Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws! VENRAY, 3U October 1909. De Minbiirgsclie krankzinnigen. In de zitting der Provinciale Staten van Limburg van Maandag is met 22 tegen 19 stemmen besloten het contract betref fende de verpleging van behoeftige krank zinnigen. aangegaan met het college van regenten te 's Bosch en welk contract vele jaren heeït bestaan niet meer tc hernieuwen, maar daartoe een overeen komst te sluiten met het bestuur van het kranzinnigengesticht te Vcnroy. I)it besluit is genomen tegen den zin van Ged. Staten die de bestendiging van het contract hadden voorgesteld. Zondagmiddag hield de Maria vereeniging in de Muziekzaal alhier eerie vergadering De zaal was goed bezet Nadat de presidente de vergadering met den christelijken groet geopend en allen welkom bad geheeten, deed de secretaresse voorlezing der notulen. Nu kreeg de Weleerw. heer A. Meijer Rector van Oostrum, liet woord. In een tuooie, overtuigende voordracht, toonde de Eerw. spreker op bevattelijke wijze «Hoe en waarom men propaganda moet maken". De Zeereerw, heer Pastoor, geestelijk adviseur, alsook de presidente brachten Rector Meijer hun diepgcvcelden dank, er bijvoegende dat door liet organiseeren van een bedevaart naar Oostrum in den a. s. zomer, Z.Eerw. 't beste voldoening zal schenken. Hierna legden wederom een flink aantal leden de gelolte af. Nadat de presidente iiad medegedeeld, dat er binnenkort weder een gezeiligo avond zal gegeven worden, sloot deze de vergadering met den gewonen groet G. z. J. Chr. Zondagavond werd de caféhouder H. oekeu'd wegens het maken van dans muziek zonder vergunaing. Maandagavond werd voor rekening en ten huize van den beer J. Ivemps aan» besteed het bouwen van een woonhuis aan het Heriseniusplein, met gedeeltelijke bijlevering der materialen. Er werd als volgt ingeschreven G. Arabrosius, 1' 2272. L, Wijnhoven, f 2250. J. van Dijk, f 2240. P. Oudenhoven, f 2215. Mich. Jacobs, f 2149. Cbr. Wynhoven, f 1920. Het werk is aan den laagste» inschrijver gegünd. 1 Geëindigd ArbeidaeonUiet De uitsluiting op de Sigarenfabriek van de Erven P. Minten alhier, die ongeveer 8 maaDden heeft geduurd, is opgeheven. De sigarenmakers die vroeger vanwege den bond het contract niet mochten teekeoen, kunnen dit thans wel doen, ofschoon geen enkele verandering in reg lement noch contract is aangebracht geworden. Verleden Zaterdag hebben reeds eeoigen bet werk hervat en zijn anderen aange nomen ora later te beginnen. Het proces door de werklieden den patroons aangedaan volgens hunne meeniDg wegens niet in aanmerking nemen van opzegtermijn, i3 door eer3tgeDoemden ver loren en niettegenstaande hunne kostelooze procedure, werden zij toch veroordeeld tot betaling der gemaakte onkosten. Het is echter te hopen, dat de bond hun hierin zal tegemoet komen. Gisteravond omstreeks half 5 zakte tegenover het Gymnasium alhier, een uit de richting Leunen komend per soon bewusteloos in elkaoder. Na door voorbijgangers in het Gymnasium te zijn binnengebracht, werd direct geneeskundige hulp ingeroepen, De ongelukkige is een onbekend persoon, ook werd niets op hem gevonden wat zyne herkomst aanduid. Later in den avond is hi) naar hot St, Josepbsgesticht overgebracht. MERSELO. Zondagnam. had, trots den wel wat feilen wind, het laatste prijs» schieten in dit seizoen plaats onder de werkende leden van St. Hubertus. Er werd fliDk geschoten, waarbij het schijnsel van het zilveren maantje den schutters goed van pas kwam. De degelijke prijzen werden behaald door le pr. P. jblwuls 88 p., 2e pr. P. Pub» ben 32 p,. 