Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray, Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. w aar een lift goed voor la. op Zaterdag 18 April 1908. lady Brewards juweelen werden heden nacht gestolen Ha ni-le e hjzonderheden zullen eeist bekend geaiaak' «o den als de loid, die gisterenmorgen naar Schot land vertrok, van het voorgevallene ondeiricht is. De portier en zijn vrouw werden, naar hun zeggen, door een deftig gekleed man overvallen en gekne veld. De politie vermoedt, dat de diefstal gepleegd is door den beroemden misdadiger, die onder den naam van Markies bekend is en dien men in Amerika waande." Thans eerst werd Smith duidelijk, dat den man, dien hy voor Lord Brewad gehouden had, niemand anders was dan de beluchte inbreker, die zich Markies noemde. Zoo kwam het, dat Smith zijn wenseh vervuld zag. en kennis met den beiuchlen inbreker gemaakt had. OPENBARE VERGADERING den van des namiddags 5 uur. Tegenwoordig de heeren H. Esser Burgemeester, Voorzitter, M. Poels, Wet houder, A. Loonen, Th. Slits. V. Fonck, P. J Derks. Jac. Aeits, J. M. Michels, P. Camps, L. Janssen, leden en Stoot Se cretaris. Afwezig de heeren J. Arts wethouder. Hub. Janssen enJ. Loenen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en gaat over tot behandeling der agendtt 1Adres onderwijzers Dorp. De Secretaris leest een schryven voor van de onderwijzers uit het Dorp, waai in deze verzoeken om verhooging van salaris, en meerdere tegemoetkoming in de huis huur. De Voorzitter en de moeste leden zijn van meening dat de levensstandaard in het Dorp niets hooger is dan op de gehuchten wel zal het daar raoeielijker zijn om een huis te huren, wijl deze aldaar schaarsch zijn en zouden de getrouwde onderwijzers zich genoodzaakt zien, om naar het Dorp te komen wonen. Beide voorstellen worden in rondvraag gebracht. Voor f 100 verhooging stemden de heeren Jac. Aerls, P. Camps en Th. Slits. Tegen de heeren J. M. Michels. A. Loonen L. Janssen, P. J. Derks. M. Poels en de Voorzit'er. Zoodat op de aanvrage afwijzend is be schikt. Do hen Fonck komt ter vergadering 2. Adres vaiMhft bestuur var den Tet\'^ifftngen van der. Handeldr. en Industr. Middenstand. Een schrijven van geuoemdeu Bond wordt voorgelezen door dén Secretaris, waarin gevraagd wordt adhaesie-betuiging bij de Regeering tot verkrijging van het invoeren van den Midden-Europeeschen tijd. De heer Fonck merkt op dat deze tijd voor ons gemakkelijk zou zijn, vooral met het verkeer in Duitschland. Wordt adhaesie betuigd aan 't adres om invoering van den Midden Europeesclien tijd. 3. Adres van het Comité der Maas vereeniging te Eisden. Wordt voorgelezen en blijkt dat genoem de vereeniging ook hier eene Maasvereeni- ging wenscht opgericht te hebben. De heer A. Loonen zegt dat we bij de Maaskwestie geen belang hebben. Dit gevoelen wordt door de overige leden niet gedeeld en na eenige discussie besloten een oproeping te doen, met uit- noodiging om lid te worden. 4. Overname mobilair en de regeling tn de Muziekzaal De Voorzitter zegt dat door het Bestuur der Fanfare f350 is gevraagd voor het mobilair en vindt dit wel wat hoog. Hij stelt voor om f 300 te geven. De heer Jac. Aeits vindt t 350 niet Ie hoog geschat. Wordt in omvraag gebracht of de ge meente f 300 of f 325 zai geven voor de meubels. Wordt besloten voor f 325 de meubels over te nemen, mits de Fanfare hiermede genoegen neemt. De Secretaris leest een concept regeling voor aangaande van het gebruik der Muziekzaal, meubels en tooneel. Voor hen die van de zaal met meubels gebruik maken 15 ct. met het tooneel 20 r t. per uur. voor verlichting per lamp 3 ct. per uur en voor verwarming 10 cent per uur. Met olgemeene stemmen wordt besloten de repetities der Fanfare tweemaal in de week vrij te laten. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. VENRAY, 25 April 1908. Het was een recht gezellige avond, die de Fanfare -St. Cecilia" Paaschmaandag haren Honoraire Leden en aan andere belangstellenden aanbood. Deed het optreden van den beroemden Humorist Lucién uit Rotterdam ons veel verwachten, de uilvoering heeft deze verwachting, naar ieders oordeel nog verre overtroffen. Het niet al to talrijke publiek, dat dö Muziekzaal bezocht heeft, gaf dan ook herhaaldelijk 2yne volste tevredenheid te kennen door een daverend applaus. De muziekstukken, door -S'. Cecilia" ten gehoore gebracht bleken flink inge studeerd te zyn, en brachten een aange name afwisseling tusschen het overhoer- schend komieke gedeelte. By een volgende uitvoering wenschen wij aan de Fanfaie -S', Cecilia" ech'er een talrijker publiek. Den 7 Mei a. s. zal de heer De Groot, hoofd der bijzondere school aan het St. Jozefsgesticht, don dag herdenken, waarop hij voor 40 jaren zijne loopbaan als onderwijzer begon. Voorzeker zal de knappe onderwijzer en opvoeder, die als een tweede vader voor zyne leerlingen is, op dezen gedenk waar- digon dag vele blijken van toegenegenheid en hoogachting ontvangen van zijne talrijke vrienden en collega's. Dinsdag vierden de echtelieden Hendrik Goeraans en Theodora Wittops hun Gouden Bruiloftsfeest. Des morgens werden de jubilarissen aan de met een prachtige eereboog versierde woning per landauer afgehaald en begeleid door de Fanfare -Euterpe" toog men kerkwaarts, alwaar eene plechtige H. Mis tot dank zegging werd opgedragen. Na de H, Mis trok men op gelijke wijze wederom huiswaarts, alwaar de heer Jac. Aerts de jubilarissen hartelijk feliciteerde met dit zeldzame feest, waarna de Fanfare nog enkele stukken ten gehoore bracht. Gedurende den geheelen dag ontving het Gouden Paar talrijke bewijzen van belangstelling. Binnen korten tijd zal het aantal verpleegden in het Krankzinnigengesticht -St. Servatius" alhier tot 400 gestegen zijn, en zooals de statu'en vermelden, moet dan een derde geneesheer benoemd worden. Belangstellenden wijzen we op achter staande advertentie van de Gemeente- Teekenschool. Wij twijfelen niet, of de tentoonstelling der «eekeningen. vervaar digd door de leerlingen der teekenschool, zal vele bezoekers trekken. Morgen Zondag zal de op het gebied van drankbestrijding alom bekenden I en gevierden redenaar, de Eerw. Pater i Barroraeus de Greev» in Venray als spreker j optreden, ten einde alhier, naast het -K.4ni»r*i 0v...i ibfio Mai i«ver eeniging op richten. Onder Je H. Missen van 8 en 10 uur zal de eerw. spreker in de Parochiekerk de weiking en het nut eener dergelijke vereeniging bespreken. In eene vergadering welke na het Lof zal gehouden worden kunnen zich alsdan de leden aanmelden. Wij vertrouwen dan ook dat zeer vele vrouwen en meisjes zich zullen aansluiten, en zoodoende ook in Venray eene krachtig werkende Mariavereeniging worde opge richt. P. J. G. K. oud 28 jaren, tuinier wonende te Aken, thans te Roermond ge- detineerd beklaagd van oplichting van een rijwiel te Vlodrop ten nadeele van Th. Schmitz en verduistering van rijwielen onder Horst, Venray en Reuver is door de Rechtbank alhier naar de terechtzitting verwezen, met bevel dat hij zal worden gevangen gehouden. Morgen