Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. der moeielijk, ging hij op weg. altijd herhalend »Hier ben ik Hier ben ik Slot volgt. VENRAY, 19 October 1907. Heden Zaterdagmiddag om 5 uur zal de gemeenteraad alhier vergadering houden waarin do volgeude punten zullen behan deld worden 1. Aanbieding gemeentebegrooting 1908 2. Aanbieding gemeenterekening 190ö. 3. Vaststellen verordening hondenbe» lasting, 4. Vaststellen verordening op tooneel- vertooningen en ander opeubare vermake lijkheden. 5. Mededeeling van ingekomen stukken De Maandag alhier gehouden vee markt was druk bezocht. Ook de aanvoer van vee was groot. Ofschoon niet overdreven, was toch de handel levendig, terwijl de prijzen nogal bevredigend waren, de meeste omzet had plaats in dragende malen. Op de biggenmarkt werd de aanvoer slechts gedeeltelijk verkocht. Men betaalde van 4 tot 6 gulden per stuk. Maandagmorgen werd door de grond werkers aan het vrouwen-krankzinnigen gesticht alhier het werk gestaakt. Den dag werd verder doorgebracht met markthouden en drinken, zoodat voor 12 uur al eenigen een proces-verbaal hadden wegens dronkenschap. Dinsdagmorgen werd echter door allen wederom het werk hervat, en naar we hoorden, ondar de oude voorwaarden. Maandagmiddag werd door een café houder op den Heuvel de hulp der politie ingeroepen, daar men bezig was in dat café de boel kort en klein te slaan. Toen politie verscheen, waren de schuldigen verdwenen. A. s. Woensdag hoeft alhier in de Muziekzaal de loting plaats voor de Natio nale Militie. Wij durven vertrouwen dat onze ionge lieden dezen dag, evenals andeie jaren op passende wijze, zonder drankmisbruik en andere buitensporigheden doorbrengen. De zoozeer gevreesde -vlekziekte' onder de varkens is gelukkig aan het afnemen. Wij zeggen gelukkig, want menige 'krulstaart heelt er zyn leven bij moeten Uien, en is in plaats van in de kuip in ieu groDd m<y>teo gestopt worden.. Onze dorpsgenoot de heer A. Scbillemau, leerling van de Rykskwee* school voor Onderwijzers te Maastricht WoeDïdag te Venlo geslaagd bij het examen vrye- en ordeoefeningen in Gymnastiek. MERSELO. In de Zaterdagavond ge houden vergadering van de leden van den St. Jansbond, waar voor de tweede maal de aanbesteding der melkritten zou plaats hebbes, was hiervoor weinig liefhebberij te bespeuren, Na een lange discussie werd besloten, dat de leden om beurten de melk uit hunne bnnrt naar de fabriek zouden voeren. Blijkt deze regeling in de praktijk voor ver betering vatbaar, dan zal hierin gaarne door het Bestuur tegemoet gekomen worden. Maandagavond vergaderden de leden van bet Handboogschuttersgezelschap in hnn clublocaal met de leden van het Zangerskoor onder het genot van eene aangename verfrissching. Ter sprake kwam de dezen winter te geven uitvoering, waarbij de zangers, zooals gewoonlijk, hun gewaardeerden ateuo zouden verleenen, terwyl zij tevens beloofden een paar nieuwe stukken in studie te nemen. Ook zouden op deze ver gadering tooneelstukken ter inzage aange boden worden, welke evenwel nog niet afgezonden waren. Ten slotte werd de weiiscb uitgesproken, dat allen, vooral de komieken, hunne beste krachten aan de uitvoering zouden wyden opdat deze weer naar wensch slage. Over een en ander zal in een volgende vergadering beraadslaagd worden. Bedrijfsbelasting en Centrifugen. tn bet Noorden onzer provincie zijn tal van centrifugen in de bedrijfsbelasting aangeslagen, omdat de belastingambtenaren