UitgeverW. A. Van den Manckhof, Venray St. Jozefsfeest te Smakt Vergunning. Zaterdag1 7 Maart 190S. 39st Jaargang. No. 11 Feuilleton. UMILTA. Wat Gezuiverde melk of zuivergemolken melk Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën: Dezer dagen lazen wij het be richt, dat de Belgische volksver tegenwoordiger Hellinckx bij de Kamer een wetsontwerp heeft ingediend tot afschaffing van de vergunning voor den verkoop van sterken drank on invoering van een algemeenen aanslag van 25 frank 's jaars voor alle gelegenheden waar getapt wordt. In de toelichting zegt Hellinckx, •lat in België het vergunningsrecht de drankslijterijen niet verminderd heeft. Er was er 1 op de 40 inwoners in 1889, er is er 1 op de 35 nu. Wel is waar is het aantal drankslijterijen, die geen vergunning hebben en dus geen sterken drank tnogen verkoopen, aanzienlijk vermeerderd en hel aantal met dat recht verminderd, maar in die inrichtingen zonder vergunning, die geen belasting betalen; wordt in het geniep het meeste sterke drank gesleten. Dat is bovendien oneerlijke mededinging van de eerlijke slijters, die voor hun vergunning betalen. Ziedaar in korte trekken, het geen de heer Hellinckx wil en waarom hij deze regeling noodig acht. Wie eenigszins bekend is met de wetgeving op den drankverkoop in ons land en met de wijze, waarop die handel wordt gedreven, zal erkennen, dat de Belgische toe stand veel overeenkomst heeft met dien in ons land. Ook hier is het aantal vergun ningen sedert 1881 sterk verminderd In genoemd jaar bestonden 33.201 vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein, in 1899 24,308 en op 31 December 1904 nog 22,416, terwijl het maximum volgens de wet op laatstgenoemden datum 16,087 bedroeg. Ook het gebruik van gedistilleerd verminderde langzamerhand. In 1882 bracht de accijns op het gedistilleerd op f 22,107.6/7 en bedroeg het gebruik per hoofd 9,43 L. a 50 pCt. in 1893 waren deze cijfers respectievelijk f 26,551,03o en f 7.82 L. Een merkwaardige conclusie meenen wij uit genoemde cijfers te mogen trekken, nl. deze: Ofschoon hel aantal vergunningen met ruim een derde met circa 11000, nam gebruik slechts met 1 4 hoofd d. i. met een zesde verrni; derde, ijl. r i.Ti"ver- 1,. per deel af. meestal dan voldoende De zaak zou geheel and4. s w len indien dat maximum nog rkë» lijk werd verlaagd en voo il, indien de clandestine verkoop vm: jenever in de bierhuizen kon woru|tj u .el Het aantal bierhuize, is in de laatste jaren schrikbare oe no» men, vooral in het Zuiden j|cs iands ,- toch is het bieryerbruik! niet veel gestegen. Immers in ]8'.M was de opbrengst van den aeci'vs op bet bier f l,055,513.95i/2 ot r.O per hoofd der bevolking er: f 1,319,733,86 of 0,25 pe* Intusschen verminden)/ brengst van den accijns o> f 0,38 oj>f 0,33 per hoohf. Uit het bovenstaande blijkt o. i. duidelijk, dat de bierhuizen weinig bijdragen tot meerder gebruik van bier. maar wel tot meerder gebruik van jenever. En dit feit is zeker zeer betreurens waardig. De drankwet beperkt on- meedoogend het aantal vergunningen de drankweer werkt niet niet genoeg te prijzen ijver, om het misbruik van sterken drank in de eerste pjaats, maar ook dat van alle alcoholische dranken tegen te gaan, maar de clandestiene verkoop vermindert voor een groot deel de goede resul» taten, door drankweer en drankwei verkregen en nog te verkrijgen. 