trvnes, J. Stoot, J. Poels, 1-1. Wismans en J. M. Michels. Alsnu was aan de orde het kiezen van een nieuwen president, wegens de ontslag name van den heer H. Wismans. De XecrEerw. heer pastoor bracht hierna dank en hulde aan den heer H. Wismans, voor het vele goede den Boerenbond bewezen, waarom zijne ontslagname te betreuren is. Hierop volgde een algemeen applaus. lol president werd gekozen de heer Th. Michels, die echter nog bedenktijd vroeg. (Naar wij thans echter met zeker heid kunnen melden, heeft de heer Michels de benoeming aangenomen.) Het oprichten van een pakhuis voor meststoffen en vocderartikclen werd nog besproken. Het bleek echter dat wegens de hierbij komende kosten de artikelen 1.5 p('t. duurder zouden worden. De heer Jan Poels sloot hierna de vergadering met den groet z. J. Chr. Met hel oog op de le houden kringvergaderingen der stierhouderij van den Boerenbond, is hieronder de nieuwe indecling aangegeven, zooals deze in de jl. Zondag gehouden Algem. Vergadering is voorgesteld 1. Merselo en Hiept. 2. Heide, Wcverslo, Volen, Veltum, Langstraat tot G. Goemans, Kemp, Steeg- scben dijk rechts; 3. Leunen. Steeg. Brukske, Dorp tot en met Raedis naar St. Jozefsgesticht. 4. Oirlo, Castenrav. Hoog Rictbroek. 5. Oostrum, Boschhuizen, Lull, Brabander en Smakt. Veulen, Scheijde, Schoor. Ovcrbroek Laag Rietbroek en Steegschen dijk links. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het Venraysch Mannen koor, werd een definitief bestuur gekozen bestaande uit de heerenP. Klaassen, A, Martens, H. Kemps, J. Van Aubel en A. Thielen. Voor de rechtbank te Roermond stonden Dinsdag o. a. terecht J. O,, oud 45 j, huisvrouw van J. II. W., wonende te Venray, beklaagd dat zij op 16 December 1009 te Venray. dennen boompjes van J. d. M. heeft weggenomen. Eisch f 5 of 5 dagen hechtenis. Werd uitspraak gedaan in zake B. IIR. sjouwer te Venray, 1 maand gevangenisstraf wegens wederspannigheid en vernieling. MERSElO, Dejaarlijkache uitvoering gegeven door het Handboogschuttersgezel schap -St. Hubertus" is ook dit jaar schitterend geslaagd. Het gezelschap heeft ook thans op dit gebied zijn goeden naam glansrijk gehandhaafd. Was den eersten avond de zaal slechts slapjes bezet (zeker wegens de vergadering van den Boerenbond), Maandagavond was de zaal tot in de uiterste hoekjes gevuld door een net, uitgelezen gezelschap: de aanwezigheid van den EdelAchtb. Heei Burgemeester, Wethouder Janssen en verschillende Raadsledeo werd zeer op prijs gesteld. Ook verschillende leden van het schoone geslacht wilden van de uitvoering genieten. De avond werd ingeleid met een blijspel Flik en Flok in de klem. waarin bleek, dat de acleurs J. v.d. H., P. M.. H. B. en P. J. M. hunne rollen goed hadden'ingestu* deerd. Het volgende nummer: een milicien verlofganger, werd zeer mooi gespeeld door P. P. Dit jong lid toonde zich hierin een waar komiek. Ook vielen bijzonder in den smaak het duet: Arjaoneke en Jaoneke, voor 1 heer en 1 damefJ. v.d. H. en W. M.) Naar de mert geweest, door GM. en Minus de Schaopherder, door P. J. E. Het drama »de Verloren Zoon" werd ook zeer goed vertolkt. Alle rollen waren ook thuis in goede handen; zelfs het kleine Naadje was zijne rol goed machtig. Hier moet ons evenwel de opmerking uit de pen, dat bij velen een drama minder in den smaak valt. omdat zij liever stukjes hooren van -vroolijke Frans"'. Dit doet evenwel