Limburgsch Nieuws. Een onbillijke maatregel. Limb Ondersteuningsfonds. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. Boter- en Eiermarkten. Kerkelijke Diensten te Yenray. Burgerlijke Stand.- Parochiekerk. Paterskerk. Sterfgevallen. Burgemeester en Wethouders Men schrijft uit Limburg aan -De lijd Dezer dagen werden de rijksveeren op de rivier de Maas verpacht. Deze verpachting geschiedt b^j geheime inschrijving; en ge woonlijk wordt natuurlijk de hoogste in schrijver pachter van het veer. Zoo'n Maasveer brengt nog al iets op. Uns zyn zelfs veoren bekend, die betrek kelijke kleine gemeenten van enkele duizenden zielen met elkander verbinden en die voor 5 a 600 gulden jaarlijks vei - pacht worden. Wanneer men nu bedenkt, dat van het geen op deze pachtsom wordt overgehouden de veerman grootendeels leven moet, ter wijl het veergeld voor èóo persoon slechts 4 cents retour bedraagt en voor voertuigen 10 15 cent, dan ziet men. dat er op zoo'n veer nog al iets omgaat. Nu is er na de laatste verpachting door den Minister ech ter een andere maatregel betreffende de voertuigen voorgesteld. Tut verontwaardiging van de veerlieden en tevens van elk weldenkend burger zullen voortaan de fietsen, motorrijwielen en automobielen vrijgesteld zyn van het hooger veergeld. Vooral dit laatste, de vrijstelling der automobielen doet de deur toe. Wanneer dus een schatrijk heer met zijn automobiel de Maas overgaat, zal de veer man volgens ministrieel besluit van dien heer 4 cents retour of 2 cents per enkele overtocht mogen vorderen. Passeert echter een arm krameitje. een boerenarbeider ot een landbouwer roet een hondekar. een kruiwagen of met kar en paard de Maas, dan zal men het twee, drie of vierdubbele aan veergeld mogen vorderen. Waarlijk, een onbillijker maatregel is moeielijk uit te denken. En wij hebben gemeend, dat het niet alleen raadzaam is, daartegen in Limburg te protesteeren, maar dat dit protest ook in Holland mag geboord worden. Wij kunnen maar niet begrijpen, welke beweegreden Z.Exc. den Minister er toe gebracht hebben om een dergelijken on- billijken maatregel in te voeren. Is het nog niet onbillijk genoeg, dat de automobielen, die in hunne onstuimige vaart een ware schrik zijn voor mcnsch en dier, die onze beste wegen en heirbatjeo totaal buderven, die een stof nalaten, waarvan de inademing noodzakelijkerwijze tot schade strekken moet der volksge zondheid, vrygesteld zijn van een flinke belasting, terwijl een eenvoudig man voor g. betalen moet? Bi nu gaat men die on- billijkheid oog v erg rooien door deze mo derne monsters van voertuigen viy te stellen van veergeld. Tegen zoo iets komt toch onwillekeurig het folksgemoed in opstand. Meent men, dat gewone rijwielen, waarvau thans ook vele kleine menschen gebruik maken, van veergeld moe'en vrij gesteld worden, dan zou deze meening tot op zekere hoogte gerechtvaardigd zijn, al moet toegegeven worden, dat ook nog vele rijwielen gewoonweg voor pleizier gehouden worden, en dat een veergeld van enkele centen meer, zooels dat voor heen voor rijwielen betaald werd niemand ei ustig schaden zal. Maar dat men de automobielen en motor- rywieleD, die toch gewoonlijk door de meer gegoede volksklasse gehouden worden van betaling van veergeld vrij stelt, is en blijft een maatregel, die in geen enkel opzicht te rechtvaardigen is, waarom wij dan ouk beleefd den minister in over weging geven dezen maatregel zoo spoedig mogelijk in te