Limburgsch Nieuws. Voor de Meimaand. Gemeenteraad te Venray, Algemeen Nieuws. Euterpe" zijn dank voor de regeling der repetitie'a io de Muziekzaal. De Voorzitter is er voor -Euterpe" 1 20 f 25 subsidie meer te geven, de Fanfare zal dan echter verplicht zijn gedurende too spoedig mogelijk hierheen worden. Het overige zal zich wel vinden Toen Leeuwrik daarop in 2ijne onschuld nog eenige vragen deed, welker beant woording het denkvermogen van Tobias Klotz vele moeilijkbedeu veroorzaakte, werd het edelachtbare opperhoofd van Hammelswald ongeduldig. Ezel Door mijn wijsheid ontraas kerde misdadiger zoo gij u niet binnen een uur op weg naar En wat moet ik het landsgerecht te Tippels&erken zeggen Qe 2ult zeggen, dat bet myn waak zaamheid gelukt is, den oprechten roover op te iporen, welke hierbij volgt. Dan laat ge uw figuur protocolleeren, en zorgt 1 de repetitie's het gas en de brandstoffen vervolgens, dat de vijftig gulden belooning I zelf te bekostigen. u:«.uan craznnden I Dit voorstel wordt door de meeste leden gesteund en bij rondvraag zijn allen ervoor f 20 subsidie meer te geven. De Voorzitter deelt mede dat twee heeren informatie'g hebben gevraagd aan gaande het te verpachten jachtrecht in de gemeente Venray, Aan hen zal bericht worden, hoe en wanneer het jachtrecht verpacht wordt, vu ev - Door O. Wismans aan de Heide is een Tippelskerken bevindt I strookje grond afgestaan ter verbreeding van den kiezelweg aldaar, in ruil hiervoor zal de gomeente eene goot moeten leggen langs zijne woning, Wordt 0 De Voorzitter zegt dat de weg naar de Heide bijna ingekiezeld is, en hiervoor een kantonnier zal moeten benoemd worden Door Van Dyk, kantonnier op den Mer- seloschen weg is aangeboden om voor f 150 meer, ook de weg naar do Heide erbij in orde te houden. Na eenige discussie wordt met alge meene stemmen besloten Van Dijck f 150 meer te geven Het lid C. Wijnhoven vond de regeling betreffende de lessen der Teekenschool niet lesson in den plotseling stervon van een drietal zijner HEEL. Het bisdom Roermond werd in de laatste weken zwaar getrofbn doorliet waren naar bet boofd zacht 1 zult ge ondervinden, wat het zeggen wil, met een vertoornden burgemeester van Hammelswald te doen te hebben. Nog slechts óón vraag, gestrenge heer burgemeester Welaan Maar als gij uw liefbebt, dan geen tweede. Hoe zullen uw geliefde onderdanen een nieuwen gerechtsdienaar krijgen Daarin zal mijn wijsheid voorzien De voor de onderdanen van Hammels wald bezorgde Leeuwrik werd hierdoor gerust gesteld, en begaf zich op weg naar Tippelskerken. De dag was heet, de weg lang. Toen Leeuwrik aan een bosch kwam, dacht hij: •Tippelskerken zal niet wegloopen. Hierl wil ik wat uitrusten." Hij zette zich op zacht mos, onder de schaduw van een ouden beuk neer. Een gerust geweten ia een oorkussen. Nooit ondervond Leeuwrik de waarheid van deze spreuk beter, dan juist op dit orgenblik, toen hij zich uit strekte, om eens op zijn gemak na te denken. Wat zoudt ge gedaan hebben vroeg hy zich zelfgeroofd Klets» praat,..! Maar hieiuit kan men toch zien dat ook zelfs mijnheer de burgemeester van Hammelswald tusschenbeiden wel eens een bok schiet. Ik kan moeilijk gelooven, dat de Tippelskerken hem de vijftig gulden sullen uitbetalen. Terwijl Leeuwrik aldus filosofeerde, werd plotseling achter hem een eenigsziDs verdacht gelaat zichtbaar, dat uit het kreupelhout rondzag, en het terrein scheen te verkennen. Toen de man, aan wien dit gelaat behoorde en dien wij, omdat hij uit het bosch kwam, Nimrod zullen Boemen den rreedzamen wandelaar gewaar werd, trad bij naar voren, en nam .odere. Spoedig werd mei» met 'eïlfear vertrouwd. Wordt vervolgd OPENBARE VERGADERING van den op Vrijdag 22 Mei 1908. des namiddags 3 uur. Tegenwoordig de heeren 'tl. Esser Burgemeester, Voorzitter, M. Poels, Wet houder, A. Loonen, V. Fonck, J. Loenen Hub. Janssen L. Jansson. J. M. Michels, P. J. Derks, ledeu en Stoot Secretaris Afwezig de heeren J. Arts wethouder, Jac. Aerts, P. Camps en Th. Slits. