Limburgsch Nieuws. Niethos uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Weggeld in Noord-Brabant. Burgemeester en Wethouders met kloppend hert het oogëflblik afwacht- te, dat do jonge Huber, ds zeis op don schouder, uit de schaduw van den grooten eik, die, ongeveer op 200 voet afstands, recht tegenover haar kamer stond, te vooischyn trad. Zy sloot de oogen en zag die slanke, krachtige gestalte, dien flinken kop en die donkere lokken duidelijk voor zich. Slot volgt. VENRAY, 9 Mei 1908. Zondag werd alhier het indruk wekkende feest der Eerste H. Communie gevierd. Begunstigd door prachtig lente weder trokken de gelukkkige en feestelijk uitgedoschte kinderen, ten getale van 120 in plechligen optocht naar de Parochiekerk, zooals gewoonlijk begeleid door de Fanfare Euterpe, het Zangerskoor enz benevens door de Eerw. Hoeren Geestelijken in ornaat. Onze Parochiekerk was smaakvol ver sierd. Het zangerskoor voerde zeer ver dienstelijk eene schoone rauziekmis uit, onder welke, na een voorbereidend woord van den Zeer Eerw. heer Pastoor, de verheven plechtigheid plaats had. Moge deze groote dag nog lang bij de kinderen in zoe'e herinnoiing blyven. Morgen Zondag. Beschermfeest van den H. Jozef, zal de Congregatie van O. L. Vr. uit Venray. ter bedevaart naar de Smakt gaan en aldaar de Hoogmis met preek bijwonen. Des namiddags zal de li. Familie van Biitterswyk ter bedevaart komen en om 3 uur bet Lof met preek bijwonen. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Provincie Limburg, komt uit de ge meente Venray voor den WelEd. heer Th. van den Boogaart. Maandagnamiddag werd door onze vrijwillige Brandweer de gewone voor jaarsoefening gehouden. Met genoegen kon men cor.stateeren dat de gereedschappeu goed in orde waren. In den jeugdigen ouderdom van 35 jaren overleed te Houtenisse (Z) onze vroegere dorpsgenoot de Weled. heer Dr. Fr. Ellerbeck. Belanghebbendenmaken we opmerk zaam op achterstaande bekendmaking van Burgemeester en Wethouders, betreflen de de aan te wijzen perceelen in de Peel, alwaar men dezen zomer tarf kan steken. Werd verleden jaar 't visschen in de Spurkt voor de aanpaciiters der Gemeenteviachwater* cr.megeüik gemaakt g en ionöag is weer op brutale wyze buisgehouden. Na eerst beide aleten verbroken te Lebben werden de netten gelicht daarna vernield meegenomen en de visch uit da bakken gestolen. Zondag avond werd een der booten stuk geslagen eo Woensdagavond keerde er een voor de vierde maal terug om een paar netten voor onbepaalden tijd te leenen. Brengt het onderzoek, door de politie ingesteld, voldoende klaarheid, dan zullen zich later nog wel enkelen verslikken aan de overgebleven graadjes van het visch- souper. Donderdag is alhier eene groote stoomwals aangekomen, voor het verhar den van den weg naar Oostrum. Naar wy vernemen zal deze machine hier ruim drie weken werkzaam zyn. MERSELO. Zondag vergaderden de werkende leden van -St. Hubertus" in hun gewoon lokaal. Wegens verschillende om standigheden waren velen afwezig. Om ruim 7 uur opende de voorzitter de vergadering, waarna contributie en boete geïnd werden. Het Bestuur stelde vast, dat het Koningschieten zal plaa's hebben Zondag 17 Mei a. s. Daar er tegenwoordig vooral onder de jongere schutters, druk geoefend wrrdt, belooft de strijd om den koningstitel zeer interessant te worden. Er waren uitnoodigingen tot deelname aan wedstryden ingekomen van Roggel, Beegden en Tegelen. In eene meer vol tallige