geen afbreuk aan het goede spel. dat allen hier geleverd'* hebben. W. M. stelde uitmuntend een schoenmakersjongen voor, terwijl de avond besloten werd met eene komische spektakel scène voor een on beperkt aantal personen, Izaak of de Jood eD zijn boertjes, in welk stuk op uitsteken de wijze de hoofdrol vervuld werd door J. v.d. H. Hier werden de lachspieren ter» dege in beweging gebracht. Allen verklaarden dan ook hoogst vol daan te zijn geweest over deze uitvoering en genoten te hebben. Voor oen groot deel is evenwel dit succes ook te danken aan de heeren Adr. Verheugen, die zich wel willend met de grimeering belastte en Alph. Pennartz, die op de piano accora» pagneerde en de pauzen daarmee aanvulde. Beide heeren droegen ook eenige koddige stukjes voor, en verdienen voor hunne hooggewaardeerde medewerking een harte lijk woord van dank. Ten slotte een woord van dank aan het gezelschap St. Hubertus en speciaal aan de leden van het Tooneel, die aan publiek en honoraire leden twee avonden van waar kunstgenot geschonken hebben. Ga voort op den ingeslagen weg en gij gaat eene glansrijke toekomst tegemoet. BLITTERSWIJX. Op Pinkstermaan dag zal onze Rijwielclub een groot internationaal wielerfeest houden. HORST. Het Horster Mannenkoor zal a. s. Zondag haar eerste winterconcert geven, met medewerking van de duellisten Scholten en K esse Is uit Zuid Liraburg. 'u Rijk programma is reeds opgemaakt en belooft dus heel wat. Late liet publiek nu ook door trouwe opkomst tonnen dat ze een vereeniging. die kosten noch moeiten spaart om iets dergelijks te bereiden, gaarne steunt. Moge cfjt a. s. Zondag blijken. MEIJEL. Bi) den .landbouwer H. alhier lag Zaterdagmorgen een rund dood in den stal. JVIen vermoedde, dat bet beest aan miUvuQP was gestcvrven, waarom de Rijksveearts van Helden werd ontboden, die last. gaf het dier dadelijk te verbranden en den geheelen stal tu ontsmetten. REUVER. Binnenkort zal alhier een begin tremaakt worden met bet boren naar steenkolen vanwege het Rijk. De toten en de loodsen staan er reeds en de machines zijn aanwezig. Over 14 dagen hoopt, men aan het werk to zijn. Politieliwestie te Sittard. Maandagavond hebben te Sittard enkele bewoners dier stad een mooie grap uitge haald. In verband met den stillen aftocht van den veelbesproken inspecteur, die Zaterdagavond bleek te zijn vertrokken. Hot publiek, dat met erg tevreden was, over deze wijze van verdwijnen, omdat zij den inspecteur gaarne met ketelmuziek hadden uitgeleide gedaan, werd nu Maan dagavond aangenaam verrast door de ver schijning van een als inspecteur van politie gekleed persoon, gewapend met een revolver van koek m de hand. Weldra werd de gevreesde politieman ingesloten door een groote massa publiek, zoodat vau ontkomen geen sprake was. Spoedig was de man^die zijn jol goed vervulde, ge boeid en later nog met touwen gebonden, gevolgd door een ontelbare menigte, op weg naar het station, waar de troep halt maakte. Na eenige oogenblikken weid de tocht echter voortgezet en de woning van den oud-inspecteur van politie, den thans gepensionneeiden heer Janssen, bereikt. Daar hield de stoet s'il en werd den heer Jaqssen een serenade gebracht, waar bij o. a. het Wien Neerhndsch bloed werd gezongen. Nadat de oud inspecteur van politie het publiek voor dit hulde betoon had dank gezegd, ve spreidde zich de menigte. EIJGELSHOVEN. Dezer dagen zijn weder