Limburgsch Nieuws, Algemeen Nieuws. Ingezonden. mijn vragen en mijn houding moesten wei een vreemden indruk maken. U heeft dus geen heer met een zwarten baard gezien vroeg ik verder. Maar natuurlijk niet. - En ook geen zwijgenden jongen man in dien hoek daar? Maar ik zei u immers dat u alleen in de coupé zat, toen ik binnen kwam. U of een van de andere heeren had opium- sigaretten gerookt en ik nam de vrijheid hoewel u sliep, om het raampje open te zetten daar de atmosfeer hier onaangenaam en schadelijk voor de gezondheid was, voor u evengoed als voor mij Op dit oogenblik werkte de rem, de trein had reeds langzamer gereden, doch ik had het niet gemerkt. De jongeman stond op, knoopte zijn jas dicht en ging voor het raampje staan, al dus aan verdere vragen wanneer ik die had willen doen, den pas afsnijdend. Even daarna stond de trein stil en beiden stapten wc uit. In weinige uren die me nog overbleven sliep ik slecht en ontwaakte met een af schuwelijke hoofdpijn. Aan het ontbijt liet ik het ochtendblad brengen. Welk een schrik maakte zich van mij meester, toen ik onder de tele grammen het volgende bericht las Moord en diefstal in den sneltrein OxfordBirmingham. De acht en twintigjarige koopman Henri Warren uit Oxford is gisteren in den sneltrein Oxford—Birmingham vermoord De jonge man reisde zooals bleek uit de papieren, die op hem gevonden werden gistermiddag op last van zijn firma met een groote som gelds, ongeveer vijftig duizend gulden van Oxford naar Birming ham. Hij heeft helaas het eindstation niet bereikt. Een baanwachter vond zijn lijk op cenige kilometers afstands van het station Warwick met verbrijzeld hoofd naast de rails. De portefeuille in de binnenzak scheen onaangeroerd te zijn gebleven maar een bruin loeren taschje, waarin vermoedelijk het geld was geborgen, was leeg. Er werd een onderzoek ingesteld en de gehcele lijn werd na gespeurd. Men vond eenige voorwerpen, die licht in deze duistere zaak kunnen brengen en misschien kunnen leiden tot het vinden van den dader. Het zijn een lange donkere jas, in welker zakken zich bevonden een pruik een sierlijke dondere baard, een gouden lorg net, een koker met een aantal sterk naar- opium riekende sigaretten en een klein lleschje voor de helft met een sterk rieken de vloeistof gevuld. De beide laatste voor werpen zullen door een scheidkundige onderzocht worden. De rechter van instructie zal in den loop van den dag een oproeping in de bladen doen verschijnen, waarbij alle reizigers die in dezen trein zaten, worden uitge- noodigd hem berichten, die voor het onder zoek t an belang kunnen worden geacht, te zer den. Toen ik dit opzienbarend telegram gele zen had en weer lot me zelf gekomen was, schreef ik als eenige getuige van de vrccselijkc misdaad waarvan het hoofd moment echter was afgespeeld, terwijl ik verdoofd was een uitvoerig verslag dat ik naar den rechter van instructie zond. Een half jaar lang heeft men mij met verhooren en confrontaties lastig gevallen de heer, die een uur lang met een kaal hoofd, gouden lorgnet en langen donkeren baard en na mijn verdooving bijna even lang als glad geschoren jeugdig gentleman met dicht blond haar tegenover me gezeten heeft, werd nimmer gevonden. VEN RAY, 29 Mei 1909. Prinsessefeest. Naar het zich laat aanzien, beloven de Volks- en Kinderfeesten, die op Maandag 14 Juni alhier gehouden worden, om de geboorte onzer Prinses te vieren, heel wat te worden. Tal van vereenigingen, zooals kaartclubs schutterijen, fiets vereenigingen, handboog gezelschappen, fanfares enz. hebben hunne medewerking toegezegd, 't Plan bestaat dan ook, buiten misschien enkele fraaie prijzen, aan elke vereeniging, die