Lifflburgscii Nieuws. Controle Tram. Net Jongmensch, 392e Staatsloterij. Algemeen Nieuws. Ingezonden. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Burgerlijk© Stand. Kerkelijke Diensten le Venray. AD VERTEN TIEN. Aanbesteding A an besteding aaaaaaï aatD TE KOOP een goed gedresseerd Fret, beste Drijfhond, bij A. Vermeulen, Maandag 17 Jan. a.s. asm. f 100.000, na J. J. Waiewijn Zoon. moeder bewegen zich tnt een vurig gebed Lucas echter ziet met tranen van wnpde in het nog naar de Stervende vrouw. Mnge Gods gerechte straf de moor denaars treffen schreeuwde hij in vert.wijfelenden toorn. Nu ontnemen zij! obs ook nog grootmoeder, nadat zij ons dakloos hebben gemaakt. I)e moeder wenkte afwerend met de haDd Ruth die zich over de sterveode bad gebogen, riep echter verheugd uit Grootmoeder, grootmoederGod zij dank zij leeft I Inderdaad richtte de grootmoeder than» het hoofd op. De lichtlooze oogen openden zich ver, de gevouwen handen hief zij ten hemel op en roet zachte, doch klare stem zei ze langzaam en plechtig «En vergeef ons onze schulden, gelijk wij vergeven ooze schuldenaren V' Dan zonk hnar hoofd als ter sluimering op den schouder der dochter terug. Een glimlach des vrodes lag als een licht des hemelsch op haar vredig gelaatzij was der ellende der aarde ontrukt. Met het oif-r der vergeving in banden trad zy voor den troon des Scheppers. Nu was het eeuwige licht zelf haar loon. De moeder en Ruth begroeven haar zacht in 'i gras aan 't fcoschje, onder de nederige, lieflijk geurende.hloemen. Lucas echter lag op de knieen en vergoot bittere tranen, 't Was hora als had God zelf tot hem gesprokon in de stem der grootmoeder. En onophoudelijk klonk in zijn hart hare bede -En vergeef on.s onze schulden VENRAY, 8 Januari 1910. Z. D. H. de Bisschop van Roermond heeft benoemd tot pastoor te Wanssum, den ZeerEerw. heer H. M. Wijnhoven, rector te Leunen, en tot rector te Leunen den WelEerw. heer C. L. Jonkers, kapelaan te Arcen. By kon. besl. van 27 December is met ingang van 1 dezer, herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering alhier, ingesteld bij het Koninklijk besluit van 26 Nov. 1902 (Stbl. no. 202), de heer H. C. H. Esser. alhier. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreden als loden der Prov. Staten - Kiesdistrict Horst G. J. H. Peters, Bergen en H.Tryoes, Venray. Zaterdag en Zondagavond gaf de Fanfare St, Cecilia, een Soiree in de Muziekzaal, met medewerking vanhet. opfretten eh speciatiteitengezefscriap v. d. Paa uit Rotterdam. Beide avonden was de ruime zaal flink bezet. Alle bezoekers waren over de uitvoering, zoowel wat de muziek der' Fanfare Cecilia, als het optreden van 't gezelschap v. d. Pas. betrof, ten zeerste voldaan. Aan uitvoeringen is vooreerst in Yenray nog geen gebrek. Morgen Zondag en Maandag te Merselo. door de Handboog- schutterij St. Hubertus. Zaterdag en Zondag 15 en 16 Jan. Liefdadigheidssoirée ten voordeele der St. Vincentiusvereeni- ging. Iu de zaal vao den heer W. Wijnhoven zal Zondag 30 Jan. een concert met tooneeluitvoering gegeven worden door de Zangvareeniging -Het gevonden Muziekboek' uit Groeningeo. en tenslotte nog de Concerten, te geven door de Fanfare Euterpe, met de aanstaande Vastenavooddagen. Daarmee zullen we 't voorloopig wel kunnen doen. Naar wij vernemen is tot com missaris der fanfare -St. Cecilia" gekozeo de heer W. Drent alhier. Voor de Rechtbank te Roermond stond Dinsdag o. a. terecht B. H. R. oud 24 jaren, arbeider wonen de te Venray, beklaagd dat bij te Venray op 30 October 1909 zich met geweld heeft verzet tegen den dienaar van politie Janssen en hem bovendien heeft beleedigd. Etscb 45 dagen gevangenisstraf. Naar wij vernemen bevinden zich tusschen Leuoen en Casteüray, een 3tal wagens met Zigeuners, ongeveer 50 maD sUrk. Hoe gauwer dat volkje daar ver trekt, boe beter vnnr de omwonenden. De politie ut-uiU ecu oog in't zeil. Vergatlerfng