Zuivelcoöperatie. Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt De ÏOO.OOO. AGENDA 1. Mededeeliny verslagen 11 oog er onder wijs. Door den Secretaris worden de verslagen van Gymnasium en Marininric.hting voor gelezen en voor kennisgeving aangenomen. 2. Mededeeling voorwaarden verpachten standplaatsen. De Voorzitter deelt mede dat aan vyf carousselhouders een schrijven is gericht met de voorwaarden van verpachting der standplaats eener stoomcaroussel gedurende de kermis alhier. Hierop zijn twee in- sclirijvingsbiljetten ingekomen en wel van W. Vincken Roermond voor f 336 en L. van Bergen Roermond voor f 405. Aan van Bergen is de standplaats voor 3 jaren gegund. Hierna leest de Secretaris de voorwaarden van verpachting voor. waar aan de pachter gehouden is, die door den Raad worden goedgekeurd 3. Verleenen eervol ontslag aan den heer Ypesals lëeraargemeente-teekenschool. Aan den heer Ypes wordt eervol ontslag verleend. 4. Benoeming onderwijzend personeel aan de gemeente-teekenschool. Als onderwijzers worden benoemd de heeren A. van Bommel te Ayen en A. Martens en W Drent te Venray. 5. Mededeeling der goedkenring van het besluit tot het aangaan eener overeenkomst met den Staat over boschcultuur en af sluiten dier overeenkomst De goedkeuring van Heeren Gedeputeer de Staten wordt voor kennisgeving aange nomen. 6. Kohier hondenbelasting 1908. Dit kohier wordt goedgekeurd. Er zijn op het oogenblik 288 honden aangegeven zijnde voor een bedrag van t 576. 7. Intrekken ontslagaanvrage onderwijzer Jansen te Oirlo. De Voorzitter zegt dat de heer Jansen hem verzocht heeft de ontslag-aanvrage in te trekken. Hieraan wordt voldaan. 8. Verificatie opname boeken en kas gemeenteontvanger. Op 29 Febr. 1908 bleek er in kast te zijn f 6355,73i/2. Wordt in orde bevonden. 9. Mededeeling verslagen herhalingson dericijs. Deze verslagen liggen voor de leden van den Raad ter inzage, 10. Herbelegging hypotheek f 40.000. Daar de goederen waarop deze hypotheek gevestigd was, verkocht zijn, en het kapitaal vrij is. doet de Notaris die deze goederen verkocht heeft, aanvrage om f40.000 op twee andere hypotheken te beleggen. Wordt aan Burgemeester en Wethouders overgelaten deze gelden te beleggen. H. Aanstellen gemeente opzichter A. Martens. Als zoodanig wordt benoemd de heer Martens. Voorloopig tegen een^ vergoeding per, uur. 12. Statuten oprichting ziekenhuis en gasthuis. De statuten worden door den Secretaris voorgelezen en toegelicht, waarmee de Rsid zich kan vereenigen. In de eerste behoeften wil men voorzien door het uitgeven van abonnementskaarten Rijks- en Provinciale subsidie, bijdragen van omliggende gemeenten. De Zusters van Liefde uit het Krankzinnigengesticht voor vrouwen, zullen het Ziekenhuis bedienen en het zal beheerd worden door een bestuur, bestaande uit de heeren H. Esser, burgemeester, de zeereerw. heer Schmeitz, pastoor, dr. Janssen. H. Trynes, H. Sala en J. Stoot. 13. Verordening regelende de jaarwedden van 't onderwijzend personeel aan de O. L. Scholen. De Secretaris leest deze verordening voor. De salarissen zijn geregeld volgens het minimum dat de wet toestaat. De Voorzitter meent dat f 50 vergoediDg van huishuur voor gehuwde onderwijzers wel wat weinig is. Wordt in stemming gebracht f 50 of f75 vergoeding te geven. Voor f50 stemden de heeren A. Loonen en J. Loenen. Voor f 75 de heeren J. Arts 11. Janssen, P. Camps, J. M. Michels, Th, Slits, L. Janssen, V. Fonck, P. J. Derks, M. Poels en de Voorzitter. Dus zullen voortaan de gehuwde onderwijzers f75 vergoeding ontvangen voor huishuur. 