Limburgsch Nieuws. t In Memoriam t Aloysius Josephus Huberlus BEEK Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Huurt. Eerst scheen die aanval geen resultaat te bobben, maar reeds na énkele minuten wisten de arbeiders hoe ze de slangen moesten hanteereu eu bet gelukte werke lijk den brandenden stroom langzamerhand uit te dooren. Drie uren duurde het werk, terwyl het stoken uit alle macht werd voortgezet Het was een geluk, dat de waterpompen die den ketel voedden, Diet weigerden en dat men genoeg petroleumvaten had om voortdurend hevige vuren ouder de ketels aan te houden. Ook de gassen, die zich uit den grond ontwikkelden konden met behulp vau de stoorastralen gedoofd worden Het terrein van Graham en twee na burige petroleumwerkeu waren gered. Ook dat der firma Ashton Barber, wier de petroleummassa's eigenlijk de schuld van de ramp droegen, bleven behouden. Daar de heeren Ashton Barber ook aanwezig waren, had Goodwin van de goede gelegenheid gebruik gemaakt om op het oogenblik van het grootste gevaar nog goede zaken te doen. Voor Harry met zijn blusschingspogingen begon, moesten Ashton <fc Barber eveneens aannemen dat al hunne bezittingen verloren waren, en het reusachtige petroleumbekken dat zy aangeboord hadden, voor hen niets meer waard was. Toen derhalve Goodwin plotseling bij ben bionen kwam en vroeg of ze hun petroleumwerken wilden ver- koopen, waren ze ten hoogste verbaasd, maar overlegden niet lang. Aan den eenen kant hadden zy de volkomen verwoesting van hunne bezittingen vooroogen, aan den anderen kant de mogelijkheid, toch minstens een deel der waarde te redden. Zy namen het zekere voor het onzekere en verkochten aan Goodwin en Graham bun geheele terrein, dat later byna onuit puttelijk bleek. Den volgenden dag, ua het afwenden van het gevaar, werd in de villa van Graham de verloving van Harry met Flo- rine, en de opneming van den nieuwen compagnon in de firma Graham, Goodwin en Co. gevierd. Alle partijen wsren te vreden met den afloop der zaak en dat kan van alle zaken met gezegd worden. Dbn ZeerEerw. Heer Rector te Merselo. Zwaar, hoewel niet onverwacht, was de slag. dio ons getroffen heeft. Dinsdag morgen ontsliep zacht en kalm in den Heer, na voorzien t6 zijn van de H. Sacramenten en na dagelijks de H. Communie ontvangen te. hebben, ■•uw ijemmde Resin A. J. H Beek. Wel liet zyne kwaal een spoedig uiteinde verwachten, desniettemin heeft de slag ons pynlyk aangedaan, omdat van ons is heen gegaan een priester, dien wij hoogachtten en beminden als een vader, omdat wij bij bet doodsbed staan van een leidsman, die zich opofferde voor de zyoen. Den 21 Juni 1869 te Venio uit brave, godsdienstige ouders geboren, ontwaarde men reeds spoedig, dat de jonge Aloysius tot iets groots, iets verhevens was in de wieg gelegd. Na ryp beraad werd dan ook besloten hem voor den priesterlijken stand op te leiden. Na achtereenvolgens zijne studiën genoten te hebben aan het Collegium Albertinum te Venlo, vervolgens te Weert, Rolduc en in het Seminarie te Roermond, werd den 2 April 1892 de kroon gezet op deze studie toen mocht de Weleerw. heer Beek de woorden vernemen: Tu es sacerdos in Aeternum. Gij zijt priester in eeuwigheid. In hetzelfde jaar werd de jeugdige pries ter benoemd tot kapelaan te Meerlo, welke bediening hy in het volgende jaar verwis selde met die in de uitgestrekte parochie Venray. Ieder parochiaan heeft nog onge twijfeld eene aangename herinnering aan kapelaan Beek, die met hen omging als een der hunnen, die alles voor allen was, doch allerminst voor zichzelven. Neen, heel zijne priesterlijke bediening heeft hy zich voor de zijnen opgeofferd. Na dezen drukken werkkring werd hij in 