3e pr. J. v. d. Heuvel 32 p., en 4e pr. Math. Arts, 26 p., alles in 15 schoten. Bij de Woensdagavond ten huize van P. J. Janssen gehouden aanbesteding van een woonhuis mot stalling voor reke ning van de Wed. v. MeijelPoels en Jac. Poels werd ingeschreven als volgt Timmerwerk (zonder de balken): G. Arabrosius, Venray. f 1078. Chr. Wijnhoven, f 997. L. Wijnhoven, f 975. J. Publiekhuizen, f 974. Jac. vau Dijck. f 955. P. J. Marcellis, Merselo, f 777. Metselwerk (zonder levering van materialen) L. Wijnhoven, f 875, P. Oudenhoven, f 680. G. Poels f 595 en Th. Ponwels f590. l Het timmerwerk werd opgedragen aan P. J. Marcellis, het metselwerk, na over» Lg met den laagsten inschrijver, aan G. Poels. Hafionnle Militie. Het aantal ingeschrevenen voor de Nat. militie van 1910 bedraagt voor Lim» [burg 2710. Het aantal in te lijven man» schappen bedraagt voor onze provincie 905, hiervan zullen er 636 worden ingelijfd ter volledige en 209 tot korte oefening. GENNEP. Verleden week werd zekere W. bezocht door een Duitschen vriend, die met hem aan den bouw van liet klooster Maria Roepaan had gewerkt. Le Duitsche vriend was royaal, hij tracteerdeHy haalde voor 20 centen en leende daar voor even VV.'s flets; Toen de schnaps op was loonde de vriend zich nog royaler, hijging nogmaals met W.'s liets een maa'je halen, echter... hij is met teruggekeerd en heeft ook vergeten de fiets terug te zenden. GENNEP. De koloniaal S. uit Nyme gen. alhiei met verlof, kreeg het Zondag nacht te kwaad met een drietal knechts van den tenthouder D., die hem met een boksbeugel zoo geducht toetakelden, dat zijn kiü geheel uit elkander werd geslagen, en de dokter deze met haakjes aan elkan der moest hechten. I Naar men ons verder mededeelt, is de zaak met f 10 gesust, en nemen de knechts de dokterskosten voor hunne rekening. Zij kwam uit Duitschland naar Gennep. Bij liet passeeren der grenzen vroegen de Rijksambtenaren: Niets aan te geven vrouwtje Jawel beereu een klein pakje Anders niets. Nou gaat dan maar door boor Rut. klinkt het op eens! De vrouw I grijp* actiter haar rokken vast en roept »Scbei uit bl... ding. Ze bad namelijk een wekker gesmokkeld die juist afliep onderwijl de visitatie plaats voutL I VENLO. Een bewijs, dat hier gebrek aan arbeiderswoningen was, blykt vul» Idoende hieruit, dat alle woningen, 30 stuks, die door de gemeente gebouwd zijn, reeds alle verhuurd en bewoond zijn. Ook de woningen gebi uwd door de Venl. Bouwvereeniging zijn thans gereed en worden deze week, naar we vernemen reeds allen betrokkeu. ECHT. Dinsdag werd door de politie I van hier naar de gevangenis te Roermond overgebracht, Ch. P. oud 19 jaren, arbeider alhier, gehucht Komngsbpsch, verdacht van poging om P. J. Gerards van het levea te berooven door onderscheidene revolverschoten op hem af te vuren zonder hem echter te treffen. Troumen tnet oponthoud Het gebeurde Woensdag te Maastricht dat een daglooner den gewichtigen stap van het huwelyk zou ondernemen. Reeds was ten stadhuize het burgerlijk huwelijk voltrokken en de bruidegom, bruid en 'getuigon verlieten het stadhuis om zich te begeven naar de St. Servaaskerk. De jongeman scheen het aan zijn feestelijke stemming verplicht te hebben geacht, zich inwendig te besproeien. Op de markt begon de wettolijk gehuwde zóódanig te zwaaien, en de hooge dop balanceerde zöö bevig op het bewegelijke hoofd, dat een politieagent het raadzaam oordeelde, hem wegens openbare dronken» schap ter ontnuchtering naar het bureau te brengen. Daar bleek inderdaad, dat de patiënt 'm stevig te pakken bad, zoo zelfs, dat de geestelijke, die het kerkelijk huwelijk zou inzegenen. en die, na te vergeefs op het bruidspaar te hebben gewacht, daarom op onderzoek was uitgegaan waar de echt» genoot in spe gebleven was door den nevelig van schuld bewuste op het zien van een toog werd aangesproken met den titel van «rechter. Ten 4 uur was de man weer normaal, 'n Rijtuig kwam voor het politiebureau jen bruid en bruidegom reden gezamenlijk naar de St. Servaaskerk om er kerkelijk te worden getrouwd. 