Limburgsch Nieuws. Zalig Nieuwjaar Serafijnsch Liefdewerk. Gemeenteraad te Venray, Algemeen Nieuws. Burg-erlijke Stand. Ik open nog eens den kalender en toon u liet sterrenbeeld van den Ram Omtrent den ram (een mannelijk schaap) berichten de naturalisten, dat hij, als hij rust, een hall jaar ligt op do linkerzijde, het andere half jaar op de rechterzijde. Indien gij jongolui, in het vorig jaar gelegen hebt op de linkerzijde, door te vreten en te zuipen, door te spelen en te luieren, door allerhande zonden en schandelijke daden uw leven te ver kwisten; keert u dan nu eens om De huidige kalender wijst u tbans iets anders aan. In dit nieuwe jaar moet gij eens op de andere zijde gaan liggen door den kostbaren tijd i-iet meer te verkwisten in godde- iooze, ergernis verwekkende dingen, maar door een godvruchtig, werk zaam, degelijk leven dien tijd vrucht baar te maken voor de eeuwigheid. Daar de jongelui het voorloopig met dezen kalender kunnen stellen, meenen wy hier de preek te kunnen onderbreken. De predikant gaat nu zijnen kalender aanbieden aan de ge huwden. Deze echter, der onbesuisd heid van de jeugd onU assen en meer bezadigd en geduldig, zullen wel een week willen wachten om hunnen kalender te krijgen. Als gij de preek iu haar geheel wilt lezen, bewaart dan dezen krant goed. De volgende brengt hel tweede deel. Voorloopig echter roepen wij allen ook den gehuwden van harte toe JAN. In 189(5 werd er in het Minder broederklooster te Weo?t een vereeniging opgericht, do Posteegelvyreeoiging "China"' genaamd, die door bet verzamelen van postzegels, zilverpapier, capsules,' lood eaz. eönigzins poogde tegemoet te koraen aan de moest noodzakelijke behoeften der NedeilaHdseh-Franciscaansehe Missie in Zuid-Sjaoai (China). Weldra ondervond zij den steun va« vole iief'bvliff» nersonei* uudi jjBiicci ineusrmaci, zoo zeits, dat er weldra in verschillende plaatsen filialen moeston opgeiiclit worden. Indien ooit do waarheid van bet bekende spreekwoord «vele kleintjes maken een groote" mocht ondervonden zijn, dan voorzeker door de Postzegel- vereeniging "China1' gedurende haar 121/ajftrig bestaau. Alleen aan postzegels zijn er reeds duizenden kilo's omgezet, daarbij niet meegerekend de talrijke zeldzame «egels, die per stuk of per honderd verkocht zijn. Ook een zeer groote hoe veelheid zilverpapier heeft een mooi bedrag opgeleverd tot vrijkoopiDg van hvidensche kinderen en onderhoud van weezen en veriatenen. Velen verkeeren nog steeds in den waan, dat Missies alleen met geldelyke giften te helpen zyn. Zeker, geld is er ook noodig, doch dit vragen de missionarissen sleehte van de meer gegoeden. Alleen eohter zonder uitzondering kunnen onze heldhaftige mannen iu de onveilige en doodarme binnenlanden van China op kraohtdadige wijze butaan door het ijverig verzamelen van postzegels en dergelyke kleinigheden, die voor den èezifcter weinig of geen waarde hebben. Gaarne wordt op aanvrage een uitvoerig prospectus van het Serafijnsch Liefdewerk toegezonden. Men wende zich tot de afdeeling der Vereenigiog in het Minderbroedersklooster te Venraj. OPENBARE VERGADERING van den op Donderdsg 24 Dec. 1908. des namiddags 2 uur. Tegenwoordig U. Esser, Burgemeester Voorzitter, M. Poels on Jac. Aerts, Weth. H. Janssen. Th. Slits, W. Wijnhoven, V. Fonck. P. J. Loenen. L. Janssen, A. Loonen, J. M. Michels en P. Camps, leden en J. Stoot. Secretaris. Afwezig de hoer P, J. Derks. De Voorzitter opent de vergr.doring met gebed en verzoekt den SecretaFis de notulen der vorigo vergadering voor