Bijenhouder». Donderdagavond hield den WelEd. heer van Giersbergen, teeraar in Bijenteelt, een interessante lezing voor de Bijenhouders in het lokaal van den heer J. Kemps. Spreker begon met, te zeggen dat het jaar 1909 eeD slecht bijen jaar geweest was. Tocb moet dit jaar met gulden letters geboekt worden, omdat de regeering accijnsvrije suiker verschafte. Hoewel die suiker laat geleverd werd, werden nog ruim 90000 K.G. geleverd. Vervolgens gaf hij een overzicht van de groote moeiten om suiker voor menschen onbruikbaar te maken en voor bijen te zyn een onschnde- lyk voedsel. Dit is gevonden door bij menging van Spaansche peper en roythil- violet. Daarna besprak Z.Ed. verschillende middelen om suiker tot een goed voor- jaaravoeder te verwerken en gaf aan welk voedsel in de lente vooral gegeven moest worden. Hij raadde de imkers aan met de bijen naar bet Zuiden te reizen en mei naar de Betuwe, omdat bewezen is, dat. het besproeien der kruisbessen met Bor- deauxsche pap uadeelig is voor de bijen. Na een kort verslag over de in dien morgen gehouden vergadering te Roermond waar een federatie van de Liraburgsche afdeelingen opgericht werd, sloot hij zijne interreasante voordracht. GENNEP. Terwijl Maandagavond de postbode F. R. van Afterden naar Gennep bij diens terugkeer eenigc oogenblikken aan het station vertoefde en zijn rijwiel in dc vestibule plaatste, was dit cenige oogenblikken nadien verdwenen. Van den diefstal werd aangifte gedaan bij de politie. De bode was verplicht te voet huiswaarts ie keeren. MEIJEL. Door het eestuur der hand- boogscbuttery -de Batavieren" alhier, werd in zijn vergadering van 2 Januari jl. met algcmeene steramen besloten tot het geven van ^en groot internationaal concours in den a. s. zomer, in de tuinen van den heer F. Kupers. SITTARD. Dezer dagen werd te Nieuwstad bij Sittard e©ne afdeeling op« gericht van den Ned. R. K. Esperantis- tenbond de eerste afdeeling van dien aard in Limburg. Hiermede is de eerste stoot tot de Esperantobeweging in Limburg gegeven. Hieuw vakblad. Het eerste nummer i9 verschenen van een vakblad voor glns e« aardebewerkers. Het znl ongetwijfeld voor Maastricht en omliggende dorpen, te Tegelen, Reuver, Belfeld en elders, waar de keramische vakken beoefend worden, ingang vinden. Redacteur van het maandblad dat orgaan is van den bond -God en ons recht" is de heer J. J. de Wit, Maas tricht, die blijkens het voor ons liggend do, er een populairen, onderhoudenden toon aan weet te geven. Bravo geen stevige vakorganisatie zonder een goed vakorgaan. DEURNE. Den 29sten dezer maand zal WelEd. lieer J. L. Janssen alhier zijn gouden jubileum vieren gemeente-secreta ris. Voorwaar een zeldzaam jubileum, wat niet onopgemerkt kan en zal worden voor bijgegaan. Wel is waar levend wij dan reeds in den heiligen tijd der Missie maar daar kon, dunkt ons, wel een mouw worden aangepast, door 't feest bv. eenige dagen vroeger te vieren. De reeds hoog bejaarde jubilaris verdient het alleszins Zaehte winter. Men schryft uit Bennebroek Evenals in den winter van 188384 zyn ook thans blijkbaar gansche troepjes spreeuwen achtergebleven. In de laatste dagen vertoonden zy zich hier in den omtrek, iu vry grooten getale. Zou dit op eeu zachten winter kunnen wijzen Een drieling uiet vorstelijke namen. In dc Palmstraat te Amsterdam is Maandagnacht het zeer behoeftige huisge zin Goudsmit verblijd met de geboorte van een gezonden drieling. Dc ouders hebben hun kindertjes de namen Juliana, Wilhelmina cn Hendrik gegeven, Ook de moeder maakt het uitstekend. Waar eon land weer geweer al niet goed voor I». Nieuwjaarsdag kreeg R. te Nijmegen, bet met zijn buurman te kwaad. R. die soldaat bij de landweer is, haalde zyn geweer, sloeg daarmee by zijn buurman de huisdeur en vervolgens eenige meubelen stuk. De politie kwam en nam R. mee- In een viselimaa£. Iemand. die Vrijdag een gul op de Tielschc