vergadering zal aangaande Tegelen besloten worden. Ten slotte werden met algemeene stemmen 4 nieuwe leden aange nomen. Met den wensch, dat alle schutters zich dezen zomer druk zul'en oefenon, sloot de president om half negen de vergadering. Gennep hebben plaatskreeg me» »P herhaald kloppen Bedevaarten achtereenvolgens to 11,15, op de deur der slaapkamer geen antwoord, j te 11.45 en te 12.40 uur drie volle treinen op De afritten van om 0.45 v ra., 11 vm.. en 3 uur nam. De afritten van Nymegen (Bisschop Hamerplein) geschieden om 9 uur v.m. 1 en 5 uur nam. Speciale Zondagsdienst ig geregeld als volgt Van Gennep 9 vin., 12.30. 2.4 en 6 uur nam. Van Nijmegen 11 vm., 2,4,6 en 7,30 nam. De pryzen zijn Van Gennep naar Nyraegou 40 ot. Van Plasniolen 30 Van Mook - 25' Van Heumen molen - - 20 Van M ilden - 15 - Duur der geheele (it is pl.in. 1 uur. Extradinn8ten worden ingericht Feestdagen en in de zi mormaanden. BAARLO. Hier is men druk bezig met het plaatsen van een tweeden boor toren en wel dicht bij den eersten aan de z.g. Meren. Dit geeft aan voerlieden en arbeiders voel werk. Moge het den onder, nemers gelukken, dat hun werk met goeden uitslag bekroond worde. Ilaaatereeiiigiug, De groote vergadering van Limburgeche Maasvereenigingen wordt in het laatst dezer maand te Maastricht gehouden. ROERMOND. Do arr. Rechtbank alhiar veroordeelde P. J. J. 33 j., arbeider te Noeritter, wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, gepleegd op L. van Moerlo, tot eene gevangenis straf van 1 jaar en 6 maanden. De eisch was drie jaar. Volgens besluit van Gedeputeerde Staten is de uitvoering van twee bruggen in gewapend beton te St. Odiliënberg, waarvoor op 10 April jl. te Maastricht de publieke aanbesteding heeft plaats gehad, opgedragen aan de Hollandsche Maatschap pij tot het maken van werken in gewapend beton, te 's Gravenhage, welke op twee na de laagste inschrijving had gedaan. Zuid l\cd. Zuiielhoml Te Roermond is Maandag eone alge meene vergadering gehoudou van den Zuid Nedetlandschnn Zuivelbond, waarin o.tn. van de 109 afdeelingen 62 vertegenwoor digd waren De ontvangsten waren in 1907 f 26,911,84, de uitgaven f 26,675,63; batig saldo f236, 21. Een zeer belangryk punt van de agenda vormde een voorste! van het bestuur, om de afdeelingen van den Noordèrabantscheu Zulve'horK* "ffiitMbuid «;-«- ty d'^a ^.uiif Neuerlaridschen Bond. De voorloopige regeling is dezs Het Bestuur en de directie der Maas triohtacho myn, waaraan reeds by wyze proef geleverd werd. blyven onver In het bestuur van den uitge- Zuivelbond zullen zitting leden uit Noordbrabant. Toon men zich eindelijk toegang tot de slaapkamer verschafte, lag ZeerKerw. reeds dood op het hed. Woensdagnamiddag nog had de overle dene eenige visites afgelegd, terwijl hij in de beste gezondheid 's avonds zich ter ruste had begeven. De verslagenheid onder de parochianen, over liet zoo plotseling afsterven van bun beminden herder, is zeer groot. MEIJEL. By de op 4 Mei jl. gehou den .anbesteding der stoomzuivelfabriek alhier "aruti de laagste inachryvers de heeren Vestjens en Hendriks voor een be drag van f6063. Het werk is nog niet ge gund. HEERLEN. Op de staatsmijn -Wil helmina'j te Terwinselen (Limburg) is Zon dagmorgen de mijnwerker Ritsen, van Caumer g.jm Heerlen) in een schacht g stort, P ongelukkige die pas 21 jaar oud was, werd dood opgenomen. I. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns B sschj|.; »an Roermond, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den zeereer zeergel. heer A. F. H. Reighmd als directeur van de R. K. kweekschool voor onderwijzers te Echt eu heeft benoemd tot direct', i -van voor benoemde kweekschool do zeereerw. zeergel. heer M. M. 11. L'Ortye tot pastoor te Roosteren den weleerw. heer H. J. N* Beckers, en tot professor aan het Bisschoppelijk College te Weert den weleerw. zeergel. heer H. J. Vullinghs, priester van het Groot Seminarie. ■sa van anderd. breiden Z.Ned. nemen 3 nieuwe GENNEP. Verdacht van diefstal van een rijwiel werd Maandag zekere Th. M. alhier zwaar geboeid naar 's Bosch over gebracht. Officieele Dienstregeling; der Auto-omnibuH-onderneming „\ijmegen- PlaHinoIen— Gennep." De directeur der bovengenoemde onder neming deelt mede, dat de opening ge schiedt op Zondag 10 Mei. Het traject is vastgespeld als volgt GennepPiasmolenMookHeumen» sche MolenMaldenNijmegen en retour. Op bovengenoemde plaatsen wordt halt gehouden, bovendien onderweg voor groe pen van reizigers niet voor enkele Limburg krygt dan 5 en Noordbrabant leden in 't bestuur. Noordbrabant zal als entree f 10,000 te betalen hebben Na ampele discussie werd dit voorstel zonder stemming aangenomen. Met het oog op de verandering, welke de Z.N.Z. door de toetreding van den N. Br. Zuivelbond zal ondergaan zijnde baten van den z.n.z. bond geschat; hierby kwam men tot conclusie, dat deze bedragen f20.000. De voorzitter acht, het billys, dat eene andere regeling worde getroffen voor de afdeelingen, die nog zullen toetreden. Besloten wordt, dat het kapitaal zal worden tegoed geschreven op de afdeelingen in verhouding tot de geleverde boter vanaf 1900. Een rente van 4 pet. zal daarvan aan de afdeelingen worden uitgekeerd. De vereenigingen Mill en St. Antonius worden als nieuwe leden aangenomen. Overeenkomstig een voorstel van het Bestuur wordt besloten aan nieuwe ver- eenigingen geen vrachtreductie te geven uit de bondska8: deze zullen wel deelen in de vrachtreductie van de Staatsspoor. In princiep wordt besloten tot het in- voeren ecner uniforme boekhouding, waar aan tevens controle zal verbonden worden. Zonder stemming wordt besloten tot het stichten van een nieuw gebouw voor een controle station. De kosten zyn geraamd op f 11.000. ROOSTEREN. Alhier is uit de rivier de Maas het lyk opgevischt van een circa 22jarig meisje óf jonge vrouw. Zy droeg een gouden ring en gouden oorbeliep, was goed gekleed en had nog circa 11 frank by zich. In het hoofd had het lyk twee diepe messteken, hetgeen doet vermoeden, aat de vrouw vermoord, en daarna in het water geworpen is. Er zijn photografieën van het lijk geno men en rondgezonden, doch lot heden is zij nog niet herkend. GEULLE. Woensdagnacht is alhier plotseling overleden de ZeerEerw. heer A. A. Eyssen, sinds 1903 pastoor dezer parochie. Toen men Donderdagmorgen als naar gewoonte ZeerEerw. wilde gaan DF.LRNE. In de Dinsdag alhier gehouden raadsvergadering is tot wet houder ;n plaats van den heer J. Hermans benoer.iê, de heer W. Kuunders. Tot onderwyzer ',e Helenaveen 2yn be. emd de heeren Bronnenberg en Her- brugs. !>J£N. Door het gemeentebestuur ier is van 't Ministerie van Oorlog telegreiech bericht ontvangen, dat de land wee pücbtigen voor deze gemeente, die v r j!. Maandag 4 Mei. onder de wupenu waren geroepen, aan deze oproe ping .j an gevolg behoeven te geven, wegens de beerschende meningitis. EIN 'HOVEN. Met 115 tegen 39 •i u- Maandag L.i'w~ den der ulaalsefyke banken, aangesloten by de Coop. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, met eenige wyzigingeu de ontwerp-8tatuten der Boerenhypotheekbank aan en gaven zy aan het bestuur der C. 3. de opdracht, stappen te doen, ten einde tot de oprichting dezer Hypotheek bank te geraken. De oprichting der Boereohypotheekbank is dus binnen korten tijd te verwachten. Hel Koord-Br. weggeld. Een inwoner van Bergen op Zoom weigert zijn inschrijvingsbiljet voor het weggeld in te vullen, omdat de heffing z. i. onwettig is. Deze kwestie zal dus al dadelijk voor den rechter komen. Vergiftigd snoepgoed. Te Midwolde werden Zondag ten gevol ge van het gekleurd snoepgoed plotseling 2 kinderen ongesteld. Het eene bezweek weldra het andere zal misschien behouden blijven. Lil eene provincie. Onder dit opschrift schrijft de -Stand- aard" Naar men bericht, heeft alleen de com missaris der Koningin in Gelderland in de eerste drie maanden vau dit jaar 1800 natioualiteits bewijzen uitgereikt aan ar beiders uit ons land die in Duitacbland werk hadden gevonden. In Januari, Februari, Maart, 1800, en Du in April 700, wat saam 2500 over vier maanden maakt. Hoeveel Duitschers staan hier tegenover die by ons werk vonden? Hoogst vermoe delijk zoo goed als geene. Wezen we er onlangs op, boe het getal Nederlanders in Duitschland nu reeds tot ver over de 80.000 gestegen is. We voegen er thans by, dat vele van hen hun vrouwen thuis laten. Althans het percentage is 60 voor de mannen eu nog geen 40 voor de vrouwen. En nog gaan de oogen niet open. Men wil niet inzien, dat onze ny verheid op verie na niet in verhouding tot onze bevolking staat. En zoolang hierin geen beterschap komt, blijft het genoegzaam werk ontbreken. iVed, Bedevaar! naar Lourdes. Woensdag zyn uit Rozendaal naar Lourdes vertrokken, onder leiding van de Vereeniging tot Samenstelling van Nederl.de politie in een met niet minder dan elfhonderd Neder» landseiie pelgrims, waaronder met het noodig aantal verplegers en verpleegsters, 100 zieken, die in twee hospitaalwagens en drie ambulancewagens plaats vinden. De terugkomst is bepiald op 15 Mei. Een oude reus. Toeristen, die wel eens do Lok bij Culemborg zijn overgestoken, zullen zich herinneren, dat op den Neerweg een eeuwenoude boom stond. Deze reus was hol en had van binnen gemeten, een midellijii van ongeveer 3 M. Menig zwerver heeft daarin beschutting gevonden want zeer gemakkelijk konden daar 2 of 3 personen in oveninenten, terwijl er nog voldoende ruimte overbleef om eten te koken. Een en ander natuurlijk wanneer men slechts zwerverseischen stelt. Het vorig jaar hebben bedelaars (man en vrouw] daar ongeveer een maand in gelogeeid. Vermoedelijk tengevolge van kwaadwilligheid is de boom thans van binnen geheel verbrand en hij heeft zooveel geleden, dat zijn val onvermijdelijk was. Een stukje siara van een meter hoogte is al wat overbleef van het eens zoo machtig en gastvrije geraamte. Hel elf messteken vermoord. Zondag heeft de 22jarig« bootwerker C. Q. in een café iu de Lange Torenstr. te Rotterdam, de 30jarige Petr. v. d. H. eene vrouw van slechte zeden, mot wie hij verkeering wilde aanknoopen. hetgoen echter geweigerd word, met elf messteken vermoord. De politie vond hem bij het lijk. Hij bekende volmondig. Ka de straf nog de straf voor de straf. Beklaagde, gij zijt meer iu aanraking met de justitie geweest?" vraagt de rechter vau instructie. •Ja E.A. eenmaal, maar