Limburgsch Nieuws. Inrichtingen Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt stond. Als een slang kroop hij onder den Pulroannwagen eu werkte zich op de ij?e erv stangen omhoog O, het ging heel goed Tien minuten later zette de St. Louis- C'nieago-expres zich in beweging. Vervolg Bijvoegsel. VENRAY," 12 October 1907. Bij Kon. Besl. is met ingang van 16 November benoemd tot directrice van het post- en telegraatkantoor te Venray, mejuffrouw J. M. C. Huys, thans in ge- lyke betrekking te Monster. Blijkens achterstaande advertentie van de Gemeente-teekenschool alhier, moeten de leerlingen zich aanmelden voor Dinsdag 15 October a. s. Na dien tyd worden er geen meer aangenomen. Tot bestuursleden der Fanfare »St. Cecilia" alhier zijn gekozen de heeren Jac. Ponck en Fr. Iloedemakers. Men begint hier huiverig te worden met het in betaling aannemeD van de oude -krentjes," waarop de waarde (60 phennig) in groote cijfers is aangege ven. Inlichtingen nil de meest vertrouw bare bron stellen ons in staat mede te deelen. dat deze thans nog evenveel waarde bezitten als de nieuwe. Alleen worden ze door de Duitsche Rykskassen ingehouden en verdwijnen aldus uit het verkeer, zonder dat het publiek er eenigen last van ondervindt. Men kan de bedoelde stukjes dus gerust blyven aannemen. HORST-AM ERICA. Met ingang van 1 April 1907 is het traktement van den brievengaarder alhier met f 75 verhoogd Het hulpkantoor is voortaan op Zon en Feestdagen geopend van 7.458.15 en van 8.30—9 uur v. ro. BROEK HUIZEN VORST. In den nacht van Zondag op Maandag werd zekere W. S. uit deze gemeente to Venlo aangehouden daar hy in het bezit was van een dames»- rijwiel. Later bleek dat de fiets afkomstig was van diefstal in het grenskantoor bij Kaldenkirchen, waar S. werkzaam was. Bij zijne aanhouding was hij onder den invloed van drank. Hij is naar de gevan genis te Roermond overgebracht. GRUBBPNVORST. Onder deze ge meente wordt een dynaraietfabriek opge richt met een kapitaal van f 4ÓÖ.00O. Het zal gebouwd worden aan Jen grind- Dennenoord. VENLO. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op de Marktstieg te M.Glad bach eene ernstige mishandeling plaats gehad, waarbij het mes de hoofdrol speelde Twee kalm over de straat loopende jonge mannen uit Venlo, B. Hellewegen oud 24 jaren en M. Jans, oud 23 jaren, die te, M.Gladbach in eene beeldenfabriek werkzaam zijn, werden zonder reden door de 18jarige arbeiders Boonen en Pohlen aangevallen en door messteken zoodanig toegetakeld, dat zij onmiddelyk naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De eene had eene zware maar niet levensgevaarlijke verwonding in den rug bekomeD, terwijl M. Jans een ernstige steekwonde in de borat had gekregen, zoo dat de long was geraakt. Laatstgenoemde is reeds in het hospitaal overleden. De daders zijn direct na de daad aangehouden. Het rijwiel, dat in den nacht van 27 op 28 Sept. II. ten nadeele van G. uit het logement te Maashees ontvreemd werd en rermoedelyk te Venlo verkocht was, is Zondag door den Rijksveldwachter Houter mans te Venlo in beslag genomen bij een herbergier in de Jodenstraat, alwaar het voor tien gulden verkocht was. KESSEL. Zondagavond werd de 70 jarige J. Hendrix, alhier door een fiets rijder aangereden, zoo dat hem hét wiel tusscben de beenen terecht kwam en bij door het stuur een forschen stoot tegen de borst ontving. Hendrix is Maandag tengevolge daarvan overleden. Een onderzoek naar den fiets* ryder heeft tot hiertoe geen resultaat gehad. REUVER. De zes arbeiders den 2 October jl. aangehouden als verdacht van diefstal van bier, port. grenadine enz. uit den kelder en ten nadeele van den her bergier G. van Lem, wiens woniDg door brand was verwoest, werden Dinsdag weder in vryheid gesteld, om zich later voor den Rechter te verantwoorden. HEERLEN. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur was Vaessen, landbouwer, wonen de te Gitsberg onder deze gemeente op het stationsemplacement appelen aan het inladen. Bij aankomst van den trein uit Sittard ten 12 25 uur schrokken de paarden en gingen op hol. Vaessen trachtte dezen tegen te houden, doch werd raedegesleept over een afstand vnn ongeveer 30 passen. Toen hy kwam te vallen, kreeg hy van een paard een trap' op het hoofd. Hij word bovendien door een der voor wielen zoodanig getfofien. dat het linker- gedeelto van het aangezicht en het hoofd bijna gel.eel is weggenomen. Dr. de Wever constateerde schedelbreuk. Eenige oogenblikken later is Vaessen overleden. Het lyk word bij den caféhouder Menge- leers binnengebracht, vanwaar het per rijtuig naar huis vervoerd werd. Twee groote plassen bloed wezen de plaats aan waar het ongeluk gebeurd was. Vaessen was een oppassend huisvader. Algemeen is men onder den indruk van dit treurig ongeluk. St. PIETER. Door den Raad dezer gemeente werd in zijn laatste vergadering besloten den gemeenteveldwachter tegen ongelukken te verzekeren. Tram Venlo-K(jmegen. De heer J. W. van Marle te 's Graven- hage, concessie-aanvrager voor een stoomtramweg Venlo— Nymegen, heeft belanghebbenden bij de totstandkoming van die lijn medegedeeld, dat het wel slagen der onderneming geheel is verze kerd. Nadat in September 190G door den minister van waterstaat toezegging der concessie en van het gebruikelijk renteloos voorschot werd gedaan, werd den heer Van Marle in December door den Minister (e kennen gegeven, dat de in 1905 opgemaakte raming van kosten, met het oog op de sedert aanzienlijk gestegen ijzerpryzen en meerdere noodzakelijke verhoogingen, tot f 1.100,000 behoorde te worden verhoogd. Dientengevolge werd opnieuw in onder handeling getreden met de verschillende belanghebbende gemeenten on met de provinciën Limburg en Gelderland, en het resultaat ervan is geweest dat de betrokken Limburgsche gemeenten nu gezamenlijk hebben toegezegd een jaar-* lijke bydrage van f 6664 en de provincie Limburg ook voor 25 jaren zal bijdragen f 8886 per jaar. en dat de provincie Gel derland zal geven een ronteloos voorschot van f 16.100 en de gemeuiten Nymegen en Heumen van f 16,230, terwijl het rijksvoorschot zal bedragen f 366,500. In verband met deze cijfers is het kapitaal dat van particuliere zijde zal moeten worden vork regen rond f700.000 Niettegenstaande hot thans benoodigd kapitaal ruim f 100.000 grooter is dan dat waarop vroeger werd gerekend, is, sehryft do heer Van Marle, de rentabiliteit der onderneming door de hoogere bijdragen koning ral de beschikbare netto winst f 13,570 bedragen, of inbegrip van de bijdragen der provincie Limburg en der Limburgsche gemeenten f 29,120, d. i ruim 4.10 pet. over oen aandeelon-kapitaal van f 700.000. Deze uitkeering wordt nog gunstiger indien de kosten van aanleg lager blijken dan bet thans geraamd bedrag (f 1100000) dat wel te verwachten is met het oog op de waarschijnlijke daling der ijzerprijzen voor en tijdens den aanleg. Groote opschudding aan den wal. I)e bekende Roesje Kuipers sprong'ra alras ca, maar de man dreef zoo spoedig wog. dat Roesje gauw voor z'n eigen hachie moest torgen. Daar komt echter 'n breedgeschouderde krachtige figuur aangeloopen, springt zonder aarzeling te water, zwemt met forschen slag den spartelenden drenkeling achterop, g ijpt hem als in 'o schroef. Drie politieagenten* die in 'n boot waren gesprongen om den levensmoede te redden, werden met boot en al gewoonweg gene geord, en de koene zwemmer tilde aldra zonder merkbare moeite z'n lastje aan den wal. De kranige redder was een der woiste- laars uit de worstelaarstent aan bet Gerard Noodtpleia; de bekende Utrechtsche kampioen, die blykbaar nog in andere sport bedreven is dan in het leggen van tegenstanders en van z'n pootigheid, als 'l er op aankomt ook voor een goede daad gebruik wil maken. STRATUM. Achter het Leeuwke had Woensdag middag een allerdroevigst ongo» luk plaats. Een twee en halfjarig kindje van het echtpaar D. geraakte in een onbe waakt oogenblik in een kuil met water en toen men achter kwam vond men het lieve wicht verdronken. Ieder is begaan met dit voor de ouders zoo treurig verlies. VEGHEL. Nog steeds verkeert men in het onzekere omtrent de verdwijning van zekeren v. H., die een week of drie geleden daags voor zijn trouwdag, met de noor derzon vertrok. Tot heden heeft