St. Jozefsfeest te Smakt Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Burgerlijke Stand. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. België heeft op elke 35 bewoners ééne drankgelegenheid Ik ken een dorpje, een heel klein nestje, een plaatsje van nog geen honderd gezinnen mei 15 kroegen. Het is mogelijk, dat voornoemde getallen, door rr.ij ontleend aan gegevens van 1900, thans niet geheel juist meer zijn, dank aan de vele matigheidsbonders, welke vooral in de scholen gekweekt worden dank ook aan de verstreng de wetten op den alcoholinvoer en aan de subsidiën van Staatswege verstrekt aan de onderscheidene drankbestrijders vereenigingen. Niettemin blijft de drankduivel in dat schoone land dagelijks zijne slachtoffers opeischen en wordt er jaarlijks een half milliard francs alleen aan den drank verspild nog niet gerekend de sommen, die tengevolge van het drankmisbruik worden verkwist en welke gerust op 4 milliard francs kunnen geschat worden, volgens lui die het weten kunnen. Slot volgt Bij gelegenheid der jaarlijksche feesten in de maand Maart, toegewijd aan den groeten en machtigen Beschermheilige der H. Kerk, aan den Patroon van een geluk zaligen levensstaat, der christelijke huis gezinnen en van een goeden dood, zal op alle Zon- en Feestdagen, ui. op 9, 14. 19, «1, 25 en 28 Maart des na middags om 3 uur plechtig Lof met preek gehouden worden. Vrijdag 19 Maart, Feest van St. Jozef, 10 uur Hoogmis met preek. Donderdag 25 Maart (O. L. Vr. Bood schap) nam. 3 uur komt de H. Familie van Vierlingsbeek. Zondag 2 Mei zal de Congregatie van O. L. Vr. uit Venray ter bedevaart komen en de Hoogmis met preok om 9 uur bij wonen. 's Nam. 3 uur plechtig Lof met preek voor de Congreganisten van Blit- terswijk. Maandag 31 Mei 2e Pinksterdag, om 3 uur plechtig Lof met preek, komt de H. Familie van Overloon. Zondag 6 Juni zal de H. Familie van Venray ter bedevaart komen en om half 10 de Hoogmis en preek bijwonen, N. B. Z. H. Paus Leo XIII heeft aan alle' pelgrims naar St. Jozef te Smakt een vollen aflaat verleend, op een dag naar verkiezing ééns in 't jaar op de gewone voorwaarden, mits men in de nieuwe Kapel korae bidden tot Zijne intentie. VENRAY, 27 Februari 1909 De Vastenavond is in Venray zoo bedaard mogelijk afgeloopen. Overdag was het vooral in het dorp erg stilterwijl in den namiddag de gewone harddraverijen en volksvermakelijkheden nogal veel belangstelling ondervonden. Zondag en Maandagavond gaf de fanfare ^Euterpe" twee welgeslaagde concerten in dijnlooze vensters staarden grijnzend naar buiten. De Ekko's, de Prikkels.de Kalmhouten, ze waren zoo vol, zoo vol van machte- looze woede, dat ze niets zeggen konden, maar 2e zagen elkaar aan met blikken, die boekdeelen spraken. Toen kwam er 'n treintje dat stopte. Zwijgend stapten ze in. Het treintje vertrok, reed even parallel met den raacadamweg, haalde den verhuis wagen in, passeerde, floot. Dan zag de beer Ekko met 'n vreeselijken blik z'n vrouw aan, wees naar buiten. De koetsier op den bok zwaaide met z'n zweep, de mannen wuifden met hun pet ten. De wangen van den heer Ekko trilden, bij maakte een beweging om op te staan, uit 't raampje te springen. Zijn vrouw duwde hem terug op zijn plaats. Toen waren ze er voorbij. Zoo eindigde het buitenverblijf van den heer Ekko en z'n metgezellen. Vol illusies waren ze naar Klaarbeke gegaan desperaat keerden ze het den rug toe. Als 'n nachtmerrie was 't geweest en ze zouden hebben