daarvoor heb ik de straf ondergaan." Wanneer en welke straf?" In 1903 acht maanden voor verduis tering (met eenige onrust). Maar u laat dit toch niet opschrijven Ik heb die straf or eerlijk voor ondergaan." Ja ik moet het vermelden. De rechter zal daarmee bij dit vonnis rekening houden." -Maar E.A. dat is toch onbillijk. Ik heb die straf geleden, en moet ik nu zwaarder gestraft worden, omdat ik destyds ook gezeten heb -Ja zoo is onze wet," -Maar mijnbeer. Dat ik nu dit feit gepleegd hob, is juist een gevolg van myn vorige straf. Ik waa 3 jaren op de fabriek. Kr was niets op my aan te merken. U kunt er naar infurmeeren. Toen vroeg ik do directie om vast aange steld te kunnen worden, een bewys van goed gedrag van den burgemeester. Ik kon dit niet krijgen omdat dat vonnis van my in de boeken stond. Een paar maan den heb ik het slepende gehouden, maar toen moest het eruit en men heeft my daarop gedaan gegeven. Er is in dezen tijd nergens werk te krygen. Myn vrouw is ziekelijk en myne drie kinderen hadden in geen dagen warm eten gehad." Hbld. Waanzin? Maandagavond heeft een vrouw, zittende in den trein van Amsterdam naar Hoorn blijkbaar in een vlaag van waanzin, haar kind van 7 weken, bij het station Aven- hore, uit het portierraam geworpen. Londenaelie cijfers. Slechts weinig steden op den aardbol kunnen op zulk een - grooto uitbreiding binnen een tydsveiloop van honderd jaren wijzen als Londen. Honderd jaren geleden had net iets minder dan acht honderdduizend inwoners. Thans Leeft de^stad met al haar voor steden er ruim zes millioen, dat is ongeveer de bevolkiog vau Schotland en Ierland of een zesde deel der bevolking van Groot Britannië. Binnen de grenzen van het graafschap Londen wonen 35600 menschen uit Wales 56000 uit Schotland, 60.000 u t Ierland, 40.000 uit Ruslaud, 27.000 uit Duitsch land, 11.000 uit Frankryk, 10.000 uit Italië 4000 uit Holland en 6000 uit de Voreenigde Staten. Gemiddeld wordt in het graafschap Londen alle vier minuten een mensch geboren, doch slechts weinig iu weelde. En om de zeven minuten verliest er een meneohelijk wezen het leven, ongeacht de massale on gelukken en ongevallen. Londen strijdt met New York om de twyfelaciitige eer, wie der beide de rykste stad der wereld is. De middelpunt van den geldadel geven echter tevens de grootste mogelyke armoe te zien. Zoo ook in London, waar van elk drietal menschen er gemiddeld een in het armhuis steift ongeveer de helft in de openbare toevluchtsoorden Dertig procent der inwoners verdienen iu bet dure Londen minder dan twaalf gulden per week en 430 duizend Londenareu leven vaa de openbare liefdadigheid. In een nacht werden door gedeelte der stad 2400 dakloozen aangetroffen die gasbuueu, vuil niskarren en rioolpuiten voor hun nacht verblijf uitzochten. Ruim 16000 kinderen sterven er jnarlijks zonder dat zy don ouderdom van een jaar hebben bereikt en voor de arbeiders kindereu tot aan het vijfde jaar genaderd zyn, sterft de helft v>n hun aantal. In zulk een centrum moet het aantal po litiemannen wel verbazend groot zjjn. Een leger van tusschen 15- tot 17 duizend po- litieraannen zorgt voor de instandhouding der orde. Jaarlyks worden te Londen ongeveer 3000 personen voor zware, meest tegen den persoonlijken eigendom gerichte mis daden veroordeeld. Droevige dood. Een Duitsch ontdekkingsreiziger. Otto •Smidt, die zich bevond aan boord van een stoomboot op de Amazone, by Manaos, is door een krankzinnig geworden