1901 benoemd tot kapelaan te Broek- huizenvor8t, waarna in December 1902 zyne benoeming volgde tot Rector te Merselo. Wist bij in al zijne bedieningen de toegenegenheid, de hoogachting en den eerbied der geloovigen te winnen door zijne goedheid en toewydiug en voorbeeldigen levenawaodel, wat hij hier bewerkt heeft en tot stand gebracht, boe hij hier geacht en bemind werd, hoe hij hier een en al zelfverloochening was, die niet zijn persoon doch de glorie van God en het heil der aan hem toevertrouwde zielen op den voorgrond stelde, vaardiger pen dan de mijne zou niet in staat zijn dit weer te geven. Van zijn vurige» geloofsyver getuigen de polychromie der 3 altaren, de schoone communiebank, de prachtige Kruisweg, het orgel en eenige beelden. Hoe zedig en vroom was zijn levenswandel, hij leefde als bet ware heilig. Toen de goddelijke Zalig maker op aarde omwandelde, werd van Hem getuigd Hij ging al weldoende rond. Dezelfde woorden zou ik durven toepassen op ODzeD onvergetelijken doode. Waar nood te lenigen, armoede te stilleD, troost te brengen was, daar vond men den vol- yverigen priester. Hoavelen, die aan het ziekbed gekluisterd waren, heeft hij de troostmiddelen van ouzen H. Godsdienst gebracht, hoevelen zijn door zijoe troosten de woorden opgebeurd Met wat ijver onderrichtte hij de kinderen iu de waar» heden van ons H. Geloof, met hoeveel goedheid en geduld wist hij in die jeugdige harten de kiemen te strooien van alle christelijke en maatschappelijke deugden, hoeveel moeite en zorg besteedde by om in het opkomend geslacht de zaden te leggen van vroomheid en vurig geloof Was het wonder, dat de kinderen hem aanhingen en verkleefd waren als hun vader Met hoeveel zachtmoedigheid ver maande eu berispte hij de volwassenen van den kansel Steeds was hij bezorgd om ook maar iemand in het geringste te kwetsen. Hij was in één woord zelfopof» fering tot aan zyn vroegtijdiger] dood. Zulk een levenswandel moest wel eerbied afdwingen van allen, doch vooral van ons. zyne kinderen. Dit bewees duidelijk de plechtige teraardebestelling, welke Don derdagmorgen plaats had. Om 10i/ï uur werd het lijk aan het Rectoraat afgehaald. De treurige stoet werd gevormd door het lijk. gedragen door 8 priesters, voorafge gaan door 6 bruidjes en gevolgd door het Zangerskoor, een 30tal geestelijken en de schoolkinderen van Merselo en bet St. Jozefsgesticht te Venray, begeleid door hunne onderwijzers en Eerw. Zusters. In de kerk aangekomen, werd de Hoogmis door verschillende notabelen bijgewoond, met assistentie opgedragen door den Hoog» Eerw. heer Jansseas, Deken te Horst. Na den lijkdienst hield de Weleerw. heer Toeboscb, kapelaan te Maastricht on stad genoot vau den overledene, eene treft'onde lijkrede. De gewijde redenaar, na den nederigen afgestorvene de woorden der H. Schrift in den mond gelegd te hebben Veel heb ik geijverd voor den Heer, den God der heerscharen, schetste diens levensloop, prees zijne priesterlijke deugdeu en stelde hem voor als een toonbeeld voor priesters en leeken. Hoewel de gewijde spreker meende overtuigd te zyn, dat de dierbare doode reeds van God het loon voor zij werken en streven zou ontvangen hebben ook kon by het niet verhelen, dat God fouten zief, die voor den raensch onzicht baar zyn. Daarom vroeg hy van de ge loovigen, vooral die van Venray en Marsoio een gebed voor bun aller vriend, opdat bij zich verheugen moge in Gods Aanschijn Deze rede maakte op allen een diepen indruk, ja menige traan vloeide over het naar menechelijke berekening te vroeg afsterven van zulk verdienstelijk geestelijke Na de kerkelijke plechtigheid trok da droevige stoet in dezelfde orde naar den doodenakker, om daar een