willen doorzien, of er ook nog haastig iels brand. De twee boerderijen die zich in het ol iels bosch bevonden brandden mede tot den grond af. Door de droogte en den hevigen moet gebeuren, dergelijks. een opzegging Slot zie Tweede Blad. VENRAY, 15 Mei 1909. Prinsessefeest. In de Zaterdag in het hotel „de Zwaan gehouden vergadering ter bespreking van de te houden feestelijkheden van het- Prinsessefeest, werd een bestuur gekozen bestaande uit de heeren: Jos. Aerts President, V. Fonck, Vice-President, Drent, Secretaris. H. Dahmen. 2e secr. Fr. van Opbergen, Penningmeester. Wegens te geringe opkomst kon dien avond niets definitiefs besloten worden. Nogmaals zouden de besturen van alio vereenigingen uitgenoodigd worden ter nnnitorria? 13 Met. Op n onrto^ wnrdt f nageschreven aan Het terrein was smaakvol versierd. Virarop bevangen. Onmiddellijk schoot hij Ben en ander wordt toegeschreven aan Bovcn^en eereporrt prijkten de woorden naap'de djeptBe< vergadering op Donderdag 13 deze vergadering is besloten een alge- meene feestdag te vieren op Donderdag 10 Juni (H. Sacramentsdag), liet program dat voorloopig is opgemaakt, bevat hel volgende 's Morgens Kinderoptocht met muziek, waarna de schoolkinderen flink onthaald zullen worden, waarna zij tot 's middags gratis kunnen rijden in een draaimolen 's namiddags op een der pleinen groole Volksvermakelijkhedeji en tot slot des avonds Fakkeloptocht door het dorp, waartoe de medewerking van alle ver eenigingen zal worden verzocht. Verder is besloten een request aan den Gemeenteraad in te dienen, om aan dit feest eene subsidie van f 300 te verleencn I en werd eene commissie benoemd, die eene collecte door het dorp zal houden. Indien nu allen, wat wij hopen, trouw hunne medewerking verleencn, zal ook Venrgy de geboorte van Prinses Juliana op waardige wijze vieren. Donderdagmiddag zweefde alhier boven onze gemeente een luchtballon in Zuid Westelijke richting. Naar wij verne men, is deze aan het Veulen onder deze gemeente nedergedaald. De bemanning bestaande uit 5 Duitschcrs is denzelfden middag wederom per spoor vertrokken. De Kaartclub „Gezellig Samenzijn" gevestigd bij den heer L. Verbeek, heeft besloten ter herinnering aan de geboorte van I'rinses Juliana een prachtig nieuw vaandel aan te koopen. Ook zullen de leden van mooie uniformpetten voorzien worden. Maandag 17 Mei a. s. zullen de lotelingcn uit de gemeente Venray, be slrmd voor de korte oefeningen, te Venlo worden ingelijfd. Heden Zaterdagmiddag zal de Gemeenteraad alhier eene openbare ver gadering bonden, waarin de volgende punten zullen behandeld worden 1. Verandering der huurovereenkomst der Peelgronden in eïfpaclit. 2. Vaststelling jaarwedden der conduc teurs. 3. Benoeming conducteurs voor den Tiara. 4. Mededeeling der vastgestelde dienst regeling. 5. Vaststellen tarief passagiersgoederen. 6. Regeling controle en verzekering tegen aanspraken van derden. 7. Benoeming onderwijzers School te Oirlo. 8. Teekenschool. 9. Adres Fanfare -Cecilia". 10. Adres onderwijzers school dorp aan H. M. de Koningin. 11. Mededeeling ingekomen stukken In de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de vinden wij o. a. de j wind ging alles zoo vlug in zijn werk, dat van den inbocl weinig kon worden gered. De levende have kon echter in veiligheid worden gebracht. In de zelfde gemeente woedde Zondag- I middag weer een felle boschbrand. Aan den grintweg van Bergen naar Siebenge- wald verbrandde een groote oppervlakte dennenbosch en heide. De brand op het „Nieuwe Erf" was ook opnieuw uitgebroken zoodat naar schatting een gczamelijkc oppervlakte van 150 H.A. afbrandde. Hier van behoort h« t grootste gedeelte, alsmede een der afgebrande boerderijen, tot hel landgoed Blcijenbeek. De schade, vooral aan de