903 p« De gemeentelijke politie, soms be* staande uit een of twee veldwachters kan en wil ook vaak geen proces» verbaal opmaken tegen al die weis» overtredingen. Een enkelen keer wordt een inval gedaan door de Rijkspolitie; er worden dan eenige flesschen drank in beslag genomen en er volgt eene kleine boete. Of dat alles veel helpt, schijnt aar. gegronden twijfel onderhevig. Pessi» misten verkondigen dan ook, dat de clandestiene verkoop niet te weren is uit bierhuizen en logement-vergun ningen. Ze willen daarom een eenvoudig en radicaal middel toepassen, het middel van den heer Hellinckx: laat de herbergiers tappen wat hun ge» vraagd wordt; laat den menschen vrijheid van bedrijf, maar laat ze flink betalen. Een vergunningsrecht van 25 trs. 's jaars, zooals de Belgische afge vaardigde voorstelt, zou voor ons 'and in ieder geval vee1 te laag zijn. Nu toch is het mini nwg&récbt reeds 123" terwijl de bierhuizen geen rechten betalen. Men ziet het: 't middel is een» voudig; maar zal het afdoende zijn zal men vragen. Herhaaldelijk is gebleken, dat het tegenwoordige maximum-stelsel de volle sympaihie van weinigen heeft We zouden echter- de; richting, door den Belgischen afgevaardigde, gewezen, niet willen volgen. Nu er echter van vele zijden studi. wordt gemaakt van het drank vraag» stuk, nu de drankweer zich eiken dag krachtiger organiseert, nu wij een drankweer inspectie hebben, die bekend is met den feitelijken toestand in het geheele land en de Regeering van adv ies kan dienen, nu een com» missie van drie hooggeplaatste heeren verleden zomer door de Regeering naar Zweden en Noorwegen werd gezonden om de wetgeving en den toestand in die landen met zoo gering alcoholgebruik te bestudeeren en de Regeeiing daarover in te lichten, uu mogen wij hopen en vertrouwen, dat eerlang de har.d aan den ploeg zal woiden geslagen, om ons een nieuwe drankwet te bezorgen, eene wet, die rekening houdt met redelijke en billijke eischen, maar die tevens voorde matigheid het terrein in bezit neemt, dat door de drankweer met zooveel moeite is veroverd en tevens aan de drankbestrijders de gelegen* heid biedt, om ons volk meer en meer te ontrukken aan de klauwen van een vijand, die de beste krachten rooft van ons Nederlandsche volk. Tijd. Ja vriend, dat is prachtig, zei ik tot Peer Dekkers, die mij een kijkje gunde in zijn schoonen stal. t Maar fluisterde hij op zijn g raat lag een vaas van zelf voldaanheid, dat daar in 't geheel niet misplaatst was. De stal met zijne helderwit ge kalkte muren zag er reiner uit dan ik menige huiskamer in boeren» woningen ben binnengegaan en zoo waar, er lag een plafond in, waarop geen vlekje was te bespeuren. De boer van Vrede»Oord vestigde mijn aandacht op dë gewaarmerkte attesten van den veearts die met foto van het beest boven elke koe hingen en een zekeren waarborg boden, dat de dieren geen ziekte onder de leden hadden. Rein onderhouden vensters sierden de wanden en lieten het noodige voor Venray 50 c. tranco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 65 c. afzonderlijke nummers 6 c. van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 0. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. By gelegenheid der jaarlijksche feesten in de maand Maart, toegewijd aan den grooten en machtigen Beschermheilige der H. Kerk, aan den Patroon van een geluk kigen levensstaat, der christelijke huisge zinnen en van een goeden dood, zal op alle Zon- en Feestdagen, nl. op I, 8. 15 19, 22, 25 en 29 Maart, des namiddags om 3 uur plechtig Lof met preek gehouden worden. Donderdag 19 Maart, Feest van St. Jozef. 10 uur Hoogmis met preek. Woensdag 25 Maart (O. L V. Bood schap) nam. 3 uur komt de II. Familie van Vierlingsbeek. Zondag 10 Mei zal de Congregatie van O. L. Vr. uit Venray ter bedevaart komen ert de Hoogmis met preek om 9 uur bij wonen. 