Zondagnam. om 4 uur zal te Venlo, op 't veld nabij Casino een match plaats hebben tusschen de Gecomb. Rolducsche Club. bestaande uit Venraysehe studenten en de Venl. Voethalvoreeniging. Gisteren slaagden te Venlo voor het examen onderwijzeres de dames A. Veimeulen en C. Schmitz alhier, MERSELO. Paaschmaandag heerschte er eene groote diukteophet terrein van -St. Hubertus", hoewel bet weer volstrekt niet meewerkte. Op dezen dag werd het schietseizoen geopend. Om 5 uur sprak de President Th. Pubben «enige flinke woorden ter aanmoediging voor de schutteis en opende den stiijd. Deze, waaraan zeer veel schutters deelnamen en waaraan 3 fraaie prijzen verbonden waren, werd vinnig 'voortgezet. Zelfs een lief sneeuwbuitje kon den ijver der schutters niet bekoelen. De strijd werd onverpoosd voortgezet. De uitslag hiervan was als volgt le prijs P. Ewals (met 8 eenenl, 2e prijs P. J, Michels (met 4 tweeën) en 3e pi ijs J. v. d. Heuvel (met 5 drieën) alles in 20 schoten. De Eere-Voor zitter reikte deze pryzen uit en hoopte, dat de schutters dezen zomer zich fliDk zullen oefenen, om bij concours en wedstrijd goed beslagen voor den dag te komen. Dat ook de huwelijksband onder onze schutters aanlokkelijk begint te werken, blijkt bieiuit, dat niet minder dan drie bestuursleden en de Koning van 't gezel schap zich in 't bootje gaan wagen, van wie er zich 3 buiten Merselo gaan vestigen. Aan deze schutters verliest het gezelschap ijverige, trouwe leden, die thans weer door joiigo recruten vervangen zijn. Daar de Koning afstand heeft gedaan van zijne waardigheid, zal zoo spoedig mogelijk Koningschieten moe'en plaats hebben, want eeno re; ubliek is geen goede regeerings» vorm volgens -St. Hubertus". Adieu. K<>ning, voer uwe Koningin van den Haag mee cn leef gelukkig aan de Maas boorden. Dinsdag werden de Honoraire leden van 't gezelschap onthaald op eene ton bier. Dat 6i 'kker gedronken was, bewees de vroolyke stemming en het feit, dat de ton gauw den bodem vertoonde. De heer J. v. d. Heuvel bedankte in korti hartelyke woorden allen voor den steun, aan 't gezelschap verleend. Wegens de 1ste II. Communie der kinderen op den lste Zondag in Mei, zal de jaarlykeehe processie van hier naar Oostrum gehouden worden den 2den Zondag in Mei. WANSSUM. Woensdagmiddag vond men in een put. gelegen in een perceel weiland naby -de Kooi" alhier, het lijk van den 30jarigen H. alhier. Deze persoon, die sinds eenigeo tyd ongesteld was, schynt zich in een vlaag van zwaarme odigheid van het leven te hebben beroofd. HORST. Als een bewijs, dut ratten en muizen den winter nog al aardig wat kunnen Oppeuzelen diene, dat de land bouwer! r, Jo W. die 3000 bieten in eene kuil hr begraven, hiervan slechts 800 pond kof terugvinden. VENLO. Dezeereerw Pater APrinsen S-J ieOudeobosch is benoemd tot directeur van het retraitenhuis te Venlo. BUTTERS WIJK. De eerste Maas- voreeuiging in Noord Limburg is tot stand gekomen. En ook hier ging evenals in het Zuiden der provincie 't initiatief uit van... een dorp. Paaschmaandagoamiddag om 5 uur had in de zaal van den heer Herm. Vissers te Bliitr vli k eene openbare vergadering plaats di in. vereeniging, waarin als spreker -de heer A. Kellenaers J.B.zn. van Meerlo. No eene, met veel aandacht gevolgde en meermalon door applaus onderbroken rede word gelegenheid gegeven om tot do Maaivereouiging toe te treden. Het resultaat was buiten verwachting. Van de meer dan 100 aanwezigen trad onge veer d helft oomiddeiijk als lid toe, terw 1 afgevaardigden der