Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. bij met vuurrood gezicht. dagen 't Beteekent, oora.dvl ik deze beer lijder gekocht heb. Laat me hem u voorstellen. Hy heet bruin, doet geen kwaad en kent een massa kunstjes. Oom Richard barstte bijna. D,. d... dat beest gekocht Walter Och, oom. hij bedoelde 't zoo kwaad niet. Hij was even verschrikt als u. SM zie Ticeede Blad. VENRAY, 14 November 1908. Zondagmiddag werd alhier onder het Lof in de Parochiekerk de jaar lykgehe liefdadigheidspreek gehouden. He wëieerw. pater Rochus uit het Francis canerklooster alhier, liet bij deze gelegenbied 2yn kernachtig woord hooren ten bate der armen. Met overtuiging betoogde bij de noodzakelijkheid voor de rijken en meer» gegoeden om steeds de helpende hand uit te strekken naar hunne noodlijdende broeders, waarvoor hier op aarde en hiernamaals de belooning niet zal uitblijven De hierop gehouden collecte bracht op de som van ruim 84 gulden. De opbrengst ia aanmerkelijk mioder dan vorige jaren. Als een bijzonderheid kan wel vermeld worden, dat hier Zaterdag een drietal luchtballons boven onze gemeente dreven. Dinsdag wederom eentje. Allen dreven in Noordwestelijke richting. ZoDdag vertoefden in onze gemeente Z. E. de Ministers Kolkman en Bevers, die liet klooster .Jerusalem" bezochten, alwaar eene dochter van Minister Kolkman werd geprofest. Ingaande 16 dezer is van het telegraafkantoor te Amsterdam naar het post en telegraafkantoor alhier overge plaatst de klerk E. Meinardy. Naar wy vernemen zal het kinder feest der St. Annavereeniging alhier gegeven worden Zondag 15 November a. 8. Na het Lof zullen de kinderen onthaald worden op chocolade met broodjes, waarna ze eenigen tijd gezellig zullen worden bezig gehouden. Door het ijverig werken van Bestuur en Propagandisten der Mariavereeni^ing telt deze vereeniging thans ruim 200 leden, en zijo reeds ee» groot gedeelte onzer huis. moeders aangesloten by de St. Anna vereeniging. der Ster- zóó verergerd, dat den hoogen bevindt, d» or ien heer Florin op liet kasteel Peeraer to Woensdrecht; voor 's-Herto» Bij een ingesteld ondorzoek bleek, dat igenbosch H. M. Griensven te Boxtel: voor een schooljongen den brand had gesticht, Nijmegen F, Bevort te Berg en Dal. 0m. zoonis hij zeide, -zijn koude voeten te verwarmen." Het houtwerk in het lokaal was reeds verkoold en de glasruiten waren door de hitte stuk gesprongen, llollandsche barbaren. Slykïnz achterstaand: «»o»e'temie zal aituer a. Donderde» door een iet- sar ia de'^curtteit ene U>Hg orJen gehouden. Het doe; Lier van is om hier oetid zgiiSk&iidige öiuóoiifjg op te richten, en alsdan blanke honig, pershonig, lek- honig, was enz. gezamelijk te verkoopen. Tot nu toe krijgen onze ymkers veel te weinig geld voor bonig en was. wat door de oprichting eener zeemery veel verbeteren zal. Verschillende zeomeryen zijn reeds in ons land in werking en ontvangen de leden reeds 40 pCt meer voor hunne artikelen, o. a. van 50 tot 80 cents per pond voor honig terwijl hier soms nog geen 18 cents per pond gemaakt wordt. Dus ymkers van Venray komt allen trouw ter vergadering, door samenwerking is dit voordeel ook voor u te behalen. MERSELO. De luchtscheepvaart schijnt hoe langer hoe meer in zwang te komen. Zaterdagmorgen 11 uur bevond zich boven ons dorp een luchtballon, voerende de Nederlandscbe en Duitsche vlaggen. Deze ballon opgestegen te Dusseldorf, verdween in noordwestelijke richting. Dinsdag om streeks denzelfden tijd, ontwaarde men alhier weer een luchtschip, dat in dezelfde richting zich