jonge dennenbosschcn. is aanzien lijk. VENLO. De gemeenteraad alhier be-1 sloot gisteravond met I I togen 2 stemmen met het Rijk eene ruiling aan te gaan van het Eort St. Michael over de Maas, ge schat op pl. m. 58000 gulden, voor de kazerneering der huzaren, grond, gebouwt n waterwegen etc. geschat op f 230.000 nu t die verplichting, dat op het Fort een kazerne zal worden gebouwd en hierin gekazerneerd zullen worden 2 bataljons infanterie benevens de regimentsmuziek. Verder werd aan B. en W. met 7 tegen tegen 4 stemmen opgedragen het noodigc te verrichten om eene verceniging van Blerik (afd. der gem Maasbrcc) met Venlo tot stand te brengen, Benoemd tot griffier bij het kanton gerecht alhier mr. H. F. M. Kortmann. thans te Weert. k. roekeloosheid van kindereD. GEMKRT. Op den 20en Mei hoopt de heer J. B. Derks, school in deze gemeente (de wi|k Mortel) den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaren zijne krachten aan het onderwijs alhier begon te geven. Met steeds on- verflauwden ijver heeft hij al die jaren onze „Spes patriae" op voorbeeldige wij zo-weten te leiden. OEFELT. Den 18 Juli a.s, zal onze be minde Herder, de Zeer Eer w. heer patoor W. van Hecswijck zijn 50-jarig priester jubileum vieren. Door het kerkbestuur zal ene collecte langs de huizen worden <>houden ter inzameling van gelden voor liet bouwen van een zusterklooster met bijbehoorendc jongens cn meisjesschool afs cadeau voor den gouden jubelaris. 78 Missionarissen. In dén loep van dit jaar zullen van hel Missiehuis te Steijl 34 paters, 11 broeder* en 33 missiezusters naar China, Japan Dui'sch Nieuw Guinea en Togo, naai rgentinië, Brasilia in Noord Amerika. Isrrede naar de twee nieuw overgeno n missies onder de wilde Indianen n Paraguays en de Phi lippijnen gaan Zooals begrijpelijk zijn daaraan groote koeten vei bonden en wordt een beroep oj de milddadigheid der katholieken gedaan, om dit grontsche werk te steunen. MAASTRICHT. Alhier heeft zich wederom een geval van pokken voorga daan. Ditmaal bij den fabrieksarbeider Meuten. Woning en inboedel zijn ontsmet terwijl de patient naar het hospitaal is vergebraclit. De Tramliwestie in «1c Prov. State». De Prov. Staten van Limburg besloten Donderdag 11 Mei, overeenkomstig het oorstei van den voorzitter, de stukken omtrent den electrischen tram te verzen den naar de afJeelingen. De voorzitter deelde mede, dat Ged Staten den Minister hebben kennis gegeven O. provincie Limburg volgende namen J. A. Poels, Venray, geb. 1 Mei 1870. G. v. Daal, Horst, geb. 17 Maart 1855 E. J. van der Griendt, Horst L 1 Sept. 1857. C. baron de Weichs de Wenne, Wans sum, geb. o Jan. 1845. Het laagste gezamelijke bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is f 370,52. De bevolking van Limburg bedraagt 281,951 inwoners; het aantal hoogstaat)- geslagenen bedraagt 187 Dinsdag 18 Mei a. s. des voor middags 10 uur zal op bet HenseniuspleiD alhier de Provinciale keuring van spring stieren gehouden worden. Ook zullen hierbij de premiün van de Stierhoudery van den Boerenbond toege kend worden, zijnde 25, 15 en f 10. Naar wij vernemen zal hier binnen kort eene Stoombierbrouwerij worden opgericht. Voor de Rechtbank te Roermond stond Dinsdag terecht G. II. V., oud 24 jaar, sigarenraake1' wonende te Venray, beklaagd dat hij Venray op 18 April 1909 W heeft mishandeld, Eisch 15 dagen gevangenisstraf. MERSELO. Zondagmiddag had ondc veel belangstelling het schieten plaats om prijzen, welwillend aangeboden door den Koning van het gezelschap. De 4 prijzen werden behaald als volgt: 1e prijs Poels, 2e prijs M. Arts, 3e prijs L. Michcls en 4e prijs P. Pubben. Ilofflibiamlen i» Noord- S Jmliiirg:. Op het z.g. „Nieuwe Erf" onder Bergen heeft een scheidene W. V „•Also spricht Gott der Herr, siehe ich