14. Voorstel van La Mason Co. en Th, Verhoeven over verpachten van peel grond en aanleggen tram station Venray kom. Adressanten deelen mede dat zij circa 1000 hectaren peelgrond willen pachten voor f 2 de hectare per jaar en de woeste heidegronden de eerste 19 jaar gratis Zij willen dan voor hunne rekening en risico een paardentram aanleggen van Venray naar het station en bieden hiervan de gemeente een netto winst aan van 25 pet. Door het Dagelijksch Bestuur zijn eenige wijzigingen gebracht in de gestelde voorwaarden, het heeft o. a. voorgesteld om de pachtsom vast te stellen op f 2500 per jaar. •I I)o heer Hub. Janssen zegt dat in zulk pen hplangrijke zaak wel eens eerst alles goed dient overwogen te worden, voordat de Raad hieraan zijne goedkeuring hecht en stelt voor om eene commissie te be noemen om de aangehaalde voorwaarden nog eens grondig te onderzoeken De Voorzitter geeft toe dat hot eene belangrijke zaak is, doch verklaart zich tegen het benoemen eener commissie, daar die toch gewoonlijk niet veel ten uitvoer brengen. Spr. acht het beter dat de voorwaaiden voor eenieder ter inzage liggen, dan kan iedereen komen zien en inlichtingen vragen. In een volgende vergadering over 14 dagen zal dan hierover kunnen beslist worden. Wordt goedgevonden. 15. Mededeeling ingekomen stukken. De byenstand heeft in 1907 opgebracht f 30.75. Wordt goedgevonden. Het oud-postkantoor is vtederom ver huurd voor f 250. De heer Payens vraagt of de gemeente er toe oTergaat der. Oostrumschen weg te verlichten, indien de gasleiding wordt aangelegd tot aan het Station. Wordt besloten den weg te verlichten. Door de brandweer is een verzoek inge diend om verhooging van loon bij brand en spuitoefeningen. Eenige leden zijn er voor om het loon op 30 ct per uur te brengen. Na eenige discussie wordt besloten hierover in eene volgende vergadering te beslisseu. Naar aanleiding van het plan der ge meente om het meubilair der Muziekzaal van de fanfare -Euteipe" over te nemen, heeft er eene schatting plaats gehad van de zijde der fanfare en door de commissie van den Raad, welke schattingen nog al veel verschillen, zoodat van overname nog geen sprake is, en deze zaak tot eene volgende vergadering wordt uitgesteld. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. in een tijd van vooruitgang, i usteloozen geest peinst en Wij leven 's Menscben rust niet vooraleer het denkbaar onmoge lijke verwezenlijkt is. Wat al uitvindingen hoeveel verbeteringen zijn iu de laatste jaien met gedaan en aangebracht Wat vandaag nieuw is en niet meer voor ver betering vatbaar schijnt, is wellicht morgen oud en wordt buiten gebruik gesteld. 't Is waar, elke veranderiug is geen verbetering, maar even waar is het, dat er menschen gevonden worden, die van liet nieuwe uiets willen weten eu waarom - au ja, omdat het nieuw is, zelfs dan nog, wanneer met cijfers aangetoond kan worden dat grootere winsten er het gfrvolg van zij». Van deze waarheid weid ik nog meer overtuigd, toen ik als belangstellende eene vergadering bijwoonde van den Boerenbond te Venray. Velen lezers zal het bekend zijn, dat de Boerenboud van Venray met zijn meer dan 500 leden als een der voor naamste «p dat gebied kan beschouwd worden. Ontkennen valt het echter niet, dat ook hierin nog te verbeteren is. In die vergadering werd met klem van woorden gewezen op algemeene aansluiting bij de Stoomzuivelfabriek, omdat de bestaande handcentrifuges niet die winsten kunuen afwerpen, welke bereikt worden bij de Stoomzuivelfabriek. Wellicht zijn er meer plaatsen te vinden, waar een dergelijke toestand bestaat; daarom zal ik trachten een ieder