laatst, een treurig afscheid to nemen van een over getelijkeo doode. Na de inzegening van het stoffelijk omhulsel bedankte namens de familie de ZeerEerw. heer Pastoor v»n Lutterade, bloedverwant van don overledene, allen, die tijdens de ziekte en de begrafeois blyken badlen gegeven van belangstelling, In het bijzonder bracht hy een woord van dank nan de inwoners van Merselo, die steeds aan hun Herder zooveel hoog achting en toegenegenheid betoond hadden. Hij vroeg van allen een gebed voor de zielerust des afgestorvenen, welke van zijn kant niet zul nalaten, voor Gods troon gekimen, Diens barmhartigheid voor zijne kinderen af te smeeken, opdat zij allen eenmaal ook in den Hemel mogen vereenigd worden. Na het verlaten der laatste rustplaats werden de kleinen, de lievelingen van den ZeerEerw. heer Rector, onthaald op krentenbroodjes. De droevige plechtigheid was geëindigd. Al rust gij, ZeerEerw. heer Rector, evon- wel na uwe aardsche loopbaan, steeds zult Gij in ons aller herinnering blijven voortleven, als een volijverig priester als een waardig zielzorger, als een trouw vriend. Wij zullen U indachtig zijn in onze gebeden, en Gij zult niet nalaten voor ons ten beste te spreken bij Cod opdat Gij in eeuwigheid uwe kindoren om U, dierbare zorgvolle Vader, ge schaard ziet. Dat geve God v. M. maandelijksohe verga lt. K. Volksbond druk Zoudag gehouden dering van den bezocht. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen word overgegaan tot het kiezen van twee bestuursleden. Aan de beurt van aftreden waren de heeren M Peelers en P. J. Voesten, die bij acclamatie wederom herkozen werden Mededeeling werd gedaan dat a.s. winter een sociale cursus zal gegeven worden door een Eerw. Pater Franciscaan Een voorstel werd gedaan om voor de afd. Venray van don R.K. Volksbond rechtspersoonlijkheid aan te vragen, te dien einde werd het reglement met enkele wijzigingen voorgeleden, waarna dit door alle leden werd goedgekeurd. Hierna hield de geestelijke adviseur, de Weleerw. heer Kapelaan Lenders eene duidelijke en voor eenieder bevattelijke lezing over liet Arbeidscontract. De voorzitter dankte spr. voor zyne leerryke lezing, waarna hij mededeelde dat in 't vergaderlokaal eene vragenbus is geplaatst, zoodat leden, die iets te vragen hebben en dit niet gaarne mondeling doen, hiervan schriftelijk kunnen kennis geven. Het plan bestaat een cursus op te richten ten eiDde de noodige kennis te verkrijgen voor het verleenen van eerste hulp by ongelukken. Door een lid werd gevraagd of er geen kans zou bestaan hier eene kies vei eeniging op te richten. Dit zal in de volgende vergadering nader worden besproken, eveneens bet oprichten van een communiefonJs. VENRAY, 29 Augustus 1908. MaaDdag 31 Aug. Verjaardag van H.M. Koningin, zullen de Fanfares Euterpe en St. Cecilia op de Groote Markt en bet Henseniusplein concert geven. Indien het weder gunstig is, belooft het op beide pleinen eene vroolijke drukte te worden. In den nacht van 22 op 23 dezer is uit ket krankzinnigengesticht -St Servatius" alhier ontvlucht, zekere H. L., 37 jaren oud, een berucht individu, dat indertijd als hoofd eener dievenbende, Zuid Limburg en België langen tyd onveilig heeft gemaakt en door de recht bank te Maastricht wegens diefstal tot 8 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. Men vermeent, dat L. de plaat gepoetst beef', met medeneming van een zwart pak en een horloge. Vermoedelijk heeft hy de wijk naar Maastricht genomen, waar hij nog familie heeft wonen. Dit vermoeden blijkt juist te zijn geweest Donderdagavond is hij door de politie te Maastricht aangehouden, die hem gisteren in het St. Servatiusgesticht alhier terug