trekken. Op 1 October j.l. was het juist een jaar geleden, dat bovengenoemd fonds in werking trad. Voorloopig werd alleen begonnen met ziekteverzekering. Een 10 ol 12tal per sonen vereenigen zich en vormen dan eene afdeeling. die haar eigen bestuur kiest en onder controle der directie geheel zelfstan dig hare administratie regelt. Men kan zich verzekeren o.a. voor f 1. f 1,50, f2, en f2.50 en betaalt dan per week respectievelijk 9, 13i/t, 18 en 22 cent. Ingeval van ziekte krijgt men per dag eene uitkeering van onderscheidel ijk f 0.70, f 105, f 1.40 en f 1.75. Zoodra eene ziekte drie dagen geduurd heeft, ontvangt men vanaf den aanvang der ongesteldheid uitkeering van ziekten" geld. Die uitkeering houdt in den legel eerst op bij het einde der ziekte. De maximum uitkeering in een jaar geschiedt gedurende 26 weken; voor d. zelf de ziekte heef» het daaropvolgende jaar nog een uitkeering gedurende 13 weken plaats. Wie verzekerd is, ontvangt, indien hij slechts ééne week ziek wordt, de gestorte premie van een geheel jaar terug. Enkele afdeelingen hebben aan de uit keering van ziekengeld nog toegevoegd eene tegemoetkoming in de kosten van dokter en apotheker. Langzamerhand zal dit door alle afdeelingen gedaan worden. Het fonds telt thans 30 afdeelingen met ruim 1600 verzekerden, terwijl nog een tiental nieuwe afdeelingen in voorbereiding zijn. Niet alleen heeft elke groep van ver zekerden het recht zijne eigen belangen te rogelen maar bovendien zal de volgende maand voor het eerst eene vergadering gehoudin worden vau afgevaardigden der verzekerden, waarin verschillende punten betreffende het beheer enz met de directie zullen besproken worden. Doel van deze vergadering is ook de op verschillende plaatsen opgedane ondervin ding te bespreken en eventueel «ei-beterin gen in te voeren. Het behoeft zeker geen betoog dat zulk eene gedachtenwisseling van mannen der prakiijk niet anders dan voordeelig kan werken voor het fonds ep voor de verzekerden. Ondergeteekende is gaarne bereid ver dere inlichtingen ie geven of in plaatsen in het zuiden der provincie gelegen de zaak in eene vergadering te komen toelichten. Voor plaatsen in het noorden der pro vincie gelieve men zich te wenden tot den Weleerw. heer W. Hermans, kapelaan te Venlo, terwijl voor het vervullen van eene spreekbeurt in de omgeving van Roermond den heer J. Verstappen aldaar bereid is. J. H. SCHöPPING, Directeur. VENRAY, 5 October 1907. Maandag werd aihier aanbesteed liet bouwen van diie woonhuizen met bijle vering van alle matei ialen, voor rekening van den heer M. van Aarssen. Inschrijvers waren O. Poels, Venray f 3054. J. van Dijck, - f 3048. M. Jacobs - f 2645. Gegund aan den laagsten insenrijver. Dinsdagavond, eenige minuten vooi 9, vertoonde zich aan den hemel een roode vuurbol, die eenige seconden den omtrek zeer helder verlichtte, zoodat men verschillende voorwerpen duidelijk kon ondorscheiden. De hel roode hol verspreid de al dalende stralen, die, voor zij aan het oog verdwenen in kleine bollen over gingen. De bol en zijn uiteenspatting maakten den indiuk van een stuk vuur werk, maar dan grootscher, liet vreemdst on daarbij het indrukwekkendst van dit natuurverschijnsel was de heile verlichting die liet toweegbrachL Dit verschijnsel weid ook iïi iiet hoor den van ons land en in België waargeno men. HeJeii Zaterdagavond om half 7 begint in de Muziekzaal alhier het Voor bereidend Militair Onderricht. Twee maal per