Limburgsch Nieuws. De beroemde schrijver Seb. de Lucque. Algemeen Nieuws. Nog niet lang geleden deel len we in korte trekken de wonderbare bekeering mede van Sebestiaan de Lucque, een be roemd schrijver en eeitijds volslagen God loochenaar uit, Madrid, de hoofdstad van Spanje; een jonge man, die hoewel pas 27 jaren, reeds bet toppunt van roem in de schrijverswereld bereikt had. 18 Novb. 1908 werd hy in een zieken huis overgebracht, waar hij den dood verbeidde Meer in het bijzonder lezen we thans over zijne genezing naar ziel en lichaam toen bij daar nu zoo ellendig neerlag, ver scheen oen liefdezuster aan zijn bed. Zij beschouwde den jongen Godloochenaar en zei toen «Mijnheer, ik zou u wel eens iets willeo vragen" Vraag maar op, Zuster, was het antwoord. -Den 27sten vieren wy het feest der Moeder Gods, onder den titel van de miraculeuze MedaljeVan de menschen hebt gij geen hulp meer 'e verwachten; zi udt gij u niet aan O. L Vrouw van de nnraculueze medalje willen aanbevelen, en de genezing vrageo aan haar, die de toe vlucht der Kranken is i Na eenige oogenblikken klinkt het van zijne stervende lippen -goed zustei". Nu begon men eeoe novene ter eere van O. L. Vr. van de miraculeuze medaljo, waar Sebastiaan de Lucque zich bij aan sloot. Gedurende de achi eerste dagen verergerde de ziekte voortdurend. Den negenden dag teas het de 21ste, waarop het feest gevierd werd van O, L. Vrouw der miraculeuze medalje. Om 5 uren vroeg de zieke om de H. Communie, maar bet koste hem zeer veel moeite de H. Hostie te nuttigen. Tegen 6 u. viel hij in een zachten slaap en toen de buitenge woon beroemde dokter Mariani hem om 8 u. wekte, was hij totaal genezen De ademhaling was regelmatig, de pols nor maal en de koorts geheel geweken. Sinds dien dag was hij volmaakt gezond. Thans wijdt hij zijne buitengewone kennis en bekwaamheid aan de glorie van God en aan de eer van O. L. Vrouw der miraculeuze medalje. Aan den Bisschop van Madrid schreef hij -Ik ondergeteekende, doe heden in tegenwoordigheid van U. D. H. een op rechte herroeping van alle misslagen, die ik in mijn strijd tegen de Kerk begaan heb. Ik vraag vergiffenis aan de Katho lieke Kerk en aan haar edele zonen, om dat ik de heilige leer der Kerk met mijn goddeloos slijk bezoedeld heb. Op alle mogelijke manieren heb ik met buiten gewonen vlyt gewerkt om bet volk van den Katholieken godsdienst te vervreem den. Als een gevolg vau myne vrye ideeën heb ik, ongelukkige, den ban ge- Ik hrth. de dorroa'f*. beapot, oktheiliga en nêlacbelyk gemaakt, maar heden doe ik een openbare herroeping van mijn onwaardig gedrag. Door de voorspraak der Onoevlekte Moedermaagd die haar hemelsche gunsten over mij heeft uitgestort, vraag ik U. D. H. nederig om vergiffenis, U verzoekende dezen brief, dien ik den 13 December 1908 in Madrid onderteeken, openbaar te maken." Uw dienaar in Jezus Christus, Sebastiaan de Lucque. Wij weten uit de geschiedenis, dat de H. Maagd aan Calharina Labouri beval, eene medalje te lateo maken, ter eere haver Onbevlekte Ontvangenis. Zoo staat ze ook op de medalje met het randschrift «O Maria, zonder zonden ontvangen, bid voor ons, die tot U onzo toevlucht nemen". Vandaar dat deze medaille genoemd wordt: Miraculeuze medalje der Onbevlekte Ontvangenis. Priesters en Religieuzen roeraden er op dat tallooze zieken in de hospitalen, door eene volkomene en