will in die Gründe Sions einen Stein legen j hoofd dere'nen bewahrten Stein. einen kostlichen Eckstein, der fest im Grunde liegt. Wer glaubt hat nicht zu eilen." Het werkvolk werd onthaald en de eerw. heeren. geestelijken zaten met autoriteiten en genoodigden aan een gemeenschappe- 1 ij ken lisch aan. Algemeen Nieuws. De «Iranli. Wegens diefstal van ongeveer 15 gulden ten nadeele van een familielid is Dinsdag naar het Huis van Bewaring te Arhcm overgebracht de 28-jarige metselaar I". \V. wonende te Didam, Uit medelijden was hem onder dak verleend en hij beloonde dit nu t het bovèngi'fi^sliJ bedrag weg te nemen om het spoedig in sterken drank om t«- tten 1 Jjli ^cvisrlit. Door het personeel van de „Postiljon"' is Dinsdagmorgen tusschen IJ zendoorn cn Ochton het lijk ojïgevischt van een man vermoedelijk een Duitseher, naar gissing tusschen de 40 en 50 jaar oud. Het signalement van den drenkeling is: igen bruin, voorhoofd rond, gezicht breed iar en knevel donkergrijs. Op het lijk In gevonden een spiegeltje cn een paar potloodjes W in Hoord-iSrabant Opnieuw treden de autoriteiten in Noord-Brabant, in de laatste dagen krach tig op in zake controleering der weggeld- kaarten. Marechaussee en Rijksbelastingambtena ren hielden in de laatste dagen vele per sonen aan, die of geen rijkaart bezaten, oF geen geldig bewijs konden tooncn, Dit .natste is steeds Zondags het geval, wan neer houders van weekkaarten dan in overtreding zijn, bij het berijden der Pro vinciale wegen. Gedurende de jongste bekeuringen, werden gccne rijwielen en dergelijke meer door de beambten in beslag genomen. Aan ieder persoon die aanvankelijk opga ve heeft gedaan van het berijden der Prov. wegen wordt bij intrede van ieder nieuw dienstjaar een aangifteformulier van wegc Gedeputeerde Staten uitgereikt wel ke aangifte ten kantore van den Rijksont vanger moot worden ingeleverd, juist zooals zulks voor de Rijksbelastingaangifte moet geschieden. >ct geschiede iW ontwerp-bi sluit te laten vervallen de voorwaarden omtrent het stellen van waarborgen door de A. E. G. aan de Regeering, mits de Regcering zorge, dat ook zonder deze bijvoeging de waarborgen worden gegeven. Ged. Staten willen ook laten vervallen de bepaling omtrent het- aantal concessie- jaren, maar niet die om'rent bet aantal treinen. Do adressen omtrent do Roer- mondsche trem werden naar Ged. Staten gezonden om onderzoek en advies. Eveneens de adressen lot steun van de Kamer van Kooph u del te Roermond. De volgende vergadering heeft 25 Mei plaats. 3000 marlt belooning. Op Viijdag30 April II. op klaarlichten dag, juist een jaar nadat Laura Klinken berg op geheimzinnige manier om het leven werd gebracht, werd in de naby- heid van Aken vermoord de wed. C Mommortz, geboren te Ubach over Worms (Limburg)* Niettegenstaande de DuRsche justitie alles in het werk stelde om den moordenaar te arresteeren, or schijnen vage aanwijzingen omtrent zijn persoon te bestaan loopt bij nog steeds vrij rond. Bij het lijk werden gevonden een pet en stukken van Hollandsche bladen. De eerste Staatsanwalt te Aken looft 3C00 mark belooning uit, voor degene die aanwijzingen kan doen, welke de arrestatie van den moordenaar kunnen tengevolge hebben. Nieuws uit de Buurt. felle boschbrand gewoed. II.A. bosch en heide zynver- DEURNE. Vrijdag ontstond er bran in de woning van C. A. op bet Riet, die gelukkig nog intijds gered werd. Daags daarna brandde in de onmiddellij ke nabijheid daarvan een groot perceel heide af, loebehoorende aan Ant. Heijden. Daar er nogal wind was, ver spreidde zich het vuur op onrustbarende wijze en had spoedig het belendende bosch van Nic Goossens bereikt, dat oo reeds vuur vatto. Door het actief optreden der meest nabijwunende menschen werd, men met vereende krachten