weeK zullen oefeningen gehouden worden, 's Zaterdags en 's Maan dags van half 7 tot half 9 ure. Verschillende jongelingen hebben zich nog aangemeld. MAASBREE. Bij den wedstrijd in komieke voordrachten, uitgeschreven door de zangvereeniging -Ons Genoegen" werden de prijzen behaald door de heeren le J. Jongerbuis te Venlo, 2e Hub. Kooien te Heithuizen, 3e W. Willemsen Jr. te Otter- sum, 4e J. Hoek te Helenaveen en 5e Duikers te Venlo. Aan de heeren gebr. Schoenmakers te Venlo werd een diploma uitgereikt voor de mooie grimeering. ROERMOND. Z. D. H. Mgr. J. H. Drehraanns, Bisschop van Roermond, heeft benoemd Tot pastoor te Middelaar den weleerw. heer H. Noy, te Siebengewald den weleerw. heer H. J. M. Boyens, tot kapelaan te Gennep den eerw. heer J. E. J. Peeters. te Velden den eerw. heer H. J. II. J. Schmitz. te Broekhuizenvorst den eerw. Heer G. H. J. Gerards. PEIJ. Zondagavond heeft hier een droevig voorval plaats gehad, dat zich heeft toegedragen als volgt Zekere J. P., oud 23 jaar, arbeider te Wolfsberg, onder Echt, heeft kennis gehad met de dochter van H. J. alhier, Dit meisje zou door P. zijn mishandeld, eveneens zoude P. Zondagvond met stee- nen hebben geworpen naar het huis van J. Eenigen tijd daarna werd er een schot uit een revolver gelost, hetwelk P. in den buik trof met het gevolg, dat dadelijk geestelijke en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij van de laatste H. Sacramenten is voorzien. Door de marech. werd als vermoedelijke dader aangehouden L. J. oud 26 jaar, arbeider alhier, broeder van bovengenoemd meisje Deze werd in de gevangenis opgesloten De familie J. staat hier als zeer braaf be kend. De getroffene werd naar de kliniek der eerw. Paters Camillianen te Roermond overgebracht, om den kogel te doen ver wijderen SITTARD. Op de maandelijksche vee markt van Maaiulug waren aangevoerd 93 stuks, waarvan verkocht 40. Aanroer gering wegens de vele werk zaamheden dor hoeren. Bijzonder veel navraag naar buste jonge beesten voor op stal vet te maken. Ook naar goed melk vee was doyr Belgische kooplieden navrig6 De pryz^n in vet vee waren m ilder en men verwach' nog eenigen afslag. Prijzen voor melkvee en gjstvee van f 140 tot f240, slachtvee le kwaliteit van 68 tot 72 cent. 2e kwaliteit en minder van 60 tot 64 ct. per kilo geslacht. MAASTRICHT. -Verleden week raad pleegde zekere P. uit het naburige Oud- Vroenhoveri Dr. Nyst alhier, voor een vrij ernstige verwonding van een vinger, tengevolge van een beet, zijner overigens zeer trouwe kat. De dokter meende uit hit verhaal van den patient ie moeten concl udeeren dat hier gegronde vermoedens van dolheid konden bestaan. Uit een nnde- onderziek en lijkopening van de inmiddels verdronken kat, door een veearts werd dit vermoeden beves tigd, zoodat Set cadaver naar de vee artsenijschool werd gezonden. De echtelieden P zij" Zondag naar het Instituut Pasteur te Brussel vertrokken. Een slecht vooruitzicht voor de honden die reeds meer dan een jaar gemuilkorfd zijn OVERLOON. Van gemeentewege zul len in dezen winter twee gesubsidieerde landbcuwwiotercursu-sen worden gegeven, n.l. te Maashees en te Overloon, teneinde de landbouwende bevolking in de gelegen heid te stellen elementair vakonderwijs te genieten. VIERLINGSBEEK, Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arron dissement's Hei togen bosch, ter standplaats de geme rite Vieilingsbeek. P. J, Brahers. candidaabnotaiis aldaar. BOXMKER. Met genoegen