voortbewoog. Het is niet te verwonderen, wanneer binnen niet al te langen tijd een wan- delingetje per luchtbol door hooger sferen tot de alledaagscbe dingen behoort. SEVENUM. Zaterdag arriveerde alhier de Justitie uit Roermond, vertegen, woerdigddoor dhrn. Mathon, Officier van Justitie, Vos de Wael, Rechter-Ccmmis- saris, en Jorritsma, Griffier der Rechtbank in wier tegenwoordigheid de opgraving plaats had van het lykje van een pasge* boren kind. dat vermoed werd van het leven te zijn beroofd. De sectie werd ver richt door Dr. Stijns én Konink, resp. artsen te Roermond en Horst. De moeder van het kind, die verdacht werd haar kind van het leven te hebben beroofd, werd door de maréchausées ter plaatse gebracht. Naar wij vernemen en werden geen teekenen van geweld op het lykje ontdekt, zoodat de moeder op vrije voeten werd gesteld. Daar bet lykje naby hare woning in een sloot is begraven zal zy zich zeer waarschynlyk daarvoor voor den Rechter te verantwoorden hebben wegens het verbergen van een lyk. STEIJL. De stichter en generaal- overste van het Missiehuis alhier, de de hoogeerw. pater Arnold Janssen, is de H. II. Sacramenten venden zijn toegediend. WEERT. Daar ann de gasfabiick reeds ongeveer 300 aangeslotenen zyn, zal het volgende jaar een algeheele uitbreiding der tegenwoordige fabriek moeten plnats hebben. De uitbreiding zal ongeveer f 20.000 kosten, volgens de beraming. ROERMOND. Dinsdag werd voor de Rechtbank alhier behandeld een zaak tegen J. S., W. II. H. arbeiders te Blerick en J. L. S. leorling machinist te Kerkrade. J v. I)., als getuige opgeroepen en verschenen, weigerde den eed te doen. en niettegenstaande daarop door het Open haar Ministerie en de Rechtbank werd nangedr ongen en haar de gevolgen werden voor gehouden, d>e hare weigering na zich zouden sleepen, bleef zij halstarrig weigeren, waarop zy op requisitoir van het Openbaar Ministerie, op bevel der Rechtbank door de marechaussee in de gevangenis alhier in gijzeling werd gebracht. Deze zaait zal den 17 dezer opnieuw worden behandeld, wanneer zy weder zal worden geboord. Drankwet en burgemeeMter. Zondag werd door de Rijksveldwachter geverbaliseerd de burgemeester eener ge meente naby Roermond wegens...het ver koopen van bier. zonder verlof. BEEK. De markt van Woensdag onderscheidde zich door groote drukte. De paardenmarkt voor 't eerst gehouden, is buiten verwachting geslaagd. Het moet een s'reelend genot zyn ge weest voor de ijverige marktcommissie, hare mieite zoo goed beloond zag. Het is dan ook zoo goed als zeker, dat de paardenmarkt alhier zal gevestigd blijven. Er waren aangevoerd 95 paarden, waarvan er een twintigtal verkocht werden 160 stuks hoornvee en een groot aantal biggen. De prijzen van deze laatste waren laag. 4 k 6 francs voor biggen van 4 a 6 weken. Corteubach aldaar ontboden. Na alaoo op Cortenbach en kasteel Haren onderzocht te hebben, wees by verscuillende plaatsen en diepten aan, waar ai. h een® aoeiwaterbron moest bevinden. De boormachine werd onder leiding van de i t t r E. van Oppen en den boormeester Al f. Janssen van Merkelbeek, in werking ge>» acht, au iuist op de aangewezen plaats en diepte (ongeveer 23 Meter) ontsprong tot aüer verwondering een zuivere brrn. iiet water 1.50 M. boven de boorpijpen uitdrijvend. Ook cp het kasteel Haren verkreeg men dezelfde resultaten. Naar men verneemt, zou dit meer dan de duizendste keer zyn, dat gezegde Broeder deze proeve van zijn onverklaar bare begaafdheid bewezen hoeft. Voor zijne diensten en moeite verlangt bij slechts eene aalmoes