m UitgeverW. A. Van den Mutickhof, Venraj. Landbouwonderwijs Zaterdag1 15 Februari 1908. 39© te Jaargang. No. 8. in het leger. Feuilleton. UMILTA. Tuin- en Landbouw. Abonnementsprijs per kwartaal voor Venrat franco per post voor het buitenhuid bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 6 c. der Advertentiën: Prijs van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3rnaal geplaatst worden 2maal berekend 20 c. 5 c. Algemeen is de klacht, niet alleen ten onzent maar ook in andere landen, dat de militaite dienstplicht zooveel boerenjongens van het 1 boeren werk en het land leven afkeerig maakt. .Jongens, die te voren met lust en liefde in het vaderlijk bedrijf werkzaam waren, zoeken na het volbrengen van den militairen dienst vaak in de groote steden of industrieplaat sen werk. Zij hebben in hun diensttijd met de genoegens van het stadsleven kennis gemaakt zonder van de schaduwzijden veel op te merken. Later worden die hun meestal wel duidelijk, maar dan is het soms te laat, vooral wanneer zij zich door een huwelijk met een stadsmeisje den terugweg naar het platteland hebben afgesneden. Daarbij is de bejeging, die de boerenjongens vaak van stadsche kameraden vinden, ook niet ge schikt om hun zelfbewustzijn als buitenman te verhoogen. Men weet hoe het gaat al in den recrutentijd moet een jongen van buiten dikwijls liefelijkheden nooren als boerenlummel, kaffer enz. De jongens uit de stad achten zich ver boven hem verheven 011 steken den gek met zijn onbeholpenheid. Het gevolg is soms dat de boeren jongen zich schuw en verbitterd van zijn kameraads terugtrekt maar toch meestal dat hij zich schaamt, maar van een boerendorp te komen, en er zich op toelegt, zooveel mogelijk op de anderen te lijken en hup liefheboerijen en ideeën over te nemen. In dat geval zal hij ook na volbrachten diensttijd niet bij voorkeur naar 4. 't Was raidden in den zomer. Er heeischte in Italië een ellendige gewoonte, nl. om den heelen langen zomer het jongo vee in de stallen te laten. Maan denlang, als 't snikheet is in den nauwen donkeren stal. staat het vee daar en geeft zijn leed te kennen in klagend geloei en geblaat. Umilta zocht dat leed te verzachten, door van het beste en jongste groen daar buiten voor de dieren te snijden. Virginio zag haar na, zooals ze daar voortging in 't zachte licht van den morgen. Hij was, hoe vurig ook. toch niet indringerig van aard en daar zij blijkbaar zijn gezelschap niet wilde, liet hy haar alleen naar het veld gaan, zich zeiven afvragende of de rijzende zon ooit iets schooners beschenen had, dan dit mooie schepseltje. Het warme, zachte licht vulde het gansche dal, maar de heuvelen waren nog donker. Umilta ging uit 't licht in het donker en hij verloor haar uit 't oog. Het vee loeide en blaatte haar ua. En uit de hoogte hoorde bij haar stem roepen: „Ik kom dadelijk weer, wees maar stil, arme dieren Zij heeft een edel hart, dacht Virgino, zijn dorp terugkeeren, maar liefst het iri de stad zoeken, waar hij zich zoo goed heeft leeren amu seeren. Vooral in Duitschland, waar twee en drie jaar achter elkaar gediend wordt, keeren zeer velen, na hun diensttijd afgemaakt te hebben, niet meer naar het platte land terug, tot groote schade van den landbouw, die zich aldus van zijn beste krachten berooid ziet. Daarom is men in Beieren er in den laatsten tijd op bedacht geweest, het euvel te verhelpen, door te trachten den jongelui, ook in het leger, belangstelling voor het boerenbedrijf in te boezemen. Men iaat hen in hun vrijen tijd deelnemen aan een