steker vermoord. De dader, die nog andere op varenden had vermoord, werd door den kapitein neer geschoten. De veiligheid In Rome. Naar aanleiding der ongeregeldheden en aanrandigon, die in den laatste» tjjd zich telkens in en om Rome herhaalde», zijn binnen twee dagen niet minder dan 4000 aanvragen om verlof tot hot dregeo van een revolver aan politie gericht. Het wordt zachtjes aan gezellig in -het derdo Rome- lGustave Aimerd zou, indien hij terugkwam, hier mettertyd nog stof genoeg 7inden voor zyn romans, dio oorspronkelijk in de Amerika speelden. prairiën van Van het besluit, genomen door Ged. Staten van Noord-Brabant, in hunne vergadering van 18 Januari 1907, zullen we hier de voornaamste artikels overnemen en eertigszins toelichten. Verordening tot heffing van weggeld in de provincie Noord-Brabant. Art. 3. De belasting bedraagt jaarlijks: a voor eiken ezel, rund of hond, waarmede als trekdier in den loop van het dienstjaar, van den weg gebruik wordt gemaakt f 3. b. voor elk paard, muildier of muilezel f 12. c. voor elk motorrijtuig le. op twee of drie wielen f 12. 2e. op vier wielen f 40, en voor ieder tweetal wielen meer bovendien f 10. d. voor elk rywiel, niet oudere begre pen, ingericht voor 2 personen f 4^yoof een persoon f 2. Art, 5. Personen, die of door het ryk of de gemeente verplicht zyn tot het honden van een dier of rytuig, bedoeld ia art. 3, zijn deze belasting niet verschul digd. Voor (motor) bruiken personen, die hun lastdier ef rijtuig of rywiel uitsluitend ge- dienst van hun bedrijf beroep. m wordt de belasting verminderd. Byv. een landbouwer, die een paard uitsluiteod voor bet lanpbouwbedryf bezigt, betaalt slechts f' 2 belasting voor elk paard. Personen, die van een rywiel gebruik maken, uitsluitend tot uitoefening van bun bedrijf of beroep betalen slechts f 0.50 belasting. Art. 8. Het dienstjaar waarover de belasting loopt, gaat in mot 1 Mei van elk jaar en eindigt met 10 April van het volgende jaar. Art. 20. De bestuurder van een der in a»t. 3 genoemde ry- of trekdieren, (ijwielen of motorrijtuigen, is verplicht steeds bij zich te hebben een zoogenaamde rijkaartwelke hy op de eerste aauvrage van ambtenaren, marechaussees, Rijks- of Gemeentepolitie, moet vertoonen. Art. 21. Hy, die een onjuiste opgave doet. wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste t 75. Met gelyke geld- boete wordt gestraft, hjj, die een rykaart vertoont, die niet tot het bestuurde rijwiel behoort Het rijwiel, rij- ef trek» dier kan door den bekeurende ambtenaar in beslag worden genomeu, en door deo rechter verbeurd worden verklaard. Art. 26. Dit be 'luit treedt in werking 1 Mei 1908. Het geldt alleen voor het berijden van provinciale wegen. van Venray, brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat Maandag 11 dezer vanwege de gemeente de plaatsen en nummers zullen worden aangewezen tot het steken of baggeren van turf op de geraeenie-eigen» dommen; dat ieder die aldus tot het stoken van turf vergunning wil bekomen zich op dien dag op het terrein zal moeten bevinden tot aanwijzing van zijn perceel en wel van 8 uur tot 10 uur voorin, naby de Hazenhui of Hertendijkhut. van 10 uur voonu. tot 12 uur middag nabij Hertendijkhut tot Kraaienhut. Ieder peraoon ontvangt van het hem aangewezen perceel een bewys vermeldende bet nummer en de plaats van het perceel en is het aan degenen, die niet in het besit

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2