veronderstellen, dat er winst gemaakt wordt. En naar het veronderstelde bedrag van deze winst is de belastingsom vastge steld. Deze aauslag is o.i. geheel ten onrechte gebeurd De centrifugen, die werkelijk coöpera tief werken, en dus enkel de melk verwerken, die de leden aanbrengen, maken geen winst, en kannen geen winst maken. Zij betalen gezamenlijk de kosten, en verder gebeurt er niets Dat er, om reeds in het jaar te kun nen uitbetalen, eene boekhouding inge voerd is, die misschien eenige oningewij- den op een dwaalspoor gebracht heeft, doet niets ter zake. Dat de aanslag in de belasting nog geen kleinigheid is, bewyzen de volgende cijfers Aanngeslagen zijn de Centrifugen van van Ottersum voor f 472.50, van Afferden voor f 75, van Siebengewald voor f 70 van Aijen (Bergen voor f 57.50, van Well voor f52.50, van Blitterswijk voor f 42,50 van Swolgen voor f 57,50, Nog aangeslagen zijn, voor zoover ons bekend, de centrilugen van Wellerlooi, Wanssum en Oeisteren. Het spreekt van zelf, dat alle centrifu gen tegen dezen aanslag in hooger beroep komen, en wij twijfelen er niet aan, of zij zullen van deze belasting ontheven worden. HORST. Woensdagmorgen werden alhier in arrest gesteld M. V. en J. M. als verdacht van inbraak bij Th. Maas aan den Vonloschen weg. GENNEP. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, vermoedelijk tusschen 3 en uur werd door het uitsnijden van een ruit in een der glazen deuren, vervolgens door het omdraaien van den aan de binnen zijde zittenden sleutel toegang tot bet café van den heerGeurts verkregen. De dief of dieven drongen tot de slaap kamer door. waar uit een kast eeno som van ongeveer honderd gulden, s mans horloge en een militair zakboekje ontvreemd werden, welk laatste nabij het huis werd gevonden. Do politie werd van de inbraak in kennis gesteld. De heer J. H. alhier overkwam met de kermis een leelijk ongeluk. Nadat hij gezelschap van andere heeren kermis gevierd had en, thuis gekomen, de trap zijner woning opgegaan was, verloor hij het evenwicht en viel naar beneden. Met gebroken arm en inwendig gekneusd werd liy naar het klooster der eerw. zusters alhier gebracht. VENLO. Naar aanleiding der berich ten'omtrent de oprichting eener dyna- miotfabi iek in de buurt van Venlo. kunnen wij het volgeude met zekerheiJ melden. Eenige Nederlandsche met Belgische industrieeion zijn voornemeos in de ge meente Grubbenvorst, ter plaatse genaamd - Dennenoord" nabij Horst, eeno fabriek op te lichten tot vervaardiging van dyna miet en zekerbeidsoutplofflngsroiddelen voornamelijk ten behoeve van het mijnwezen, en doen reeds de noodige stappen ter bekoming der concessie. De fabriek, wier ontwerp aan de modernste eischen voldoet, zal bestaan uit meer dau dertig gebouwen verspreid over een terrein van ruim 31 hectaren. De benoodigde beweegkracht zal ont leend worden aan stoom en electriciteit, welk laatste ook dienen moet voor verlichting, terwyl een centrale calorifère zorgt voor verwarming. Deze interessante industrie zal veel arbeidskrachten vergen. HELDEN, Alhier is de 69jarige land bouwer Peeters van den hooizolder geval len. Hij deed daarbij zulko hevige kwetsuren op dat hy kort daarna overleed. BEESEL. De parochie van Beesel heeft het verlies te betreuren van haren pastoor, den Zeereerw. heer Hendrik Lambert Tacken, die Zaterdagnamiddag gesterkt door de H. Sacramenten der stervenden godvruchtig in den Heer overleed. De overledene werd geboren te Horst den 17 Februari 