eindelijk het vuur moester, anders was het schoone jongo i tolj:ken mct bosch geheel en al een prooi der v lam men gedenksteen .'geworden. I ile gestorven ,'uie in de strafgevangenis te Almeloo'*ibg verblijf moest houden tot October a.s., was ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Vorstelijk Huis, de straf welke hij moest ondergaan, kwijt gescholden. Vrijdag zou zijn moeder hem van de gevangenis afhalen. Zij heeft hem echter niet levend terug gezien de blijdschap, dat hij weer in rijheid zou worden gesteld, had den 20- jarigen jongenman zoo aangegrepen, dat hij daardoor gestorven is. Gesmokkeld vleescli. Zaterdagmiddag deed zich het zeldzaam geval voor, dat een aantal bewoners van Dinxpcrlo zich naar het Duitschc grens- kantoor begaven om daar op goedkoope. wijze in het bezit van een stukje vleesch te geraken, terwijl het vleesch in Dinxper- lo gewoonlijk goedkooper is. De Pruisische kommiezen hadden een partij gesmokkeld vleesch aangehouden, dat zou worden verkocht op voorwaarde dat men het Holland weer zou in voeren, Pruisen konden dus niet mededingen. De Hollanders werden bij het opbieden zoo naijverig op elkaar dat het vleesch in plaats van goedkoop nogal duur verkocht werd, waarbij weer inkomende rechten moesten worden betaald. Ilookcn cn brandgevaar. Bij de ingangen van de bosschen onder Hoenderloo zijn, in verband met de ern stige branden, die daar in de laatste dagen plaats hadden, borden geplaatst met hot opschrift „Verboden te rooken". een verbod, dat hoognoodig is cn overal /el mag worden toegepast, al slaat hel iet op een waarschuwend bord. Herstellingsoord voor E. E. P. IV Jesiiïetcn. Binnenkort zal Nederland weder een grootsche katholieke instelling rijker zijn. We hebben hier het oog op bet 's 1 leerenbcrg in aanbouw zijnde „Jesuiclen Erbolungsheim". Van den omvang dezer instelling krijgt men ccnig denkbeeld, wanneer men weet dat met de voltooiing twee jaren gemoeid zijn, terwijl een groot aantal werklieden (deels Hollandsche, deels Duitschc) voort durend met kracht eraan werken. Aan de voorzijde komen kapellen, een voor de bewoners en een voor het publiek. De aanleg van het achter het hoofdge bouw gelegen park geschiedt met vak kennis en smaak onder direct toezicht medewerking van een pater Jczuiet. 11 Mei had er een indrukwekkende plechtigheid plaats. In tegenwoordigheid van autoriteiten cn genoodigden werd Leven vol afwisseling. De hccrJ.J. A. Capelle aan de lezers der .,Vacturc" welbekend door de beschrijvingen zijner reizen vooral door het verslag zijner laatste reis van Wladiwostock via Siberië naar Nederland heeft 5 Mei den dag her dacht, waarop hij 25 jaren geleden als onderwijzer aan de openbare school te Gent, bij Nijmegen in fucntie trad. Achter eenvolgens is daarna de heer Capelle nog als onderwijzer werkzaam geweest te Zed- dam bij's Heerenberg, te Lisse bij Haarlem te Westdorpc bij Sas van Gent, Amersfoort, Oslrabundn, Pietermaai, (deze beide laatste plaatsen op Curasao), Amsterdam, Val kenburg bij Maastricht,'Asten bij Helmond, Achtmaal bij Breda St. Nicolaasga bij Jourc Bolsward, Losser bij Oldenzaai, Arnhem, 's Gravcnhage, Obdam bij Hoorn, Ealing (Engeland), Alkmaar, Roermond Oud Zeve naar bij Zevenaar, Yelp, Keulen, Bussum, Parijs Arhem; Finsbury (Engeland), Gro ningen. Amsterdam, Grahamstown (Kaap kolonie), Rome, Amsterdam, Arnhem. Has selt bij Zwolle. Scmarang. Tangerang bij Batavia, Breber bij Felcalongan,, Kwaloe (Sumatra's Oostkust). Yokohama (Japan) Utrecht, De Lemmer Bloemfontein (Oranje rivier kolonie), Rietfontein (Transvaal) en Johannesburg (Transvaal zijn tegenwoordi ge betrekking. Een rollende steen, zao zegt men, ver gadert geen mos* De heer Capelle ver zekert echter dat dit in zijn geval niet precies ojjgaat. I)e