Limburgsch Nieuws, Aan de Ouders der Communiekinderen. Algemeen Nieuws. Kerknieuws. Ingezonden. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten le Venray. of kistje met zand en plaats deze in een warmen bak. Na ongeveer een dag of acht is het zaad ontkiemd, daarna zaait men het uit en men heeft hierdoor de oogsttijd zeker 14 dagen vervroegd. Zoodra wij de worteltjes gehaaid hebben, werpen we een klein weinig* je slazaad er op. Zoo'n slaplantje bier en daar hindert niet zooveel en ze zijn altijd nog eens gemakkelijk om hier of daar uit te planten, dus voor opvolgers van de eerste buiten gezaaide. Ouders, die zoo overgelukkig zijt ora de groote genado, die uw kind vandaag mocht ontvangen, bevordert bij Uw kind door woord en voorbeeld een heilzamen afkeer voor bedwelmende dranken. Dit zal uw kind bewaren voor tallooze vei leidingen tot zonde, en U den besten waarborg geven voor zyn toekomstig geluk. Het Bestuur der Maria- en St. A nnavereeniging Ontleend aan de Communiecirculaire van den Mariabond in bet Aartsbisdom. VEN RAY, 24 April 1909. Bij gelegenheid van den 33sten verjaar dag van Z. K. H. den Prins der Noder- landen, wapperde hier verleden Maandag van de openbare gebouwen en van enkele paiticuiiere huizen de Nederlandsche drie kleur. Zondag hield de R K Volksbond alhier eene drukbezochte vergadering in het lokaal van P. Custers. Na inning der contributie opende de Voorzitter de vergadering met den gewonen gioet en zeide dat de commissie leden van de Teekenscbool eenparig bun ontslag ingediend hebben, wegens het stallen der vraag in de vorige vergadering waar de 40 ets. schoolgeld bleven, die nu meer moeten betaald worden dan vroeger. Door Voorzitter en geestelyk adviseur zullen pogingen in het werk gesteld worden, om de Teekenscbool geheel aan de gemeente, ofwel geheel aan den Volksbond over te laten, en hoopten deze zaak weer in orde te brengen. s Een voorstel ora het lezen van de Voty de leden verpj/chtend stel.' a eene drukke discussie. pet geestelijke adviseur en het bestuur waren van oordeel dat het lezen van de Volksbode voor de leden zeer nuttig en leerzaam is, doch de lezing ervan niet verplichtend te stellen. By stemming werd besloten twee afgevaardigden naar den Katholiekendag te Kerkrade te zenden, welke in de volgende vergadering zullen gekozen worden. De vragenbus bevatte 12 briefjes met vragen, die door geestelyk adviseur en voorzitter behandeld en toegelicht werden. niet meer. Ja, hij bad het torenuurwerk als door razernij bevangen, midden in den nacht, honderd zestig keeren achtereen sloeg, en ontsteltenis bracht tusschen de dorpsbewoners met een greep zijner handen stil te doen staan en 's morgens weer in orde gebracht. Wie maakte de hakleeren en riemen der schaatsen zoo passend als hij ,'t Was eine van God geteikendc Jan van Maris Dorusse Sjcngske was meer als sieraad en controle hem toege voegd; ook in dankbare herinnering aan zijn „bombaris" was hij benoemd. In Tilburg moest ook een „oritteit" had men gezegd bij de onderhandelingen zijn. De gewichtige dag, waarop men het met roem bekende magazijn zou bezoeken, kwam nader. IV Het was Juli, warm. Het was dagen achtereen zoo warm, dat de kraaien hijgende op de boomen zaten, de musschen in de weinige poeltjes en in de sloten langs den weg eenige afkoeling zochten. Het was „ne heitte zomer". De schepen had weinig puf in reis. Met den trein zou dat nogal gaan, maar die anderhalf uur in den tram, of het „Zugeltje." Hij „storf ongerweges" als hij mee moest, zei hij tegen Lowieke en vroeg Lowieke raad en uitkomst. Deze