Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray. Algemeen Nieuws. rijn rijtuig, dat deaen keer door een boe- ren jongen bestuurd werd bij den rent- j meester voor, die in de deur stond en scheen verwacht te hebben wat er kwam den dokter in rok en den boogen cylinder op, en diens aanzoek om Boortjes hand. Mijn regen heb je mijn beste vriend riep de rentmeester en slaakte een zucht van verlichting. En ook de mijne, mijn lieve zoon snikte de rentmeesters vrouw, onder het storten van tranen zoo groot als een erwt. Doortjc slaapt nog liet zij er op volgen, dezen nacht is zij naar beneden gegaan en heeft de rest van den meidrank opgesnoept! Oh, waartoe zij al niet in staat is Zoo stond zij in de ruimte van het voor huis, waar alle deuren der benedenkamers in uitkwamen, alsmede de trap die naar boven biddr. De dokter stond in strelend ■•rélbeliagen tegen de trapleuning en zag met innu- aandoening naar zijn schoon ouders. toen plots een witte wolk langs de trapk uning naar beneden kwam, hierop volgde, een slag op dokters hoogen hoed, en di rentmeester met zijn vrouw zagen met angstvolle schrikken het gelaat van lmnnen toekomstigen schoonzoon in den vlinder verdwijnen, terwijl hunne dochter een jubel zogedans om den blinden me dicus uitvoerde. Slot volgt. OPENBARE VERGADERING van den op Maandag 6 December 1909. des namiddags om 5 uur. Tegenwoordig de hoeren II Esser, Bur gemeester. Voorzitter. Jac. Aerts. Hub Jarssen, Wethouders, J. M. Michels, Th. Slits, A. Loonen, ,T. Geurts, G. Camps, .1. Loenen. W. Wijnhoven, P. J. Derks, leden en J. Stoot, Secretaris. Afwezig de heeren P. Camps. V. Fonck. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de secretaris de notulei voorleest, welke worden goedgekeurd. 1. Concept overeenkomst vervoer post per tr8m. De Secretaris leest een schrijven voor van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Maastricht, waarin verzocht wordt om voor de berging der postpakket ten en brieven in de trams eene afzonder lijke afsluitbare bergplaats te maken. Wijl dit onmogelijk kan en vroeger ook niet geschiedde toen de post per wagen werd vervoerd, is geschreven van dit verzoek af te zien, waarmede dan ook genoegen genomen is. De concept overeen komst wordt door da ledeD goedgekeurd. 2. Brief van de Maatseh. tot Expl. van Staatsspoorwegen over den overweg wschtp. 49, Op een schrijven van het gemeentebe stuur aan genoemde maatschappij, of.deze voornemens is wachtpost 49 op te heffen, werd geantwoord dat dit voornemen be« staat, doch dat hierdoor het publiek weinig belemmering zal ondervinden, daar de overweg dan zal bediend worden van uit 't huisje dat 325M verder ligt. Bij drukker verkeer wil men den dienst weer invoeren. Algemeen i3 men er voor de toestand te laten zooals hy nu is. Een schrijven is dan ook aan de Maatschappij verzonden, om die wachtpost to laten bestaan. De beer Geurts merkt op, zoo de Mpij. hiermee geen genoegen neemt, zich te wenden tot den Raad van Toezicht. Wordt goedgevonden, 3. Rapport van de Gezondheidscom» missie over slachthuizen. Daar het plan bestaat in onze gemeente een slachthuis te bouwen, heeft de Ge zondheidscommissie eens een onderzoek ingesteld naar de thans bestaaudo slacht huizen. Volgens dit rapport laat do toe stand veel te wenschen over. Te weinig ventilatie, te klein, de putten voor afvoer van vuil water, afval enz. waren nergeui voldoende. Sommigen gebruikten de slacht huizen voor waschplaats, men kookte er veevoeder enz. Het plan om een abattoir