Limburgsch Nieuws. Frans Rosier. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. een uurtje zoete rust te Runnen Een land slaan. Op een nieuw commando van enkel maar, die de kachel aanmaakt, het Zoek den kerel sprong het dier er wel ontbijt op ^tafel brengt, de ontbrekende over, maar scheen het spoor kwijt en knoopen aannaait, de kleeren poetst en kwam terug uit het koolland. Ook reinigt, de kousen stopt, de lampen vult de laarzen poetst, de kinderen wascht Zoo hier ook maar een enkel man is die daarop bogen kan, dan melde hij zich aan en kome op het podium Eene doodelyke stilte volgde. Dan verhief zich schuchter in 't midden der raai een klein gebouwd ventje, dat pruilend uit de oogen staarde. Wat klonk het aardig uit den mond der spreekster. Daar gij het uitdrukkelijk verlangt Bella, zal ik er openlijk voor uitkomen Ja. zoo'n man ben ik Spreeksters echtgenoot. Maandagnacht half 1 is Frans Rosier door twee mannen gevat te Opperdoes, vlak bij Medemblik waar hij tot het laatste toe zich heeft schuil gehouden. Blijkens het uitvoerig verslag dat het Hbl." van de op hem gehouden klopjacht met speurhonden geeft, waren het de tweede nacht speurhond -Germanicus" en de aanvalshond -Prins" die hem zouden zoeken, terwijl -Herta" in reserve achter bleef. Na een bezoek aan de plaats waar Rosier zich twee dagen verborgen had gehouden begon de eigenlijke klopjacht. Over de hekken rekten zich, in het donker onder de boomen, de halzen van de nieuws gierigen toen de beuren Rothpletz en Kessler met hun honden het l uis van den directeur verlibten. De eerstgenoemde commandeerde nu koit en krachtig zoek den kerel zoek den kerel De speurhond (de andere werd achtergehouden) snoof, en vloog direct op de achterzijde van den tuin aan, de schutting over naar de straatzijde aan den kant van de haven. En nu gebeurde iets heel onverwachts. Terwijl -Germanicus" nog steeds langs de haven een spoor scheen te volgen, klonken in de richting van het gesticht plotseling alarmsignalen. In groote ontsteltenis renden allen op de signalen aan. Aan de achterzijde van 't gesticht deelden verplegers gejaagd mede, dat zij Rosier gezien hadden. Ily lag aan de straatzijde van de schutting, welke gedeeltelijk over het water is gebouwd, maar toen hy zich door de speurende verplegers ontdekt zag, wist hy zich door de schatting been naar de andere zijde te wringen. Frans nog nfcijj -tff! ik jttgt; 'ATOrAg~1naig6 hel pa3 achter het gesticht weg. de schutting tusschen zich en zyn vervolgers iateude. Op de plek van het gestichtsterrein, die h6m tot laatste schuilplaats heeft gediend, en vanwaar bij bet begin der op hem gerichte klopjacht keurig heeft kun nen gadeslaan, werd een stuk wit zeildoek gevonden en een ijzeren koevoet, Frans was dus alweer gewapend en tot inbreken in staat. Toen nu de heeren Kessler en Rothpletz met de honden voor de bedoelde schutting kwamen, moest eerst een poortje worden geopend, waardoor Rosier langs denzelf den weg kon worden gevolgd. Maar daarop werd het pad dan ook in vliegend vaart afgelegd. Toch scheen de vlugge Frans genoeg te hebben gehad aan zijn voorsprong, want toen men geheel aan de overzyde van de haven op den land weg aankwam was de vogel gevlogen Tot overmaat van ramp scheen -Germani cus" het spoor geheel bijster te zyn. H gaf geen bepaalde richting meer aan en moest bij herhaling op spoor worden gebracht- Tevergeefs is daarop een stuk van den landweg a/gezocht. Een man uit de buurt kwam daarop verklaren, dat Frans waarschynlyk de breede sloot was over gestoken, welke den landweg van bet weiland scheidt. Een der schuiten lag los to drijven. Deze aanwijzing