bracht, Ondanks het slechte weder was de Belanghebbenden maken we opmerk zaam dat in de a. s. weok de schouw der waterlossingen in deze gemeente begint. (Zie 2e Blad.) Degenen, welke hiervoor geen verbaal wenscben op te loopen, raden wij aan de waterloS8"igen, grenzende langs hunne eigendommen op tijd en vooral zuiver te reinigen. Wegens het regenachtige weder kon de Zondag door de Fanfare -Euterpe" aan- getondig muziekuitvoering op het Hen- sei spleir niet doorgaan. Wel jammer, te meer daar dit dezen zomer letds de tweede uitvoering i?, die niet op dit plein heeft kunnen plaats hebben. Op Dinsdag 1 September a.s. des avonds om 6 uur zal de Gemeenteraad van Venray eeoe openbare vergadering houden waarin de volgende punten zullen behandeld worden 1 P"Doeming van een Wethouder, aftredend volgens rooster, de heer M. Poels 2 «V^- '-Gding ter goedkeuring rekening 1907 eu r»egrootIng 1909 Gezondheidscom missie. 3. Vaststellen kohier Hoofdei. Omslag. 4. Idem gebruik gemeentegronden. 5. Regularisatie gemeentebegrooting 1907. 6. Niet meer tot den openbaren dienst bestemmen van perceeltjes gemeentegrond. 7. Besluit tot belegging van gelden op hypotheek. 8. Mededeeling ingekomen stukken. Valsche tweemarkstukken. Er zijn over de grenzen valsche twee markstukken in omloop. Deze valsche muntstukken dragen de beeltenis van keizer Wilhelm II, en onder scheiden zich door gebrekkige stempeling en een blauwachtige kleur. Men zij dus voorzichtig. LEUNEN. Zondag zou alhier het vierde jaarlijksche feest dor II. Kindsheid gevierd worden. Een talrijke menigte had zich reed3 aan de school verzameld om oudergewoonte van hieruit in processie door Leunen kerkwaarts te gaan. Doch hoe groot was aller teleurstelling toen een hevige regenbui zich boven de feest vierenden ontlastte. Ofschoon het bleef door regenen, zagen de mooie bruidjes er niet tegen op om het Kindje Jezus, gedra gen door vier grootere bruidjes, kerk waarts te begeleiden. Onder de hoogmis hield een eerw. pater Franciscaan een plechtige toespraak, waarin hij de geloovigen aanspoorde, om door geldelijke middelen de Heidensche kinderen te verlossen uit de handen van hun wreede ouders en te brengen tot 't ware geloof. Onder het Lof hield dezelfde eerw. pater de feestpredikatie, waarna de zegening der kinderen plaats had. MERSELO. Met genoegen deelen wij mede, dat onze vroegere dorpsgenoot, de beer J. H. van den Heuvel, onderwijzer te Posterholt, de vorige week te Arnhem geslaagd is voor de hoofdakte. Onze hartelijke geluk wenscben aan geslaagde en familie. Deze week zijn manschappen en materialen, bezig geweest zijnde met het boren naar steenkolen, vertrokken naar Mill. Er is geboord tot een diepte van 60 M. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, bevinden de steenkolen zich op eene diepte van 400 a 500 M. en zal hoogstwaarschijnlijk nog voor Nieuwjaar alhier een boortoren worden opgericht, Toen de heer P, Emons van Venray, Woensdagnam. van -het Roozen- daal" naar huis terugkeerde, overviel hem eene beroerte, zoodat men hem bewuste loos langs den weg vond liggen. In de dichtbyzijnde wooing van H. G. binnen gedragen, werd in alleryl zijn Heorzoon, die de priesterlijke bediening waarnam te Merselo, ontboden, die hem het H. O.iesel toediende, en in een rijtuig naar huis vervoerde. Naar wy vernemen is hy nog steeds buiten kennis. BERGEN. In dezo gemeente is men vanwego het staatsboschbeheer bezig met 1 Meter diep omploegen van 10 hectaren grond, die moet dienen als proefveld voor den aanleg van dennenbosschen. Het ploegen geschiedt met 8 ossen. HEIJEN. Gisteren herdacht de Zeer Eerw, heer G. Billekens, pastoor alhier, zyn 50jarig Priesterfeest, ARCEN. Als een