Limburgsch Nieuws. Dr. Ariens te Venray. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. Dat straatliedje had hij van de wakers oil knechts gehoord, en 't leek hem zoo wonderbaarlijk mooi, dat hij 't zonder ophouden tong. Zuster Maria streelde hem glimlachend het blonde krulhaar, want, als gewoonlijk was ook vandaag niemand van zijn familie hem komen opzoeken thuis hadden ze het "wicht byna vergeten, blij dat hg hun geen kosten en last meer veroorzaakte... Maar. de kleine Hendrik, met zijn gelukkig en tevreden hartje, merkte van die verlatenheid niets. Iu zijn hand had hij een bont geschilderde houten Jan Klaassen, die hij eens van een medelij dende moeder, die haar eigen kind op kwam zoeken, gekregen had. Ec die houten pop was zijn vreugd, zijn vertrouweling, met wien hij praatte en wien hij zijn liedjes voorzong. En zuster bewonderde het geduld en opgewektheid van den armen gebrekki- gen Hendrik... Wordt vervolgd. Zondag jl. had alhier de aangekondigde propagaudavergadering plaats, waarin de groote redenaar Dr. Ariens als spreker optrad. Te ruim 5 uur was de groote Muziekzaal tot in de uiterste hoeken bezet. De heer J. Janssen, onderw. aan de Dorpsschool, opent met een keurige inleidingsrede de vergadering. Telken jare aldus spreker blijkt op onze Limb. Katholiekendagen meer en meer. dat de drankbestrijding in onze provincie met onweerstaanbaren drang veld wint. Om Venray. dat als bloeiende en wel» varende plaats op commercieel en ander gebied, zelfs tot in het verre buitenland iijn naam heeft hoog gestuwd en gehand haafd, sterker in de beweging te doen meedeeien," is Dr. Ariens verzocht naar hier te komen. En met al de liefde en bereidwilligheid van zijn hart als priester en drankbestrijder is hij gekomen en mogen wij hem met een warm welkom in ons midden begroeten. En Doctor waar zal ik eindigen zoo ik u der vergadering wil voorstellen. Zal ik zeggen, dat wij in ons midden hebben deu weleer stoeren, onversaagden Enschedeéscheu kapelaan, sociaal werken de en zwoegende aan het hoofd van duizenden arbeiders, of den grooten be» roemden redenaar, dea reus van Sobrietas als hij op vergaderingen, kath.dagen en congressen met de striemende geeselslagen van zijn welsprekendheid en overtuiging de moderne drinkgewoonten uit de rijen van meeikjan iqt-■X)j>nzer Nedeilandsehe mannen vrouwen zweept, of den eenvoudige pastoor van Sleenderen Doctor, moge Venray zich de groote eer waardig toonen, door rijke vruchten der drankweei in de toekomst U te toonen Zichtbaar getroffen door deze woorden begint Dr. Ariens onmiddelijk zyne rede en reeds na weinige oogenblikken knet» teren beurtelings de scherpe geaccentu eerde woorden van diep heilige oyertui gin», van bitteren ernst of fijnge wetten- humor, van intens genot en hoog-zoete bekoring der prachtige schildering _en sublieme beeldspraak door Euterpe. Achtereenvolgens ontrolt de heerlijke redevoering zich als bewegende om drie grondgedachten, waarom spreker drank bestr. noodzakelijk acht 1. Omdat het aantal menschert, die misbruik maken van sterken drank zoo ontzettend groot is. 2. Ooidat zonder drankbestrijding onze Charitas met lam heid geslagen is. 3. Door 't drinken zooals dat gewoonte is, wordt een heel volk in zijn beste goederen aangetast. In Nederland wordt 75,000,000 gld. aan draok uitgegeven, d. i. voor een normaal gezin 75 gld. per jaar, zeker meer dan de bruine trekken kan. Indien men eens zag vao welken omtzettenden omvang de drinkgewoonte geworden is. Men spreekt van nette en fatsoenlyke menscheo, maar bij diepere studie zai men tot treurig-werkelijke ontdekkingen komen. In ééns wordt geen dronkaard gevormd. Zachtjes aan glijdt men het hellend vlak naar het moeras. En wie zal