scheen juist te zyn. Met de vermoeide honden werd naar den overkant gevaren terwyl de heer Kessler terugkeerde om nu ook -Herta' op te halen. -Germanicus" scheen weer eon spoor te hebben. Recht vooruit trok het beest zijn geleider bet weiland door en bleef voor een sloot staan. Deze was geheel met kroos buockt maar een geul daariD tooDde aan. dat kort geleden iemand er door gegaan moest zyn. Het voor dezen doorgang weggeduwde riet op den kant bevestigde dit vermoeden. Er werd even rust gehouden en de terugkomst van den heer Kessler met den door hem gedresseerden hond -Herta'' afgewacht. -Herta" nam daarop het spoor over van "Germanicus". Zoek klonk het weer Zoek den kerel 1 En met bewonderens waardige zekerheid, rende Herin" het stuk weiland af, zbb snel, dat we hem nauwelijks konden byhouden. -Herta" bleef voor een laag hekje van een koel buurt, onge- o. fende een afleidende herrie in de door toel 'opend volk veroorzaakt, wenschte afleiding. Iemand kwam beweren, dat Frans in een veestal aan den straatweg zou zitten of weer via dezen weg het gestichts terrein zou zijn omgegaan. Waren de leiders met de honden het koolland in gegaan, ze zouden Frans hebben gevangen, want later bleek bet spoor goed te zijn geweest. Maar de afleiding bracht ons naar den straatweg terug, waar veestallen en schuren zonder resultaat werden door. zocht. Toen vlogen de honden plotseling den weg en erven over en brachten ons na een grooten omweg naar bet gesiichts- terrein terug. Ze schenen naar het oude spoor te zoeken, of ook kwam de gedachte op, dat Frans, opgejaagd, opnieuw schu bij het gesticht zou hebben gezocht. Op grond van dit vermoeden, werd besloten het gestichtsterrein met de honden af te loopen. Te ongeveer één uur in den nacht was daarmee een begin gemaakt, toen een der gestiehtsbeambten met een lantaarn omboog op de speurende groep kwam toeloopen mot de juichkreet Frans is binnen Frans is binnen Hij 7erielde verder als antwoord op onze ongeloovige gezichten dat» twee lieden uit bet naburige plaatsje Oppeidoes, Rosier gegrepen en binnengebracht hadden. Deze twee manoon waren Dieter Bos Janzoon, 34 jaar oud. en Jacobus Bos Janzoon, 32 jaar oud. Door den burgemeester van Opperdoes waren ze aangesteld om 's nachts op den loer te liggen. Ze hadden post gevat by een grintpad r.aar den spoordijk, waren ieder met een flink mes en Pieter boven dien met een hooivork gewapend. t Zal tusschen half een en een uur Maandagnacht geweest zijn, toen Piet wat boorde aankomen en zijn broer tot waakzaamheid aanmaande. En jawel, even later kon hy' by den maneschijn waarne men, dat iemand over den spoordijk keek of het aan den kant van Opperdoes wel veilig was. De nieuwsgierige Frans be. merkte het onraad en week terug, maar toen sprongen de gebroeders Bos vooruit en -werda" schreeuwde Pieter, zijn hooi vork vooruilhoudende. Ik ben een patiënt, zei de aangehou dene. D^n ben jy Frans Rosier schreeuwde Pieteren sprong met zijn broer -Pas op, want ik schiet," kryschte i'rans, en hy maakte de beweging van schieten met een hark. die hij bij zich had. Maar Pieter Bos verzekerde Frans, dat hy hem de hersene zou inslaan. Toen deed Rosier nog een zwakke poging tot ontsnapping. Hij liet zich in een sloot vallen om een ander stuk land te kunnen bereiken, maar tegeiyk waren de kranige gebroeders Bos bij hem. De kans voor Rosier was verkeken. Blijkbaar bang voor -wapengeweld" riep hij -Ik geef me over. Ik ben moe. Anders zou je zien. wie ik was. Maar ik heb in geen vijf dagen te vreten gehad b rans bleek inderdaad door het opjagen vrijwel te zijn uitgeput. Hij liet zich gewillig uit de sl.ot trekken