vermelden wij. dat onze doipsgenoot de heer j. J. Klessen stujeut aan de Universiteit le Amsterdam geslaagd is als candidaat in de geneeskunde. - ASTEN. Maandagmorgen vertrok Dit onze gemeente een ploeg van 13 arbeiders naar Rotterdam, om aldaar, in de haven bi de scheepslossing arbeid te gaan verrichten. In verband met het bovenstaande geven <ve hie? het vberichtje, voorkomen de in de N. R Ct. van Dinsdagavond -P. A v. E uit Asten, Noordbrabant, gekomen om zich te melden in de '„aland- straat als bootwerker, is nabij het Maas station aangesproken door een staker en medegenomen naar het schaftlokaal der Algem. Havenarbeidersvereeniging in de Hillelaan, na hem overgehaald te hebben «an zijn voornemen af te zien. Daar heeft men den man weder laten loopen, waarop hij bij de politie om ondeidak is gekomen." IN ader vernemen wij, dat de werklieden weer teruggekomen zijn. MIERLO. Zondagavond had alhier op net Hout een treurig ongeluk plaats. Zekere J. de Wit uit Eindhoven welke met zijne vrouw met den tram, welke alhier om half acht in de richting Eind hoven vertrekt huiswaarts keerde, zou hier even uitstappen, met het gevolg dat hy komt te vallen en onder de tram ge raakte, zoodat hij zeer ernstig aan het hoofd werd gewond en de tram terug moest rijden om den ongelukkige er onder uit te krygen. Dooreen geneesheer uit Helmond werd hem de eerste hulp verleend, ook werden hem de H.H. Sacramenten der stervenden toegediend, SCHIJNDEL. - Op een stal is binnen deze gemeente het mond en klauwzeer uitgebroken. De noodige maatregelen tegen uitbreiding zijn genomen. EINDHOVEN. Dinsdag heeft alhier de Meierijsche bank hare betalingen gestaakt. Commissarissen hadden in den nacht van Maandag op Dinsdag een ernstige onregel matigheid in het beheer ontdekt. De directeur der bank ligt door een beroerte getroffen, zwaar ziek, en is niet in staat een enkel woord te uiten. Tot plaatsvervangende directeuren zijn door commissarissen benoemd de heeren M. Stumpers en L. Moonen. Het aandeelen kapitaal moet bij de ontdekte onregel matigheid ernstig betrokken zijn. Het kapitaal der bank bedraagt f 300000 waai van geplaatst f296000. Over 1905 werd 5 pet. uitgekeerd. Mond en Klauwzeer. Wegens het heerschen van mond en klauwzeer in Nederland is de grensbewa king van Duitsche zijde aanzienlyk ver scherpt. In den Kreis Cleve alleen zijn 36 gendarmes aangekomen, van wie er 8 in Wyler zyn gestationeerd, Zij treden ook in civiele kleeding op. Examen Post- en Telegrafie. In Februari 1908 zal een onderzoek plua's bobben van odspiranten voor de be trekking van klerk der posterijen en tele grafie. Daarvoor worden 25 plaatsen opengesteld, waarvan 5 voor ongehuwde vrouwelijke candidaten. Zij die zich aan het examen verlangen te onderwerpen, moeten zich vbür 16 Jan. 1908 aanmelden bij het hoofdbestuur der posteryen en telegrafie, door een op zegel eigenhandig geschreven verzoek, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Voor zoover de candidaten huiten de woonplaats van hunne ouders of voogden verblijf houden, behoort die woonplaats afzonderlijk vormeld te worden. Nadere bijzonderheden vindt men in de St. Ct. no. 226. Ecu uierkfiafli'iliglieiil. De heer W. Peeters tuinman to Hatert heeft van een aardappel van twee pond, dien hij als poter gebruikte, een buiten gewone plant verkregen. De plant leverde 17 stuks aan aardappelen op met een gezamenlijk gewic t van 13 pond, en vullend ongeveer twee vyfkoppen. Het