bijzonderheid mag vermeld worden, dat alleen voor de af deeling Arcen en Velden zesiieu groote jachtakten aangeviaagd zyn. LOTTUM. Niettegenstaande 't on gunstige weer. namen Zondag toch een tiental vereenigingen aan de wielerwed stryden deel. De prijzen werden behaald als volgt Hardryden 1« prijs F. Janssen, Tienraai 2de pr. H. Althuizen, Deurne 3e pr. R. Poels, Swolgen. Kunstrijden 1ste prijs, A. Verhagen. Deurne 2e pr. W. Verhagen, Deurne 3e pr. J. Gubbels, Blerik. Ringsteken le prijs F. Janssen, Tien- raai 2e pr. J. Gubbels, Blerik 3e pr Th. Mooren. Swolgen. Langzaam rijden voor dames 1 ste prijs Anna Jacobs. Lomm. REUVER In het gehucht Offenbeek, onder de gemeente Reuver, loste Zondag avond P. H. eenige revolverschoten op I woning fabriek der firma Philipsen eu Van Husaeil. Binnen korten tyd was het geheele gebouw met inhoud een prooi der vlammen en vulde een ware vonkenregen de lucht. Het perceel b andde geheel uit. Door veel moeite en dank zy den gunstigen wind hoeft men do annexe behouden. Niets is gespaard, en de handigheid der heeren Regouin, die hunne stoommachine in een oogwenk tot stoombrandspuit metamorphoseerden, was de ooizaak dat de belendende gebouwen gespaard bleveu. De hanJwerkers kunnen heden weer hun taak hervatten, in de zaal van het patronaat. Alles is verzekerd. Iloog; bezoek nau liet kasteel te Wielien. Men meldt uit Wichen: Gisteren zyn de prins van Bentheim, de prins van Wint genstein (Westfalen) Graaf van Bentheim, en zijn toon per automobiel hier geweest om het kasteel, dat weer geheel voltooid is. te bezichtigen. Het kasteel ziet er veel schoonei uit dan voorheen. Vele kleine raampjes in de 4. torens, welke oudtijds waren dicht gemetseld, zyn er nu weer ingebracht. De kapel, waarvan vroeger 4 vertrekken Waren gemaakt, is nu weer gedeeltelijk hersteld. Ook verschillende ramen, welke in de binnen plaats uitkwamen, en die vroeger dicht gemetseld waren, zyn hernieuwd. Alles is van buiten netjes afgewerkt en geverfd, zoodat het kasteel over 'c geheel een fraai bouwwerk is. Neilerl. vee naar België. Men schryft van de Belgische grenzen Bern. F., een meisje, met wie hij vroeger aan de -N. R. Ct.": verkeeiiog beeft gehad. Het meisje werd Nu l et mond en klauwzeer in Belgi# aan het hoofd verwond. Een onmiddelijk officieel geweken verklaard is, zyn alle ontboden geneesheer achtte de verwonding I maatregelen opgeheven, die voorgeschreven niet levensgevaarlijk waren bij den invoer van Nederlandsch vee De dader ging zich zelf bij de politie I en die moesten dienen om de verspreiding aanmelden. Hy werd gearresteerden ge-1 der ziekte tegen te gaan. boeid naar de gevangenis te Roermond j gebracht. MAASTRICHT. Onder vele blijken van belangstelling, herdacht Maandag del Dinsdagavond te ruim 7 uur had te Eist (U'recht) eeu vreeselyk ongeluk plaats. Een zeer oppassend landbouwer heer W. van Puyenbroek, brigadier-1 reed met kar en paard langs den weg toen majoor, zijn dertigjarige dienstvervulling zijn paard door het fluiten van den tram op hol sloeg. De bok »n kwam opder bij de Rijksveldwacht. Den heelen ontving da jubilaris telegrammen, brieven kaartjes uit alle deelen des lands. MAA3TMCKT. Zaterdagavond 7 uur werd zekere N. Leenders, op de Maasbrug onverhoeds door een persoon aangevallen, die hem een diepen mesteek in de rechterzijde onder de borst toebracht. L. melde zich zelf op 't politiebureau, waar bij voorgaf niet den man te kennen, die bera had verwond. Leenders werd ver volgons naar Calvariënüerg overgebracht waar geconstateerd werd, dal hy levens gevaarlijk was verwond; de s'eak moet tot aan de lever ziju doorgedrongen. Later heeft L. bekend, wie hem den messteek heeft