landbouwcursus, waardoor zij de lielhe'oberij voor het werk, waarin zij van jongsaf zijn opge groeid, onderhouden en veel nuttigs leeren, waarmee zij graag na afloop van den dienst op': het land hun voordeel zullen doen. Zoo wordt een dubbel doel bereiktde soldaten zelf worden niet vervreemd van het landbouw bedrijf, waarin zij groot zijn gewor den en waarin hun ouders hun bestaan vinden aij hebbed leer» zame bezigheid en raken dus niet zoo licht op verkeerde paden. En van den anderen kant wordt de landbouw gebaat door den jaarlijk- schen toevoer van flink onderlegde werkkrachten. Daar de ondervinding in Beieren tot dusver zulke uitstekende resul taten heelt opgeleverd, wordt thans ook In Pruisen van verschillende zijden voorgeslagen, h'öt met de landbouwcursussen in het leger te probeeren. In de regimenten, die voor het grootste deel uit jongelui van het maar wie, behalve de dieren, woont daaiin Vier, vijfmaal kwam z< van de heuvelen naar beneden en schudde haar mand fnsch voer in de ruiven en ging weer naar boven nieuw hulon. En steeds door" zat Virginio 'n cigarette rookende voor de staldeur en nam hij even de muts af als ze hem voor bijging. Intusschen was de heele familie opge staan en Signora Rosa reeds druk bezig een groote kan koffie te zetten, een drank die alleen bij feestelijke gelegenheden ge dronken werd. De zon was nu boven den horizon en het tooveracbtig roode morgenlicht week van den hemel. I)e proza van den dag volgde op 't sprookje van den morgen. En het leven op den hof van Signora was prozaiscfi genoeg, den heelen dag moest daar bard gewerkt worden. De vrouwen werken harder dan de mannen, 's Middags eten ze een stuk hard, zwart brood en als 't avond wordt, verzamelt de heele familie zich om de soep. Zoo is hun leven, een moeitevol hard leven, waarin de tijd tot rusten uitgemeten wordt. Maar wanneer 't dan ook feest is dan is er groote vroolijkheid, er wordt gelachen en op de guitaar gespeeld, het jonge volkje danst en vrijt en de ouderen praten een verstandig woordje met eikaar. Hoog boven hun hoofd is de heerlijK blauwe Italiaansche hemel en de lucht is zwaar van bloemengeur. Zoo is het, ondanks ont betingen toch een goed leven. platteland bestaan, wil unngedu» rende den winter t wee 11'i in de week landbouwonderwijs doen ge ven, terwijl voor het overige deel der troepen van tijd tot tijd n n voor dracht over landbouw moe gehou» den worden, waarin vooral op de beteekenis van den landbouw voor staat en maatschappij, alsmede op de voordeden van het buitenleven moet gewezen worden. Het eigenlijke onderwijs doet zoo algemeen mogelijk gehouiMn wor den, zoodat de ondersche de takken aan boerenbedrijf alle beurt krijgen. Het moet door lattdbouw- onderwijzers gegeven woidon, .en aan kleine, bevattelijke boe en over landbouwonderwijs is geen ebrek anders kunnen de landbou\ kamers wel zorgen, dat er zulke ie- ooeken gemaakt worden. In den zomer kan het ia l'öouw» onderwijs ook op het veld, n.'s- ihien wel in aansluiting met de v udyefe- ningen gegeven worden, n afloop der wapenoefeningen zoud' 1 door officieren, die in den I eibouw belang stellen, en laar* is in Duitschland geen gebrek voor drachten kunnen gehouden /orden tbi verklaring der o-j- -1-n takken van boerenbedrijf, die ia een bepaalde streek beoefend worden. Door een dergelijk onderricht zou zeker bij de boerenzoons de lust en liefde voor het vaderlijk bedrijf levendig worden gehouden ja, het zou misschien dezen of genen fabrieksarbeider uitlok keu, zich na zijn militairen diensttijd aan den landbouw te