1841. Priester gewijd te Roermond den 17 Maart 1866, was hy achtereenvolgens kapelaan te Ell, Herten en Venrav. Den 7 December 1887 werd Zeereerw. benoemd tot pastoor te Beesel. De overledene was bij zijne parochia nen en allen, die hem kenden, bemind, vooral om zijne eenvoudige goedheid. SWALMEN. Zondagavond circa 9 uur zagen Eerw. Zusters alhier in bun tuin een licht gedurig aan en uitgaan Eene der zusters keek door een venster en bemerkte een individu, dat gedurig met lucifers lichtte, Op bare vraag wat bij wilde kreeg zij tot antwoord: -Dat gaat je niet aan." Op het bellen der Eerw Zusters kwamen de buren te hulp, doch zij vonden niets meer dan een hoop verbrande lucifers. De vogel was gevlogen. Hij is tot nog toe onbekend BAEXEM. Maandagnamiddag werd op het station alhier de koopman J. P. Jans sen, die op het emplacement was tot het inladen van aardappelen, na bet passeeren van personentrein dood langs de lijn gevonden Of hij aangereden of aan een beroerte overleden is, werd nog niet vast gesteld. Uiterlijke verwondingen kwamen niet voor. NEDERWEERT. De werkzaamheden aan de viscbvijvers der familie Truyen vorderen goed. De ringdijk om een opper vlakte van plusminus 20 H.A. is gereed gekomen, zoodat in den winter een klein gedeelte met eenjarige visschen bepoot zal j MIERLO-IIOUT^ Onder het ve J Overtreding wordt gestraft met gevange worden Het volgend jaar zal de tweede van den landbouwer Ih. Coolen. in het z n.sstrat. helft mat visch voorzien worden. Een goed Apostelhuis alhier is he mond enkUuw- zeer uitgebroken. Op last van den Rijks- voorbeeld ter navolging. Nog honderden Hectaren woeste gronden in de nabijheid, die nu niets opbrengen, zoudeu met succes aldus tot kuituur gebracht kun nen worden. ECHT. Zondagavond omstreeks half zeven werd ten huizè van H. v. N. te Slek ontvreemd een bedrag van 228 gld. Als vermoedelijke dader werd Maandag morgen door de marechaussees gearresteerd A. S. te Peij oud 30 jaren. Het gestolene was nog bijna geheel in zyn bezit. MAASTRICHT. Woensdagmorgen maakte een ruim elfjarige knaap, wonende in do Grachtstraat, toen hij een berisping van zyn moeder kreeg, zich zoo kwaad, dat hy het broodmes van de tafel greep, en dat met kracht naar zijn moeder slingerde, met het ongelukkig ge^g dat de moeder een bloedende wonde aan het been kreeg, zoodat zij op Cal vanen» berg moest worden verbonden. De jongen maakte zich uit de voeten en is nog niet in de ouderlijke woning teruggekeerd KERK RA DE. Eon flinke jonge doch ter uit een c r gehuchten had kennis aangeknoopt met een knappen Duitecher. Van kennismaking was het spoedig geko men tot verloving, en nog slechts een kort tijdje en ons paartje zou zich in den echt begeven. Bruidegom en bruid hadden reeds verschillende meubels en andere zaken samen gekocht, alsmede ook het trouwcostuum voor den aans'aanden heer gemaal. Alvorens echter den juisten datum der tchtvereeniging te kunnen bepalen, moest de bruidegom eerst nog eens naar zijn -Heiraathlana" gaan. Opeens kreeg de moeder dor bruid argwaan, en reisde den niets kwaads vermoedenden Duitscher achterna. Wat bleek toen 1 Dat onze bruidegom reeds lang getrouwd reeds vrouwen kind had. was, en BEUGEN. Aan het centraal-bureau der S S. te Utrecht zal op 29 dezer ten 2 ure worden aanbesteed: Hot maken van een zijspoor met los en landweg, een bu reaugebouwtje, een bergplaats enz. op du stopplaats Rijkevoort. Begrooting f 4700. CUYCK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 