'n Proces verbaal wegens dronkeo schap, het is wel een eigenaardig cadeau, dat G. op den eersten dag zijns huwelijks bekwam. Doch dit intermezzo had zoo weinig invloed op de nadere -feestelijkheden'1, die in den verderen loop van den dag ter eere vaü het jonge paar in den vriendenkring werden gehouden, dat des avonds uit de 1 woning, waar bet feest werd gevierd, I niet alleen voortdurend verwarde geluiden van twist en ruzie naar buiten drongen, maar ook glasscherven, potten, pannen en stoelen op straat terecht kwamen. Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Naar men uit 's Bosch meldt, is daar ,Jhr. Ruys de Beerenbrouck veroordeeld tot f 30 boete subs. 5 dagen hechtenis, wegens de bekende beleedigingszaak met den heer Klynen te Maastricht. bij het kantongerecht alhier, heeft wegens hoogen leeftijd tegen 1 Dec, a.s. aan II. M. de Koningin eervol ontslag 1 uit zijn ambt aangevraagd. Noode ziet men hier dien svaardigen en dienst- vaardigen ambtenaar zijne betrekking verlaten, welke hij gedurende bijna 40 jaren tol eenieders tevredenheid vervulde. OEFFELT. In den nacht van Donder dag op Vrijdag jl. is hier ingebroken bij den landbouwer M. Rutten. Er weiden ontvreemd f 160, 8 beddolakons en de beste muts van de vrouw Een rijks daalder en voor pl. m. 100 gulden aan goud lieten de dieven onaangeroerd liggen. De landbouwer R had juist varkens en aardappelen afgeleverd, liet schijnt, dat de dieven daarmede bekend zijn geweest. DEURNE. Onze jaarmarkt van 1.1. Maandag is zoo goed als geheel in het water gevallea. Veel volk, vooral van Liessel en Neeikant. was in den vroegen morgen, toen bet weer zich nogal goed liet aanzien, toegestroomd. Vee was er veel de biggen, als gewoon, zeer duur maar wegens den regen, donder en bliksem, de handel nihil. In do café's was 't druk. Hoe bon 't anders Voor de koude en regen moest men wel binnen vluchten. Oorzaak is dan vaak te veel drinken en baldadigheden zijn de eerste gevolgen. Niet minder dan op vier plaatsen werden 's avonds de ruiten ingegooid. Eene daarvan was een groote spiegelruit, waarvoor men, een keimop. welke eigenlijk voor 't nieuwe postkantoor rustig moest liggen, als projectiel gebruikte. Gelukkig was de luit verzekerd, maar wat daarachter stond Voorwaar een laf werkje Jammer ware 't, indien de politie die belhamels niet te pakken kreeg. Der ruitenmakers slachtoffers waren P. C. W. S. P. S. en A. J. hier moest 't per ongeluk zijn gedaan Bovendien nog eenige twisten en schermutselingen op 't debet der markt en ze behoort weer tot 't verleden. Waar blijft onze Matigheidsbond ASTEN. Bij het onxveder van Zondag namiddag werden nabij Sluis 1o niet min der dan 5 boomen door den bliksem getroffenze zijn van boven tot onder opengespleten. GRAVE In het iaat,t der week werd tea „adeele van den heer v d diéfaid"rt ^tS »ntvreeM. Toen de dief nu dezer dagen in ft recht bekeurd werd wegens rijden vonder Jicht, werd hij tevens, wegens zijn verdacht uiterlijk aan een nader onderzoek onderworpen. Het gevolg van een en ander was, dat men een rybewus bevond ten name van den v taerrf en U naar Gra,,e is getranspor- teerd waar onderzocht zal worden of hii wrfkeS!nhU|idi8kiS aa" a"de'6 diefstallen