deel neemt, ecne herinneringsmedaille uit te reiken. Dat daarom geen enkele vereeniging achterblijve, en dat zij, die zulks nog niet gedaan hebben, zich nog bij een der Commissieleden aanmelden. Zaterdag werd alhier plechtig ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den heer M. Verriet, commissaris en penningmeester der fanfare »St. Cecilia". Genoemd gezelschap geleidde den over ledene met treurmuziek kerkwaarts. Aan het graf hield de heer W. Schraitz, vice president van -St. Cecilia", eene schoono afscheidsrede, waarin bij den overledone sche'ste als een man van op rechten godsdienstzin, als een zorgzaam huisvader, zijn ijver en werkkracht en vooral wat hy steeds geweest was voor ••St. Cecilia" een s'ut en een s'eun, maar ook een vriend. Hij riep hem een laatst vaarwel toe, doch Cecilia zal hem nooit vergeten. De schoone toespraak, met aandoening vertolkt, maakte diepen indruk De heer V. Fonck dankte namens de familie en vertrouwde, dat allen den dier baren overledene zouden blyven gedenken in hunne gebeden. Zoodagmorgep hield de H. Familie en R. K. Volksbond van Venrav de ge- I wone jaarlijksche bedetocht naar de Mirakuleuze Mariakapel te Oostrum, ook ditmaal wederom onder de welwillende begeleiding der Fanfare -Euterpe". Na Hoogmis met preekte hebben bij gewoond, werd na e-nig oponthoud weer even stichtend de terugtocht aanvaard. Verblijdend was het te zien hoe talrijk de leden van beide vereenigingen opge komen waren, vooral de afdeelingen Ta baksbewerkers en Timmerlieden van den Volksbond waren sterk vertegenwoordigd. Moge de gebeden der pelgrims, door de voorspraak der Behoudenis der Kranken verhoord worden. De afdeeling van het Kruisverbond hield Zondagavond in de Muziekzaal alhier eene drukbezochte vergadering, waarna tooneeluitvoering. Nadat de heer dr. Janssen de vergadering met den groet O. z. J. Chr. geopend had, werd overgegaan tot het installeeren van de adspirantleden. Een 30tal nieuwe leden werden geinstalleerd en lieten zich weder eenige adspirant-leden inschrijven. Door den heer dr. Janssen werd hierna nog eens duidelyk gewezen op het schoone doel van het Kruisverbond. Omstreeks half 8 begon de tooneeluit voering, te geven door de leden van het Kruisverbond. Het anti-alcoholisch drama -Een van beide wegenwerd, in aan merking genomen het eerste optreden dezer tooneelclub, zeer goed gespeeld. Ook het blijspel -Joost Uilenspiegel" en de andere stukjes werden flink vertolkt. Zeer zeker zullen dergelijke avonden medewerken tot bloei van Venra.ysch Kruisverbond Zondagavond reden twee fietsers in volle vaart tegen elkander, op den hoek der Hofstraat bij de Wed. Thielen. Hierbij bekwam de heer M. uit Oostrum nogal ernstige verwondingen aan het hoofd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zijn rijwiel was ook erg beschad:gd. De andere fietsrijder had zijn rijwiel niet verlicht, zoodat hier wel eenigszins de schuld aan te wijten is. De politie heeft deze 2aak in onderzoek, Maandag 2e Pinksterdag zal de H. Familie van Overloon ter bedevaart gaan naar de st. Jozefkapel op de Smakt, en aldaar om 3 uur tiet plechtig Lof met preek bywonen Zondag 6 Juni a. s. zal de H. Familie van Venray de Kapel 0p de Smakt bezoeken en om 9 uur eene plechtige Hoogmis met preek bywonen. MERSELO. Zondag werd alhier het feest der H. Kindsheid gevierd. Om kwart over 9 werden de hinderen aan school afgehaald, waarna om half 10 uur de Hoogmis begon. Hieronder hield de Eerw. Pater Rochus de feestpredikatie. Des namiddags om kwart voor 2 verza melden zich de kinderen andermaal bij de school om zich door het veld kerkwaarts te begeven. Onder het lof schetste de Eerw. Pater andermaal