loof was bij de twee meter lang. De gepote aardappel was er een van fijne laat-Engelsche soort, zeer goed voor de tafel te gebruiken. I)e Tlinler. De datum, waarop de Thaler niet meer als wettig betaalmiddel mag gebruikt worden, is heden ingetreden. Vanaf heden is, buiten de voor inwisseling aangegeven kassen. niemand nog verplicht die muntstukken als betaalmiddel aan te nemen. Bij de Reichs en Landeskassen zullen deze Thalers tot 30 Sept. 1908 aan hun volle waarde van 3 mark en als betaalmiddel en om in te wisselen, wor den aangenomen. I*ren(l>riefknni*f-%'ei'7.«'ii(lcra Prenbriefkaart-verzenders, let op het volgende Het is verboden, anders dan in gesloten omslag (dus tegen briefport) kaarten te verzenden met oplegsels van mica, ge stampt glas of soortgelyke zelfstandighe den. Indien zij los of in open omslag ter post worden bezorgd worden ze aan den afzender, zoo deze bekend is, terug ge zonden. Is deze niet hekend, dan worden de stukken als onbestelbaar behandeld. Aangezien in den laatstee tijd vele van derirelijke kaarten worden ter post be zorgd, terwijl terugzending aan de afzen ders, wegeBS het ontbreken van hun adres, dikwijls niet kan plaats hebben, wordt een ieder, in zijn eigen belang aangeraden, het bovenstaande in de gedachten te houden. Een Kijwieldief. Tydens de godsdienstoefening in de R.K kerk te Loenen had Zondagmorgen een brutale diefstal plaats. Een Duitscher maakte zich van drie. bij de kerk staande rijwielen meester waarvan hij er twee naar het station bracht, om naar Cleve te ver zenden. terwijl hij het derde in het bosch onder plaggen had verborgen. Toen hij het vierde rijwiel ging halen werd hij ge grepen. Na een kort verhoor Joor de ge meentepolitie word hij geboeid woggevoerd De man,vermoedelijk niet geheel toe rekenbaar, is naar Apeldoorn en vervolgens naar Zutphen overgebracht. De scholen gesloten. Te Culemborg is de loodvunk door den inspecteur van de volksgezondheid epide misch verklaard en zijn aldaar alle scholen tot nader order gesloten. Ilraml in de SlJan. Woensdagnamiddag omstre k» 3 uui ontdekte men brand in den toren derS'. Janskerk to 's Bosch. RceJs een balk was door het vuur aangetast. De hulp iter steenhouwe>s kwam echtei nog tijdig, zoodat erger voorkomen werd De oorzaak van dit ongeval moet weder gezocht worden bij een weikman.die in den toren werk had verricht. Kaar 4 liino. Deze week vertrekken uit Sliedrecht 5 personen als roolenbia», zuigerhaas of veterbaas naar China, terwijl nog deze maand rneeidere personen in andere be trekkingen daarheen gaan 4ae*|»uiM. Dinsdagavond kwam te Arnhem telegra fisch bericht, dat ongeveer 700 bootwer kers, die naar Rotterdam op weg waren om de stakers te vervangen, te Zevenaar aan het station heel wat last hadden ver oorzaakt. Zij hadden de wachtkamer daar zoowat leeggeplunderd gevraagd werd nu de gestolen voorworpen, waaronder de wachtkamerklok daar te doen aanhouden. Daarmee belastte zich de politie bij aan komst van den trein. Toen zij daarmee bezig was, stormde een geheele bende het perron op. Toen de werklieden gedwongen werden, weer in te stappen, namen zij alle bestelgoederen mee. Zoo werd een maud met Worst opengemaakt en den inhoud verdeeld. Toen versterking der politiemacht kwam opdagen, renden alle kerels weer op het perron en begonnen zij de politie af te ranselen. Er werd met flesschen gegooid, een agent werd aan den rechterslaap getroffen, do uniformpetten werden