voor arme kinderen of voor eenig ander goed werk. Moord Ie Leeuwen. Voor de arrondissementsrechtbank te Tiel stond Dinsdag terecht Adrianus van Baren, oud 20 jaren, van beroep arbeider goboren te Tiel en wonde te W .mei in MAASTRICHT. Er zijn in de voor laatste rpaand in Maastricht alleen bijna ovenveel kinderen gestorven als in de geheele provincie Drenthe. Blijkens de statistiek toch der geboorten en steiften naar den leeftijd en de oor zaken van den dood in Nederland over Septemoer 1908 stierven in die maand in de provincie Drenthe 39 kinderen beneden den leeftyd 'van AAn laar- «oor Maastricht bedroeg dat aantal 32. De provincie Preoibe toit 160,377, aas'icht tT iRwwii&r» D» kinder- sterfteu verhouden zich dus ongeveer als 4 5: de verhouding naar het aantal in woners ongeveer als 4 17. In Maastricht sterven dus naar ver houding driemaal zooveel kleintjes als in Drenthe. Voor de Rechtbank te Maastricht stond Woensdag terecht M. Ummels, 21 j. metselaar, wonende te Heer, thans gedeti neerd, bijgenaamd -de witte", ter zake dat hij 1 opzettelijk 14 Sept. A. Willems met een mes, althans met eenig scherpsnijdend voorwerp, in den buik heeft gestoken of geatooten en levensgevaarlijk heeft ver wond, tengevolge van welke verwonding voornoemde Willems 16 Sept is overleden. 2 M. 11. Janssen heeft mishandeld door haar met een mes, althans eenig scherp voorwerp, in 't lichaam te steken of te stooten en ten bloede te verwonden, verder nog wegens het verbrijzelen van glasruiten en beleediging van politie. Het O. M. eischte tegen U. 10 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 25 November a.s. KERKRADE. Bij de herbergierster H. B. te Chóvremont logeerden sedert eenigen tijd een paar Hollanders. In den morgen van een dezer dagen haal de de vrouw eenig geld uit een der boven» laden eener kast staande in hare kamer, waarna zy die lade weer sloot en den sleutel op een der vensters legde. In die lade lagen bovendien nog zes 20markstuk- ken en 35 mark zilvergeld. De kostgangers zaten in de keuken op het tydstip dat zy het geld uit de kast nam en aangezien de deur, verbinding gevende tusscben keuken en kamer, wagenwijd openstond, konden de kostgangers goed zien waar de vrouw haar geld bewaarde. Na eenigen tijd ging zij naar buiten met een tweetal emmers water. Nu gingen de kost gangers werk zoeken aan de mijn, doch kwamen natuurlijk niet meer terug. Toen de vrouw bemerkte dat ze bestolen was, verdacht ze hiervan de kostgangers, en deed aangifte bij de politie, die ontdek ten dat beiden vertrokken waren met achterlating 7an een zwart gelakt rijwiel. Zij zijn thans te Nijmegen aangehouden en in arrest gesteld. VOERENDAAL. Dezer dagen werd een kloosterbroeder, Frère Chrétrien, onderwijzer te Brussel, die de kunst schijnt te verstaan op onverklaarbare manier het BOXMEER. «Alle veranderingen zyn geer. verbeteringen", zegt bet spreekwoord maar toepasselijker kan dit zelden zyn dan op den nieuwen veerweg, door den Waterstaat aangelegd, aan de overzijde va» bat Boxmeersche veer. Vroeger stond Sit veer bekend als een der beste van de Maas. nu is het de schrik van voetgangers, karrevoerders, rytuighouders fietsers, automobilisten en wat er meer nog den grooten rijksweg van Maastricht naai- Nijmegen wil bereiken. Dezer dagen deed zie' o. a. het geval voor. dat een au'o, v.",d Helmond komende, aan den overkant van de Maas in dien weg bleef steken, sjeebts met behulp van een 15 man uit zyn benarde positie na ploeteren en zwoegen kon verlost worden, om daarna van de bekomen avery te Nijmegen