toegebracht; uit vrees voor hem, beeft hij diens naam niet dur ven noemen. De dader M., genaamd, een berucht individu, is nog niet aangehouden. Zijn signalement is verspreid, Verder vernemen wij nog, dat de toestand vau L. onveranderlijk is, WITTEM. Te Eijs VVittem werd Maandag het lijk gevonden van den landbouwer J. E., in eeu steegje, dat loidt naar den weg van een café. Een vreeselijke hoofdwonde werd waargenomen, zoodat een misdaad wordt vermoed. Het lijk is gerechtelyk geschouwd geworden. J E. was 57 jaar en ongehuwd. schichtig werd en voerman viel van de den stoomtram terecht. De locoraptief reed- °vor hem. De ongelukkige vae-unmtdde- lyk dood. Men moest de locomotief uit de rails vyzelen om bet misvormde lichaam onder den vuurkast vandaan le balen. De diebtbijzynde geneesheer was afwezig. Geneeskundige hulp had overigens toob niet meer gebaat. Jeneverdood. Maandagmiddag werd in haar woning achter den Wal te Amersfoort een vrouw dood gevonden. Zij had Zondag en Maan dagmorgen zooveel aan Bacchus geofferd, dat zij iu de jeuever gestikt is. Van liel I.,oo. Naar met stelligheid beweerd wordt, zal H. M. de Konigin Wilhelmina de opening van de Kamers der Staten Generaal niet in persoon verrichten. Een iVederlandscli bestuur baar luchtschip. Men meldt uit Brielle Reeds eenigen tijd liepen hier geruch- •eu, dat een der ingezetenen bezig was met het vervaardigen van een bestuur baren luchtballon, met toestemming van den minister vau ooilog. Wij vernemen, dat men binnenkort met de vervaardiging zoover gevorderd zal zijn, d»t er proeven met dit luchtschip OPLOO. Naar wij uit goede bron vernemen zal alhier een fanfare opgericht Jzullen genomen worden, worden. Elk plaatsje in den lande van Cuyk wil voorlaan zyn eigen muziekcorps hebben. DEURNE. Maapdagraorgen omstreeks balf 11 vertrok per extratrein de gewone jaarlijksche p'ocessie van Helmond naar Kevelaar, waaraan werd deelgenomen door niet minder dan 642 pelgrims uit Helmond, Deurne en omstreken. OEFFEL'F. Zondag had in onze pa rochiekerk een indrukwekkende plechtig heid plaats. Toen droeg de Eerw. Heer A. Mooren, priester van het seminarie te Haaren, in zijn geboorteplaats zyne eerste H. Mis op. CUYK De alom gevreesde nonvlindets beginnen zich ook in deze streken veelvul dig te vertoonen. Vooral in het naburig dorp Haps en omliggende bosschen komt dit schadelijk ipsect veel voor. Inmiddels zijn door verscheidene hoofden der omliggende gemeenten premiën uitge loofd voor het vangen en onschadelijk maken dezer vlinders. Door onbekende oorzaak ontstond Diusdagnacht circa 2 uur brand, vermoe delijk op de droogkamer, in de sigaren- Be tuchtschool. Men schryft uit Friesland. Hoe jongelieden vaak over de tuchtschool deuken, bleek ons pit een gesprek met een jongeling van 17 jaar, die op transport was naar een tuchtschool, onder geleide van een rijksveldwachter in politiek; in uniform is verboden. Deze jongeling was veroordeeld tot 3 gulden boete of 1 week Tuchtschool. Op onze vraag of hy die drie gulden niet betalen kon, antwoordde hy: -zeker wel, ik verdien ze elke week, maar een week Tuchtschool is ook niets.» Over onze opmerking, dat men later toch tegen hem zeggen kon; -je hebt in de Tuchtschool gezeten,- lachte hy. Deze jongeling was een kerel als een boom volgens de wet nog een kind. De v'olksfreund meldt, dat in verband met den moord op Laura Klinkenberg te Aken, door de politie aldaar gearresteerd zijn een tweetal personen uit den deftigen stand. De politie meent de(o) ware(n) moordenaar(s) te hebben aangehouden. Ten einde het onderzoek der justitie niet te Vreeselijk. D© moord op Laura klinkenberg.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2