te lezen, welke onverandord worden goedgekeurd. AGENDA 1. Behandeling dér Gemeen febegroo- ting 1907. De Voorzitter zegt dat er verschillende heeren inzage hebben genomen van deze begroeting, en verzoekt dé Secretaris deze post voor post voor te lezen, dan kunnen eventucele opmerkingen gemaakt worden. De heer A, Loonen vraagt waarom hij meer moet betalen voor gebruik van gemeentegronden. De Voorzitter zegt dat dit reeds in de vorige vergadering hehaudeid is, zooals de heer Loonen wel zal welen. De Secretaris leest post voor post de begrooting voor, en geeft de noodige toelichtingen. Deze wordt zonder op of aanmerkingen goedgekeurd en sluit aan ontvangsten f 0(5125,445 uitgaven f 58563 215 f 7562.23 De Voorzitter zegt een schrijven ont vangen te hebben van de Stierboudorij van den Boerenbond, waaruit blijkt dat de toestand er niet rooskleurig uitziet, en geeft er een kort overzicht van. Van 1905 tot begin 1908 was er een tekort van f 220 en op einde 1908 een tekoit van f 735. De Voorzitter zegt dat 't gek zou loopen. indien de gemeente voor zulke tekorten telkens zou moeten bijspringen. De heer Michels merkt op dat er veel gebruik gemaakt wordt van ongekeurde stieren, zoo er wat strenger toezicht werd gehouden, zouden de aankoopers van gekeurde stieren meer geld besteden, en kon 't dekgeld hooger gesteld worden. De Voorzitter zegt dat de veldwachters 6r wel op gelet hebben, doch niemand hebben kunnen verbaliseeren. De post van f 200, die voor de Stierhouderij op de begrooting is uitgetrokken wordt hierna goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat het verzoek om subsidie aan de Kapel te Castenray zal aangehouden worden tot na den verkoop van perceeltjes gemeentegrond. 2. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. De Zee: Eerw. heer Pastoor Schmeifz, aftredend lid wordt bij acclamatie her kezen. 3 Benoeming van een lid Plaatselijke Schoolcommissie. Dc heer H. Trynes, aftredend lid, wordt hij acclamatie herkozen. De boer Fonck zegt, dat er wel een Schoolcommissie bestaat, doch door deze bijna geen schoolbezoeken worden gedaan. Rij heeft gehoord dat er to Oirlo in 3 jaar geen schoolbezoek is gedaan. De Voorzitter zegt dat het zoolang wel niet zal geleden zyn. De leden dier commissie beloven echter beterschap. 4. Suppletoir kohier hondenbelasting De secretaris zegt dat er 32 houders van honden 2yn bijgekomen, welker namen worden voorgelezen. 5. Adres beiconers Caslenrag over de icaterlossing Lol lebeek, vTn dit adres, dat de Secretaris voorleest er op, - gehoord te hebben, dat 't water der a.s. ontginningen in de Peel zal afgevoerd worden door de Lollebeek, die nu reeds het water slecht afvoort, en verzoeken don waterafvoer elders te doen geschieden of de Lollebeek te verbroeden en dieper te maken, De heer Hub, Janssen vraagt of het water niet naar de Oostrumsche beek kan gevoerd worden, daar is gewoonlijk ge brek aan water. De lieer A. Loonen zegt dat de molenaar te Oostrum wel gebrek aan water heeft, doch de boeren niet. De Voorzitter zegt, dat deze waterafvoer- zoo erg niet zal zyn als men denkt indien er van de Lollebeek gebruik gemaakt wordt, hieraan de noodige verbeteringen zullen gebracht worden. Dit zal den adressanten ter kennis worden gebracht. 