te bouwen wordt door de commissie ten zeerste toe gejuicht. De Voorzitter zegt dat er al dikwijls over gesproken is een gemeente slachthuis te bouwen, dat volgens ingewonnen in» lichtingen ook woi zal rendeeren. De heer A. Loonen vraagt of hiervoor al een plaats is aangewezen. De Voorzitter zegt dat hel zoover nog niet is, maar meent dat de geschiksto plaats op de Landweert zal zijn, tusscben de beide krankzinnigengestichten. Eenige loden merken op dat men ook rekening dient te houden met de export slagerij. Er wordt besloten een onderzoek in te stollen en hiervoor een voorloopig crediet uit te trekken van 50 ii 100 gulden. 4. Aanbieding gemeenterekening 1908 De gemeenterekening 1908 zal veertien dagen ten Raadhuize ter inzage liggen. 5 Reclame» Hoofdelijken Omslag. Worden na afloop der vergadering in geheime zitting behandeld. 6. Mededeelmg van ingekomen stuk kon, Wordt voorgelezen een verzoekschrift van J. van Meijel, ora van de gemeente eeu .strookje grond te koopeu, gelegen langs zijn eigendom aan het Henaemus» plein. Wor.lt besloten dit te verkoopen tegen den prijs van 10 gulden. De Voorzitter zegt dat er veel geklaagd wordt dat reizigers, komende met den laatsten t.roio van Venlo, te lang moeten wachten op don tram, daar deze drie kwartier moet wachten op den trein van Nijmegen. Daar van Venlo meer passa giers komen dan van den trein Nijnmcgen oordeelt bij het voordeeliger om de tram na aankomst van den laatsten trein te laten vertrekken en op den laatsten trein van Nijmegen geen tram meer te ryden. Wordt goedgevonden, dit met 1 Jan. a. r. t.e doen beginnen. Door dit flitik te publiceeren zal van dit besluit kennis worden gegeven. Door de bewoners van den Heovel is oen verzoek ingediend om aldaar eenige lantaarns te plaatsen ofwel den weg te vei beteren. Besloten wordt er een tweetal lantaarns to plaatseu. De beer Geu <s verzoekt om eenige lantaarns in Oirlo te plaatsen. Geurts zal hiervoor wel iemand vinden die de lantaarns aansteekt. Hierover zal dan later heslist worden. De Voorzi'ter deelt ruede dat Baron de Weichs de Wenne, d- Wethouders en hem gesproken heeft over het verbeteren van den weg OostinrnGeijsteren. Volgens oen ingediend rekwest, zou de weg slechts 270 M. lang zijn (tiet bleek echter 600 M. te zijn) De wijze vein verbetering worden hierin nader omschreven en zouden de kosten slechts f90 bedragen, hetgeen volgens rekwestant, voor zulk eene rijke gemeente geen bezwaar kan zijn. Daar het vervoer van kiezel en het grondwerk op dienst moet geschieden, wordt besloten kiezel te laten graven, dan kunnen de vermoedelijke onkosten be rekend worden. De heer Geurts vraagt een kiezel weg te maken van Oirlo naar Castenray. Hij vermoedt dat deze van provinciaal belang zou worden verklaard en dan kreeg de gemeeDte subsidie. .De heer Wijnhoven zegt dat er algemeen geklaagd wordt over slechte wegen. Zoo hem een veldwachter wordt meegegeven, zal hij zonder kosten voor de gemeente, die wegen in orde laten brengen. Do Voorzitter vindt dit een flink aanbod. Een weg aan den Valkenberg zal verbeterd worden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad in geheime zitting. VENRAY, 11 December 1909. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den Metselaarsbond alhier, is met algemeene stemmen bosloten zich aan te sluiten als onderafdeeling by den R. K. Volksbond. Voor laatstge noemde vereeniging is dit wederom een flinke verstel king. Maandagavond bad in het café van L. Verbeek eene vergadering plaats, ten doel hebbende bet oprichten van een Venroysch Mannenkoor. Er was nogal belangstelling en 36 leden traden toe. Een voorloopig bestuur is gekozen, bestaande ijit de heeren M. van Aarssen, J. The» wissen on P. Schols. Maandagavond werd in het Café Wed. Thielen aanbesteed het bouwen vac een woonhuis, voor rekening van Fr. van Gerven. Ingeschreven werd door Chr. Wijnhoven en Th. Pouwels f 3995 MJacobs f 3695 G. Arabrosius f 3493 A. Arts f 3475 G. Poels en Jac. van Dijck f 2600 L. Wijnhoven f 2580 P. Oudenhoven en L. Verhoek f2540 Gegund aan den laagste inschrijvers. Donderdagavond zijn de lessen begonnen in bet leggen van eerste ver band bij bedrijfsongelukken. Een 17tal leden waren tegenwoordig. Naar wij vernemen zal ook te Oostrum bij genoegzame deelneming zulk een cursus gegeven worden. Belanghebbenden kunnen zich aanmelden bij den heer Th. Houba, hoofd der School. Donderdag werdetf te Sittard door de Rijkscommissie ter bevordering van het varkensras ir. NederlaDd, een aantal fokvarkens en spriogbeeren verkocht, (groote Engelsche witte rasvarkeosl direct uit Engeland geimporteerd. Door den heer H. Janssen alhier werd een prachtig fokvarken aangekocht. Door den heer Fr. Nab te Meerlo werd een springbeer gekocht. Hierdoor kan bet thans bestaande varkensras in deze streken nog veef verbeterd worden. LEUNEN. De vorige week in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is hij W. E. alhier ingebroken en een bankbiljet van f 10 ontvreemd Het scheen geen »gauw''dief te zijn geweest fgauw althans opgevat in de betoekenis van vlug, handig) want met alle mogelijke voorzichtigheid en uiterste kalmte waren in de l.nker» kastdeur twee gaten gesneden. Toen dit werk niet van stapel liep, schijnt de dief heel k'hlrapjes het hout om het slot weg gesneden te hebben, om zoo de kast te kunnen openen. Alsof bij allen tijd voorhanden 'aad, heeft de dief de f 10 genomen en daarna de portefeuille waarin bet geld gezeten had, weer op dezelfdo plaats neergelegd. Twee horloges bleven onaangeroerd. Het meest waarschijnlijk is, dat het niet dichtgogreudelde raam toegang beeft verschaft. IIÜRST. Zondagavond werd zekere G. uit Blerick door eenige dronkebroers zoo danig met een mes in den rug gestoken dat hij niet kan vervoerd worden naar zijn woonplaats. Klooster „St. Joseph'' te Ticnray. Hét Jnieuw opgelichte klooster -St. Joseph" te Tionray van de eerwaarde zusters van het Kosi baar Blood (Moeder huis Aarle Rixtel) is thans geopend, 't Is een stiatig, zeer solied ingericht gebouw gelegen in de nabijheid van uitgestrekte dennenbasschen. De Zusters, die meisjes aanwerven voor de* Afrikaansche Missie, zullen zich tevens belasten met de landelijke ziekenverpleging hui'en bet klooster en m&t de verzorging van Losidames. Verder* is eene naai- e:i bewaarschool aan het klooster verbonden. De naai school is Maandag 1.1. geopend en biedt thans plaats voor een 30tal meisjes van 13 tot 16Jjaar. De bewaarschool, die in 't voorjaar geopend wordt, kan eveneens een 30tal kiofferen van 2 tot 6 jaar opnemen. Voor alleenstaande dames, die in eene gezonde streek, in de onmiddellyke nabijheid van het spoor, en onder de liefdevolle verpleging van zusters baar leven willen slijten, is het klooster van Tienray zeer aan te bevelen. Voor de gemeente Meerlo, wier burge meester v. Haeff in samenwerking met den in het begin dezes jaars overleden Pastoor Maessen. den hersteller van de aloude genadekapel van Tionray er voor zorgden dat deze Zusters kwamen, is het klooster een ware weldaad, GENNEP. Dinsdagavond hielden de kasteleins Juit Gennep en Ottersum eene vergaderirD «n het café B. alhier, om Vun howdiopv'V, V,ftlen' zake den verk/io^ van gedist/lieerd per glaasje. Door de heeren V. en B. werd voor gesteld. den prys op 7 conts te brengen. De meerderheid was echter van oordeel, dat 6 cents voldoende was om den ver hoogden accijns te dekken, waar ton slotte alle aanwezigen mee instemden. VENLO. 