plotselinge genezing de wonderkracht der Miraculeuze Medalje ondervonden, dat tal van stervenden, die op hun doodsbed de H. Sacramenten weigerden, nadat zy de Medalje ontvangen hadden, zich in hun laatste uur met God verzoenden. Zieken, wier herstel onmoge lijk scheenherkregen de gezondheid, nadat zij als. eenig geneesmiddel dit kostbaar onderpand van Maria's liefde droegen. Maar nog veel verder heeft Maria's liefde zich uitgestrekt. Oudera erkennen de geheimzinnige kracht der Medalje, daar, bij het dragen derzeive, de lang verban nen vrede in bunne huizen wederkeerde, hunne kinderen, die bet pad der ondeugd hadden ingeslagen, plotseling lot inkeer-, kwamen en een geheel ander leven be gonnen. Ongeloovigen, ketters en hardnekkige zondaars, zwichtten voor hare wondermacht en verklaarden, vol blydschap. dat of schoon eerst van geen God willende weten zich tot bekeering gedwongen gevoelden omdat iemand soma buiten hun weteD, in bun kleeding of legerstede eene Medalje verborgen had. Ook op het slagveldte midden van het bulderen der kanonnen, het kermen der gekwetsten, zag men Maria door hare Medalje hare dienaren beschermen. Hoevelen heeft zij er voor de moordende kogels beschermd, hoevele gekwetsten gered, hoevele stervenden met God verzoend Het is een feitdat in de oorlogen van Uuitsc'nland en Frankrijk ItaliëOostenrijk, Mexico. Amerika enz. de Miraculeuze Medalje door duizenden gedragen werd als een schild tegen de dreigende gevaren. Ouders vraagt niet alleen de Medalje voor uwe kioderen die dit jaar de eerste H. Communie doen, doch vraagt ze ook voor u zeiven, voor üw? overige kinderen en huisgenooten. Hoe gemakkelijk kunt ge ze niet aan liet scapulier naaien. Zoo voldott ge ouk volkomen aan de raad geving die zegt, dat 't het bes'e is de miraculeuze medalje om den hals te dragen. De medalje moet gezegend en opgelegd worden. I)e Weleerw. lieer Rector van Oostrum, bij wieii deze medaljes te verkrijgen zijn, verwittigt ons, dat, alhoewel op de Vrij dagen in den li. Vastentijd, (wanneer de medaljes na de tl. Mis van 8 u. openbaar gezegend en opgelegd worden) buitenge woon veel navraag naar deze miraculeuze modaljes geweest is, liet getal dergenen die de medalje thans in Venray on omstreken dragen, volgens de Missiepaters nog zeer gering is in vergelijk met andere plaatsen waar bij het bekend maken dier devotie op één dag duizenden en duizenden van alle rangen en standeu en van allen leeftijd zich haasten om in het bezit te komen van deze schoons medalje. Hij deelt daarom mede 1°. dat ten allen tijde deze -médaille miraculeuze" aan do Genadekapel te Oos- trura verkrijgbaar is, en op verzoek op alle uren van den dag gezegend en opge legd wordt. 2° dat eiken Zondag middag na hel Lof deze medaljes openbaar zullen gezegend en opgelegd worden, wanneer zulks in tijds gevraagd wordt. Om lid te worden der Broederschap Behoudenis der Kranken moet men zich aangeven by een der zelatricen of bij den Weleerw. heer Rector der Genadekapel te Oostrum en geeft men een vrijwillige bij drage van 10 centen jaarlijks of een gift van 3 gld. in eens Deze Broederschap is verrijkt met 40 volle aflaten en vele ge deeltelijke. Het inschrijvitigsboek telt over de 10.700 leden. VENRAY, 10 April 1909. Door Z. D. H. den Bisschop is benoemd tot geestelijk adviseur der Dio cesane Vereeniging voor den Volkszang in Limburg de