schetsen het leed. dat in onze Nederl. huisgezinnen geleden wordt door den drank. Waar een zoon drinkt, daar bukt een ouder onder het harde juk van kommer en verdriet waar een broeder drinkt, lijdt een zuster waar een vader drinkt, een kind, maar waar een echtgenoot drinkt, daar lijdt een echtgenoote. Daar bloedt eén hart, dat droomde van geluk en liefde. Hij is geen verklaarde dronkaard 1 Maar het gebruik heeft hem langzamerhand koel, onverschillig, hard vochtig wreed, liefdeloos gemaakt. En waar de liefde is gebannen, daar is de vrouw een martelares. De wereld ziet dat zielelijdeu niet, merkt niets. Haar gasten treedt zij tegemoet met een glimlach op het bleek gelaat. Maar och >8 dat glimlachje niet het laatste mooie bloempje, dat bloeit op de puinhoopen van een verwoest huwelijksgeluk Spreker be zocht de strafgevangenis te Arnhem: die uit hel noorden zitten er om de jenever, die uit het zuiden om het bier merkte men op. De bierkwaal greep in Limburg ontzettend om zich heen, en toch heeft mr. Mathon te Roermond voor eenige weken verklaard, dat de gevolgen der drankbestrijding reeds merkelijk zichtbaar zyn bjj de criminaliteit Zijn onze vaderen, die ook flink pooiden, oud geworden, wij moeten niet vergeten, dat wij k nderen zgn der 20e eeuic. Onze zenuwen zyn er van de -3e kwaliteit". Die van een Steendersche boer en den chafteur e.-ner electrische zgn »og al ver schillend. Het is juist het zenuwstelsel, dat dooi den alcohol, (in welke geringe mate ook) wordt aangetast. De onophou delijke abnormale tikjes werken ten slotte storend op den goeden gang der machine. Het krachtige en stoere Normandische ras is ten doode opgeschreven door den drank In de laatste week heeft Nederland 500 mill.oen gulden verloren door speculatie en Nederland is Nederlaud gebleven, maar wie schetst dat zielelijden vau het Nederl. volk. Wie begrypt dan ook de tranen die kleven aan 75 millioen door drank. Wie nog gezonde hersenen en een hart heeft zal bekenuej. dat zóó een kanker knaagt aan een volksbestaan. En met een heer lijke peroraiie besloot spreker het eerste gedeelte. Na de pauze behandelde spreker de -praktyk" der drankbestrijding en hier heeft Dr. Ariëos zich Zondagavond iu een zijner schitterendste talenten gegeven. Het is niet mogelijk dit gedeelte eenigzins weer te geven, doch in ademlooze stilte aange hoord en onder degeweldige, diepe bekoring van zijn machtig woord, daverde bij liet einde der ruim li/'z uur lange rede oen donderend applaus als een spontane onbe dwingbare jubel door de zaal. Daarna nam de w.eerw. pastoor Schiueitz het woord en in eukele forsche trekken, waarin men dadelijk den meester van het redenaars talent, den reus van welsprekendheid herkende, bracht hij als tolk der vergade ring een eerbiedige en innig diepgevoelde dank aan deu grooten dokter, die zich hedenavond in ziju edelste gaven en schit terendste talenten aan Venray gegoven had. En het restiltaat Een rijke oogst, zeker zülk een zaaier waardig want 38 loden, waaronder 5 geheelonthouders, traden staande de vergadering toe. Hierna werd door de vergadering by groote meerderheid van stemmen een nieuw bestuur gekozen, waarin mannen van invloed en gezag op breede en degelijke sociale ontwikkeling hebben plaats genomen. De uitslag was dat de zeergei. hoor Dr. Janssen, de heer P. J. Janssen, onderw. aan de dorpsschool, de w.eerw. heer Schmeitz, pastoor, de edelaclitb. heer Esser burgemeester, de edelgrootachtb. heer Trynes, lid der Prov. Staten, de neer Houba, hoofd der school Oostrum en de heer Schmitz, stationschef, als bestuurs leden werden gekozen, waarna door de gekozenen bij acclamatie deu beiden eerst genoemde heeren de daadwerkelijke en dagelijksche leiding der