afgeslagen kortom ze waren baas. Toen de chef het sein tot vertrek gaf, stormde de bende weer op den trein los. Niemand werd gearresteerd, maar toen de trein wegreed, werden vandaar uit een 20tal revolverschoten gelost. Dooilclijlic iiiiMliaiideliiift- ie Eden. Woensdagmorgen stond in hooger be roep terecht J. K. 35 j lompenkoopman te Uden, gedetineerd, wegens mishande ling den dood tengevolge hebbende door de arrondissementsrechtbank te 's Bosch tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld, overeenkomstig het i equisitoir van het O. M. Bokl. kwam op 7 Juli 's avonds met een troepje zingende den W6g af. Men kwam toen Prinsen tegen, die een oude veete had met. K. Er ontstond een woojdenwisseling tussehen beiden, waarop zij alleen achter een huis zijn gegaan om uit te vechten. Bekl, heeft een stok van de heg ge trokken en daarmede Prinsen op het hoofd geslagen, zoodat deze bijna onraidde- lijk dood was, Hij beweert uit noodweer gehandeld te hebben. Nadat de vechtpartij was geëindigd, is men zingende verder gegaan, zonder zich om Prinsen te bekommeren, die later door zijn zusters dood werd govonden, Bekl. hield zijn beweringen, voor de Rechtbank gedaan vol. De advocaat generaal, mr. Tak, vroeg vernietiging van het vonnis der Bossche Rechtbank en veroordeeling van bekl. tot 6 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. G. Kolfschoten, vroeg vrijspraak subsidiair een veel lich tere straf. MAASTRICHT. 1 Oct. Boter Ge mijnd 26180 K. G. Prijzen, hoogste prys, f 1.30, Laagste f 1,19, Gemiddeld f 1.25 Eioren aangevoerd 48300. Dikke f5.30 a f 5.80, kleine f 4.30 a f 4.60, gemeng de f 4.30 a f 5.20. Maand-fc 8 uur jaarg. voor Handi-ma Ver- biakt, wed. Bisterveids. 9 uur begrafenis van Johannes Willem». Dinsdag 8 uur jaarg. voor Anna Maria Custers, echtgenoote van Arnold Baeten. Woensdag 8 uur oud jaarg. voor Petrus Robben, ouders en fond. Vrijdag 6 uur oud jaarg. voor Alb. Verkueuen, ouders ea lond. 8 uur oud jaarg. voor Petrus van Deurzen. Johanna van Reek en fond. Deze week om 5 uur Lof en Rozenhoedje. Heden feestdag van de H. Maria Francisca is in deze kerk te verdienen een volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Heden middag om 2 uur vergadering voor de ledeu der 3e Orde. VENRAY. Aangifte van den 27 Sept. tot den 5 Oct. (Geboorten. Johannes Huberlus Rongen. Pieter Schreuder. oud 43 jaren, tuinier. Anthonie Hessin; oud 89 jaren, weduwnaar van Agatha Oerardina Bordewijk. Hendrik Hubert Poels, oud 67 jaren, weduwe naar van Johanna Huihers. Johannes Wilms oud 81 jaren, weduwnaar van Anna Maria Thielen. Johannes Hubertus Rongen, 3 dagen. van Venray brengen ingevolge art. 15 der wet op de Giondhelasting van Jen 26 Mei 1870 (Stsb no 82) t.er algemeene kennis, dat de staat aanwijzende de uitkomsten der gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze ge meente 1 de meeting naar de artikelen 9 en 10 2 der schatting naar de artikelen 11 tot 13 3 der afschrijving vau belastbare op brengst naar art. 6. 4 der verbetering naar artikel 23 en 5 der regeling van den aanvang der termijnen naar artikel 42 is ontvangen en te rekenen vanaf heden gedurende 30 dagen ter sercetarie dezer gemeente is nedergelegd en dat binnen dien tijd eenieder zijne bezwaren bij verzoek schrift aan H.H. Ged. Staten in dit gewest kan inbrengen, Venray den 5 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, STOOT.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2