was niet voor niets luitenant bij de schutterij en liefst eerste luitenant en al liep hij zooals de jongens zeiden, „ein en dertig, twee en dertig" of „ei bietje laam" dat schaadde niets, hij „stong er goed op." Jean" zei Lowie gewichtig en ging daarbij als een ooievaar op zijn een recht been staan, en maakte zich lang „kons- doe dc moei haaje? De schepen knikten toestemmend. Nu hernam Lowie, wij trek ken dan samen voor het oog van allen uit naar Gilró (Gilrath) en doen of we samen naar het „Zugelchen" gaan. Ik stap in en ga naar Kolstat, gij gaat door de bosschen terug naar huis. Ik zal „de zaakes" dan alleen afdoen te Tilburg. Wor^t vervolgd. Uit het een en ander wat tegenwoordig in de vergaderingen van den R. K, Volksbond behandeld wordt, kan men opmaken dat deze vereeniging zeer in ontwikkeling toeneemt, en de vergaderin gen voor ieder zeer nuttig en leerzaam zyn. Ten slotte waarschuwt de voorzitter met krachtige woorden tegen de slechte lectuur, die tegenwoordig veelvuldig verspreidt wordt, en wijst op hoofdartikel in «Peel en Maas" van denzelfden Zondag, waarin aangewezen wordt, hoe men zich te houden heefc tegenover de Kafh. Pers. Verschillende nieuwe leden tradon wederom toe. Zondag 18 April werd er te Oirlo een match gehouden tusschen Wilhelraiua I uit Oirlo en Hensenio I alhier; Henseoio wist te overwinnen met 51. Zondag 25 April zal er te Wanssum een match gehouden worden tusschen Sparta I uit Wanssum en Hensenio II alhier. By de Zondag te Helmond gehouden Wielerwedstrijd, werd aan de Rijwielclub St. Oda" te Venray eene medaille toe gekend voor het talrijkste gezelschap, 32 leden tellende. Deze club zal ook deelnemen aan den Wielerwedstrijd te Wanssum. Zondag 9 Mei a. s. Dinsdagmiddag ontstond door onbe kende oorzaak brand in do stalling der boerderij «de Nachtegaal", bewoond door den eigenaar Fr. Koppens. Wegens den feilen wind en gebrek aan bluschmaleriaa] brandde dit gebouw en ook het aangrenzen de woonhuis totaal af. De inboedel kon gedeeltelyk gered worden. Van het vee kwam eene koe in de vlammen om. Assurantie dekt de schade. De oudste inwoonster van Venray, de Wed, M. Marcellis, is Dinsdag na eene kortstondige ziekte overleden. De overledene, die tot bare laatste levensdagen nog zeer kras en gezond was zou 24 Juni a. s. den boogen ouderdom van 96 jaren bereikt hebben. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn aan de woning van de Wed. C. op den Heuvel alhier een 4tal glasruiten verbryzeld. Wanneer zal aan zulke lage streken een einde komen Morgen zal alhier het feest der Eerste II. Communie gevierd worden. Een 62'.a! jongens en 69 meisjes zullen alsdan voor de eerste maal tot de H. Tafel naderen. Donderdag 29 April a. s. zullen in de Peel alhier de perceelen aangewezen worden, waarop mep. dit ja»r »u.-rj»or» steken Vergadering Vmorgens 9 uur aan Kraaienhut. (Zie bekendmaking van Bur gemeester en Wethouders in dit blad.) Door de afdeeling Venray van den R. K. O. B. is tot afgevaardigde voor de morgen te Roermond te houden Algem. Vergadering gekozen de heer G. H. de Ponti, tot diens plaatsvervanger de heer J. H. Ja8pars. Daar de eerste wegens andere werkzaamheden verhinderd is de heele veigadering bij te wonen, zal de laatste onze afdeeling vertegenwoordigen. De Secretaris der V.P.N. alhier verzoekt ons het volgende te plaatsen De gesubsidieerde fokstations van zwarte Minorca's zyn geplaatst by de heeren W. Janssen, ambtenaar S S. Oostrum, Jac. Jacobs te Leunen (Steeg) en Leonard Custers te Oirlo, Zonder extra-vergoeding verklaarden zich bereid broedeieren te