een 5 tal honden zoek geraakt. Er wordt vermoed dat de honden door enkele koloniebewoners worden gevangen, ge dood en gebraden. Want op dagen dat een hond zoek is, ruikt het in de Kolonie naar hondenvleesch van belang. Er wordt verder beweerd, dat het vel in de vuren verbrand wordt, zoodat de politie hoege naamd geen enkel spoor kan vinden. Ongelukken, Zekere Houben te St. Geertruid (L.) is door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. De landhouweraknecht J Brouwers te Bunde geraakte ondereen dorschmachine. Hij is aan de gevolgen overleden. Nieuws uit de Buurt. - CUYfv. Zaterdag is door de rijksveld wachter A. Saris alhier een hond. die verschijnsel en van dolheid toonde, dood geschoten. Het dier zwierf reeds een paar dagen onbeheerd rond in «le weiden in de omgeving van de „Koodc Voort". Het cadaver is ter onderzoek opgezonden naar de veeartsenijschool te Utrecht, nadat door den districtveearts alhier een rapport was opgemaakt. De hond was een jacht hond en behoorde naar we vernemen aan den jager M. K. alhier.' Wordt officieel dolheid bij het die r vastgesteld dan zullen onze keffende viervoeters wellicht weer een drietal maanden gemuilkorfd worden Maandag was in de slachterij aan den stationsweg een gepensionneerd 65 jarig man, afkomstig uit Mookaan 't werk. Plotseling gaf hij een golf bloed op en zakte .ineen. De medearbeiders droegen hem in de nabijztjnde woning van joh. Lamers binnen, waar hij zonder teeken van bewustzijn te geven den laatsten adem uitblies. Het lijk werd naar het huisje op de algemeene begraafplaats gebracht, van waar het naar Mook werd vervoerd om aldaar ter aarde besteld te worden. Plagerijen in Noordbrabnnt. Onder dit opschrift lezen wij in liet Hbl. van Antwerpen Verleden jaar hebben wij medcgodeeld, dat in de provincie Noordbrabant verschil lende wegen bestaan, die door de provin cie onderhouden worden; waarvan wij Belgen, slechts twee dagen vrij gebruik mochten maken. Nu is dit veranderd maar weinig ver beterd. Nu mogen wij vijftien dagen over die wegen rijden, maar niet zonder vooraf aan den provincialen raad of aan de be lastingambtenaren een kaart gevraagd te bebbeD, waarop de naam van den eigenaar het merk en nummer van bet vervoermid del moet worden ingevuld. Nog erger. De eigenaar moet telkens als hij daarvan gebruik maakt, den dag opschrijven en als hij de kaait verliest of wanneer bij met een auto of volo, of een ander paard lijdt en niet direct aan de grenzen een andere kaart aanvraagt, zal hij moeielijk meer elders klaarkomen. Vooralvoor lien, die uit het Noorden van Nedeifand door Noordbrabant rijden, is de nieuwe regeling een groot bezwaar. Men zal eerstens om eene kaart te kunnen halen over de provinciale wegen moeten rijden en tweedens menigmaal aan een gesloten kantoor komen. Daar komt nog bij. dat wij niet weten welke wegen in Noordbrabant provinciale wegen zijn en dikwyls weten de inwoners dat zelf niet te zoggort. Wij laten alle vreemdelingen gedurende drie maanden vrij gebruik maken van alle wegen en begrijpen niet, waarom de provinciale raad van Noordbrabant niet beter luistert naar de ernstige bezwaren, die van onzen kant tegen die wegenbe lasting zijn ingezonden. Het verkeer van hier naar Nederland wordt daardoor belemmerd en kan wel eens aanleiding geven, dat do provincie Aotweipen op bare beurt de Nederlanders gaat U i .sten. In ons provinciaal