niemand iets van hem gehoord, zoodat men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. ASTEN. Maandag in het begin van den avond had aan sluis no. 10 een treurig ongeluk plaats. Van het schip genaamd -de Leda" is de 17jarige knecht E. Halkema, in dienst hij schipper Hoek stra, overboord geslagen en verdronken. Hoewel onmiddelijk gedregd werd, schijnt de drenkeling onder het schip te zijn geschoten zoodat eerst circa 2 uren later het lyk werd opgehaald. De ouders van den verongelukten jongen lagen juist met een schip aan sluis no. 11, waarheen het lijk werd overgebracht, teneinde het verder naar hunne woonplaats Utrecht te vervoeren. Daar de werkzaamheden in de Peel voor de ontginning op het lage gedeelte dien tot bekoming van weiland enz., arri veerden een 6tal ossen van de Ned. Heide Maatschappij, om ook de hooge heide om te ploegen en aldaar bosschen aan te leggen De grond wordt pl.m. een halve meter omgeploegd. OSS. Op de kermis te Berchem is zekere S. uit Oss op ergerlyke wijze toegetakeld, waarby hem diepe sneden over hoofd en rug toegebracht werden. De dader is door de politie aangehouden GRAVE. Benoemd is bij kon. besluit tot tweede geneesheer aan het Rijkskrank zinnigengesticht te Medemblik dr. J. J. P. Hilbers alhier. NIJMEGEN. Hij was koloniaal geweest en had al heel wat van de wereld gezien. Nu was hij kermisreiziger. Maar z'n zaakje scheen niet op te nemen. Donderdag wandelde hij langs de Waal het hoofd zwanger van allerlei akelige gedachten. Wat hadt je nou zoo aan je leven 1 Zoo dacht bij, en op een ge geven oogenblik sprong hij, pardoes bij den aanlegsteiger van het jacht -Postiljon" in de rivier, Armoe troef. In de Volksstem, een Amerik. blad te De Pere, lezen wij de volgende berichtjes: Paul Linssen is van zijn reisje naar Mausbree, Limburg, behouden en wel bier teruggekeerd. L. Wellens, die een paar maanden te Schaijk N.Brabant en andere Hollandsche streken doorbracht, is veilig thuis gekomen Mr. Wellens zegt dat het weer in Holland dezen zomer zeer onaangenaam was, doch dat niettegenstaande dat de hoeren zich in een vrij goeden oogst mochten verheugen. Vergeleken met Amerika is hot er even wel -armoe troef' zegt hy. tO Jaar. Het Hooo Militair gerechtshof veroor deelde Wybiv.ndes Huiskens", milicien to Arnhem, die zijn kameraad Slotboom met een bajonet doodde, tot 10 jaar'gevangenis- straf en 3 maanden militaire detentie onder aftrek van preventief. Het vonnis van den Arnhemschen krijgs raad luidde 15 iaar. Mond en klaum'zeer. Het mond en klauwzeer in de gemeente Huissen is volgens verklaring van den plaatsvervangenden districtsveearts ge weken, De ziekte is dus bij twee gevallen gebleven. Alcohol vergiftiging. Door een gezelschap jagers uit Rlienen werd een ree geschoten. Uit vreugde daarover gaven zij den drijvers in een café gelegenheid zooveel te drinken a!s zij maar wilden. Een van hen, de 47jarige C. v. L. maakte daar een zoo ruim gebruik van, dat hy nog denzelfden avond overleed, naar de geneesheer constateerde, aan alcoholvergiftiging. Slechte tijden Dat het in Nederland ook aan hooggeleerden van universiteiten en tech nische hoogeschool moeielyk valt om zich een hun passende betrekking te verschaf fen, blijkt zonneklaar uit het feit, dat bij de Haagsche politie op dit oogenblik zijn werkzaam gesteld, met het doel, om tot adjunct-inspecteur te worden opgeleid, twee ingenieurs van Delft en één meester in de rechten van Leidon. De menschen hadden zoo lang vruchte loos naar een plaats in hun eigen vak omgezien, dat ze in arren moede verzocht hebben om tot voormannen van klabakken en smerissen te worden benoemd. Polilie-censuur. Woensdagavond bad Speenhoff in het Casino te Rotterdam dol succes met het volgende -Rotterdamsche nieuwtje Een vyfhonderd dronken Duitschers Kwamen hier als zwijnen aan. Zeker net om, als in Arnhem. Heel den rommel klein te slaan Elke Dronken Rotterdammer Gaat den bak in voor 'n nacht, Maar een vreemde onderkruiper Wordt beleefd naar buis gebracht Donderdag en ook Vrijdagavond word herhaaldelijk om dit couplet geroepen. Tevergeefs Tegen de gewoonte in kreeg het publiek