den verlaten toe stand van de heidensche kinderen in China en andere afgodische landen en spoorde alle geloovigen dringend aan naar de mate hunner krachten offers te brengen op he! altaar der naastenliefde. Dat het welspre kend woord des Paters indruk gemaakt had. bewees de collecte, welke veel meer opbracht dan vorige jaren. Moge immer meer en meer aalmoezen loestroomen ter ondersteuning van het schoone Genoot schap der H. Kindsheid Op het doelterrein alhier vergaderde Zondag het bestuur van den Hnndboog- schutlersbond „Vrede en Strijd." De Secretaris bracht verslag uit over het afge- loopen jaar, waaruit bleek, dat er nog een batig saldo*aanwezig was van f 1.35. Verder werd besloten door de gezelschappen, aangesloten bij den bond, een concours te houden, op den 1sten Zondag in Juli, De prijzen zullen bestaan uit 4 prachtige me dailles, en een eerekruis voor den schutter, die 't grootste aantal punten behaalt. HORST. Door Z. D. H. den Bisschop van Roermond zal den 6 Juli alhier het 0. Vormsel worden toegediend. Donderdag 20 Mei werd alhier de voetbalclub -de Peelhazen" opgericht, bestaande uit 24 leden, meerendeels van Horst, anderdeels uitSevenura. Jl. Zondag trapten de Peelhazen geznmeolijk naar de weide van B. Geurts alhier, alwaar den middag geoefend werd. HORST. Tijdens het onweer, dat boven Schiedam woedde, deed een metselaar van hier, werkzaam aan een in aanbouw zynde vernisfabriek te Schie dam, een doodelijken val. n den hoogen schoorsteen der fabriek, sloeg hij plotseling achterover, zoodat hy omlaag stortte, waardoor hy zijn nek brak. Zware inwendige kneuzingen iep hy mede op. MEERLO. De kermisvreugde werd hier verleden Zondagnamiddag gestoord door een treurig ongeval tydens het zware onweder. Gerard Hendriks, zich bevindende op een veldweg naar zij n huis, werd plotseling door den bliksem getroffen en was onmiddellijk een lijk, Ooggetuigen verhalen dat zyn haar verschroeid was en op den rug wouden zichtbaar waren. kleine kin zotgd acht OENNt verlof ge Een oi zer ingezetenen had \agd en verkiegen voor het houden vjii een biet huis. Eenige dagen nadien wor en medegei lokaal niet wet aan d( eren een oude moeder onver- been brak. 't Zou waarlijk vreugde doen temperen. t het verlof ter inzage gevraagd 'inien vermoedelijk, omdat het voldoet aan de eischen, die de el ij U e inrichtingen stelt. d mei zich tevoren van de localiteit lan waren den man de onkosten eids ingeslagen bieren bespaard overtuigd, voor de bi gebleven. BLERIK Zondagavond tydens het onweer dat zich boven onze gemeente ont lastte slop* de bliksem in bij den land bouwer R. ïlhieraan de Werkplaats. In een mf iiraum van tyd stond de groote boerdery gibeel in brandde bewoners moesten ha's over kop 't huis verlaten en konden nifts redden. Alles wat zich in het huis éi stal bevond, werd een prooi der vlammm. 't Vee was in de weide en het paard werd nog tydig gered, alleen twee varkens gingen verloren. Gebouw en meubelen varen verzekerd. ROERBOND. De 41j*rige leidekker J. H. de Btouwer van alhier kwam Maandagavond om half 10 in een logement te Lommei (België). Hij be stelde een omelette. Nauwelijks was hij beginnen te eten of hy werd blauw en viel met het hoofd in het bord De man was gestikt. Naar wy vernemen, is bij den heer Burgemeester alhier bericht ontvangen, dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden op Dinsdag den 15 Juni a.s. de Landbouw tentoonstelling alhier zal openen. Z. K. H. zal alhier verblyven van 111/2 uur voormiddag tot 3 of 3i/s uur namiddag. BUDEL. Maandag had de circa 15- jirign zoon van den heer L. alhier het ongeluk tnsschen de buffers van den tram te geraken, tongevolge