UitgeverW. A. Van den Munckhof, Venray. Mariavereeniging Zaterdag1 19 Juni 1909. 30ste Jaargang1 No. 25 ])it nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Jaarverslag Landbouw. Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Burgemeester en Wethouders van Venray Gelet op het bepaalde van art. 37 der Drarikwet. Maken bekend dat de volgende aanvra gen zijn in gekomen van 1Peter Jacob Gitzeis molenaar wonende te Venray Wijk E, no 319 2. Paulus van Arsen landbouwer wonen de te Oostrum Wijk K. 893. ter bekoming van verlof voor den ver koop van alcoholhoudende drank anderen dan sterken drank. dat zij, die tegen hel verlecnen der gevraagde verloven bezwaren hebben deze voorden 22 Juni a. s. aan hunne college schriftelijk moeten kenbaar maken. Venray, 4 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. ESSER. De Secretaris, STOOT. In de vergadering der Maria vereeniging van 10 Juni jl. werd door de Secretaresse, Mevrouw J. Janssen-Esser, een jaarverslag uit- febracht, dat wij om den juisten ijk, dien het door zijne keurige volledigheid op het werken en streven onzer Vereeniging geeft, in zijn geheel laten volgen. der t« VENRAY, over 1908. Het was op aanraden van den Zeer Eerw. Zeer Gel. Heer Pastoor Dr. Ariëns, dat de voorzitter van het Kruis7erbond de Weled Zeergel. Heer Dr. Janssen namens den Zeer Eerw. Heer Pastoor Schmeitz den bekenden drankbestrijder en eminen- ten redenaar Pater Borromeus de Greeve uitnoodigde in Venray te komen spreken ten einde eene Mariavereeniging op te richten. Op 26 April 1908 sprak de Zeer Eerw. Pat6r Borromeus in de Parochiekerk onder de H. Missen en 's namiddags na het Lof. Na deze overtuigende toespraken werd de Mariavereeniging alhier opgericht waarbij zich ongeveer 120 leden aanmeldden, waarvan er op 8 Juni 87 geïnstalleerd werden, 77 als af- scliaf8ters en 10 geheelonthoudsters. Terstond werd door de leden een voorloopig bestuur gekozen, bestaan de uit de dames Mej. Marie Arts, Mevr. EsserTrynes, Mevr. de Wed. Reijndersvan de Loo, Mej, FonckVerrie'. en Mevr. Janssen Esser. Vauaf bet ontstaan mocht de vereeniging zich in steeds toenemen- den bloei verheugen. Gaandeweg klom het ledental, zoodat thans reeds 170 personen hare belofte hebben afgelegd. Het aantal Donatrices, die de vereeniging geldelij ken steun verleenen, bedraagt 12. Geregeld werden in het afgeloopen jaar Bestuurs- en ledenvergaderingen gehouden, waarin het steeds over duidelijk gebleken is, hoe de jonge vereeniging haren bloei grootendeels aan de volijverige presidente te danken heeft, die op zoo uitnemende en bijvalvindende wijze de verga» deringen weet te leiden en den ijver van Bestuur, leden en propagandisten weet aan te wakkeren. De overal befaamde welsprekend heid van den geestelijken adviseur onzer vereeniging is in de verga deringen telkens eene groote aan trekkelijkheid en op de hem eigen geestige wijze weet de ZeerEerw, Hoor Pastoor Schmeitz een bezielend en opwekkend woord tot de leden te richten. Een woord van lol mag bier voor zeker ook niet onthouden worden aan het ijveiige bestuur, dat ailes in het werk stelt om de vereeniging te doen bloeien. liet voorloopig bestuur werd in de vergadering van 2(i Juli 1908 vervangen door een definitief bestuur. Mevr. EsserTrynes bedankte en wenschte als bestuurslid niet meer in aanmerking te-komen. De samenstelling was daarna als volgt Mej. Mario Arts Presidente, Me r. JanssenEsser, Secretaresse, Mevr. Wed. ReijndersVan de Loo, Pen» niiigmeesteresse, Mej. Fonck—Ver riet en Mevr. EsserTimmer van Getïen leden. In dezelfde vergadering werd de St. AnDavereeniging opgericht, zoo als de ZeerEerw. Heer Pastoor opmerkte, juist op U-n H. Moeder Anna. Door de ijverige bemoeiingen van het Bestuur zijn thans 102 huisge zinnen met ongeveer 300 kinderen in de Si. Annavereeniging ingeschreven Tevens werden 11 propagandisten voor de Maria- en de St. Annaver eeniging aangesteld, namelijk .