Zeereerw, heer Pascal Schmeitz, pastoor te Venray en bestuurslid der St. Gregoriusvereeniging. Z.E.W. was lid van 't hoofdbestuur der Limburgsche Volkszangvereeniging, zoodat daarin thans eene vacature is. Zondagavond is uit den gang van het café Th. Camps aan het Station alhier een rijwiel ontvreemd, aan Camps toebe- hoorende. Van den dief geen spoor. Door de marechaussees van de brigades Horst en Well is een onderzoek ingesteld. Aan het Stationsgebouw alhier is n/cn£ iccd-3 -bezig met 'net aanlegge'n van de gasleiding. Dit werk is aangenomen door een Nijmeegsche firma. Dit geschiedt al intijds, daar, naar we uit goede bron vernemen, nog niet definitief besloten is tot den aanleg der gasleiding. Door onze gemeentepolitie werd Maandag bij verschillende verlofhouders alhier een bezoek gebracht en onderzoek gedaan of er misschien sterken drank in voorraad was. Naar wij vernamen werden er een (weetal gesnapt Ook werden een tweetal verlofhouders bekeurd wegens het in de verlofkaraer niet aanwezig hebben van een uittreksel der Drankwet. Caféhouders opgepast 1 Begunstigd door prachtig lenteweder was de Woensdagmorgen alhier gehouden jaarmarkt zeer druk bezocht. Hoewel onder de groote veeaanvoer kies en keur was, lieerschte hierin geen vlotte handel. Het meeste vraag was naar vet vee en weivee. Kolossaal veel biggen waren aangevoerd waarin nogal handel was, hoewel ze lang niet allen werden vei kocht. Men betaalde naar gelang .kwaliteit en grootte van 7 tot 11 gulden. De aanvoer in kramerijen neemt goregeld toe, liet schijnt dat die lui hier nog wel zaken maken, echter niet ia het voordeel der Venraysche neringdoenden. Woensdagmiddag ontstond een hevige brand, in de bosschen toebehoorende aan de Gemeente Venray en gelegen langs den Maasheezer weg. In een paar uur tijds werden ongeveer 27 H. A. jonge dennen door het vnur totaal vernield. Een daar naast gelegen perceel zwaar hout kon men met veel moeite behouden. De schade die op ongeveer f 3000 ge schat wordt, is niet door verzekering ge dekt. De brand bleek ontstaan te zijn op een binnenweg naar de Smakt. Daar heeft men een verkoolden haverzak gevonden, van waaruit het vtur zich verspreid heeft. Voorzichtigheid is bij dit droge weder ten zeerste aan te bevelen Woensdagavond werd een der werk» lieden der Erven Minten, door eenige uitgesloten sigarenmakers met ketelmuziek huiswaarts begeleid. Op den Oostrumscbe weg zorgde veldwachter Fila er echter voor dat de man verder ongehinderd zijn weg kou vervolgen. Hoewel de uitgesloiene sigarenmakers zich zeer voorbeeldig gedragen, zoo zal een dergelijk optreden toch door iedereen afgekeurd worden, vooral nu dit geschiedde door leden eener R. K. organisatie. MERSELO. Zondagmiddag vergader- don de werkende leden van -St. Hubertus alhier, (In het vervolg zal het gezelschaps jaar 1 April beginnen In deze vergadering werden met bijna algemeeoo stemmen een paar nieuwe leden aangenomen, welke hierna met het reglement werden bekend gemaakt. De aftredende leden van hei bestuur P. J. Ewalds en A. van-Stiphout' werden met overproote meerderheid hei - kozen. Ouder de ingekomen stukken was eene uitnoodiging van liet hnndboojxe'nut» teisgezehschap te St. Anthonis. om dezen zomer aan een schietwedstrijd deel te nemen. Over dit en andere punten zal de vergadering later beslissen. Woensdagmiddag .3 uur bad de ver gadering plaats