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, en verzoekt de Secretaris de notulen der twee laatste vergaderingen voor te lezen, welke worden goedgekeurd. Hierna gaat men tot behandeling der agenda over. 1. Adres R. K. Ondericijzersbond het Bisdom Roermond. Door don Secretaris wordt een schrijven voorgelezen, waarin verzocht wordt de salarissen der onderwijzers te regelen over het jaar 1909 met het doel om do minimum salarissen te regelen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres Kamer van Koophandel en Fabrieken te Venlo. De Secietaris leest dit adres voor, waar in wordt verzocht adhaesie te betuigen aan bet verzoek om in Venray een post bestelling meer te krygeo en wel des namiddags omstreeks half 2, wijl de tus schentijd der bestellingen te lung is. Do:>r alle leden wordt ei kend dat deze postbestelling meer zeer belangrijk is voor Venray, alsook voor Boxmeer en Cuyk. Dit verzoek wordt dan ook door alle leden gesteund. 3. Adres der Nederlandse he vereeni- ging voor Gemeentebelangen. Wordt goedgevonden een bedrag van f 5 toe te staan tot ondersteuning dezer vereeuiging. 4. Ooedkeuring rekening Burgerlijk Artnbesluur. Door den Secretaris wordt deze rekening voorgelezen eD blijkt dat deze in ontvang sten bedragen: f4123,245 uitgaven f 1849,66c» batig saldo f 2273.58. Wordt goedgevouden. 5. Schrijven van 't Bestuur der Fanfare j Euterpe. Genadevolle Vrouwe, Gij hebt den Heer behaagd, Gij, Moeder uitverkoren, Hem op Uw armen draagt. Gij mocht de Moeder worden Van God, want Gy waart goed Als niemand ooit kon wezen, Maria, Moeder zoet. Gij mocht zijn wiegje wiegen Er zingend lief en zacht, Do Eng'leiiscliaar van verre Eerbiedig hield de wacht. Gy mocht het Kindje kleeden Het voeden aan uw borst. Voor Wien geen Seraphyn ooit De oogen opslaan dorst. Gij zaagt gelukkig neder Als 't speelde op uw schoot. Uw Kindje God van glorie Eo liefde eind'loos groot. Hij sprak U aan -Mijn Moeder" Gil ziit Miin Moeder toet" -Gy roya oneindig Goed." En waart Gij saam aan 't spreken, Dan zweeg de Hemel stom En luisterde met eerbied Het gansche Eng'lendom. En Jezus groot geworden Verzorgde U met vlijt En toond' U héél Zyn leven Zyn onderdanigheid. Op Kana's bruiloft eenmaal, Als Moeder het verzocht, Gebeurde het, dat Jezus Zijn eerste wonder wrocht. Eens, Moeder, heeft aan 't kruishout Voor ons Uw Kind geboet. En gaf ons vóér zijn sterven U, Zyne Moeder zoot. Nu zyt Gy hoog verheven Gezeteld naast Zyn troon. Hy eert U als Zyn Moeder Ook in Zijn hemelwoon. Spreek, Moeder, ons ten beste En nimmer ons verlaat Nu en als van het sterven De bange ure slaat. A. S.. stud. goed. Hy wenschte meer zomer en meende dat bij de gehouden Tentoonstelling der leekeningen het beter ware geweest, indien er prijzen uitgeloofd. Men verwees bestuur der Teekenschool. Werd besloten tot coöperatief inkoopen van steenkolen. Met algemeene stemmen werd gekozen tot afgevaardigde naar den Katholiekendag te Roermond den heer P. Schols. Woensdag is men gereed gekomen met het in walsen van den 0<>strumsch.n weg, en is de stoomwals wederom ver trokken. De weg ziet er thans weer flink uit. natuurlyk zeer tot genoegen van allen die dezen weg-passeeren. OIRLO. Alhier is een fietsclub opge richt, waarbij zich reeds een 40 leJen hebben aange'held, Door de bewoners van hier en Casten ray zal oen rdres aan den gemeenteraad worden gezonden ora den grintweg station Oirlo door tv trekken tot aan den provin cialen weg te Castenray. MERSELO. Reeds lang was het plan geopperd een) gemakkelijke fiets vei binding tot stand te brengen tussohen ons dorp on de MeijerijHet doet on3 genoegen te kun nen melden, dat dit plan thans werkelijk heid zul warden. Op eene vergadering, Zondagavond