20 Nov. werd door H. uit Wellerlooi per abuis een brief inhoudende een bankbiljet van f 300, met bestemming naar Sittard alhier in de brievenbus aan 't postkantoor gestoken zonder dezeo aan te teekenen. De brief is niet op zijn be stemming aangekomen, en men weet tot heden niet waar hy gebleven is. De zaak is in onderzoek. SWALMEN. Zondagmiddag reed de 80jarige H. Ramakers van Bekerhof alhier even te paard uit. Nauwelijks was hij van huis af, of hij voelde zich onwel. Hij sprong van het paaid, doch zakte ineen en was spoedig een lijk, De man schijnt een hartverlamming te hebben gekregen. Ramakers was ongehuwd en woonde bij zijne neven en nichten in. ECHT. Voor een vijf of zestal jaren plaatste iemand alhier in het veld eene roggemijt en van jaar tot jaar bleef ze onaangeroerd. De eigenaar beweerde wei eens dien voorraad te bewaren voor schrale tijden. Maar Maandagavond ging de langbe- spaarde rogge met haar menigvuldige viervoetige bewoners in vlammen op. Het inhalen en dorschcn blijft hem bespaard. Verzekerd was de mijt ook niet. Oorzaak onbekend. Waterstaat. In zijn M. v. A. verklaart minister Regout De internationale commissie voor de kanalisatie der Maas in Limburg is nog niet zoover met haar arbeid gevorderd, dat een definitief plan met kostenraming worden opgemaakt. De min. erkent de urgentie van ver betering van bet station te Maastricht, maar vreest aanzienlijke vertraging van de door het gemeentebestuur aldaar tegen het plan geopperde bezwaren. Plannen bestaan om tusschen de stations Roermond—Sittard dubbel spoor aan te leggen. De indiening van een wetsvoorstel tot toekenning van een ryksvoorschot voor de lijnen Maastricht Vaals wordt voorbereid. Op bespoediging van den aanleg der lijn Heerlen Valkenburg zal worden aange drongen. Teneinde zooveel mogelijk groote vertraging in de afwikkeling van de internationale en interlocals telefoonge sprekkon te voorkomen wordt noodig geacht de aanleg van een internationale telefoongeleiding van Heerlen naar Aken en van een interlocale telefoongeleiding van R herdam naar Venlo, alsmede eene van 's llertogenbosch naar Maastricht. 1 POSTERHOLT. Dezer dagen her dacht de Eerw. Overste Mère Théiésp (geb. Josephina Buyx) den dag, dat zij vóör 40 jaren hare intrede in het kloo3'er der Ursulinen te Venray deed. In 1897 werd zy benoemd tot overste van het klooster te Posterholt, dat zij nu reeds 12i/sjaar met groote toewijding en zelf opoffering bestierd heeft. HEERLEN. Dezer dagen is te Heerlen de grond gekocht, waarop ouder hooge goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop van Roermond de Paters Franciscanen der Hollandsche Provincie een klooster of huis zullen bouwen, speciaal met het oog op de belangen der mijnwerkers aldaar. MAASTRICHT. Pater Hugo Thieman van dc Orde der Franciscanen, die, sinds eenige weken in het hospitaal Calvariën- berg te Maastricht verblijft, is er dezer dagen geopereerd. Er schijnt helaas, weinig hoop te bestaan dat de sympathieke pater zijn ernstige kwaal zal te boven komen. Als «Ie Mnns bevaarbaar zal zijn. Op voorstel van