een paar dagen in reparatie te liggen, en zoo iets gebeurt met andere voertuigen even eens. Groote schade, veel tijdverlies, is het gevolg ervan, en vele karvoerders zoeken dan ten koste van een paar uur tijdverlies het veer te Oeffeit of te ierlingsteek op, om daar overgezet te worden. Maar vöór alles lijdt daar fiuanciee zeer onder de huurder van dit eertyds zoo mooie veer. die een aan- merkelyke pachtsom daarvoor betalen moet. He* d-'i van dit schryven is. dat aan dezêc (v-or alleu, die de Maas over moeten voor verder Uaarby betrokke nen ov>,. -jJbareflf toestand een einde wordt gemaakt. AS1EN. Den heer A. uit Eindhoven, die Maandag naar Someren markt was gegaan is alhier, waar hy de» nacht kwam doorbrengen een alles behalve vriendelyke ontmoeting overkomen. In het logement, deed zich een persoon aan hem voor, die beweerde van zeer lang geleden nog een daalder van den heer A. te vorderen te hebben. Het laat zich begrypen dat de rechtmatig heid van dien eisch niet dadelijk werd erkend en daarop heeft de ander den heer A. op meer dan ergerlijke wijze gestompt geslagen en getrapt Ten slotte zou de brutale invordpraar met eenige geldslukken gepaaid zyn om zijn slachtoffer niet nog verder te raishan delen. Intusschen is de heer A. in zeer ernstigen toestand per as naar het Liefde gesticht te Eindhoven overgebracht waar hy thans wordt verpleegd, GELDR9P. Wat men somtijds al niet eens vindt, waar men het niet zou zoeken bleek dezer dagen.- De landbouwer M. B. op Kleinbraak- huizen bezig zijnde om strooisel af te doen, vond in een sloot eene zyde versch spek van omstreeks vijftien pond gewicht. Voorzeker een buitenkansje in den slachttyd. GOIRLE. Zooals bekend is. zyn de uitgesloten arbeideis van de firma Puyen- broek. by de firma Van Besonw als tweede ploeg Ran den arbeid gesteld. Daar de firma Puyenbroek nu andere werk krachten tracht te krygen. wat haar aan de spinnerij te Tilburg reeds gelukt is onder het motief, dat al haar arbeiders bij de firma Van Besouw in dienst zyn, hebben de werklieden-organisaties besloten die arbeiders met dat werk te laten ophouden. sedert eenige weken ernstig ongesteld. juiste punt en de diepte aan te wijzen, Zyn toestand is evenwel in <je laatste "*aar z'ck 'n den grond een watorbron Landbouwonderwijs aan miliciens. Bij ministrieele beschikking is bepaald dat gedurende dezen winter aan miliciens van den landbouwenden stand in de gar nizoenen Bergen op Zoom, Breda, 's-Her- togenbosch en Nymegen. resp. aan 26. 22 16 en 19 miliciens lat.dbouwonderwyg zal worden gegeven. Tot onderwijzers van deze cursusssen benoemd voor Bergen op Zoom J. Th. Merx te Woensdrecht; voor Breda J. L.1 thans gedetineerd, beschuldigd dat hij den nacht van 6 op 7 Oct. van dit jaar te Leeuwen C. Gerritsen des nachts te uur met een mes in den rug gestoken heeft, zoodat hij des morgens 8 uur aan de bekomen wonde is overleden. Er werden getuigen a charge en déchar ge gedagvaard. Onder de laatstee is ook Dr. van Hangen te Wamel. Het Openbaar Ministerie waargenomen door mr. A. Mijnlieff, eischte tegen be klaagde 5 jaren gevangenisstraf. Versiftigiiig;. Men meldt uit Katwijk Drie kinderen van den landbouwer Van der Gugten alhier vonden dezer dagen in het land eenige sneden snykoek, die zy opaten. Eenige uren later deden zich bij de kinderen hevige vergiftigingsverschijn selen voor. De koek wasnl. ter verdelging van ratten, vermengd met arsenicum. Gelukkig heeft men door middel van spoedig ingeroepen geneeskige hulp bij twee Jer kleinen het. grootste gevaar afgewend. De