bestuur is daarover reeds gesproken. De provinciale raad van Noordbrabant schijnt weinig re voelen voor de toena dering van Nederland en Belgie. Volkslelling De Nbr. meldt, dat te Osch de voor schriften voor de volkstelling in die mate zijn overtreden, dat de commissaris der Koningin in Noord Brabant een ambtenaar van de provinciale griffie erheen heeft ge zonden, ter controle bij het ophalen der tel kaarten. Volgens de N. R. Ct. waren den oden dezer nog geen kaarten voor de volkstel ling uitgereikt. Gesnapt. Uit Uden schrijft men Has werd voor het al te veel pimpelen door het kantongerecht te Veghel veroor deelt tot 3 dagen hechtenis plus een jaar vast werk. Dit was hem toch te veel, hij kwam in verzet, maar het vonnis werd bevestigd - hij had immers aan den Heer Kantonrechter verklaard, dat hij goed werken kon. Nu in hooger beroep, maar de Bossche Rechters waren van de zelfde gevoelens als de Vegclsche, Kantonrechter. Has had echter niet veel trek en bij aan maning om in het groote huis te komen logeeren ging hij voorbij tot in België. Eindelijk op den laatsten dag van de Nicuwjaarsoctaaf. waagde hij het maar om zijn goeie Piette een zalig nieuwjaar te komen wenschen. maar nauwlijks was deze plechtigheid afgeloopen of daar ver scheen de Brigade-comandant met zijn personeel cn vroeg in naam der wet „doe open de deur". Het slot scheen niet goed tc werken, zoolang als Has beneden was, maar ein delijk ging de deur open onder de woor den van Piette „ik weet niet wat aan dat slot is". In de kamer op het bed, neen «laar was hij niet, maar des commandants kunstlicht bescheen Has op zolder ach ter den schoorsteen en zoo werd hij inge rekend en via den Bosch naar Hoorn getransporteerd om in proeftijd van een jaar het pimpelen af te lecrcn. BntndMiidifing to Rcroliem. Maandagnacht heeft te Berchem een vreeselijke brand gewoed. Drie flinke boerderijen zijn tot den grond afgebrand niets is gered kunnen worden do bewo ners moesten in nachtgewaad door het raam wegvluchten. Zes stuks hoornvee, een paard en 14 varkens zijo in de vlammen omgekomen. Uit een der drie huizen hebben een paard en een paar koeien kunnen losbreken en redden zoo doende zich zei ven. De huizen zijn zeer laag verzekerd, het vee en de inboedels in het geheel met. Niettegenstaande het nachtelijk uur was de brandweer betrekkelijk spoedig ter plaatse, en gelukte het haar, deo brand die zich zeer dreigend liet aanzien, te stuiten, zoodat nog niet meer der omlig gende huizen een prooi der vlammen werden. Men vermoedt dat, hier kwaad willigheid in 't spel is geweest, de officier van Justitie is reeds daar geweest om een onderzoek in te stellen. Nader meldt men dat reeds gevankelijk zyn opgebracht zekere M. d. L. en zijn vrouw, die onder zware verdenking staan. Gedwongen winkelnering. De lieer Staalman, door de regeering belast met het onderzoek der gedwongen winkelnering, is Donderdag te Kaats heuvel aangekomen om de toestanden te bestudeeren. Moord. Te Beetgumermolen is Vrijdag een 21jarig meisje, Antje Andringa. door den 19jarigen bakkersknecht II. v. d. M. van Menaldum vermoord. De hals was baar afgesneden. Do dader is gearresteerd en bekende. Zeldzaam. Bij den landbouwer W. Z te Nieuwer- kerk a. d. IJsel. zijn door een koe. voor de derde maal, telkens in Januari, twee kalveren ter wereld gebracht. Ingezonden. Venray 12 Jan. 1910. Voetballers -Een nieuwe