- Jacoba Bekkers, Grada Hulsman, Mina Janssen, Anna Kessels, Tilla Poels, Anna v. d, Pasch, (Maria Reijnders, Anna Schmitz Oostrum), Marie Schilleman, Marie Vermeulen en Anna Verriet. De ijver en het groote nut der Propagandisten kunnen door hel bestuur niet anders dan ten zeerste worden geprezen. De uitbreiding der vereeniging dankt dan ook aan baai- niet geringe moeiten veel. Op voorstel der presidente abon neerden zich op do ledenvergadering van 25 October e»n 50tal leden op -de Drankweer", welk getal thans tot 70 is gestegen; terwijl met Nieuwjaar 500 nummers van de Nieuwjaarsbode gratis werden ver spreid. In de maand November werd aan de kinderen der St. Annavereeniging een zeer geanimeerd eu goed ge slaagd middagfeest gegeven in de school der Eerw. Zusters Ursulinen, waarbij de kleinen op chocolade met krentenbroodjes, voordrachten en vertooningen met de toovcrlantaarn werden onthaald. Dat de kleinen pleizier hadden bleek uit het herhaal delijk uitbarsten van een oorver» doovend gejuich. Voor de leden der Mariavereeni ging werd verder een gezellige avond georganiseerd, waarop velen der leden de aanwezigen vergastten op voordrachten, zang en tooneelspel, zoodat allen door de talrijke num mers in groote verscheidenheid en I met voel talent gegeven voldaan waren. In de Oclaaf van Mari werd voor het geestelijk zeerste Geboorte tijdelijk welzijn van de leden eei e H. Mis opgedragen. Zoo is onze v ireeniging het tweede jaar ingetreden Moge de groei cn blof: blijven toenemen, dan zal ons stl ven voor de inwoners van Venray zegenrijk zijn en schoone vruchti -i voort brengen Hel Bestuur der laria- cnSl. Annavere tfging, Marie Arts, J. Janssen— Esser, Presidente. Secretii esse. Na de Secretaresse S"cht de Penning meesteresse. Mevr; Wed. J. Reijnders—Van de Loo. -onuit voerig finantiee! verslag uit, waaruit bleek, dat do ontvangsten der ver eeniging f 116,43, de ritgaven t 100 80 bedroegen, znod.il wij op 31 December 1908 sloten met een batig saldo van f 15,63. Na het hooien. ■9* De tijden, dat liet hooiland stief- moederliik hohamlebl tauv-1 ge lukkig ver achter ons. De veesvapc, welke in vroeger jaren werd be schouwd als een noodzakelijk kwaad do veestapel, welke eertijds gehou den werd met hel oog op de mest- winning, die veestapel levert in onze dagen de grootste voordeelen op. Dank zij het gebruik van kunst- m.-st worden eertijds zoozeer ver waarloosde hooilanden tegenwoordig ook krachtiger bemest en de op brengst wordt daardoor verdubbeld, terwijl tevens de hoedanigheid van het hooi verbeterd. Nu is het wel «enigzins eigenaardig, dat onze land bouwers vaak meenen, dat bun hooi landen alleen in den winter gemest moeten worden en wel mei kainiet, slakkenmeel en kalk. Vele» ccluer zijn door ondervinding reeds tot de overtuiging gekomen, dat door het uitstrooien van 150200 lig. chili in het voorjaar de hooioogst, buiten gewoon wordt vergroot, maar liet schijnt hun nog niet te zijn opge vallen dat daardoor het hooien tevens wordt vervroegd, zoodat er meer tijd overblijft voor !e ont« wikkeling der tweede snede. Zoo men nu in djn winter of't voorjaar niet karig is geweest met kali en phosphorzuurhoudende mest. dan kan de voorraad voor den heelen zomer wel voldoende zijn en is een afzonderlijke aanwending daarvan wellicht niet zoozeer noodig, maar een overbem -sting met stikstof is na liet hooien altijd ten zeerste aan te bevelen en hoogst rendabel. Wanneer de boeren hun vee den heelen zomer door op stal hpuden en de dieren dan ook thuis mest maken kan men voor die overbemesting best gier en korten