vischmarkt kocht, vond in het dier een... rozenkrans Klezer»pllet)l. Als een voorbeeld van trouwe uitoefe ning van het kiesrecht, wordt meegedeeld, Jat by de jongste Tweede Kamerverkie zing te IJselstein 99 percent der Roorasch Katholieke kiezers aan de stemming heeft deelgenomen. De volkstelling. Dat de invulling der kaarten menigeen een moeilijk oogenblik heeft bezorgd, was te wachten. Maar wat zegt men wel van het melk- boertje. waarvan de -Residentiebode" het volgende vertelt -Een melkboer in de Rubenstraat, die over practischen zin blykt te beschikken, tracht uit de moeilijkheid, welke velen met de invulling der volkstellingskaarten ondervinden, profijt te trekken. Hij had eeD biljet voor zyn raam geplaatst, waarop de aankondiging, dat bij hem gelegenheid bestaat tot het doen invullen van bedoelde kaarten, tegen vijf cent per stuk." Iflislorlfieli anecdote. Moeder i§ een kranige boerin, pootig en goedig, .n Paar flinke borsten 2ijn heur zoons en Hanne is 'r eenigste maar al even kranige dochter... moeder trots werken als een ezel, eten als een spaaier. paardrijen als een koetsier en... fietsen als de beste juffrouw. „Moeder," zei de kapelaan op zekeren dag, llanne belooft heel wat te worden, maar-re fietsen. „Nou ja, meneer, 't jong mot iets hebbe! „Accoord, als ze maar niet zoo grif op een heerenfiets sprong! dat past n..." „Mar hirremctid meneerze leugenee 't Hanne op 'hen hirrcfietsnoit zeg ik. noit of te nimmer! 'k weetsekuur de ze nooit rijdt als op de fiets van ons jonges Een navolger van Itobinson Crusoe* In een der Belgische bladen komt een eigenaardig bericht voor. Te Amsterdam zou de heer Scbaafsma na in de kerk. zyn huwelijk te hebben gesloten, zich met zyn jonge vrouw bebbeo ingescheept voor Koukansharke, eeu verlaten eiland van de Hawai-groep. Het jonge paar besloot hunne witte broodsweken door te brengen in volmaakte eenzaamheid, \*t leven leidende van Robinson Crusoe. Niet miuder romantisch dan deze huwelijksreis is de wijze, waarop het jonge paar keonis maakte. De beef Schaafsraa, die te Heidelberg student was, redde zijn tegenwoordige vrouw uit de golven van den Neckar, toen zij op het punt wus te verdrinken. Toen vroeg bij de hand van het meisje en kreeg die. Zelfnio orden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft in de statistiek van de sterfte naar den leeftijd en naar dc oorzaken van den dood over 1908 ook een overzicht der sterfte „in verband met de kerkelijke gezind heid". Het nut hiervan is ons niet recht duide- zegt het D' v* N. Br. Welk voordeel kan er in steken te weten dat er meer protestanten dan katholieken aan tyhus, influenza, blindendarm-ontste- king. enz. en omgekeerd, meer katholieken aan longontsteking stuipen enz. Belangrijk lijkt ons in dit deel der statis tiek enkel de cijfers van den zelfmoord. Zelfmoord pleegden in 1907 1908 591 protestanten. 146 katholieken en 28 Isaëlic- ten, d. i. per 100.000 levenden van elke categorie resp. 17.11, 8.02, en 23.94. Hier maken de katholieken dus een goed figuur. Alle» In een uur. Het volgende staaltje van handig optre den der politie te Amsterdam wordt aan 'de Tel. gemeld Vrijdagavonfl/tplf 8 kwam ik in hetLees- museifin 'met e».•spiksplinternieuwe over jas aanprecies als Pierpont Morgan, had de coupeur van Kreymborg gezegd. Ik hang de jas in de vestibule op, lees in de zaal „De Telegraaf", kom terug de jas a la Pierpont Morgan weg Ik in looppas naar het politiebureau in de St. Pieterhal MisNaar den Singel. Op mijn gelukkig niet gerolde horloge, was het 8 uur 10 minuten. De recherche aldaar houdt 'n korte beraadslaging getelegrafeerd getelefoneerd... Ik naar huis in regen en wind, zonder jas. 9 uurRechercheur Steenma. van de „Ferd. Bol" met een militair saluut: Dief en jas terecht en de jas niet beleend." Wat een bof De heele grap heeft maar een uur ge duurd. Maar hoelang zal het wel duren, eer ik mijn jas terugkrijg? Vermist in den mist Io den mist, op een Haarlemsch grachtje Woensdagavond. 