kunnen denken, dat 't inderdaad niet gebeurd was, maar één ding belette dat. De akelige werkelykb.eid van 't geval, die drong zich aan hen op, nog weken, maanden later ze droegen haar rond in hun kleeren... het was 't onverdrijfbaar aroma der Klaarbeekscbe Mo8chus Mo8chiferus. EINDE. de Muziekzaal. Zondag voor Honorair a Leden en Maandag voor het publiek. Was Zondag de ruime zaal flink bezet, Maandag was het er overvol, en met genoegen kunnen wij verklaren dat het publiek op beide avonden ten zeerste voldaan was over de uitvoering. Het drama -Robrecht van Vlaanderen" mocht met recht het glanspunt van den avond genoemd worden, want ön door decor én door streng historische costumes van het groote aantal optredende personen, kon men zich eene voorstelling van dit drama vormen, die aan werkelijkheid schier grensde. Het stormachtig applaus na het einde van ieder bedrijf, bewees dan ook duidelijk dat de spelers eer van hun werk hadden. De neeren Gebrs. Verheugen, die alle komieke voordrachten voor hunne rekening hadden, wisten hun ouden roem weder ten volle te handhaven. Hoogst voldaan keerden dan ook de bezoekers van Euterpe's uitvoeringen beide avonden huiswaarts. Alles by elkaar genomen had de Vasten avond een vroolyk, doch tevens zeer kalm verloop, die door geen enkelen wanklank verstoord werd. De lotelingen der Nationale Militie van de lichting 1909 uit de gemeenten Venray, Horst, Wanssum, Meerlo en verdere omstreken, zullen op Maandag 8 Maart a s. te Venlo worden ingelijfd. In de morgenavond te houden vergadering van den Volksbond zal als spreker optreden de ZeerErw. heer Verhaag, rustend Deken in het S'. Josephgesticht. Zondagavond eindigde in 't café van P. J. Beerkene, bet Kaartconcours, uitgeschreven door de Kaartclub -Ons Tijdverdrijf." De mooie prijzen, waarom nogal veel gekampt was, werden behaald als volgt le pr. K. Wijnhoven. 803 punten 2e prijs, G. van Dijk, 746 p 3e prijs Fr. Koedemakers, 736 punten, 4e prijs G. Stevens met 711 punten, terwijl de geheime prijs werd toegekend aan P. J. Beerkens. Heden Zaterdag is het 25 jaar geleden dat de sigarenmaker M. Retera bij de Erven P. Minten in dienst trad.^ Naar wij vernemen zal dit zilveren jubilé op een nader te bepalen dag door patroons en werklieden herdacht worden. In eeno Zaterdagavond gehouden vergadering van den R. K. Tabaksbe» werkersbond, waarop het Bestuur van den R. K. Volksbond verzocht was, werd besloten dat de tabaksbewerkers eene onderafdeeling van den R. K. Volksbond zullen uitmaken. De ZeerEerw. heer pastoor Schraeiu, geestelijk adviseur, wees op de plichten en reenter* der aan- geslotenen, en hoopte dat zij allen nuttige leden van den Volksbond zullen zijn. Naar wij vernemen bestaan er plannen om alhier een slachthuis op te richten. .LEUNEN. Vastenavond is weer voor bij. Elk gehucht heeft zijn best gedaan om deze dagen gezellig door te brengen. En niet het minst Leunen. Maandag organi seerde men hier een heel aardigen optocht, welke nogal veel bekijks had. Ook de harddraverij en het zakloopen trok veel liefhebbers. Alles liep in de beste orde af. ÓOSTRUM. Maandag werd alhier een flink geslaagde optocht gehouden. Een vijftal mooie praalwagens en een groot aantal gemaskerde ruiters en voetgangers brachten dien middag een heele drukte teweeg. Abonnementskaarten voor werklieden. Door de Directie der S.S. is bepaald, dat aan aanvragen voor-werkmanskaarten door een station gevolg kan worden gegeven, indien