bestuurszaken werd aangeboden en dit door beiden onder applaus werd aai'vaafd. Een prachtige avond, die op "velen een diepen indruk heeft gemaakt en waardoor de Venraysche drankweer op het pad naar een bloeiende toekomst is geplaatst. V.N. VENRAY, 7 December 1907. Dinsdagavond verscheen in de Tweede Kamer de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag over de begrooting van Binnen). Zaken. Daaruit blijkt, dat is uitgetrokken een bedrag van f 35000 voor verplegingskosten voor in het Krankzinni gengesticht alhier op te nemen Rijks patiënten, waaromtrent eene overeenkomst met het bestuur is aangegaan. Men verzoekt ons te willen melden dat de oprichting van een coöperatieve Inkoopvereeniging, door eenige bewoners van Langstraat. Veltum en Heide, geheel buiten rekening is van den R. K. Volks bond. Al is het een teleurstelling, vooral voor dejongste onderwijzers, dat de inge diende amendementen op het onderwijzers salaris wetje moesten ingetrokken worden om erger te voorkomen, de meeste onderwijzers dezer gemeente schieten er aardig wat mee op. Ook zonder verhooging der minima, wat echter niet te veronder stellen is, stijgen verschillende salarissen, in verband met bet aantal dienstjaren, met f100 en f 200. Behalve de heer Jaspars, wiens salaris op f 1000 komt, ontvangen alle andere hoofden van scholen voortaan f 1050 plus vrije woning en tuin. Verder bedraagt na 1 Jan. 1908 het salaris van den heer Kraykamp f 1025, van de heeren Verbeek, Messemaeckers en Reijntjes f 825. van den heer M. Janssen f 850, van de heeren van den Berg en van Meijelf750, van de heeren W. Janssen f700, J. Janssen f 675, en P. J. Janssen, f600, terwijl de heeren H. Janssen en Maassen, helaas op f500 blijven staan. Bovendien genieten alle gehuwde onder wijzers eene tegemoetkoming in de huis» huur van f50. Men ziet dus, dat het juist de vele dienstjarea van de moeste onderwijzers zijn, waardoor men hier zoo aardig opschiet. De minima zijnen blijven echter te laag. Moge ook hierin het gemeentebe stuur spoedig verbetering brengen. V. N. De landweerplichtige J. J. uit deze gemeente, die by de laatst gehouden inspectie alhier zijne uitrusting niet voldoende in orde had, en daags daarna verzuimde om te Horst wederom ter inspectie te verschijnen, is deze week gestraft met twee alagen provoost, te Venlo te ondergaan. J. zal nu toch nog te Horst iuspectie moeten maken op 19 Dec. a. s. Donderdag is by enkele candidaat» stelling gekozen tot Lid der Prov. Stalen in Limburg voor het district Horst, de EdelAchtb. heer G. Peters, burgemeester van Bergen. Morgen Zondag, na de Hoogmis, om half 12 houdt den R. K. Volksbond, hare maandelijksche vergadering in de Muziekzaal. I)e leden worden dringend verzocht deze vergadering Lij te wonen. Naar wy vernemen heeft onze nacht wacht O. de Korte, met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag uit zyne be trekking aangevraagd. Een correspondent uit Bergen schrijft aan het V. N. het volgende Die kwam van een koude en natte reis thuis De hier in den omtrek ovoral bekende K. IL uit Venray wilde te Ayen Zaterdagavond de Maas ovei steken, De veerman gewaarschuwd en dan van wal Ongelukkkig stond D. niet al te vast op z'n beenen, en zeker niet in het schom melende boo'je, dat door den veerman van wal geduwd werd. Hij viel tegen den veerman aan. deze sloeg over boord en I). hem hals over kop achterna, Gelukkig greep een inzittend jongeling D. nog bij zijn broekpijp en hield hem zoo boven water. De veerman scharrelde er spoedig uit en hielp nu D. tot zijn vreugde verder op het droge (Anders zit hij toch niet graag op een droogje Met een nat pak en... een proces voor zijn innerlijke -natheid" kwam D. er af. Over dit laatste was hij