waarvan zijn hoofd verbrijzeld werd. De ongelukkige is direct aan de volgen overleden. LUTTERADE. Bij den landbouwer L. heeft men Dinsdagnacht een bedrag van ruim f 3000 gestolen, wnarbij f 2100 staatspapierjen, een spaarboekje, gouden horloge en andere sieraden. De verdenkin rust op een knecht uit Maeseyck. die eerst enkele dagen aldaar in dienst was en spoorloos verdwenon is. MAASTRICHT. Een paar kinderen die aan het spelen waren langs de Maas, ter hoogte van het waterpoortje, zagen een pak drijven en haalden het aan den kant. De politie werd met deze vondst in kennis gesieJd? het ppkje welks inhoud bestond uit een in doekcngewikkeld kin derlijkje, in beslag. Het lijkje werd naar Calvariënberg overgebracht ter rechterlijke schouwing. Nieuwe tram in Limburg;. In de vergadering der Provincial Staten van Limburg is besloten tot den aanleg van een electrische tram Maas trichtMargratenVaals. Sterfgeval op een gouden bruiloft. Het echtpaar N. te Schinnen vierde Zaterdag zijn gouden bruiloft. De feest vreugde had in den namiddag haar hoogtepunt bereikt, toen de gouden bruidegom plotseling onwel werd binnen eanige minuten uit het leven werd weggevaagd. Dat de verslagenheid ter bruiloft groot was. behoeft geen vermel ding. en laat behalve zyne vrouw eu Tegen de automobielen. In de laatst gehou len raadsvergadering der g-meente Heumen hebben de vroede vaderen een uitlegging of liever gezegd een uitbreiding gegeven aan de motorwet zooals wel in geen enkele ministrieelo hersenkas nog zal zijn opgekomen. Wat toch was het geval Men wilde eens afdoende maatregelen nemen tegen het gejakker der auto's, die maar rank tuffen en vaak maling hebben aan alles, wat zich op den weg bevindt. Het plan werd daarom geopperd om een achttal waarschuwingsborden te plmtsen. Doch de kosten, weet je Er zou wel een tweehonderd pop mee ge moeid zyn. Zou er dan niks anders op i< vinden zyn -Als we eens hekken op de wegen hingen, zooals in de Ooij, d»' was stellig afdoende, vond een der leden. Of, riep er een ander, laten we steenpuin op de wegen ryden, daar hebben ze allemaal ontzag voor. Hier in de buurt is genoeg te krijgen. Deze raad vond algemeenen byval en zoo geschiedde het, dat de achtbare vergadering besloot om op hypermoderne wijze de wegen met een laag stoenpuin te bedekken. Als er nu maar geen fabrieken komen die puinwegbanden in den handel brengen. Kamerverkiezingen. Na een heftige bestrijding door do fiibrikantenparty, is te Tilburg door de R. K. Kies vereeniging wederom candidaat gesteld de heer A. Arts, aftredend lid met 483 stemmen tegen 416 op den heer Diepen, den candniaat der fabrikanten. Een mooie strijd is het daar in T..burg van de zijde der fabrikanten niet. Groote manoeuvre* Do voorbereidende werkzaamheden voor de groote manoeuvres, die begin Sep tember in do Neder-Betuwe en in de provincie Utrecht zullon gehouden worden zijn begODnen. Te Ochteo hebben eenige eigenaars van groote boerderijen aange boden elk 70 tot 100 manschappen in kwartier te nemen. Doodgevallen. Naar de -N. A. Ct." meldt is Woensdag te Arnhem de 24jarige schilder P.. die schilderwerk verrichtte aan de kroonlijst van een villa aan den Velperweg 28, uit de goot gevallen. Hy was dadelyk een lijk De bramlstiehting in lief liof el llellevue fe Arnhem Naar wij vernemen heeft mr, de Visser, de verdediger van den pianostemmer K., die Dinsdagmorgen door do Rechtbank wegens opzettelijke brandstichting in hotel Bellevue tot 6 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld, van dat vonDis honger beroep aangeteekend en zal deze zaak waarschyn* lijk 7 Juli a. s. voor het Gerechtshof behandeld worden. De effcb was 12 jaar. Portret