belangstellende aantoonen, dat juist 't aansluiten bij de Stoomzuiveifa brieken verre te verkiezen is boven het coöperatief werken met handcentrifuges. In die vergadering werd onder meer door den Z.E. adviseur. Pastoor Schmeitz en den heer Jan Poels den wensch uitge sproken, dat alle boeren zich zoudeD aan sluiten bij de groote Stoomzuivelfabriek. daarbij betcogend dit voordeeiig en nood zakelijk was Er werd goed geluisterd, niemand had er iets tegen in te brengen en alles blijft op het oude, Nu, tegen spreken op de vergadering wordt er niet veel gedaan, zooals -onze Jan" (zooals de boeren den heer Jan Poels noemen) dikwijls terecht opmerkt. Niet, omdat ik twijfelde aan de opreebtheid van genoemde sprekers, maar ik wilde er meer van weten en mij overtuigen. Daarom heb ik de zaak grondig onderzocht en dit onderzoek is de moeite overwaard geweest. Na mijne inlichtingen te Maastricht en hier zoo onpartijdig moge lijk te hebben ingewonoeu, kom ik tot de conclusie, dat er voor de boeren nog al aaiMig wat te verdienen is, indien zij zich aansluiten bij -de Stoom". Ziehier mijne bevindingen en berekeningeu 1. De Stoom heeft gemiddeld 3i/s ets. per kilo boter meer gemaakt dan de ver» eenigde handc6ntrifuges. die in 1907, 48000 KG, boter te Maastricht geleverd hebben. Dit maakt een verschil van 48000 X 3i/ï ct. of van f 1680. 2. Arbeidsloon aan de 3 bandfabrieken zal naar globale schatting bedragen als volgt 6 arbeiders per dag a f 1. f 6; per week 6 X f 6 f 36 en per jaar 52 X f 36—i f 1872. 3. Indien allen bij do Stoom aangesloten waren zou deze 5 cent per 100 KG. melk minder onkosten hebben dan thans, door» dien vervoer en bewerking zooveel beter» koop zouden worden. Daar door alle boeren ongeveer 5 millioen Liter zouden geleverd worden, zou dit dan een verschil maken van 5 mill, x 5 ct. -* f 2500. 4. De Stoom haalt gemiddeld uit de 100 L. melk 1 ons boter meer dan de 3 handfabrickeo, waaraan in 1907 geleverd zijn 1.478,487 KG. molk. Dit maakt 1478 KG, boter a gemiddeld f 1.26 f 1862. Genoemde sommen geven een totaal van van 1680 1872 2500 -f 1862 f 7914 gulden. Hier tegenover staat, dat door de rbear geleverde melk de Stoom één werkman meer moet hebben, waarmee zij kan volstaan. Ik neem echter aan de meerdere onkosten aldaar bet loon van twee werklui zal bedragen. Dit loon ge rekend a 1' 8 per week is voor 2 arbeiders f 16 per week of 52 maal f 16 is f 832 pet jaar. De meerdere opbrengst van f 7914 verminderd met de meerdere onkosten van f 832, laat dus een zuivere winst van f 7082, zonder te spreken van salarissen en verdere onkosten als reiskosten van de handcentnfuges. Verder heb ik mij tot landbouwspeciali teiten geiend en ben gevraagd, of werke lijk vroeg of l&at do bandfabrieken zullon moeten wijnen voor stoomzuivelfabriekon en op d:e vraag kreeg ik overal hetzelfde antwoord, .namelyk dat naar hunne meening ui verloop van zekeren tijd, slechts gro-jte stoomzuivelfabneken zullen overblijven. Mij dunk. landbouwers, bovenstaande gegevens eisgezegdeu moeten er toe leiden dat hier hand aan den ploeg geslagen worde, dat men de Venraysche landbouwers niet langer meer kan verwijten dat zij jaarlijks zceenduizend gulden laten ver loren gaan, waar dit door eendrachtig samenwerken te verkrijgen is. Besturen der handcentrifuges, bespreek deze zaak eeis onderling en ik twijfel niet, of gij zult i' wenden tot tien, die U in de laatste vergadering de hand hebben ge reikt. In 't hela,tg van alle Veniayschc boeren, vooruit Een vriend der boeren. VENRAY, 21 Maart 1908. Met ingang van 16 dezer werd de brieven en telegrambesteller