voor UitgeverW. Munckhof, Venray. 1858 18 Sept. 1908. GRATIS. Er in geloopen Zaterdag- 1 '2 September 1 OOB. 20ste .Taargang No. 38. Tuin- en Landbouw. Mengelwerk. Geluk en ongeluk. De eerste gelegenheid. Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën: 's Pausen gouden priesterfeest Op Vrijdag 18 Sept., zal het 50 jaar geleden zijn, dat Paus Pius X uit de handen van Mgr. Antonio Farina, de heilige priesterwijding ontving. Over de geheele wereld wekt deze herinnering een blijde geestdrift en jubelende toejuiching, omdat de ware grootheid onweerstaanbaar tol zulke vervoering dringt. Ware grootheid Inderdaad dat leven, in zoo bc- hoeftigen eenvoud begonnen, is in zijn schitterende ontwikkeling één gulden zonneweg. Altijd hooger verheffing, altijd rijker schoonheid altijd meerder eereHerinnert u slechts de datums, die ons doen denken aan 't woord der goddelijke Openbaring excultavit ut gigas ad eurrenaam viam, hij springt op als een reus om zijn baan te betreden. (Ps. 18). 18 Sopt. 1858 priesterwijding en benoeming tot kapelaan te lombolo. mi iooT pastoor bèuüeüiu tê i_ Zijn bisschop, Mgr. Zinelli, begon altijd hooger den rijkbegaafden en toch zoo eenvoudige» priester te achten. Hij benoemde hem achter eenvolgens tot kanunnik van het kathedraal kapittel, proost daarvan en bisschoppelijk kanselier, vicaris generaal. Den 10 Nov. 1884 werd Guiseppe Sarto benoemd tot bisschop van Mantua en als zoodanig gewijd door Z.Fm. Kardinaal Parocchi. In bet Consistorie van 12 Juni 1893 benoemde Paus Leo XI11 hem tot kardinaal-priester van Sint Bemar dus dei-Thermi en verhief hem twee dagen later op den ze u- belangrijken patriarchalen zetel van Venetië, dien hij negen jaren bezet heefi. Men weet hoe op den 4 Aug. 1903 vanaf het balkon der St. Pieterskerk de blijde tijding klonk »Wij verkondigen U een grooie vreugde wij hebben tot Paus den hoogst eminenten en hoogst eerwaardigen Heer Jozef ■Sarto, die dei naam aannam van Pius X. Waarlijk ut gigas, met reuzen schreden ging hij voort op den weg der grootheid En sinds hij geplaatst werd op het hoogste punt der aardsche grootheid, trok die machtige aan door de over weldigende aantrekkelijkheid zijner goedheid, door de onweerstaanbare macht zijner wijsheid, door den innemenden invloed zijner rechtschapenheid. Hoogheid ken merkte een Paus Leo XIII, die tot in ongewone lengte van dagen de wereld verbaasde door de werkkracht zijns geestes; goedheid kenmerkt de werkkracht van Pius X, die de wereld verovert door de werking zijns harten. De wijsheid ontbreekt niet, de voorzichtigheid is daar, de onbuigbare kracht werkt in volle ontwikkeling; maar dat alles wordt beïnvloed door een harteusgoedheid en een lavenseenvoud, die tot de b.óg^tj hwo:d r:,g en Hij is de man der Voorzienigheid. Guiseppe Sarto, hoe bekend ook in de kringen zijner werkzaamheid, hoe vermaard onder de Italiaansche geestelijken, meermalen uitbundig geprezen door zijn hoog-beroemden voorganger op den pauselijken stoel, Leo XIII; Guiseppe Sarto, was onbekend in wat men noemt de wereldgeschiedenis. Hij was niet gevormd in de school der diplomatie, had geen diploma- tieken rang bekleed en bood slechts aan een betrekkelijk kleinen kring de stichting van zijn heiligen levens wandel, do zegening zijner degelij ke werkzaamheid en het verbazend schouwspel eener geleidelijke, maar voortdurende verheffing. Zelfs in het conclaaf, waarin de nieuwe Paus moest worden gekozen, werd