toestand van het derde kind laat echter nog veel te wenschen over. Ongeluk. Woensdagavond even 7 uur is de 81jarige W. van Leeuwen, jalouzieön- fabrikant te Schiedam, in verschillende godsdienstige kringen zeer bekend, door te vroeg uitstappen onder de electrische tram van Rotterdam naar Schiedam geraakt. Ernstig gekwetst en met inge drukte borsikas werd hy opgenomen en per brancard naar het Ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zeer zorgwek kend, zoo niet hopeloos. Nader meldt men, dat de heer v. L. overleden is. Volksweerbaarheid Naar De Tijd verneemt, ligi het in het voornemen van den Minister van Oorlog den leden der Vrijwillige Weerbaarheids corpsen gratis een uniform, een geweer model 95 en patronen te verschaffen, mits de leden zich verbinden *.ot vrijwillige indiensttreding ten tijde van mobilisatie. Geen retonrksarfai) meer. Naar uit goede brou gemeld wordt, zullen bij de beide groote Sn orwegmaat» scbappyen .8. 6. en H S. M. de retour- kaarten evenals in Duitschland worden oigesuuait. Een nieuw ontwerptarief met prijstabellen voor enkele reis kaarten voor het vervoer van reizigers en bagage is in bewerking en zal binnenkort den Minister van Waterstaat ter goedkeuring worden aangeboden. Suikerbieten. Men schryft uit Ewijk De vroeg ingevallen winter heeft velen onaangenaam verrast. In het begin dezer week kon men hier on daar nog gansche akkers met suikerbieten zien staan en ook de aardappelen waren nog niet overal ge rooid. Of de waarde dezer veldvruchten on ver mindei d is gebleven, is een viaag, die door velen niet door ja beantwoord wordt. Aan de tramhalte liggen nog duizenden kilo's bieten over de aanzienlijke lengte langs de tramlijn opgestapeld. Het lykeu in de verte wel verschansingen, ruimte biedende voor een paar batterijen veldge schut. Over het goederenvervoer per tram zijn de landbouwers hier slecht te spreken daar de peeën hier dagen, weken blyven liggen, blootgesteld aan alle weer. Door de agenten der suikerfabriek zijn eenige vrachten stroo aangevoerd ter bescherming van de bieten tegen de vorst. Melk verkoop. Het ligt in het voornemen van den minister van bionenlandeche zaken aan zyn departement het onderwerp: Melkverkoop terhand te doen nemen, om zoo mogelyk te komen tot een voorstel van wettelijke regeling. Altijd die vuurwapenen. Men meldt aan -L. Ct." uit Noord» wolde Zondagmorgen heeft Lier een treurig ongeluk plaats gehad. De I8jarige jongeling Klaas Mulder schoot een haas met zyn dubelloops geweer. Daar het dier nog niet dood was. gaf hij het een slag met de kolf van zijn geweer, waar door het tweede schot afging, en hem trof in de borst, zoodat hy byna on- Een jonge Zwitserscbe schilderes dezen zomer in Holland om studies te maken, kreeg toen zy in de warme Octoberdagen bij Enkhuizen buiten zat te schetsen, onder meerdere projectielen een groote harde kool tegen het achterhoof-J. die haar, ofschoon uiterlijk letsel niet zicht baar was de hevigste pijnen veroorzaakte. En daarmee was het niet uit. De jonge dame, die gewend was van 's morgens vroeg tot den avond hard en geregeld te werken, kan sedert dezen dag tot haar wanhoep niets van beteeke- nis uitvoeren. Dezer dagen vertrok zy naar huis om zich onder behandeling van haar dokter te stellen. Een nieuw slachtoffer dus van de baldadigheid onzer straatjeugd. O ui dat hij voetballer was. Men meldt uit Groningen aan de -N.R Ct.". Zekere X was maandenlang buiten be trekking hij was op de hoogte van kan- toor werkzaamheden, maar slaagde er niet in werk te vinden, ook niet