wijden. De hoofdzaak is en blijft in» tusschen, door die landbouwcur» sussen te verhinderen, dat jaarlijks zooveel boerenzoons na volbrachten diensttijd niet meer naar het platteland terugkeeren. Eu Virginio Donaldi hield het voor het heerlijkste leven hier op aard. De Toscaner is met hart en ziel gehecht aan zijn land Hij trekt de wereld in en wordt een dapper, geduldig soldaat, maar hoe lang hij ook dient, zijn hart hangt aan hot kleine dorpje in 't gebergte of in de vlakte Waar hij geboren is. En als hij tot groote eer en roem komt, toch gaat hij altijd weer naar zijn land terug. Hij is tegelijk de trots eu de ver twijfeling van zijn officieren. Zoodra het hem veroorloofd wordt, hangt hy 't geweer aan den kapstok en keert naar den ouden houten ploeg, naar zijn land. Het oude leven is hem liever, dan waar elders ook roem en eer. Zulk een was ook Virginio Donaldi. Zijn officieren en meerderen hadden alle moeite gedaan hem te bewegen in dienst te blijven Toen hij zijn driejarigen dienstplicht achter den rug had. had bij op hun aanraden bij» geteekend, en veel onderscheidingen waren hem daarna te beurt gevallen. Maar hij was 't soldatenleven moe. hij verlangde naar zijn dennenbosschen en was vastbesloten, na verloop der nog dienstplichtige jaren naar huis te gaan en van zijn recht als eerstgeborene gebruik makend, heer te worden op den hot. Op zijn eigen land te wonen, onder zijn eigen dak te zijn, leek hem.schooner dan alle goud op den wapenrok des konings. Hij was in de oogen der buren en familie een held, een gedecoreerd soldaat. Toch ging hij al dien eersten morgen mee Misschien zal van militaire zijde tegengeworpen worden, dat de dienst eronder lijden zal. Maar daartegen wordt al aangevoerd, dat er Duiten de diensturen, die natuurlijk niet beperkt mogen worden, nog voldoer.de tijd over blijft voor twee uren landbouw» onderwijs in de week. Er is toch wel tijd voor zangon» derwijs, voordrachten over vreemde lauden en volken, dan kunnen er ook wel twee uren voor landbouw» onderwijs tusschenges choven wor» den. En in den zomer zal den meesten soldaten, bij wie de liefde voor de natuur nog niet heelemaal verstikt is, een bevattelijk en onderhoudend onderwijs in de buitenlucht werkelijk een aangename ontspanning zijn van de vermoeiende veldoefeningen. De waarde der militaire oefenin» gen wordt er niet door verminderd; want een soldaat, die den veldbouw kent, zal gemakkelijker den weg vindenen daar zei fslandiger optre den. De manschappen stellen ook meer belang in de omgeving van de garnizoensplaats en in de streek, die zij b'j marscben dnort.i;<'kkep. Daardoor zou meteen een einde komen aan de stompzinnigheid, die sommige manschappen bij marschen en oefeningen toonen en die de officieren soms tot wanhoop brengt. De landbouwcursussen in het Beiersche leger voldoen, zooals wij reeds aanstipten, uitstekend. Ei wordt ijverig door soldaten eu officieren aan deelgenomen, en zelfs vele officieren wonen het landbouw» onderwijs bij. Het laat zich aanzien dat Pruisen weldra het voorbeeld van Duitschland zal volgen. Wij gelooven dat men ook hier te lande met het denkbeeld zijn voordeel zou kunnen doen. naar het veld. en weikte als alle anderen, hoewel niemand het van hem verlangde. Tot belooniDg was hij nu steeds in Umilta's nabijheid en het edele, mooie ge zicht van het meisje deed hem het hen omringende landschap neg schooner zien. Het was Juni en maaitijd. Als goud waren de gele nalmen en het weer was heerlijk. De groene takken van den ahorn, door wijndruifranken ^omgeven, boden