hij schijnbaar in 't eerst niet opgemerkt. In de eerste zitting ontving Rampolla 24 stemmen, Gotti 17 en hij, Sarto, 5! Zeker zijn stemmental klom maar eerst na een dier voorvallen, die men zoo gaarne toeschrijft aan menschelijk overleg, en die toch niets zijn dan toelatingen en beslissingen van' uen ai-besiurenüe;i God ('het protest der Oosten- rijksche regeering tegen Rampolla's verkiezing, uitgebracht door Kard. PuzynaJ werd het altijd duide lijker, dat hij de uitverkorene, de man Gods was. De eenige verklaring van dit feit geeft het evangelisch woord niemand ontsteekt het licht en plaatst het onder de korenmaat maar op den kandelaar, opdat het schijn© voor allen, die in het huis zijn. Hoe heeft dat licht geschenen in Pius X Wat energieke verande ringen in kerkmuziek, in inrich ting van kerkbestuur, in opleiding en stichting der geestelijken! Wat volkrachtig optreden tegen de dwaling, hetzij zij zich openbaarde in maatschappelijk opzicht, door valsche democratie hetzij zij zich uitsprak in leerstellig opzicht door het stelsel der modernisten Wat onbarmhartige ontmaskering der valsche staatkunde en der valsche wetenschap beiden In Pius X meende de wereld te kunnen bezien den goedigen dorpspastoor, en zij vindt in hem haar onbaimhartigeu rechter, die waar recht en waarheid eischen in onverbiddelijke gestreng heid optreedt. Ja Hij is de man der voorzienig heid. Juist bij het verraderlijk insluipen der dwaling, die helaas ook d6 besten tracht te bederven, is een wachter noodig, waakzaam als Pius X, scherpziend als hij, en die onverschrokken staat tegenover alle gevaar. En wanneer al die eigen schappen, die hardheid en vastheid van karakter veronderstellen, worden bestuurd en beïnvloed door een onweerstaanbare hartensgoedheid, dan is het geen wonder dat de sympathie wordt gedreven tot in liet geestdriftige, de liefde tot iti het hartstochtelijke. Dan kunnen wij w« o kl-i'C' 1 7'' en met zulke vervoering in alle talen aller volkeren den wensch weer klinkt Leve Pius X, Paus en Koning Dan begrijpen wij den drang, die ook ons op de lippen legt de hartensbede God, behoud hem en snaar hem in dit teven en lever hem niet aan de willekeur zijner vijanden." Toen de doorluchtige naamgenoot van dezen roemrijken Paus. Pius IX, een beroep deed op het geloof en de liefde der volkeren toen hebben onze vaderen geantwoord in de offergaven van hun bloed en hun leven toen trokken zij op als zoo vele scharen van helden om Pius te toonen dat zij hem eerden en minden Pius X kan zulke lichamelijke toewijding op den dag van heden niet gebruiken. Maar wat hij vraagt, waarop hij recht heeft, en wat wij hem met fierheid moeten brengen is het offer onzer liefde, het offer onzer beden het offer van onzen geldelijken steun het offer onzer persoonlijke toe wijding. Hem, de Paus den stedehou der van Christus zij dit alp uit volle harte geschonken. Op tL; |8 Sept. moeten wij bidden voo «i ut een algemeene communie. En eiken dag van ons leven ga voor den goede Pius deze bede van onze lippen De Heer spare hem en behoude hem in dit leven, make hem zalig op aarde en levers hem niet over aan den wil zijner vijanden." JAN. die zich voor 1 Oct. a. s. op ,,Peel en Maas" abonneeren ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers Rust in den veestal. Verwacht men van zijn melkvee eene voldoende hoeveelheid melk, dan is het noodzakelijk dat men de dieren tijd en rust gunt voor de voedselopname en het