het de zekerheid heeft, dat in de gemeente waar de arbeider gaat werken, diens werkgever een fabriek of werkplaats heeft gevestigd van blij venden aard. Als zoodanig zijn ook te beschouwen werken van zeer grooten omvang, als een aan te leggen spoor of tramweg, een te bouwen kerk, fabriek; gesticht, zieken huis, enz. Staat niet vast, dat er een zoo danige werkplaats van blijvenden aard is, dan moet er in geen geval afwijzend worden geantwoord, maar moeten deze aan de Directie worden overgelegd en moet de beslissing worden afgewacht. Do Limb. Statenverkiezingen Het onderzoek, dat op bevel uit Den Haag door de Rijkspolitie wordt ingesteld, naar eventueel strafbare feiten, die bij de verkiezingen in de Statendistricten Gulpen en Meerssen, zouden hebben plaats gehad, is nog steeds aan den gang. Enkele hoofden van politie zijn reeds, voor wat hun kring betreft, met het onder zoek klaar gekomen, zoo wordt aan »Dö Tijd" gemeld, en hebben hun ongetwijfeld belangrijke dossiers aan den Officier van Justitie doen toekomen. Is het blad goed ingelicht, dan moeten de verzamelde gegevens van dien aard zijn, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat er voldoende termen aanwezig zijn, om van justitiewege in te grijpen. GËffNEÉ. Slaap gerust Gennep, de nachtwacht» waakt over uwe veiligheid 1 In zijne ?frg voor den evenraensch liet hij 0 gruwelijke verkwisting de lantaarns drie uren over den tijd branden. De veldwachter sjorde met de ladder op den schouder en doofde de in staat van ontbinding-»verkeerende nachtpitjes. Onze goede waker kreeg een nummertje Waarom De man had op zyn manier eens duchtig op de gezondheid van Prins Carnaval gefuifd. NEDERWEERT. tVoensdagmorgen omstreeks; 9 uur brak er brand uit in de sioombierbrouwerij van den heer Hobus alhier. Daar spoedige hulp aanwezig was. kon de brand tot het aangetaste perceel beperkt worden. Op de zolders der brou werij bevonden zich groote voorraden gerst en mout, die geheel verloren gingen. Van den inventaris der brouwerij zijn de meeste werktuigen eveneens door den brand beschadigd. De schade is aan zienlijk, doch door verzekering gedekt. ROERMOND. Door de stedelijke politie alhier is Dinsdag naar de gevange nis gebracht C. H. V. oud 21 jaren, wonende 'tö Helmond, verdacht van gepleegde mishandeling met zwaar licha melijk letsel, op J- H. Kuokels, door hem bijna het lid van den ringvinger dei- linkerhand af te bijlen. BEEK. Woensdagmiddag raakt» A. P. uit Elsloo alhier onder eene hein den kar. Eender wielen reed den ongelukkige in de lengte over het geheele lichaam Onmiddellijke werden hem de H.H. Sacra menten toegediend. De ongelukkige was zwaar aan het hoofd gewon! en ver moedelijk inwendig gewond. Hij werd per rijtuig naar het gesticht der Eerw. Zusters overgebracht. Moord le Spekholzerheide. Omtrent den Maandagavond te Spek holzerheide plaats gehad hebbenden moord verneemt de -Telegraaf" het volgende Maandagavond ontstond twist in de heiberg van Koeken te Spekholzerheide onder KerkfSde, tusschen den herbergier en een op den mijn aldaar werkend Ny- megenaar. Koeken vluchtte de trap op: toen hij boven op de trap omkeek, schoot zijn vervolger hem een kogel in het hoofd, zoodat Koeken van de trap viel en dood neerkwam. De dader, zekere Willem Scheepers, vluchtte De Offlcier van justitie te Maas tricht verzoekt opsporing en aanhouding van Scheepers, die, zooals wij boven meldden, de dader is van den moord te Spekholzerheide. Men