welke in dien bowusten nacht zijn geplecd Nieuws uit de Buurt. BOXMEER. Jhr. Leop, van Sasse van Ysselt, sinds 2-1 Maart 1870 griffier Van de (iets doodgevallen. Zaterdag viel een 41-jarige slagersknecht te Nijmegen bij het uitwijken voor kinderen van de fiets. Maandag is hij aan de gevolgen van dien val overleden. Politiehond. Te Helmond werd dezer dagen door onbekende(n) dadcr(s) ten nadeele van een Heistraat-bewofcer, een partij te veld staande aardappelen ontvreemd, waarvan bestolene bij de politie aangifte deed. De heer van Zwicht, begaf zich met zijn politichond op onderzoek welke laatste na door zijn geleider op de daar ter plaatse aanwezig zijnde voetsporen tc zijn gewezen, dezeivcn volgde totdat hij een der openstaande woningen in bovenge noemde straat binnen ging en bij een daarin liggend hoopje aardappelen bleef staan blaften tot zijn geleider ter plaatse kwam, die daar bedoelde aardappelen, welke versch uit den grond waren gehaald en juist overeen kwamen met de ontvrcem de en welke soort aardappelen de be woner van bedoeld huis niet op zijn veld had staan, in beslag nam. Inbraken. Men schrijft uit Nuland d. d. 24 Oct. 'aan de »'s Hert. Ct." Tijdens het ruwe weder van deo afgeloopen nacht hebben dieven zich door inbraak toegang ver schaft tot de coöp, boterfabriek alhier, waaruit zij, behalve eene geringe som geld cirea 120 pond boter hebben ont vreemd, waarvan 100 pond verpakt was in een gestolen vaatje, dat uit elkaar 'geslagen lodig op een weiland werd ge vonden. Van hieruit schynen de brutale roovers zich naar het naburige Gefien te hebben begeven, waar ook ruim 100 pond boter uit de boterfabriek in hunne handen verdwenen. Als men bedenkt, dat dit reeds do tweede maal is van 't jaar, dat op de boterfabriek alhier is ingebroken en gestolen, ziet men niet ten onrechte met bange vreeze de lange winternachten tegemoet. Slecht* ©en vierde deel geschikt. Volgens de -Arnh. Ct." zijn van de 28. lotelingen der lichting 14)10 uit de gem Noode, die te Groeolo ter keuring verschenen, niet minder dan 21 afge keurd. Terecht. Bij het paDserfort te IJmuiden is aan» gespoeld het lijk van sergeant Smits. De weduwe wordt nu ten minste als weduwe erkend en kan pensioen krijgen. Ruitijd der kippen. Mizorge er voor om in den ruitijd 3 5 gram ijzervitriool per liter bij het drink water te doen voor kippen. Sinking geëindigd. No een dertien weken langen strijd in het conflict in het klompenmakorsbedrijf te Best, geëindigd en zijn partijen door onderhandeling tot overeenstemming ge komen. Dinsdag hebben alle arbeiders den arbeid hervat. Afetaudfirit. Door Het Rijioiel wordt medegedeeld, dat het zich belast beeft inet de organisatie van een toer door Nederland in 1910. Deze toer zal zes dagen duren. De rit gaat aldus: Breda, Bergen op Zoom, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Alkmaar. Den Helder. Den 2en dag over Enkhuizen, Hoorn, Purroer- end naar Amsterdam. Den derden dag via Utrecht, Amersfoort, Harderwijk, Kampen Meppel en Leeuwarden naar Groningen, Den 4en dag rustdag. Den 5en dag van Groningen over Assen, Zwolle, Zuifen Arnhem, Nijmegen, Gennep, Vcnlo, Roer mond en Sittard naar Maastricht. En den Gen dag over Roermond Weert. Maarheeze Leende, Valkenswaard, Eindhoven, Best Oirschot, en Tilburg terug naar Breda. Totale afstand 1111.8 K.M. Moeilijke zaak. Een der deurwaarders bij een der kan tongerechten in de provincie Groningen had dezer dagen te dagvaarden, die reed-? 