470 runderen en 380 biggen. Het vette vee gold van 35 ad 38 ets. per half KG. het mager van 80 ad 120 gld., de biggen o a 8 gld. De ha'"1- ging zeer vlug tegen goede prijzen, f ren zeer veel kooplieden ter markt gekomen. Ook in kramerijen en andere artikelen was de omzet zeer bevre digend. Daar het regenachtig werd was de markt vroeg afgeloopen. HELENA VEEN. De boortoren, vroe ger gestaan hebbende onder het dorp Helden, is nu overgebracht en opnieuw opgesteld aan de z.g. Helenaveensche vaart, op korten afstand van het dorp Meyel. Met dezen toren zijn de boringen reeds wederom aangevangen. De boortoren, staande aan het station Helenaveen, wordt op het oogenbhk afgebroken het plan is dezen dan over te plaatsen naar Baarlo. Dinsdag is het 50 jaar geleden» dat te Helenaveen voor de eerste maal het H. Misoffer werd opgedragen, door den len rector den Weieerw. heer J. M. Nuyts MILHEEZE. De afdeeÜng Peelland van de vereeniging voor bijenteelt, be haalden dezer dagen op de Fiuit-, Groente en Bijenteelttentoonsteling te Tiel niet minder dan zeven prijzen, en wel 4 eerste en 3 tweede. De eerste prijzen waren voor: het beste bijenvolk in vasten bouw, lichte slingerhonig, raathonig uit vasten bouw en verpakkingsmateriaal de tweedo voor donkeren lekhonig, raathonig in r aampjes, en pershonig. HELMOND. Een leuke grap werd hier op den jongsten marktdag uitgohaald met een boerinnetje dat eieren verkocht. Een kooplustige stelde haar nl. de vraag, wat ze voor d'r eieren moest hebben, waarop ze antwoordde 6 cent. Hij liet zich hierop de beide zakken goed vol laden en stelde het boerinnetje 6 cent ter band. De koopvrouw was echter daar niet mee tevreden en trachtte hem aan het verstand te brengen, dat het zoo de bedoeling niet was geweest doch de koopér hield vol, dat hij voor 6 centen had gekocht. Het kwam ten slotte zoover dat de politie erbij werd geroepen die van het geval kennis namen den kooper volkomen gelyk gaf. Het slot van de grap was, eea groote lachende menigte, een schreiend boerinnetje, geflankeerd door politie en grappenmaker en de teruggave der eieren door laatsgenoemde wien het natuurlijk niet om de oieren. doch om de grap te doen was geweest. veearts zijn terstond de noodige maatrege len genomen om den voortgang der ziekte te beperken, WYCHEN. Een afschuwelijk drama werd alhier afgespeeld. Dinsdagavond t was dien dag uitbetaling geweest van de O I. gegageerde militairen toen een dezer gegageerden, J. Pietle, op weg was naar zijn kosthuis, werd hij in de buurt schap Alverna door iemand aangevallen, die hem met een stuk hout eenige vreese- lijke verwondingen toebracht en hem daar na van zijn portemonnaie, inhoudende f 35 beroofde. De verwonde, die, door bloedverlies uit geput, de kracht miste zijn kosthuis te bereiken en daardoor genoodzaakt was onder den blooten hemel op den kouden, natten grond te overnachten, werd den volgenden morgen in deerniswaardigen toestand gevonden. Volkomen helder van geest, wist hij nog een omstandig verhaal te doen van zijn wedervaren. Als gevolg daarvan word zekere Th. R alhier voorloopig gevangen gezet. Donder dagmorgen is de aangevallene aan de bekomen verwondingen overleden. OSS. Op de kermis alhier is het weer warm toegegaan. Dinsdag met de Ossche markt was 't het oude liedje, de boel werd op stelten gezet. Een man werd zoo toege takeld dat hy door bloedverlies baast niet meer voort kon. Hy had een 7 c\l. lange snede in liet