byeengeroepen door een lid van den A.fi.W.B. namen 42 wielrijders het op ziet een fietspad van I.M breedte aan to legden vau hier tot de Hazenhut, Deze week is men reeds een groot eind gevorderd, toodat men met Pinksteren klaar zal zijl. Op den tweeden Pinksterdag zal door d' Merselosche wielrijders een proeftocht «p dit pad gehouden worden welke met en fees'je besloten wordt. Mei medewerking van de Heidemaaischappij Bakel vordt hier eene verhindin, stand gebricht, welke in eene dringende1 behoefte vocziet, nl. een korte verkeerweg! van hier taar Helmond en aangrenzende Noordbrabfcitsche gemeenten. Moge hel verkeer door deze verbinding wederzijds (toenemen, tot nut en voordeel van hun, cfi* zich met dit werk belast heb ben. HORST. Op den laatsten Meidag viert de H. Fan-lie haar cOjarig bestaan. Dit zeldzaam fnrkelyk feest 2al voorafgegaan worden dó r driedaagsche oefeningen der leden dezjr vereeniging. Verschillende nieuwe ledfo zullen zich op dien dag in de riien der van het huisgezin van meest verdienstelijke priesteis, Vrijdag stierf te Roosteren weer schielijk Z.E. heer P. J. Swillens, pastoor te Heel. Z E. was op weg naar BucIi'«mi, om een jaardieost voo» zyne familie bij t< wonen. Onderweg werd hy door eene be roerte getroffon; men droeg Z E. binnen wethouder Schulpen, alwaar hij na korte oogoiiblikken overleed. Z.E. was geboren te Buchten 29 De-- 839, werd priester gewijd in 1867 eu in hetzelfde jaar benoemd tot kapelaan in zijne gebooiteplaats. Van 1888 tot 1891 was hij Mistoor te Broekhuizen en sedert 1891 paatbor te Heel. BEEK. Zondag 17 Mei ontving zekere P. J. Martens alhier U vechtpartij een aantal messtekerS- l'M-undige ulp moest spoedig worden ingeroepen. Gedurende de hierop volgende week was zijn toestand dermate verorgerd, dat hem jl. Zondagavond de H. H. Sacraraen ten moesten worden toegediend. Maandag de ongelukkige overleden. In verband hiermede werden Zondaj avond een tweetal personen uit Neerbeek gearresteerd, nl. J. A. L. 18 jaar en J H. L. 19 jaar. beiden mijnwerkers, alhier woonachtig. Gevaarlijke groente. Zondagmiddag weid een bewoner van Maastricht, na het gebruik van groenten, bij het middagmaal plotseling onwel, terwijl verschillende lichaamsdeelen begon nen op te zwellen. Onmiddelijk werd een geneesheer ontboden, terwijl de huisge- nooten den patient melk bleven toedienen De gevolgen bleven niet uit: de man be-1 gon te biaken. Dot was zijn behoud. De geneesheer constateerde, dat er ver giftiging had plaats gehad door de groenten waartusscheu wnar3cbynlijk vergiftige planten gezeten hebben. Netelkoorts was het directe gevolg der vergifiing, die gelijk stellen is met een vergiftiging door ondeugdelijke mosselen, oesters aardbeien VENRAY, 30 Mei 1908. De Rechtbank te Roermond ver oordeelde Dinsdag P. M. V sigarenmaker te Venray, tot 16 dagen gevangenisstraf, wegens mishandeling. Naar wij vernemen is thans defi nitief besloten om de petroleumverlichting aan het Station alhier door gasverlichting te doen vervangen. Binnenkort zal met den aanleg reeds een begin gemaakt worden. Verleden Zondag had in het lokaal van den heer P. Ousters de gewone maan» delyksche vergadering plaats van den R. K. Volksbond. De opkomst was bevredigend, in aan merking genomen de bedevaart naar Oostrura 's morgens en het slechte weder. De voorzitter deelde mede dat er in de Teekenschool lui waren, die misbruik maakten van 't recht dat de leden van den Volksbond daar genieten, nl. minder schoolgeld. Er zijn er die opgaven lid te zyn van den Volksbond, wyl dit niet ervolg streng waar is. Hierop zal in het In ditsehryveu betuigt het bestuur van'geiet worden. i dider groote plechtigheid werd Zondag tan het jongenspatronaat de ge denksteen gelegd. Niettegenstaande het aanhouden^ regende verdrong zich een talrijke uenigte toeschouwers bij het gebouw. Dj HoogEerw. heer Deken hield