en als arrestant tusschen de gebroeders Bos mee voeren naar bet gesticht, ruim twintig minuten gaans. Ze hielden hem s'evjg vast en Pieter drukte de groote punten der hooivork tegen Frans' borst ten betooge dat verzet wel eenigszins gevaarlijk was -Al bad ie dood gemoeten, mynheer," zei Piet, -we hadden 'ra niet laten loopen Een der doctoren verklaarde nog. dat Frans er ellendig slecht uitzag en uitgeput scheen. Hij was eerst n.ar het badhuis, daarna dadelyk naar de versterkte afdeeling overgebracht. Hij bekeode dadelijk na zijn ontvluchting in 't huis van den directeur te zijn ingeslopen en daar tot den bewusten Zondagnacht te hebben vertoefd. De huis houdster had hem onbewust op zolder gesloten. Daarna bad hij zich op het gestichtster rein weten schuil te houden. Kleeren had hij pas Maandagnacht gestolen. Hij was ook werkelijk den weg gevolgd dien de bonden wilden nemen, met de schuit over de sloot, door de wei en het koolland. Toen zag hij een boetje (schuurtje) en daar vond hij een pilo pak om zijn négligé te bedekken Ook een stuk brood at hij daar op, en nam de hark mede waarmee hy was gewa pend toen hij in den strik liep, dien de ge broeders Bos hem hadden gespannen. trok de processie omstreeks 9 uur do om in het Miraculeuze Kapel binnen, die wederom aanvang te te klein bleek, om alle bezoekers te bevatten Onder de plechtige H. Mis werd door d n Wo't-erw. lieer Kapelaan Smeets eene schoone Feestpredikatie gehouden. Na afloop der kerkelijke plechtigheden a.invaardde de processie weder in dezelfde volgoi> den terugtocht naar Venray, alwaar men omstreeks 12 uur arriveerde, en de bedevaart met oen plechtig Lof besloten werd. ZonJag 20 Sept. a. s. zal alhier het jaarlyksehe feest der H. Kindsheid ge vierd worden en de gewone optocht der kinderen plaats hebben. Zondagmorgen trok door onze ge meente de Heimondsche processie naar Kevelaar, zijnde 310 personen, mannen en vrouwen, welke deze bede tocht te voet «Heggen. Op de terugreis logeerden de bedevaart gangers hier Maandagavond, en werd Dinsdagmorgen wederom opgewekt de reis naar huis aanvaard. Do hoor Moer beek, onlangs in het St. Josepbsgesticlit alhier gekomen, voor rust en lierstel van krachten, op speciaal advies ynn zijn geneesheer, vond iiier onverwacht een treurig einde. Woeusdagvoormiddag had hij nog met een binsjanoot gewandeld, 's avonds be zocht bi, een ander medebewoner, met wien hy ""g kaart speelde tot half 9. Deze heeft toen de neer M. zich naar zijne kamer begaf, niets bijzonders aan hem bemerkt. Niet lang d aarna is hij, onder totaal onbe kende omstandigheden, uit het raam van de bovenverdieping gevallen. De WelPd. Zeergel. heer Dr. Janssen, was bij afwezigheid van den huisdokter spoedig ter plaats». I> i een vreeselijk lijden is de beer M. Donderdagmiddag, na voorzien te zijn van de laatste H. H. Sacramenten, overleden. aanstaand'.' voorjaar met oen kunnt?n maken. Tabak op de heide SITTARD. Mevr. Joosten Meuter, die Donderdag 27 Augustus 11. het ongeluk had, tijdens eene verkooping in de zaal -Ober Bayern" door het glazen p'-tforro van het dak te vallen. >s Woensdagmidd»; omstreeks 4 uur in de kliniek der Fran- sche Zusters aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden. Russische anarchisten. MAASTRICHT. Twee Russische anar chisten die blijkbaar een hunner ontrouwe leden achtervolgden stappen Donderdag in Maastricht af. Hun slachtoffer was bun echter voor geweest on was met een vroegere trein reeds naar Luik vertrok ken, waaropzij nu den eerstvolgenden trein naar Luik namen, Op een nader te bepalen d ig zal de R. K. Volksbond alhier, het 50jarig Priesterfeest van Z. H. Paus Pius X op feestelijke wrj'.e herdenken, Werd bjj den verkoop van fokstieren van de Stierboudery Venray in de vorige jaren steeds voor goede waar gezorgd, door de Commissie van Aankoop zijn thans voor den a.