't Was eon opschudding van belang en er was waarachtig wel reden toe. Want handenwringend en krijtend en jankend stond er een vrouwtje, snotterend snikkend van aandoening, en met de luid ruchtigheid vaneen eeuigszios alcoholisch verdriet, te jammeren aan den waterkant. Een man was bezig te dreggen, een roeibootje voer aan uit bet mistig donker, en ernstig en io spanning stond er een heele menigte te turen in bet water, donkerzwart in den alles omvatteDden mist. -Hier was 't 'k hoorde het duidelyk soikte het vroawiienscb, en dan verhaalt ze aan den breeden politiedienaar, die op bet tumult komt aangewandeld, dat d'r man, met wien ze een slokkie had genomen in de kroeg daarginds in den mist van dT af was geraakt, dat ze een plons gehoord had, en dat hij in de gracht was getuimeld 1... De agent haalt 'n dreg, kijkt ernstig, helpt mee, en in de stilte van den mist by het ernstige turen van die monschen- menigte, die al maar aangroeit is het on ophoudelijk geweeklaag van de lichtelyk aangeschoten vrouw, 'l eenige wat men hoort.. De mannen dreggen, dreggen in het zwartbobbelende water, al maar door, vergeefs.,, En steeds maar groeit de menigte uit alle kroegen in de buurt, uit de koffie huizen een eindje verder, uit de winkeltjes Uit een van de kleiDe café's komt een heele klomp, en een zware stem, ietwat dubbeltongig, breekt de angstige stilte opeens toet de dronkemansvraag -wat doene ze daar met 2'n allen aan den water kant, achter dien smeris Ineens 'n gil, 'q geschreeuw van het vrouwraen8ch, dat treurt om d'r man. En..,ze dringt door het volk heen, en ze vliegt den kerel die daar sprak om den hals, tot groote verbazing van eenieder -Allemachtig Janus, bè jy 't 1 Waar kom ie vandaan We stane na je te dreggen Tableau. De (li uder kijkt sip en verdwynt iu den mist. De belangstelling voor het donkere grachtwater slinkt als by tooverslag. En gearmd verdwijnt ook liet voor beeldige paar... in de kleine kroeg, waar Janus net uit kwam. om zijn blijde -redding" met nog 'n borreltje te vieren Vlieger doodgevallen Het vierde slachtoffer van de vliegkunst eerst Lefévre. toen kapitein Faber, daarna Fernandez, nu Delagrange Sinds de vliegweek te Spa, in Septem ber, waar hij viel, deed hij op verlangen zijner vrouw geen groote vluchten meer, maar stichtte een vliegschool. Op een dier kleine vluchten voor zijn leerlingen, Dy Bordeaux, werd zyn toestel, door een rukwind, van 15 M. hoogte neergesmakt. Delagrange viel op het hoofd en brak hersenpan en ruggestreng. Hij was op slag dood. Den2elt'den dag is Santos Dumont van 25 M. hoogte met zijn toestel gevallen, doordat een draad brak. Hij is ernstig gewond en bracht er het leven alleen hierdoor af. dat hy tusschen draden en touwen hangen bleef en 200 niet op den grond smakte. Te Chalon sur Marne is mevrouw Delaroche, die daar vlieg-leerlinge is, op een barer vluchten tegen aan den weg staande populieren gevlogen. Het toestel is geheel vernield en de vliegster is ernstig verwond naar het ziekenhuis gebracht. Aan de Leden van den Venrayschen Boerenbond. Volgens advertentie in P. en M. zal a.s. Zondag 9 Jan, des avonds te 5 uur de jaarlijk8che algeraeene verplichte ver gadering plaats hebben. Behalve jaarver slag, rekening en verantwoording over 1909 staan er nog eenige zeer voorname punten op do agenda verkiezing van een voorzitter, bespreking, zoo mogelijk ver- kryging van eene stierhoadery op geheel nieuwe grondslag en naar ik uit goede bron vernam, zal ook het oprichten van een door velen zoozeer gewensebt water schap ter sprake komen. Onnoodig zal het dus nog zyn de leden aan te sporen allen zonder uitzondering trouw ter vergadering te komen, niet één mag ontbreken. Vooral gij leden, die reeds jaren lid zynde. doch nooit of zelden verscheent ter vergadering, moogt nu niet schitteren door uwe afwezigheid. U