van onderwijzers, afd. Venray. in het lokaal van A. van Dijck alhier. Edoch, van de 17 leden waren slechts 8 op het appèl versohenen. Waaraan die slechte opkomst te wijten is, is ons een raadsel. De lieve lentezon noodde reeds lot een uitstapje uit. Doordat de opkomst zoo bedroevend slecht was. kon er niets verhandeld worden en werd de lezing, te houden door den heer M. van den Berg, uitgesteld tot deJuni-ver- vergadering. Hopen we. dat de belangstelling dan wat grooter zij 1 OOST RU MIn - Neerlandia Catholica" staat vertneld, dat onze Genadekape! jaar lijks bezocht wordt door ongeveer 15000 geloovigen, die afzonderlijk, en ongeveer 5000. die in dertien verschillende bede vaarten komen. Niet alleen in de Meimaand en in de zomermaanden, doch ook in d*n H. Vasten tijd werd vroeger onze genadekapel zeer druk bezocht, vojral op die dagen dat de lijdensmeditaties gehouden werden. Ouden van dagen weten lieden nog te vertellen, d it alsdan de kapjl heel en al bezet was en dat het zeer moeielijk was, zelfs een goed staanpla«tsje te krijgen, wanneer men niet heel vroeg in de kerk was. Aan de com muniebank stonden de menschen opge drongen, man aan man, en zuo de heele kapel door. En dit jaar Voor het eerst sinds lang werden de lijdensmeditaties weer gehouden door de Eerw. paters Franciskanen. Was dit nrndar bekend en de toeloop nog niet zoo groojt als voor jarer. terug, toch mag met zeer vt-el voldoening geconstateerd worden, wat alle bezoekers eenparig zuilen getuigen dat eiken Vrijdag de kapel mooi vol is geweest. Als men hier bij de talrijke H. Communies op die Vrij dagen rekent, zelfs dagen waarop 70 en 80 H. Communies werden uitgereikt, mag men tevréden zijn. Onlangs werd onze kapel bezocht door den HoogEeerw. HoogGel. Heer Kronenberg, oud-Provinciaal der Paters Redemrf risten, de groote kenner en Aimio s genadebeelden'en heiligdommen, van wiens hand eerstdaags eene beschrijving van Oostrum's genade beeldje zal verschijnen. Volgens Zijn HoogEerwaarde is het genadebeeldje van prachtigen vorm, doch geheel verkeerd gepolychromeerd en draagt beslist alle kenteekenen van een beeldje uit de 14de eeuw. Men weet, dat het gevonden is in 1350. Voor de nieuwe polychromie zal het oordeel van Dr. Kuypers gevraagd worden. OOSTRUM. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat het nieuwe Trans Cedron, terrein waar de Kruisweg zal komen, hepl veel werk kost en heel veel kosten beloopt. Toch begint men, dank aan den ijver en den goeden wil van Oostrum's ingezetenen, mooi op te schieten met égaliseeren en niveleoren van bet terrein. Hulp, veel hulp is echter dringend noodig. Eerstdaags wordt begonnen met het bouwen van de grot, voorwaar geen gemakkelijke en goedkoope geschiedenis voeg hierbij nog het beplanten van het plantsoen, het aankoopen der beelden enz., en iederen zal 't overtuigend duide lijk zijn, dat voor het geheel heel veel geld noodig is, 't Is te hopen, dat deze of gene der geachte lezers of lezeressen, nog wel eens wat wil doen voor de eer van God en de glorie zijner Moeder, Uit de beste bron weten we, dat de Rector elke gift, hoe klein ook, tot dat doel gaarne in dank aanvaardt. Ook de Redactie van ons blad verklaart zich gaarne bereid, hiervoor gif»en in te zamelen, en onder een afzon derlijke rubriek in deze courant te ver melden OIRLO. Maandagnaraiddag werd ten huize en voor rekening van de Gebrs. Pouwels alhier aanbesteed het afbreken van hun woonhuis, stal enz. en het bouwen van een nieuw woonhuis met bijgebouwen. Ingeschreven werd door M. Tacken. Venray f 2S85. G. Martens, Leunen, f 2855. Dingbs-Janssen Castenray f 2847. H. Vissers, Wanssura, f 2620. L. Wijnhoven, Venray, f 2810. M. Linsken8, Oirlo, f 2780. F. Pingen, Oirlo, f 2723. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. VENLO. Van welk belang voor Venlo de tuinbouw is, blijkt wel uit de volgende cijfers: Het tuin- en landbouwcasino telt een 380 tuiniers, die in 1908 naar Duitschland uitvoerden ruim 21000 ton (2100 wagon ladingen van 10 000 kilo) ter waarde vol gens schatting van f900.000. Voor den volkszang. De Vereeniging voor den Volkszang te Maastricht pakt het werk goed aan. Zc heeft alvast een boekje met twaalf liedjes de wereld ingezonden, meest oude beken de en toch helaas te weinig gekende, daar het menigmaal blijkt, als het op zingen aankomt, dat de meesten zelfs van de meest algemeen gezongen volksliederen er gee i heel couplet zonder haperen af kunnen brengen. Er zijn ook enkele voor ons heel nieuwe nummers bij zooals het bekroonde lied voor de Limburgsche Katholieken dagen en »Het lied voor den Boer", een zeer gelukkige compositie (woorden zoo wel als muziek) van den heer Joh. M. 1'. Broeder, hoofd der school te Mook. Hoe flink en zangerig klinkt het Te zwoegen en te streven Met al de kracht des mans, Dat is het zout van 't leven, Dat vlecht den Boer een krans Heil die zijn brood mag eten, Door eerlijk zweet gewijd En heeft slechts dank te weten Aan God en eigen vlijt. Dat nu spoedig deze liederen alom weergalmen en de ellendige straatdeunen verdringen. Daarom mogen bevorderaars van den Volkszang meewerken tot alge- meene verspreiding opdat die liederen algemeen gezongen worden bij nationale feesten, concerten, uitvoeringen, schutters feesten, vergaderingen, familiefeesten, in scholen en patronaten, door militairen en sportluimaar ook in den gewonen huise- 1 ij ken kring. "Het „boekje met liedjes" is verkrijgbaar voor 5 ets. (bij getallen aanzienlijk goed- kooper) bij de Administratie van den Volkszang (Stichting De Stuers) te Maas tricht, OTTERSUM. In den laatsten tijd ver scheen in plaatselijke bladen eer.e adver tentie inhoudende, dat 50.000 paar schoenen (rijgbotines,) in elke groote verkrijgbaar volgens opgegeven nummers, liquidatie voor een spotprijs te koop werden aan geboden. Naar aanleiding hiervan bestelden eenigen onzer ingezetenen zoo'n zending. Doch wat bleek het postpakket te bevatten Ten eerste lage schoenen van zeer dun zeildoek, ten 2e zolen van karton, sterk 'genageld, en ten 3e groote niet volgens opgegeven nummer, maar 5 maten te; groot of wel tc klein. Het was in een woord, gezegd, een rommelzoodje, dat voor geen mensch ter wereld de waarde van 100 centen kan hebben. Liefhebbers(sters) worden in hun be lang hiervoor gewaarschuwd. REUVER. Bij kon. besluit is aan den heer A. A. Róeffs volgens de burgelijke pensioenwet een pensioen verleend van f 221 SWALMEN. De vorst der laatste nach ten heeft in onze gemeente veel schade aangericht. In verschillende pannenfabrie- ken zijn vele dakpannen bevroren. Zij hebben het werk weer moeten neerleggen, MEERSSEN. Maandagnacht te half twee 0. uTft-.iiÜU* hr-tijrvgeliücht Rothem. Een kapitale boerderij en nog 5 huizen met alle huisraad, 