leveren van Pattys Leghorns de heer P. J. Jeuken, Stationsweg, Zw. Minorca's de beer J. G. Janssen te Leunen en Zilver Wynandotte de beer G. H. de Ponti te Oirlo. De broedeieren worden aan de Leden der V.P.N. geleverd tegen marktprijs naar boven tot een halve of heele cent afgerond. Bij Custers te Oirlo kunnen ook niet- leden broedeieren verkrygen, minimum prijs echter 6 cent. By de aanbesteding van de leve ring der Schoolbehoeften aan de O. L. Scholen io deze gemeente werden 4 biljetten ingeleverd. Laagste inschrijver was W. C. Meilink te Zutphen voor f 370,99. MERSELO. Morgen zal alhier op den Doel het schietseizoen geopend worden. Wij hopen dat velen zich dien namiddag op het schietterrein zullen bevinden. Ouder gewoonte zal Zondag 2 Mei a. s. de processie van hier naar O >etrura trekken. Wy twyfelen er niet aan, of talrijke vrome vereerders der H. Moeder maagd zullen aan dezen bedetocht deel nemen om in haar bevoorrecht heiligdom hare gunsten te gaan afsmeeken. Naar wy vernemen, zal alhier, kort na de vervulling der blijde gebeurtenis, die op bet oogenblik gansch Nederland in spanning houdt, op de ontginning achter het Daland, met eeuige plechtigheid een boom geplant worden ter herinnering aan bet, tiaar wij bopen, heugelijk feit. MOOK. Vanwege de gemeento worden bij de -blijde geboorte11, die we hopen, een 300Ul exemplaren van -de Leeuwerk" 't boekje mot liedjes van den Volkszang, uitgedeeld aan scholen en vereenigingen, teneinde een kleine herinnering te hebben en tegelijk den Volkszang te bevordereo. VENLO. Het jaarverslag over bet dienstjaar 1908 van de Gemeentelijke arbeidsbeurs alhier is verschonen. Daaruit blijkt dat do vraag naar en het aanbod van werkkrachten weinig verschilden en dat 362 of ongeveer 50 procent van de werkzoekenden door tusschenkomst van de Beurs geplaatst werden. De heer H. de Man, tot dusverre tijdelijk aangesteld, is met ingang van 1 Januari 11. definitief benoemd tot secretaris der Arbeidsbeurs, op een jaarwedde van f 450. OTTËRSUM. Maandagmiddag reden te Ottersum twee fietsers in flinke vaait tegen elkaar, met het gevolg dat de een een arm, en de andere zyn neusbeen brak, Nieuws uit de Huurt. DEURAE. De omzet in onzen Boeren bond h 1 ij ft nog steeds aangroeien. In de maand Maait bedroeg deze 32000 gulden; ook deze maand zal het eindcijfer wellicht nog hooger zyn, daar op 19 April reeds voor meer dan 2000C gulden verkocht was. Op één dag werd zelfs voor f 3200 ver zonden en afgehaald. Als men bedenkt, dtt de kolossale omzet voor 4 vijfde gedeelte buiten de gemeente wordt verzonden, is het wel een bewijs, dat oDze Boerenbond meer en meer en wijd en 2yd bekend is geworden. VIERLINGSBEEK. Donderdag is alhier vrij plotseling overleden de alom geachte oud-notaris de heer W.Th. Hermscn. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. CL'YK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 700 stuks rundvee en 400 biggen Het vet vee gold van 32 tot 37$ ets. per half KG. 'tdragend vee van 160 tot 270 gld. 't mager vee van 90 tot 150 gld. en dc biggen van 6 tot 12 gld. De handel iri goed vee was levendig, die in 't minder vee ging niet zoo vlot. Er waren tal van kooplieden ter markt die veel vcc wegkochten. Het gunstig weer voor den groei van het gras werkte zeer den goeden afloop der markt in de hand. Algemeen klaagt men over den grooten aanvoer van minder soort rundvee. De oorzaak is gelegen in de minderwaardige stieren, welke men voor den fok aanhoudt, de beste stieren worden weggekocht en in onze streken blijft men zitten met het minder soort. WANRQY. Met