eene toespaak. GENNEP. Overeenkomstig den eisch van hetOpmbare Ministerie sprak de kan tonrechter van Boxmeer den herhaaldelijk wegens d<n verkoop van bier aan het publiek, lekeurden logementvergunning houder J.L alhier vry. Intusschih lijdt do man niet een onaan zienlijke tohade, welke had kunnen ver meden woden, ware men e7en verstandig opgetreden als inde gemeente Ottersum waar bij verbaliseering de burgemeester toestorarairg gaf met den verkoop van bier doortejaan als 2ijnde, waar verguning voor logemmt bestaat, onnoodig. Bij den Zondag gehouden schietwed strijd met jeweer te Oeffeit, behaalde ons scherpschuterskorps -Willem Teil" den derdon prijs. STEIJL. Het missiehuis te Steijl vierde II. Zondag feest niet minder dan 38 paters, 12 leekehroeders en 29 zustors zouden imr de Missie vertrekken, om aldaar de tijen der geloofspredikers te gaan versterken. Zij waren bestemd voor Japan. China (Zuid Chantoung.) West Afrika (Top,) Australië, Argentinië, Bra zilië. Chili en do Vereenigde Staten van Noord Amerika. Eon zoo hoog getal, nl. 79 paters, broo ders en zusters, is sedert hot bestaan vau het missiehuis nog nooit tegelijk ver trokken. S1TTARD. Op de maandelijksche vee markt van Maandag bedroeg de aanvoer 94 stuks, waarvan verkocht 50. Handel zeer druk in melkvee, ofschoon alle vee gezocht werd vet vee werd niet aangevoerd bijzonder veel navrage naar jong melk vee van niet te hoogen prijs door do boeren onderling, Pryzeo voor melkvee van f 100 tot f 180. Voor vet veo noteert men le kwaliteit van 70 tot 72 ets. 2e kwaliteit en minder van 60 tot 64 ets. per kilo geslacht. NKDERWEERT. Zondagnamiddag is iu de Zuidwillemsvaart, onder deze ge meente, drijvende gevonden het lykjo van een pasgeboren kind, geheel naakt, hetwelk naar het lykenhuis is overgebracht om eene gerechtelijke schouwing te ondergaan. Kaas al* varkensvoeder. In Friesland en misscheu ook elderi maar Friesland is nu ook eenmaal het land van boter en kaas is de magere fabrieks kaas zeer goedkoop. Ze kost plm 4 cent per pond. Waar nu de prijs van Een slimmerd. Dezer dagen kwam een fietser te Geroert. den brigadier der marechaussee aldaar achterop go reden. -U is zeker een soldaat", vroeg de snuggere kwant. -Zooals ge ziet", luidde het antwoord. -Ik was eerst bang, dat ge een marechaussee y.i 20udt", ging de eerste door. -en ik heb geen kaart," -Kijk, wat ge zegt," hernam de brigadier, -stap dan maar even af, dan zal ik zorgen dat er u binnenkort een wordt thuis gestuurd De spoorwegramp te f'ontleli. Te Contich is van de vreeselijke ramp niet meer te bespeuren. De lijn is weer geheel vrij en op de perrons en in de wachtkamer is alles nu weer in orde ebracht. Het stationnetje.' van rooden steen opgetrokken. heeft weder zijn gewoon voorkomen. .-.,„nn,ian 1».'! het .spoorweg ongeluk te Oooticli behoort ook een oud- Hollander de heer Resnian van Schiedam, gistkooper te Brussel. De handelsreiziger Danseray is aan zyoe wonden overleden, betgeen 'c doodeneyfer op 38 brengt. Vanwege de rogeering zal 200 spoedig mogelyk geld worden verdeeld onder de familiën der slachtoffers. De toestand der gewonden is over het algemeen bevredigend. Verscheidene kou den reeds naar huis terugkeeren. Er zijn ongelukkiglijk eenige uitzonderingen. By den handelsreiziger Godart heeft tioh meningitis vertoond eu men heeft weiuig hoop hem in het leven te houden. Uit Mechelen meldt men dat van de 9 gewonde soldaten er 8 buiten gevaar zijn. Hij had een zaalije te regelen. Een gevangene van de gevangenis vau Oannote. bij Bari, (Italië), die daags daarua ontsnapt was, heeft zich gevangen gegeven Hij verklaarde, dat hy ontsnapt was -om dat hij thuis een zaakje te regelen had. Hij had vernomen, dat zijne vrouw hem bedroog en was tiaar eventjes met een bijl gaan vermoorden 1 Korte nnnstippingen Een man is grooter in den morgen daQ des avonds. Het verschil