echter nog -niks nie goed" te spreken. GENNEP. Als een zeer bijzondere zeldzaamheid mag gemeld worden, dat van de ooievaars, die dezen zomer hier langs de Niers menig kikvorschje verschalkten, er een is overgebleven, terwijl de andere, sinds eenigen tijd niet meer gezien wordt, zoodat die vermoedelijk is gestorven. Jammer, dat, wanneer de winter met zijn gladde ijsbanen de wateren bedekt, onze langpoot zal moeten sterven, wegens gebrek aan levensmiddelen. Te Amsterdam, Roosendaal, Tilburg, Eindhoven, Gennep en Siltard worden binnenkort, ten behoeve van de koloniale werving, zo venaarade werf-agenten ge- vesiigd. Da or zijn in aanmerking ge bracht 6 gepensionneerde onderofficieren van het leger in Oost Indië. Dinsdagavond ten 6 ure passeerden hier in snelle vaart een tweetal automo- mobielen ongeveer 100 meter achter el kander. Daar het voorste voertuig behoor lijk seinen gaf, maakten de voetgangers ruim haan. doch begaven zich weder op den weg toen de auto gepasseerd was Niet denkende dat een tweede automo- huize van den heer L. Korsten, onder het gehucht Eindt alhier. Het woonhuis met aanhoorige schuur en stalling brandde tot den grond af, terwijl het vee en p'-n gedeelte >;in den inboedel nog bijtydj keu gered worde Oorzaak onbekend. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, bestaat alhier het voornemen, eene jongelingenvereeniging op te richten. Wij twijfelen niet, of deze nuttige instelling zal ook hier aan haar doel beantwoorden. ROERMOND. Voor eenige woken had er 'op den Schuitenberg des nachts eene vechtpartij plaats waarbij P. H. Kessels, 27 jaar, opperman aan de Eier mijn woonachtig op het hoofd werd ver wond. Tengevolge van die verwonding is Kessels Maandagnacht op het Louisabuis overleden. De politie, die van de mishandeling geen aangifte had ontvangen, kreeg alsnu van den heer Off, van Justitie den last de zaak te onderzoeken. Het gevolg daarvan was, dat de gebr. W. en J. v. D. resp. 29 en 31 jaren oud, en woonachtig te Gebroek en Roermond, voegers van beroep, werden gearresteerd en na opgemaakt procesverbaal in de gevangenis opgesloten. VALKENBURG. Terwijl dr. Herman, arts alhier, Maandag met een ander genees heer eene operatie verrichtte in Ransdaal, onder de gemeente Klimmen, kreeg Dr. Herman eene bloedspuwing. Hij overleed kort daarop. De heer Herman was 55 jaar oud. SITTARD. Te 's Bosch in het hotel -Gouden Leeuw" alwaar hij voor zaken verbleef, is plotseling overleden de heer O. Kamps, het heinde en verre bekende raadslid vanSittard. De overledene, was mede voorzitter der Kamer van koophandel en fabrieken aldaar Hij bereikte den ouderdom van 60 jaren. MAASTRICHT. De Rechtbank heeft Dinsdag den rijwiel- en automobielhande laar J. alhier, beschuldigd van het veroor zaken van den dood door schuld (het bekende auto ongeval op het O. L. V. Plein) vrijgesproken. De eisch van het O. M. luidde eveneens vrijspraak, HEERLEN. De RaaJ dezer gemeente heeft een bouwverordening ontworpen, welke nog door Ged. Staten moet worden goedgekeurd. De volgende ingrijpende bepalingen tor beteugeling van de moreele verwildering van het vreemde mijnwer- kersr9glemeut zyn eraan toegevoegd. Op elke 3 inwonen moet in iedere woning een bed zyn 2 bewoners beneden 12 jaar worden voor 1 geteld. Zes kinderen op een kamer is het maximum dat toege laten wordt. Ongehuwde persenen, boven de 12 jaar, van verschilleude kunne mogen niet in een vertrek slapen. Wie de toestanden der vreemde mynwerkersbe- volking kent. wie weet hoe ze huizen, en tot welken diepen staat van zedelijk ver val ze zijn gekomen, zal het optreden van volgen, scheelde het maar weinig of een tweetal personen, die nog gelukkig ter zijde sprongen en een derde persoon mee