in het buitenland. Eindelijk bood hy zich nog eens aan op een kantoor in een handel, stad in Noord Duitschland. eo daar slaagde hij. Waaraan X dit te daokeo had Hy had een zeer goeden naam als voetballer; en toen dit aan bedoeld kantoor bekend werd hij aangenomen tegen een behoorlijk loon, maar onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat hy zich moest aansluiten by een bepaalde voetbalclub. Een der eerste vrije Zondagen mocht hij meetrekken naar Leipzig, om daar te spe len. Andree's lijk gevoaden Kapitein Storm, de gezagvoerder van den Deensche schoener .Juga" heeft de tyding meegebracht, dat kapitein Cnalker, van he"t Amerikaansche schip Pelops, op een land. tocht in het noordelijke gedeelte van Labrador, niet ver van de kust ter hoogte van Kaap Mugora een eenvoudig kruis heefi gevonden, waarop de naam Andree" stond. Iu den grond onder het kruis lag een lyk en ook een doos met papieren. Waar de makkers van Andree zjjn geble. is niet hekend geworden; maar de papieren, welke zich in de doos bevinden, zullen dat waarschynlyk ophelderen. An.' droe w-us bij zyn vertrek iets over de veertig. Len rooverstukje wordt uit Palermo bericht. Zeven ver momde roovers namen by de poorten/der stad den jongen Giliberto. zoon van een milionnair, en zyn neef Tarotta govangen. De eerste werd met de roovers medege. voerd, terwyl de neef met een brief naar de vader Giliberto werd gezonden. Men bood deze de v.yheid van zyn zoon aan tegen een losprijs van 300,000 lires. De vader smeekte de politie zich niet in deze zaak te mengen Hy betaald zonder aarzelen en smaakte de vreugde nog denzelfden avond zijn zoon gezond en wel thuis te zien Mijnongeluk. In de mijn Radbod in Westr,halen, toebehoorond aan een Trierer mijnmaa!. schappij heeft een vreeselijke myngas» ontploffing plaats gehad. Op het oogenblik der ontploffing waren er 400 man in du mijn. Er zyn reeds 60 zwaar gewonden men vreest dat 150 menschenlevens verloren zyn. Amerikaanselie wedden schappen. Reeds «p den laaisten Donderdagmiddag bood het straatleven in New- York den voorbyg.nger allerlei groteske en tevens niets k. stende vermakelijkheden het afdoen van de beroemde Amerikaansche verkiezingsweddenschap was begonnen. Zoo kon men er getuige van zyn hoe onder stormachtig gejubel een der meest befaamde toon -elspeelster van New-York in een vat zonder bodem rondom het groote gebouw van het Casino theater heen huppelden gelyk een musch in de sneeuw, om de schuld te delgen, die zij de wedharistocht op zich had geno- middellijk stierf. Om z'n voeten te warmen Zaterdag klonk te Prinsenhage door het dorp de school op den Doelen staat in brand. Bij aankomst bleek, dat er brand was uitgebroken in een lokaaltje, waarin brandstoffen waren geboigen, welk brandje echter spoedig word gebluscht. door men. In het Central Park klauterde een man in een boom en verkondigde van dit stand punt met daverende stem aan de voorby- gangers, dat hy een werkelyke onver- val8chte aap was. Een ander kroop midden op den Broadway 'n halven kilometer ver op handeu en voeten voort, onder de" leven-in-gevaar-brengende laclisiuipen van het publiek. Een scheepskapitein deed eerlyke en wanhopige pogingen om in een dunne sta len steunpilaar van het viaduct der elec- trisclie tram te klimmen hy was namelyk voornemens met de tanden in de elec trische geleiding te byten en kou van dit zonderlinge voornemen door de politie slechts met geweld worden teruggehouden. Overal zag men lieden, die zorgelijk ge«

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2