kan gemakkelijk worden w rargenomen. maïs kaas zeer hoog is, het eiwitgehalte van eroot eu dus de voederwaarde ook gVlj* »o, cv - gonnen hunne varkens met...kaas te mes» ten. De varkens lusten dit voeder zeer gaar ne en gedijen er goed van. Adders. In dit voorjaar werden in de bosschen onder Ginnekeu roeds verschillende adders gevangen. In het Mastboscli maakte iemand zich mees ter vaD een ter lengte van 65c.M Daar er dezer dagen ook een bericht kwam, van een kind, door een adder doodelijk gebeten werd, kon het zyn nut hebben mede te deelen, dat het tegengif voor een adderbeet is: alcohol, liefst cognac in groote hoeveelneid gebruikt Dronken schap komt bij gebruik van een adderbeet niet voor. Goed Itersenjatir, Naar men uit Druten schryft, zal er dit jaar een prachtig kersengewas zijn, althans de kersen hangen er met duizenden aan Eerdaags zal do verkoop beginnen. Waarschuwing. Te Hees bij Nijmegen is Zondag het dochtertje van Van D, bij het wippen op een kar eronder geraakt. Met ingedrukte borst werd hot kind opgenomen. Even latei was het overleden. Wakker blijven. Hoe lang kan een menscli wakker bly ven? Bon vraag, waarmede zich inder tijd reeds Frederik don Groote bezighield Onlaugs heeft men in den Amerikaan schen staat New Yersey getracht, een antwoord op deze vraag te verkrijgen De gcbruikelyke weddingschappen werden aangegaan, zoodat men de noodige zeker beid had, dat de deelnemers hun uiterste best zouden doen ora Morpheus zoolang mogenlyk opeen afstand te honden. Aan de 12 deelnemers werd toogestaon believe zieti te bedienen van die middelen welke huns inziens konden strekken ora -monter" te blijven, 't Meest werd gebruik sterke koffie, ter wyl slechts enkele deelne mers aan rookeu do voorkeur gaven. De eerste die in slaap viel, whs een agent, die na verloop van 23 uren al zat te knikke bollen. De winner daarentegen, Brook een bewaker van een bank, gaf zich eerst gewonnen 11a 83 uur 27 minuten. Het kasteel te IVijelien. Naar vernomen wordt, schiet men met den herbouw van het afgebrande kasteel hier flink op. Men is druk bezig met het toren werk. an 't Koudst is 't des morgens legen vtff uur, 't warmst van 2 tot 3 uur iH den na middag. Het meer te Genève ligt duizend voet boven «jeu spiegel der Middellaodache Zee. Om de blinden in staat te stellen den kost te verdienen, mogen zij ia Japan uiU sluitend als masseurs optreden, zoodat dit vak daar geheel in hun handen is. Op oen dag ontwikkelt het menschslyk lichaam warmte genoeg om veertig pond ijs te brengen tot het kookpunt. De gemiddelde ziektetyd van den mensch is dertien dagen per jaar. Vijfentachtig percent der lammen 2yn lam aan de linkerzyde. Elke vieikante zeemijl houdt gemiddeld 120.000.000 visschen in. I11 Zweden en Noorwegen is 't een mis daad geld te verdienen met den verkoop van likeuren zij moeten aan den kosten- den prijs geleverd worden. De bevolking der aarde verdubbelt alle 260 jaren. Peisonen met blauwe oogen zijn zelden kleuronblind. In 1813 koste een schaap drie gulden, twee dozyn eieren drie stuivers. De Japanners zyn bekend ora hua groote neuzen en 't is wellicht daarom, dat deze als een teeken van schoonheid worden beschouwd. Een Japansch meisje met een flink vooruitgeschoven gevel is je ware. In Engeland is er gemiddeld eeu dokter voor alle 66 bewoners. In Kamyshin, Rusland; moet een tryer zijn hartedief koopen van den vader. Een lief jong meisje van goede familie kost om en om do 250 gulden. Men is beleefd in Thibet, wanneet* men de gesloten hand uitstrekt en de tong uit steekt by het outmoeten van eeu vriend. Kurk 200 voet diep in zee. zou niet meer L omhoog stijgen tengevolge van de drukking f 'Van liet water. Burgemeester en Wethouders van Venray Gelet op bet bepaalde van art. 37 der drankwet. Maken bekend dat d ror Martinus Leo»

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2