gemeenten War si >i en Broekhuizen vorst mededeel den, dii >k 'n tiunne gemeenten spoedig aeua n. eemgiug zou tot stand komen Mei -jizde rnr,®t»'-«[,den daarop jjo ocareu .a ri~ vilenaers, dat de Maugveieeriging voorde gemeente Meerlo gevormd was, en verzochten zij de toe getreden leden, een bestuur te kiezen. Tot, bestuursleden werden daarop gekozen de heeren A. Cremers, Jos. Clevers en F. Reyüen Bhtterswijck, van Haeft en Kellenaers te Meerlo, die allen de benoeming aannamen. MAASNIEL. Alhier brak Woensdag dagavond brand uit in de landbouwers woning van Cox, welke met den inboedel uitbranddp. Twee koeien, een kalf en een paard kwamen eveneens in de vlammen om. GENNEP. Naflr men beweert, zouden de betrokken spoorwegmaatschappijen van plan zijn, het tarief Gennep—Nijmegen gelijk te stellen, met dat van den auto omnibus, die tusschen genoemde plaatsen in dienst wordt gesteld. We deelen dit bericht, dat wellicht slechts een treinpraatje is, dan ook onder alle voorbehouden mede. (Geld MOOK. De Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Nijmegen, opent Woensdag aan de Mooksche Baan een zomerdaglighal op haar door de gemeente in gebiuik afgestaan terrein, waarbij veel dennenhout. ROGGEL. Een mededeeling en een opmerking. Bij zekere gelegenheid werd dezer dagen aan een aantal landbouwers uit onze gemeente de vraag gesteld, of zy zoo ongeveer de hoegrootheid hunner uitgaven en inkomsten in hun bedrijf, over een jaar berekend, konden mede- deelen. Onder de vele en verschillende antwoorden was er een, dat ons ten hoogste interesseerde. -Als het jaar om is, weet ik, tot op een cent na, hoeveel ik heb ontvangen en hoeveel ik heb uitgegeven", sprak een der land bouwers. Met 1 Mei begint myn jaar te tellen.". -Maar het zal heel wat tijd in beslag nemen, om van alles aanteekening te houden," werd opgemerkt. Ook zil dit aanteekenen nu en dan wel eens vergeten worden. Het neemt geen tijd in beslag, want het is avondwerk en 't wordt even min vergeten als dat ik vergeet 's mor gens op te staan, 's middags aan tafel te gaan en 's avonds mijn avondgebed te spreken. Eiken avond noteer ik wat de deur is ingekomen en wat er uitgegaan is. Eiken Zondag mank ik een samenvatting over de afgeloopen week. Elke maand maak ik de balans op. Al3 dan do eerste Mei in het land is, weet ik juist hoe mijn zaanjes staan. En de tyd, die door dit alles in beslag genomen word', och, 't zijn een paar minuu'jes." Wy hoeven hier «el niet by te voegen, dat het onze landbouwer in alle opzichten, het landbouw vak betreffende, goed gaat en dat er gewoonlijk by het eind van het jaar een flink batig saldo is. Wie nauw keurig is op hetgeen on'vangen en uitge geven wordt, is ook nauwkeurig op de middelen om zyn have en goed te vermeerderen. Tot zoover de mededeeling, Nu de opmerking. Al gelooven wy, dat vele, vooral de grooteie boeren, er een soort boek houding op na houden, iocli meenen wy zekei te weten, dat liet gros van onze plattelands bewoners zulks niet doet. En dat vinden wij jammer. Nering en tering moeten goede kennissen blijven. Op bovengemelde manier ingericht, vergt zulke boekhouding niet veel kennis en nog minder moeite. Waar vader of moeder zich hiermee niet graag belasten, daar kunnen ze hun spruiten tot klerken aanstellen. Zij bereiken dan een dubbel doel. De ouders zyn er door geholpen en de kinderen zullen, als de levenstaak eenmaal hun schouders drukt, ordelijke, nauwkeurige on spaar zame menschen geworden zijn, die inzien, dat een goed geregelde landbouwzak nog