met beperkten dienst, P. M. Jeuniskens, tot besteller .met volledigeu d.pnst benoem J. In verband1 daarmede is zijn tractement met 195 gu! !en verhoogd. Door !eu Brigadier Rijksveldwach ter Schillemin alhier, is in liet logement K. te Vierlingsbeek gearresteerd, J. P. D. oud 52 jaar, koopman iu scbildeiyen, verdacht vab niet te uoemeo handelingen. Hy is oven; bracht naar de gevangenis te Roermond Maandag vervoegde zich bij den heer Fonck alhier een persoon, om een fiets te leenen, voorgevende in het Hotel de Zwaan te logeeren, en nog een bezoek te moeten brengen aan Horst—Amerika. Sinds dien is van persoon of rywiel niets meer gezien. Bij Min. Besl. van 2 Maart jï. is afwijzend beschikt op hot verzoek van het N. O. G. om het besluit van den Rand der Gemeente Venray waarbij de heer Chr. H. Jansen is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te OirloVenray, te vernietigen. Het N. O. G. verzocht het besluit te vernietigen op giond dat gemelde onder wijzer was benoemd uit eene voordracht waarop voorkwam een ooderwyzer. die de sollicitatiestukken niet had ingezonden. Bij de Dinsdag te Breda gehouden examens voor de akte Nuttige Handwerken zijn o. a. geslaagd de dames van der Hagen de Vroom en Telders allen van Venray. Zondagavond hield de R. K. Volksbond hare gewone vergaderiug, welke druk bezocht was. De heer P. Schols. voorzitter opende de vergadering en waar schuwde de leden om geen lid te worden der ehrist. gewerkschaften. Ook de goestei. adviseur, de weleer w. heer kapelaan Lenders protesteerde tegen de handelwyze van een paar leiders der christ. gewerk schaften, die hier Zondagmorgen eene afd. oprichtte. Z.E. zal op den feestavond van a. s. Zondag toelichten, zich niet christe* lyk doch katholiek te vereenigen. In de plaats van den heer Chr. Wijn hoven, bestuurslid, die outslag genomen heeft werd gekozen den heer J. Theuwissen die ook werd aangesteld als 2e secretaris. Na het nog bespreken van enkele huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. Donderdag herdacht de St. Vincen- tius Vereeniging alhier op kerkelijke wijze haar 50iarig bestaan. Onder de Hoogmis van 8 uur naderden alle leden gezamenlijk tot de H. Tafel. Op de Pastorie vereenigden zich de leden aan het ontbijt, waarna de belangen der Vincentius Vereeniging hesproken werden. In ons volgend nummer zullen wij een uitgebreid overzicht geven dezer vereeniging vanaf haar bestaan tot heden. Donderdag werd in het café Thielen alhier voor rekening van W. Poels aan besteed het bouwen van eene woning. met bijlevering der materialen. Er werd ingeschreven als volgt V. Maas f 1548 A. van de Water f 1557 P. Spee f1623 L. Wijnhoven f 1480. Aan den laagsten inschrijver gegund. Tot onderwijzer te Meer'o is be noemd onze vroegero dorpsgenu.it 1' Gooren, thans in gelijke betrekking te Mill. MEERLO. Door de marechaussee van de brigade te Horst is alhier aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht M. L. K., oud 56 jaren, molenaar, bakker en herbergier, wonende alhier. Hij wordt verdacht goederen tot zijnen laill eten boedel behoorende, aan dien boedel te hebben onttrokken. VELDEN. Zondagnamiddag had alhier een treurig ongeval plaats. Een drietal jongens roeiden in een bootje op de Maas Bij een aldaar liggend schip gekomen, wilde een van hen, de 14jarige M. Hendriks, hier op overspringen. Hy sprong echter niet hoog genoeg, kwam in het swater terecht en is jammerlijk verdronken. Maandagmorgen is het lijk onder Arcen opgevischt. VENLO. De bekende pater L. Hen» drickx oud Venlonaar, missionaris te Moscow (Amerika) hoopt 28 Maart a. s. den dag