hoofd en in den rug. De dader is gearresteerd. UDEN. Aan het station alhier, arri veerde, een in Duitschland wonend jong vrouwtje, belast met verschillende pakken en pakjes, en torsend een kindje van 6 weken. Alvorens de wacntende familie te begroeten werden bagage en kind op den grond gelegd. Toen de eerste vreugde van het weerzien voorbij was, trok men huis waarts, vergat echter het ingebakerde wicht, dat vervolgens teekenen van onte vredenheid begon te geven. Onderweg be merkte de -moeder" het verzuim, waarop ze raar het station terugsnelde om haar lieveling in ontvangst te nemen. Het dansen schijr.t alhier nog al in trek. Op de kermis namen een vijftiental gehuwde vrouwen aan den dans deel, die elk een kind bij zich hadden van nog geen jaar. Toon de muziek bet teeken gaf, werden al deze dreumessen te samen tot nader order in 's kasteleins echtelijke bedstede gedeponeerd. Schandelik. Te Herzogenrath is op onmensohelijke wijze een veulen van 1 jaar mishandeld. Dit dier bleef des nachts in de weide. Aldaar hebben wreedaards dit paard tusschen schouderblad en voorpooten een langen houten paal van meer dan twee meter in het lijf gestoken. Van een poot had men ook nog het arme dier- stukken vleesch afgesneden. In verschrikkelijken toestand vond de eigenaar den volgenden morgen het arme veulen te raidden van een grooten bloedplas. Het leefde nog. De paal waarmede deze euveldaad geschied is. was een stomp siuk hout. Om dit het beest in het lichaam te kunnen steken, heeft men eerst de huid van boven en onder moeten opensnijden. De bevolking is verontwaardigd over deze schanddaad. Aardappel» voor Engeland. Dr. J. J. L. van Rhjjn, de Friesche consulent voor landbouwzaken te Londen brengt ter kennis van de aardappolver- bruikers, dat het stellig te verwachten is. dat dit jaar de aardappeloogst in Engeland klein zal zyn. Door het veel voorkomen der ziekte zal het grootste gedeelte spoedig verkocht moeten worden en bestaat er dus kans, dat bezitters van goede, houdbare aard appelen later goede prijzen zullen kunnen bedingen. „Het muziek." Op een der dorpen van Zeeuwsch Vlaan deren moest een hoofd der school benoomd worden. De oude hoofdonderwijzer, tevens kapelmeester van de dorpsfanfare, was overleden. De voordracht bestond uit no. 1 en 2, Zeeuwen, no. 3 een Limburger; 1 en 2 deden niet, 3 wel aan muziek. No. 3 werd benoemd, want -het muziek" moest toch een directeur hebben. Grensweideverkeer. In Duitschland heeft men maatregelen genomen tegen mogelijke overbrenging van mond en klauwzeer. Voor den kreis Cleve, Rees, Geldern en Kempen is nl. het brengen van herkauwers en varkens van Duitsche eigenaren naar Hollandsche weiden verboden; het van Hollandsche weiden op Pruissisch gebied terugkeerend vee, moet aan de grens door den -Kreistierarzt" onderzocht worden. Opgepast. In Den Haag heeft zich een geval van mond en klauwzeer bij een mensch voor gedaan. De patient, een ambtenaar van het Departement van Koloniën, is geluk kig herstellende. Staken. Sinds elf weken duurt al reeds de strijd in de bouwvakken te Crefeld en nog is het einde ervan niet te voorzieo. In de afgeloopon week werden per advertentie in locale bladen, metselaais en handlangers voor Krefeld gevraagd, door een zekeren Brauns. Deze heer is niemand andets dan de voorzitter van den Krefeldscheu Aannemersbond. Door den voorzitter van de Venlosche Bouwvakvereeniging zyn in de volgende nummers van de bladen, onze werklieden gewaarschuwd, om