den heer Hermans welke een commissie benoemde ter bestudeering van een verbinding tusschen Mans en WanI heeft de Roermondsche Kamer van Koophandel, die de Nijmeeg- sche Kamer van Koophandel ter voorbeeld stelde, besloten ernstig na to gaan de mogelijkheid om te Roermond een commissie te benoemen tot bet krygen eener verbinding van de Maas met de Zuid Willemsvaart. Voorloopig zullen bij gemelde kamer inlichtingen gevraagd worden. Nieuws uit de Buurt. MAASHEES.Bij de gehouden verkiezing van een lid voor den gemoenteraad zijn officieel candidaat gesteld G. Janssen, oud raadslid en P. J. Janssen, oud wethouder, beiden te Overloon. Er zal dus op 18 December gestemd moeten worden. W hopen maar, dat alles kalmpjes zal toe gaan. DELl^NE. Naar .w^vefcneaaea worden de salarissen van de veldwachters Roest alhier en P. Aarts te Helenaveen met f 50. verhoogd. HELMOND. Zaterdagmiddag circa 5 uur had in het café -de Veebeurs" alhier eene bloedige vechtparty plaats, waarbij vier personen ernstig met het mes werden verwond. De vermoedelyke dader J. W. is in hechtenis genomen, doch blijft ontkennen. De gemeentepolitie zal de zaak echter wel in bet reine brengen. CUYK. In den loop van den Zondag is de Maas zoo gewassen, dat de oude Beersche Maas weer werkt. De verbin ding tusschen Cuyk en Mook is geheel verbroken, de grintweg tusschen Cuyk en Katwijk staat geheel onder water. De eenige verbinding tusschen hier en Nijmegen is nu langs de spoorlijn, welke bet water tegenhoudt. Zoover het oog reikt, is het uit den trein gezien, één groote waterplas. De II. H. [Middenstander. Den 1 Januari a. s. zal wekelijks voor geheel den Katholieken Nederlandschen Middenstand een vakblad verschynen als voortzetting van de Hanzebode, welk blad het officieele orgaan van alle Hanzevereenigingen in Nederland zal worden. Het blad zal worden geredigeerd door den bekenden middenstandsleider pater Dr. J. Nouwens te Heeswijk en den journalist A. Kellenaers te Leiden. Het blad zal uitgegeven worden te 's Bosch voor rekening der R. K. Middenstandsvereenigingen in verschillen» do bisdommen. Het ligt in de bedoeling het blad zoo grootsch op te zetten, dat geen enkel R. K. Middenstander meer een neutraal vakblad behoeft te nemen, iets wat heden maar al te vaak geschiedt. In den »R. K. Middenstander" zullen onze katholieke handelslieden en ambachtsbazen week in week uit, alles vinden, wat voor hun vak en hunne vereeniging van belang is. Het blad zal 1 Jan. bij duizeuden exemplaren over den lande verspreid worden en men abonneere zich bij de uitgevers P. Stokvis en Zn. 's Bosch. Door een vliegwiel gedood. Uit Ha Hingen meldt men, dat de 16 jarige G. E. werkzaam in een tegelfabriek aldaar door een in volle beweging zijnd vliegwiel verpletterd is. Op slag werd de ongelukkige gedood* Bloedvergiftiging;. In de Naardermeer, gemeente Muiden, Stierf Woensdag zekere vrouw G. tenge volge van bloedvergiftiging. De avond te voren werkte zij aan een blauwen kiel raakte met een harer handen een wondj e op haar lippen aan, wat vergiftiging met genoemd treurig gevolg veroorzaakte. De vrouw laat een man met zes kinde ren achter. Strenge eiscli. Voor het Kantongerecht te Wageningen is tegen den landbouwer E E. te Lunteren wegens het, toelaten van zijn afgekeurden hengst bij een merrie, f 100 boete, subs. 20 dagen geëischt. De ambtenaar van bet O. M eischte deze maximum-straf uit overweging, dat door handelingen als deze. alles wat de Regeering doet tot verbetering van het paardenras, wordt