Prinses Juliana Wij vernemen dat de firma Guy de Coral gedurende de eerste 4 dagen 7000 foto's en 200000 prentbriefkaarten van prinses Juliana heeft verkocht. De aangeteekende brief met kiezelsteenen. De rechtbank te Breda deed Donderdag uitspraak in de zaak Vredenberg. Genoemde V. stond terecht wegens valschelijk aangeven van e9n aangetee» kenden brief. Deze bevatte k'ezelsteenen in plaats van diamanten Beklaagde werd veroordeeld tot l£ jaar gevangenis straf. Verdronken. Te Veendam is verdronken in de Borger Compagnie's vaart do öOjarige heer H. J. Top. Hy was ónder wijzer en op litterair gebied geen onbekende. Nieuwe aardappelen. Als een groote bijzonderheid mag ver meld worden, dat niett"genstaaode her koude weer Maandag de eerste nieuwe aardappelen twee mandjes ter markt te Zaltbommel waren. Nekkramp. Te Haarlem hebben zich gevallen van meningitis met doodelijken afloop voor- edaan in het gezin van den schoet.maker S., bestaande uit 9 personen, vader, moeder en 7 kinderen. Van die laatsteo zyn er twee ovuleden en reeds begraven, het derde ligt in het Gasthuis te sterven, en van de 4 anderen is er een bacillen- dragend bevonden en daarom eve.ials de vader in het Gasthuis opgenomen. Een bacteriologisch onderzoek maakte uit, dat de vrouw en de vier andere kinderen nog niet besmet zijn. De ziekte wekt by de rijk met kinde ren gezegende bewoners van de Schermer- straat groote ongerustheid, die nu wel zal gaan luwen, waar do reinigings- en onlsmeitingsdienst aan den arbeid is gegaan. Men vermoedt dat de besmottiug is drie een ander op den weg naar Bakel, hetovergebracht door visch, by een rnaD de kermis- gekocht, die eenige dageu later aan de ziekte overleed. Door tien bliksem gedood. Dinsdagavond brak boven de gemeente Heer Hugowaard een kort, doch zwaar .onweer los. Twee personen bevondeu zich in een weide. Een vau hen, D. Moeyes, werd door den bliksem doodelijk getroffen, terwijl zyn metgezel ongedeerd bleef. Nieuws uit de Buurt. DEURNE. Onze kermis heeft dit jaar een bijzonder kalm ver loep gehad. Zonder twijfel deden zich in deze de pas gevierde Prinsessefeesten nog gelden. Toen Zondag de eerste voorstelling in de Bio'coop gegeven zou worden. zakte plotseling een groot gedeelte van de zitbanken ineen, zoodat tot groot nadeel van de ondernemers, dien avond geen voorstellingen meer kou geven. Het circus en de caroussel werden ook nogal druk bezocht. De kas'eleins echter hebben beter kermissen gekend dan deze laatste. Zondagavond omstreeks 7 uur kwam eene onweersbui opzetten, die werd voorafgegaan door een vreeselijke storm wind, waardoor het zand zoo verschrikke lijk stuifde, dat men soms geen hand voor oogen zien kon. Juist op dit oogenblik bevonden zich een paar wielryders op den Lies8elschen weg onder Derp, die elkander niet opmerkten en met zulk een kracht tegen elkaar inreden, dat de eene, genaamd Willem van de Ven uit Milheeze, zoodanig gewond werd, dat bij oumiddellyk vervoerd moest worden naar het Liefdehuis alhier, alwaar hij Dinsdag zonder by kennis te zyn gekomen, is overleden, tengevolge van hersenschudding. Voorwaar een zware slag voor zyne 80jarige moeder die iD hem haar steun en kost winner verliest. Te Overscbie zyn Dinsdag 3 kinderen, die uit school kwamen, door den bliksem getroffen. Een der drie, het jongetje, Heemskerk, werd oogenblikkelijk door het hemelvuur gedood. De beide anderen werden bewusteloos geslagen en verkeer den danigs daarna nog in bewusteloozeu toestand. IJver der politie. Men schrijft uit Waalwyk Reels laog wist men, dat brigadier K'oes een inval zou wagen in de sociëteit -de Gezelligheid" omdat men daar z. i. niet na politieuur meer mag