1 1905 overleden was. Slimme jachtopziener. Zaterdagnacht troffen de jachtopzieners Van Beek en Teunissen uit Wekerora. nabij Ede in het jachtveld twee stroopers aan met een lichtbak. Een grepen ze vast, deze bad een dubbelloops jachtgeweer, de andere vluchtte. De arrestant werd mede genomen en na eenigen tijd ging een der jachtopzieners nog eens het veld in. naar do plek, waar de arrestatie plaats vond. Hij floot even en niet lang duurde het of er kwam antwoord. Al fluitend naderden beide mannen etkander, totdat ze ten slotte zoo dicht genaderd waren, dat de jachtopziener den man kon beetgrypen. Ook deze werd meegenomen. De stroo pers bleken te zijn de gebroeders v. H uit de Doesburgerbuurt, tegeo wie proces verbaal is opgemaakt. Vreemde veekooplieden Het Hollandsehe vee is beroemd om zijn goede hoedanigheden en wordt dientengevolge ook door buitenlandsche kooplieden zeer gezocht. Zoo waren Maandag op de Tielsc'ae veemarkt drie Zwitsersche kooplieden aanwezig, die een 100 stuks jonge ossen kochten. Tengevolge daarvan was de markt williger en iets hooger. Jaclitkweatie. Sedert de opening der jacht heerscht er in het dorp Moorgestel op één uur af stand van Tilburgonder de bevolking een gisting, welke haar oorzaak vindt in het misnoegen door de uitoefening van het heerlijk jachtrecht bij de bevolking opge wekt. Dit recht behoort, volgens een beslissing voor eenige jaren door het Hof te 's Hertogenbosch genomen, wat even wel door den heer Reynes te Moergestel betwist werd, aan de erven van jhr. v. d. Bogaerde van Moergestel te Brussel en wordt uitgeoefend duor de heeren v. d. Bergh, fabrikanten te Tilburg. E11 waar dezen op grond van dit jachtrecht zich op de eigendommen der dorpenaren bege ven, meenen zij zich in hunne rechten bekort, en in hunne belangen geschaad en zij trachten de jagers in de uitoefening van hun bedrijf te hinderen. Telkenmale wanneer (le heeren v. d, B. daar ter jacht gaan, wat evenwel niet, geschiedt dan onder geleide van ryks- politie. loopt een deel der bevolking te hoop en volgt hen op hunne gangen. Ook Donderdag zag men wederom hetzelfde geschieden. Een 60tal boeren belemmer den de jagers hun bezigheid. Talrijke processen verbaal, zoowel tegen de heeren v. d. B. als tegen de Moergestel naren, zijn reeds opgemaakt en aan de beslissing van den kantonrechter van Tilburg onderworpen. J.l. Woensdag is de beslissing voorde tweede maal uitgesteld en bepaald op 1 Dec. Nette luitje». Deze week kwam te Winterswyk een Duitsch paartje aan. dat na het vervullen der noodige douaneformaliteiten, voor een nacht daar logeerde en den volgenden morgen naar Amsterdam vertrok. Ze waren echter nauwelijks in de hoofdstad, toen ze door de politie werden aange» houden. Het lokte nl. uit, dat ze in Essen een bedrag van 1600 mark gestolen hadden en ze door de Duitsche politie gezocht werden. Hun snoepreisje naar Holland viel leelijk in het water. Rallonavontuur. Een Franschman, die Zaterdagavond om 7 uur te Parijs met zijn luchtballon was opgestegen, kwam 's nachts te 's Graven deel (Z. H.) neer op een land waaromheen alle bruggen en planken juist den vorigen dag waren weggehaald. Bibberend van koude moest de luchtreiziger den nacht in de weide doorbrengen. Zondagmorgen ora 7 uur werd bij pas ontdekt en uit zijn onaangename positie verlost, Hij werd met zijn halion door bereidwillige raenschen naar Dordrecht gebracht. Itrutale Inbreker» gepakt. Door do Utrechtsche politie zyn met behu'p der recherche (le twee brutale inbrekers aangehouden, die de brandkast uit het stationsgebouw te Utrecht hebben weggehaald en daaruit geld ontvreemd. De daders M. en v. K. vertoefden te Amsterdam en werden bij aankomst te Utrecht gearresteerd. Rok ©en manier. In een der Arasterdarasche bladen vonden we de volgende advertentie -Net Jongmenscb, P. G., als Boek- houder werkzaam, doch met klein salaris, zoekt, kennismaking met net Meisje, dat in de gelegenheid is, hem aan een betere betrekking te helpen, ten einde een huwelyk aan te gaan. Br., lett. B.G. enz. Gelieve te bezorgen 35000 booinen. Men schrijft aan de »N. R. Ct."