te berdenken waarop hy voor 40 jaar te Roermond priester werd gewijd. Z.Eerw. heeft gedurende zijn verblijf in de Missie niet minder dan 9 kerken gebouwden mocht o. a. twee Mormoonsche bisschoppen tot bet ware geloof terug brengen. GENNEP. Op den 28en Juni a. s. zal de Kerkelijke Harmonie alhier haar 90jarig bestaan door een festival herdenken. Bereids is door den gemeenteraad voor dit. doel eene subsidie van f 100 gevoteerd. BERGEN. Door zijne paiochianeu betreurd overleed alhier de Zeereerw. P. J. H. Seelen, pastoor dezer parochie. De overledene werd geboien te Venlo den 25 Februari 1860. Te Roermond op 29 Maart 1884 priester gewijd, werd hy iu October van dut jaar benoemd tot professor aan bet Bisschoppelijk College te Weert, alwaar hij eenige jaren ook als Provisor ijverig werkzaam was. Den len September 1906 tot pastoor te Bergen benoemd, overleed hy aldaar wel voorbereid door innige godsvrucht en een voorbeel lig christelijk leven na een lang durige ziekte. Hy ruste iu vrede OTTERSUM. Een ^begrafenis met hinderriissdL. Man en *Vro$w waroui beiden naar eene Duitsche 'begrafenis geweest te flassum. Beiden hadden nu ter eere van den overledene zooveel -Korn' gedronken, dat ze min of meer onder den indruk waren van Beiden keerden na afioop der plechtigheden huiswaaits, eu namen onderweg, om den smaak van het Pruisisch vocht kwijt te rakeu nog eenige Schiedammertjes. Beiden waren intusschen lollig gestemd, doch al spoedig verhief zich eeu donkere woIk in de lucht, en men ging het luimige eenigszins met het ernstige verwisselen. Zij kregen ruzie en daar mama een paraplu had. werd deze als projectiel naar 't hoofd van haar dieibareu echtgenoot geslingerd. De man kon dit niet verdragen1 balde zijn geknookte vuist en plaatste die eenige malen op het holklinkende lichaam van zijn wederhelft. Hetzelfde werd door beiden nog eenige malen herhaald, doch daar de vrouw werd gebeukt door de -Grobe Faust" van baar man. trok zy er tusschen uit. Nu begon een wedloop naar huis, waar ze elkander wel op leven en dood af voor goed geprobeerd zullen hebben. Aangifte van overlijden werd echter tot heden van beiden nog niet gedaan. VALKENBURG. Op 21 Mei a. s. is het öOjareu geleden, dal de heer J. Snieets benoemd werd tot secretaris dezer ge meente op een salaris van drie-eudertig honderd koperen centen. Als men nagaat dat verschillende collega's van den jubilaris beginnen op eeu salaris van idem zooveel Hollandsche guldens waartoe hij het in die 60 jaren bylange niet kon brengen, dan is 't geen wonder dat de 85jarige na dit jubilé van 't postje afziet. BOXMEER. Naar wij vernemen tal alhier een Patronaat worden opgericht. Het gebouw, waarvan bereids de teekening klaar is, zal één geheel uitmaken met den R K. Volksbond. CUIJK. De paai denmarkt op Maandag dezer week gehouden alhier kan als mislukt beschouwd wordeu. Slechts eeu vijftiental paarden stonden aan de lijn, terwijl zich geen enkele kooper opdeed. De proef reeds een paar jaar lang genomen om bier naast de bloeiende runder en varkeusmarkten ook succes gevende paardenmarkten in 't leven te roepen is niet geslaagd. De spraak is, dat de bekende groote paardenkoopers opzettelijk wegblijven om geen afbreuk te doen aan bestaande goede markten op andere plaatsen. Vooreerst zal er wel geen kans zyu, om eenige beteekenis aan de Cuyksche paar denmarkten te bezorgen. MILL. Door de arr. Rechtbank te s Bosch is Dinsdag verleeDd rechtsingang met instructie met bevel tot gevangen neming tegen A. v. B. metselaar te Mill, ter zake van meineed in de zaak W. V. verdacht van vernieling. GEMERT. Een