«. verkoop van Maandag een drietal stu ren aangekocht, zooals naar het oordeel van bevoegde kenners hier nog noo t >ji zijn aangeboden. ,A 's zal het dan ook wel niet oi.ib; ei.» MERSKLO. In de Zondagavond 7 uur gehouden vergadering van de werkende leden van "St. Hubertus" werd. na inning van coiit' butie en boeten, gesproken over het hou j cc counsop -Diana". Dit concours aanvankelijk vastgesteld op 13 Sept.' .i-er, werd nader bepaald 008 Septcmbf- Po elfder ure ontving men Maandag bericht, dat de wedstrijd was uitgesteld tot den 20 September. Daar evenwel de meeste leden van St. Hubertus besloten hebben dien dag een fietstochtje naar Venlo te maken, zal dit gezelschap zich hoogstwaarschijnlijk van deelname onthouden. Verder werd besloten stukken aan te vragen voor de dezen winter te geven uit voering, welke nog tot meer bespreking aanleiding gaf. GENNEP. In het naburig dorp Kes» sel had een erg ongeval plaats. Een monteur was bezig de telefoonleiding van de Ville-mühle naar liet station Hassura na te zien, omdat deze onvoldoende werkte, wat bleek voor te spruiten uit de om standigheid, dat zich takken der boomen met draden hadden verward. Toen de monteur een dezer takken wilde afhakken, gleed hij uiten kapte zich in den onder arm, waardoor een ader werd doorge sneden. Uitgeput door bloedverlies werd hij in zorgwekkenden toestand naar bet ziekenhuis te Goch vervoerd. Oprichting; fabriek Voor eener dynamiet- in Limburg; den raad van state (afdeeling ge- VENRAY, 12 September 1908. 1 Dinsdagmorgen trok van uit de Parochie kerk alhier, onder het muziek der Fanfare Eaterpe", de jaarlijkscfie processie naar het Genadeoord van Maria te Oostrum. Aldaar afgehaald door sierljjke bruidjes, HELDEN PANNINGEN. De jaarmarkt van verleden Dinsdag was over het al gemeen goed bezocht, een vijftig stuks hoornvee stonden aan de lijn, waarvan er verschillende verkocht werden Handels- voorwerpen. het hoofdproduct van dezen markt, waren zeer veel aangevoerd. De handel in biggen was echter onbeduidend. MAASBREE. De 29jarige landbouwer J, H. Smits alhier, die in den nacht van Zondag op Maandag van uit Baailo, waar- hij zich met kaartspel had geamuseerd, huiswaarts keerde, en ter verkorting van den weg door het veld ging, vond men 's morgens dood in een droge sloot liggen; een geneesheer verklaarde dat hem de halswervels gebroken waren. Het schijnt dat hij door over de sloot te springen of daarin te vallen, het leven heeft moeten laten. SUSTEREN. Maandag dreef alhier in Oostelijke richting een luchtballon. Het luchtgevaarte was zoo laag den grond ge naderd, dat de inzittenden duidelyk met de toeschouwers spraken. Het luchtschip voerde de Duitsche vlag. SITTARD. Naar Limburg meldt, is de Tabaksmaatschappij Asahan Deli te Am sterdam voornemens, op de uitgestrekte Graetheide in de omstreken van Sittard do proef te nemen met het planten van tabak en zijn reeds de noodige stappen gedaan schillen van bestuur) werd Woensdag een zaak behandeld van groot belang van onze nationale ny verheid in het algemeen en voor onze mynindustrie in bet bijzonder. Door de heeren M. Micheels en A. van Reeth was aan B. en W. van de gemeen te Grubbenvorst in overeenstemming met de hinderwet vergunning gevraagd tot Let oprichten binnen het gebied dezer gemeen ten 7an een fabriek van dynamiet en ze» kerheidsontploffingsstoffrn. Kort voor de termijn, gedurenJe welken de bezoekers het recht van verkoop