zoo slecht niet beloond wordt. S1TTARD. In het dorpje Tüddern, bij Sittard, is het 5jarig dochtertje van den landbouwer Ramakers op treurige wijze om het leven gekomen. Terwijl de ouders op het veld aan den arbeid wareD, geraakten de kleeren van het kind, hetwelk voor de kachel zat, door een uitslaande vlam in brand. Op de jammerkreten van het meisje kwamen de buren haastig toegesneld, doch het was reeds te laat het arme kind was den vuurdood gestorven. Men kan zich den toestand der ouders voorstellen, toen zij aldus hun dochtertje moesten terug vinden. Tiende Limburgsehe Hallioiiekendag;. De tiende Limbu'gsche Katholiekendag zal ilehouden worden le Roermond op 7 en 8 Juni a. s. Den eersten dag wordt 'a avonds eene gesloten vergadering gehouden van de Commissie der Lim- hurgsche Katholiekendagen, waarna een bijeenkomst plaats heeft van de vorscbil» Den volgéndenden dag beginnen on middellijk na de kerkelijke plechtigheden de afdeelingsvergaderirgen waarin het onderwerp -Volksontwikkeling" zal wordeu behandeld. Om kwart over 3 trekken de deelnemende vereenigingen in optocht naar het stadhuis, alwaar om half 4 een receptie plaats vindt. Om half 5 begint de alg^meene vergndering, waarin als spreker optreedt Mr. E. R. H. Regout, Den Haag. HORN. Als curiositeit dient gemeld, dat in de Ohe alhier een haasje is gevon den van wonderbaarlijken lichaamsbouw. Het diertje bezat 7 pootjes. Ongeveer in het midden splitste zich zijn lichaam in twee deelen Aan elk dier deelen zat een flink staartje. Kop en voorste gedeelte des lichaams was normaal. HEERLEN. De politie te Heerlen heeft heden een valschen munter gearres teerd. Smeltkroezen, stempels, en aan wezige munten zijn in beslag genomen. Ilcn gemoedelijk l.undueeriiian. Manus de guitige Manus uit het Limburgsche Roggel moest voor een week n3ar Nijmegen, om de in vroeger jaren geleerde soldatenlessen nog eens te repeteeren. Op tijd in de lange veeren en op tyd in 't ga1 eel, voldoende. Marcheeren, hoofd rechtop en borst vooruit meer dan voldoende. Patatten jassen en naar binnen spelen, uitstekend. Schieten? Manus kan het wel. maar Manus wil eens een lolletje hebben. Hij legt aan. Het doel is een diietal houten poppen, die vallen als ze getroffen worden. Na een zevental schoten van Manus staan alle nog recht. -Kerel, je schiet slecht", nijdigt de luitenant, -Joa, luitenant." -Is dat een mikken Je mikt een kilometer te hoog." -Joa, luitenant." En hot gebeurt, zoo als de luitenant voorspeld hoeft. -Maar vent, kun jy die dingen niet raken -Waat zal ich uch zèke, luitenant." Ich hub die mieuse noots gekandj. Ich hub noots mit die miense aan de muts gehadj. Och, loatj, die miense nog mer get léve. Het is zoa'ne gevreisde vieandj neet. Es ich ouch nog honderd scheut mos doon, ich zooj die miense, neet wille rake. Doaveuc bin ich veuls te zoachtzinuig van aard. Zitj er uiich mer einen haas neer, dë zal ich uch waal omgooie, mer geine moinse, foei Manus kreeg in zuiver Hollandsch een prachtigen uitbrander, maar droop voor t examen schieten. CUYK. De markt van Dinsdag was ondanks het gure weer van Dinsdag buitengewoon druk bezocht. Aangevoerd waren niet minder dan 513 runderen en 387 biggen. De prijzen van hot vee waren bevredigend, die der biggen hoog. Het vet vee gold 30 A 35 cis. per half kilogram bet guste vee van 70 tot 120 gld. per stuk en bet dragend van 140 tot 225 gld. De biggen deden van 8 tot 12 gld. per stuk. De handel was vlugger dan de vorige rankten. Door bet slechte weder was de markt vropg afgeloopen. De kramerijen waren nog al talrijk. DEURNïS. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat het bouwen van de nieuwe schoollokalen van het Liefdehuis te Stryp gegund is aan den laagsten inschrijver, den heer Rooyakkers alhier. EINDHOVEN. Wy vernemen dat een der voornaamste takken der industrie, die der tabaks en sigarenfabricage, vry veel reden tot klagen geeft wegees 3lapto. De voorzitter van het St. Fran- ciscus Xaveriusgilde (van den Volksbond) deelt ons mode dat wekelijks gemiddeld een tien a twaalftal werkeloozen ten laste zijn van de gildekas. Er gaan er af maar komen er ook weer bij. 't Is te hopen dat aan de Malaise spoedig een einde komo. Bewaker verselinlkl Bij een nalatigen betaler, wonende in de Buitenstraat te Tilburg, was door een deurwaarder beslag gelegd en een be waarder aangesteld. Toen deze laatste Woensdagmoigen van koude wakker werd bespeurde bjj, dat alle deuren open stonden en de bewoners met hun ganschen inventaris er van door waren. In't belang; der arbeiders. De arbeiders van de firma A.J.ten Hoopen en Zn, te Neede zullen in 't vervolg, inplaats van 's morgens 7 uur. oc. 5 ai beginnen en 's avonds, inplaats van 7 uur om 6 uur eindigt .Deze verandering is in t belang der arbeiders gemaakt aange- zwei tfitoaéotfr me# tSjjj «ah hun arbeid op hel land kunnen besteden. Theorie en PraetIJk. Dezer dagen deed zich te Ouderkerk aan den Amstel 't zeker zeldzame geval voor. dat een lid der commissie tot vering van schoolverzuim (tevens gemeenteraads lid) voor deze commissie werd geroepen, om zich te verantwoorden over het onge oorloofde schoolverzuim van een zijner kinderen. Een scheutig Drentseli boertje. Uit Meppol meldt men aan de Ass. Ct-; In den mark (tram van verleden week Donderdag maakte o. a. een boer de reis mede van Rogat naar Meppel en gaf zoo hy meende, den conducteur een vijfcent en een twee en een halve centstuk ter betaling voor de vracht. Teen de conducteur naar het ontvangen bedrag stond te turen, vroeg de man of bet misschien niet goed was en op het ontkennend antwoord van den conducteur liet hij er op volgen -nu geluk ermee." De flinke conducteur gaf echter den man liet bij vergissing voor een 2i/z centstuk gegeven gouden tientje terug, ont-iug loen, zonder meerder gepraat, drie centen de overige halve cent werd niel terug verlangd. Dood gevallen De metselnar K te Arnhem, die Dinsdag morgen in den muur van een in herbouw zijnd huis in de Ketelstraat een gat gehakt had. boog zich, om een andereu werkman iets te zeggen door dat gat en kreeg een van hoven vallend stuk muur op het hoofd. De man was onmiddelyk dood. Ten einde de drankwet te ontduiken en de politie by het speuren van overtredin gen cp een dwaalspoor te brengen, maakte de verlofhouder 11. R. wonende in de Oranjeboomstraat no. 68, te Rotterdam een koker die de verbinding vormde tusschen zijn cafó en de eerste vordieping door hem bewoond. In dien koker bevindt zich een plankje, dat als lift, dienst doet en waarop de flesschen sterken drank, die hij niet in voorraad mag hebben een plaatsje vindon, Was er onraad dan werd de lift in werking gebracht en de ver boden waar ging pijlsnel naar de eerste verdieping, De inspecteur van politie, de heer J. de Boer heeft met een hoofdagent van politie, de dochter van den houder te overvallen voor zy tijd had het alarm signaal te geven. Eenige flesschen met gedistilleerd, dia in het cafó op de lift- plank stonden, zijn in beslag genomen.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2