den bouw der nieuwe kerk VY," 'rt nu*n flink We zullen een wa^' B ^.wrhtig tempelgebouw krijgen, een ~*.i?couis, dat een sieraad voor onze gemeente zal zijn; grootsche, hardsteenen zuilen zullen de statige gewelven onder- scharen. OEFFELT. Zaterdag werd uit 's Bosch aan de presidente van het damescomité telegrafisch bericht gezonden dat de Prins er was. Het nieuws verbreidde zich als een loo pend vuurtje. In een oogwenk was alles op de been, de muziek werd bij elkander getrommeld de klokken zouden worden geluid, een optocht georganiseerd, kortom men zou eens toonen dat onze anders zoo stille gemeente voor niemand in liefde voor het Oranjehuis onder deed. Tegen vijf uur namiddags kwam de ont nuchtering men begreep te zijn beetge nomen. De oolijke grappenmaker redde zich nadien uit de klem, door de verzekering dat hij niet de geboorten van een van een vorstelijken telg. doch de verschijning van het geïllustreerde Weekblad rde Prins" bedoeld had. Ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van onzen pastoor, dat over twee maanden zal gevierd worden, is door door kerkelyke en burgelijke autoriteiten bevloten den jubilaris aN geschenk der parochie een zusterklooster met daaraan verbonden meisjesschool aan te biéden. GEMERT. Verleden Zondag zijn door de gemeentepolitie alhier op heeterdafd betrapt en aangehouden een paar jongens van 12 en 14 jaar, die bezig waren «vuurke te stoken" in een bosch onder deze gemeente. Zeker zullen de jeugdige onvoorzichtigen voor hunne roekeloosheid gestraft worden. Onze wielerclub is tegenwoordig het onderwerp van menig gesprek, Omgezet in sociëteit met koninklijk goedgekeurde sta tuten, heeft ze in De Keizer een vertrek gehuurd met afzonderlijken ingang. Op grond echter dat dit vertrek bij drukte ook door het publiek in gebruik kan genomen worden (het is een vergunningslokaal, doch dat van de andere localiteitcn op socieëteitsavonden wordt afgesloten) is door de rijkspolitie tegen de leden proces verbaal gedeclareerd wegens overtreding onzer gemeente verordeningen die verbiedt na elf uur in voor het publiek toegankelijk lokaal te verblijven. Met belangstelling wordt de rechterlijke beslissing in deze tegemoet gezien. Afgewezen gratieverzoek. H. M. de Koningin beeft afwijzend be schikt op het verzoek om gratie ingediend door A. van Baren, door de Tielsche rechtbank veroordeeld tot 3 jaar wegens doodslag, bij gelegenheid van de jongste Leeuwenschc kermis gepleegd op J. Ger ritsen te Wamel. Rijwielen en deserteur**. In het Rotterdamsch Politieblad wordt de opsporing verzocht van niet minder dan 24 rijwielen in hoofdzaak te Amsterdam en Den 1 laag dc vorige week door diefstal ontvreemd. Niet minder dan 228 personen worden opgespoord als deserteurs der nationale militie. Twintigste Eeuw. Van zekeren B. Ie Sloten, N-H., is een rijwiel ontvreemd, dat hij voor een huis had neergezethij heeft daarop in dc hoofd stad een waarzegster geraadpleegd en van haar mogen vernemen, dat de fiets weder terecht zal komen, Vandaar datdc man er gemoedelijk in berust. Acht mensohen verdronken. Het bouten tjalkschip -De Hoop" met een lading grint van Millingen naar Veon- dara. schipper G. Dinkla, van Tenpost, is Woensdag op een half uur afstand van de haven van Lemmer gezonken. Alleen de schipper werd gered. Zyn vrouw en zes kinderen en de loods De Vries uit Kampen zyn verdronken, Het oudste kind is tien jaar. Nokltraiup. Naar wij vernemen, heeft zich in de legerplaats bij Oldebroek bij een milicien- kanonnier een geval van nekkramp voor gedaan. Eerste officiëel erkende Litanie