6. Reclamen Hoofdei. Omslag. De Voorzitter zegt dat er 8 reclamen zijn ingekomen. De commissie, bestaande uit de beeren Jac. Aerts, JFi. Janssen en Th. Slits zullen deze ter hand gesteld worden. Wethouder Aerts wenscht biervoor niet meer in aanmerking te komen. De Voorzitter stelt voor een lid voor de buitingeu te kiezen en vraagt wie zich hiermee wil,belasten. Niemand der leden scheen hierin veel lust te hebben, ten slotte neemt de heer J. M. Michels het aan. De Voorzitter zegt dat de goedkeuring der begrooting en van de verordening regelende de jaarwedden der onderwijzers van Ged, Staten is ontvangen. De Secretaris leest een schrijven voor van de onderwijzers der Teekenschool, nnar aanleiding der opmerkingen in de vorige vergadering gedaan over hunne traktementen, en geven te kennen dat hunne lessen niet bij privaatlessen te vergelijken zyn, en willen dit buitenkansje gaarne aan anderen oveilaton. De beer Fonck stelt voor een motie van vertrouwen tot de onderwijzers te richten, waarna zich een lange discussie ontspon over de verhouding der teeken school tegenover de Gemeente en Volks* bond. Men is algemeeD van oordeel dat hot beter is de Teekenschool of wel aan de gemeente of wel aan den Volksbond over te laten. Deze zaak zal door het Dag. Bestuur worden nagegaan. De Voorzitter zegt dat een adres is ingekomen van de fanfare »St. Cecilia", waarin gevraagd wordt óf met Vasten» avond óf wol met do Kermisdagen gebruik te mogen maken van de Muziekzaal, vonr het geven van uitvoeringen, een recht dat de fanfaro Euterpe tot nog toe beeft gebad. Do heer Dub. Janssen vindt 't al mooi dat Eutarp8 do keus gelaten wordt met vastenavond of kermis uitvoering te te gevem De Voorz. steltvoor deze zaak in handen te gevzn van de heeren Aerts en Fonk, respectievelijk vice pr esident van Euterpe en president van »St. Cecilia", waarmede deze zich kunnen voreenigen. De heer Fonck wijst er op dat er in het straatje tusschen Weth. Poels en H. Custars hoopen vuil liggen. Verder niets meer aan do orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. VENRAY, 1 Januari 1909 Eerste Kerstdag bad w.derora een Venraysch priester het geluk zijne Eerste H. Mis op te dragen in onze Parochiekerk dI. de \V6leerw. Pater Ant. Tillemans, Missionaris van het cl. Hart te lieverlee (Belgie). De buurtbewoneis hadden voor de ouderlijke woning van den Missionaris een mooie eereboog opgericht, waarin een toe» passelijk nadicht prijkte. Om kwtrtt voor negen werd de jeugdige priester en do familie door de Fanfare "Euterpe" kerkwaarts geleid, alwaar Z. Eerw. om 10 uur de plechtige Hoogmis opdroeg. -Na afloop der kerkelijke plech» tigheid bracht -Euterpe" den jubilaris wederom huiswaarts. Moge het den jeugdigen Priester gegeven zijn vele Jaren met viucbt te arne'den in den Wijngaard des lieeren. Meelden we reeds dat de L<*fdadig» hoidssoiléo op Zondag 17 Jan. a s ml gehoudtn ^oiden. thans verupm-n we. dat ook op Zverdag 16 Jan. een soiiée zal gegeven worden, daar anders Zondag* do Mu'/iekznal do talrijke bezoekers niet zou kunnen bevatten. Alsdan zal ook worden opgevoerd het prachtige drama «Floriraond de Pauselijke Zouaaf." Blykens achterstaande advertentie zal de Lïfdbouwcursus alhier, te geven door den heer P. J. Rutten uit Wanssum geopend wo/den op Woensdag 13 Jan. a.s Een 50ta! leden hebben zich aangemeld. MERSELO. Mijnheer Belsma was van onze zuiderburen' even^naar^het gastvrije Holland overgewipt, Sinjeur, die voorgaf schapenbandelaar te zijn, en ook van deze wollige dieren wel kennis scheen te hebben, had drukke zaken. Toen hij alhier ten huize van B. v. M. een groote partij schapen gekocht had en flink zijn maag gevuld had rgaf hij voor een telegram to moeten verzanden. Opdat dit echter vlug ger m zyn rerk zou gaan, leende hij de fiets van d zood, %vwül