bankrekening, die hij in Zuid Afrika heeft, zou menig onderwijzer in Nederland een fabelachtige som toe schijnen. Onlzclloinl ongeluk. Woensdagmiddag was de 18jarige stoker J. M. van E. in dienst van de Steenkolen Handelsvereeniging en wonende in de liaan 114, <fp den steenkolentransportcur Pluto, liggende naast het stoomschip Nordland aan paal 3 in de Rijnhaven te Rotterdam, bezig met het herstellen van een transportband. Plotseling viel hij door het verliezen van zijn evenwicht voorover en kwam met het hoofd terecht tusschen don rand van den transportband en een ijzeren rad. Het hoofd werd den jongen nagenoeg van don romp gescheurd, waardoor de dood bijna onmiddelijk intrad. De brand in Bellevuc. In de zaak van den Bellevue brand te Arnhem is tegen den beklaagde Kronig geëischt een gevangenisstraf voor den tijd van 12 jaren. Mooie boel. Bij gelegenheid van de viering van de geboorte der Prinses hebben zich Dinsdag te Avezaath ernstige baldadigheden voor gedaan. Men heeft zich o. m. niet ontzien de kransen der graven aan te wenden tor versiering. De politie is de grafschen ders op het spoor. Bloed vergiftiging. Zaterdag slachtte de slager C. v. d. L. te Oud Gestel een rund, dat was aange tast door miltvuur. Door een wondje in het gezicht, ontstond bloedvergiftiging bij den man, zoodat gezicht en hals vreese- ijk opzwollen. De slager is Dinsdagavond aan de gevolgen overleden. Do vrouw met den bijl. Mevr. Carrie Nation, de ietwat omstuimige Amerikaansche bestrijdster van alkohol-en tabaksgebruik, gaat zich uit het gewoel terugtrekken. De dame heelt met den ver koop van herinnerings bijltjes (emblemen haar methode om in tapperijen cn sigarenwinkels den boel stuk te slaan, aardig wat geld verdiend. Zij heeft nu uitgestrekte terreinen in Boone County, Arkansas, gekocht, waar zij zich zal bezig houden met den teelt van kippen, varkens, duiven, ooft en veldvruch ten. Een zijner kameraden dook hem na, doch deze werd z^lf met veel moeite op droge gebracht. Even nog kwam het slachtoffer boven drijven Daarna verdween hij voorgoed in de diepte. Radeloos bleven zijn twee broeders en de drie kameraden, benevens een groot aantal toeschouwers, toekijken. De pogingen tot redding mochten niet baten. De politie van Nieuwer-Amstel heeft heel den avond vergeefs gedregd in de mgeving. Voor de melaatsellen. Niemand heeft stellig zooveel genoegen van een kinematograaf beleefd als de bewoners van de melaatschen-kolonie te Molokai op Hawaï. Voor de eerste maal het leven van veie der ongelukkigen, die hun jonge-leven in de kolonie hebben doorgebiaciii, werd aan dezen een blik in de buitenweield gegund. Velen hadden no -it een stad gezien en de spuitende biandweerslangen, de politiewachten en marcheeiende troepen waren voor hen even nieuw als olifanten, leeuwen, ka- meelen, beren en dergelijke beesten. liet apparaat is door eenige philantr o- pische heeren gesticht, die ook een som voor nieuwe films bij elkaar hebben ge bracht. Verscheidene der bannelingen hebben geleerd om het toestel te bedienen en iederen avond worden er voorstellingen gegeven, waar de geheele kolonie heen- stroomt. Dom bijgeloof. Men ziet gedurig dat menschen, die niet gelooven kunnen aan de leerstellingen en wonderen der Kerk, erg gcloovig aannemen wat waarzegsters, kaartlegsters en dergelijk volk hun voor geld wijsmaakt. Maar dat men in een Parijsche krant vijf en vijftig van priesters e*n priesteressen van het bijgeloof vindt, moet een verstandir Parijzenaar doen blozen, En dit aantal namen van bedriegers kon men een dezer dagen lezen op de zesde bladzijde van een groot niet katholiek- Pa rijsch dagblad. Twee groote halve kolommen vulden deze advertentie tot bcschamming van het vrijdenkend Parijs. Voorbereidend Militair Onderricht. Ingevolge