nu zijn zin niet. Zaterdag avond deelde Speenhoff aan het publiek mede, dat er nog een couplet was (het bovenvermelde), maar dit kon bij niet zingen, want... de politie had het verbo den Werkloosheid. Het ziet er leelijk uit. in de bouwbe drijven te Utrecht, schr ijft liet U. D. Als bewijs daarvan kan dienen dat een der grootste aannemers te Utrecht binnen don tijd van twee wekon een dertigtal lieden van zijn personeel heeft moeten ontslaan. Indien er niet spoedig verandoring in den toestand komt, zullen er zeker nog meer volgen. Bij bet naderen van den winter zal daar echter wel niet veel kans zijn. En intusschen stijgen de prijzen der eerste levensbehoeften tot ongekonde hoogte. Handig; aangelegd. De touwslager O. te Breda miste in den laatsten tijd voortdurend kleine partijtjes hennip. Hy liep meermalen met speuronde blikken door zijn touwslagery, maar ont dekte niets verdachts. Op een keer was de vrouw van een. der knechts aan de werk plaats gekomen met een kinderwagen. Zij zocht haar man eens op met de kleine. Hierin zag de lieer v. O. natuurlijk niets verdachts. Toen hy echter de vrouw inet den kinderwagen herhaaldelijk ontmoette, welke ontmoetingen gelijken tred hielden met de verdwijning van hennep vond de heer v. O. het noodig eens belangstellend naar 't kind te kijken, waarvan zelfs 't gezichtje niet ondor het lakentje te voor schijn kwam. Hjj sloeg met een vriendelijk glimlachje het lakentje terug en vond... geen kind maar hennep.. S., de knecht en zijn handige vrouw zijn door de politie aange houden. In Je woning van den knecht zijn ondertusschen nog eenige partijtjes hennep in beslag genomen. Het -kind" is er dupe van. Dat wordt nu 's middags nooit meer gereden. Ken heen afgeslagen. Aan boord van het stoomschip Harold, liggende aan paal i[« in de Rijnhaven te Rotterdam, viel Dinsdagmorgen door net breken van een touw, een bak met ijzer erts- De bak kwam terecht op het linker been van den bootwerker H. P., wonende in de Boompjes no. 102a. Dit werd voor de helft finaal van het lichaam afgeslagen, Do zwaar verwondde man, die veel bloed verloor, is naar het ziekenhuis gebracht. Circulaire aan de jeugd. Te Nijmegen wordt onder de schooljeugd een circulaire verspreid, bevattende de volgende verstandige raadgevingen lo. Wasch dagelijks hoofd, hals, borst en handen en houdt de nagels schoon. 2o. Wasch ook steeds de handen, eer gij gaat eten of eetwaren in handen neemt. 3o. Spoel na eiken maaltijd den mond en poets dagelijks de tanden, opdat gij geen kiespijn krijgt. 4o. Spuw binnenshuis of in het schoolgebouw niet op den vloer. 5o. Drink geen onzuiver water of sloot water en di ink geen alcoholischen drank. 6o. Rook of pruim niet. 7o. Loop, sta en zit steeds flink rechtop. 8o. Zeg het den onderwijzer, wanneer gij op uw plaats riet goed kunt zien of hooren, of wanneer gij u ziek gevoelt. Keil volksstemming Door de afdeeling -Steenwijk en omstre ken der -Nat. Chr. Geheelonthoudersver- eeniging, de Algem. Geh.onth. ver. Steen- wijk en de afd, van het KruisverboDd zal in de volgende maand te Steenwijk een volksteraming wordan gehouden, waarbij alle meerderjarige ingezetenen op een stembiljet de volgende vragen ter beant woording krijgen Waaraan geeft gij de voorkeur dat hot aantal drinkgelegenheden (ver gunningen en bierhuizen) onbepaald is blijft zooals 't is vermindert geheel verdwijnt Ongeluk. Zaterdagavond hadden de buren aan de -Baan," nabij bet Duitenbuis te Breda, zekeren D., kamerbeiianger van beroep zijne woning met een broodje onder den arm zien binnen gaan. 