had den op de betrokken terreinen veretreken was, werd door B. en W. van Grubben vorst de gevraagde vergunning geweigerd. De teleurgestelde verzoekers gingen daarop krachtens art. 15 der Hinderwet in hooger beroep bij de kroon; waarvan baar behandeling heden voor bet advies geroepen college, dat op zijn beurt bet gebruikelijk advies inwon van Gedepu teerde Staten van Limburg die zich weder lieten voorlichten door den ingenieur van den Prov. Waterstaai, den beer P. C. Huenges en door B. en W. van Grubben vorst. Als gemachtigde der verzoekers en appelanten trad op rar. dr. J. H. W. Q. Ter Spill, adv. procureur, alhier, aan wien, nadat Staatsraad mr. Van Gennep rapport te dezer zake had uitgebracht, het woord werd verleend tot het houden van zijn pleidooi, waaruit wij enkele punten aan stippen; Voor de mijnindustrie bier te lande is detot8tandkomening eener nationale fabriek van dynamiet een levensquaestie. Ia elk vindt men trilt cr&xéefl tfeT&B- lijk fabriek, behalve Nederland en de combinatie is niet eervol in... Turkye 1 Thans moet hier te lande de hulpstof uit België en Duitschiand door dicht be bouwde gedeelte van Zuid Limburg per as worden aar, gevoerd. De staatsmijnen alleen hebben 1800 K.G. per maaDd noo- dig, terwyl alle mynen in Zuid Limburg te zamen thans reeds 100.000 K.G. per jaar behoeven. Komen er internationale verwikkelingen, dan zal een verbod van uitvoer van dynamiet uit de ons omrin gende landen een der eerste daden van oorlog of neutraliteit ziin, om steenkool ontginning zal dan bij gebrek aan on misbare hulpstof lam gelegd zyu en dat jnist in een tyd, dat steenkool de waarde heeft van goud en wellicht de gebeele Nederlandsche nijverheid zoowel als na tionale verdediging op het bezit op eigen mijnen vertrouwt en aangewezen is. Volgens de vaste jurisprudentie van den Raad van State konden naar pl.'s over tuiging de geopperde bezwaren niet in aanmerking komen en wel:, lo. omdat de Hinderwet slechts de bezwaren geldig acht. ontleend aan den bestaanden toestand, niet de toekomstige bezwaren, die betrekkiug hebben op nog te stichten gebouwen, 2o. omdat de Hinderwet slechts op bet oog heeft het gevaar, de schade of hinder als direct gevolg der inrichting niet dus depreciatie van terreinnen af verhooging van a8surantiepremieën); 3e. omdat het bezwaar, ontleend aan het vervoer der producten niet betreft de inrichting zelve, en dus buiten beschouwing moet worden gelaten. In het bijzonder geldt dit bovendien voor een imichtig, waar ontplofbare stoffen worden geproduceerd, aangezien voor dit vervoer afzonderlijke voorschriften bestaan in de buskruitwet en de daarop gebaseerde algemeene maatre gelen van bestuur- Naai deze bezwaren als volmaakt illegaal jen niet ter zake dienende aldus t« hebben terzijde gesteld met oen beroep op ver schillende Koninklyke beslissingen, ging pl. thans over de behandeling van het eigenlijke ontploffingsgevaar, het eenige punt van belang, waarontrent door de Limburgsche autoreiteiten moedwillig alle deskundige voorlichting gepasseerd. Pl. gaf vervolgens een uitvoerige uit eenzetting van de ligging en inrichting der te bouwen fabriek. Er komen drie bewaarplaatsen. 235 M. van den weg naar Horst verwijderd in den veiligsten boek van het terrein, onderling op 115 M. afstand gelegen. Nergens in het buitenland vindt men dien afstand. Ieder reservoir is voor een maxi mum van 20.000 K.G, dynamiet bestemd, niet voor 60.000 K.G. zooals in 't tenden tieuze rapport van den ingenieur staat. lke bewaarplaats wordt omringd door een aarden wal van 4i/z M. hoogte en 11 M. breedte aan den voet. De bodem is drassig en werkt dus als stootkussen. Mocht één bewaarplaats onverhoopt in de lucht vliegen, dan zijn de andere twee nog volmaakt veilig. Pl. concludeerde dit op grond der ervaring o. a. opgedaan bij de bekende ramp te Keeken by Lobith in 1895, toen de -Elisabeth" geladen met dynamiet in de lucht vloog en van twee andere schepen op 20 k 30 Meter afstand gelegen wel het tuigage werd geroseerd en de opvarende werden gedood, doch niet de lading dyna miet ontplofte. 