het bepaalde in de regeling van het voorbereidend militair onderricht dat kosteloos wordt vers'rekt, moeten geschieden voor den lsten Juni e.k. en wel a in plaatsen waar infanterie of vesting artillerie in garnizoen ligt by den com mandeerenden Officier; b in de overige plaatsen bij den Burgemoester der gemeente. Bij het baden verdronken Een zestal knapen ging zich Zonda; middag tegen half 5 vermaken met zwemmen in den Amstel te Amsterdam. Even voorby «Zorgvliet!" gingen zij te water. De löjange De Jong, uit de Van door uit llutachland.. overgekomen gec» (Madestraat, oen kloek zwemmer. wa«gde kerkelijke ceremoniën, een j guui-iwait-i-ii in den voorgevel gemetseld, 1 waarop het jaar van aanbouw 1909. Het aanstaand verkeers middel. Het staat nu vast, dat de luchtvaart dienst van Friedrichshafen over Stuttgart, Frankfort en Dusseldorp naar Keulen ia het aai staande voorjaar geopend zal worden. Ook in Luzern.'dat later het beginpunt van de lijn zal worden, is men bezig met het uitwerken van plannen. Er is daar reeds een geschikt terrein voor een station gewezen. Een auto voor den Paus. Een Amerikaansche rijkaard men noemt Pierpont Morgan heeft te Turijn een prachtige automobiel laten maken, van binnen met wit fluweel en kant bekleed, en die den Paus ten geschenke gegeven om er mee in het Vaticaansche parkjte rijden. Drankbestrijding;. Jeoevergeld. Het graan is reeds duur der, de jeneveiaccijns zal waarschijnlijk verhoogd worden, zoodat noodzakelijk een nieuwe berekening noodig wordt, wat ieder kan verdienen van een mud koren, waiit een dergelyk sommetje vonden wy voor eenigen tijd reeds vermeld. De brander maakt van een mud koren, met behulp van toevoegselen een vaatje jenever, dat in het klein wordt verkocht voor honderd en twintig gulden. De boer, die het koren zaaide krijgt er f 7 van. De regeering die den jenever belast, krijgt f 32. De distilleerderij die 't maakt krijgt f25 De spoorwegmaatschappij die 'm ver voerd, krygt f 6.50, Pe sleeper, die 'm wegbrengt, krijgt f 2. De herbergier die 'm verkoopt krijgt f47.50. De drinker krijgt hoofdpijn. De vrouw krijgtslaag. De kinderen krijgen honger en lompen. Juweelen verzameling. De eerste gemalin van Choelalongkorn, koningio Pongsi, van S am, bezit de kost baarste juweelen van alle vrouwen der wereld. Op zyn laa'ste reis naar Europa heeft de koning van Siara, naar men zegt voor meer dan r.egen raillioen juweelen gekocht vior zijn gemalin. Te Frankfort werd by een juwelier voor twee millioen ingekocht. M»ar in vergelijking met de schatten aan edelsteenen en sieraden, die in het paleis te Bangkok liggen opgestapeld, zijn deze ii.koopen eigenlijk slechts gering te noemen. De vertrekken der K rningin bijvoor beeld vertegenwoordigen een reusachtig vermogen en in haar vreemde mengeling Europeesch comfoit en barbaarschen rijk dom zijn ze een bezienswaardigheid van Azië. De wanden der s'aapkamer zijn letter lijk geheel bedekt met kostbare, in alle kleuren schitterende edelgesteenten. In een der vertrekken staat een nieuwe Engelsche kast, waarin de kostbaarste stukken bewaard worden. Een iabelachtig groote verzameling van diamanten, roby- nen, paarlen en smaragden is er verwerkt tot meesterstukken der goudsmeedkunst, colliers, armbanden, ringen en oorhangers. Ook de tweede gemalin bezit voor Europeesche verhoudingen een fabelachti- gen schat van juweelen, ofschoon ze in dit opzicht niet kan wedijveren met koningin Pongsi. Door aankoopen in Europa wordon deze verzamelingen steeds weer uitgebreid. Welke sommen gelds soms voor kleinoo- diën worden uitgegeven, bewijst het zich daarbij een heel eind van den kant af. Op een gegeven oogenblik werd hy doorvolgende Choelalongkorn gaf zyn eerste

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2