trokken, waren overreden. Een schooljongen gooide naar het voer tuig, waardoor een dor inzittenden getrof fen werd. De automobilisten beklaagden zich bij den bui gemoester en verzochten een onderzoek naar den euvelbedrijver in te stellen. Zou het ook niet goed zijn zelf zijn plicht te doen en by avond niet te jakkeren op een wijze dat menschenlevens in gevaar worden gebracht. Dinsdagnamiddag werd de nachtwacht der N.B.D.S. zekere J. L. alhier door de pelitie gearresteerd, als verdacht van diefstal van oud koper in de werkplaats der Maatschappij. ARCEN. Maandagavond werd op hot kasteel alhier de dienstbode Josephine Kraling (geb. uit Horst by Essen) naar het dorp gezonden, om eene boodschap te doen. Door de duisternis misleid, kwam zij in de binnengraeht van het kasteel terecht en verdronk. Toen zij om 8 uur nog niet was terug gekeerd en men vernam, dat zij de bood schap niet had uitgevoerd, ging men haar met lantaarnlicht zoeken en werd zij in de gracht levenloos gevonden. BLERIK. De molenaarsknecht A. dronk alhier Zondagavond tegen 7 uur in café Wielders een glas bier en zette zijn flets aan de deur. Eenige minuten later toen hij weer buiten kwam, was de fiets weg. Dinsdag is bij do marechaussee te Venlo een schrijven ontvangen van iemand uit Blerik. die te Dusseldorf werkzaam is en die meldt, dat hij de fiets op den weg heeft gevonden en omdat hij geen tijd meer had, het rijwiel mee naar Dussi Idorf heeft ge nomen. Hij zou het a.s. Zondag terug bezorgen. OVERLOON. Alhier is op initiatief van onzen ijverigen kapelaan, den Wei- Eerwaarden heer P. van Sleeuwen, een voreeniging opgericht de -St. Jozefs- vereeniging", waartoe reeds een groot getal leden zijn toegetreden. Het doel dor vereeniging is de bevordering der Zede lijkheid en bestrijding van het jenever- gebruik. Een eeresaluut aan de elf leden meest jongelui die toetraden als leden afschaffers. Zeker cordaat en navolgenswaardig 1 Aan de vereeniging zal eene fanfare verbonden zijn, die in de toekomst voor ons dorp een bron zal zijn van gezelligheid en genot. MILL. Op de Maandag alhier ge houden jaarmarkt stonden 75 stuks hoornvee aan de lijn terwijl er 150 stuks varkens ter markt waren aangevoerd. De handel in hoornvee was tamelijk geani meerd, terwijl de biggen van 5 tot f7 golden per stuk. In kramerijen was net nogal druk, EINDHOVEN. Maandag is een staking uitgebroken bij de firma Luhrmans en Co. te Eindhoven, sigarenfabrikanten. De staking omvat de sorieerderij. De sorteerders en pakkers waren reeds lang over hun loon ontevreden. Dit be droeg f 0.13 per uur en werd door hen te laag geacht. Zij verlangden dat dit op f 0.15 per uur werd gebracht, hetwelk door de firma eerst werd geweigerd. Hierdoor werd de verhouding over en weer zeer gespannen, totdat de internatio nale bond (waartoe het thans stakende personeel behoort) jl. Zaterdag voor het laatst den looneisch stelde, mei aanzegging dat bij weigering direct gestaakt zou worden. De firma wilde ter elfder ure nog wel van toegeven weten, onder voorwaarde propaganda, niet langer op hare fabriea wilde houden. Hierin verklaarden de arbeiders niet te zullen toestemmen, waardoor de staking uitbrak. NIJMEGEN. Het R. K. Kerkbestuur der rectorale hulpkerk van den II. Joseph te Nijmegen hoeft Dinsdagmorgen onder katholieke aannemers aanbesteed b$t bouwen eener kerk enz. op een terrein aau het Keizei-Karelplein en de Van Triest- en Slijn-Buijsstraten alhier. Ingekomen 15 inschrijvingen. Laagste inschrijver N. H. J. Van Groe- nendael, Breda, voor f 126,500. 