't Trok zeer hunne aandacht, dat zij noch Zondag, noch Maandag D. zagen buitenkomen. Dinsdagmiddag had hij zich nog niet laten zien. In de buurt werd er druk over gesproken en men besloot de woning binnen te dringen om te zien wat er van D gekomen was en ol hij soms ook hulp noodig had. Eenige personen waren spoedig in de woning en vonden D. die niet zeer wel bij het hoofd was, dood in den kelder liggen. Zijn broodje lag aan den trap van den kelder. Vermoedelijk heeft hij dit brood op een plank in dén kelder willen leggen on is toen naar beneden getuimeld. Onmiddelijk is van de vondst aangifte bij de politie gedaan. Gemoedelijk. Gemoedelyk waarschuwt de Haagsche politie en terecht wanneer iemands fietslantaarn door Boreas is uitgeblazen, hetgeen de fietser zelf, rijdende door verlichte straten, niet merken kan. Gemoedelijker nog dan gewoonlijk handelde de politieagent, die, behoorlijk in uniform gekleed, Woensdagavond in du Chaeséstraat een fietser met uitgedoofde lantaarn tegenkwam en hem toevoegde -Bakuertje, steek je lantaarn op, als een agent het ziet, ben je erby." Ken jeugdig misdadiger. Sedert 3 October 1907 is Karl Roser, oud 14 on een half jaar, geboren 19 Maart 1893 te Elberfeld, na verduistering van 10.000 Mark uit Elberfeld voortvluchtig. Het geld bestond uit 9 biljetten van 1000 Mark en 50 biljetten van 20 Mark. Hy is vermoedelijk in gezelschap van den koop mansleerling Willy Jack. Tegen rheiimaliek. Dit eenvoudig huisrocept moet eene ge- lieele genezing bewerken zelfs in vele gevallen van langdurig lyden: Tinctuur Bucco 30 gr., Karox Compound 30 gr. od Citroonstroop 80 gram. Schud het goed in een flesch en neemt een tneelepel vol na elk maal en tegen bedtijd. De bestaoddeelen kunnen tegen geringe kosten bij eiken apotheker worden gehaald, zijn geheel onschadelijk en kunnen zelfs de gevoeligste maag niet kwaad doen. Het effect op de nieren schijnt uitstekend te zijn. daar het hen helpt te zuiveren en uit het bloed het urinezuur, de urinestof enz. te verwijderen, die het lyden en de onaangenaamheden dor rheumathiek ver oorzaken. Als bloedzuiveringsmiddel en ter versterking van het gehoele stelsol is hot recept van buitengewone waarde. Ken 7eker middel. Wil men de jui9te jaren kennen van een trouwlustige dame, die graag oenige jaarkringen aftrekt, wanneer naar haar ouderdom gevraagd wordt, dan neme men het volgende middeltje te baat. Men vrage haar liet getal der maand, waarin zij geboren is en late dit geheimzinnig opschrijven, met 2 vermenigvuldigen en 5 daaibij optellen, de som daarvan met 50 vermenigvuldigen en haar ouderdom daarbij voegen. Van deze som moet 365 afgetrokken en bij hetgeen men dan krygt 115 opgeteld worden. Nu vrage men het langs dezen weg verkregen getal en men kan zeker zijn, dat de twee cyfers rechts de jaren aangeven der dame, en de overi ge cijfers het getal der maand waarin zij is geboren. Al is de dame in kwestie niet bepaald trouwlustig, dan gaat het toch, en zelfs even zoo goed, waar 't een heer geldt. Dure tijden -Joris, riep' mevrouw Klaver haar man na, breng voor een dubbeltje snuif mee als je weer thuiskomt." -Snuif, zei je, vrouw antwoordde mijnheer Klaver met de band aan de klink van de deur, snuif I Neen, de tijden te duur voor zulko buitensporigheden als je niezen wil dan moet je je neus maar met een strooije kittelen. welke gevaar, scliadc of liinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbaro kennis, dat ter Ge meentesecretarie ter inzage ligt een ver zoekschrift met bijlagen van de Firma Haché, Kallaert en De Braekeleire te Venray, om vergunning tot plaatsen van verticale verplaatsbare locomobile voor het in werking brengen van een kalk en trasmolen op het perceel kadastraal bekend in sectie C no 4816. Op Dinsdag den 29 October 1907, des voormiddags te elf uren, zal ten Raadbuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij. die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor bet bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Venray den 11 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, STOOT. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat ter Ge meentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van Willem Wijnhoven, timmerman wonende te Venray, om vei gunning tot het plaatsen van een stoom ketel voor het in werking brengen van een houtzagery en graanmolen op het perceel kadastraal bekend in sectie C no. 1380. Op Dinsdag den 29 October 1907, des voormiddags te 11 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel do verzoeker als zij. die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secre» v tta-,., Va*.-'

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2