niest gebruiken, als de hooilanden ten minste niet al te ver van da liefstede verwijderd liggen en dit is in den regel wel het geval. Dan vraagt liet vei voor heel wat tijd en moeite, en in den zoiner is er toch al zooveel te verrichten op de boerderij. Bovendien kan doze mest elders in het bedrijf met minstens evenveel voordeel worden gebruikt. Maar op die afgelegen hooilanden kan men het gras in weinig dagen weer flink aan den gang kiijgen door per H.A. een baal cbilisaipeter uit te strooier,. En het krachtig opschietende gras dat nog een zware tweede snede levert, geeft den landman een massa puik veevoeder voor den winter. Juist omdat het zoo vroeg weer opschoot, gekoesterd wordt door de warme zomerzon en over vloedig is voorzien van voedsel, ontwikkelt zich liet suel en vlug, en kan nog gehooid worden. Laat men evenwel do hooilanden na den eersten oogst maar aan hun lot over, denkende met Wagner dat de klavers en andere vlinder» idoemigen planten welvoldoende zul len zorgen voor de noodige stikstof, dan komt men vaak bedrogen uit en oogst men in don herlst weinig en minder waardig nagras. Door aan wending var. een enkel baaltje cbilisaipeter daarentegen krijgt men veel gezond en vooral eiwitrijk voer voor den winter, wal in dit barre seizoen zeker goed te stade komt. Mengelwerk. PLICHT. Een diep rivier-dal in Sierra van Califor- ic. Aan beide kanten dalen de rotswanden met ruwe trappen en steenmassa's af tot aan den oever van den stroom. Op den vruchtbaren leemgrond hebben de Engcl- sche planters den .ranch" aangelegd, uit gebreide appel en abrikozenvelden. Tot hoog in de wouden en op de bergtoppen staan de groene struiken en bonmen der fruitlanden. En daar middenin liggen de eenvoudige blokhuizen der arbeiders en de deftige boerderijen der eigenaars. Waar de rivier een bocht maakt springt links den oever naar voren en hangt bo en den waterspiegel als een natuurlijke kansel of als een wachtpost, hoog, bo.-m de lucht. Daar staat het huisje met hel telephoon-station. Met is op een Zaterdagmiddag. Dora Bruce de teicphoon-juflrouw. is juist opgebeld. Het klingelen kwam uit Vuba-Ciiybeden in de vlakte. let gesprek was alleen voor haar en zeer intersant voor de tclephonislc. Dora sprak met haar bruidegom. .Maar de bruid kon zijn stem nauwelijks verstaan, zoo vreemd en opgewonden klonk het in den hoorn. Dat was gcluksopwinding. Ik word onder-directeur aan de .Bank", zeg Dora. Met de eerste van de maand... over veertien dagen trouwen wij zeg lievelingMorgen kom ik bij je. dan zullen we alles bespreken. De bruid kon niets anders zeggen dan: George! O,... Goddank, Goddank! Haar hart was vol van vreugde. Maar opnieuw klonk de bel. Nelly White de telephoniste uit Melton, hel stadje aan hot Melton-mccr, een paar mijlen hoogcr den stroom op. wou met haar spreken. En ook nu was het geen ambts-gesprek. Dora de picnic zal morgen wel niet kunnen doorgaan. Sinds gisteren hebben we hier een echten zondvloed. En oen storm van geweld Hel water van het meer is reeds doorgedrongen tot de stra ten. Al het land staat onder water... Ik was toch niet meegegaan, Nelly. Morgen komt George. Zeg hij is onder directeur geworden. Daar lu bben we lang op gewacht. Nu trouwen we over veertien dagen. Maak je maar vast gereed voor de bruiloft Nelly En de bruid zat «laar nu in zalig droo- men. Buiten zwiepte de storm dichte regen vlagen voort als onheilbrengende geesten. Maar zij zag het niet. Zij wist immers niet dat het de grenadiers waren des doods, die in steeds weerkeerende rijen nader- kwamen; en in het koken en bruizen van den stroom hoorde zij niet het wilde drei gen van een verschrikkelijk doodsbed. Zij was immers in het zonneland der liefde, onder den blauwen hemel van het geluk... Spoedig