8 koeien, varkens en vee, behalve 4 paarden, werden een prooi der vlammen. Behalve een woning was alles verzekerd De bewoners konden zich slechts met moeite redden. OUD-VROENHO VEN. Zaterdagnamiddag had alhier een groot ongeluk plaats. Terwijl de bakkersknecht B. uit Riems (België) met zijn bakkerskar de klanten bezocht schrok zijn paard nabij de Eerw. Zusters, zoodat B. die naast zijn kar ging, beklemd raakte tusschen de kar en het ijzeren hek. De dood volgde on- middelijk. MAASTRICHT. Op de glasfabriek Stella hebben I50glasbazers gestaakt. Een 100-tal bleven aan den arbeid. De oorzaak is ontevredenheid over het ontslag van twee werklieden, De werking der kinderwetten. Opnieuw heeft in deze streek ditmaal vlak bij de grenzen onder de gemeente Ottersum eene onttrekking aan de ouder lijke macht op groote schaal plaats gehad. Een zevental kinderen waarvan he t jongste 1 jaar telde, werden aan 't ouderlijk toezicht onttrokken, om naar "s Bosch overgebracht en elders opgevoed te wor den. Ook hier was de drank oorzaak dat deze arme kleinen door de ouders ver waarloosd werden. Waanzin door ovonnoeidlieid. Iemand uit Kleef, die dezer dagen zijn te Tiel wonende zwager per fiets bezocht was door de groote vermoeidheid in een toestand van waanzin geraakt. De politie die zijn familie niet kende, nam hem mee naar het bureau, waar hij spoedig tot bezinnen kwam. Verijdeld* Zondagmiddag ging te Nijmegen bet gerucht, dat J. een revolver en patronen had gekocht, met het doel zijn te Gendt woonachtig meisje van het leven te berooven. De Nijmeegsche politie, die dit ter oore kwam, arresteerde den man op de Waalkade. toen hij op de boot naar Geudt zou gaan. Hij was werkelijk in het bezit van een nieuwe revolver, geladen met zes scherpe patronen. Om eenige knikkers Te Hiliegom kregen twee jongens twist om eenige knikkers, die zoo hoog liep dat de een den 12jarigen A. K. met een mes een steek in den mg toebracht. Gebrek nan dokters. In Zeeland waren op 1 Jan. 11. 51 gemeenten geheel zonder medische eo verloskundige hulp. Hieuwe kerk. Maandagmorgen is aanbesteed het bouwen der nieuwe kerk te Nyraegen aan de Groene Straat, De laagste inschrijver was de heer van GrocnendHel te Breda, die ook de kerk aan het Keizer Karelplein te Nymegen bouwt, voor f 161,300. De blijde gebeurtenis. Naar de Limb. Koerier verneemt, heb ben de verschillende colleges van regenten over de strafgevangenissen benevens de rechtbanken, desgevraagd adviezen doen toekomen aan het departement van Justitie omtrent gedetineerden, die eventueel bij gelegenheid van de blijde gebeurtenis in 1 vorstenhuis voor algemeene of gedeelte lijke vermindering van straftijd in aan merking zouden komen. De adviezen moesten vóór 1 April het departement van Justitie hebben bereikt Het schijnt de wensch van H. M. de koningin te zijn, dat de gevangenen geheel of gedeeltelijk zullen worden begenadigd. Tegen de ralten. Ten einde den overlast te bestrijden, ver oorzaakt door de tallooze ratten die de riolen en de Binnen-Dieze van 's-Bosch bevolken, heeft de Gezondheids-commissie een premie van 5 cent uitgeloofd voor elke doode rat, die op iederen Maandag en Vrijdag 's morgens tusschen 8 en 9 uur op het bureau van den Opzichter der Gemeentereiniging wordt gebracht. Aangezien ratten belangrijke gevaren kunnen opleveren voor de volksgezond heid is te hopen dat de