den maaiers die op het veld werkten hun koele schaduw, En steeds door hoorde men het ruiscben van beekjes, als muziek die hen begeleidde. Virginfo had nooit van Rutli gelezen of gehoord, anders zou hij aan haar gedacht hebben bij het zien van Umilta, die daar stond tusschen het gele koren, de sikkel in de hand en rondom haar volle, roode klaprozen. Ze deed haar werk zonder ook maar een oogenblik te letten op den kra- nigen soldaat naast baar, die haar zoo graag het werk uit de banden zou genomen hebben. Flink en vlug hanteerde zij de sikkel en droomde verder haar droom van den gouden wagen, die eenmaal stellig komen zou om haar te halen. Netta Sari, die zooals buurkinderen wel meer oij zulke gelegenheden doen, was gekomeu om te helpen, keek telkens naar Umilta en haatte haar, vooral toen ze zag hoe dicht de soldaat bij haar ging zitten, toen ze allen te rusten lagen onder den schaduw van een grooten ahornboom. Grasmest. Dat ook de weide eu het hooiland moeten bemest worden, wie twijfelt er tegenwoordig nog aan 't Is maar de vraag hoe, waarmede 'l Toch is die vraag niet moeilijk te beantwoorden. Er is geen enkele reden, waarom liet bouwland wel, en het grasland niet zou moeten hebben een volledige bemesting. Ook de weide moet dus, behalve Kalk (die gij waarschijnlijk reeds gegeven hebt) tot bemesting hebben Stikstof, phosphorzuur en kali. Zonder de stikstof ontstaan er te veel klavers, zonder het ^phosphorzuur en de kali verdwijnen ze. Een uitstekende bemesting voor de weide en het hooiland (zoowel in het voorjaar, als na de eerste snede) is daarom Ohlendorfl's speciale gras» mest, die opzettelijk voor weidebe» mesting vervaardigd is op de basis van Peru Guano. Vooral de gra»sen hebben voedingstoffen noodig, die hun gedurende de gansche groeiperiode ten dienste staan. Dat vinden zij in de organische Peru Guano, dus ook in genoemde grasmest. Wanneer men in Februari of Maart ongeveer 500 a 800 KG. van deze grasmest per Hectare uitstrooit, bespaart men zich een massa werk en is men er zeker van, dat de stikstof én het phosphorzuur én de kali gelijkmatig verspreid zijn. Het gras zal overvloedige en in betere kwaliteit groeien, Zure grassen, mossen enz. verdwijnen en de weide betaalt honderdvoudig het haar'gegevene terug. Maar ook daar gaf Umilta niet meer om hem dan om de kleine veldmuis, die voor sikkel en hark haastig vluchtte; in tegendeel ze nam al zijn beleefdheden heel kalm op, wat Netta nog meer buiten haar zelve bracht. En ze is toch maar 'u vondelinge, dacht Netta bitter, terwijl Umilta, de handen geschoven onder heur dik gouden naar, keek naar het vlugge heen en weer schieten der kleine groene hagedisjes. Maar in haar hart genoot toch Umilta. Want meer dan van vrouw Rosa's driftige uitvallen had ze te lijden, de trotscbe vondelinge, van de fijnscherpe en spotten de manier van spreken der zusters van Virginio en huune vriendinnen. 't Was een voldoening voor haar, dat hun meest geliefde broer haar bewonder de en ze genoot toen zo zag, hoe allen vergeefsche pogingen aanwendden, om hem dichter by Netta te brengen. Zn lachte inwendig toen zo merkte dat hij haar volgde en Netta Sari uit den weg ging. Maar daarom kon er toch voor Virginio zelven geen enkel lachje over schieten. Ze had genoeg aan haar zegepraal. Wie haar dien triumf deed genieten, was haar 't zelfde. Toen 't avond werd en 't er op de boerderij weer vrooiijk toeging, toen er gedanst en gezongen werd, ging zij naar haar kamertje en deed de deur op slot. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 1