reeds immers zal zij ver- eenigd wezen met haar liefdeDan zullen zij nooit, nooit meer van elkander scheiden Angst en zorg zullen voor altijd ophouden. En de oude moeder, die zoo geduldig altijd het harde lot van het leven heeft weten te verdragen zal een gelukkige ouderdom hebben bij de liefde van hare kinderen. Een gelukkig avondbrood na een langen, droeven regendag Weer klinkt het electrisch geklingel. Maar nu zoo scherp en schril en aan houdend, dat Dora verschrikt opspringt Het is als het wilde noodgeschrceuw van een mensch in doodangst. Nu eerst bemerkt het meisje, dat het buiten heel donker is. Zij moest het elec trisch licht doen gloeien. En toch is het nog lang niet avond. Nu hoort zij ook het bange klagen van de wind cn het doffe dreigen van het rollende water. Een be- nauwend angst-gevoel waait om haar, sid derend brengt zij het toestel aan het oor. Het is weer de telephoniste uit Melton met wie zij spreekt. Maar nu is het ge sprek zuiver ambtelijk. Dam doorgebroken bij het meer. De vloed stroomt in uw richting. Terstond uw abonnés waarschuwen. Als het dreigend donderwoord van den vertoornden God bonst het in Dora's hart. Of doet dat liet ai luider en luider worden- de bruisen daar buiten Vlug ziet zij het venster uit... Gr jtc hemel. d.v. liVhiea scbittc- ~"'1 s4-*-" <"^1 hei roster is immers ue nviert Maar,... God,... neen, niet de rivier, het is het meer van boven uit de bergen dat buiten de oevers is getreden om allen in het verderf te storten. Vol ontzetting springt het meisje naar de deur. Hier weg, weg uit het dal van den dood,weg naar moeder boven in de „Ranch". Daar zal dc vloed zoo gauw niet komen. Wat gelukkig dat moe der nu niet meer woont op de „farm" be neden in het dal, zoonis vroeger Jn hare goede dagen, toen de „farm" haar eigen dom was De menschen op de boeren-hofsteden in het dalPlotseling ontwaakte zij uit een benauwden droom... Alles stond nu ineens vreeselijk duidelijk voor haren geest. Zij niodu immers niet vluchten. Eerst moest ij zorgen voor al die menschen, wier leven gesteld was in hare handen. Aan zich ze if mocht zij niet denken, al-was zij ne j-uige, gelukkige bruid, die haar leven aan andere had geschonken... Haar plicht immers hier!... De plicht was sterker dan het sterke leven en even onverbidde lijk als «Ie bittere dood. En niemand was r om dien plicht van haar over te nemen. Groote God hoe had zij tlii ook maar een jogenblik kunnen vergeten Uecds stond zij voor haar toestel. Met koortsachtige haast liet zij dc bellen rinke len. Als een bang kindersmeeken storm den de klanken tegen het doffe doodsgeloei van het rollende water en tegen het ver warrende doodsgcklaag van den gierenden razenden storm. Eerst de Cedar-Creek, de farm, die het meeste gevaar liep. Cedar-Creek waar zij vroeger gewoond had Ccdar-Creek Cedar Creek Eigenaardig, vreemd, hoe dc gedachten joegen door het hoofd van 't meisje. Het was of zij elk woord voelde als een trappen van paardenhoeven tegen hare slapen. En steeds met een zelfden dreun als een bepaalde melodie keerden steeds die woorden weer. Juist en nauwkeurig naar den dreun, waarop daar builen het woeste water zong den dooden-hymme. Waarom eerst Cedar-Creek 9 Daar woonde immers :1c familie van den hartvochligen man, die de vriendschap had verraden en haren goeden lichtgeloovigen vader, jaren geleden uit huis en hof had verjaagd. Maar daar over had zij niet te oordcelen. Dat doet God! Dat doet God Voor haar blijft alleen dc plicht!... Nu niets anders «lan de berichten. En Goddank! 11c: is nog niet te laat. De men schen hebben haar begrepen. Zij vluchten. Zij zijn gered. En nu de molen, «Ie avond school de pastorie. h>n paar hoeven nog. Allen zullen ge-

Peel en Maas | 1909 | | pagina 1