pogingen der gezondheidscommissie met goeden uitslag zullen worden bekroond, Ken botsing met treurlgen afloop- Op het kruispunt van de Adamsweg en Nieuwe Tiel weg te Tiel reed Zondag de 20-jarigen K. met zijn fiets in volle vaart dwars tegen een in matige vaart zijnde automobiel. Hij schoot er onder en werd dood opgenomen. Vast staat, dat de bestuurder der auto mobiel geenerlei schuld aan het ongeval heeft. Groote brand te Tongelre* Zondagnamiddag ongeveer 2 uur ont stond door onbekende oorzaak een felle brand in de boerenwoning op Urkhoven onder Tongelre toebehoorende aan Fr. v. Lith tc Zes-gehuchten en bewoond door P. v. Stiphout. Door feilen oostenwind aangewakkerd sloegen de vlammen spoedig over op het huis van K. v. Rooy, dat eveneens met strooi bedekt was en af brandde. Daarna gingen de vlammen twee met stroo gedekte boerderijen ongehinderd voorbij, om de woning van den landman J. van d. Aa. toebehoorende aan de kin deren Van Grootel te Geldorp in de asch te leggen en over te slaan op de boerderij van Joh. v. d. Dungen, verder op die van de kinderen H. Vogels, die eveneens in vlammen opging en ten laatste de boerderij van A. v. Alphen, bewoond door Hendrik Smits, zoodat weldra van de 13 boeren woningen van Urkhoven er 6 in asch lagen. Vreeselijk was het vuur. Nergens was behouden aan. Paarden en vee werden bijtijds gered. Behalve K. v. Rooy waren allen verzekerd, meest bij de assurantie van den Chr. Boerenbond. Nonvlinderbestrijding Gedurende den broedtijd der vogels zullen de uitgestrekte bosschen van baron van Tuyl van serooskerken te Heeze, voor jeugdige personen, zonder geleide gesloten worden. Dit houdt verband met het verstoren van vogel nesten in vorige jaren waardoor de vogelbevolking in de bosschen ver minderde. Dit nu wordt terecht van groot gevaar geacht, met het oog op de nonvlinder- plaag, die het vorige jaar zoo hevig in de N.- Brabantsche bosschen gewoed heeft en waarvan eene herhaling staat te vreezen. Men hoopt thans door meerdere vogel - bescherming, het kwaad beter te kunnen keeren. Het zal zelfs verboden zijn de nesten van kraaien uit te halen, die in groote kolonies genoemde bosschen bevolken. 't ls te hoopen, dat dit goede voorbeeld navolging zal vinden en dat ook eens paal en perk worde gesteld aan het stel selmatig uitroeien van dassen. Deze die toch en, zelfs ook de vossen verslinden heel wat in den grond over winteren insecten, larven en andere onge dierte, zoodat zij zich zeer verdienstelijk maken voor landbouw en houtteelt. Wanneer zal dit men eens gaan inzien Het auto-ongeluk te Tiel. Naar wij vernemen, zal de beer Ten B, uit Liverpool, door wiens auto jl. Zondagnamiddag te Tiel de 19jarige A. M. Kr. door diens eigen onvoorzichtigheid werd gedood, toch aan diens ouders eene tegemoetkoming scheuken, bestaande in een spaarbankboekje met een flink bedrag. Ook de begrafeniskosten neemt hij voor zijne rekening. Steen-industrie. Langs Rijn en Waal is men druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor de a s. campagne. De vooruitzichten zyn vrij wat beter dan verleden jaar, in don laatsten tyd zyn eenige millioenen steenen hoogere prijzen opgeruimd, zoodat vele fabrieken, die in 1908 niet gewerkt hebben wegens overproductie, met nieuwen moed zullen beginnen. De pryzeu der steenen zyn 10 pCt. gestegen.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2