op deze aanvrage niet in te gaan, opdat onze Limb, bouwvak arbeiders in Krefeld geene onderkruipers- diensten zullen bewyzen. Gisting. Men schrijft uit Kaatsheuvel Een schoenmakerspatroon, die het loon met 15 cent per dag had verlaagd, had zich daardoor de verbittering der werk lieden op zyn hals gehaald. Zondagmorgen nu stond op de deur van zijn woning aangeplakt, dat hjj voorzichtig moest zijn, dat zijn huis niet in brand gestoken werd.. Bij een ander patroon, eveneens schoen fabrikant, die te kennen had gegeven, dat ook hij liet loon zou verminderen, stond aangeplakt, dat hij niet moest doen wat hij van plan was, daar de gevolgen daar van voor zijn rekening waren. Verdwenen bruid, i Zaterdag zou ten Gemeentehuize te Apeldoorn een huwelijk worden voltrok ken. Toen men de bruid voor de plechtig heid wilde afhalen, bleek deze spoorloos verdwenen. Vermoedelijk had zy zich kort te voren, te voet naar Zutphen begeven, een wandeling van ongeveer 4 uur, althans is zy daar 's avonds gezien. De rijtuigen behoefden dus geen dienst te doen en de oudste wethouder had dien morgen een gemakkelyke taak. Kermiaprel. De eerste kermisdag te Leur fs tegen 10 uur 's avonds minder prettig geëindigd De familie E. heeft zich hier in de laatste jaren vele vijanden gemaakt en by elke feestelijke gelegenheden openbaart zich dit. Zondagavond werd een der zoons J. E. bij bet verlaten der herberg opgewacht door zijn tegenstanders. Onder het lossen van een revolverschot vluchtte by naar huis. De politie hAalde hem spoedig in en trachtte hem te arresteeren, maar ook nu maakte hij gebruik van zijn moordtnig en schoot den veldwachter Van der Burgt in het bovenbeen. Met moeite keerde deze naar zijne woning, waar dr. Hohraan den kogel verwijderd heeft, die bijna bet ge» heele bovenbeen doorboord had. De dader, op wien men ook nog een groot scherp geslepen mes gevonden werd is in arrest genomen en Zondagnacht door de politie naar Sprundel vervoerd. Toeli veroordeeld. Eenige maanden geleden heeft een in woner van Enkhuizen zijne vrouw, die in het christelijk gesticht voor krankzinnigen Veldwijk" te Ermelo werd verpleegd, weer mee naar huis genomen, toen zy met haar zuster een wandeling maakte buiten het gesticht. Dat mocht niet, de zuster had vei lof gekregen met de nog niet herstelde patiente te wandelen, maar moest haar terugbrengen. Tegen den man werd een vervolging ingesteld omdat hy iemand -op openbaar gezag of krachtens rechter* lijke uitspraak of beschikking van de vrijheid beroofd", had bevryd. De rechtbank to Zwolle en het gerechts hof te Arnhem spraken den man vrij, maar het O. M. bij den Hoogen Raad heeft nu zijne veroordeeling tot 7 dagen gevorderd. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis der Landweerplichtigen van de lichting van dit jaar, dat vanaf heden de zakboekjes ter Gemeentesecretarie moeten worden afgehaald. Venray don 19 October 1907. De Burgemeester. IIESSER. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden dat het kohier der belasting op bedryfs en andere inkomsten no. 3 belastingjaar 1907/ 08 door den Directeur der directe belas tingen enz. te Maastricht den 4 October jl. executoir is verklaard en beden aan den heer Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aan- slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Venray den 10 October 1907. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER,

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2