zal op deze vergadering ruime gelegenheid gebodeD worden uwe bezwaren ten berde te brengen, opdat misplaatste critiek en slecht begrepen eigenbelang later het werk met zullen afbreken van hen, die steeds naar hun beste meening de belangen van den boer hebben behartigd. Op dan naar de Muziekzaal, niemand Uwer zij afwezig. Ook gij leden van Merselo komt Zondag als één man naar 't dorp en gaat Maandag allen naar Ties Arts, eerst het nuttige, dan het aange name. De goede naam, die zich Merselo'a Tooneel verworven heeft, staat er borg voor, dat de burgers alleen de zaal van Ties zullen vullen a.s. Zondag. De aanwezigheid van de EdelAthtb. Heer Burgemeester en Raadsleden zal in de vergadering van den Boerenbond ook nu zooals altijd zeer op prijs worden gesteld. Hartelijk dank M. de R. voorde ver leende plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Een vriend der Boeren. WordeH gevraagd i 1 2de meid en een kindermeisje voor Venlo niet beueden 17 jaar. 2 kleermakersknechten. 1 Bakkersleerling, 1 keukenmeid voor Venlo, 1 keukenmeiden vo«r Venray. 1 dienstmeid van 14 of 16 jaar voor Well. 1 Bekwame klompenmakersknecht voor Venray 1 Jongen van 12 ol 13 jaar voor boerenwerk, 1 kleermakersknecht 4 of 5 jaar het vak. 3 jongens voor boerenwerk. 1 keukenmeid voor een R.K. priester of een klein gezin. 1 Timmermansknecht voor Horst. Bieden zich aan 2 daglooners voor Venray. 3 kindermeisjes, 1 bekwame boekhouder. boereneien8tknccht 34 jaar ongehuwd, boerendienstknecht 24 jaar. 1 keukenmeid voor Nijmegen, 3 jongens van 12 en 13 jaar voor boerenweré. HET BESTUUR. VENRAY. Aangifte van den 30 Dec. tot den 7 Jan. Geboorten. Johannes Hubertus Bom. llendrikus Hubertus Vorsteegen. Sterlgevallon. Marie Catherine Tierney, religiease, oud 43 jaren, Hendrik de Lange, oud 74 jaren. Parochiekerk. Donderdag 9 uur Jaarg voor Jacobus Verhaag ouders en familie. Vrijdag 8 uur Jaarg 2de kl. voor Jan Poel*. Paterskerk. Zondag om 5, 6,en 7 uur de H. Mis met instruc tie. Om 8 uur de Hoogmis met preek. Om 5 uur Lof en H. Kruisweg. Dinsdag om half 8 Hoogmis. Om 5 uur Lof. Vrijdag feestdag van den zoeten naam Jezus is in deze kerk te verdienen volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Om half 8 Hoogmis. Om 5 uur lof. De passagiers van de tram worden by deze herinnert, dat zij de vervoerbiljetteo tijdens het vervoer moeten bewaren en verplicht zijn deze biljetten aan de controle op iedere aanvrage te vertoonen. Het zoek zijn van het trambiljet ver plicht de passagiers tot het nemen van een nieuw vervoerbiljet. Waarschuwen tevens het publiek dat ïn de tram niet mag gerookt wordeo, voor rookers zijn de balkons van de tram aangewezen. De Burgemeester van Venray, H. ESSER. Op Dinsdag 18 Januari a. s. 's nam. 5 uur, zal voor rekening eo ten huize van P. J. MAASSEN te Venray aan de Langstraat, worden Het Timmerwerk vaD twee nieuwe Woonhuizen. Inlielningen geelt W. WIJNHOVEN. Bestelt en teekening liggen ter inr.ge by den uitbesteder, Woensdag 19 Januari a.s. '8 namiddags 5 uur, zal by P. J. HANS- SEN te Oostrum, voor rekening van A. LOONEN aldaar, worden Het bouwen van Stal lingen enz. Aanwijzing 's namiddags 3 uur dan dag der besteding. Inlichtingen geeft A. MARTENS. R. K.. oud 17 jaar, 5 jaar in bet tuin- vak werkzaam geweest, zoekt tegen 1 Maart of April een betrekking. Adres: C. v. HAASTRECHT, p. a. Baron von Heijden, te Scballiaar by Deventer. geel van kleur, en een Heuvelstraat Venray. begint de trekking der 5e klass* waarin de prijzen van f 50.000; 30,000; f25.000; f15.000; f 10,000; f 5000; f 3000; f 2000; 3 A f 1500; 55 a f 1000; 05 a f 400; 70 i f 200 170 a f 100 on nog byna 4000 van (70 allen moeien uitkomen. Verkrijgbaar Heel lot f 70, half f 35, kwart f 17,50, vijfde f 14, tiende f7 en twintigste f3.50 bij de Collecleurs Hondstraat 9 Maastricht* Voor verzending per post porto by te voegen.

Peel en Maas | 1910 | | pagina 2