vermoedt dat hij naar Amerika is -uitg&wekvn.' Nieuws uit de Buurt. DEURNE. Met de vastenavonddagen is het er in ons anders zoo doodstil dorp hier en daar nogal rumoerig naar toe ge gaan. Bij den kastelein F. K. werd Maandag avond door al de Vastenavondhoudors, die in zijn café aanwezig waren, een algemeene slag geleverd, er werd duchtig geklopt, zelfs de kachelpijp moest als verdedigings middel dienst doen. De kachel, biljart tafels en stoelen werden nogal beschadigd en de bierglazeD rinkelden dat het bar was. Gelukkig liep niemand ernstige kwetsuren op. St. AGATHA, Het bestuur van de in de schutterswereld algemeen bekende Scherpschutter8vereeniging -Oracije- Agatha" op -Lombok" te St Agatha besloot zijn vijftienjarig roemvol bestaan luisterrijk te herdenken en daartoe zijne zustei ver» eenigingen uit te noodigen tot eenen grooten internationalen Schietwetstrijd, welke gehouden zal worden op het sehiet- terrein -Lombok" alhier, pp Zondag 4 Juli aanstaande. Verscheidene prachtige medailles, benevens geldprijzen zullen worden uitgeloofd. De circulaires zullen einde dezer of begin der volgende maand worden toegezonden. Oneerlijke postbeambte. Donderdagavondwerd een hulpbesteller aan het postkantoor te Grave gearresteerd, als verdacht van het veranderen van een postwisselbedrag, door het wijzingen van eer. 0 in een 9. De vervalsching moet reeds een paar maanden oud zijn. 's BOSCH. Zaterdagmorgen had aan het station alhier een vreeselijk ongeluk plaats. De stations portier v. d. Pas werd door een der treinen gegrepen; de beenen worden hem totaal afgereden. Vreeselijk verminkt werd de ongelukkige weggedragen. De dood was onmiddelijk ingetreden. Van de Pas was een zeer oppassend man en laat een vrouw met vier kinderen achter. Een dievenbende. Door de politie te Nijmegen is de hand gelegd op een zestal jongens, 15 ct 16 jaren oud, die sedert ©enigen tijd uit verschillende winkels wegstalen wat van hun gading was. Ook onbeheerd staande broodwagens hadden het te ontgelden. Zij werden op heeterdaad betrapt toen zij broodjes uit een broodwagen wegnamen. Het schijnt bij deze jeugdige dieven een ware zucht tot stelen te zijn, daar zij dit niet, zooals men zegt, -uit armoede'' behoeven te doen. Een beruchte inbreker uit de gevangenis ontvlucht. Maandagnacht is de beruchte inbreker S. TH., schipper van beroep, geboren en naar hij zeide thuisbehoorende te Man chester, uit het Huis van Bewarig te Breda uitgebroken. I)e man moet hand langers hebben gehad, die hem bij de ontvluchting de behulpzame hand hebben geboden. Al'hans zonder dit is mogelijkheid tot ontvluchting totaal uitgesloten. Deze man is de beruchte inbreker, die de om streken van B'eda tot Bergen-op-Zoora onveilig maakte Hij bedreef o.a. de inbraak in de kerk te Burgvliet bij Bergen-op-Zoora en werd op heeterdaad betrapt toen hij te Zundert inbrak. De man stond juist Don derdag 11. te dier zake voor de rechtbank terecht. Naar alle zijde des lands is om zijn aanhouding geseind. De werkloosheid te t'tmsterdiim. Volgens opgave van de secretaris van den A B. B. te Amsterdam bedroeg het aantal werkelo -zen in de laatste week in een I6tal gecontroleerde vakken naar schatting 35000 waarvan de meerderheid gehuwd. IOO.OOO Mollenvelletjes. Sedert October zijn uit Friesland meer dan 100 000 mollen velletjes verzonden; het meest naar Rotterdam. Vandaar worden zij naar Engeland geëxpedtceerd. waar zij voor bontwerk gebruikt worden. Eigen