herkauwen. Iedere opwinding, angst, toorn of schrik roept een stoornis in de melk» afscheiding te voorschijn. Eveneens verdient het afkeuring, dat het dienstpersoneel daar bezoeken ont» vangt, waarbij luidruchtige gesprek» ken worden gevoerd. Maar vooral gedurende het melken dient alles rustig te wezen. Overbodige personen verwijdere men op die tijden uit den stal. Ook moet het personeel lastige, weerspannige koeien met zachtheid en niet ruw behandelen. Personen, die uit den aard van hun karakter opvliegend zijn, deugen daarom niet om mot melkvee om te gaan, Het hard aanspreken, stooten, schoppen, enz. gedurende het melken moet achterwege blijven. Ouhandcl» bare dieren scheide men liever van laatst Deze onhandelbaarheid is in den regel ontstaan uit een ruwe behandeling, ofwel door pijnlijke ongevallen aan den uier (tapelwonden uierzwellingen. enz,) k' T PEEL voor Vknray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. MAAS van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. HH—iWHIHS— ZIJ, Slot. Toen de vo st bij het begin van het feest den kring zijner gasten rondkeek, bemerkte hij de afwezigheid van den onder-houtvester Schroder, doch hij sprak er niet over. Bfi het ontbijt echter, waarbij allen aanzaten, zeide de vorst plotseling luide, zoodat ieder het hoorde Waar is Schroder toch. mijnheer de houtvester Ik heb hem den geheelen morgen niet gezien. Waarom is hij niet hier Hoogheid, antwoordde de hout vester, Schroder lijdt erg aan rlieumathiek en is niet in staat de jactit mede te maken. Ik heb reeds over ziju pensionee- ring gedacht, want ik vrees dat hij niet langer dienst zal kunnen doen. Wat zeide de vorst, Schroder is invalide Daar weet ik immers niets van. Sinds wanneet is hij dan ziek Reeds eenige weken, loog de hout vester op het oogenblik schijnt het erg met hem gesteld te zijn, anders zou hij de Huberiusjacht niet voorbij laten gaan. De vorst scheen eenige oogenblik ken na te denken daarop zei hij Schroder moet komen, ik wil hem zien. De houtvester schrok, daar had hij niet op gerekend. Hoogheid, stamelde hij, ik geloof niet dat het hem mogelijk zal zijn uw bevel bp te volgen. Zooals ik gehoord heb is hij nauwelijks in staat van zijn stoel op te staan. Dat kan niet schelen, riep de vorst vastbesloten, wanneer Schroder niet kan loopen, dan uioet hij maar kruipen. En Idj beval zijn jagermeesier zich naar den onder-houtvesier te begeven en iiem te bevelen direct bij den vorst te komen. Den houtvester verging op eons alle eetlus'. Hij zag reeds in de blamage, wanneer Schröier nu gezond als een visch voor de oogen van den vorst verscheen, en vreesde niet ten onrechte de ongenade van zijn lieer. Daarbij wierp hij woedende blikken op zijn aanstaanden schoonzoon, dien hij be- tchouwde als de oorzaak van alle kwaad. Vóór nog de houtvester antwoorden kou. verscheen Schroder. Flink als een jongeling schreed hij door het woud, en spoedig was hij in de nabijheid van den vorst, slechts van dezen gescheiden door 'n sloot Een eind verder was wol een dam over de sloot maar Schroder gaf zicb den tijd niet om een omweg te maken, en met een flinken sprong kwam hij aan de overzijde 70or zijn meester en gebieder staan. Toen Schroder verscheen, speelde er op menig gezicht een lachje, doch bij het zien van zulk een sprong vau den als zwaar ziek geschilderden man, was de uitbarsting van vrjolijkheid niet langer tegen te houden, Een vroolijk lachen brak uit en de