verblijven. Zaterdagavond ongeveer half 12 is brigadier Kroes aanvallend opgetreden. Hij wist de veste -De Gezelligheid" binnen té dringen met nog een marechaussee. Even was de consternatie groot in het gebouw. Een burgemeester, een notaris, een wethouder, een ontvanger, allen deden hun best brigadier K. te over tuigen, dat hij dwalend was; doch de man der wet was niet te overtuigen, eu zei dat ze er niets van wisten, en maakte tegen ee 1 25'el personen, allen autori teiten der gemeente, procesverbaal, wat onder groote hilarite.t plaats had. Voor het gebouw had zich intusschen eene groote menigte volks verzameld, die volgens uitlatingen, lang niet eens waren over brigadier's optreden. Men ziet hier thans de a. s, kermis niet zonder angst tegemoet. Ilijwielbelasting. In den Pi uisischen Landdag is met de stemmen der vrijzinnigen eo sociaal democraten tegen, besloten tot heffing van een ry wielbelasting van 50 pfennige per jaar voor alle rywielen, waarmede in Pruisen gereden wordt. Niemand mag in Pruisen nu meer op openbare wegen of pleinen rijden met zijn fiets, wanneer hy niet vooraf by de daarvoor aangewezen autoriteit voor 50 pfennige een kaart heeft gehaald, die hem het recht geeft, gedureo- dat kalenderjaar in Pruisen te ryden. Dit geldt zoowel voor bewoners van het koninkryk, als voor alte anderen, die io Pmisen willen fietsen. Het. aantal rywielen wordt io Pruisen op 500 000 geschat, zoodat dus de Pruisische scus daarvan een belasting van 250.000 Mark kan heffen als hy daarvan eeoig voordeel wil hebben, moet hij echter zorgen dat heffing eu controle zoo min mogelijk kosten. Voor eenzelfde rywiel dat door meer dan een persoon bereden wordt is het noodig duplicaat-kaarten te hebben, die voor 10 pfennig worden verkrygbaar gesteld. Zwaar werk. De 18 Mei was voor dc Boetapester politie met recht een gekke dag. In minder dan zeven uren tijds werden op straat acht krankzinnigen opgepakt. Een oude man wilde aangebeden worden. Een jonge man maakte zich bekend als de zoon van Abdul Hamid en vroeg steun voor de jong-Turkcn. Een arbeider wilde alle voorbijgangers omver steken. Op Pasareter-boulevard klauterde de kantonrechter Julius Santha van boom tot boom in den waan, dat hij een vogel was. De laatste opgebrachte beklagenswaardige geesteskranke was een jong meisje dat klagend door de straten liep en ieder voor bijganger vroeg, of hij haar Peter niet gezien had. In het arrestantenlocaal heerschte een oorverdoovend lawaai en de doktoren en helpers hadden moeite genoeg, om de waanzinnigen naar het krankzinnigengesticht -te vervoeren. Buitci verantwoordelijkheid der redactie Hendriks was ee„ oppassend arbeider je Geachte Redacteur. Verguu mij s. v. p. eeuige plaatsruimte in uw blad. Hiervoor by voorbaat myn oprechten dank. Onder den titel -valsch gewogen" komt in Uw blad van 22 Mei jl. (waarschynlyk overgenomen) een stuk voor hetgeen ik hierdoor eenigzins zal trachten te weerleg gen. Allereerst moet mij de uitdrukking van het hart, dit volgens myne bescheiden meeuing het edeler was geweest indien inzender zijn naam onder dit stuk had geplaatst dan toch zou het ongemotiveerde van den inhoud niet zoo opvallend zyu geweest, daar nu onwillekeurig aan laster taal gedacht wordt. Van het n et staan in een goeden reuk volgens inzender, zyn m. i. de bewyzen ter rechtbank gegeven, rf heeft inzender de diverse getuigschriften door de meest notabelen van Vierlingsbeek en omstreken niet gehoord Is dit niet een bewys dat die reuk nog zoo ongeurig niet is of is dit ook geen bewijs genoeg dat nog na de verbali- seering varkens door my gekocht eu geslacht zijn

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2