acMceniet, De leener kwam evenwel niet met de fiets opdagen, zoodat„monj gauw dacht, dat^fietser en fiets met de noorderzon verdwenen waren. Dit vermoeden bleek alras waarheid. Een streng ingesteld onderzoek door de politie had aanvanke'yk geen resultaat. Thans evenwel, na ongeveer 8 maanden, werd de vogel geknipt en naar het gratis kosthuis te Arnhem overgobraeht-. Wel [een bewijs voor "den fijn ontwikkelden speurzin oi-.zer Nederlandsche politie mannen. Van Arnhem uit maakte onze koopman vorige week onder gedwongen geleide een kosteloos fuitstapje naar.;, Roermond. Ook B. v. M, was opgeroepen om voor de he8reu van vrouwe Justitia te verschijnen. B. v„ M. herkende den fietsleener dadelyk, welke nog meer proeven van zijn bekwaamheid in fiets- loenen, doch niet terugbrengen, scheen afgelegd te hebben. De fiets van B. v. M. was in Nymegen te gelde gemaakt. Of ze Dog een» san het daglicht zal komen, moet de tyd leeren. Voorloopig zal den Belg zijn kunststuk wel afgeleerd worden. Eigenaars van fietsen kunnen onder tusschen vetzuchten Van zulke fietsen» leenera, verlos ons Hoer i By de keuring voor de Nationale Militie te Roermond werd ook no. 11 H. v. M. van alhier, ongeschikt verklaard voor den dierst. Maandag 4 Jan. a. s. zal voor rekening van het Kerkbestuur alhier aanbesteed wórden de levering van 16 nieuwe kerkbpnken. Wij vinden dit een uitstekend besluit van het Kerkbestuur, want de oude onooglijke banken vormen een schril contrast met het overige, inwendige onzèr kapel. i GENNEP. Maandagmorgen werd aan een der overwegen nabij Hussum het lyk gevonden van zekere Jos. van de Loo. Bij onderzoek bleek dat hem het hoofd van den romp was gescheiden door den laatsten naar Goch vertrekkoaden D trein van 11 uur 's avonds. De man stond bekend als zijne vijf zinnen niet goed bij elkander te hebben, VENLO. Zondag zijn alhier aangehou den F. K. oud 19 jaar, voerman te Duisburg (Pruisson) en J. K. Scb. oud 26 jaar voorman te Solingen (Pruissen) samen hadden ze ten nateele van dhr. K. T. te Duisburg door middel van dubbele braak twee prachtige paarden gestolen. Ze waren te paard uit Duisburg hierheen gereden. De paarden Werden beiden in beslag genomen en de dieven werden ter beschikking van den Officier vnn Justitie gesteld. ROERMOND. Woensdagavond zag aan het station Roermond de Z. Eerw. heer L. Th. H. Penders, pastoor t» Pey, die snol uit den trein stapte, niet, dat een andere trein kwam aanrijdon. Hij weid door dezen gegrepen en zooda-ig aan den arm verwond, dat het noodzakelijk was den arm te amputeeren. BOXTEL. Een hartroerend ongeluk had hier plaats in den Kerstnacht. Een meisjo van ruim 13 jaar zou bij- buurman op de kinderen passen, terwijl de ouders naar den nachtdienst waren, Zittend aan de kachel is de arme bloed in slaap geval» len en pas ontwaakt, toen haar kleeren volop in vlammen stonden. Niets haastiger had zy te doen dan ijliog» naar buiten to loopen en in een kuip te spriögen en zoo de vlammen te dooven. Overmeesterd door ondragelijko pijnen sprong zij opnieuw in 't water, vreeselijke augat- en hulpkreten slakend, waarop een buurman kwam toe geschoten, Hovers genaamd, die deed wat hij doen kon. Medische en geestelijke hulp werd zoo spoedig mogelijk geboden. Het slachtoffer heeft zoo zware brandwonden, opgeloopon, dat men vreest voor het leven. TILBURG. In do Herstalschs_ straat alhier is zekeren v. G. door het gebruik van drinkwater in hevige mate door bod- vergiftiging aangetast. By scheikundig onderzoek van het drinkwater bleek de aanwezigheid van