vorst stemde zelf mee in. Bravo, Schroder, bravo riep by boven het rumoer uit dat was een sprong, die je ouderdom tot eer strekt. En zulk een man zou ik verliezen Neen daar komt niets van. Je blijft nog lang in mijn dienst. Ga nu bij ons zitten en neem deel aan het ontbijt. Luide bijvalsbetuigingen volgden op deze woorden van den vorst, want Schröder was bij al zyo collega's bemind. Alloen de houtvester stond achteraf. Rood en wit wisselden olkaar af op zijn de aarde onder zijn voeten bad geopend, en hij erin had kunnen verdwijnen, dan had hij dat als een weldaad beschouwd. De nederlaag die hij heden leed, was te groot. En nu trad ook nog de vorst op hem toe, wees met ironische beweging naar de sloot en zeide Schroder heeft in weerwil van zijn ergon rheumatiek den sprong goed gemaakt, gij laat u toch niet door hem beschaamd maken Spring ook eens, mijnheer de houtvester Rohrlach zag den vorst eerst als versuft aan, doch deze herhaalde dringender - Als 't u belieft, mijnheer de hout vester. spring ook eens. Hij bemerkte dat de vorst het meende en de arme in het nauw gedreveu man moest probeeren over den «loot te springen. Door de opwinding nam hy den sprong veel te kort zoodat hij tot over de knieën in het water sprong. Het luide gelach ontliep hij door zien ylings te verwijderen, wat hem door den vorst genadig werd toegestaan. De jacht werd zonder hem voortgezet. In de villa van den houtvester moet het den volgenden dag een hevige scène gegeven hebben. De houtvestersvrouw had eenige dagen roodgeweende oogen, Frans Schilling vertrok plotseling en de ver loving werd verbroken. Juffrouw Emmy trok er zich het minst van aan en de houtvester werd gerust gesteld toen hij bemerkte, dat de vorst niet weer op de zaak terugkwam. Gij meent, dat ik steeds gelukkig ben geweest 'l sprak de koopman Hamid in een engen krin van vrienden. Geluk en ongeluk reikten mij steeds broederlijk de band. Zoo kreeg ik reeds van den aanvang mijnet loopbaan te ervaren. Toen was ik zonder middelen, maar een lustig hart klopte in mijn binnenste en trouwde een lief vrouwtje. En toen waart gij gelukkig ver heven tot in den zevenden hemel meende Abdallacb. Toch niet, Amice, waot die mooie vrouw had een boozen mond en een veel boozer hart. Eu dat maakt u weer zeer ongelukkig Niet zoo zeer want ik bezat toen eeu hoopje geld. En gij kotidt volkomen zorgeloos leven. Ja daar toe zou ik in staat zijn ge weest, indien ik geen kameclen haJ ge kocht voor mijn geld. die plotseling door mood en klauwzeer weideu aangetast. Kerel, dat was pech, hoor zei Abdallacb. Niet zoo erg vriend want men bi taalde mij meer voor de huiden dan de dieren mij levend gekost hadden. Zoo kont gij toch werkelijk van geluk sprekon 1 Meent gij dat Maar hoor dan eens: Ik kocht voor al het geld een mooi l.uis, dat echter door de groote aardbeving d e onze stad geteisterd beeft, spoorloos vei - dween. Het grootste ongeluk uws levens, beste vriend OngetwyfslJ, maar toch mag ik nog van een geluk spreken: Myn booze tróuw met haar booze tong en haar boos hart was in huis en verdween met al het vo rige. 1 i! d-> r» f on li t k En nu vraag ik. zei de spreekster op hoogverheven toon, is hier in de ge heele zaal een enkel man, die doet wat wij vrouwen altijd doen, die iets begry- pen van het ware slavenjuk dat ons zoo hard op de schouderen drukt Is er een man hier, die des morgens nps'aat Oïu /ij -c at'^e o v VM U>

Peel en Maas | 1908 | | pagina 1