aankomend jonge man was dezer dageu met een gulden aan 't gooien, ieobt de hoogte in, om hem dan weer in den mond op te vangen. Op een gegeven oogenblik schiet hem het munt stuk de Keel iu. Langs den gewonen weg circuleerden het door het lichaam. WIJCHEN. Dezer dagen zou het 15jarig zoonije van üen molenaar de K. een kar met ledige koekkisten naar de losplaats -Het Hoogeeerd" brengeu. Pas op den Maasdyk gekomen schrikt het paard en steigeit terug uit de hooge Maas in. De knaap, die tevergeefs beproefde het steigerende paard tot staan te brengen zag kar en paard in de diepto verdwijnen Ongeveer twee uur later, d. i. des avonds omstreeks half 6 waren beiden door deu sterken stroom meegevoerd tot op de uiterwaarden tegenover den Diedenschen molen, waar zij door een paar visschers gevonden werden. OVERLOON. Reeds is eeu begin gemaakt met den bouw van het jongens- patronaat, dat alhier verryzeu zul op een terrein, gelegen tegenover de pastorie. Het gebouw, dat onder leiding van den heer A. Martens, architect en aaunemor te Venray, wordt opgetrokken, zal, naar al reeds uit de teekening blijkt, een sieraad worden van ons dorp. Het patronaat zal ook een tehuis bieden aan de St. Jozefsvereeniging en hare onderafdeeling, de fanfare - Vriendenkring" Time it* Money. Wanneer men uit Limburg naar de Noordelijke provinciën wil reizen met deu eersten sneltrein die te 7,18 uit Maas tricht vertrekt, komt men 9.53 te Nijme gen (afstand 131 kilometei). Vau Nijmegen naar Zwolle ia de afstand slechts 94 kilome er en de aankomst... 2.48. W.£3,-i>i0 laat...«te S'" tsspootu.ueL.-een enkelen sneltrein loopen vau uit Nijmegen om 10 uur Men zou geinakkelyk om 12 uur in Zwolle en om 2 uur in Groningen en Leeuwarden kunnen zyn. ttO jaren weduwe. Als een zeldzaamheid wordt medegedeeld dat Jaanije Schoonenberg, weduwe van Boekei, Donderdag, 60, zegge zestig jaren iu weduwenstaat hoeft doorgebracht. Den aanslag: te Zenderen. Omtrent den aanslag op een pater Carmeliet te Zen deren wordt het volgende gemeld De pater wandelde met twee leerlingen van het gymnasium op straat, toen een fietsrijder hem passeerde. Eerst groette hy, steeg daarna al en loste eerst op eeu afstand van 3 meter achtereenvolgens vijf of zes revolverschoten op den pater. Een der leerlingen kreeg een schot langs de dij. zonder echter geraakt te zyn. De dader is ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Met het te Rotterdam binnenkomen van het stoomschip -Solo', van den Rotter» damscheu Lloyd, is terechtgekomen het lot waarop in de Staatsloterij dei 100.000 is gevallen. Het behoorde aan 8 stokers op dat schip, die nu dut buitenkansje hebben te deelen. Paardenhandel. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Sedert eenige weken werden in deze streken veel paarden opgekocht ter ver zending naar Duitschland en Belgie. Ruinen van 18 maanden golden 1000 tot 1100 francs, hengstveulens van eenige maanden 500 tot 650 francs, merrieveulens van 400 tot 500 francs, landhouwpaardeo van 1200 tot 1600 francs. Ongetwijleld zijn dit prachtige verkoop prijzen voor den landbouwer, ofschooB er deze schaduwzijde aan verbonden is, dat zij hem dikwijls verlokken tot verkoop in gevallen, waarin arbeid of stal hel wen- schelyk achten de dieren niet van de hand te doen. Doodgebloed. Een dienstmeisje te Makkum dat zieh eenige kiezen liet trekken, bloedde zoo hevig, dat ze aan bloedverlies is gestorven. Zware straf. Zooals onze lezers zich nog zullen herinneren werd 8 November een poging tot doodslag op den baanwachter J. leken-

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2