3 echter, dat een der sorteerders, zekere Jan HELDEN. Zaterdagnamiddag omstreeks van Tuyl, ontslagen zou worden, daar zy uur ontstond er^ een felle bi and ten dezen man. wegens de door hem gevoerde Nog altyd is de instructie in zake Th. Ruiten uit Wichen die den gepensioneer- Piëtte zoo sloeg, dat de dood spoedig intrad, niet geëindigd. K's gevangenhouding is weer met e«u maand verlengd. Arme arbeider» In een der volksbuurten van Arnhem is een tapperij, waarvan- de bezoekers, verhit door den drank, meermalen tol vechtpartijen geraken. Dezer dagen werd ontdekt, dat des avonds de kroeg bezocht werd door ar beiders die op de suikerfabriek aan de Klingelbeek werkzaam zyn. Het weekloou wordt van eiken ploeg aan den voorman uitbetaald en deze is belast aan eiken arbeider hei verdiend loon uit te keeren. Hoe dit evenwel geschiedt, olijkt hieruit De betaling heeft, niettegenstaande zulks bij de drankwet verboden is, in bedoelde kroeg plaats. De arbeiders kunnen de geheele week hun drank op de pof krijgen en Zaterdagsavonds by de afrekening houdt de voorraau zooveel van het verdiend loon af, als zij bij den kastelein schuld hebben. Zoo houden sommige arbeiders vau hun f 10 weekloon f 2 en minder over. Dat de ploegbaas percenten als makelaar verdient, blyft buiten kyf. De arbeiders gaan op die wijze vanzelf hun ondergang tegemoet. De politie heeft thans strenge maatregelen genomen en den kasteleiu wegens drank wetovertieding procesverbaal aangezegd. Mazelen. 'v Is wel een vreeselyke plaag waarmede Oirschot thans bezocht wordt, de mazelen. Ia 14 dagen tijds hebben 43 kiudereu het met den dood moeten bekoopen eg hoe zwaai en talrijk soms de stagen vallen in één gezin bewijst wel bet feit dat in één huishouden du vorige week het zesde kind werd begravon. Vai. ganscher harte hopen wij dat bet nu moge gedaan zyn met die vreeselyke ziekte en verder geen lieve kinderen haar meer ten offer vallen. Hel Duilaelie keizerbezoek. Op den dag van het bezoek van den Duitschen Keizer zal de Tweede Kamer vermoedelijk geen vergadering houden, of haar vergadering bij de pauze eindigen, en zulks wegens de aanwezigheid van de ministers te Amsterdam. Op last van den Minister vau Oorlog worden aan te Amsterdam aanwezige militairen op den dag van het bezoek van don Keizer van Duitsehland 500 paar nieuwe witte zeemleeren handschoenen verstrekt. Den 13n dezer zal de Duitsche Keizer vermoedelijk tusschen tien uur en halfelf te Amsterdam aankomen. De komst ten paleize op den Dam zal te ongeveer 11 uur zijn. Een oiigeluksiiaam. In verband met den afschuwulijken moord te Zeist op Hendrik Drost gepleegd deelt men aan het -Hbld." de vofgende bijzonder heid mee Hendrik Drost is reeds liet derde slacht offer van dien naam, dat door moorde naarshanden viel. Allen van dezelfde familie. De eeiste Drost was boerenknecht aan den Dwarsweg onder de gemeente Amerongen en stierf enkele uren nadat bij de zoogensamde Keet aan den Haspel een doodelijken slag aan het hoofd had ontvangen. De tweede Hendrik Drost was de zoon van Hendrik Drost Sr. in de Groep onder Amerongen en werd ruim een jaar geledeu op gruwelijke wijze vermoord te Amers foort. alwaar hij rangeerder was aan het station. Dit was ook een roofmoord, waarvan de dader of dudeis tot heden onbekend zijn gebleven. Menaelilieveiid. In de gisteren gehouden raadszitting te Enschedé deed de voorzitter mededeeling. dat door zijn bemiddeling een echtpaar f 16000 beschikbaar had gesteld voor het stichten van een barak voor besmette lijke ziekten en tot lijdelijke verblijfplaat» voor krankzinuigen, met een nog grooter bedrag van f 24000 voor het brengen vau goode muziek onder het bereik van iedereen. Als hoofd der gemeente bracht hij daarvoor dauk aau de milfie gevers. van biel. die ,ttt enkel sein g.f, direct sou, gemeentebestuur begrijpeu. He moord (e \Vlelien.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2