9 a. Zondag 5 uur in de zaal van den op initiatief van den MAASHEES. A. namiddag zal alhier beer G. Creemers, heer Burgemeester eene groote vergadering gehouden worden, teneinde te komen tot de oprichting eener Maasvereeniging voor de gemeente Maashees, alzoo de eerste afdeeling der vereeniging in Noordbrabant. Als spreker is uitgenoodigd de heer A. Kellenaers JBzn. te Meerloo Wij wenschen Maashees alle succes. AS JEN. Een onzer geaebtate mede burgers. de heer E. A. Rovers, Oud-lid van den Raad van Indië, Ridder in de orde van deu Ned. Leeuw is na een kwynende ziekte van eenige maanden Zatordagnamid- dag zacht en kalm overleden. Onder hoofsche vormen vriendelijk en eenvoudig, door eenieder in hooge mate gerespecteei d en als Staaisburger alom geacht, was bij een persoonlijkheid, die men zo gaarne nog tal van levensjaren gegund zou bobben. OSS. Maandagnamiddag brandden twee woningen af in de Bossche straal, be woond door de gezinnen G. v. d. Lee, Gys Bertens en Wed. Bloks. Nagenoeg de geheele inboedel word een prooi der vlammen. Alleen Bnrteus was laag ver zekerd. Naar wy vernemen moet de brand ontstaan zijn door kinderen die met vuur speelden. De vermoedelyke dader van den af. schuwlyiien moord by Keilen by Kleef, een 32 jarige kantoorbediende Van den Bergh margarinefabrieken te Kleef, is Zondagavond door de politie aan bet sta tion gearresteerd, toen hij uit den trein stapte die van 's Gravenliage alhier te i.05 arriveert. Maandagmorgen is hy naar Arnhem overgebracht om ter be schikking der justitie te worden gesteld. Ely was zeer onder den indruk. De man is vroeger naar men ons mede deelde. reeds wegens ernstig zenuw, lijden in een inrichting verpleegd. Dat de verdachte zelfmoord gepleegd zou hebben, is dus onjuist geweest. Treinongeluk. Woensiagmorgen had er aan het station Emmerik een treurig ongeluk plaats. Terwyl de brievenbesteller van 's Heeren. berg aan den trein Amsterdam—Emmerik I de briefpost wildo afhalen had hy het ongeluk te struikelen en onder den trein te geraken, zoodat hem beide beenen werden afgereden. De man is Dondeidag overleden. De gezondheidstoestand van II Jl. de Koningin. Woensdag biachi prof. Hauwer uit Utrecht een bezoek per automobiel aan het Loo. H. M. de Koningin blijft zooveel mogelijk in hare particuliere vertrekken. Zij rydt niet uit en doet ailoen nu en dan een wandeling in het koninklijk park. Alle bezoeken en audiënties zyn tot bet strikt noodzakelyke beperkt Die kende zijn klant. Dat een rywieldief gevoel voor humor kan hebben, blykt wel uit het feit, dat een fiets ontvreemd is bij den heer Henckel, Fluweelen Burgwal te Den Haag, die hoofdagent is van een verzekeringmaat schappij tegen rijwieldiefstallen. Herhalingsoefeningen. De minister van Oorlog zil het uur van opkomst van de militairen voor herhalingsoefeningen vervroegen, zoodat zij in plaats van 4 uur 's middags reeds ten 1 uur in bun garnizoensplaats moeten present zijn. Wraak van kermisliefliebbers. Nog altijd gaat men te Bergambacht voort zijn misnoegen over de afschaffing der kermis te uiten. De vorige week brandde by liet anti- revoluHonnair raadslid Rooken de boeren-

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2