verijdeld. Vnn «>vernioei«llieid guMorten. Een ongeveer vijftigjarigen werkman te Amersfoort woonachtig en ie Zeist werkend, liep Zondagmorgen, om den trein te halen, zoo hard, dat hij onderweg in den trein aan de gevolgen van over haasting overleed. Invoer van sigaren in llelgrlë. De meeste reizigers uit Nederland naar België vorkeeren in de meening dat een getal van 50 stuks sigaren of een open gebroken kistje van dit artikel zonder in voerrechten te betalen, in Belgie mogen worden ingevoerd. Tot nu toe schijnt de douane oogluikend dien geringen invoer kosteloos te hebben toegelaten. Het syndicaat van tabak en sigaren te Brussel heeft zich tot den Belgischen minister van financiën gewend met de op merking, dat volgens de wet geen enkele sigaar vrij van invoerrecht is ongevraagd om dit misbruik te doen ophouden. De minister heeft alstoen geantwoord, dat thans de douanebeambten waren aange schreven om de wet stipt te doen toe passen. Dit ter waarschuwing onzer landgenooten. Ken uiillioniiair, «lie zijn ^eld goe«l besteedde. Te New York is op 98jarigen leeftyd overleden John Maslersou Burke, die in 1902 van zidh deed spreken door een gift van 4 millioen dollar (10 raillioen gulden) ten behoeve van een tehuis voor herstel lenden daar ter stede. Hij had nog meer willen geven, maar zijne vrienden hielden hem togen. Men aegt dat Burke met die gift meer dan vier vijfden van zijn fortuin had weggeschonken. Burke, die zijn geld in den handel, op Zuid- Amerika had verSiend, *had zich eenige jaren geleden uit zijne zaken terugga- trokken. Snipper» uit liet HandeUblad. Uit de Heraut Rheumathieklijderi, wilt gij werkelyk met Gods hulp genezen worden, gelieve dan pustwissel te zenden ad 10 cents of 2 postzegels van 5 cents per brief aan... Uit een ander bladTe koop een vlugge Hit met doredo-wagen Uit een derde Een ontwikkeld meisje kan geplaatst worden in een flinken boekhandel. Een goede hand schrijvend, opgeruimd en hierin eenigen tijd werk zaam geweest stiekt tot aanbeveling. Uit een Schoolblad Wegens vergroo ting der tegenwoordige wordt aan de Chr. School te Balk gevraagd een onder wijzeres. Uit de »N. R. Ct." Men verzoekt ons te melden dat 't geen stier, maar een o§ was, die gisteren op het abattoir alhier van zijn geleider ontsnapte en daarna door verschillende straten holde. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Redactie. Vergun mij een weinig plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Daar ik dezer dagen vernomen heb, «lat de metselaars voortaan ook eene afdeeling van den R.K. Volksbond zullen vormen, is deze thans met de timmerlieden en sigarenmakers, naar ik meen ruim 200 leden sterk. Iets wat voor Venray een zeer flink getal te noemen is. Me dunkt nu dat het thans ook wel op den weg ligt van onzen vooruitstrevenden Volksbond, om, met behulp der geestelijk heid, pogingen in het werk te stellen ora in Venray een Jongens-Patronaat op te richten. Treurig is het, als men die klanten van 14 tot lb jaar 's avonds langs de straat ziet slenteren en die taal hoort! Het is meer dan tijd, dat hierin verandering worde gebracht, en dit kan niet beter dan door de oprichting van een Patronaat. Hierin worden onze jongens gevormd tot nuttige leden van Kerk en Maatschappij. Geacht Bestuur van den R.K. Volks bond, brengt dit punt eens ter tafel in uwe vergadering, en ik twijfel niet of u zult steun ondervinden, en een flink Jongens-Patronaat in het leven roepen l

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2