lood tot een bedrag van 14 milligram'per liter. De gezondheidscommissie heeft daarop het drinkwater der geneele huizenrij aldaar doen onderzoeken. Hierby is gebleken, dat alle pompen dezer 20 woningen loodhoudend drinkwatar gaven, vnrioerend van 2 tot 19 milligram per liter. Thans ;zijn deze perceelen aan waterlei ding aangesloten. Kpoorwegdrukte. Dit jaar is liet vervoer vao reizigers ge durende de Kerstdagen buitengewoon groot gewees'; in geen jaren waren de treinen zoo overbezet als cu bét geval geweest is. Hoewel er vele extra treioen goloopen hebben, moesten bijna alle trei nen nog extra verstrerkt worden, om alle reizigers te vervoeren. Berof een lijk; ,.xea meun uit Breóv.. De rechtbank alhier veroordeelde zekere de K. uit Teriogen, wegens berooving van den stei venden luitenant S. tot een jaar gevangenisstraf. Do eisch .was zes maanden. Dankbaarheid. Een 14jarig meisje in de Fiankestraat to Haarlem vond op straat eeu pakje, gewikkeld in een stuk courantenpapier. Bij het nazien daarvan ontdekte hare moeder dat het pakje een waarde van f 2000 aan bankpapier bevatte. Terstond gaf zij daarvan kennis by de politie, en weldra bleek, dat dit bedrag dienzelfden morgen door een oude vrouw was verloren. In hare vreugde over don zoo spoedig teruggevonden schat gaf bet vrouwtje aan het kind als belooning een bedrag van f 60 Hooi en Strooinvoer in Engeland. Naar wij uit goede brou vernemen zal Z8er waaischijnlijk de hooi en etrooinvoer in Engeland uit ons land in Februari weer worden toegelaten. Slimme bedrieger. Een ex-apotheker kondigde in de Duitsche bladen aan, dat hy een middel had gevon den om de menschen te doen groeien 4 centimeter in 2 dagen. In geval van mis lukken betaalde hy 1000 mark schadever goeding. De prys van het merkwaardige toestel was slechts 5 mark. Velen kochten hei en waren bedrogen. Het toestel bestond eenvoudig uit twee stukjes kurk van 4 centimeter hoogte die men onder de hielen moest vastmaken. De slimme rakker is nu tot 300 mark boete veroordeeld. Castro te Herlijn. Castro is Zaterdag voor 't eerst uit ge» weest, sedert hy in de kliniek van prof. Israel zijn intrek had genomen. Hij ging kyken naar het schaatsrijden in het Gru- nowald een vermaak, dat hij voor 't eerst in zyn leven aanschouwde. Ook de sneeuw dio gevallen was, was volkomen nieuw voor hem. Slimme bedriegster. In een pelsenmagazyn te Berlyn komt eene dame en verlangt pelsen te koopen. Ten slotte valt bare keus op een stuk van 900 Msrk. Zij geeft oen briefje van 1000 mark en de baas, een voorzichtig man, zend eerst zijnen bediende bij den wissel- agent om te weten of het briefje echt is. Da bediende komt 6poedig terug bet briefje ie goed Maar op dit óogenblik krygfc do dame een andere gedachte. Zij neemt haar briefje terug en verzoekt de pels twee uren te barer beschikking te mogen hoaden. Zy heeft elders nog een dergelijke pols gezien en wil eerst nog eens verge lijken. Spoedig komt zij terug en besluit de pels te nemen. Op haar briefje krygt zy 100 mark terug, 's Anderendaags ziet de winkelier dat bet tweede briefje valsch is. &0 uren levend f begraven. Zaterdagavond zijn 5 mijnwerkers uit de Hebbrun-myo by New-Castle naar boven gebracht, nadat zy, tengevolge van een aardstorting, 50 uur als levend begraven in de mijn hadden doorgebracht. De red ding dezer mannen werd natuurlyi door de talrijke menigte, die in bange verwach ting om de mijn geschaard stond, uaet daverend gejuicht begroet. Een geluk Uit de gevangenis te Graudenez, In West Pruiseo, werd dezer ^dagen een B2jarig® man ontslagen, die 33 jaar geleden ter dood verooordeeld werd lator werd dit vonnis veranderd in levenslange gevangenisstraf. De man had zich in do gevangenis S3 jaar lang zoo voorbeeldig gedragen, dat men hem thans gratie heeft verleend. Hoe zal zulk een man zich in vrijheid gevoelen Ala een steeds opgesloten vogel die vrijgelaten wordt en",; veel kans heeft om te'komen, omdat hy niet weet.Jho® zich te voeden en te herbergen. De aardbeving. Een ontzettende ramp heeft het eiland Siciliö en vooral do'stad Messina getroffen, Schenen de ontzaglijke cijfers omtrent het aantal slachtoffers opgegeven, aanvankeiijk in den schrik- overdreven, 'de latere be richten hebben den ontzettenden omvang der ramp helaas bevestigd. Bij den minister van Marine te Rome it een telegram ontvangen, waarin het aantal dooden in Messina alleen op 50.000 wordt geschat. Dit klinkt niet onwaarschynlyk, al3 men bedenkt dat Messina een stad van 150.000 inwoners was en zy nagenoeg gebed is verwoest, ja voor een gedeelte in de golven dor zee verdwenen. De bisschop Mgr; d' Errico is gedood. De kathedraal werd vernieid. Honderden paleizen, kerken, schouw» burgen zijn ingestort. In de kazernes ven» den vele soldaten den dood. Do uit de ge» vangenis ontvluchte boeven en het gepeu» pd plunderen de bouwvalleu. Er was op vele plaatsen bi and. Een vloed golf heeft aan de 1 aveukaden het beroemde Paiazzata en het hotel Tiuiecria waar 90 vreemdelia» j»»l«fc*r>v hoi stadftui'rëu dè beurs verwoes'. De deklading van de veer» boot werd door het geweld der vloedgolf op land geslingerd. De hoofdcommissaris van poliiie Caruso, het gezin van het Kamerlid Nicolo Fulci Vrorao, de eora» mandant eener torpedoboot Passino en een generaal kwamen om. De verwoesting heeft zich uitgestrekt langs de Oostkust van Sioilië tot Catania. In de omgeving dezer stad hebben de gehuchten Zafferana, Podara, Vizzine. Via Grand en Maletto zwaar van de aardbevin» gen geleden. In Maletto vielen 55 huizen in. In bet naburig Acireal voelde men de beving minder. Te Ripossto is het dak van de kathedraal ingevallen en staan andere kerken op instorten. De zee overstroomde een groot gedeelte der stad. De golven ste» gen tot 10 M. Te Catania wordt de sluier van de H. Agnes in plechtige processie door de stad gedragen. Do kerken zijn vol biddenden. Maar ook aan de overzyde der straat van Messina, die door do aardbeving geheel van aanschyn veranderd was in het schiereiland Calnbrië heeft de ramp sohrikkelyk ge» woed. Al die vorwoestmgen zyu het werk ge» weest van een oogenblik. Uit Rome wordt aan den »Temps" geseind: De schok duurde 30 seconden; de aardkorst scheen io rond» draaiende beweging te zyn; het geheele uitspansel stond in vuur. ülensclien doodgevroren* Iu een woning aan de Lauriergracht te Amsterdam is gisterochtend het lyk gevonden v«n een 69jarig man. Het ver» moeden bestaat, dat de ongelukkige in zyn woning die zeer tochtig is, stierf van de koude. Ook in de Tuinstraat werd iu een woning een lijk gevouden ook in dit geval is ook de koude doodsoorzaak. Onder Rozendaal is Dinsdag een zwer» ver, A. J. afkomstig van Bergen op Zoom in de schuur van den landbouwer Ossen» blok doodgevroren gevonden. VENRAY. Aangifte van den 23 tot den 31 Dee. Geboorten. Mathias Cornelis Kuenen, Antoon Martinus Lambertus Poels. Johanna Maria Josephina Kutten. Sterfgevallen. Potronella Mechtilda Poell, 12 dagen. Jacobus eleven oud 7 jaron, Johanna Broers eebtgenoote van Willem Kogels oud é3 jaren.

Peel en Maas | 1909 | | pagina 2