belooning. Maandagmorgen werd aan het politie bureau te Amsteldijk aangifte gedaan, dat een bedrag van f60 bestaande ui', twee bankbiljetten van f 25 en eea van f 10 verloren waren. Des avonds werd met de post van zessen bezorgd aan het po litiebureau een couvert met f 35 er in, en een briefje erbij meldende -Er zat 60 gulden in." Pruisisch machtsmisbruik. Zekere G. te Dinxperlo heeft by de Nederlandsche autoriteiten een klacht in gediend wegens machtsmisbi uik van een Duitsche grensbeambte. Deze had hem, toen hij vermoedde, dat hij smokkelde, op Hollandsch grondgebied aangehouden en met een wapen bedreigd. De Pruisische autoriteiten hebben ook reeds een plaatse lijk onderzoek laten instellen, terwijl een photografische opneming der plaats, waar het feit plaats bad, aan de Nederlandsche regeering is opgezonden, Droevig geval. Woensdag vroeg een zekere mevr. H. in een hotel aan de Kalverstraat te Amsterdam om een kamer, waarna zij zich de badkamer liet wijzen. - 's Avonds begaf de dame zich naar haar vertrek doch 's nachts moet ze weer naar de badkamer geslopen zijn, waar ze de deur van binnen grendelde en de gaskraan open zette. Den volgenden ochtend vond men den 20jarigen kellner T. Seldan dood te bed liggen. Het gas was in zyne kamer doorgedrongen. Toen men. nog een sterkere gaslucht uit de badkamer gewaar werd en deze open gebroken was, vond men daar ook het lijk van mevrouw H. De Herlijnsclie Jack the Ripper. Maandagochtend is in de Frankfurter Chaussee te Berlijn weer een 40jarige vrouw gestoken. Het was maar een lichte wond, die zij opliep. Naar hare beschrij ving was de dader een jonge man met een donker buis en een blauwe trui. Vlanmsclie humor. Kaiel Vagebond had geern matroos geworden en al zoeken en vragen geraakte hij bij den kapitein van een schip. Karei, zei hem de kapitein, weet gij wel dat matroos zijn geen kinderepel is Ja kapitein dat weet ik, zei Karei, En weet gij ook, zei de kapitein, dat een matroos dikwijls in schromelijke gevaren verkeert Dat weet ik ook. kapitein, zei Karei. En zijt gij man om in zulke gevaren koelbloedig en onverschrokken te blijven Ik hoop wel van ja. kapitein, zei Karei. Evenwel zij de kapitein, dat zu'len wij seffens gaan zien: stel u daar tegen den grooten mast. En ter zei ver tijde haalde de kapitein eeneu revolver uit zijnen zak en schoot Karei eenen ko^el door zynen hoed; een tweede kogel vloog door de kraag van zijne vest zonder dat Karei eens pinkoogde 1 Karei zei de kapitein, qij zi.it een ware raatroos: bier is vijf frank voor 't gat dat ik in uw hoed schoot, en tien frank voor de schoot van in uwe vest. En voor de schoot in mijn broek zei Karei. Hoor, zei de kapitein, ik heb in uwe broek niet geschoten. Ik wel, zei Karei. De Burgemeester van Venray, brengt ter openbare kennis dat is^goed» gekeurd de roodbonte stier, oud 11 maanden, toebehoorende aan Theodor Asselborghs, landbouwer, wonende aan de Scheyde onder Venray. Venray den 27 Febiuari 1909. De Burgemeester van Venray, H. ESSER. Burgemeester en Wethouders van Venray maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier der belastig op de hoü» den voor het dienstjaar 1908, gedurende vijf maanden, van den 1 Maait 1909 tot en met den 1 Augustus 1909, ter Gemeen tesecretarie voor eenieder ter lezing ligt. Venray den 27 Febr, 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, STOOT. VENRAY. Aangifte van den 19 tot den 26 Feb. Geboorten. Peter Johan Hubert Jacob