van den H. Jozef. Wij stellen by ons verkrijgbaar de hollandsche vertaling der eerste officieel erkende Litanie van den II. Jozef, die eerst onlangs in een Decreet van 18 Maart door het kerkelyk gezag werd uitgegeven. Deze litanie moet worden gevoegd by die zeer weinige liturgische litamön. die als zoodanig erkend zijn. Zij mag derhalve zoowel privaat als in liet openbaar in de kerk gebeden en gezongen worden en is met een aflaat van 300 dagen verrykt. De vertaling welke wij aanbieden, tcerdgoed gekeurd door Mgr. J. H. Drehmanns bisschop van Roermond, en is dus door ons onmiddellijk kerkelyk gezag erkeod. is nog de eerste door Z. D. H. onzen Bisschop goedgekeurde vertaling. Den velen vrienden en vereerders van den H. Jozef meenen wij door deze vertaling een belangryken dienst te bewyzen. De prijs der litanie is 1 ex. 1 ct.; 25 ex. 12 ct,; lOO ex. 40 ct. ALARM. M. de Redacteur. Onder de interessante artikelen, die her haaldelijk in uw blad verschijnen, is er geen, dat mij meer -gepakt" beeft dan het hoofdartikel van verleden week Onze plichten tegenover de Katholieke Pers. De onbekende schrijver T. verdient grooten dank van alle weldeukenden. Hij heefc den eersten ruk gedaan aan de ahrraklok. Hij beeft de behagelijke dommeling gestoord van vele -fatsoenlijke" menschen, die zich zoo veilig waanden en zoo fijntjes lagen te droomen op de peluw hun door Rotterdam mer of Telegraaf gespreid. Want alarm is er noodig. De dijken staan op doorbreken. Eu bet is eeu schande voor Venray, dat er bier zoo weinig zyn. die er wat voor over hebben, om liu'ine heiligste goederen te beveiligen. Het is een niet te weerspreken feit, dat wij onze plichten tegenover de Katholieke Pers tot nu toe schromelyk hebben mis kend. Onzen dank aan T., dat by eindelijk eens met nadruk op die plichten hoeft gewezen. Een enkele aanmerking houde de geachte schryver ons ten goede Hij zegt nl. Is voor zaak. voor uw bedrijf een -neutrale of onkatholieke krant noodzake lijk, neem daarnaast ook een katholieke -krant". De hier veronderstelde nood zak elyk beid ontkennen toij zoo beslist mogelijkSinds de Maasbode mot ochtend en avondblad uitkomt, heeft niemand, niemand, niemand meer een »ueutrale"| krant noodig. Volgens hoogst bevoegde rechters immers voldoet de Maasbode aan alle eischen van handel en industrie. Wie tegonwoordig nog een mot-katho lieke krant leeat, doei het om een reden, die hij zich wel schamen zal publiek uit te spreken. U dankend voor de plaatsruimte blijf M. de Redacteur, uw getrouwe lezer JAN MAAT. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter kennis, dat het ten strengste is verboden op de gemeente-eigendommen nitgenoman op den Vreede Peel) bulten te hakken, heide af te ptaggöfi of türf te steken, op overtreding daarvan sal nauw. gezet worden gelet en onvoorwaardelijk procesverbaal worden opgemaakt. Al degenen, die echter daarvoor ver gunning wenschen te bekomen wenden zich tot den heer Burgemeester. Gegadigden die turf wenschen te steken wordt bekend gemaakt dat daarvoor aan* wijzing van perceelen zal plaats hebbed op Donderdag den 29 dezer, te vergaderen op dien dag des voormiddags 9 uur aan de Kraaienbut. Venray den 22 April. 1909. Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris, STOOT VENRAY. Aangifte van den 17 tot den 24 April. Geboorten. Peter Johannes Martinus Jacobus Muijzers Maria Hendri ka Gertruda Huberta Sijbérs. Stephanus Martinus Charles Marie Drent. Jan Rongen. Maria Aldegonda Huberta Marcellis. Huwelijken. Wilhelmus Linders oud 28 jaren en Anna Wilmsen oud 26 jaren beidedOe Venray. Gerard Hubertus Creemers oud 27 jaren en Maria Elisabeth Versteegen oud 26 jaren beiden te Venray. Hubertus Kusters oud 32 jaren en Theo dora Huberta Heesen oud 33 jaren beiden te Venray. Petrus" Martinus Arts oud 31 jaren en Hermina Kusters 34 i. beiden te \ien ray. Peter Hubertus Emonts oud 26 jaren en Anna Elisabeth Lcmmen oud 28 jaren beiden te Venray. Gerardus Hubertus Emonts oud 27 jaren en Gertrudis Klaasen oud 28 jaren beiden tc Venray. Martinus van Bracht oud 38 jaren te Meerlo cn Wilhclmina de Lauw oud 28 jaren te Venray. Gerardus Willems oud 43 jaren te Venray en Gertruida Lammers oud 35 jaren te Deurne. Sterfgevallen. Anna Maria Seuren echtgenoot van Petrus Gerardus Poels oud 42 jaren. Peter van Hoof echtgenoot van Antonet- ta Litjensoud 45 jaren. Hendrikus Johannes Verheul ongieh. oud 57 jaren. Johanna van Berlcel weduwe van Marti nus Marcellis oud 95 jaren. Parochiekerk. Maandag feest van St. Marcus, om 6 uur bqog- mis, waarna processie. Om uur Jaargedjds 2e kl. voor Ant. Spiulder«. half 9 Jaarg, voor Chr. Ariaana en Ida van Meijel, j-.-} Dinsdag 8 uur huwelijksmis. Woensdag 8 uur jaarg. voor Gert. Camps echt- genoote van Hendrik Poels. half 9 jaarg. 2e kl. voor Antoinetta Jetten. Donderdag 8 uur Sol. jaarg. voor Cath. Hèra, wed. Gerard Verbunt, half 9 jaargetijde voor Gerard Geurts, Johanna Buggems en ouders. Vrijdag 8 uur Solemneel jaarg. voor Martinus Timmer van Geffen en Agnea Nefkens, Zaterdag begint de Meimaand, daarom is Vrijdag om 4 uur plechtig Lot tot opening der Meimaand. Paterskerk. Heden feestdag van den H. Marcus, Evangelist, Om halt 10 processie, waarna de Hoogmis voor de vruchten der aarde. Om 5 uur Lof. Dinsdag om half 8 Hoogmis, Om 5 uur Lof. Vrijdag om halt 8 Hoogmis, om 5 uur Lot en H. Kruisweg, Zaterdag eerste dag der Meimaand, om half 8 hoogmis. Marla-Kapel Oostrum. Orde der Kerkel. diensten in de Meimaand. Zaterdag, feest der H,H. Apost. Philippus en Jacobus, opening der Meimaand", pleehtig te vieren in de miraku leuze Mariakapel voor de leden der Brdsch. ••Behoudenis der Kranken". Volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Te 7 u. gezongen H. Mis. Algemeene bemerkingen en verauderiugeu in de gewone orde De dienstregeling blijft zooals vroeger, behalve 1 Gedurende de Meimaand wordt iederen mor gen voor de H. Mis door de kinderen een lied gezongen, en na de H. Mis een tientje van den' Rozenkrans gebeden voor geestelijk en tijdelijk welzijn van Oostrum en voor de weldoeners der Kapel, 2 Op de Zaterdagen te 7 u. gezongen H. Mis. 3 Op alle Zon- en Feestdagen iu het Lot van 3 u. feestpredikatie door een Eerw. Pater Francis- kaan en processie met het Allerheiligste en het Wonderbeeldje. Na het lof vereering der relikwie van O. L. Vrouw. N.B. Steeds gelegenheid tot zegening der Miraculeuze Medaille, vaa rozenkransen, kruisjes enz. N.B. Ook de kleinste giften voor den Calvarie berg worden gaarne door de redactie in dit blad opgenomen en bekend gemaakt. De kosten zijn zeer groot. Wie helpt nogmaals een steentje bij brongen zij het ook weinig 1 - - Vele kleintje» maken een groot. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Worden gevraagd Het Kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot I uur en Zondags van mor* gens half 9 tot half 12. 2 dienstmeisjes voor Venlo, 1 keukenmeid voor Eindhoven 1 boerendienstmeid voor Duitschlaud 1 boerondienstmeid voor Blerik 1 boerendienstmeid voor LeunenVenray 1 dienstmeisje van 15 h 20 jaar voor Nieuwen* hagen, loon 15 Mark per maand

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2