voetbalcub Eenige jongelieden hij wie 't sportvuur nog niet uitgedoofd is, willen met behulp van uw steun en ook m»t dien van belangstellen den tipn krachtige club tot stand brengen. Reeds zijn ze met twaalf. Op dan 1 lief hebbers van 't edele voetbalspel an gaat hunne gelederen versterken. Of zou er in 't dorp geen voetbalclub kunnen bestaan Zie dan eens naar het kleine Oirlo. Daar is reeds lang eene bloeiende voetbalclub, die 25 werkende en ongeveer 50 eereleden telt. Die werkende leden zijn allen jongelui van 15 tot 25 jaar, die een gezonde, krachtige lichaamsoefening ver kiezen boven andere uitspanningen Komaan, jongelui van 't dorp. wordt lid van de nieuwe voetbalclub D. 3. O., die reods een bestuur gekozen heeft. Men kan zich aanmelden, liefst Zondag 16 Jan. in 't clublokaal bij den heer H. Wijnhoven. Houtenhoek. Een minnaar van het voetbalspel. Burgerlijke Stand. VENRAY. Aangifte van «1 en 7 tot den 14 Jan. Geboorten Petronella Maria Wilhelmina Arnoldina Bonants. Thcodor Houwen. Sterfgevallen. Bertha de Rooij. weduwe van Hendrik de Wit, oud 71 jaren. Johannes van der Erve. echtgenoot van Wilhelmina Noorderman, oud 73 jaren. Lamberdina Poels, echtgenoote van Pet. ïoh. van Heijster. oud 58 jaren. l lendrina van Aken, echtgenoote van Evert van der Velde, oud 62 jaren. Leonard Janssen, echtgenoot van Johanna van Ommeren, oud 63 jaren. Kerkelijke Diensten le Venray. Parochiekerk. Maandag 8 uur de uitvaart voor Leon Janssen. Maandag feest van St. Antonius Abt te Veltum om 9 uur de Hoogmis met preek. Dinsdag 8 uur zingende H. Mis ter eert* van St. Petrus stoel te Rome. Woensdag S uurJaarg. 2e kl. voor M. P. Smul ders 9 uur de uitvaart voor Vrouw van Heij6ter waarna bro oduit.leeling aan de armen. Donderdag 8 uur Jaarg. 2de kl. voor Leon Smulders. Vrijdag om half 7 te Veltum de mis, waarna liet otfervleesch verkocht wordt. 8 uur Jaarg. 2de kl. voor den Hoogeerw. heer Pastoor Janssen. Paterskerk. Zondag om 5, ö,en Tuur de H. Mis met instruc tie. Om S uur zal de Hoogmis worden opgedra gen voor «le levende leden'der Aartsbroederschap. Na de Hoogmis processie. Tevens is dien dag feestdag van de H.H. Ber- nardus en gezellen, eerste martelaren onzer H. Orde is in deze kerk te verdienen volle aflaat onder de gewone voor waar den. Om 5 uur Lof. Dinsdag om halt' 8 Hoogmis. Om 5 uur Lot. Vrijdag leestdag der mijsterien van dei: smarte- lijken kruisweg ouzes Heeren, volle aüaat onder de gewone voorwaarden. Om half 8 Hoogmis. Om 5 uur lol en H. Kruisweg. Worden gevraagd 1 Bakkersleerling, 1 keukenmeid voor Venlo, 1 keukenmeid vo«r Venray. 1 Bekwame klompenmakersknecht voor Venray 1 kleermakersknecht 4 ol 5 jaar het vak. 2 jongens voor boerenwerk Bieden zich aan 2 dagloouers voor v'enray. 3 kindermeisjes, 1 bekwame boekhouder. boereneienstknecht 34 jaar ongehuwd. bocrendienstknecht 24 jaar. 1 keukenmeid voor Nijmegen, 3 jongens van 12 en 13jaar voor boerenweré. 1 Jongen van lz ol 13 jaar voor boerenwerk, 1 keukenmeid voor een R.K. priester of een klein gezin. HET BESTUUR. groote en kleine pereeelen toebehnorende aan de Familie FRANS v. d. BOOGAART. Te bevragen bij den Heer HUBERT JANSSEN (Gouden Leeuw). eene partij (linke Adres te bevragen aan bet Bureau van dit Blad. een gebruikte doch in goeden staa^ verkeerende op 4 hooge wielen en twee duwers. Waar zegt de Uitgever,

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2