's Nam. 3 uur plechtig Lof met preek voor de Congreganisten van Blitters- wyk. Maandag 8 Juni 2e Pinksterdag, om 3 uur plechtig Lof met preek, komt de H- Familie van Overloon. Zondag 14 Juni zal de H. Familie van Venray ter bedevaart komen en om half 10 do Hoogmis en preek bijwonen. 's Nam. om 3 uur plechtig Lof met preek voor de processie van Sambeek. N. B. Z. H. Paus Leo XIII heeft aan alle pelgrims naar St. Jozef te Smakt een vollen aflaat verleend, op een dag naar verkiezing ééns in 't jaar op de gewone".oei - waarden, mits men in de nieuwe Kapel kome bidden tot Zijne intentie. 7. Umilta week terug, zich verbergend, ze begreep alles nog maar half. Vrouw Rosa stiet met den voet de deur toe, Allo terug, wat hebben jelui boven te maken riep ze ruw tegen haar gasten en toen nog ruwer tot Umilta, hoe komt dat in jouw bed Die parel zei Umilta verlegen, hoe weet ik dat Maar ik weet 't wel, zei Netla be slist en ze schudde de paarlen voor haar heen en weer. Je hebt ze gestolen, dat heb je En ik verlang gerechtigheid vrouw Rosa. Het is 'n schande voor uw eerlijk huis Je zult gerechtigheid hebben, wees maar niet bang, antwoordde vrouw Rosa, en geloof maar gerust dat ik voor de eer van mijn huis kan zorgen, zonder dat een nest als jij mij den weg wijst. Ik denk dat 'i een vergissing is, die op zal klaren. Be- fcf'jp jÜ 1 Umilta Hoe komen de paarlen n jouw bed Heb jij ze gestolen Eindelijk begreep Umilta. ze zag ineens vuurrood. Ik riep ze en lachte luid. Ik die paarlen stelen Zijn jullie gek geworden De paarlen lagen in jouw bed, je hebt er op geslapen. Het is dus niet juist tn b .vmrn, dal het jeneververbruik vermindert, naar mate het aantal afneemt En het is aan grooten twijfel onderl, vig of het jeneververbruik merkbaa/ zal dalen, indien het wettelijk maximum aantal vergunningen d. i. j uim. 16000 zal zijn bereikt Dit mav rrum im» mors is zoo genomen, d iemand, die jenever wil koope;.,\ daartoe nog meer gelegenheid \indt. in Ik riep Umilta weer en ineens scheen ze van schrik ineen te krimpen. Maar ze richtte zich op en stond daar als een steenen beeld, de bloote armen over de -borst, gekruist, staarde ze in het flikkerende lamplicht. O. die dievegge die leugenaarster, die slechte meid riep Netta. Donna Rosa, u moet de politie laten halen ik wil hef, want er ontbreken nog twee paarlen mijn vader zal de politie roepen Doe zooals je wilt. zei de vrouw des huizes koud on te trotsch om haar te smeeken. haar huis voor die schande te bewaren. Umilta wees openhartig, je ziet, het snoer is in je bed gevonden. Zeg eens wat. Ben je onschuldig Ik kan 't niet gelooven dat je gestolen zoudt hebben en toch Umilta hoorde haar aan met koude ver achting, schitterende oogen en bevende lippen. Duidelijk was haar de zaak nog niet en daarom gaf ze de paarlen die op den grond lagen een schop en zei trotsch Geloof van mij, wat jullie wilt. En haar groote oogen schenen als twee zwaarden Netta's bor9t te doorboren. Ik weet niet wat ik er van denkon moet, jammerde vrouw Rosa, die voor het eerst vau haar leven, haar zelfstandigheid kwijt was. En ik mag eeo gast in myn huis geen genoegdoening weigeren. Umilta kleed je aan en jij Netta roep je vader en mijn man boven. Er heerschte eene verbazende opwinding onder de gasten eti in de uren. die nu kwamen voordat het morgen werd, praai te ieder er over en vond het een onverklaar baar geval. Umilta zei maar steeds in trotsche ver achting en met een ijskoud gezicht Geloof watjullie wilt. Netta verlangde op beslisten toon dat er gerechtigheid zou worden gedaan en h'aar vader, die weinig zelfstandigheid bezat, praatte zyn dochter naar den mond en ging toen de dag aanbrak naar Lastra om de