-: Te Boskoop werd ontvangen een reuzen- ordor van 35000 stuks blauwe sparren, van de conifeer Picea pungens glauca Koster ii. voor eenige jaren door den heer A, Roster Mzn. aldaar voor het eerst in den handel gebracht. Deze planten zyn bestemd voor Amerika en moeten dienen ter beplanting van een park en van een grooten heuvel, toebe- hoorende. naar uit goede bron vernomen werd, aan den Amerikaanschen milliardair Rockefeller. Bij benadering kan eenigs» zins berekend worden het bedrag van dezo enorme order, wanneer men weet dat deze planten per stuk kosten, naar gelang der grootte, 3 tot f 15. waarby bovendien komen inkomende rechten, assurantie, vracht en emballage, deze laatste niet te vergeten, want nadat de wortels der planten met mos zyn omwoeld en in linnen zijn ingenaaid, worden ze verpakt in houten kisten, welke alleen een uitgave van f 5000 zullen vorderen. Op «le vluelit. Twee jongens uit een groote gemeente die waren uitbesteed in de gemeente Lonneker huurden dezer dagen ieder een rijwiel. Ze maakten daarmee echter geen 1 zoogenaamd tochtje maar gingen er van door. Een hunner heeft te Osch zijn voer tuig voor f 2.50 verkochtde ander, die zich het begrip van „mijnen dijn" beter bewust was, stuurde zijn fiets franco uit Berchem aan den eigenaar terug. De politie tracht de twee minderjarigen op te sporen. De koninklijke Mlnllen. Men schrijft uit Apeldoorn aan de -Ned." dat aan de nieuwe koninklijke stallen by het paleis Het L10 de laatste hand wordt gelegd. Het geheele complex van gebouwen biedt stalling voor een lOOtal paarden. De vooruitstekende balken, boven de inspanplaats, waar op elk dezer in hout het levensgroote afbeeldsel van verschillende aan het paleis dienstdoende beambten, is aangebracht, maken een eigeoaardigen indruk. Zoo ziet men 0. a. en vallen duidelyk te onderscheiden de beelden van den hofjager Schwedhelra, van de park- wac iters Botzen en de Ruyter en van den koetsier Essenatam, welke heeren dan ook allen voor den beeldhouwer Bourgi- nunge poseerden. Jockeys en koetsiers komen op de overige bewerkte balken voor, doch stellen geen bepaalde persouen voor. Ook zal eerstdaags de 300 kilo zware klok met het opschrift »Wilhelmina KoDingin der Nederlanden, 1909", op den toren worden aangebracht. De gebouwen zullen van electrische geleidingen voorzien worden. T reinbotsing, Omtrent de botsing by de Vork van twee locomotieven meldt de -A.Ct," de volgende bijzonderheden Dinsdagavond ora halfzes liep de trein 129 vau de II. IJ. S. M, uit Rotterdam op een stilstaande machine. De botsing ge schiedde met zulk een kiiacht. dat de laatste uit de rails geslingerd werd eu dwars voor de andere werd geplaatst met gebroken assen. Ook de machine van den trein uit de Vork had zeer ernstige averij. De reizigers kregen geen letsel, - maar de machinist en de stoker kwamen er niet heelhuids af. Do eerste heeft een hoofdwond. In het Diaconessenhuis wordt de man verpleegd. Het staat gunstig met de wond. De stoker kon zich ai gauw naar zijn woning begeven: by klaagt over pijn in de lendenstreek. Den geheelen nacht is men bezig ge» weest met de locomotieven. Die van den aankomenden trein was Woensdagmorgen met de wat ontredderde wagens van de

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2