Willeras. Johanna Maria Catharina van Neerven. Maria Wilhelmina Huberta Li'jens. Antonuis Cornelius Hubertus Willems. Anna Catharina Hendrika Verstappen. Jan Mathys Hubeit Marcellis. Wilhelmina Gertruda Petronella Camps. Hendrikus Johannes De Ruijter. Sterfgevallen. Franciscua Adrianus Lakerveld, oud 32 jaren. Pater Franciscaan.. Peter Johannes Willems. weduwnaar van Petronella Laamers, oud 81 jaren. Peter Renier Antoon Hubertus Lemmens, oud 13 maanden, Joannes de Hogelander, oud 69 jaren. Geitrudis Mandeis, weduwe van Hendrik Poel-s. oud 78 jaren. Kerkelijke Diensten le Venray. Parochiekerk. Maandag 8 uur Jaarg. voor. Welearw. heer Rector Beek, als lid van het Kruisverbond 9 uur begrafenis van de Wed Poels Dinsdag 8 uur uityaart voor J.oh. Willems. half 9 Jaarg. 2de"kfas voor dè familie. Drent. Woensdag, 8 uur sol. Jaarg. voor J, Michels. half 9 Jaarg. 2de kl. voor Jacob Bistervelds én Anna Maria Lemmens. Donderdag 8 uur sol, Jaarg. voor Christina van Valkenburg, half 9 Jaarg. 2de kl. voor Mart. Poels en Johanna Rutten. Vrijdag 6 uur hl. Mis en vereering van het hl. Hart van Jezus. 8 uur sol. Jaarg. voor Helena Poels huisvrouw van J. Michels Voortaan de lste-Leesmis om 6 uur Paterskerk. Heden avond om 5 uur Lof. Dinsdag 4e der negen Dinsdagen ter eere van den H. Antonius van Padua; om half 8 Hoogmis, waaronder korte toespraak en gebeden der Nove 11e. Om 5 uur Lof. Vrijdag le Vrijdag der maand, toegewijd aan het H. Hart van Jezus. Tevens feestdag van den H. Johannes Joseph. Belijder onzer H. Orde is in deze kerk te verdienen volle aflaat onder de gewone voorwaarden, Om half 8 plechtige Hoogmis. Om 6 uur plechtig Lof en Lijdensmeditatie. Zaterdag leestdag van de A. Coleta Maagd der 2e Orde van St Franciscus is in deze kerk te ver dienen volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Om 5 uur Lof. Maria-Kapel Oostrumi Orde der kerkelijke diensten gedurende den H. Vastentijd. In de week te half S stille hl. Mis. Des Vrijdags zie hieronder de regeling, 's Zaterdags 8 uur stille hl. Mis. Op de Zondagen te 7 uur leesmis met onderrichting; te half 10 hoogmis met preek,^om hall 3 oefening van den hl. Kruisweg en Lof. Bemerkingen Dienstveranderingen als op den- lsten Vrijdag, den 3den Zondag v. d. maand, St. Jozef, Maria-Boodschap enz zullen intijds ook in dit blad bekend gemaakt worden. Men lette vooral op het volgende Van oudsher werden in deze kapel de lijdensmeditaties in den- hl. astentijd van heinde en verre druk bijge woond; daarom ALLE VRIJDAGEN in den hl. Vastentijd (van Goeden Vrijdag wordt later be kend gemaakt.; van half 7 gelegenheid tot biechten bij den Eerw. Pater, die de lijdensmeditatie houdt; te 7 uur stille hl Mis. Voor en na deze hl. Mis gelegenheid tot communiceeren; te 8 uur Hoogmis, met preek over het lijden Onzes Heeren Jezus Christus ge houden door een Eerw. Pater Franciskaan. Na de hl. Mis vereering der Relikwie. Gebedsaanbevelingen zullen op verzoek vóór de passiepreek bekend gemaakt worden, waarna ge zamenlijk 5 O.V. en 5 W.G. ter verkrijging der gevraagde gunsten gebeden worden. Worden gevraagd 2 keukenmeiden voor Venlo, 1 dienstbode voor Blerik. 2 Scbildersknechts 1 dienstmeisje van 17 jaar voor Venlo 1 koperslagersknecht voor Venray. 1 bekwame keukenmeid voor Hamont, België loon 300 francs niet beneden de 25 jaar 1 dienstmeid voor bij een Priester op een dorp, 1 böerendienstmeid voor buiten Venray.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2