politie: te halen. Vrouw Rosa zat op den drempel van haar huisdeur en schreide. Een man van 't gerecht was nog nooit over haar drempel gekomen. Dat haar eigen dienstbode, een jong meisje, dat vijf jaar bij haar in huis was geweest, onder zoo'n schande gebukt van haar zou gaan, vond ze vreeselijk. En 2e was woedend op Netta. Ze had de zaak niet aan de groote klok hoeven te hangen en overal rond te vertellen, zeide ze tegen haar dochters. We hadden die geschiedenis best onder elkaar kunnen afhandelen Ze is een wreed slecht meisje. Ze heeft immers haar paar len weer, en voor de twee, die nog ont breken. had ik haar nieuwe gekocht. Maar •ze is wreed en slecht. Intusschen werd Umilta gevoerd door twee politieagenten met kletterende sabe's langs stille wijngaarden en hagen van olijven naar de hoofdplaats van de provin cie. Op al hun vragen antwoordde zo slechts Er ztjr. gemeenten, waar een ben kende' van den herbergier in alle bierhuizen jenever kan koopen. Ik heb de paarlen niet aangeraakt, ze mogen zeggen wat ze willen. En de b1 ambten noteeiden in hun boekje, dat de gevangene een trotsch, eigenzinnig schepsel was. Ze was te eigen zinnig om de waarheid 'o bekennen. Dat ze de paarlen gesoleri hal, was imraeis duidelijk. In Lastia. 'n kleine stad in de provincie Florence, werd Umilta dadelijk in verhoor genomen. Lastra heeft een alleraardigst politie bureau. een klein witgepleisterd huis, door wyndruifranken omgeven, Het lijkt meer op een houtvesterswoning en de bewoners ervan zagen er ook lang niet zoo isegrimmig uit als men wel denken zou. Maar toch kon geen martelaar de inquisitie vreeselyker vinden dan Umilta dien zon- nigen kerker op dien vroolyken herfst morgen. Wat wilde men van haar Zij begreep er niets van. Ze had in die goedkoope leesboeken vreeselijke dingen over gevangenissen gelezen en dacht dat de toestanden nog steeds zoo waren. Haar gezicht was doodsbleek, maar niemand kon aan haar den angst zen, waaraan zij ten prooi was, want haar lippen waren vast opeengeklemd en beefden niet. Het was negen uur en alle smeden, stroovlechters en allerlei handelaren, die i 't kleine plaatsje bewoonden, kwamen 1 naar buiten, om de nieuwe gevangene te zien. Verduiveld, wat is die mooi, riep de een, zoo'n slechte meid schreeuwde een ander. Umilta richtte hare liooge gestalte neg houger en zog met bitteren boogaardigen spot neer ip de om haar heen zich ver dringende menigte, die liet zelfs de politie (toady k maakte haar le beschermen. De steile straal met de biuin» deur daarboven scheen voor haar oogen heen en weer te zweven, toch vond re kracht ver der te gaan, zonder te wankelen. Ze brachten haar de sto. p op en in 'n kamer, vol pratende, nieuwsgierige boeren die daar waren om de processen, die binnen, aanhangig waren te volgen. In de zaal daarop volgend, zat de rechter in zijn zwarte toga en baret. De anders zoo vriendelijke gerechts dienaar zag er nu op zijn arabtsstoel ach ter den hoogen lessenaar gezeten, gewich tig en ernstig uit. En achter het traliehek stond een nieuwsgierige en naar wat verstrooiing verlangende menigte. Umilta zag er, tusschen de twee politie dienaren, nog trotscher uit, dan op den dag, dat ze Virginio van zich stiet. Het ernstige goede gezicht van den rechter toonde medelijden en belangstelling, maar dat zag Umilta niet. Ze zag een zee van zonnelicht en een zwarte vlek daarin, die naar haar gezegd werd, de rechter was. Het verhoor nam een aanvang. En toen naar haar ouders gevraagd werd en iemand voor haar antwoordde -onbekend", schrok ze en kwam er een kleur op baar wangen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 1